Insidious: Poslední klíč

• USA Insidious: The Last Key (více)

Čtvrtá část kultovní série Insidious odhalí záhadnou minulost vyhledávané parapsycholožky Elise. Ta v mládí žila v malém městě v Novém Mexiku, její domov však byl zároveň domovem temných sil, a tak netrvalo dlouho a její život se obrátil naruby. Nyní ji nejnovější klient přivádí zpět do domu hrůzy a Elise se musí vyrovnat s vlastní děsivou minulostí. (Falcon)

VasaX

Slabší odvar, bohužel. Zpracováním je to celkem slušné, bohužel ale příběh nezvládal udržet mou pozornost natolik, abych se nedokázal od něj a postav oprostit tak, že mi vlastně už bylo úplně jedno, co se tam odehraje. Je to slušná démonařina, která ale mohla být mnohem lépe vystavěná. ()

VanTom

Druhý prequel Insidious vysílá parapsycholožku Elise vyšetřit "duchařský" případ do dom(ov)u jejího dětství, takže je to tentokrát osobní, což jinak víceméně standardnímu prozkoumávání dalšího strašidelného sídla prospívá. Scénář se (s lekačkami) snaží nebýt úplně předvídatelný, dokáže upoutat i promyšleným příběhem a neváhá věci odlehčit (s pomocí dvojice nerdovských pomocníků). Závěrečná konfrontace v Dálavě už ovšem proběhne tak nějak obyčejně, bez překvapení a dopadu, přestože samotný "klíčový" hnusák vypadá skvěle. ()

Jaro.Krafcik

Prvý film z produkcie roku 2018, a dopadol tak ako dopadnúť asi mal. Nečakal som že to prekoná prvý skvelý film, ale ostatné diely to prekonalo. Strach bol, aj humorná dvojica pomocníkov Ellis boli fajn, a jej vyobrazenie príbehu na spôsob podobným annabell 2 sa vydaril a filmu to ako tak pridalo, no druhá polovica dosť upadla. Ľakačky mrazivé. Ale čo najviac mrzí že netvor z ukážky ktorú som si pozrel pred filmom tam vôbec nebol. Teraz neviem či ju vystrihli, alebo som jednoducho bol vtiahnutý do filmu a nejako ju prehliadlol. Išlo o kino premiéru. 4* ()

ghatos

Hodně slabé tři hvězdičky. Ono to vlastně béčkově vykrádá samo sebe a ještě se to snaží trošku o zpestření, ale výsledek je poněkud rozpačitý. Na druhou stranu, co by člověk po čtvrtém díle chtěl a nakonec je to jen přemostění k něčemu osvědčenějšímu. 51%. ()

stitch7

/// O kus lepší než trojka, ale čtyři hvězdy tomu nedám. Je to sice pěkný film, ale vlastně, stejně jako trojka, docela zbytečný. Co se děsivosti týče, určitě je na tom lépe než předchozí díl, ale zkrátit film o pár minut a naopak přidat víc toho strašení by rozhodně prospělo. Vždyť Elise samotná ve filmu řekne, že na ni bude mluvit více duchů, ale nakonec to zase skončí jen u jednoho (a bohužel dost digitálního). Taky nevím, proč bylo nutný takhle násilně montovat čtyřku na jedničku, i když časově neodpovídá, ale hlavně, že se "cyklus uzavřel".(-> když L. volala Elise, a ta slíbila, že hned ráno dorazí, byla rodina ještě ve starém domě. Elise však v něm vůbec nebyla, tedy fyzicky.) Jinak oceňuju, že lekačky nebyly tak předvídatelný, jako v posledních dvou dílech a humor byl docela fajn osvěžením. ()

tommmy89

Štvrtá časť kultového horroru nepriniesla prakticky nič iné, len sme sa trošku vrátili do minulosti médium Elise. Vyrobil sa z minulosti mini príbeh a tam sa pridala entita strašidelného (no podľa mňa podareného) vzhľadu a vznikol Insidious 4. Bohužiaľ i nadväzovanie na prvú časť je len odvar podarenej jednotky a dvojky. Škoda ()

Hugo01

Aaaa! Jak tohle může vydělat tolik peněz?!?! Modlím se, aby se James Wan z pozice producenta vrátil zase k režisérské sesli, jinak půjde bohužel série kvalitativně do kytek (což samozřejmě nikomu nevadí s množstvím utržených dolarů). Jisté kvality to sice má, ale nebál jsem se ani trošku a nelekl snad ani jednou, což je tedy chabá vizitka. ()

herr_carter

Pořád zůstává u toho, že se jedná o nadstandardní sérii hororů, vymykající se dlouhodobému průměru, byť už se původní tvůrci dost obměnili. Je vidět, že nějaký styl a tvar to stále mít musí. Atmosféra je budovaná pečlivě, příběh je ok a lekačky taky, jediné, co mi na posledním Insidious trošku vadí, že už zcela vymizely takové ty klasické "wanovy lekačky" - vteřinové mihnutí postavy, skřípání dveří, tikání hodin...a ústřední hnusák je zde prezentován v celé své kráse (sice zdařile, ale chybí takový ten moment překvapení). I tak ale dobré a ať klidně natočí 5.díl.....................moje hodnocení = 6,5 z 10. ()

sedm.1

Bohužel, ale kvalitativní ústup této série je potvrzen i tímto čtvrtým pokračováním, i když i pro něj platí to samé jako pro díl třetí, tedy že se mu sice nepodařilo dosáhnout vysoce nastavené laťky prvními dvěma Insidious, přesto v rámci subžánru se pořád jedná o podívanou splňující potřebné kvality pro to, aby si ho divák dokázal užít a ocenit ho. Každopádně tím nejzásadnějším faktem pro Poslední klíč je určitě to, že až na pár okrajových a zcela bezvýznamných zmínek, se poprvé tvůrci Insidious prakticky úplně odklonili od strastí rodiny Lambertů a jejich ,,bubáka´´, a soustředili se na postavu sice též z předchozích filmů známou, ale prostě dějová orientace zde byla nasměrována na její příběh, ovšem vůbec netuším, jestli to bylo nakonec ku prospěchu věci, či ne, nicméně pravda je, že minimálně kolem oné postavy se pár věcí osvětlilo a uzavřelo i jistý pomyslný kruh, takže já onen odklon vidím ve výsledku tedy spíš jako pozitivní, na druhou stranu ta zápletka už nicméně nemá takovou údernost, jako právě první dvě Wanovy jízdy, zároveň ovšem opakuji, pořád zde jsou k dispozici a především fungují veškeré ingredience, které k duchařinám patří jako moucha k hovnu, a navíc ony ingredience působí přesně tak jak mají, takže napětí, atmosféra, creepy momenty, nějaký ten zajímavý zvrat, vše na poměrně vysoké úrovni, takže co chtít od podobného filmu víc, že?  Zkrátka Insidious: The Last Key  je tedy funkční a působivou žánrovou záležitostí, nicméně řadící se k filmům, které dokážou sice zaujmout a pobavit, zároveň ale nenabízí ani nic, za co by měly být hodnoceny jinak, než průměrně. ()

bari68

Insidious: The Last Key je v záplave nových a prítomných hororov ešte to lepšie čo nám tento žáner dá ponúknuť, no v porovnaní s predchodzími dielami je tento, z časti prequel zatiaľ najslabším článkom, bo postráda to, čím sa táto kultová séria vyznačovala. A to ,,výletmi,, do inej dimenzie, časoprostoru a metafyzickej energie. ()

Han22

A opět standartní moderní duchařina. Tentokrát se příběh zaměřuje na hlavní postavu postarší vymítačky (k tomu dvojici absolutně debilních sidekicků), její historii a osobní démony. Příběhově je to docela slušné, v druhé půli to nabere nečekané thrilerové obrátky směrem k úchylům a dívkám ve sklepě. A dá se říct, že hlavní hrdinka to bez problémů utáhne. Jenže... po hororové stránce je to prostě průměr. Občas se někde něco mihne v pozadí a občas si toho ani nevšimnete, občas něco zaječí, občas je lekačka vyvolaná ohuleným zvukem. Mezisvětí je podle mě stále stejně nudné a děsivý démon se superschopnostmi je poražen SPOILER tím že se objeví maminka a mlácne ho lucernou KONEC SPOLERU. Takže páni scénáristi, zkuste se inspirovat ve starších hororech a vymyslet příště něco propracovanějšího. Za mě slušnej průměr a 3*. ()

LEATHERFAC

Tak tady jsme si to zas trochu prohodili - výrazně zajímavější příběh ale trochu méně schopný režisér (tedy srovnáno s Whannellem. Naštěstí jen trochu. Bubák je opět slušný, atmosféra trochu prořídla, ale film má pořád dost scén svírajících půlky i solidních lekaček. Třeba scéna ve ventilační šachtě je dost na infarkt. Navíc je tam i zajímavé překvápko ohledně ducha mrtvé ženy, viděného mladou Elise před útěkem z domu, nebo ohledně pana domácího souženého duchy. Takže se strašením se tu netlačí až tolik na pilu jako ve trojce, ale zase to dorovnává příběh, který mě bavil více a sympatičtější obsazení vedlejších rolí než ve trojce. Jen trapnosti dvojice komiků jsou tady už až zbytečně trapné. Závěrečné setkání je až celkem dojemné, obzvlášť tím obráceným věkovým rozdílem. A až hladce dokonale čisťounké provázání na první díl je nádherný scénáristický majstrštyk. Mimochodem je neuvěřitelné, že tak skvělá a charismatická herečka jako je Lin Shaye, si musela počkat na opravdovou slávu a hlavní role až do bábího věku. Ostatně podobné se zadařilo panu Jigsawovi co se prosadil taky až pořádně díky séri Saw v celkem pokročilém věku. No snad nám tady tihle dva hororoví staříci, kterým oběma táhne na 80 ještě stihnou něco pěkného natočit, než si je hororový pánbů pozve k sobě. Mimochodem oba mají taky společné to, že je zabili snad oba ve druhém dílu svých sérií a přesto hráli hlavní role i v dalších pokračováních. Což je celkem úsměvné. ()

