Orange Is the New Black

• Česko Holky za mřížemi (více)
USA, (2013–2019), 90 h 44 min (Minutáž: 51–93 min)

Tvůrci:

Jenji Kohan

Předloha:

Piper Kerman (kniha)

Taylor Schilling, Laura Prepon, Kate Mulgrew, Uzo Aduba, Danielle Brooks, Natasha Lyonne, Taryn Manning, Nick Sandow, Yael Stone, Vicky Jeudy, Jason Biggs (více)

Série(7) / Epizody(91)

Piper (Taylor Schillingová) je mladá, půvabná, vzdělaná, má chápavého snoubence Larryho (Jason Biggs). Na první pohled se zdá, že v jejím životě všechno klape jako na drátkách. Jenže Piper udělala chybu. Před deseti lety se pokusila převézt přes hranice kufr plný peněz. Byly to špinavé peníze vydělané za ilegální prodej drog a Piper za to teď tvrdě zaplatí. Musí opustit snoubence a nastěhovat se do svého nového domova ve federálním ženském nápravném zařízení. Naštěstí je to věznice jen s minimální ostrahou a 15 měsíců se přece dá vydržet… Nebo ne? Dozorci Samu Healymu (Michael Harney) je křehké Piper líto, a tak jí aspoň občas radí, jak v neznámém světě za mřížemi přežít. Piper se snaží porvat s nepsanými zákony, jak to ve vězení chodí, ale není to vůbec jednoduché. Čeká ji několik šokujících překvapení! Holky za mřížema jsou slavný komediálně-dramatický seriál nominovaný na několik cen Emmy, který vznikl podle knižní autobiografie skutečné Piper Kermanové. V příběhu, který je stejně humorný jako napínavý, se objevuje mnoho zajímavých a originálních postav – takových, jaké na televizní obrazovce většinou chybí. (TV Prima)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (99)

Přerušit řetěz (2018) (S06E09)

A dolů z hrušky! Už jsem nějaký ten seriál viděl a hodnotil, a přesto jsem se zase jednou nechal trapně nachytat, když jsem uvěřil tomu, že už tvůrci našli ten správný rytmus. Devátá epizoda patřila k těm méně povedeným, tempo bylo pomalé, s humorem se opět šetřilo a děj mě zrovna dvakrát nepřesvědčil. ()

Čokoládovej sexy koktejl (2018) (S06E10)

Zatímco mě Taťkův příběh v předchozích dílech vůbec nebavil (a proto se k němu tvůrci ještě určitě vrátí), retrospektiva s Carol a Barbarou byla hodně povedená. Taky to, bohužel, byla jediná záležitost, která mě na epizodě nějak výrazně zaujala. Vlastně ne, ještě mě jako obvykle dokázala pobavit dvojice Caputo/ Figueroa, u nich je to jistota. ()

Temný zvrat (2018) (S06E11)

V jedenácté epizodě se tvůrci dostali nad standard šesté sezóny, takže jsem zase jednou mohl přihodit i čtvrtý kousek. Děj se tentokrát věnoval převážně zajímavým záležitostem, všechno běželo ve slušném tempu, a protože jsem se slušně bavil, neměl jsem pocit, že jsem ztratil hodinu života. ()

Trable na druhou (2018) (S06E12)

Předchozí díl na mě působil více uceleným dojmem, tentokrát jsem měl pocit, že sleduji spíše takovou mozaiku, ale ve výsledku to nebyl špatný počin. Sice mě trochu otrávil Caputův motivační proslov, ale to je spíš můj problém, vždycky, když slyším podobné kecy, vyvolává to u mě nedobré vzpomínky... ()

Svoboda (2018) (S06E13)

Finále šesté sezóny mě docela zklamalo. Klidně bych jednu hvězdičku přidal, to by ale musela být třináctá epizoda zároveň zakončením celého seriálu. Byl by to výborný konec, teď mám obavy, že se v sedmé řadě bude všechno dotahovat do úplného konce a že to nebude nejšťastnější. Škoda, že u mě výsledek soudu s Taystee nemohl vyvolat žádné emoce, jinak to ani dopadnout nemohlo, protože by mohlo dojít k nepokojům. ()

Série 7 (2019) (S07)

Upřímně přiznávám, že jsem čekal katastrofu. K mému obrovskému překvapení jsem se ale po většinu času dobře bavil, i když to občas zaskřípalo. Je škoda, že se tvůrci opět nedokázali vyhnout přehnané hře na city, na druhou stranu je ale pravda, že i v sedmé řadě dokázali přijít s velmi slušným dramatem a nezapomněli ani na humor. ()

Začátek konce (2019) (S07E01)

U první epizody sedmé sezóny jsem se setkal se stejným problémem jako u předchozí řady- chyběl mi v ní humor. A to je pro mě problém, protože znám lepší vězeňské drama. Navíc mi už delší dobu leze na nervy postava Madison Murphy, na druhou stranu mě těšilo sledovat, jak se její obličej blíže seznamuje s podlahou. ()

Samé dobroty (2019) (S07E02)

Druhý díl mě docela příjemně překvapil, všechno, co se týkalo postavy Artesian McCullough, mě opravdu bavilo, u výběrového řízení jsem se mohl konečně zasmát, ale zatímco se vrátila Maritza Ramos, mně citelně chybí Joe Caputo. Každopádně jsem byl vcelku spokojen. ()

A hnědá je nová oranžová (2019) (S07E03)

Tentokrát jsem musel udělit plný počet hvězdiček, protože mi tvůrci splnili hned několik přání. Komicko- romantické duo Caputo/ Figueroa je zpět v plné síle a Madison Murphy poznává krásy Missouri, tolik radosti najednou:-D Tvůrcům se podařily i nějaké ty humory, o slušné drama se postarala basa pro imigranty, takže jsem byl hodně spokojen. ()

