Iron Man 3

• USA Iron Man Three (více)
USA / Čína, 2013, 130 min

Režie:

Shane Black

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks), Larry Lieber (komiks) (více)

Scénář:

Shane Black, Drew Pearce

Kamera:

John Toll

Hudba:

Brian Tyler

Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Ben Kingsley, Paul Bettany, Rebecca Hall, Guy Pearce, James Badge Dale, Jon Favreau, Stan Lee (více)

Bohatý průmyslník Tony Stark kdysi změnil ve svého nepřítele talentovaného vědce Aldricha Killiana. Ten pak zasáhne do jeho života ve chvíli, kdy začne USA zotročovat sérií vražedných útoků terorista Mandarin. Spojení mezi záhadným teroristou a vědcem musí Tony odhalit během pátrání, které ohrožuje nejen jeho vlastní život, ale i bezpečnost prezidenta a státu. Protivníci totiž mají k dispozici geneticky modifikované mutanty, kteří dotekem taví kovy a příležitostně vybuchují. Když Mandarin zničí Starkovo sídlo a většinu techniky, je Tony zahnán do kouta a bude nucen přežít pouze prostřednictvím svých vynálezům a při ochraně svých nejbližších se bude muset spolehnout jen na svou geniální mysl a instinkty. Při odvetě ho neustále trápí nezodpovězená otázka. Je on sám součástí svého obleku, nebo je oblek pouze součástí jeho samého? (TV Nova)

Pepinec

Železníkova jalová zábava potřetí a já doufám, že i naposledy. Nemá to totiž vůbec nic, kvůli čemu bych si to měl pamatovat třeba aspoň jeden tejden od projekce. V tomhle směru Iron Man neporazil ani chemickou tabulku prvků z osmý třídy. Suprvýkon, Marvele. ()

KlárkaS

Asi jsem špatný člověk, ale Iron man je postava, se kterou mě celovečeráky vyloženě nebaví. Jako vtipný playboyácký glosátor je Dawney fajn, ale snažit se mu přidat na hloubce úzkostmi a komplexy? Celkově film působí tak trochu zmateně a nijace. Chce být temný jako Batman, dramatický jako X-meni a jediné, co se mu daří, je být zábavný jako předchozí Iron Mani a potažmo Avengers. Pearce je jako slizský záporák dobrý, Kingsley asi kdekoho překvapí, ale proč ne. A podtitulková scéna potěší. ()

JohnnyD

Fenomenálny návrat do dôb reaganovských akčných filmov "se vším všudy" (som zvedavý na geekovské rozbory skrytých odkazov!). Okrem jednoduchého až skratkovitého deju a motívov mi vadil najmä Guy Pearce čoby nudný metrosexuálny záporák (pokiaľ teda nešlo o ďalší metavtip odkazujúci k šablónovitým záporákom z 80s). Inak všetko ostatné sedí, ako má, vrátane spielbergovského požmurkávania (malý chlapec), najlepšej suit-up scene od Batman a Robin, pompéznej hudby (prvé náznaky "hrdinskej témy" v komiksovom filme od Batman Begins?), či konca á la buddy movie a úžasnej záverečnej seriálovej zvučky!!! A Tony Stark je oveľa viac Tonym Starkom (Johnom McClaneom?) ako Iron Manom. A vôbec mi to nevadilo, práve naopak! Skvelé retro. 9/10 ()

Boogeyman

Stejně jako u předchozích dvou dílů je první půlka výborná, ale druhou jsem se pronudil. Každopádně v několika hláškách je ostrovtip Shane Blacka přece jen cítit, za to dávám čtvrtou. ()

playboxguest

Finální půlhodinka je naprosto boží akční nářez, kterej jsem prostě zhltla jako malinu (pokavaď teda on nezhltl spíš mě), ale to, co té půlhodince předcházelo, je bohužel naopak to nejslabší, co mi Iron manovská trilogie nabídla. Poprvé ve filmové historii tohohle železného frajera (Avengers nepočítám) jsem měla nutkání koukat na hodinky. A bohužel ne jen jednou, spoustu mi toho z novinek nesedlo, včetně záporáka/ů, nebo nápomocnýho prcka. Na to, jaký je Iron man velkovýbušný mega biják se ani 3D: *** moc nepředvedlo a nabídlo jen několik pěknějších efektů v jinak nevýrazném balíčku. Celkově průměr, kterej drží nad vodou právě jen ten závěr, k němuž předchozí události (prostě celý 3/4 filmu) alespoň dospěly, což je jejich jediné plus. 60% ()

