Téměř 5000 let poté, co byl obdařen všemocnou mocí egyptských bohů - a stejně rychle uvězněn - je Black Adam (Dwayne Johnson) vysvobozen ze svého pozemského hrobu a připraven rozpoutat v moderním světě svou jedinečnou formu spravedlnosti. (Vertical Entertainment)

instageek_cz

Black Adam ve světě schytává brutální recenze a leckde ho označují za nejhorší film vůbec, nebo nejhorší roli Dwaynea „Rocka“ Johnsona. Tyhle názory se dají chápat a každý z recenzentů si je obhájí. Já se pokusím o trochu pozitivnější pohled, protože ve výsledku jsem byl spíše příjemně překvapený. Nebavil mě úvod, a to je i moje největší výtka k celému filmu. Strašně dlouho se zde totiž buduje dějová linka v dávné minulosti, jejíž twist, který přijde zhruba ve třech čtvrtinách filmu, byl vyzrazen v trailerech! Který idiot tohle vymyslel, a potom schválil, to by mě fakt zajímalo. Kdybychom nevěděli, o co šlo, byl by to emotivní i docela osvěžující prvek v té klasické superhrdinské šabloně. Ale jasně, v trailerech byla tahle věc tím, co mě zaujalo nejvíc, takže tvůrci věděli, na co diváky lákají. Jen pak kolem toho neměli stavět „tajemství“ táhnoucí se většinou snímku. Rock se poprvé objeví až po nějakých 20 minutách. To je na hlavní tahák dost pozdě a divák tou dobou už kouká na hodinky. Nejsem extra fanouškem Rocka jako herce. Přijde mi, že se na plátně bere strašně vážně, furt chce být tou ikonou, k níž ostatní vzhlíží. Přitom v civilu jde o sympaťáka se skvělým smyslem pro humor. Nejvíc mě bavil v propadáku Apokalypsa (v originále Southland Tales, od režiséra kultovky Donnie Darko), jinde to za mě moc slavné nebylo. A tak musím s překvapením konstatovat, že coby Black Adam se mi líbil! Zámořští kritici ho drtí, že prý je ještě koženější než obvykle, ale mně to tak nepřišlo. Skutečně jsem v něm viděl nějakou postavu, a ne zase toho samého Rocka. Vyzařuje z něj druh charisma, které měl např. božský Arnold v Terminátorovi 2. Na tohle (kacířské) přirovnání jsem si i díky Adamově interakci s blízkovýchodním Johnem Connorem vzpomněl nejednou. Rock je tu taky nezastavitelnou silou z jiného světa, která moc nechápe, jak u nás věci fungují. Škoda, že na tohle strunu tvůrci nezahráli výrazněji! Black Adam nám byl od chvíle oznámení jeho vzniku prezentován jako antihrdina, protože takové postavy jsou samozřejmě divácky atraktivní. Šlo však o klasickou „promo“ lež. Ve skutečnosti na něm nic antihrdinského není. Je to úplně běžný klaďas, jehož jediným hříchem je, že zabíjí záporáky (což Superman i Batman dělali taky). Čili nic šokujícího ani extra temného, naopak všem pomáhá, jak jen může. Z typicky nesmyslných důvodů tu musí mít Black Adam potyčky s jinými klaďasy, konkrétně Společenstvím spravedlnosti, Justice Society. To vede okřídlený superhrdina Hawkman, jehož představitel Aldis Hodge mi byl většinu času nesympatický. Bohužel je to takový ten jednorozměrný velící namachrovanec, který s každým okamžitě jedná výhružným tónem. A to i s těmi, kteří jsou mnohem silnější než on... Naopak jsem si užíval každou vteřinu, kdy je na plátně Pierce Brosnan jako Dr. Fate! Je to prostě borec a Bonda by mohl z fleku hrát klidně i dnes!!:)) Jeho postava mi přišla nejzajímavější, nejživější, jeho vztahy s ostatními nejuvěřitelnější. Obrovská škoda, že tvůrci místo té nudy v úvodu neukázali, jak Dr. Fate např. našel a vychoval malého Hawkmana (nevím, jestli to tak bylo), protože by nám pak bylo jasné to pouto mezi nimi, které se najednou objeví až v druhé polovině filmu. A ne, že jeden druhému neustále říkají „starý příteli“, to fakt nestačí! Stejně jako chvílemi nestačí efekty, které především ze začátku vypadají příšerně, jako ukázka ze hry na PS3. Až když Dr. Fate rozbalí svá kouzla, začne to být výrazně lepší. Sympatičtí jsou herci hrající Atom Smashera a Cyclone, bohužel z nich však tvůrci udělali jen vlezle líbivé postavičky, které nemají na příběh vůbec žádný vliv a pouze se občas objeví v nějakém prostřihu z bitvy. Až překvapivě fajn jsou arabští herci ve výrazných vedlejších rolích. Malý kluk není otravný, je naopak velmi schopný. Máma nehysterčí, je spíš jak Lara Croft!:)) Největším problémem BA je, že mu chybí styl. Jako vždy se chce hlavně zalíbit všem. Tvůrci divákům slibovali temného antihrdinu, jenže takový prostě není. Přesto se snaží vše ladit do ponurosti, kvůli čemuž pak nefunguje humor, kterého tu je docela dost a mohl být fajn. Ale nezasmějete se, protože je vám většinou servírován za doprovodu vážné hudební melodie. Když zmiňuju hudbu, dva momenty jsou jako pěst na oko. Zaprvé scéna, v níž začne hrát „Paint It Black“ od Rolling Stones, což už je snad poslední dozvuk megaúspěchu Strážců Galaxie, po kterém zněly slavné old school hity ve všech komiksových filmech. Tím druhým a mnohem horším je asi 20 vteřin, kdy najednou spustí song Power od Kanye Westa. V tu chvíli vše působí jako trailer, nedává to vůbec smysl. Znovu už se žádný podobný track neobjeví. Brutalita, kterou byste možná čekali, se ukazuje jen v podobě CGI efektů, kdy někoho sežehne Adamův blesk apod. Klidně bych na tenhle film vzal desetiletého fandu komiksů, žádné noční můry by neměl. Plusem je i to, že by se krom táhlého úvodu ani nenudil, protože se pořád něco děje. A dočkáme se i jednoho epického killu, kde Rock dá vzpomenout na masakry Kratose v God of War! Samozřejmě v PG13 friendly podání:)) Přesto to bylo cool, a mělo tu být takových scén mnohem víc. Black Adam nepůsobí jako celistvý film. Po prologu z dávné minulosti skočíte do přítomnosti, a zbytek snímku připomíná spíš jen velké finále, kterému ale chybí spoustu scén a událostí předtím, díky nimž byste mohli prožívat nějaké větší emoce. Je to ve výsledku zase jen to bezduché superhrdinské mlácení, kdy se postavy neustále odhazují někam do dálky apod., na což už jsem úplně alergický:)) ALE, co je hlavní – krom úvodu jsem se nenudil. Rock je fajn, Brosnan boží, a i na Hawkmana a další se dobře koukalo. Nečekejte zázraky, přežijte úvod, a myslím, že se taky budete bavit. Hodnocení: 6,5/10. PS: Mé další recenze nejen na filmy najdete na Instagramu, profil instageek_cz () (méně) (více)

