Runaways

USA, (2017–2019), 29 h 9 min (Minutáž: 42–60 min)

Předloha:

Brian K. Vaughan (komiks)

Virginia Gardner, Lyrica Okano, Ariela Barer, Gregg Sulkin, Kevin Weisman, Brittany Ishibashi, Rhenzy Feliz, Allegra Acosta, Ryan Sands, Annie Wersching (více)

Série(3) / Epizody(33)

Seriál z dílny komiksové společnosti Marvel vypráví příběh o skupině mladých superhrdinů. Samotný příběh začíná, když šest teenagerů zjistí, že jsou jejich rodiče padouši. Poté se společně snaží odčinit zločiny rodičů a zároveň odkrýt tajemství svého původu. Kromě rodičů se totiž musí vypořádat i se svými záhadnými schopnostmi. (ArsenalEagle)

Recenze uživatele BaronMartin k tomuto seriálu (37)

Runaways (2017)

Řekl bych, že Runaways jsou společně se sesterským Cloak & Dagger asi nejméně známá část celého Marvel Cinematic Universe, a existuje spousta lidí, kteří o těchto dvou seriálech nikdy neslyšeli, a to klidně mohou být enormními fanoušky tohoto universa. Po zhlédnutí Runaways sám za sebe musím říct, že se ale přehlíženosti tohoto seriálu vlastně vůbec nedivím. Runaways totiž nenabízejí nic extra skvělého, co by stálo za zhlédnutí, a i když svoji roli young adult seriálu pro mladistvé teenagery plní celkem dobře, pro dospělejší lidi, co od seriálů chtějí něco víc, to vlastně moc není. Začal bych asi rovnou postavami, které jsou stavebním kamenem Runaways. Bohužel o nich můžu říct, že jsou čistě jenom fajn. Co se mi líbí, tak je originalita, unikátnost a taková diverzita, která mezi hlavní šesticí je. Každý z nich má unikátní schopnosti, ať už to je magie, mimozemské geny, technologie nebo prostě superschopnost, a i osobnostně se vlastně fajnově doplňují. Nicméně zde ale musím poprvé zmínit něco, co ještě párkrát řeknu, a co vlastně vůbec není chyba seriálu, ale spíš moje, a to je fakt, že prostě nejsem cílovka. Ten seriál je dělaný pro teenagery ve věku kolem 15 let (teda, asi... o tom za chvilku) a především v první sérii je tohle vidět. Dialogy, interakce, konverzace, to všechno je poměrně dost ploše napsané a na dospělého (teda v mém případě aspoň trošku dospělejšího :D) to nepůsobí moc dobře. Tohle vadí hlavně na vztazích mezi postavami, kdy některé je vyloženě bolest sledovat, jelikož to jsou vztahy a romance napsané pro puberťáky, odehrávající se mezi puberťáky. Také herci nejsou hlavně na začátku úplně nejlepší (třeba herec Alexe, Rhenzy Feliz, ačkoliv v realitě působí jako mega sympaťák, podle mě to není zrovna nejlepší herec), naštěstí tohle se v průběhu seriálu celkem zlepší. Tohle všechno by ale vlastně nevadilo, kdyby seriál byl opravdu 100% pro teenagery. Jenže on není. Dialogy, postavy, vztahy, příběh, všechno je napsané jako young adult seriál, jenže do toho je zamícháno několik prvků, které jakoby tam vůbec nepatřily - seriál se občas nebojí ukázat krev, jsou zde nadávky (samozřejmě, je to Marvel, tudíž je to podobně jako u Defenders jenom slovíčka jako shit, bitch, ass, nic hrubějšího nečekejte), řeší se zde témata jako znásilnění, nevěra, domácí násilí, rozebírají se tu občas třeba různá sexuální témata a já si vlastně říkal, na koho tedy tvůrci cílí. Protože tento obsah je mířen spíš na dospělé publikum, ale seriál svou stavbou působí jako klasický teenagerský počin. Normálně by mi tedy vlastně ani nevadilo to, že seriál je tak trochu trapný a hloupoučký, jelikož bych si říkal, že je pro teenagery. Jenže tohle zcela evidentně míří na dospělejší diváky. Fakt nevím. Abych se ale přesunul k samotnému příběhu, ten je vlastně celkem fajn, hlavně v pozdějších sériích. Samotný hlavní koncept toho, že děti bojují proti svým zlým rodičům, je celkem dobrý, i když je fakt, že rodičovské uskupení PRIDE zde není ani zdaleka tak zle a záporně vykreslené, jako v komiksech, což je možná trošku škoda. Také chci říct, že seriál má poměrně vzestupnou kvalitu vzhledem k sériím: první řada je opravdu průměrná, vlastně krásně spadá do toho, co jsem až doteď popisoval: hloupoučké dialogy, trapnější vztahy, ne moc rozpracovaný děj. Druhá série je v tomto ohledu mnohem celistvější, působí mnohem lépe, mnohem vyspěleji, ať už díky mnohem lepšímu scénáři; ať už díky nové lokaci Hostelu, který se stane základnou Runaways a který přidá takový krásný charakteristický prvek celému seriálu; ať už díky záporákovi, který je mnohem lépe vykreslen a působí lépe, než v první řadě, ať už díky lepšímu vizuálu a hudbě, hrátkám s kamerou a obrazem a obecně lepší režii. Třetí řada je... no, dost divná a je takovou svou kapitolou sama o sobě, ale určitě funguje lépe, působí propracovaně a zajímavěji než ta první. Na závěr, pro koho jsou vlastně Runaways určeny? Já nevím. Rád bych řekl, že pro teenagery, jenomže seriál má prostě občas až přehnaně dospělé momenty na to, aby to bylo pro ně. Pro dospělé to taky není, kvůli tomu, jak je seriál napsán (opět, zde mluvím především o první sérii, tedy úvodu samotného seriálu). Obecně, první řada je fakt průměrná věc, která podle mě vůbec nestojí za zhlédnutí a nic moc zajímavého nepřináší. Druhá a třetí řada už jakž takž fungují, jsou dospělejší a zajímavější, a přinášejí vlastně celému seriálu nějakou důstojnost. Stejně si ale nemyslím, že Runaways úplně stojí za zhlédnutí. Jestli chcete seriál o týmu lidí, kteří bojují proti zlu; seriál, který bude obsahovat prvky jako magie, technologie, cestování časem či mnohovesmír (což jsou všechno prvky, o které se snaží i Runaways), tak se podívejte na Agents of S.H.I.E.L.D., kteří jsou vlastně Runaways, ale lepší (taky je očividné, že i samotní tvůrci se právě Agentama inspirovali). Lehce nadprůměrný young adult seriál, který má své fajn momenty, ale celkově je takový nevýrazný a nezajímavý. Hodnocení: 58% () (méně) (více)

Season 1 (2017) (S01)

Runaways a vlastně i celá tahle young adult část Marvel vesmíru je asi nejméně známou součástí MCU a vsadím se, že existuje tuna zarytých fanoušků tohoto universa, kteří o tomto seriálu, nebo třeba o sesterském Cloak & Dagger, nikdy v životě ani neslyšeli. A po první sérii Runaways musím bohužel tak trochu konstatovat, že se jim vůbec nedivím. Na rozdíl od jiných MCU seriálů, ať už ABC a jejich Agenti S.H.I.E.L.D.u či Carterová, nebo Netflixovská Defenders sága, první řada Runaways není absolutně ničím výrazná, nemá žádný opravdu parádně zpracovaný prvek, kterým by zaujmula, a celou dobu se tak nějak mrcasí v průměru. Abych úplně nekřivdil, je to dost možná způsobené tím, že jednoduše nejsem cílovka - seriál je totiž převážně určen pro teenagery a puberťáky ve věku kolem 15 let a taky tak vypadá (teda většinou, o tom ale až později). I přes to si ale myslím, že existuje spousta lepších seriálů s touto cílovkou, které mají mnohem více co nabídnout, než právě Runaways, nebo minimálně jejich první řada. Začal bych asi postavami, prvně samozřejmě těmi hlavními. Sledujeme tady šestici „superlidí“ tvořící právě tým Runaways a hned na začátek musím ocenit, že se jedná o poměrně variabilní postavy, jak povahově, tak schopnostmi. Je zde chytrý nerd Alex, wicca gothic Nico, Karolina, od malička vychovávaná v církvi, vynalézavý sporťák Chase, Gert se svým dinosauřím mazlíčkem a na závěr i mladá Molly se supersílou. Už při tomto výčtu postav ale některé možná napadne to, co je i poměrně dost nepříjemný problém samotného seriálu - ty postavy jsou neskutečně klišovité a šablonovité. Většina z nich jsou ty nejvíc typické archetypy, co se v teenagerských seriálech objevují od nepaměti (nerd, šikanátor, pěkná holka, introvertka,...) a bohužel si s nimi seriál nijak zvlášť nepohrává, i když u některých se je snaží trošku rozvíjet. Taky, já upřímně Runaways z komiksů moc neznám, ale co jsem tak pochytil, celkem dost velkou část tohoto supertýmu tvoří vztah ostatních členů k Molly, která je nejmladší, je v podstatě dítě a ostatní ji svým způsobem vychovávají. O tuhle potenciálně zajímavou interakci ale v seriálu kompletně přicházíme, jelikož Molly je sice mladší než ostatní, ne ale nijak výrazně (je mladší o max. 2-3 roky), tudíž žádná rádoby rodičovská dynamika nedává moc smysl a tvůrci se o ní ani nepokouší. Místo toho dostáváme asi tunu romantických dějových linek, které si pod slovním spojením „romantické linky v young adult seriálu“ asi každý umí představit :D Každopádně, jak jsem již říkal, celkem mě baví ta variabilita samotných schopností, které dohromady tvoří poměrně zajímavý mix. Druhou stranu barikády tvoří rodiče těchto hlavních postav, kteří zde zároveň slouží jako hlavní záporáci. U nich je největší problém to, že jim seriál věnuje enormní množství prostoru (který vlastně vůbec nepotřebují), místo toho, aby více vykresloval právě děti a jejich mnohem zajímavější linku s objevováním toho, co jsou jejich rodiče zač. Navíc, většina rodičů má poměrně dost plochý charakter a nejsou nijak extra výrazní, výjimkou je Victor Stein, Chasův táta, který je výrazný tím, že je to agresivní a násilnický kretén :D Ale stejně mě bavil asi nejvíc. Poslední postava, která stojí za zmínku, tak je Jonah, který je takový nejhlavnější záporák a mastermind stojící za vším, co se děje. Na něm je asi nejzajímavější to, že ho hraje stejný herec, jako Dr. Dooma v původní Fantastické čtyřce :D Jinak je to ale poměrně fajn padouch, jehož motivace, cíle, origin nebo třeba backstory sice nejsou vůbec vysvětleny, ale jinak je poměrně charismatický a není špatný. Teď každopádně, když máme postavy za sebou, chci zmínit ty největší problémy Runaways. Tak zaprvé, první série vůbec nepůsobí jako ucelený příběh. Finální epizoda v podstatě vůbec nic neuzavírá a ani nepůsobí jako finále, prostě jenom jako další díl s cliffhangerem na konci. Vlastně, když se na to podívám jako na celek, první řada Runaways působí jako jedna velká vysvětlovačka, expozice a příprava do budoucna, při tom ale zapomíná vyprávět jakýkoliv samostatný příběh a fungovat jako samostatná série. Příběh by se dal shrnout v těchto bodech: děti zjistí, že jejich rodiče jsou zlí - najdou důkazy - přemýšlí, jestli je udat. To je tak nějak všechno a tohle fakt není dostatečně nosný děj na to, abyste kolem něj mohli vytvořit celou sérii seriálu a nazývat to sérií :D Zadruhé, Runaways jsou seriál pro teenagery. Co to znamená? Znamená to, že tu jsou neskutečně hloupé scény a dialogy, které spíš působí, jakoby je puberťák psal. Některé rozhovory zabíhají až do trapnosti, navíc postrádají logiku a já tak trochu pochybuju, že takhle se spolu v realitě někdo baví :D Tohle by nebyl takový problém, kdyby byl seriál opravdu určen jen a pouze pro teenagery. Jenomže Runaways čas od času přijdou s nějakou scénou, která jakoby vypadla z úplně jiného seriálu a která se do seriálu s takovouhle cílovkou vůbec nehodí. Runaways jsou schopni v jeden moment řešit poměrně hloupoučký superhrdinský příběh, o scénu později ale najednou naprosto přepnout a řešit témata jako znásilnění holky v bezvědomí, nevěra v manželství, týrání dítěte ze strany otce, atd. Působí to, jakoby tvůrci prostě psali televizní seriál pro puberťáky, ale čas od času si řekli, že mají chuť psát něco dospělejšího. A tahle nekonzistence, kdy dostáváme relativně závažná témata a k tomu hloupě napsané dialogy, to je fakt hrozné :D Dále, Runaways jsou samozřejmě televizní seriál, tudíž neměli úplně nejvyšší rozpočet. To se projevuje hlavně na efektech, které prostě nejsou nejlepší (i když jsou zde výjimky - třeba dinosaurus Old Lace vypadá občas velice dobře - bylo na něj totiž použito jak CGI, tak praktických efektů, přičemž právě praktické efekty jsou dosti povedené), vizuálu, který prostě působí hrozně levně, a také třeba na hudbě, která místy zní vyloženě jako nějaká no copyright hudba zdarma z youtubka (a třeba ústřední melodie je extrémně otravná a po asi 2. epizodě už jsem jí měl plné zuby :D). Na závěr, Runaways si určitě najdou svoji cílovku a své fanoušky. Pokud vám je kolem 15 let a hledáte superhrdinský seriál se středoškoláky, který vás zabaví a u kterého nemusíte nijak extra přemýšlet, hádám, že vás Runaways mohou zaujmout. Pro mě to ale prostě úplně není - místy hloupé, triviální, až dětinské dialogy typické pro teenagerský young adult seriál, které se ale mísí s poněkud dospělejšími scénami tvoří velkou nekonzistenci a já vlastně nevím, pro koho tvůrci Runaways dělali. Postavy nejsou příliš zajímavé (alespoň pro mě), hlavně kvůli jejich šablonovitosti, navíc první sérka působí jenom jako jeden velký set-up pro další série a tvůrci tak trochu zapomněli, že by to mělo mít taky svůj vlastní uzavřený příběh. Hádám, že si to své fanoušky najde, já mezi ně ale zatím nepatřím :D Young adult seriál pro teenagery, který tak bohužel vypadá - hloupoučké, prvoplánové dialogy, šablonovité postavy, místy je přítomná i taková lehká trapnost. Kromě toho má první řada Runaways triviální děj, který navíc nepůsobí jako plnohodnotná série, ale spíš jako nějaký pilot pro budoucí díly. Čistý průměr. Hodnocení: 53% () (méně) (více)

Reunion (2017) (S01E01)

Tato Hulu young adult část Marvelu je pro mě jedna velká neznámá, tudíž zatímco když jsem rozkoukával ABC televizní seriály jako byly Agenti, Carterová nebo Inhumans, či Defenders ságu od Netflixu, tak jsem věděl naprosto přesně, co od toho čekat, do Runaways jsem vstupoval tak nějak bez jakéhokoliv očekávání a bez nějakých představ. A po tomto vlažném pilotu dávám velmi opatrně 4 hvězdy, jelikož mi to vlastně přišlo hodně fajn. Já osobně moc nemusím seriály, kde jsou teenageři hlavními protagonisty, ale hlavní šestka mi přijde poměrně sympatická (až teda na Nico) a celkově mi přijde hodně dobrý celý koncept toho, že děcka objevují zlá tajemství svých rodičů. Pokud bych měl něco kritizovat, tak to bude asi ta nejvíc klišovitá americká střední škola a zatím naprosto šablonovité postavy (je zde namakaný a vysportovaný šikanátor, nerd hrající videohry, oblíbená holka, divná a odtažitá borka provozující okultismus... :D) a dále to, že celá banda a dynamika mezi nimi vůbec nepůsobí, jako kdyby to byli staří přátelé a člověk si občas říká, jak takový Alex a Chase mohli být sakra vůbec v minulosti kamarádi. Slabší čtyři hvězdy dávám tedy hlavně díky tomu, že vidím jaký extrémní potenciál to má - pokud s tím tvůrci budou dobře pracovat, chemie, dynamika a postupné rozvíjení vztahů mezi hlavní šesticí může být strašně zajímavé a já jsem zvědav, co tvůrci v budoucnu přinesou. Hodnocení: 60% ()

Rewind (2017) (S01E02)

Podstatně pomalejší a slabší než pilot, stále ale v rámci mezí dost fajn. Problémem druhé epizody je to, že sledujeme naprosto totožné události jako v dílu prvním, tentokrát ale ne z pohledu dětí, ale z pohledu rodičů, přičemž už teď můžu za sebe říct, že linka rodičů mi připadá mnohem méně záživná než ta dětí. Na druhou stranu ale chápu, že seriál tuhle epizodu prostě musel odvyprávět, jelikož objasňuje celkem dost věcí, to ale nic nemění na tom, že mi prostě přišla poměrně dost utahaná, pomalá a taková nudnější - sice si nejsem jistý, jak to tvůrci měli udělat tak, aby to bylo lepší, ale hej, já nejsem žádný scénárista, to si maj vymyslet oni :D Problém mám i se stopáží, jelikož už teď cítím, že 50 minutové epizody jsou prostě hodně a o 10 minut méně by tempu velmi prospělo. Nebudu moc zmiňovat některé nelogické pasáže (třeba to, že rodiče kompletně zbaští stórku se zkratem elektřiny, nebo třeba fakt, že skoro nikdo z děcek ani na chvilku nerozebírá, co se vlastně stalo - všichni říkají, jak jsou jejich rodiče psychopati, ale nikdo se ani okrajem nezmíní o tom, že jejich rodiče dělali nějaký fakt divný rituál s magickou hůlkou a byli chránění neviditelnou bariérou :D A už vůbec nebudu zmiňovat to, jak Molly ani necekne o tom, že mají ve sklepě fokin dinosaura :D), jelikož je to přece jenom teenagerský seriál pro teenagery a já už jsem se na tuhle pohodovou a odlehčenější notu tak trochu naladil, tudíž mi to ani tak nevadí. Snad se ale děj ještě rozjede, obzvlášť teď, když máme většinu expozice a vysvětlování za sebou. Hodnocení: 58% ()

Destiny (2017) (S01E03)

Ani třetí díl není úplně špatný, hlavně díky tomu, že na rozdíl od těch předchozích už neslouží jen k vysvětlování a expozici, ale děj už se začíná tak nějak posouvat dopředu, stále je to ale celkem pofiderní :D Již na mě začala trošku doléhat kvalita samotného scénáře a já se stále snažím si říkat, že je to pro teenagery, ale občas to moc nejde :D Milostný trojúhelník mezi Chasem, Karolinou a Gert je hrozně otravná dějová linka, závěrečná scéna mezi Nico a Alexem působí hrozně trapně (spíš jak kdyby ten scénář psal puberťák :D) a obecně jsou v celém díle některé vtipy, které jsou až tragicky špatné. Což je škoda, jelikož jako celek je to pořád hrozně fajn, samotná záhada a její objevování mě poměrně baví a je to stále takový odpočinkový a pohodový seroš. Sice je zde ten CGI dinosaurus, který mi až trochu moc připomněl Lockjawa z Inhumans (který měl ale přece jenom pořád horší digitální efekty), ale jinak také fajn. Hodnocení: 60% ()

Fifteen (2017) (S01E04)