HiddenDragon

4. dil, Prequel c. 2 :) primo navazuje na trojku, ale stale jeste predchazi prvnimu dilu s Daltonem. A kupodivu me scenar prekvapil. Nebylo to "na silu", ale ma to hlavu a patu a vkusne se to vecpalo mezi jiz znamy lore. Elise (Lin Shaye) tuhle serii drzi pri zivote a i kdyz uz to je jen tak tak, kouka se na to dobre hlavne diky dobremu bubakovi. Navic mi az ted doslo, ze na rozdil od jinych ducharin je tohle jedna z mala absolutne neriligioznich serii. Jako katolik mam sice radsi takove to vymitani ala Conjuring, osistec, Satan apod., ale Insidious ukazuje, ze to jde i ciste "ateisticky" :) Bible se tu poprve od zacatku serie objevi, ale hned ji odlozi bokem jako nepotrebnou vec :) I na dalsi mensi forky se naslo misto, takze za me opet vic nez prumer. 70% ()

borec999

Šílenství Deborah Logan ma príliš nechytilo a obával som sa, či Adam Robitel 4ku Insidious ako režisér zvládne. A po dopozeraní musím konštatovať, že asi zvládol aj keď kvallity Wanových dvoch dielov a Whannelovej trojky neprekonal. Stále sme však dostali poctivé Insidious: v momentoch keď to má byť strašidelné a napínavé, tak sa tak i skutočne deje, Lin Shaye hlavnú rolu bez problémov utiahla, no a duo Tucker a Specs v momentoch pokoja od Further odľahčili situáciu viacerými humornými vsuvkami. Kritike by som podrobil ústredného démona (Key Man), ktorý je v porovnaní s predchádzajúcimi suverénne najslabším, pochváliť však musím záverečné flashbacky a rozšírenie mytológie vďaka ktorým sa príbeh 1ky a 2ky dokonale uzavrel. Tento diel veľa nového neprináša, ale celkovo funguje a je určite lepší ako neskoršia priemerná Wilsonova päťka. Vrcholy Insidious série však treba hľadať v skorších dieloch. 70% ()

Přemek

Věčné čekání na "něco" bez napětí, nerozhodné tápání mezi horrorem a thrillerem a k tomu podprůměrně odvedené masky duchů - však ono to nevadí, vždyť jsou tam jen na setinu vteřiny, že.. :( Hvězda pouze za Lin Shayeovou, která dělá, co může. ()

Corpsegrinder

Stala se z toho taková laciná duchařinka kde sice funguje napětí a pár lekaček ale ta omáčka kolem toho je naprosto nezajímavá. Trojka byla podobná, ale s lepší režií. Je to v podstatě už parodie sama sebe. Pár pokusů o vystrašení je naprosto ubohejch, hlavně ty neustálý náhlý střihy na něco co vydává hlasitej zvuk. ()

Junglista

Tady už se vařilo ze skoro odpařený vody. Spíš to beru jako doplnění k trilogii. Největší problém je, že kromě jedný podařený lekačky (samozřejmě kufry), to s hororem nemělo moc společnýho... ()

Litvicek

Bál jsem se, brečel jsem, žasl jsem. Ty vole, tohle se povedlo komplet celý. Čistá filmová radost z dílny Jamese Wana. ()

Pat.Ko

Úprimne povedané som si myslel, že tento film (technicky štvrtý zo svojej série) nebude až taký dobrý ako predošlé. Zvyčajne filmové pokračovania majú klesajúcu úspešnosť, no ale Insidious sa aj po štvrtej časti stále drží. Toto pokračovanie bolo dosť vynaliezavé aj strašidelné. Film sa vracia k hroznému detstvu Elise, ktoré je spojené so súčasnosťou. Elise so svojími asistentmi Tuckerom a Specsom sa vracia do svojho rodného domu, pamätá si naňho tak, ako keby tam bola naposledy (ako 16-ročná). Tak ako vtedy, demóni sú tam stále. Vďaka tejto časti sa vysvetlili mnohé veci, ktoré doteraz boli zahmlené. ()

PF 2017

PF 2017