Orange Is the New Black

• Česko Holky za mřížemi (více)
USA, (2013–2019), 90 h 44 min (Minutáž: 51–93 min)

Tvůrci:

Jenji Kohan

Předloha:

Piper Kerman (kniha)

Taylor Schilling, Laura Prepon, Kate Mulgrew, Uzo Aduba, Danielle Brooks, Natasha Lyonne, Taryn Manning, Nick Sandow, Yael Stone, Vicky Jeudy, Jason Biggs (více)

Série(7) / Epizody(91)

Piper (Taylor Schillingová) je mladá, půvabná, vzdělaná, má chápavého snoubence Larryho (Jason Biggs). Na první pohled se zdá, že v jejím životě všechno klape jako na drátkách. Jenže Piper udělala chybu. Před deseti lety se pokusila převézt přes hranice kufr plný peněz. Byly to špinavé peníze vydělané za ilegální prodej drog a Piper za to teď tvrdě zaplatí. Musí opustit snoubence a nastěhovat se do svého nového domova ve federálním ženském nápravném zařízení. Naštěstí je to věznice jen s minimální ostrahou a 15 měsíců se přece dá vydržet… Nebo ne? Dozorci Samu Healymu (Michael Harney) je křehké Piper líto, a tak jí aspoň občas radí, jak v neznámém světě za mřížemi přežít. Piper se snaží porvat s nepsanými zákony, jak to ve vězení chodí, ale není to vůbec jednoduché. Čeká ji několik šokujících překvapení! Holky za mřížema jsou slavný komediálně-dramatický seriál nominovaný na několik cen Emmy, který vznikl podle knižní autobiografie skutečné Piper Kermanové. V příběhu, který je stejně humorný jako napínavý, se objevuje mnoho zajímavých a originálních postav – takových, jaké na televizní obrazovce většinou chybí. (TV Prima)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (99)

Snadná kořist (2014) (S02E05)

Pátá epizoda nebyla dokonalá, ale ve srovnání s druhým a třetím dílem jasně vítězí. Soutěž v lesbickém lovu trofejí sice nebyla špatná, ale nejvíc jsem se pobavil u šarád v návštěvní místnosti, to byl výborný zápich. Taky mě moc bavilo, jak během rasových srážek, stály bělošky úplně mimo veškeré dění. To byla fajn změna. ()

A nakonec pizza (2014) (S02E06)

Na to, že nejsem žádný velký romantik, mě Valentýn v litchfieldském nápravném zařízení hodně bavil. Nešlo o žádnou utahanou epizodu, na to se tady děla spousta zajímavých věcí. Původně jsem díl ohodnotil čtyřmi hvězdičkami, ale pak jsem se rozhodl přidat pátou za úplné finále v baru. Ten Caputův výraz mluvil za všechno. ()

Comic Sans (2014) (S02E07)

V sedmé epizodě sice proti předchozímu dílu ubylo humoru, ale tvůrci mi tohle malé manko vynahradili kvalitní dramatickou zápletkou. Bavilo mě, jak se veškeré vztahy ve věznici vyostřily, vyloženě mě to nalákalo na další pokračování, jen by se mi líbilo, kdyby se z dalšího děje nenápadně vytratil ufňukaný Larry. ()

Květináče (2014) (S02E08)

Tak jsem se po předchozím dílu těšil zbytečně, děj se nečekaně zklidnil zrovna, když jsem čekal větší gradaci akce a napětí, ale já to vlastně chápu, není, kam spěchat, série má přece jen třináct epizod. Po zkušenostech s jinými seriály musím být spokojen, že se nejednalo jen o nudnou vatu, takže hodnotím za 3*+. ()

Propustka (2014) (S02E09)

Tvůrci věnovali devátou epizodu jednomu opravdu efektnímu návratu a díky Calovi s Neri i jednomu epickému rozloučení. I přes nutnou přítomnost ufňukaného Larryho jsem se celkem slušně bavil na průběžce s Piper, hlavně se ale zase začalo hýbat dění ve věznici, takže jsem byl spokojen. 4*+ ()

Sadistický kníratý Kaňour (2014) (S02E10)

Mé hodnocení je možná nižší, než by si epizoda zasloužila, původně jsem chtěl hodnotit čtyřmi kousky, protože mě děj bavil, příběh měl slušné tempo a ani atmosféra nebyla špatná, jen mě nepříjemně zklamala ta minela v závěru. Vyvádění zatčeného skrz věznici s publikem na tribunách? Aha... ()

Dej si pauzu od svých hodnot (2014) (S02E11)

Měl jsem pocit, jakoby se toho v epizodě dělo velmi mnoho, ale dohromady se vlastně nestalo nic opravdu důležitého. Rozdíl mezi scénami z věznice a těmi z běžného života je pro mě fakt obrovský. Tím chci říct, že mě dění venku vůbec nezajímá, zvlášť když zahrnuje ufňukaného Larryho. Chtělo by to vhodně načasovanou autonehodu, vsadím se, že by se mnou Pete souhlasil. ()

Změna (2014) (S02E12)

Dvanáctá epizoda mě bavila jen o něco málo víc než předchozí díl, přesto se mi zdál být děj poněkud přibržděný, dá se předpokládat, že si tvůrci šetřili síly pro silný závěr sezóny. Nechci vůbec říct, že bych se nudil, jen vím, že jsem se mohl dočkat mnohem lepšího výsledku. 3*+ ()

Zásady slušného chování (2014) (S02E13)

Závěrečná epizoda druhé sezóny se tvůrcům svou délkou jaksi vymkla z rukou, protože vydala hned za dva běžné díly, přesto jsem se nenudil, děj byl vcelku nabitý událostmi, a když už se jen mluvilo, bylo to k věci. Pokud šlo o humor, staral se o něj hlavně Caputo, jeho druhý den v nové funkci mě fakt dostal a výrazy, které nasadil vždy, když ho něco překvapilo, mi připomněly Willieho E. Coyota. 5*- ()

Série 3 (2015) (S03)

Třetí řada lehce ztrácí na živosti,což je škoda,na druhou stranu musím pozitivně hodnotit,že se postava Piper dostala spíše do pozadí a vznikl tak prostor pro vývoj ostatních charakterů,obzvlášť mě baví Joe Caputo,jeho život připomíná horskou dráhu.Seriál patří nadále k těm,které mě opravdu baví a těším se na čtvrtou řadu. ()

Den matek (2015) (S03E01)

Třetí sezóna pro mě nezačala zrovna šťastně, úvodní epizoda byla prvním dílem, u kterého jsem se místy nudil. Tady se fakt skoro nic nedělo, jasně, vrátila se postava, u níž byl návrat předem jasný a matky měly svou oslavu. Neměl jsem se ani čemu zasmát, několik scén mi sice způsobilo prchavý úsměv, ale to je tedy hodně málo. ()

Štěnice postelní (2015) (S03E02)

Nebylo to na potlesk ve stoje, ale k jistému zlepšení přece jen došlo. Štěnice byly evidentně dobrým nápadem, protože tak tvůrci mohli dohnat děj až do mírného absurdna, které mě celkem bavilo. Sice jsem si našel nějaký ten humor, ale drama se tentokrát scénáristům jaksi nedaří, asi budu muset přehodnotit svůj dřívější názor na hlavní zápornou postavu z minulé sezóny. ()

Empatie není sexy (2015) (S03E03)

Třetí epizodu pro mě alespoň částečně zachraňoval Joe Caputo a jeho vychytralý plán. Jinak to opět nebyl žádný úžasný zážitek, nevím, proč je první polovina každé sezóny tak strašně těžkopádná. Kladně hodnotím, že jsem už potřetí neviděl fňuknu Larryho, na druhou stranu jsem zřejmě přišel o svou oblíbenou postavu, hlas a přízvuk Natashi Lyonne kladně působil na mé zbídačené nervy. ()