johnny01

Snaha vykreslit Black Adama rozporuplně (nikoliv čenobíle) je sympatická, stejně tak i oběť syna za otce (a nikoliv naopak) je osvěžující. S týmem to nakonec funguje dobře, i kluk je fajn. Naprosto nepochopitelně se však ve filmu chová matka, z nepříliš osvětlených důvodů mermomocí hledá korunu, tváří se, jako by chtěla zachránit lidstvo, nakonec ale dá přednost záchraně syna (takové klišé, copak neví, že se zločinci se nevyjednává?) a nakonec sama málem lidstvo zničí. Nejsympatičtější postavou je Dr. Fate. Konec pak zjevně připravuje půdu pro hromadu pokračování a jde dost smutek z toho, že není ani základní snaha zakrýt to, jak moc jde o peníze. ()

borohub

Od tohoto filmu jsem téměř nic neočekával, tak jsem vlastně nemohl být ani nijak zklamaný, ale pouze překvapený. Což se nakonec i stalo. Postavy mě bavily (are ruku na srdce, byla to totální kopírka Marvelu), některé hlášky byly sice stupidní, ale kino (včetně mě) se smálo, příběh nenápaditý, ale jedno překvapení tam bylo. V porovnání s Marvelem tam nebyla tak tlačená politická korektnost. Příjemná popcornovka, která nijak neurazí, vlastně ani nijak extra nenadchne, ale mě to bavilo. 80% ()

