Temný případ (TV seriál)

True Detective

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2014–2019, 24 h 5 min (Minutáž: 54–86 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Shea Whigham, Lili Simmons, Jay O. Sanders, Ann Dowd, Paul Ben-Victor, Clarke Peters, Tess Harper, Elizabeth Reaser, Christopher Berry, Brad Carter, Joe Chrest, Dana Gourrier, Michael Harney, Alyshia Ochse, Dane Rhodes, Wanetah Walmsley, Don Yesso, Glenn Fleshler, Charles Halford, Joseph Sikora, Erin Moriarty, Brighton Sharbino, Ólafur Darri Ólafsson, Johnny McPhail, Louis Herthum, Azure Parsons, Kelsey Scott, Jay Huguley, Michael Hartson, Jim Klock, Jackson Beals, Amy Brassette, Andrea Frankle, Ritchie Montgomery, Bree Williamson, Laura Cayouette, Todd Giebenhain, Jon Eyez, Jaren Mitchell, Shane Jacobsen, Lucky Johnson, Joshua Leonard, Nic Pizzolatto, Tom Proctor, Dave Davis, Terry Moore, Ritchie Coster, Leven Rambin, Abigail Spencer, Lolita Davidovich, James Frain, Riley Smith, Adria Arjona, Michael Hyatt, Christian Campbell, Emily Rios, Ronnie Gene Blevins, Timothy V. Murphy, C.S. Lee, Rick Springfield, Ashley Hinshaw, W. Earl Brown, David Morse, Fred Ward, Yara Martinez, Mariano Mendoza, Miranda Rae Mayo, Agnes Olech, Robert Renderos, Nick Gracer, Gabriel Luna, Madison Wolfe, Will Koberg, Andy Mackenzie, Eddie J. Fernandez, Jeff Doucette, Sam Malone, Jennifer K. Dawson, J.D. Evermore, Charleigh Harmon, Davi Jay, Tony Molina Jr., Jason Kirkpatrick, Ron Clinton Smith, Charley Vance, Meghan Wolfe, Jon Arthur, Rex Baker, Amanda Rose Batz, Skip Bolen, Brian Bossetta, Kenneth Kynt Bryan, Divine Prince Ty Emmecca, Elton LeBlanc, Scott Everett Nichols, Lola Phillips, Robert Segari, Tommy Sheppard, Florence Young, Blayne Farlough, Regis Harrington, Maryanne Marino, Aurielle Brimmer, December Ensminger, Adam Arkapaw, Christopher James Baker, Matt Battaglia, Molly Hagan, Trevor Larcom, Courtney Halverson, Alain Uy, Drew Waters, Jamison Jones, Anjul Nigam, Rosalie McIntire, Lidia Porto, Ivet Corvea, Brett Edwards, Vincent M. Biscione, Rich Lee, Alex Fernandez, Weronika Rosati, Gary Carlos Cervantes, Vinicius Machado, Jake La Botz, Luke Edwards, Tina Grimm, Arthur Darbinyan, Travis Hammer, David Denman, David Saucedo, Cesar Garcia, Melinda Page Hamilton, Gregg Daniel, Matt McCoy, Benjamín Benítez, Ana Flavia Gavlak, Sprague Grayden, Michael Adler, Brett Rice, Joseph Gatt, Marco Rodríguez, Billy Blair, Anne McDaniels, Ronny Cox, Cooper Huckabee, Carol Sutton, Jon Lindstrom, Jacqui Holland, Alan Trujillo, Veronica Hunsinger-Loe, Kate Adair, John Bernecker, Patricia French, Garrett Kruithof, Thomas Francis Murphy, Sadarias Harrell, Rodney Hebert, McKenna Pippen, Lassiter Holmes, Bob Walker, Shane Theriot, Neal Ten Eyck, Mary Katherine Oglesby, Robert Beitzel, Jessica Incorvaia, Jamie Elliott, Sharon Landry, Mark Norby, Jo-El Sonnier, Heather Ashley Boyd, James E. Guidry, Juan Gaspard, Randal Gonzalez, Jacquelyn Twodat Jackson, Michael Irby, Douglas M. Griffin, John L. Armijo, Amber Carollo, Silas Cooper, Ike Jackson, Frank Duffy, Lloyd Watts, Terrance Collier, Brandon Cubas, Tre Tureaud, Jaci LeJeune, Owen Harn, Miguel Izaguirre, Daniel Ross Owens, Tom O'Connell, Kerry Cahill, Rio Hackford, Afemo Omilami, Charles Maceo, Melissa Center, Chris Butler, Mark Berry, Oceane Bucaille, Mahershala Ali, Carmen Ejogo, Josh Clark, Stephen Dorff, Scoot McNairy, Ray Fisher, Emily Nelson, Sarah Gadon, Michael Greyeyes, Mamie Gummer, Jon Tenney, Rhys Wakefield, Alex Rich, Chris Kerson, Angela Fornero, David Maldonado, Saundra Santiago, Jevgenij Kartašov, Suzana Jurcevic, JJ Snyder, Deborah Ayorinde, Nick Basta, Brett Cullen, Michael Graziadei, Keith Hudson, Michael Papajohn, Josh Hopkins, Tim Griffin, Marcus Lyle Brown, Brandon Flynn, Bojesse Christopher, Brian Oerly, Anthony Molinari, Jodi Balfour, Seth Barrish, L. Warren Young, Myk Watford, Bea Santos, Mary Kathryn Bryant, Scott Shepherd, Cullen Moss, Corbin Pitts, Gareth Williams, Steven Williams, Lindsay Musil, Nathan Wetherington, Michael Rooker, Valeri Ross, Lauren Sweetser, Roxanne Hart, Sola Bamis, Tim Sitarz, Dennis Keiffer, Robert Pralgo, Katy Harris, Emyri Crutchfield, Jason Edwards, David Pressman, Peter Katona, Ivy Dubreuil, Lawrence Turner, Chet Grissom, Jennifer Pierce Mathus, Koby Kumi-Diaka, Melanie Haynes, Gia Mora, Terence Rosemore

Komentáře uživatele PaTeXx k tomuto TV seriálu

Musím pochválit spoustu věcí vyskytující v první sérce. Dialogy - Všechno co vypustil McConaughey z úst, u mě způsobilo okamžitý orgasmus, ale nemyslím teď jen jeho. Celkově se mi líbila jejich kombinace s nechutným jižanským přízvukem. Exteriér - Pochybuju, že si Pizzolatto s Fukunagou mohli vybrat lepší prostředí než depresivní mokřady a lesy v Louisianě. Tvořily minimálně 30% celé atmosféry. Obsazení - To, že McConaugheyho výkon za roli Rusta je hoden Oscara, je nepopíratelné, o tom se ani nemůžeme bavit. Ale musím ještě pochválit Harrelsona (který podle mě zahrál snad nejlíp, jak mohl) a nesmíme zapomenout ani na Michelle Monaghan, která ztvárnila vychcanou manželku náramně. Scénář - Nesleduju detektivky a kriminálky nějak extra, takže nevím, jak by měl vypadat ideální scénář na toto téma, ale tohle mě zkrátka nadchlo. Prolínání několika časovými obdobími z pohledu dvou rozdílných zmrdů (svým způsobem) zafungovalo na jedničku. Soundtrack - Nenašel jsem moment, kdy jsem neměl obavy z toho, co se stane (možná, když Rust párkrát provokoval Martyho v autě, z čehož vznikal ten jeho nasraný předkus, ve mně vyvolával náznaky smíchu). Samozřejmě to nezpůsobuje pouze hudba, ale dost tomu pomohla. Líbilo se mi vlastně všechno, ale nebudu to tady už dál vypisovat. Jedná se o jednu z nejlepších sérií, jakou jsem kdy viděl.(16.5.2019)

Parádní pilot. McConaughey jen kypří charizmatem a kombinace s Harrelsonem funguje na jedničku.(11.5.2019)

McConaughey a Daddario jsou bytosti s darem od boha. I když každý s trošku odlišným darem.(13.5.2019)

Tenhle seriál má všechno, co potřebuje. Fantastické herecké výkony, atmosférická hudba a o tom střídání dvou časových období ani nemluvím. "...and like a lot of dreams... there's a monster at the end of it."(13.5.2019)

V posledních deseti minutách jsem se ani nenadechl. Neskutečný kinematografický zážitek.(13.5.2019)

Už od začátku epizody byla atmosféra neskutečně temná, až jsem měl obrovský strach, že se něco stane, nebo že se dozvím něco, co nechci. A když začal McConaughey filozofovat o časoprostoru a dimenzích, hned mi naskočily flashbacky z Interstellaru.(14.5.2019)

Přijde mi, že se toho dozvídáme moc a ještě k tomu šíleným tempem. Pomalu to ani nestíhám všechno vstřebávat, stejně jak tu kundu Margaret.(14.5.2019)

Jsem rád, že se dvojka dala zase dohromady, ale už teď vím, že ten duet otravných negroidů mě bude dost srát.(14.5.2019)

Fantastické finále s důkazem, že i Rust má nějaké emoce. Někomu se to sice nelíbí, ale mě to dokonce dojalo. Pizzolatto je génius. "It's just one story. The oldest." "What's that?" "Light versus dark."(14.5.2019)

O třídu slabší než první série. V první polovině jsem nepociťoval žádnou atmosféru (a už vůbec ne detektivní), neměl jsem dobrý pocit s obsazením Vaughna a Farrella, a zdálo se mi, že děj neměl žádný směr. Ve druhé půlce se očividně Pizzolatto vzbudil a nastolil řád jako v první sérce. Nakonec scénář nebyl tak komplikovaný, začala se budovat atmosféra konkurenceschopná té první, a jakžtakž mi sedli i ti dva s McAdams. Podtrženo, sečteno, velmi dobrá série. Lepší než první? Ani náhodou.(21.6.2019)

První díl byl takový rozháraný, jakoby tvůrci nevěděli, co udělat dřív. Zklamání ještě ne, dám tomu šanci.(12.6.2019)

Konečně se udal směr děje a hned je to o něco smysluplnější. Pořád ale vidím velké rezervy v mnoha ohledech, konec zabránil průměru.(12.6.2019)

Zatím solidní průběh, ale nějak nabírám dojmu, že jediný z herců, kdo se do této série hodí, je Kitsch a zbytek se jaksi nemůže najít.(13.6.2019)

Za mě paradoxně prozatímní nejhorší epizoda. Samozřejmě to hlavně způsobilo prvních 45 minut, které byly šíleně nudné. Přestřelka to trochu zlepšila, ale taky nebyla nějak světoborná (syrové zvukové efekty, žádná logika, bez napětí, kladně hodnotím práci kameramanů). Nebýt jí, tak dám dvě hvězdy.(15.6.2019)

Úplně jiná písnička než minule. Příběh má konečně zase tempo a potřebný náboj, a líbí se mi i situace, že se z protagonistů stali "trosečníci" a musí se nějakým způsobem vyšplhat zase zpátky.(15.6.2019)

Pokračování jaké jsem si představoval. Návaznost na předchozí díl (co se týče kvality) a tím pádem žádný pokles hodnocení. A kameraman Bluck se mi fakt začíná líbit.(15.6.2019)

Fantastická epizoda. Konečně jsme dostali atmosféru konkurenceschopnou té z první série.(18.6.2019)

Po až moc kladném konci první řady musel evidentně přijít pravý opak. Jedno z nejčernějších zakončeních, jaké jsem viděl.(21.6.2019)

Je nepochybné, že se Pizzolatto snažil jít ve stopách první série (mnoho aspektů bylo podobných, ne-li stejných). V některých případech se mu to povedlo (atmosféra, dialogy, vyšetřování), v některých bohužel nikoli (nudné pasáže v současnosti, občas táhlý a pomalu plynoucí děj, závěr). Proto je moje hodnocení takové, jaké je. Žádná hrůza, ale od první série to má daleko.(4.9.2019)

Začátek trojky téměř bezchybný, stejně jako začátek jedničky. Jsme na dobré cestě.(2.9.2019)

Uznávám, že vyšetřování se trošku zpomalilo a víc se nám zobrazuje Haysův osobní život. Později mi to možná začne vadit, ale zatím nikoliv.(2.9.2019)

Poprvé pomalejší tempo, které by bylo dobré zase nakopnout. A trošku míň skoků do přítomnosti, prosím.(3.9.2019)

Plný počet dávám za poslední tři minuty. Jinak stejné plusy i mínusy, jako minule.(3.9.2019)

Popravdě asi nejnudnější epizoda v sérii, a kdyby nebylo úvodní přestřelky, dám tři. No, snad Pizzolatto něco vytáhne z rukávu jako v předchozích sériích. "Well, I could use a laugh."(3.9.2019)

Starý a dobrý Pizzolatto Effect, kdy předfinální fáze je ta nejlepší část série. Tak se mi to libí.(3.9.2019)

Zase mi tam až moc překážela současná dějová linka (konkrétně Wayneovo blouznění). Jinak se finálového twistu nemůžu dočkat.(4.9.2019)

Nuda, nuda, šeď, šeď.(4.9.2019)