Prst, který zadržuje vodu v hrázi (2015) (S03E04)

Ach jo, ve třetí sezóně se zatím fakt nedaří. Tohle byl už druhý díl, u kterého jsem se fakt docela nudil, protože se zase jednou nic nedělo. Jasně, proběhlo množství převelice "zajímavých" rozhovorů, ale nedočkal jsem se ani humoru ani dramatu, byla to spíš taková nudná vata. ()

Předstírej, dokud to půjde (2015) (S03E05)

Kvalitní dramatické linky jsem se ani v tomto případě nedočkal, naštěstí se vrátil alespoň nějaký ten humor, takže jsem se mohl zasmát u snahy zabránit veverkám v tom, aby se bezuzdně opíjely, u Redina pokusu o návrat na její původní pracoviště i u Alexiných paranoidních nálad. ()

Ching Chong Chang (2015) (S03E06)

No nic, ani s druhou polovinou sezóny jsem se nedočkal žádného zlepšení, nebýt příběhu Mei Chang, nevím jestli by se mé hodnocení dostalo nad dvě hvězdičky. Příběh třetí sezóny se mi zdá být silně přibrzděný, humor se vyskytuje dost sporadicky a dramatická linka skoro neexistuje. ()

Svázaný jazyk (2015) (S03E07)

Konečně jsem se ve třetí řadě dočkal epizody, u níž se o mě nepokoušela nuda. Tvůrci i tentokrát šetřili s pořádnou dramatickou zápletkou, ale vynahradili mi to výživnější dávkou humoru. Bavil jsem se u nového podnikatelského záměru i u Suzanniny literární prvotiny, rozesmál mě ale hlavně Joe Caputo a jeho nové "posily". ()

Strach a jiné zápachy (2015) (S03E08)

Osmá epizoda svým pojetím navázala na předchozí díl, i když je pravda, že humoru tentokrát trochu ubylo, a proto jsem půl hvězdičky ubral. Je škoda, že část děje byla opět lehce nezáživná, protože to povedenějším záležitostem (porada managementu MCC, Tiffaniny výjezdy s Coatesem, Suzannin literární úspěch) trochu kazila. 3*+ ()

Kde mám drejdl? (2015) (S03E09)

Mám dojem, že sedmou epizodou dosáhla třetí sezóna svého vrcholu, a teď se kvalita opět s každým dalším dílem snižuje. Snad se pletu a dojde k dalšímu zlepšení, tentokrát se ale nic zvláštního nedělo a příběh by si zasloužil nějaké oživení, jinak se mé hodnocení zase propadne. ()

Chlupy a kozičky (2015) (S03E10)

Přes mé obavy došlo v desáté epizodě přece jen k mírnému zlepšení, takže jsem mohl na hodnocení o půl hvězdičky přidat. Tvůrcům se znovu podařilo mírně přidat na humoru, ale hlavně jsem si všiml několika záblesků, které by mohly naznačovat, že snad dojde i na solidní drama. 3*+ ()

Ryan Gosling jako vlkodlak?

Ryan Gosling jako vlkodlak?

30.05.2020

Studio Universal pokračuje v oživování svých klasických monster, a další na řadě je podle všeho Vlkodlak. V nové verzi by si pak hlavní roli mohl zahrát Ryan Gosling (Drive, Blade Runner 2049).… (více)

House of Cards skončí šestou sérií

House of Cards skončí šestou sérií

01.11.2017

Streamovací služba Netflix se před pár lety vrhla na seriálovou tvorbu. A dnes už víme, že to bylo skvělé rozhodnutí, jež nám dalo Stranger Things, Narcos, Orange is the New Black nebo The Crown.… (více)

Další krok pro Netflix

Další krok pro Netflix

08.03.2015

Stále populárnější americký poskytovatel „video on demand" (VOD) streamovaných médií v současnosti zažívá svůj vrchol. Po celém světě má Netflix více než 50 milionů předplatitelů a možná již koncem… (více)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz