Temný případ

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (více)

Série(5) / Epizody(31)

Toto drama s Matthewem McConaugheym a Woodym Harrelsonem v hlavních rolích se soustředí na dva detektivy státní policie z Louisiany. Sleduje jejich osobní i profesionální vztah během sedmnáctiletého pátrání po děsivém rituálním vrahovi. Čím déle pátrání trvá, tím více se mění jejich životy a jejich partnerství dostává zabrat - každý z nich musí sám zjistit cenu odplaty a projít si ztrátou iluzí. V roce 2012 je znovu otevřen případ vraždy z roku 1995, na němž pracovali detektivové Rust Cohle a Martin Hart, kteří se mají znovu pustit do vyšetřování. Vše probíhá v současnosti prostřednictvím samostatných výslechů. Oba detektivové vyprávějí příběh svého vyšetřování, přičemž znovu otevírají nezhojené rány a začínají pochybovat o tom, že se jim podaří vyřešit případ bizarní rituální vraždy z roku 1995. Jednotlivé časové linie se rozcházejí a znovu sbíhají v roce 2012 a oba muži jsou opětovně vtaženi do světa, o kterém si oba mysleli, že je dávno pohřbený v minulosti. Ve chvíli, kdy poznají sami sebe i vraha, je jasné, že temnota je přítomna na obou stranách zákona. (HBO Europe)

davistercz

Začátky byly pro mně velmi chaotické, není to ale však chyba seriálu ale chyba ve mně. Nepatřím mezi inteligentní lidi a s dobrým porozuměním, ale později jsem se do toho začal dostávat a nakonec jsem tomu i propadl. Neskutečně vydařený seriál, který se probojoval zaslouženě až na vrchol. Neuvěřitelné scény, které dokážou chytit za hlavu. Po shlédnutí dílu, jsem měl takovou lehčí depresi, což naznačuje jen jedno... skvěle vybraní herci a dějová linie seriálu, byla tak uchvátná, že jsem i já z toho byl totálně mimo. Matthew McConaughey by si zasloužil dalšího Oscara za to, co tu předvedl. Neskutečně dobře zahrané, že i na diváka to působí takovým dojmem, že divák jen sedí a blbě čumí. Matthew a Woody Harrelson tvoří super partu, kterou jsem si hned oblíbil. Finální díl byl opravdu něco extra, v některých momentech mi naskočila husina a místy jsem si myslel, že se asi pose.. Závěrečný díl byl opravdu hodně vydařený, ještě dosud z toho nemohu. Šokující a místy až mrazivé, tak bych to prostě nazval. Nemusíte se bát.. i ostatní díly stojí za to. Bravůrně sehrané a dokonale vystižená detektivka, která si podává Sherlocka i Hannibala naráz. Takhle se na to má jít! 1. série plný počet bodů. doufám, že nakonec bude ta druhé série a dočkáme se dalších exkluzivních momentů. Seriál mě totálně dostal a velmi jsem si ho oblíbil.. "přirostl mi k srdci" jak se říká. ()

Mr.Lojza

Pokud budu hodnotit poslední epizodu, tak musím říci, že byla dechberoucí, více není třeba říkat. Popravdě jsem celý ještě uchvácený a možná ani nedokáži napsat něco kloudného, nicméně nedokáži zodpovědět na jednoduchou otázku: „Chci další řadu tohoto seriálu?“. Jak prostá je tato otázka u většiny seriálů (fanoušci Firefly mohou povídat své). Pokud mě něco takhle vykolejí, zaslouží si to můj obdiv a s dosavadním hodnocením na CSFD (94% ke dni 10. 3. 2014) bez výhrady souhlasím. ()

DonBraso

První série za mnou a rozčarován jsem,ale...Jestli nevyjde druhá série,tak tomu filmu s radostí i hvězdičku uberu,protože vskutku to bylo tahání za fousy a konec byl konšelantně na hovno.Na co všechno tak skvěle vymodelovaný,když stačí během minuty říct,pojďme tam je tam vrah.Říkám rovnou,těch 8 dílů je hrozně málo na takovýto seriál,protože půlka seriálů prostě výjimečně charakterizuje hlavní postavy a nejhorší je,když člověk ztrácí.Ano v tomhle seriálů jsem se motal jak vožrala z flámu,protože součanost a minulost se pletla s tolikama hlavníma vodítkama,že člověk právě proto nemohl snad tušit,kdo bude tím vrahem.U mě jasná památná nesestříhaná scéna,která se v seriálu vůbec nevidí,to prostě potlesk ve stoje.Konečný finisher je prostě špatná detektivka,vraha na moje poměry bylo hrozně málo a přitom by krásně držel napětí ještě více,když byl skvěle pervezní a nenechávat lidi vlastně do 7dílů tahat nitky,které vůbec se naprosto nepropojili ale vůbec s ničím.Celek vyhořel jak karty,Nic Pizzolatto je skvělý,ale u mě The Killing vede mnohem více,protože jsem se více těšil a stále bylo co objevovat a nečekat,že okultismus(ten už mě začíná přímo vytáčet,když tvůrci přistoupí na tento žánr),který hrál velkou roli,všechny dílky zapadali,ale na konci si řeknete,proč to všechno haló,když jsme nakonec dostali na konci jasnou odezvu. ()

Snowball

Dopozeraná posledná časť. Najnapínavejší seriál s najprepracovanejšími postavami a s najlepšími hereckými výkonmi. V dnešnú dobu dokáže byť seriál oveľa kvalitnejší ako film, na vyššej úrovni. Nepamätám si čo ma naposledy tak nadchlo ako táto vec. Čo tam nejaký Breaking Bad, Hra o tróny či iné seriály....pfff..ani len z ďaleka sa nechytajú. True Detective je true najdokonalejší seriál aký kedy bol natočený. McConaughey a Harrelson za toto patria do hereckej siene slávy! ()

Marwe77

jo tak tenhle seriál jsem si opravdu užil, ani tak moc mě neohromil samotnej případ,(i když se mi líbil dost) ale dvojice hlavních hrdinů. Matthewa jsem si fakt zamiloval, úžasná role... to stejný Woody. Stejně se mi líbil i způsob vyprávění a skvělá hudba, hlavně teda úvodní znělka..... ()

AnthropOcean

Nie je u mňa zvykom nechávať komentáre v profiloch filmov, možno sa to zmení, ale hlavnou príčinou bude tento seriál. Ohviezdičkoval som cca sedemdesiatku seriálov (nie že by ma to robilo znalcom...) a mnohé z nich sú mojimi životnými "láskami", ale tento seriál je najlepší z nich. Tak dokonale prepracovaných 8 epizód, ktoré nebudú ryžovať na svojom úspechu a svoj prvo sériový non plus ultra teda poistili nadosmrti, takéhoto sa fakt veľa neurodí. To najlepšie, čo televízia priniesla, odporúčam nie len fanúšikom Twin Peaks. ()

CuddlePoodle

Má to náboj, má to atmosféru, má to spád, a neni to nic přehnanýho, prostě tak akorát! ... A Rust Cohle? Nejlepší serialová postava, co znám...tečka. "There is no such thing as forgiveness. People just have short memories." 90% ()

Jorge4005

Tak rozhodně nejlepší seriál roku 2014. Úžasná temná atmosféra.Skvělý herecký výkon McConaugheyho.Osamělý sociopat Rust a jeho parťák Marty jsou dvojce k nezaplacení. Hodnocení:1.série 100% ()

Daggeron

"Vieš, že oblohu berieš z nesprávneho konca?" - "Ako to?" - "Kedysi predsa bola všade iba temnota. Mám pocit, že svetlo začína vyhrávať." Ak od Temného prípadu očakávate do detailov prepracovanú detektívku, akou je napríklad Sherlock, ste na omyle. Cary Fukunaga so scenáristom Nicom Pizzolattom pripravili seriál, ktorý celý spája jeden jediný príbeh, ale ten nie je tým podstatným, z čoho pramení jeho úspech. Ten spočíva najmä v jeho neskutočne temnej atmosfére, ktorú vďaka brilantnej práci s obrazom a zvukom dokáže vybudovať aj bez nočných exteriérov a tmavých filtrov. Zvukári v mnohých scénach obmedzujú využitie hudby na minimum a depresívne temno nastoľujú pomocou realistických zvukov prírody, ktoré v symbióze s kamerou, snímajúcou široké opustené priestranstvá, vzbudzujú naozaj nepríjemné a často až strašidelné emócie. Viac ako na príbeh sa tvorcovia orientujú na psychológiu hlavných postáv a napätie vyvolávajú vďaka súpereniu dvoch charakterovo úplne odlišných kolegov. Matthew McConaughey hrajúci v životnej forme si po oscarovom Klubu poslednej nádeje svoju rolu maximálne vychutnáva a celému seriálu jednoznačne dominuje. Vďačí však najmä vďačnejšie napísanému charakteru, pretože jeho filozofujúco-depresívna postava bez znakov pochopenia princípov okolitého sveta je jedným z najzaujímavejších charakterov filmového plátna či televíznej obrazovky za posledné roky. Veľká pochvala aj Harrelsonovi, že z oveľa menej zaujímavej postavy dokáže vyťažiť maximum a svojou hereckou zdatnosťou v niektorých momentoch svojho kolegu dokonca prehráva. Filozofické úvahy sú naozaj top premyslené, skvelo napísané a najmä geniálne zahrané. Záverečná časť je bezchybným vyvrcholením beztak kvalitnej drámy, ktorá hravo strčí do vrecka aj veľké množstvo oveľa drahších filmov v rámci žánru. Veľké očakávania ďalšej série sú na mieste, len veľká škoda toho, že hlavných hrdinov už neuvidíme, lebo tí úroveň dvíhajú do výšin. Teším sa však, že sa seriálová produkcia BBC a HBO rozbieha a po Sherlockovi či Lutherovi sme mohli vidieť (a snáď ešte uvidíme) ďalšiu vynikajúcu sériu. ()

Sakulnikov

Neumím se rozhodnout zda se mi to líbilo nebo ne. Na jedné straně skvělý příběh a postavy a ještě lepší herecké provedení (zvláště McConaughey je zde ještě lepší než v Dallas Buyers Club). Na druhou stranu přílišné roztříštění vypravěčského stylu a několikanásobné závěry způsobily, že jsem ztrácel pozornost. Skvělý příběh, který se tam skrývá, hraje vlastně vedlejší roli. Celkově mi to přijde spíš jako epizody ze života detektiva než jako ucelený příběh. Druhá série přímočařejší, s úplně jinou atmosférou. Spíše než nějaké mystické otázky přišla pouze korupce, což není špatné, ale stále velice přehypované. ()

lmc

Jsem strašně rád že jsem si počkal na odvysílání celé řady a zkouknul první sérii to za jedno odpoledne - něco tak skvěle napsaného jsem dlouho nezažil a fantastické herecké výkony i atmosféra dodávají tomuhle seriálu pořádné koule. Pravděpodobně nejlepší detektivní seriál který jsem viděl ()

chewbac.Ca

Poslední epizoda mě vyloženě zklamala z pomale se táhnoucího zajímavého pochmurného příběhu se tvůrci vyřádili stylem všechno "zmáčknout" do poslední epizody! navíc perfektní matthew se asi se seriálem rozloučil takže opravdu už moc od "snad budoucí" série nečekám... boardwalk empire nepřekonán! ()

kubilov

True Detective splnil svůj potenciál na 1000%. Je mnoho seriálů, jejichž sledování diváka velmi baví, ale rozhodně není až tolik těch, u kterých se nemůžete odtrhnout a celou osmihodinovou stopáž zvládnete třeba za dva dny, tento mimořádný seriál však takový je. Perfektně zamotaný příběh o masovém vrahovi v zálibě v okultismu by sám o sobě takovou davovou hysterii nevyvolal, tou největší sílou celého projektu jsou samozřejmě oba hlavní protagonisté, které mám osobně oba velmi rád, a jejich podrobné psychologické vykreslení, které je v některých případech až překvapivě hluboké a podrobné. Matthew McConaughey se po rázné změně svého výběru rolí a jejich ztvárňování už definitivně posunul mezi ty nejlepší herce, které v současné době Hollywood nabízí (u mě top 3 třeba), a tak po právu této televizní minisérii se svou postavou těžko definovatelného a často mrazivě filosofujícího Rusta neohroženě vládne a ukazuje se tak jako velice progresivní herec. O osm let starší Woody Harrelson, druhý v řadě, se ze začátku drží v pozadí a jakoby sleduje McConaugheyho herecký koncert, ke kterému se ale postupem času velmi ochotně přidává a ukazuje tak, že není pouze skvělým bavičem a hercem vhodným jen do komedií, ale i kvalitním dramatickým hercem, jenž dokáže zahrát rozpolcený charakter podobně skvěle. Co se týče Michelle Monaghan, tak ta hraje velkou roli zejména v prolínání osobního a profesního života obou vyšetřovatelů, což poté oběma výrazně znepříjemňuje jak pátrání po vrahovi, tak i soukromé žití. Aby se nestálejší divák nestačil nudit, připravili si pro tento případ Fukunaga s Pizzolattem vyprávění hned ve třech časových liniích, které tak dokáží věrně popsat celý průběh sedmnácti let, které všem zúčastněným nevratně proměnili životy. A kdyby ani toto někomu nestačilo, tak je každý díl správně vygradován, přičemž nechybí buď zajímavé odhalení nebo perfektní akční scény, které snesou to nejpřísnější měřítko (černošská čtvrť, pronásledování pachatele v 5. díle, závěr ve zvráceném prostředí v 8. díle). Místo toho, aby seriál šel přímo a neohroženě za závěrečným rozřešením od prvního dílu přesně a bez odboček k osmému, naštěstí nabízí spoustu slepých dějových ramen, které alespoň zavaří závity pozorně sledujících, dvojitý konec, když první přijde již po čtyřech hodinách od úplného začátku, atd. Toto mistrovské dílo se bude jen velmi obtížně překonávat, a to ne jenom letos. ---------- V letošní letní seriálové sezoně mohlo být těžko něco více diskutovanější než druhá série jedné z nejlepších televizních sérií všech dob. Těch 8 dílů, které spatřily světlo světa v lednu a únoru 2014, už zřejmě navždy vstoupí do seriálových příruček pro příští generace. O to těžší (nemožnější) tak bylo pro Nica Pizzolata a šestici režisérů včetně Justina Lina navázat na dokonalost první série a přivést rovnocennou druhou sérii. S potěšením jsem kvitoval, že na první sérii se nenavazuje, příběh skončil, opona spadla a je čas na něco jiného. Na něco většího, nebezpečnějšího a mrazivě realistického. Druhá série True Detective je oproti té první, která byla při zpětném pohledu až překvapivě komorní, daleko rozmáchlejší. Začněme u toho, že ze dvou hlavních postav se zde staly čtyři, ten "temný" případ sahá do mnohem vyšších pater společnosti a okrajově i nepřímo se dotýká také o mnohem více lidí. Přes to všechno jde o konzistentní, napínavý a inteligentní seriál, který trochu překvapivě drží i herci, kteří i když nedosahují kvalit Matthewa McConaugheyho a Woodyho Harrelsona, přesto podávají své nejlepší herecké výkony vůbec. U Colina Farrella se to dalo celkem čekat, tomu tahle role sedí jako ulitá, ale na Rachel McAdams a Vince Vaughna jsem byl opravdu mimořádně zvědav.. a nakonec nadmíru spokojen. Potenciál zkaženého, prohnilého a hnusného města Vinci v Kalifornii naplněn dostatečně. Highlighty série jsou: konec 4. dílu, rozdělení příběhu na začátku 5. dílu, závěr 6. dílu a samozřejmě velké rozřešení v poslední epizodě. Nechápu ten hate, je to nesmysl čekat dvakrát to samé. Ale to se některým lidem prostě vysvětlit nedá. () (méně) (více)

MP17

Osobně se domnívám, že filmové zpracování by dopadlo lépe, seriál se rozjížděl jak Ikarus do kopce. Na jeden mrazivý moment aby člověk čekal 20 minut dialogů. ()

gefr

McConaughey pro mě byl jen debílek co se umí potápět k vraku lodi, najít ztracený poklad nebo prostě jenom špulit bradavky v B-čkovym filmu.....HODNĚ PŘEKVAPIL a chci víc a víc!!!! :D ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (více)