adamix

Po druhom pozretí v kine nakoniec dám Black Adamovi tie 4*. Ide síce o typický generický superhrdinský film plný akcie, humoru, efektov za milióny a záporákom, ktorý chce zničiť a zároveň ovládnuť celý svet, ale neurazí a nedehonestuje svoje postavy detinskosťou (sčasti), woke blbosťami a nepôsobí, akoby ho písali ľudia bez zmyslu pre humor či IQ. Ale netreba to brať zasa ako niečo prelomové a vysoko prepracované dielo s hĺbkou či niečím novým. Rock tu nehrá Rocka do takej miery, kedy by to bolo otravné, ale bez priblblých úsmevov hrá svoju postavu antihrdiny solídne. Ale je viac hrdina ako záporák, bohužiaľ. Partia Justice society je príjemná a vidno medzi nimi aj parťácku chémiu. Jediný Atom Smasher je až moc detinský a vyslovene trápny, ale nie otravne nepríjemný. Ten fagan mi ale liezol na nervy a je ho tam veľa. Záporák je slabý ale to sa dalo čakať. Humor ale funguje, dokonca viac ako pri posledných marvelovkách, o akcii nehovoriac, tej je tu požehnane a je dobrá a to isté sa dá povedať aj o hudbe. Black Adama berte ako film, ktorý je prechodnou stanicou pre potenciálne svetlejšie časy pre DC. Pravda, mohol byť lepší a poňatí zaujímavejšie, ale keď prehltnete všetky jeho nedostatky, lepšie sa potom strávi. Za mňa 70%. ()

george82

No drsnost a nekompromisnost mu nechybí. Za to 2 hvězdy. Nicméně stačí to? Na jedno shlédnutí ano, ale to je tak všechno. Třetí hvězda pak za trochu jiné prostředí, než bylo v poslední době zvykem. ()

ESW

Kdyby v tom hrál kdokoliv jiný než Dwayne, tak je to nedokoukatelný, ale jemu se da prostě odpustit hodně. Jako je to fanstamagorie bez příčiny, ale i docela zábavná blbina. ()

Cermicek

Fakt to bylo špatný.. A to jsem se dokonce po letech vydal do sálu..A i tak to byla bída 😔. Na oko asi dobrý, ale to je tak všechno. Od příběhu jsem nic neočekával, ale ten scénář a dialogy byly napsaný vysloveně debilně! Herecký výkony byly tak v off-sidu už před začátkem filmu, ale některé situace byly neuvěřitelně imbecilní. To ani nemluvim o absolutně zbytečných dvou support-hrdinech aka "tornádo-girl" a "anti ant-man"..🙄🙄. Mno zase asi dlouho do kina nepujdu..🤔 ()

Solverino

To je nějakej černej film pro černý nebo co? Docela vtipné dialogy, když se na to zaměříte. Např. "Jsme liga spravedlnosti a přinášíme vám spravedlnost atd. ... pokud se vám to nelibí a nesouhlasíte, použijeme sílu!" Prostě krásná americká mentalita a "spravedlnost" pro všechny... pak se jedna paní odvážila zeptat "A kde jste byli, když nás přepadli žoldnéři, co jsou tady už dost dlouho nasáčkovaný?" Docela vtipný. Jinak hezký jsou jenom efekty a triky, např. ten Černoch s křídlama co lítá pořád kolem jako vyplašená slepice nebo ten starej Bílej pán, s tou vyleštěnou konzervou na hlavě, co je pořád duchem nepřítomnej jako strejda Biden. Jinak nic moc a klasická vykrádačka pro mentály... (btw na Sáru bych taky sáhnul :) ()

liquuid

DC si to dela hezky po svem. Nenadchnou me vzdy, ale uprimne v posledni dobe vice, nez marvel. Tenhle film rozhodne neni pruser a opet nechapu zdejsi hodnoceni. Pribeh super, akce porad a nadupana (akcni sceny byly vazne narez a vizualne prehledne a nepreplacane). Doprovodna hudba tomu pridava dalsi plusove body. Dwayne se mi v hlavni roli libi dost. Jeho zamracenej vyraz je kupodivu dost badass. DC je s vydavanim filmu dost pomale a bude trpet na to, ze jim starnou herci pod rukama, coz je velka skoda. Overall pro me prijemne prekvapeni a trochu me mrzi, ze jsem si na to nezasel do kina. 4 a chlup. ()

Rapaport

Neznám komiksovou předlohu a tak hodnotím jen na základě dojmu z filmu. Nic jsem si od filmu nesliboval a vlastně jsem se díval jen z povinnosti. Tahákem byl pro mě určitě Dwayne Johnson, který mě nezklamal, i když ti kdovíjak velkého prostoru nedostal. Zbytek obsazení byl slabost, nikdo mi nebyl sympatický a vlastně tam ty postavy byly úplně zbytečně. Příběh byl taky slabší a na pokračování by mě nenalákal. Celkově film nebyl úplně špatný, ale mě nijak zvlášť neučaroval a nevidět ho by mě nemrzelo. ()

sniperjozef odpad!

První jsem se rozhodl dát jednu hvězdu. Ale pak jsem dostal nějaké záblesky z filmu, který jsem právě viděl (a v podstatě jakmile skončila scéna jsem na ni zapomněl) a rozhodl jsem se dát odpad. Protože tohle je opravdu špatné. Marvelovky do Endgame jsem ještě toleroval, ač jak se blížili ke konci, tak se krátila i moje trpělivost, ale tohle, tohle je o ničem. Není to ani vtipné, ani nijak visuálně atraktivní, ani to vlastně nemá spád a hlavně je to naprosto ploché. Různě se tam objevují postavy, mizí, objevují. Chvíli je někdo nepřekonatelný borec světa o 5 vteřin později je zničen skateboardem. Poslední koukatelný film z DC je první Wonder Woman, i když to stálo hodně sil, ale aspoň jsem si nechtěl hned potom pustit MIB a pokusit si vyrobit repliku zařízení na vymazání paměti. Z DC u mě asi na vrcholu vždy zůstane trojice Batmanů od Nolana a tím pro mě DC svět končí. ()

jprmusic odpad!

Dwayne tak dlouho šplhal na pomyslnej vrchol Holywůdský piramidy, až se prošplhal na dno její žumpy. Tenhle film je taková hovadina, že dát ho na silvestra jako HBO překvapeni spíš vypadá jako výsměch a pomsta všem předplatitelům. Pro Johnsona bude tenhle film to samý, co Batman pro George a Arnieho. "Jsme ze spolku spravedlnosti ....." proboha ..... ()

mar11

Na tento filmový vesmír člověk zkrátka nemůže klást vysoké nároky. Black Adam je klasický superhrdinský blockbuster, který by snad při kratší stopáži fungoval i jako celkem fajn oddychovka. Děj je sice pitomý, ale naštěstí tu hloupost trochu reflektuje skrze postavu Dr. Fatea. Ať nám Amanda Wallerová klidně servíruje další superhrdinský týmy, ale ať jsou víc jako Gunnův Sebevražedný oddíl. ()

Tellgas

V roce  2010 by to byla epická pecka. V roce 2023 si člověk řekne: "No je to lepší něž posledních pět marvelovek..." Mimochodem Doctor Fate Pierce Brosnana je po dlouhý době docela zajímavá komiksová postava. ()

LdaVinci

Zábavná blbina. Ale má to spoustu super záběrů a akčních sekvencí. Ačkoliv ten film je pomalu víc počítačový, než Avatar :D. Ale nedá se mluvit o hnusném cgi. ()

Tominni

Protože to vypadá, že v posledních letech nemůže být komiksových filmů nikdy dost, tak DC přichází s Black Adamem. Dějově se žádné velké překvapení nekoná, na druhou stranu musím říci, že samotná trochu rozpolcená postava Black Adama celkem ujde, film má klasickou hollywoodskou úroveň vtipu a akce, takže to nakonec ještě jakž takž funguje. Za mě solidní tři hvězdy. ()

Hyperbolic

Taková oddechovka, klasický superhrdinský koncept, Rock se tváří drsně a hází vtípky, solidní akce, odkazy na komiksy.. Nově představení superhrdinové byli zajímaví, škoda Fatea, na film o něm bych se rád podíval, Brosnan ho zahrál výborně. Asi jsem dostal co jsem čekal, tak jsem spokojený. ()

Nový Svatý se hýbe kupředu

Nový Svatý se hýbe kupředu

23.11.2023

Komiksový Blue Beetle má tragický start

Komiksový Blue Beetle má tragický start

20.08.2023

Warneři se sice můžou do konce rukou plácat po zádech za to, jak moc se jim vyplatila sázka na Barbie v režii Grety Gerwig s Margot Robbie v hlavní roli, jenže bokem růžového megahitu se studiu v… (více)

Disney a Flash v kinech zakopli

Disney a Flash v kinech zakopli

19.06.2023

Strastiplná produkce Flashe by vydala na samostatnou knihu, minulý týden ale komiksový blockbuster konečně vběhl do kin a díky nadějným vyhlídkám, kdy podle některých odhadů mohl mířit až na… (více)