Thor: Temný svět

• USA Thor: The Dark World (více)

V další velkolepé marvelovské adaptaci navazující na události filmu Avengers usiluje asgardský bůh hromu Thor o mír v celém vesmíru. Tváří v tvář mocnému nepříteli, mocnějšímu než samotný Odin a celý Asgard, se musí Thor vydat na nebezpečnou cestu. Čeká ho sblížení s krásnou Jane Foster (Natalie Portman), avšak události Thora přinutí obětovat vše, aby zachránil lidstvo. (Falcon)

prkalil

Jak ve mně ten dojezd od včerejška zraje, donutilo mě to vrátit se na místo činu a přidat hvězdu. Nedá se nic dělat, dvojka je lepší než jednička. A ještěže jsem ve čtvrtek poslouchala Odvážné palce - tam totiž vykecali nejen, že (ale to bych spoilerovala)... ale také, že potitulkové přídavky jsou dva, takže jsem je nejen viděla, ale užila si i druhé, nevýtvarné části titulků skládající se nejen ze spousty písmen, ale doprovázené hlavně moc pěknou hudbou. ()

salisbury

Thor syn Ódinův v podobě Chrise Hemswortha již podruhé rozeťal Mjöllnirem oblohu a jeho tažení bylo stejně kouzelné jak v prvním epochálním díle ba možná toto pokračování se mi zdálo o špetku hřmícího blesku lepší. Tuším dle náznaku jenž nám byl v závěru nabídnut blížící se pokračování, kde se moc těším na Sběratele. Věřím, že donutí Thora zas pozvednout a roztočit hřmové kladivo nad hlavou v úžasně strhující dobrodružné podívané. ()

ConanVJ

Já mám Marveláky a vlastně drtivou většinu nových superhrdinských filmů hodně rád. Nejen, že jsou většinou parádní na efekt, ale i hrdinové celkově mi začali přirůstat k srdci. Na Thora 2 jsem se těšil hodně a tušil jsem, že mě to prostě nezklame a taky se tak nestalo. Po předchozím filmu se film posunul k nadupanější akci, ve které se ke konci ničí co se dá. Začátek filmu je taky hodně povedený i když má pomalejší spád než druhá polovina bijáku. Zezačátku jsou i některé vtipné scény, bez kterých by se to neobešlo a skvěle pasujou. Co se týče příběhu, tak film nepřeskakuje tak moc mezi Zemí a Asgardem (i když to tu je samozřejmě taky), víc se odehrává na Asgardu a v soustavě devíti světů. Jinak je to jednoduchý, dokonce i místy smutný a njaký to překvapení je zde taky. Herecky je to suprově obsazený, což byla i jednička. Postavy si to dávají jako svin a když je spolu duo Thor a Loki, tak to neuvěřitelně šlape (dokonce i kameo nekameo Captaina Ameriky/Lokiho je k zasmání a přirozené. Co se týče efektů, tak to je zas vizuální masáž jak má být. Jak jsem psal i akce přibylo a to je jen dobře i přehnanější konec se mi líbil (Ono aby ne, když se mi líbil konec Muže z oceli a ten byl kurňa našlápnutej). Hudební doprovod všechno dění taky perfektně doplňuje. Celkově je to prostě popkorňák a já se nehrabu v detailech když se mi jako celek film prostě líbí, takže mu dávám 95% a těším se na BD..... :) ()

PauloZ

Druhý Thor jede v tom, co nastolila jednička potažmo jaké následky zanechali Avengers. Není to takový odvaz a komixový nášlap, jak jsem po těch pozitivních recenzech a ohlasech ze všech stran slyšel. A to mě trošku mrzí. Taylor to určitě chytl za pačesy a zrežíroval to skvěle. Efekty, lokace, herci, to vše na výbornou, ale chybí mi tu nějaký zásadní moment, osobní sonda, emotivní nátlak, nebo opuletní akce. Prostě místo, které mě sežere a nepustí. To druhý Thor zkrátka nemá a je velmi předvídatelný. Taky mi přišel trošku nejasně vyprávěný začátek s Natalie. Proto se přiznám, že jsem v jistých místech uvažoval o 3 hvězdách. Nakonec je nedám, protože je to dramaturgicky vyvážené, akce/zábava funguje a bavilo mě to celou dobu. Btw. Cap America mě velmi potěšil a pobavil! Pro tyhle filutácké vsuvky bych dával 5* :) Nicméně, držme se při zemi, boť pro trojku je na čem makat. ()

paulieM

Začátek a uvedení do děje má zajímavou atmosféru, Chris a hlavně Tom předvádí dobrou práci a triky jsou na velice solidní úrovni, byť mi vadí rating filmu, protože by si zasloužil nějakou tu kapku krve. Stejně jako u prvního Thora mám ale velkej problém se scénářem, téměř nic nedávalo smysl. Jednak problém s chápáním dřívějších poměrů ve světech. Při prequelu je divákovi ukázáno, že Temní elfové drtivě prohráli válku a nezbylo jim nic než nějaká zatuchlá loď. Po hibernaci trvající 5000 let si to naštrádují do "nepřemožitelného" Asgardu se svou relativně zastaralou technologií a drtivě Asgard zničí (proč to neudělali předtím jestli měli takovou sílu?). Dalším problémem jsou pravidla, která si film určuje. Měl jsem problém, že si kolikrát protiřečí, např. co se týče síly Aetheru, jednou funguje jako surový odrážeč agrese, jindy zase ne, Thorovo kladivo - v některých bitvách tak silné a jindy bezmocné, anebo (ne)logiky, která se prolíná podobnými filmy - proč se ti nejsilnější na sebe pořád vrhají pěstmi a hážou po sobě balvany..proč na sebe raději nepoužijí nejlepší arzenál a efektivní zbraně rovnou? Evergreenem zůstává chování záporné strany, která je si natolik sebou sebejistá, že stále vystupuje "v klídku a pohůdce" jakoby se nechumelilo, nelogické nevyhlazení Asgardu a Thora s Jane v době kdy byli na kolenou atd. Nejsem ani průměrný fyzik, ale přírodní zákony jsou dle mě iracionální a pokud je mám přesto přijmout, neakceptuji to, že je jako jediní kompletně uchopí nějací amatéři, kteří mají vědu jako koníček. Opět se projevuje také faktor nevyskytnutelné náhody, a to že se hlavní hrdinové octnou vždy v pravý čas na pravém místě anebo úplnou náhodou naleznou něco dříve než celé národy na Zemi i v přidružených světech. Přemožení Malekitha byl jeden velký fail, opět se potvrdilo naprosto nelogické přesouvání moci, kdy dominantní síla držící všechny trumfy je jakoby nic přemožena "náletem" Thora. Konec filmu byl tedy opět vycucaný z palce. Tu jednu hvězdu opravdu jen za Toma Hiddlestona. ()

Molikop

Říkejte si co chcete,ale já si nového Thora rozhodně užila. Sice nedosahuje povedenosti prvního dílu, ale nezařadila bych ho mezi úplné propadáky. Vše má ale svoje ale, a tak musím říct že Bojové scény na sebe moc nenavazují. Nesourodý slet různých, více či méně, monstrózních soubojů měl vyvolávat pocit prudce akčního filmu. Jestli myslíte, že je to nutné…no, to už je asi na každém zvlášť, já bych se spokojila i s menším počtem a větší logikou. Netoužím jen po naplácaných bitvách - jedna vedle druhé. Asi bych se obešla i bez trochu nucených fórků, které se tu a tam objevili. Nicméně mě v ději nerušili (jak to tak někdy bývá) a některé mě i rozesmály. Taky mě trochu zamrzelo, (SPOILER) že na konci neodhalili okolnosti Lokiho návratu, a jen ho prostě dosadili na trůn. Každý čekal, že se tam nakonec nějak protlačí, otázka zní jak, a to se právě autoři rozhodli neřešit. (KONEC SPOILERU) Možná to opět zní jako spousta výhrad, ale dost záleží taky na celkovém pocitu, a ten je v mém případě positivní. Film mě bavil, a udržel si mou pozornost po celých 111 minut, což je v mém případě dobrý výkon :) Thor:Temný svět je podle mě pro trochu méně náročné diváky, než jsou běžní fajnšmekři na čsfd, takže se nenechte odradit kritikou četných komentářů. Kdo si užil první díl, určitě se v druhém tak hluboce nezklame. ()

draggo

První Thor pro mě představoval dost velké zklamání. I přes snad nejzajímavější mytologii ze všech komiksů mi film přišel až neskutečně šablonkovitý, bezinvenční a dělaný jen pro prachy. Změnila na tom dvojka něco? Ne. Ale má oproti jedničce velkou výhodu v tom, že to všechno dokáže mnohem lépe prodat. Zajímavější přiběh (konečně přízvisko "Temný" neznamená jen větší porci digitální černoty, ale popisuje i charakter příběhu, ve kterém se zkrátka všichni klaďasové konce nedožijou, což vidím v komiksovém žánru jako zásadní posun), daleko větší nápor na emoce, nádherná epická výprava, pěkný úderný soundtrack a samozřejmě tradičně velkolepé vizuální efekty vytvářejí krásně stravitelný a zábavný blockbuster. O žádné veledílo se nejedná, pořád je to schematická pohádka, která se stylem od jedničky příliš neposunula (tady odvedl daleko lepší práci třetí Iron Man), ale celková řemeslná kvalita filmu je v pořádku a já se docela bavil, i když zase uznám, že po pár hodinách se mi to docela vykouřilo z hlavy a nezanechalo to žádný hlubší a trvalejší dojem. Ale to od toho nikdo ani nechtěl, že. /75% a 4*/ ()

mad_ness

To bol Christopher Eccleston! To bol fakt on, a ja som ho nespoznala ty kokos, lebo mal face-lifting a hlas desivejší než chemické výpočty!!! Uši dozaista slúžili ako prototyp pre ostatných prívržencov jeho rasy. Emerika, máš pravdu, Holýúd nemá patentované jedinečné existencie BADASSOV tak, ako Briti a ešte ako yebavo pri tom vyzerajú. Pravda Loki. Uhm, ešteže som nezabudla na potitulkovú scénu! (Ehm). ()

FFilipCZ

Za mě veliká spokojenost. Skvělá výprava a děj, výborné kostýmy a vykreslení krajin, paláce a ostatních míst. Herci opět nezklamali. A jako třešnička na konec prvky komedie vložené do některých ultra stíracích dialogů, které jsou naprosto geniální, bezchybné a hlavně neskutečně vtipné (smálo se vždy celé kino). ()

Kryton

Vemte komiks, vystříhejte z něho ty nudné (nerdí) kecy a nechte tam jen akci. Takto se THOR 2 změnil v tupou akční fantasy pro neznalé komiksu. Zato se tu vyskytují neustále reflexe na Avengers (asi to zná každý v Midgardu), tři velké lokace a super odbytý záporák. Nakonec si musejí pomoct LOKIM, aby film dostal nějakou šťávu. To mě vede k dotazu, zda by THOR vůbec bez LOKIHO na plátně existoval. První marvelovka, která cílí jen na peněženky než na smysl převést komiks na plátno. Btw. a ta snaha z toho mít Star Wars?! Proč?! Hodnocení OST: Vyměnit skvělou hudbu od Patricka Doyla (zatím nejlepší soundtrack marvelovek) za rutinéra akčních filmů Briana Tylera, tak to už hodně napoví. Hudba je ani tak epická, jako spíše rušivá. 5/10 ()

ledzepfan

Docela jsem se na to těšil-nějáká lehčí a svěží komiksárna by mi zrovna bodla- ale tohle je fakt maras. Děj úplně vycucaný z prstu-nedává to ani hlavu ani patu(a to i na poměry komiksů obecně). Vše se posouvá kupředu jen na základě nějákých náhod, berliček a oslích můstků. Do toho je vmontovaný "humor" šitý na míru čtrnáctiletým pipinkám s obrázkem Lokiho nalepeným na pouzdru od brýlí nebo rovnátek.......... Mě to prostě přišlo jako opravdu špatně napsaný a natočený film(herce kárat nechci-z toho se vytřískat více snad ani nedalo...fakt je lituju..).... Jednu hvězdu za poměrně dobře vydesignovaného Ecclestona-jinak tam není NIC. ()

katzenliebe

Na nového Thora jsem se těšila, slyšela jsem, že by měl být lepší než ten předchozí. Má očekávání se naplnila. Vtipné scénky s Lokiho hláškami střídalo napětí a vyhrocená atmosféra. Dvě potitulkové scénky napovídají, o čem by mohlo jít v dalším pokračování, už teď se moc těším. ()

maddy

Hype okolo Avengers mi príde síce trocha prehnaný (zase až taká mega-udalosť to nebola) a tak som aj na druhého Thora išiel len s triezvymi očakávaniami. Stalo sa však nečakané a z vidieckej bitky s jedným robotom zaobalenej do vesmírnej Shakespearovskej drámy sa z Thor: The Dark World stal „Lord of the Rings meets Star Wars meets Man of Steel (ešte aj ten červený plášť majú rovnaký). Pokračovanie bájneho Thora totiž nanovo definuje pravidlá sequelov, ktoré musia byť epickejšie, akčnejšie, výpravnejšie a v súčasnej dobe aj temnejšie (pod)názov „Dark“ by však nemusel mať každý tretí blockbuster, viď The Dark Night (Rises), Star Trek Into Darkness a pod.). Marvelovská Fáza 2 tak hravo prekonáva ich prvé komixové-filmové počiny. Mix serióznejšieho prístupu k látke, ale napodiv docieleného väčšou dávkou vtipu začal už vynikajúci Iron Man 3 a Thor 2 v nastolenom trende pokračuje. Na rozdiel od sympatickej, ale skromnej jednotky, rozvíja plnohodnotnú fantasy ságu monumentálnych rozmerov a zároveň dokazuje ako by to v Marvelovkách malo od týchto čias fungovať. Už to nie je len, síce zábavné, ale neškodné pošťuchovanie dvoch komixových postáv, ale dostaví sa aj neistota a obava, či sa všetky postavy skutočne dožijú konca a tým aj nápor na divákove emócie. Samozrejme, všetci vieme, že takého Thora nenechá nikto umrieť (resp. nie tak skoro, ešte nás určite bude čakať niekoľko (desiatok) filmov ...a následne reboot), ale konečne sa stiera aspoň aká taká predvídateľnosť. Tým nehovorím, že príbeh je servírovaný obzvlášť premyslenou a komplikovanou štruktúrou. Samotný dej sa síce zo začiatku tvári prešpekulovane, môže sa opierať o to, že Asgard aj udalosti v Avengers už divák dobre pozná, ale nakoniec skĺzne aj tak len do otrepanej formulky záchrany sveta pred ďalším záporákom, ktorý sa nečakane vynoril z hlbín vesmíru aj s nejakou hmotou menom Aether (obyčajná náhrada za Tesseract z Avengers). Čo je tá najväčšia slabina, nakoľko Thor má rozhodne bohatšiu mytológiu ako dokazuje aj veľkolepým úvodom, ktorý nápadne pripomína Pána Prsteňov (konečne sa pozrieme do Vanaheim, Svartalfheim a všetkých tých vizuálne pútavých svetov), v prostriedku filmu servíruje epickú sci-fi akciu plnú vesmírnych lodí, pri ktorej si nie je možné nespomenúť na ságu Star Wars a pri záverečnej deštrukcii Londýna sa zase vybaví nedávny Man of Steel, za ktorým masívnou deštrukciou všetkého navôkol v ničom nezaostáva. Akurát ten hudobný doprovod by si zaslúžil byť o niečo nápaditejší. Napodiv však všetky tieto prvky podobné iným ságam do bájneho Thorovho sveta dokonale sedia, preto je trocha škoda toho opäť banálneho príbehu a nevyužitého záporáka, ktorý má síce hrôzostrašný vzhľad, ale inak je jeho motivácia ako aj motivácia elfov odôvodnená jednoducho tým, že sú „zlí od prírody“. Ale obzvlášť pri týchto veľkolepých komiksoch to až tak nevadí, pretože v prvom rade ide o prvotriedny zážitok a nie o komplikovanú štruktúru deja, na ktorou by diváci museli dumať ešte týždne po premiére. Keď už nič iné, tak story aspoň privádza na scénu vynikajúceho Lokiho, ktorý pre seba kradne každú sekundu na plátne. Už tak neskutočne trefným hláškam, ktoré sršia humorom a sprevádzajú film od prvej sekundy dodáva o to väčšiu šťavu. Tento svieži prístup tým pádom dokáže utiahnuť celý film stojaci na pomerne absurdných základoch. Tempo je dravé, plné akcie a vo výsledku sa jedná o prvotriedny blockbuster. Áno, čakal som väčšie prekvapenie, sviežejší závan niečoho nového (oproti iných blockbusterom, pretože zmena oproti prvému Thorovi je badateľná a ten vyzerá oproti The Dark World len ako nevýrazný predkrm), ale pre tento krát tú plochú zápletku, nevýrazného záporáka a jednoduchú motivácii postáv plne vynahradzuje priam dokonalé skĺbenie temnejšej atmosféry, ale o to väčšej nadsázky (výborné situačné vtípky: Thor v metre, Thor a vešiak!); veľkolepou výpravou, ktorá z Thora konečne urobila pravý „veľkofilm“; neutíchajúce tempo plné akcie, ktorá konečne mieša žáner plnohodnotného fantasy so sci-fi; kvantum už známych a obľúbených postáv (Loki, Jane Foster, Odin, Erik Selvig, Heimdall ...), s ktorými divák bez problémov sympatizuje a ich činy/osud predstavujú väčší nápor na emócie. Síce žiadne „veľdielo“, ale to snáď ani nikto nečakal. Na poli blockbusterov však tá najefektnejšia udalosť, navyše s niekoľkými bonusmi pre fanúšikov v podobe najzábavnejšej cameo úlohy (Captain America) v doterajšej histórii Marveloviek; a dvoch bonusových scén pri záverečných titulkoch (jedna trápna, ale dôležitá pre budúci počin Guardians of the Galaxy; druhá fajn, ale absolútne nepodstatná). PS: za premietanie v 3D film nijako nemôže (navyše naše lokálne kino neponúka možnosť výberu 2D/3D, ale zase sme aspoň ušetrení otrasnej zrady v podobe dabingu na rozdiel od kolegov Čechov), ale inak je úplne nefunkčné, zbytočné a maximálne nevýrazné, nakoľko obsahuje snáď jednu scénu (letecký Star Wars súboj v Asgarde), ktorá sa mu hodí. () (méně) (více)

kikuka

Neuveriteľne ma to iritovalo a zároveň bavilo. Nekonzistentné, bizarne strihané najmä v dialógovkách, "zjednocujúce" vo vzťahu k efektom (v zmysle kanonizácie, že: takto má vyzerať pohreb, takto toto a hento a podobne), nevyrovnané herecky. A v konečnom dôsledku som si uvedomila, že sa mi to páči. A to sa Hemsworth vyzliekol len raz (ha!). Asi je to tým, že som nadbudla presvedčenie, že sa všetci pri nakrúcaní neuveriteľne bavili. S Hiddlestonom na čele. ()

VojinRyan

To čo som u prvého diela trošku kritizoval, tu je toho 2x viac. Ale naopak sa to stalo ťahúňom filmu. A to je konkrétne vizuálne dielo celého azgardu a humor, ktorého je tu oveľa viac ako v prvom diely. A tak to má byť u Marveláckej komiksovky. Alan Taylor zobral z prvého Thora to najlepšie a tu to znásobil dvojnásobne. Jedine čo tu utrpelo bol vzťah Thora a Jane, ktorý už nemal tú charizmu a viac do popredia prešiel vzťah Thora a Lokiho. Loki ako vždy najväčší zákerák a nie je tomu inak ani tu. Aj napriek stopáži všetky postavy dostali dostatočný priestor, čo som bol až prekvapený, Tým pádom nebolo čas na zbytočné " hluché " miesta a išlo sa na plný plyn od začiatku. Čo mu veľmi prospelo. S povahou Thora sme sa už zoznámili v prvom diely, a tak tu mohol naplno udrieť hneď od začiatku v efektom nástupe na scénu. Brian Tyler čo by na poste skladateľa opäť nesklamal. Hudba výborná. Ďalej musím pochváliť scénu, kde Loki mení postavy, tam som sa dočkal aj pekného Camea jednej postavy a to bola pre mňa najlepšia scéna filmu. Chválim toto dielo,a malé chybičky som už odpustil. A kľudne privítam diel č. 3. Za mňa 80% - 4*. ()

baribal

Takové zklamání jsem tedy nečekal. Sice tomu zůstalo pár znaků Kennethova prvního dílu, ale jinak neskutečná slabota s příšerným koncem. Fakt škoda. ()

agentmiky

Je pravda,že jednička byla úplně někde jinde.Dvojka byla taky skvělá,ale něco ji scházelo.Opět výborné herecké výkony.Ale příběh se postupem času začal tak zamotávat,že jsem se v něm pak i ztratil.To mně na filmu vadilo.Čím dál tím víc se mi zamlouvá Chris Hemsworth.Každá role,kterou zahraje,je famozní.Třeba role Jamese Hunta ve filmu Rivalové.Docela mě zajímá,jestli se producenti rozhodnou pro třetí díl.Jestli ano,máme se na co těšit.Hodnocení:75% ()

Miguel Sapochnik opouští Rod draka

05.07.2018

Zachary Levi si zahraje superhrdinu Shazama

Zachary Levi si zahraje superhrdinu Shazama

29.10.2017

Mikkelsen vs. Doctor Strange?

Mikkelsen vs. Doctor Strange?

28.08.2015

Kariéra Madse Mikkelsena nabírá zajímavé obrátky. Dánský herec strávil pár let v seriálovém Hannibalovi, ten ale právě končí a Mikkelsena volá Hollywood. Už před pár lety jej Marvel chtěl jako… (více)