Madsbender

Po niekoľkom opakovaní uznávam - Shane Black adaptoval už tak geniálny komiks Extremis spôsobom, ku ktorému ťažko hľadám iný výraz než - dokonalý. Presne vyvážená a odmeraná komiksová zábava s veľmi intuitívnym vhľadom do postáv a na milisekundy odpočítaným humorom, v ktorom aj dvojzmysel skrýva minimálne jednu - nezriedka temnú - ďalšiu rovinu. No ešte omnoho zaujímavejšie čítanie to poskytuje v iných ohľadoch, tie technické nevynímajúc. Niekedy rozvediem. 90% ()

Rosaviva

"You can take away my house, all my tricks and toys. The one thing you can’t take away: I am Iron Man." Vrcholné završení Iron Manské triologie a zároveň i nejlepší ze všech tří dílů. Sice temnější, ale pořád vtipný, akční a dechberoucí. Tony Stark ve své nejlepší formě. 5* ()

Deimos

***Celkem 94%***3D KINO/// Obsazení 10/10 Děj 9/10 Hudba 9/10 Efekty 10/10/// PLUS: Robert Downey Jr. je excelentní, velice zajímavý soundtrack (Blue od Eifell 65 jsem už dlouho neslyšel) má to ucelený a velkolepý příběh, snad nejdrsnějšího, nejsilnějšího a nejrafinovanějšího záporáka jakého jsem viděl, spoustu napětí, pořádnou porci hlášek a humoru, velice efektní akci a hodně dobře napsané postavy MINUS: přesto se klidně mohlo tlačit ještě víc na pilu, v závěru jsem čekal trochu jiný cliffhanger./// Shrnutí: Jsem opravdu hodně spokojený. Pořád ve mě doznívá to co jsem viděl a bude tomu tak ještě hodně dlouho. Jedná se zatím o druhý nejlepší letošní film a určitě se nebojím říct o nejlepší díl celé trilogie. Možná že tam najdeme na druhé, třetí zhlédnutí některé pasáže, které trochu brzdí děj. Bez nich by to ale možná byl jen akční výplach, takhle tomu mnohé dialogy dodávají na hloubce (jak té příběhové, tak i jednotlivých postav). Závěr se zdál být poněkud uzavřený, přesto jsem přesvědčen že se Iron Man vrátí nejen v Avengers, ale i ve svém dalším filmu. ()

Aky

Oběma předchozím dílům jsem dal 4*, ale tady neváhám nad 5-ti. Je to zcela proti zvyklostem, ale třetí díl, zdá se mi, předčí své předchůdce. Robert Downey Jr. se ve svém Iron Manovi zcela zabydlel, je už těžko rozeznat, co je z něj výtečný herec a co samotná postava. Příběhu nechybí hlubší obsah, aniž cokoliv postrádá na akčnosti a překvapivosti, technicky je film ekvilibristikou s možnostmi, které současná technika umožňuje a v opravdu neposlední řadě celkovému vyznění napomáhají skvělé dialogy a stále přítomný humor, který vyprávění nesnižuje, ale ještě mu dodává nadhled. Kdo umí... ()

Cappuccino

By ma teda zaujímalo, ako je možné, že si Tony stále udržiava ten oholený-face-zostrih, aj keď sa nachádza tisícky kilometrov od svojho domova, bez žiletky a holiaceho strojčeka. Musí mať akýsi tajný recept. Inak Thor a Avengers sú imho stále o stupeň lepšie. ()

666teen

Prásk do exoskeletonu! Tony potřetí a zcela nečekaně nejlíp. Temnější, dospělejší. A asi za to může i volba záporáka. Zatímco ty trumpíky z prvních dílů si sotva vybavím, tak lávový mužík je konečně pořádná kurva se záměrem. Jo! ()

Foox

Od cool hláškujícího jeskynního kováře, přes arogantního, místy i nesympatického frajírka, až po obětavého svědomitého zachránce lidstva a teď Tony prodělal ještě zásadnější změnu, než všechny předchozí dohromady. Sebeironizující oblek sedí Downeyho charismatu mnohem lépe, také ho tentokrát nosí víc než železný. Pohled pod drsnou kůži v podobě záchvatů úzkosti jako by vypadl ze Skyfallu, jenže kde Bond ztratil fyzickou sílu, Iron man si jí vycucal z prstu. Kde to jsme, když akčnější i nebezpečnější scény zvládá Tony bez obleku, ba dokonce ještě lépe, přičemž v něm mu dělá problém sejít schody. I slibované velkolepé akční finále přináší zklamání. Styl 80. let s promarněnými potenciály jednotlivých obleků a nic víc. ()

S.Quentin QUALE

Nevím, jestli tohle mělo být vyvrcholení série, ale vím, že tento film upadne velmi rychle v zapomnění. Tony Stark už není tím neskutečně vtipně hláškujícím filantropem, ostatní postavy se točí pořád dokola, záporák je strašně lacinej šašek (podobně jako Loki), 3D stálo opět za hovno (doporučuju jednoznačně 2D s titulky), akce byla často nepřehledná, vykonstruovaná a okoukaná. Downey, Paltrow a ostatní herci OK, Ben Kingsley naprosto výbornej, jinak fakt tutovej průměr, zdejší hodnocení nechápu. První polovina filmu mnohem lepší, konec potřeboval prostříhat a učesat. 65% ()

Allien.9

Kdyby se mě někdo zeptal, jaký přívlastek podle mě nejvíce vystihuje nového "Iron Mana", odpověděla bych "debilní". Myslela jsem si, že horší než (do poloviny nudná, od poloviny předimenzovaná) dvojka už to být nemůže, a vida. Může to být mnohem horší. 3D je naprosto příšerné (bezkonkurenčně nejhorší, co jsem doposud viděla), české kino-titulky působí, jako by je někdo vytvářel kdesi v tramvaji pár minut před deadlinem a o samotném "filmu" snad raději pomlčím. Podobně mizerný výsledek bych pochopila u "Captain America: Winter Soldier" (ač byl první díl solidní, sofistikovanými scénami nikterak nepřekypoval), ale u Tonyho Starka? Jedna hvězda za Kingsleyho karikaturu islámského fundamentalisty, který mi z nějakého důvodu evokoval Richarda Brooka ("Sherlock") a druhá za povedené trailery, jimiž to mělo raději skončit. Edit: Stejný hnus i na podruhé, ne-li ještě horší. ()

misterz

Detaily filmu a prepracovanosť sú perfektné, je to naozaj pastva pre oči. Čo mi trošku vadilo, tak na môj vkus tu bolo veľa nudných dialógov, ktoré sa síce tvárili ako múdre, ale v konečnom dôsledku vyzneli komicky. Inak som s filmom spokojný, užil som si ho, taká oddychová zábava na piatkový večer. ()

HAL

More of the same, zde navíc s mohutnou porcí příjemně cynického humoru. To lepší z Marvelovského univerza. 8/10 ()

Satan

Líbí se mi, že v tom jde vidět hodně rukopis Shane Blacka, který si navíc s Downeym rozuměl daleko dřív než se stal megahvězdou a Iron Manem. Potěší sebeparodie a netradiční práce s postavami, nechybí pravidelné dialogové výměny s dítětem i trochu jiný záporák (Ben Kingsley je geniální!). Závěr s obleky je originální, ale přeci jen už vyústí v tradiční marvelovské rozuzlení. I tak spokojenost a po těch letech možná i nejlepší díl Iron Mana. [Přesná stopáž: 131 min] ()

Peytl

Tak tedy do třetice všeho železného, konečně náprava ne zrovna povedené dvojky Železňáka a jeho žokeje Váni, a ač byl dobrou půlku stopáže Bobík spíše Wood man, nevadilo, sérdce zaplesalo nad jeho lidskostí, empatií a dobrotou, sice mám raději jeho extrémní aroganci, ale proč ne, spousta rodidel jistě nezůstalo suchých, čímž byla maximálně rozšířena cílová skupina koukačů. Takže na jednu stranu polidštěný floutek a na druhou bžilión létajících železářství u Rotta, až se v tom člověk chatrného rozumu, který vlastním, trochu ztrácel. Kupodivu mě ani nějak zvlášť nesrala implantovaná kinder vložka s hláškujícím parchantem, a když přece ano, pak to mnohonásobně vynahradil Mandarin a jeho neskutečné hlody. Chlast a drogy, sympatické. Suma kurvárum téměř bezchybná záležitost, nutno tedy odečíst některé americkopatriotské vejšplechty a sám nejmocnější muž všehomíra, bílý Barák Obama, měl charismatu asi jako třikrát přejetý slimák popelavý, brrr, hnus, bleju jak sněhulák...inu, jak skromně říká žijící klasik, Já ...Svatý vřele doporučuje! ()

Vančura

Na můj vkus krapet moc dlouhé, lehce předvídatelné a klišoidní, ale stejně tak vrcholně zábavné a po všech stránkách profesionální. Robert Downey Jr. se pro tuto roli snad narodil a je v ní fantastický, zbytek obsazení je rovněž nadprůměrně dobrý. Vidět tuhle oddychovku někde v letním kině s lahvinkou v ruce, nemám problém jít na plné hodnocení. ()

Marvel našel nového superhrdinu

Marvel našel nového superhrdinu