Vlastně hodně fajn díl, zatím mě bavil asi nejvíce (i více než pilot, kterému jsem dal o hvězdičku vyšší hodnocení), ale na ty čtyři hvězdy to pro mě stále není, jelikož já tak trochu postrádám jakýkoliv děj :D Seriál se sice snaží mít nějakou záhadu a působit, že ji postavy postupně objevují, zatím ale vlastně vůbec nic nezjistili, děj se vůbec nikam neposunul a my jenom sledujeme ty postavy, jak se tak nějak plácají na místě. Má to své lepší chvilky (momentka mezi Chasem a Karolinou, setkání s dinosaurem), má to své slabší chvilky (když borci nahlas uvažují nad tím, jak unést bezdomovce, doslova půl metru vedle toho bezdomovce :D a je úplně jedno, že spí - přece nebudu mluvit o únosu hned vedle toho, koho chci unést :D), ale nejsem zatím úplně šťastný z toho, že se to vlastně nikam neposouvá. Máme položených spoustu otázek, na které nejen, že nedostáváme odpovědi (zatím), ale ani nedostáváme nové otázky - prostě děj tak nějak stojí na místě. Každopádně, cením alespoň odkaz na Doctora Who :D Hodnocení: 60% ()

Kingdom (2017) (S01E05)

Pátý díl je vlastně takovou hrozně pěknou ukázkou toho, co je na Runaways dobře a co špatně. Zaprvé musím ocenit to, že se konečně rozjíždí děj a není to jen takové bádání a bloudění kolem, jako byly předchozí 4 epizody. Celá podlinka se záporákem Dariem je poměrně fajn, hlavně díky tomu, že Darius má jednoduché, ale celkem chápavé motivace. Hlavní šestka má skvělou dynamiku, což se zde, když jsou konečně v akci, začíná ukazovat a ta scéna, kdy začnou využívat své schopnosti proti Dariovi, ač s ní mám jeden velký problém, tak byla celkem dobrá (akorát chudák Alex, který jako jediný vůbec nic nemá :D někdo má superschopnosti, někdo dinosaura, někdo cool rukavice, jenom Alex nemá nic :D). Též se nám konečně představuje hlavní záporák celé série, pan doktor Doom, a konečně říkám proto, že mi přijde kapánek vtipné, že hlavního padoucha představují až v půlce série. Ale zatím působí dost solidně, to určitě. K negativům stopro musím přiřadit ten scénář, a ano, já vím, že je to seriál určený převážně pro teenagery, že to nemůže mít žádný extra propracovaný scénář, ale občas je to fakt hloupý (mimochodem, k tomu statementu, že to je pro teenagery - na to, že já osobně vidím jako hlavní cílovku lidi kolem 15 let, občas tu jsou scény, které se do takového seriálu moc nehodí - např. téma znásilnění, občasné sexuální scény, atd. - takže pro koho je vlastně seriál určen, to mi zůstává záhadou). Také, seriál není moc dobře natočen a režie a kamera jsou občas trochu podivný, až špatný - viz ta scéna, kdy se všichni postaví proti Dariovi, je fakt špatně sestříhaná a natočená :D A na závěr, soundtrack, konkrétně ta main theme, je po čase extrémně otravná a mně trhá nervy pokaždé, když hraje :D Jinak jsem ale vlastně dost spokojen a doufám, že tato epizoda značí, že si seriál konečně našel svoji cestu. Hodnocení: 62% ()

Metamorphosis (2017) (S01E06)

No dobrá. Pokud bude seriál pokračovat v podobné kvalitě, tak s tím nemám vůbec problém, jelikož tohle už je vlastně dost fajn. Děj točící se kolem galavečeru je hodně fajn, postavy zde mají co dělat (teda, někteří :D) a působí to, že se konečně někam dostáváme a někam se to posouvá. Jsou zde opravdu fajn momenty, třeba proslov taťky Steina, který mi mimochodem přijde asi nejzajímavější z celé rodičovské sebranky, hlavně díky charismatu herce. Bohužel zde jsou stále ty trapné momenty, které jo, v teenagerském seriálu asi musí být, ale mně prostě rvou nervy :D Jakékoliv romantické linky jsou hrozně podivné, až trapně napsané i zahrané (výjimka je moment mezi Chasem a Karolinou na střeše, který mi vlastně přišel celkem fajn) a anglické slovíčko awkward asi nejlépe vystihuje hrozně moc dialogů. Každopádně, cameo Stana Leeho potěšilo, i když jsem možná čekal trošku víc (stále nejlepší seriálové cameo Stana Leeho je v Agentech S.H.I.E.L.D.u), jakožto typický Čech, který se nemůže nabažit jakýchkoliv zmínek o naší zemi, jsem si užil i zmínění Franze Kafky a running joke se Star Wars automatem byl taky celkem vtipný :D Hodnocení: 65% ()

Refraction (2017) (S01E07)

Po několika hodně fajn epizodách dostáváme bohužel takový filler díl, který je vlastně celkem dost o ničem a až na finálních pár momentů je poměrně zbytečný. Pokud bych měl říci nějaká negativa, která se třeba i v předchozích dílech tolik nevyskytovaly, musím začít tou mini-linkou s Victorem Steinem a jeho televizí, která vidí do budoucnosti - což je extrémně podivná, hrozně krátká a zbytečná dějová linka, která netuším, jestli má teasovat něco do budoucna, ale i když vidím, že tvůrci se zde pokoušeli o jakýsi foreshadowing s finálním attackem Victora, je to prostě divný. Taky mě už tak trochu začíná unavovat, jak se v tomto seriále jednou za čas spawne nějaký random-ass vynález (třeba v tomto díle léčivé rukavice) a vůbec nikomu nepřijde existence tohoto předmětu divná (třeba zde Frankovi, který to ani na chvíli nezpochybňuje :D). Dále musím říct, že Molly je v téhle epizodě v podstatě jen naprosto nesnesitelný spratek, který se neustále uráží, a díky tomu na mě vůbec nefungovala ta finální „dojemná“ scéna. Taky chci zmínit prostředí školy, které je v tomto díle docela prominentní, a já jsem jenom zklamán, že škola nemá v samotném seriálu více prostoru. Kdyby Runaways byli prostě jenom obyčejní teenageři, co musí řešit tadytu podivnou supehrdinskou část, ale zároveň musí chodit do školy a mají jiné povinnosti, celý seriál by byl mnohem zajímavější. Jenomže tvůrci na celou školu úplně zapomněli a toto je v podstatě druhá epizoda, kde má škola jako prostředí nějakou důležitost :D Na závěr, jsem jediný, komu přišlo, že Nico zde má naprosto odporný kostým? :D Pokud bych měl říct nějaké pozitivum na konec, postava Dale Yorkese a jeho herecký představitel jsou naprostí frajeři a je to asi moje nejoblíbenější postava z dospěláků :D Hodnocení: 59% ()

Tsunami (2018) (S01E08)

Zatím bez debat ta nejhorší epizoda a to z jednoduchého důvodu: všechny postavy se zde chovají totálně dementně a na přesdržku :D Ale začal bych u hlavního příběhu, který je celkem fajn. Dějová linka s umírajícím Viktorem Steinem je dobrá, i když mě trošku vytáčí, jak některé postavy naprosto ignorují jeho cholerickou osobnost, která není úplně oukej (doslova jsou schopni, hlavně Janet a Chase, v jednu chvíli tvrdit, jak je chtěl zabít a jak je to násilník, a o minutu později říkají, jak mu dají další šanci a že za to vlastně nemůže). Co mě ale prostě hrozně štve je to, jak špatně jsou napsané některé dialogy, scénář a jak se některé postavy chovají otravně. Nejhorší momenty této epizody jsou asi scéna, kdy Jonah řekne, že musí obětovat Janet, přičemž zbytek PRIDE se začne hádat a vymýšlet si výmluvy, proč je její oběť vlastně správný krok, a dále finální moment epizody, kdy Alex odmítne přerušit jejich plán s vypuštěním videa, a Chase, místo toho, aby si s ním třeba promluvil, pořádně mu vysvětlil situaci, že je to jejich jediná možnost, jak zachránit svýho tátu, tak se do Alexe okamžitě pustí, zmlátí ho a rozbije mu notebook :D Tohle pitomé, nelogické a otravné chování postav je to nejhorší na celém seriálu (společně s občasnou kvalitou scénáře) a na této epizodě je to nejvíce znát. Další věc, co mi vadí, je prvek, který nevyužívají pouze Runaways, dělá to více filmů a seriálů, a mě to začíná čím dál tím víc štvát, je to, že seriál načrtne nějaký důležitý moment a připraví půdu pro nějaký extrémně důležitý dialog, ale místo toho, abychom ten dialog opravdu slyšeli, je střih na úplně jinou scénu, a když se vrátíme k té původní scéně, už je po tom dialogu a jenom se řeší jeho následky. Abych to přiblížil, z této epizody jsem si napsal hned 3 příklady: moment, kdy Jonah řekne, že Janet se musí obětovat. Člověk by čekal, že uvidíme reakci Janet nebo zbytku PRIDEu na tuto větu, ale ne, seriál radši střihne na nějaký jiný moment, a když se k této lince vrátíme, skupina už se hádá a my žádnou prvotní reakci neviděli. Dále scéna hned na začátku, kdy Alex řekne Nico, že to byla její máma, kdo hackla tehdy notebook Amy, a opět, místo nějaké reakce, dostáváme střih. A v neposlední řadě, Karolina zde řekne svému otci o PRIDE a o hrůzách, co provádí, a zas a znova, místo jeho reakce, nějakého zděšení, nějakých třeba pochyb nad tím, co jeho dcera říká, ne, nic takového, prostě střih na jinou scénu a následně už vidíme Karolinu u sebe doma a my si máme následky toho dialogu asi domyslet. Já vím, proč to tvůrci dělají: aby nemuseli složitě vymýšlet dialogy a scény pro tyto poměrně závažné momenty, ale je to extrémně otravné a po nějakém čase hrozně unavující. Snad aspoň na to finále se seriál zlepší... Hodnocení: 50% ()

Doomsday (2018) (S01E09)

Pomalu se blížíme do finále první řady a i u této epizody jsem tak trochu trpěl :D Tak zaprvé, chování postav je občas fakt neskutečně hloupé, a já vím, že to jsou teenageři, ale stejně. Začátek, kdy Alex a Gert vyčítají Chasovi zničení laptopu se slovy „lol, tvůj táta je stejně padouch a půjde do vězení, tak je celkem jedno, že umře lmao“, vztah Nico a Alexe, tuna dialogů a momentů, to všechno je strašně protivně napsané a nevím, jestli se tvůrci snažili vykreslit ty postavy co nejvíc nesympaticky, ale v některých momentech se jim to celkem daří :D Obecně, co mi vadí na celém seriálu, je fakt, že je to teenagerská puberťácká blbina s hodně nekonzistentním psaním, které působí, jako kdyby to právě nějaký teenager psal, na druhou stranu jsou zde ale chvíle, kdy to působí jako normální a seriózní seriál. A tenhle spor, kdy tvůrci nevěděli, co píšou, to mi vadí asi nejvíc. Tuna nelogičností je samozřejmostí (vážně Jonahův super tajný a super důležitý stroj hlídá jeden sekuriťák, který si asi navíc nevšimne a neslyší, když tam Chase začne ničit počítače a Molly zvedá náklaďáky), finální konfrontace mezi rodiči a dětmi je každopádně vlastně hrozně fajn, jediné, co mi vadí, je to, že ten samotný souboj je klasicky ukončen cliffhangerem a musíme si na něj počkat do další epizody (trochu Luke Cage 1. série vibes jsem z toho měl). Uvidíme, jak vlastně dopadne finále. Hodnocení: 58% ()

Hostile (2018) (S01E10)

I finále první sérky se nese ve velice podobném duchu, jako celý její zbytek, a to včetně kladů i záporů. Mezi pozitiva určitě řadím úvodní potyčku děcek proti dospělým, která je dost fajn, i když by mohla být o kapku delší. Dále jsou zde některé poměrně dobré momenty, např. loučení s Old Lacem, úplně finálních 10 minut a scéna s Dariusem (aka nejlepší postava seriálu :D). Na druhou stranu jsou zde ale i naprosto pitomé dialogy, hloupé momenty a stupidní scény - mezi ten nejhorší asi patří moment, kdy Nico doslova řekne Chasovi, že kdyby unesli jeho, tak se na něj vykašlou, ale protože unesli Karolinu, která je super, tak tu musí zachránit. Navíc, tahle věta je v podstatě kompletně ignorována, což působí extrémně hloupě a byl bych radši, kdyby se na to třeba Chase nějak ozval. Navíc, jak si sakra máme oblíbit tyto postavy, když jim tvůrci dávají tyhle naprosto otřesné repliky. Další velký problém, co s epizodou mám, je to, že to vůbec nepůsobí jako finále řady. V podstatě nic se tu neuzavírá, žádná dějová linka není ukončena a na mě to působilo jako prostě jenom konec další epizody a ne jako nic extra velkolepého. No, uvidíme, jestli druhá řada bude lepší než ta první, ale zatím mě Runaways nijak extra neoslovili :D Hodnocení: 60% ()

Season 2 (2018) (S02)