Jak správně žít (2019) (S07E04)

Je zajímavé, že i když je hlavní postavou seriálu Piper Chapman, pokaždé, když dostane více prostoru, epizodu to negativně ovlivní. Tedy pro mě. Minulý díl jsem nadšeně chválil, tentokrát mě tvůrci zase spíše zklamali, děj epizody byl pro mě poněkud nezajímavý. ()

Minority deport (2019) (S07E05)

Oproti předchozímu dílu jsem jeden kousek přihodil, příhody rodiny Diazových mě přece jen bavily víc a Aleidin výbuch zuřivosti mě fakt zaujal:-D Ani vývoj mezi imigrantkami nebyl špatný, takže všechno trochu srážela zase jen Piper, která se dokonale vžila do pozice naprosté blbky. ()

Zaseknout se ve výtahu (2019) (S07E06)

Děj šesté epizody mě vcelku bavil, dění ve věznici i mimo ni mě nenudilo, ale naprosto nejkvalitnějším počinem bylo to, kolik času dostal k dispozici Joe Caputo, který se stal v seriálu mou jasně nejoblíbenější postavou. Každá jeho interakce s Natalií Figueroa mě spolehlivě pobaví. ()

Já taky (2019) (S07E07)

I kdyby se v celé epizodě nic dalšího nedělo (a skoro to tak bylo), Joe Caputo by to u mě spolehlivě utáhl úplně sám. Jeho zoufalý a marný boj proti denunciačnímu hnutí MěTaky (NěkdoVojelProtiMéVůli) mi silně připomínal Dona Quijota a větrné mlýny. ()

Tucet (2019) (S07E08)

Hmmm, tak tentokrát šlo o slabší kousek. Příběh osmé epizody mi byl celou dobu jaksi u zadní části mé fyziognomie, děj prakticky přešlapoval na místě, takže se pro mě jediným světlým bodem stala lovecká výprava. Jen se nedokážu rozhodnout, jestli mě víc pobavila vedoucí mužatka nebo ovčí incident. ()

Únikovka (2019) (S07E09)

V deváté epizodě se tvůrci seriálu zaměřili na rodinné vztahy a překvapilo mě, že se jim podařilo udržet citové vydírání jakž takž na uzdě. Po dlouhé době mě pobavila dokonce i Piper, a jak se postupně odhaluje příběh Lorny Muccio, nestačím se divit. Kvalitní díl. ()

Třináctá (2019) (S07E10)

S desátou epizodou jsem byl vcelku spokojen. Problémy, které se vyskytly nebyly tak hrozné jako v jiných dílech, navíc se solidní dramatické dějové linie střídaly s humornými pasážemi, takže jsem nemusel zase frflat. Doopravdy mě vyděsil návrat Larryho na scénu, naštěstí se tentokrát ukázal v lepším světle a ani jednou nezafňukal. ()

Bůh žehnej Americe (2019) (S07E11)

Tohle byl typický příklad epizody, kterou bych za jiných okolností ohodnotil plnou palbou, to by v ní ale nesměla opakovaně zaznívat podpora denunciačních aktivit. S takovou bych mohl klidně tvrdit, že se na mě velice divně podívala pokladní v obchodě, a proto by měla být vláčena tiskem nebo koňmi. Jasně, nějaký chytrolín by mohl namítnout, že jsem jednak chlap a jednak se na mě ani jinak než divně dívat nedá, no a co??!! Já tvrdím, že to bylo sexuální obtěžování, tak to musí být pravda! Šmarjá, jak mě tyhle kraviny serou... ()

Basa (2019) (S07E12)

Musím přiznat, že na mě v poslední fázi seriál fakt funguje, tvůrcům se znovu podařilo skvěle namixovat drama s humorem, jen mě v závěru nemile překvapil návrat k Poussey Washington. Myslel jsem si, že se už tuhle kapitolu podařilo uzavřít. Drama každopádně gradovalo s Tiffany Doggett, o humor se mi kupodivu nepostaral Caputo, tentokrát to na sebe vzala jeho cynická partnerka. ()

A tady si vystoupíme (2019) (S07E13)

Finále mělo stopáž celovečerního filmu, a to byla škoda. Kdyby měli tvůrci méně času, možná by se tolik nebabrali v patetických scénách, které mi zbytečně pokazily dojem z celé epizody. Bohatě by mi stačila pěkně zvládnutá rozlučka u závěrečných titulků, protože například ta Larryho promluva k Piper, to bylo holé neštěstí. Nebýt zbytečného balastu, mohla to být pětka. ()

Ryan Gosling jako vlkodlak?

Ryan Gosling jako vlkodlak?

30.05.2020

Studio Universal pokračuje v oživování svých klasických monster, a další na řadě je podle všeho Vlkodlak. V nové verzi by si pak hlavní roli mohl zahrát Ryan Gosling (Drive, Blade Runner 2049).… (více)

House of Cards skončí šestou sérií

House of Cards skončí šestou sérií

01.11.2017

Streamovací služba Netflix se před pár lety vrhla na seriálovou tvorbu. A dnes už víme, že to bylo skvělé rozhodnutí, jež nám dalo Stranger Things, Narcos, Orange is the New Black nebo The Crown.… (více)

Další krok pro Netflix

Další krok pro Netflix

08.03.2015

Stále populárnější americký poskytovatel „video on demand" (VOD) streamovaných médií v současnosti zažívá svůj vrchol. Po celém světě má Netflix více než 50 milionů předplatitelů a možná již koncem… (více)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz