Runaways

USA, (2017–2019), 29 h 9 min (Minutáž: 42–60 min)

Předloha:

Brian K. Vaughan (komiks)

Virginia Gardner, Lyrica Okano, Ariela Barer, Gregg Sulkin, Kevin Weisman, Brittany Ishibashi, Rhenzy Feliz, Allegra Acosta, Ryan Sands, Annie Wersching (více)

Série(3) / Epizody(33)

Seriál z dílny komiksové společnosti Marvel vypráví příběh o skupině mladých superhrdinů. Samotný příběh začíná, když šest teenagerů zjistí, že jsou jejich rodiče padouši. Poté se společně snaží odčinit zločiny rodičů a zároveň odkrýt tajemství svého původu. Kromě rodičů se totiž musí vypořádat i se svými záhadnými schopnostmi. (ArsenalEagle)

Recenze uživatele BaronMartin k tomuto seriálu (37)

Past Life (2018) (S02E08)

Předpokládal jsem, že tento díl bude mnohem slabší, jelikož u většiny podobných seriálů jsou ty epizody po mid-season finále prostě horší, protože se musí nastolit nová dějová linka, nový příběh, atd., ale tohle vlastně bylo fajn. Celá linka v hotelu byla zábavná a poměrně dobrá, a jasně, tento díl nemá žádný světoborný příběh ani zápletku, ale jak jsem již psal, s tím jsem tak nějak počítal. Pořád tu jsou typické problémy Runaways, tedy občasná trapnost (třeba chemie Alexe a Livvie byla v tomhle díle hrozně divná) nebo nelogičnost (sorry, ale ten závěr, kdy se Molly sama rozhodne, že zdrží záporáky, a potom se mega diví, že ji zajali :D), ale stále jsem se celkem bavil. Nejvíc se mi asi líbil úvodní flashback na život Jonaha (sice je extrémně divný, že origin Jonaha dostáváme až po jeho „smrti“ a taky mi přijde hodně prapodivný, jak divákovi seriál vlastně sám spoilerne, že Jonah asi přežil, ale co už :D), ale i tak dost fajn díl. Hodnocení: 62% ()

Big Shot (2018) (S02E09)

Dobře, kvůli postavě Alexe je tohle první díl druhé řady, který jsem si zatím moc neužil :D Protože pardón, ale když napíšete postavu a napíšete jí repliku o tom, jak nebude už mít žádné tajemství, a potom vystavíte celý díl na tom, že nikomu nic neřekne, to je buď špatně napsaná postava a nebo jenom záměr ji napsat co nejvíc otravně a arogantně :D Jinak je zde ale poměrně dost slušný úvod se zajatou Molly, je zde postava AWOLa, který je naprosto typický, nejvíc klišovitý gangster záporák, a je tu smrt Florese, která je celkem dost slušná, až na to, že Flores byl až dosud naprosto nevýrazná a nezapamatovatelná postava. Překvapivě nejvíc mě bavila linka s Gert a Old Lacem, u které ještě uvidíme, kam se vlastně posune. Hodnocení: 60% ()

Hostile Takeover (2018) (S02E10)

Oproti minulé epizodě hrozně fajn díl. Celá premisa base under siege epizody byla hodně super, líbilo se mi to napětí a ta atmosféra, která mezi členy panovala, jelikož byli zahnaní do kouta a netušili, co dělat. AWOL jakožto padouch zde byl stále takový nemastný neslaný a vzhledem k tomu, že už ho nejspíš nikdy neuvidíme, tak už se asi ani moc nerozvine :D Každopádně ten epický Nico moment, kdy nechá všechny vojáky zmizet, byl vlastně celkem cool a i linka s Gert, Chasem a Yorkesovými mě bavila (hlavně taková trochu vážnější dynamika mezi Dalem a Stacey). Hodnocení: 70% ()

Last Waltz (2018) (S02E11)

Vlastně hrozně fajn a takový až pohodový díl, ale já se trošku bojím faktu, že se pomalu blížíme do finále a zatím to tak vůbec nepůsobí :D Bojím se toho, aby to nedopadlo jako finále první řady, tedy tak, že se vlastně nic neuzavře a vše skončí jedním velkým cliffhangerem. Nicméně, celá linka točící se kolem oslavy Mollyiných narozenin byla dost příjemná a i když to byl jeden velký filler, působilo to vlastně velice lidsky a osobně. Linka se zajatým Chasem a Gert, Stacey a Dalem a sérem pravdy byla taky dobrá, celkem i vtipná. Naopak linka s Leslie je extrémně podivná a já se sakra ptám, postavila ta Leslie církev nebo sektu? :D Protože vzhledem k tomu, že zde má (a hádám že už pěkně dlouho) třeba křeslo s pouty nebo celou proceduru na indoktrinaci člověka, tedy donucení člověka konvertovat k té víře, říkám si, kolik členů má vlastně ta církev dobrovolně :D Na závěr chci jenom říct, že ten dvouvteřinový záběr, kde Alex tancuje Fortnite taneček je sakra cringey :D Hodnocení: 70% ()

Earth Angel (2018) (S02E12)

Velice prapodivná epizoda, která opět, stejně jako předchozí díl, nepůsobí jako něco, co by se alespoň vzdáleně blížilo k finále a já mám prostě strach, že 2. sérka nic neuzavře a vše skončí nějakým hloupým cliffhangerem. K epizodě samotné, většinu její části tvoří dějová linka s Karolinou a Leslie, které se nacházejí na velice podivném sektářském vězení. Zde chci jenom zmínit, jak neskutečně zvláštní momenty zde jsou (když se Lesliina matka rozhodne zůstat, jak se zbaví Franka, jak Karolina všechny obalamutí) a taky to, jak moc divný záporák Frank je :D V podstatě se z celkem sympatického chlápka během asi 2 dílů transformoval na naprosto klišovitého sektářského záporáka, který má navíc totálně neuzavřený a neuspokojivý konec - a když jsem se po dokoukání dílu dozvěděl, že toto byla poslední epizoda, ve které se Frank nachází v celém seriálu, ještě víc mi to připomnělo Agents of S.H.I.E.L.D., kde taky občas některé náhodné vedlejší postavy měli hrozně useklý konec. Dále chci zmínit Alexe, který je asi nejotravnější člen celého týmu, je příšerně arogantní, v podstatě naprosto sobecký a ještě horší je, že scénáristy nenapadlo napsat další postavy tak, aby mu to nějak vyčítaly :D A scéna, kdy mluví o tom, jak už se asi vykašlali na demokracii, přičemž jeho plán byl zamítnut díky hlasování, což je poměrně demokratická forma rozhodnutí, to je taky hodně zvláštní. Uvidíme, jak dopadne finále. Hodnocení: 60% ()

Split Up (2018) (S02E13)

SPOILERS! Finálová epizoda druhé řady je vlastně sama o sobě celkem fajn, pro mě je zde ale naprosto stejný problém, jaký byl i ve finále první sérky: vůbec to nepůsobí jako finále. Prakticky nic se zde neuzavírá, nic nekončí a celý díl je uzavřen jedním velkým odhalením a cliffhangerem. Já osobně bych ocenil víc osudovosti a jakýsi náznak konce. Neříkám, že musí uzavřít všechny dějové linky a nic neteasnout pro třetí řadu, ale myslím, že by to alespoň mělo tak trochu působit jako konec série. Jinak je ale epizoda vlastně hodně fajn. Líbila se mi úvodní animace ohledně původu Jonaha, jeho rodiny a Xavin, stejně tak se mi líbil děj dílu, který se skládá z pohledů každého člena Runaways, jak utíkají před rodiči. Odhalení, že Jonah přežil a společně se svou rodinou posedli jednotlivé postavy, samozřejmě není nic extra překvapivého, myslím si, že to doslova každý čekal (obzvlášť potom, co nám seriál doslova řekl asi v 8. epizodě, že Jonahova rasa může měnit hostitele :D), nicméně musím říct, že jako záporáci celá jejich rodina funguje hrozně dobře a nějaký výraznější záporák mi v 2. polovině této série už chyběl. Taky se mi líbí, že se Jonah chová naprosto odlišně, než jak jsme ho znali, už zahodil svoji snahu získat Karolinu na svou stranu a teď chce prostě a jen vypadnout, nehledě na to, jak dlouho to bude trvat nebo koho bude muset zabít. Je to takový fajn vývoj padoucha. A i když mě mrzí, že už ho nehraje Julian McMahon, James Marsters je skvělá náhrada, protože je dost charismatický. Nicméně konec a hláška „So which one looks the tastiest?“, společně s tou hudbou, která hraje v pozadí, je naprosto parádní cliffhanger, krásně lákající na 3. řadu. Hodnocení: 75% ()

Season 3 (2019) (S03)

SPOILERS! Vlastně ani pořádně nevím, o čem tady mám psát :D Jsem totiž po třetí a finální sérii Runaways neskutečně pocitově zmatený a moc nevím, co si mám myslet. Když se totiž na celou řadu podívám takto zpětně, tak nějak to působí, jakoby tvůrcům došla energie a tak jenom sypali jeden nápad za druhým, nedávali jim žádnou extra hloubku či emocionálnost, a celá série vlastně působí hrozně zmateně a podivně, tak moc, že nevím, jak mám ten pocit popsat. Celou dobu při sledování jsem si připadal hrozně zvláštně, tak trochu prázdně, ale zároveň mě vlastně zajímalo, co se bude dít. A je to fakt divný pocit, který jsem u žádného seriálu asi zatím nezažil :D Kdybych měl být nějak objektivní, určitě je to lepší než první, nezajímavá a opravdu prázdná řada, zároveň to ale nemá na druhou sérii, která fungovala jako klasický a poměrně dobrý seriál. Teď abych se přesunul k samotné třetí sérii, jedním z největších problémů, které ve mně vyvolal ten zmatený pocit, bude určitě fakt, že série se v podstatě striktně dělí na 2 příběhové linky: v prvních 4 epizodách se dokončuje linka s Jonahem a jeho rodinou, ve zbytku série dostáváme novou dějovou linku, záporačku a příběh. Tohle dost na sílu cpané rozdělení naprosto kazí jakoukoliv celistvost série a vy si jen říkáte, proč se sakra celá věc s Jonahem nedokončila už ve 2. řadě a tvůrci to prostě museli dát i do třetí. Každopádně, abych se vyjádřil k prvním čtyřem epizodám, které se právě Jonahem, jeho rodinou a jejich plánem útěku zaobírají, tato sekce je asi nejlepší část celé řady. Jonah je velice fajn záporák, jeho rodina taky, bavilo mě sledovat jejich vzájemnou dynamiku a tato část obsahuje i pár poměrně dost fajnových smrtí, které nečekáte. Bohužel, ve 4. epizodě celá tato linka naprosto antiklimaticky skončí (záporáci doslova, a teď cituji samotný seriál, prostě zmizí) a dostáváme pátý díl v Temné dimenzi, který je sám o sobě dobrý, hodně se zde experimentuje s kamerou a s vizuálem, obecně se jedná prostě o dobrý díl. V druhé půlce řady ale přichází ten hlavní problém. Nová příběhová linka totiž není ani zdaleka tak dobrá a kvalitně napsaná, jako ta předešlá: dostáváme záporačku Morgan le Fay, která je naprosto stupidně napsaná, její plán vůbec nedává smysl (abych ho nějak shrnul, chce svými posedlými telefony ovládnout lidstvo, aby měla armádu a mohla propojit náš svět s Temnou dimenzí... sakra, co? :D Proč? Proč seriál má plot s magií posedlými telefony? Wtf...), herečka je poměrně nesympatická a mně osobně připadá, že neumí moc hrát, a samozřejmě, Morganin kostým je taky kategorie sama pro sebe :D Celá tahle část je strašně podivná, ať už tím, že je linka rodičů omezena na naprosté minimum, tak moc, že tu vlastně skoro nejsou; ať už tím, že postava Alexe vlastně v půlce celé série vůbec není (ve 4. epizodě ho ovládal Jonahův syn a následně seriál udělá naprosto nesmyslný 6 měsíčný skip a my Alexe do 8. dílu nevidíme (zde mimochodem asi nejvíc vadí to, že Alexovi ve 3. epizodě zemře matka a my díky tomu, že ho následně posedne mimozemšťan a pak na 6 měsíců zmizí, vlastně vůbec nevidíme jeho reakci na tuto zásadní událost)). Když už jsme u postavy Alexe, seriál se snaží tak trochu načrtnout příběhovou linku z komiksů, kde Alex zradil Runaways a stal se záporákem, jenže díky tomu, že tu Alex prostě polovinu času není, tak to moc nefunguje a jeho změna charakteru je spíš otravná. Taky zde dostáváme crossover s Cloakem a Dagger, který je velmi zvláštně zpracovaný, jelikož tu vlastně nemají moc prostoru, a seriál tohoto crossoveru vlastně vůbec nevyužívá. Taky mě vadilo, jak moc seriál nabral najednou tempo (to asi také způsobuje můj velmi zmatený pocit z celé série) - zatímco předchozí řady postupně představovali nové koncepty, zde je na vás v extrémní smršti událostí házena nová dimenze, nový druh magie, cestování v čase, alternativní verze postav, atd. a váš mozek to prostě nestíhá vstřebávat. K tomu si přidejte finální epizodu série a vlastně celého seriálu, která je jeden velký a zbytečný bordel, který má jediný cíl: teasovat na budoucí řady, které stejně nevzniknou, kvůli zrušení seriálu (ale o této epizodě se nechci moc zmiňovat, mám na ní stejně napsaný mega dlouhý komentář :D). Pokud bych měl říct na celou třetí sérii něco pozitivního, postavy a jejich vzájemné interakce mi zde vlastně přišly poměrně dost fajn. Také soundtrack je zde asi nejlepší na celém seriálu a ty koncepty, co seriál představuje, by byly hrozně fajn, kdyby se trochu rozpracovaly a propracovaly. Kdybych měl každopádně třetí řadu shrnout v pár slovech... tak nevím, co mám říct :D Je to takový hrozně zmatený, hrozně nevýrazný, ale zároveň extrémně přeplněný bordel, který ve vás nevyvolá nic jiného, než zmatení a takové rozčarování. Jedná se o asi nejvíc nesourodou řadu celého seriálu, možná i celého Marvelu. Velice podivná série, která je přeplněná nerozpracovanými koncepty, podivných dějových nápadů a linek a celkově je vlastně strašně zmatená a podivná. Hodnocení: 57% () (méně) (více)

Smoke and Mirrors (2019) (S03E01)

Poměrně dost parádní pilot třetí řady, který pokračuje v trendu série předchozí a není vůbec špatný. Podobně jako ve druhé řadě se mi zde líbí takové ty trošku experimentálnější scény, kde se třeba různě zajímavě pracuje s formátem obrazu - tedy všechny scény v Algoritmu nebo třeba sen Nico. Dále chci zmínit postavu Xavin, která začíná být relativně fajn, i když vidím zjevnou inspiraci Enochem z Agents of S.H.I.E.L.D. (těch inspirací je tu víc mimochodem, třeba Algoritmus opravdu hodně připomíná Framework ze 4. série :D) - a i když samozřejmě na legendárního Enocha nikdy mít nebude, je dobrá :D Taky chci zmínit záporáky, tedy celou Magistrátovu rodinu, která je fakt skvělá, působí neskutečně parádně a hlavně Stacey občas i celkem děsivě. A jejich snídaňová konverzace je super :D Jsou zde stále občasné dějové lapsy a plot holes, třeba fakt nerozumím v jakém časovém úseku se to celé odehrává - na mě to působí, že tenhle díl se odehrává pár dní po minulých epizodách druhé řady, ale Leslie, která na konci druhé série měla sotva viditelné bříško, tak tady vypadá, že už bude rodit :D A taky je zde fakt divná situace, kdy jsou Runaways přesvědčení, že Jonah drží Gert (ke konci dílu jsou hrozně překvapeni, že tam je Janet), ale i tak použijí Xavin převtělenou do Gert, aby vylákala Jonahovu rodinu, což vůbec nedává smysl. Jinak je to ale opravdu hodně fajn díl. Hodnocení: 76% ()

The Great Escape (2019) (S03E02)

SPOILERS! Od první série bez debat nejhorší epizoda, která z nějakého důvodu vytáhla zpátky naprosto tragický scénář, opět působící, jakoby ho psalo 13 leté dítě, plný logických nesmyslů a taky hodně špatných momentů :D Začal bych asi tím, jaké neskutečné množství nejrůznějších klišé tady je. Od naprosto klasického momentu, kdy Stacey nestihne doříct větu o tom, jak porazit mimozemšťany, před tím, než nad ní opět převezmou kontrolu (doslova jsem nevěděl, že toto klišé někdo ještě v dnešní době seriózně používá, myslel jsem, že už se to využívá čistě jako parodický prvek :D), až po extrémně otravný moment, kdy se Alex očividně na něco dívá, co ho zaujalo, a Nico stráví asi 10 vteřin pozorováním ho a ještě se zeptá, na co se dívá. Je zde také tuna plot holů - když umřel Jonah ve 2. sérii, bylo nám stanoveno, že hostitel si nepamatuje a nevidí, co zažívá mimozemšťan, tak jakto, že Stacey najednou ví naprosto do puntíku, co Magistrátova žena plánuje a co dělala; Jonah je zde chycen do těch podivných kapslích i přes to, že je oblečen v tom samém obleku, o kterém 2 epizody dozadu tvrdil, že je speciálně vytvořen na odolávání těmto kapslím. Dále tu jsou taky extrémně divné momenty, ať už souboj Nico s Jonahem (proč prostě Jonah nepoužije svoje schopnosti a mnohem radši jde na pěstní souboj) nebo třeba smrt Janet, která sama o sobě je vlastně hrozně pěkná (kromě toho odporného greenscreenu), jenomže ten důvod, proč se vlastně obětuje, je tak dementní a pitomý (jestli to chápu dobře, tak tam zůstala, aby Chase mohl odejít - k čemu byl v tom případě Alex, který měl za úkol odemknout dveře pryč z Algoritmu? To už od začátku se počítalo s tím, že jedna osoba tam bude muset zůstat? Nebo Janet prostě stačilo, aby počkala 10 vteřin než začala použít schopnosti Karoliny (které nějak získala), než Alex otevřel ty dveře). Celkově je tohle neskutečně hloupě napsaná epizoda. Doufám, že se seriál vrátí k důstojnosti, kterou měla 2. řada a první díl 3., jelikož tohle spíš působí, jako ta poměrně tragická první série. Hodnocení: 50% ()

Lord of Lies (2019) (S03E03)

SPOILERS! Vlastně poměrně fajn epizoda a po té minulé, celkem tragické, návrat k tomu lepšímu. Abych hned začal tím, co se mi nelíbilo :D, já mám vlastně celkem rád tenhle námět „jeden z nás byl infikovaný/posednutý a my musíme přijít na to kdo“, ale jenom když to je fakt hodně dobře zpracované (př. třeba ten jeden díl z 6. série Agents of S.H.I.E.L.D.). Což tady úplně není. Prakticky vůbec se zde nepracuje s tou paranoidní a podezíravou atmosférou, která by mohla být poměrně dost hustá a tísnivá, a když už tady je, tak jediné, na co se seriál zmůže, tak je to, že postavy se vzájemně bezhlavě obviňují (a třeba fakt, že ten člověk by mohl být posednut proti své vůli a teoreticky o tom ani nevědět, to vůbec nikdo neřeší :D). Tenhle díl má ale hromadu skvělých momentů. Ať už úvodní flashback na pohřeb Amy (sice nechápu moc jeho význam, teď, když už všechny události zahrnující Amy jsou dávno vyřešené), smrt Catherine (která teda mohla být trošku emocionálnější a třeba i brutálnější), odhalení toho, kdo je posednutý (což zase mohlo být mnohem více epičtější a překvapivěji zpracované) a také mě stále baví všechny scény s Magistratovou rodinou. Snad si nyní už zbytek seriálu udrží přinejmenším tuto kvalitu. Hodnocení: 73% ()

Rite of Thunder (2019) (S03E04)

Mid-season finále, které ukončuje celou linku s Jonahem a jeho rodinou a které je vlastně relativně fajn, i když k němu mám své výhrady. Začal bych tedy s klady: chemie mezi Magistrátovou rodinou je hrozně fajn a užíval jsem si každou scénu s nimi. Dějová linka ohledně posedlého Alexe byla taky super a celkově mi příběh přišel dost dobrý. Zde ale musím vytknout první věc a to je samotný Syn. Na to, jak byl popisován Xavin jako někdo krutý, bezcitný a pro pobavení vraždící maniak, tohle mi vlastně přišlo celkem slabé. Opravdu jsem očekával takový joker-like charakter, který se bude bláznivě smát, bude zabíjet lidi na potkání a bude si to užívat. Nic takového zde ale vlastně není, kromě jediného momentu, a to je jeho konfrontace s Nico. Podle mě trošku wastnutá postava. Dále, samotné finále tohoto dílu mi vlastně přišlo hrozně málo epické. A díky mid-season finále z druhé řady vím, že Runaways dokáží udělat dobré zakončení příběhových linek, zde to ale působí hrozně nevelkolepě a nedůležitě. Chybí tu jakákoliv napínavější atmosféra, nějaké výrazné zakončení, prostě tu nic není. K tomu všemu, zakončení dějových linek záporáků je jeden z nejvíce antiklimatických konců vůbec. Jak sám seriál řekne, Jonah se svou rodinou „prostě zmizí“. Jejich dějová linka je prostě najednou přeříznuta a ukončena. A působí to hrozně divně. Uvidíme, jak si seriál poradí se zbytkem řady, už zde jsme dostali teasing na novou záporáčku, tak se nechám překvapit. Hodnocení: 74% ()

Enter the Dreamland (2019) (S03E05)

Extrémně zbytečná, ale vlastně neskutečně stylová epizoda. Hlavní postavy se zde dostanou do Temné dimenze (to je taková ta říše, co už byla v prvním Strangovi, Agentech i Carterové, a se kterou každý tvůrce pracuje po svém, čímž vzniká extrémní nekonzistence v tom, co to vlastně je :D) a čelí zde svým největším strachům. Samotný námět je strašně super, líbí se mi, jak si tvůrci poměrně kreativně pohráli s jednotlivými momenty samotných postav - mně osobně přišla nejlepší část Chase a Victora. Líbila se mi vizuální stránka, kdy každá z těch jednotlivých sekcí má svůj vlastní vizuální styl: Nico je zpočátku v černobílém světě, Molly má takový extrémně přebarvičkovaný, Chase naopak hodně pošedlý a takový tmavý. Celkově ale mám tyhle psychologické díly v seriálech hodně rád a i tato epizoda mě bavila. Pokud bych měl něco kritizovat, tak to bude posledních asi 10 minut, kdy se stane strašně moc věcí a je to trochu složitější na vnímání, obzvlášť když některé z nich jsou celkem dost podivné věci - třeba to, že se najednou ukáže úplně nový typ magie, kterým Tina disponuje :D Jinak ale hrozně dobrá epizoda, uvidíme, jak si tvůrci poradí s Morgan a s šestiměsíčním skokem. Hodnocení: 80% ()

Merry Meet Again (2019) (S03E06)

SPOILERS! Extrémně zvláštní díl, se kterým mám hroznou hromadu problémů. Začal bych rovnou oním půlročním časovým skokem, který se udál v předchozí epizodě, a u kterého moc nevidím význam. Pochopil bych, kdyby se některé postavy za ten půl rok opravdu výrazně změnily, ale zatím to vypadá, že jsou všechny vlastně skoro stejné, a já tedy nevidím moc důvod, proč skákat 6 měsíců do budoucnosti. K tomu zde dostáváme mega divnou příběhovou linku s telefony, které dělají své uživatele agresivnější, plus ještě záporačku Morgan, která je fakt strašně zvláštní, nebo ji seriál minimálně hrozně zvláštně zpracovává. Na jednu stranu si hraje na hodnou a starostlivou a chce pomoct Nico, na druhou stranu ale všem doslova říká, že je zlá a doslova všem na potkání vykládá, že má nějaké skryté a postranní úmysly :D K tomu jsou zde fakt podivné vztahy, třeba milostný trojúhelník Chase, Maxe a Gert je fakt strašně napsaný, pak je tady Nico a Karolina, což je twl romance kvalitou připomínající první sérii :D Nico se tady doslova zeptá Karoliny, jestli jí věří, když si chce s Morgan promluvit sama, ale jakmile se situace obrátí a Karolina Nico chce varovat, Nico se začne bránit, že jí vlastně jenom utlačuje. Wtf? :D Taky je hrozně zvláštní, jak tady všichni berou magii jako něco naprosto očividnýho a samozřejmýho, doslova vůbec nikoho nepřekvapí (ani Maxe, který o ničem z toho neví :D), že ty telefony v sobě mají nějaký divný peří a po jeho vyndání vzplanou. Každopádně, pokud bych měl alespoň něco pochválit, tak jsem strašně vděčný za návrat Darkholdu z 4. série Agentů, což je takové první výraznější pojítko Runaways s okolním MCU světem, a fakt, že se tvůrci rozhodli ponechat ten, dle mého dost stylový design, to mě taky potěšilo. Kéž by toto rozhodnutí udělali i jiní, že Wando a Strangi? :D Velice podivná epizoda. Hodnocení: 56% ()

Left-Hand Path (2019) (S03E07)

SPOILERS! Trend opravdu hodně zvláštní epizody očividně pokračuje a celá tahle story line s Morgan je fakt divná :D Nevím úplně, jak to popsat, ale prostě všechno působí hrozně prapodivně a tak trochu zmateně, jak kdyby tvůrci vlastně vůbec netušili, co chtějí říct. Je to vidět u linky rodičů, u kterých mi přijde, že tvůrci je už vlastně vůbec nepotřebují, ale stále je zde chtějí mít, tudíž někteří mají třeba minutu v celé epizodě a jsou hrozně zbyteční. Jinak má ale epizoda i dost očividné a snadno jmenovatelné problémy. To, že seriál naprosto kašle na pravidlo „show, don't tell“ už je celkem klasika, což ale chápu, stále se jedná o seriál pro teenagery, ale třeba úvod, kdy Karolina popisuje to, jak má v plánu svým laserem zničit ten zlý telefon, to je prostě moc :D Proč to prostě neudělá, místo toho, aby to říkala? Herečka Morgan mi přijde mimochodem hrozně nesympatická a její trochu přeafektované herectví mi moc nesedí. Jsou zde taky naprosto očividné chyby a plot holy (Geoffreymu se zde ten náhrdelník od Morgan doslova objeví na krku, když je to potřeba, ale scénu dozadu ho naprosto viditelně nemá (dokonce jsem si to přetáčel, abych se fakt ujistil :D), Morganin barák má asi kilometr, jinak si nedokážu vysvětlit, proč trvá Nico přeběhnout z chodby do jiné místnosti asi 5 minut), jsou zde i poměrně náhodné prvky a věci, které si seriál prostě najednou vymyslel (třeba to, že Robertovy brýle vlastně všechno nahrávaly), ale abych nekřivdil, jsou tu i fajn momenty. Ať už Robertova smrt, která je asi nejdojemnější smrt zatím v celém seriálu (i když to je dost možná způsobeno tím, že Robert byl od začátku jedna z těch lepších postav), já osobně cením i easter egg v podobě Vita Merlini (i když je to trochu nucená reference, jak kdyby seriál přímo řval na diváka: „Chápeš? Morgan le Fay je z artušovských legend a používá jednu jako tajný vchod“ :D). A závěr s nástupem Cloaka s Dagger je též super. Já osobně s těmito postavami zatím nemám zkušenosti, takže se na příští, jim věnovaný díl vlastně těším a můžou jen překvapit. Jsem ale nicméně hrozně vděčný, že i Hulu se zde snaží aspoň trochu propojit jejich seriály, už to dělalo ABC, dělal to Netflix, takže je fajn, že MCU seriálová část je taky tak trochu propojena, svým vlastním způsobem. A když už jsme u toho ABC, Darkhold prostě potěšil :D Hodnocení: 58% ()

Devil's Torture Chamber (2019) (S03E08)

