The Beverly Hillbillies

• Velká Británie The Beverly Hillbillies (více)
Komedie / Rodinný
USA, (1962–1971), 114 h 11 min (Minutáž: 25–26 min)

Tvůrci:

Paul Henning

Buddy Ebsen, Irene Ryan, Donna Douglas, Max Baer Jr., Raymond Bailey, Nancy Kulp, Sharon Tate, Judith McConnell, Eddie Albert, Mary Wickes, Don Rickles (více)

Série(9) / Epizody(274)

sta

Tak ten necelej jeden díl, co jsem dneska viděl, snad ani nelze hodnotit: scénář hrozný, herecké výkony "oscarové" jak při záchvatu smíchu glosoval Cival, všudypřítomný klokan a šimpanz-klavírní virtuoz. Haluz! ()

javlapippi

"Welllllll, doggies!" 1. séria (1962-1963) Pre fiktívnych buranov a zvuk bendža mám dlhodobú slabosť, takže som sa rozhodol skúsiť túto sitkomovú klasiku, kde sa mi oboch dostalo požehnane. Základná idea je, že sa horalská rodinka žijúca na samote v missourijských kopcoch po objavení ropy na svojich pozemkoch a z toho plynúceho zázračného zbohatnutia, rozhodne presťahovať do kopcov beverlijských. Família v zložení dobromyseľný tatko Jed, dominantná babka Granny, tomboyovská dcérka Elly May a nahlúply synovec Jethro si so sebou do honosného sídla v Kalifornii okrem zbraní a zariadenia na výrobu samohonky privezie svojský spôsob života a morálne zásady, s ktorými zvyknú naraziť u susedov a ostatných "mestských ľudí", tí sú ich, ale ako milionárov nútení tolerovať. To je v podstate zápletka skoro všetkých častí a prekvapivo to funguje a je to vtipné. Nie som si istý, či to bude stačiť na 9 sérií, ale táto prvá ma v podobe jednej-dvoch epizód pred spaním bavila hodne. Asi najlepšia pre mňa bola časť, kedy sa z nich nejakí chytráci pokúšali na súde vytĺcť peniaze za vymyslenú autonehodu. Štyri guláše z vačice. 2. séria (1963–64) Horali pokračujú v živote v honosnom príbytku v Beverly Hills a držia si kvalitu prvej série. Tetuška Pearl bola vyškrtnutá, ale z rodných hôr na pár epizód prikvitne naničhodník Lafe Crick s úmyslom privlastniť si niečo z ich bohatstva, rovnaké úmysly má aj lokálny menovec, ktorému omylom doručia Jedov bankový výpis. Zopárkrát príde niekto na vohľady, babka varí svoje lektvary, družia sa s miestnou honoráciou, rodinka nadobudne luxusný butik a Elly May pribúda osadenstvo jej zverinca. Jedným z nich je bohužiaľ otravný malý šimpanz, ktorého úloha je potulovať sa po dome v kovbojskom oblečení a pôsobiť smiešne, našťastie to s jeho zaradením do deja zatiaľ nepreháňajú. Zopárkrát sa tu vo vedľajšej úlohe mihne ešte živá Sharon Tate. Pre mňa osobne najzábavnejšie momenty boli tie s angažovanou a revolúcie chtivou študentkou sociológie. Zatiaľ stále dobré za štyroch údených rakov. 3. séria (1964-1965) Rodinka pokračuje v beverlyhillskom živote, Jed rozvážne patriarchuje, Granny sa chce pravidelne vrátiť do rodného kraja, Elly May udržuje zverinec a príbuzní sa jej pokúšajú nájsť ženícha, no a Jethro sa rozhoduje medzi dráhou špióna a plejboja. Viaceré epizódy sú prepojené do krátkych súvisiacich sérií, ako nadobudnutie filmových štúdií, prítomnosť britského komorníka v dome alebo kontakty s beatnickou subkultúrou. Zopárkrát sa objavia známi z hôr, šľachtičná s návykom na babkinu medecínu a suseda sa ich pokúša rôznymi metódami primäť k odsťahovaniu. Ani v tretej sérii nedochádza dych a stále ma to baví, za štyri pagáče s červenookou omáčkou. ()