Trend poměrně zvláštních epizod pokračuje i nadále a já stále moc nevím, jak mám popsat to, co mi na celé této příběhové lince kolem Morgan vadí, ale asi bych to nazval tak, že tvůrci ví, kam chtějí postavy směřovat, ale neví, jak je tam mají směřovat. Díky tomu dostáváme hrozně křečovitě napsané dialogy, poměrně dost logických lapsů a taky fakt, že občas se dějí fakt divné momenty, které ale postavy berou naprosto normálně a ví věci, které by dle mého názoru tak úplně vědět neměli, nebo by je minimálně neměli brát za samozřejmost. K samotné epizodě, začal bych rovnou Tandy s Tyem, kteří jsou sice fajn (hlavně Ty), ale jejich interakce s Runaways je naprosto katastrofální. Z 90% je založena na bezhlavém obviňování a uměle vybudovaném dramatu mezi Nico a Tandy. Jsou zde navíc opravdu špatné dialogy, navíc většinou špatně natočené (jak již někdo v komentářích podotýká, scéna mezi Tyem, Chasem a Gert, kdy prvně spolu mluví Gert a Chase, zatímco Ty jde trapně vedle nich a třeba minutu nic nedělá, přičemž se následně vymění a najednou je Gert ta ignorovaná, to je fakt strašný :D). Vrací se zde nějaké postavy, u kterých je to buď zvláštní (třeba Quinton, který je prostě mega divně napsaný - doslova všichni ho berou za spojence, i když se na ně v předchozí epizodě v podstatě vykašlal a nic pro ně neudělal, to, že se dřív vydával za Amy se vůbec neřeší, stejně tak nikdo neřeší jeho smrt a naprosto nevysvětlené vstání z mrtvých - a sorry, ale výmluvu, že je to Temná dimenze, a tam je všechno možný, to fakt neberu :D) a nebo jsou ty postavy totálně zbytečný a i když mají sloužit jako fanservice, tak jsou zde třeba na půl minuty (AWOL, o jehož osudu se zde nedozvíme absolutně nic a je v té epizodě asi na 10 vteřin - a taky zde chybí jakákoliv konfrontace s Runaways, doslova AWOLovi je úplně jedno, že před ním stojí někdo, kdo ho kdysi poslal do jiné dimenze, nemá na to absolutně žádnou reakci, a dále je zde cameo Daria, který tu má v podstatě 2 totálně nezapamatovatelné scény). A na závěr je zde naprosto umělý build-up temné stránky Alexe, který vlastně vůbec nedává smysl - seriál se snaží naznačit, že Alex by mohl být potenciálně zlý (což není nic nového, v komiksech doslova zradil Runaways a stal se záporákem), jenomže zde je to celé vystavěné na tom, že to všechno dělá pro to, aby zachránil přátele, což ve výsledku vůbec nedává smysl a divákovi vůbec nic nedává pocit, že by měl Alex balancovat mezi dobrem a zlem (doslova zabije iluzi své matky, aby zachránil přátele, a jeho největší přání je mít nějaké schopnosti v týmu superhrdinů - ach ano, jak sporná to postava...). Nebudu vůbec zmiňovat to, že seriál vlastně neukázal žádnou reakci Alexe na to, že mu umřela máma (protože když se to stalo, tak o vteřinu později jeho tělo ovládl Magistrátův syn a pak jsme Alexe prostě půl roku neviděli :D). 3. série Runaways vlastně zatím působí jako first draft nějakého seriálu, jako hrubý náčrt příběhu, který ale vůbec nikdo nevypiloval. A taky je krásně vidět, že tvůrci vůbec netuší, jak potěšit diváka a místo toho, aby zužitkovali navrátivší postavy, temnou dimenzi a možnost crossoveru mezi seriály, dávají nám tuhle špatně napsanou věc. Hodnocení: 50% () (méně) (více)

The Broken Circle (2019) (S03E09)

SPOILERS! V podstatě finále třetí série (příští díl je vlastně jen takový divný dodatek...), které funguje velice dobře a společně s mid-season finále z 2. řady (S02E07) se jedná o dle mého tu nejlepší epizodu celého seriálu. Hned na začátek musím říct, že naprosto zbožňuji bouřky a déšť a myslím si, že pokud dáte do svého filmu/seriálu bouřku, instantně tím zvednete atmosféru o 100% :D Tudíž člověk, kterého napadlo, že tahle epizoda se bude odehrávat za bouřky, a v pozadí prakticky neustále hřmí hromy a šlehají blesky, byl asi génius :D Epizoda naprosto skvěle funguje jako finále nejen ke 3. řadě, ale vlastně i k celému seriálu: dává se nám zde dohromady opět PRIDE (mimochodem, jejich prvotní setkání na střeše je prostě epické), tentokrát však ale spolupracuje s Runaways, aby společně zastavili Morgan. Jakákoliv interakce mezi postavami byla hrozně super, bylo takové svěží vidět děcka a jejich rodiče normálně komunikovat, bez jakýchkoliv kravin o Jonahovi a podobně. Morgan jako záporačka byla v téhle epizodě asi nejlepší z celého seriálu (to neznamená, že se z ní ale stala dobrá postava... :D), když už se seriál nezaměřoval tolik na její debilní plány s telefonama a ovládáním lidí, ale více nám ukázal její čarodějnickou stránku, to bylo vlastně hodně fajn. Pořád moc nemusím její herečku, pořád má naprosto nelogické plány a motivace (jako, proč chce propojit náš svět s temnou dimenzí, proč :D čeho tím dosáhne), ale působila relativně dobře (teda, kromě toho příšerného oblečení s extrémním výstřihem). Když už jsem zmínil Morgan, ještě bych rád okrajově zmínil její hudební motiv, tedy takovou tu lehkou zvonkohru, která hrála už v minulých epizodách a která je strašně boží a hrozně mě mrzí, že kromě této epizody ji seriál moc nevyužil (dokonce se ani nedá najít na youtube). Epizoda má stále své problémy, např. fakt, že Geoffrey naprosto v klidu mluví s Tamar, ženou, která si objednala vraždu jeho manželky (a ani není vysvětlený, jestli o tom Geoffrey vůbec ví). Taky se mi moc nelíbila změna Alexova charakteru, který se prostě najednou chová na všechny hrozně chladně a hnusně, bez pořádného důvodu (to, co nám minulý díl dal fakt neberu :D) - jedná se vlastně o očividný set-up na 4. sérku, kde teda hádám, že tvůrci chtěli zadaptovat komiksovou linku s Alexem jakožto záporákem, bohužel, toho se díky zrušení seriálu nikdy nedočkáme... a dále taky fakt, že Morgan absolutně nemá jakékoliv periferní vidění, když si nevšimne Gert, co kolem ní sype sůl :D Ke Gert každopádně, její smrt na konci je vlastně překvapivě emocionální a dost dobrá (kdyby samozřejmě nebyla v další epizodě zretconována :D). Skvělý díl plný hutné a tísnivé atmosféry, líbilo se mi hlavně posledních 20 minut odehrávajících se v Hostelu, které jsou opravdu napínavé a působí jako velkolepé finále. Vlastně je až zvláštní, že se to tvůrci rozhodli nezakončit touto epizodou... Hodnocení: 80% ()

Cheat the Gallows (2019) (S03E10)

Závěrečná epizoda třetí série a také celého seriálu je jeden z nejzbytečnějších seriálových dílů, jaké jsem měl tu čest vidět. A i když jsem si ho vlastně poměrně užil, nemůžu mu dát nijak extra vysoké hodnocení, jelikož mě celou dobu extrémně vytáčel. Jak jsem již psal u minulého dílu, tato epizoda se dá vlastně krásně vystihnout slovem dodatek a připadá mi, že jediný důvod, proč vznikla, je, že si tvůrci prostě vydupali díl o cestování v čase, jelikož jim asi připadalo, že je to celkem zásadní věc v Runaways komiksech, tak ji prostě musí zadaptovat. Samotný příběh je vlastně hodně fajn: sledujeme naše postavy v budoucnosti, po událostech minulého dílu, jak se snaží vrátit v čase a napravit smrt Gert. K tomu je zde budoucí zlá verze Alexe, nějaké další háčky a zádrhely, ale ve své podstatě je to vlastně dobré. S celým dílem mám ale jeden velký problém, a tím je extrémní, ale fakt nesnesitelný počet teasingů, nástinů příběhových linek do budoucna a podobných věcí, kterých je tu opravdu ohromné množství. Já tyhle věci nemám moc rád, jelikož se pak může snadno stát, že studio váš seriál zruší a vy nebudete mít šanci tyhle načrtnuté věci dokončit... a víte co? Přesně to se stalo :D Seriál zde teasuje zlého Alexe, který zradí Runaways, nastiňuje zde důvody, proč to vlastně udělal (bomba v kanceláři, zrada od ostatních, atd.) a taky asi milionkrát zmiňuje Victora Manchu. A vy, jakožto divák, jste akorát extrémně frustrovaný, jelikož víte, že seriál byl zrušen a na tyhle otázky, které vás reálně zajímají (nebo aspoň mě zajímaly, jelikož to nejsou vůbec špatné náměty na příběh), nikdy nedostanete odpověď. Pokud bych měl říct nějaká další negativa, trochu mi vadilo, jak málo prostoru zde mají naše skutečné postavy, tedy Runaways v naší přítomnosti. Epizoda se totiž zaměřuje hlavně na dějovou linku budoucích verzích, kteří jsou stejně na konci epizody vymazány z existence, tudíž je to v podstatě úplně jedno. Navíc, naše skutečné, současné postavy vidíme vlastně jen v posledních 2 minutách a i když je finální záběr, kdy postavy odcházejí pryč z Hostelu, fakt super, je to prostě málo na to, že to má uzavírat celý seriál. K takovým menším přešlapům, přišlo mi vlastně vtipný, jak 2028 Chase vypadá naprosto identicky jako 2017 Chase (kromě strniště teda :D) a doslova ani jeho spolužáci nepoznají rozdíl. A taky, stejná věc, na kterou jsem si stěžoval u minulého dílu, Morgan je úplně slepá, když nevidí, jak přímo před ní někdo sype sůl :D Pokud bych měl ale něco vychválit, tak jakýkoliv moment mezi budoucím Chasem a Gert je super; rozlučka budoucích Nico, Molly a Karoliny před tím, než se rozplynou, je extrémně dojemná; jak již bylo řečeno, poslední scéna je fakt skvělá; a taky musím uznat, že ty teasingy by byly fakt dobré, kdyby byly nějak zúročeny (třeba mě osobně opravdu zajímala dějová linka kolem Alexe, který unikl atentátu někoho z Runaways) - jak říkám ale, dávám to spíš za vinu tvůrcům, že si prostě řekli, že naplácají do finále co nejvíc teasingů :D Kdybych měl tento díl shrnout, poslední minuta naprosto nádherně uzavírá celý seriál. Bohužel, před tím ale dostaneme 47 minut teasingu na série, které nikdy nevzniknou. Hodnocení: 50% () (méně) (více)

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

13.02.2019

Nemusíte být zrovna fanoušky, aby se k vám dostala zpráva, že tři z pěti Marvel/Netflix seriálů jsou mrtvé. Situace okolo Daredevila a zbytku Defenders se vehementně řeší už dlouhé měsíce, a přestože… (více)