SPOILERS! I druhá řada Runaways má stále ty stejné neduhy, kterými trpěla i první série, tj. občas až přehnaná pubertálnost, hloupoučký scénář s občas velmi podivnými replikami a celkově takový hrozně levný a cheesy pocit, na rozdíl ale od právě první řady se z toho konečně stává poměrně dost fajnový (nebo přinejmenším koukatelný) seroš, který má alespoň nějakou důstojnost a dokáže nabídnout něco jiného, než hloupý seriál pro teenagery. Tím nejlepším zlepšením prošel určitě děj, který je mnohem zajímavější, mnohem poutavější a obecně lepší. Dostáváme zde mnohem více dějových linek, které se komplikují a vzájemně prolínají, není to tak přímočaré jako v první řadě a obecně mi přijde, že i kvalita scénáře je na tom mnohem lépe. Zatímco první série měla naprosto triviální děj roztažený na 10 dílů, zde máme vlastně poměrně dost dobrý příběh, který má co vyprávět a který je ve výsledku hrozně fajn. Pořád je to místy takové hloupoučké a vy si jednou za čas vzpomenete, že vlastně sledujete superhrdinský seriál pro puberťáky, ale těchto momentů je tu mnohem méně a seriál naopak působí mnohem více „dospěleji“ (stále v rámci mezí :D) a vyspěleji. Scénář, dialogy, vtipy a celkově samotné repliky taky působí mnohem lépe, i přes to, že tu občas jsou hrozně divné momenty (tuna logických lapsů, uměle vyvolané konflikty, sem tam i opravdu špatně napsaný dialog). Hlavní šestka mi zde taky přišla lepší, hlavně některé romantické vztahy, které v první řadě působily opravdu příšerně, tak jsou tady vlastně hodně fajn, i když je fakt, že některé postavy jsou zde občas poměrně otravné (třeba Molly je sem tam fakt na zabití, taky Alex je občas fakt špatně napsaný a člověk se diví, že ho ostatní vůbec ještě nazývají kamarádem :D). Taky se mi hrozně líbí to, že tvůrci Runaways dali nějakou základnu, kde můžou jakožto tým pobývat, což je hrozně super a tahle lokace působí velice dobře a atmosféricky. Obecně bych řekl, že první půlka série je opravdu dost dobrá. Jonah jakožto záporák je zde o několik levelů lepší, než jaký byl v první řadě: konečně k němu dostáváme nějaké motivace, nějaký origin story a nějaké cíle, navíc je Julian McMahon poměrně charismatický a hlavně ke konci té první půlky řady je Jonah vlastně i celkem sympatický záporák, kterého je vám i trochu líto. Bohužel, tvůrci se v půlce série Jonaha „zbaví“ a druhá polovina řady je vlastně takový jeden velký set-up na finále, kterému chybí jakákoliv ústřední hrozba a nějaké cíle pro naši skupinu, kterých by chtěla dosáhnout: jasně, stále chtějí zničit PRIDE a dostat rodiče do vězení (teda někteří: zde se mi mimochodem hodně líbilo to, jak každý člen skupiny má na situaci jiný názor), ale není zde žádný hlavní padouch nebo nějaká jasná mise či plán. Až ke konci se ukáže, že Jonah přežil a společně se svou rodinou se infiltrovali do PRIDE tím, že ovládají své hostitele, tohle se vlastně ale dozvíme až v posledním díle a po celou druhou půlku série tady prostě chybí jakýkoliv padouch, jakýkoliv viditelný posun nebo něco takového. Navíc, finální díl trpí na úplně to samé jako finále první řady, tedy na to, že to vlastně vůbec není finále, jelikož se nic neuzavírá, ani nekončí, a jedná se jen o jeden obří cliffhanger. Abych na závěr řekl ještě něco pozitivního, musím říct, že se mi líbil audiovizuál, který se extrémně posunul od první řady: hudba je mnohem lepší a výraznější (a konečně se zde tolik nepoužívá ta extrémně otravná ústřední znělka :D) a kamera a celkově režie je mnohem nápaditější a zajímavější: hrozně se mi třeba líbilo, jak si tvůrci hrají s formátem obrazu (když se děje nějaký flashback nebo třeba na začátku série momenty ve Victorově mysli, tak tvůrci přepnou z klasického televizního celo-obrazového formátu na trochu více filmový a cinematický formát s černými pruhy dole a nahoře), což dělá z některých scén trochu experimentální záležitost. Také CGI efekty jsou mnohem lepší a celkově seriál působí a vypadá lépe. Abych to shrnul, 2. řada Runaways je prostě povedenější než ta první. Je zde kvalitnější příběh, kvalitnější dialogy, celkově zajímavější a poutavější děj a lépe prokreslený záporák. Pořád to má své chyby, hlavně druhá polovina řady je pomalejší a méně záživná díky absenci hlavního padoucha a nějakého většího cíle pro hlavní postavy, také je to pořád seriál pro teenagery, takže to tak občas vypadá, ale vlastně je již z Runaways hodně fajnový a příjemný seriál, který není vůbec špatný. O několik řádů lepší než první řada - lepší a zajímavější děj, lépe napsané dialogy, trocha důstojnosti a rázem tu máme vlastně hodně fajnový teenagerský seriál. Hodnocení: 72% () (méně) (více)

Gimme Shelter (2018) (S02E01)

Pilot druhé řady již od začátku působí o několik tříd lépe, než celá první série :D Nejsem si úplně jistý, jak to popsat, ale přišlo mi, že tenhle díl má už nějaký příběh, nějaký směr a něco, co chce odvyprávět, a není to jenom jeden obří set-up, kterým byla celá první řada. Pořád jsou zde místy pofiderní prvky (opravdu divně zpracovaná romance Nico a Karoliny; fakt, že hrdinové off-screen přijdou o jejich peníze a zbraně, které získali na konci první série; španělská babička s bouchačkou a muškou jako Bullseye :D, atd.), ale je zde mnohem lepší vizuál (nebo alespoň mně přišla práce s kamerou mnohem lepší), lepší hudba a dokonce i nějaké vtipy, kterým jsem se poměrně zasmál (třeba celý set-up Alexe a Daria ohledně malování pokoje), což v první řadě prostě nebylo. Najednou seriál působí mnohem dospěleji a vyzráleji, i přes to, že to je stále ten stejný teenagerský seriál. A takhle to podle mě má vypadat. Za nejlepší scénu epizody považuji tu psychickou realitu uvnitř mysli Victora Steina, která je skvělá tím, že má kompletně jiné osvětlení, hudbu a hlavně formát, než celý zbytek Runaways, a působí, jakoby vypadla z úplně jiného seriálu. Víc takovýchto experimentálních scén! Pokud druhá řada půjde v těchto stopách, budu celkem spokojen. Hodnocení: 68% ()

Radio On (2018) (S02E02)

Kvalitativně velice podobné, jako předchozí díl, to znamená: lepší než první série :D Máme zde poměrně dost dobrou zápletku, kdy se náš tým rozděluje na 3 skupinky, přičemž každá musí něco zařídit (Gert s Chasem nahodit elektřinu; Molly, Karolina a Nico získat magickou hůl; Alex pokecat s Dariem) a už jenom fakt, že je zde něco, co se dá nazvat dějem, z toho dělá mnohem lepší epizodu, než cokoliv z první řady. Linka Alexe a Daria je skvělá, Darius je super postava (nechci říkat záporák, je to spíš antihrdina) a Alexova chemie s Livvie je mnohem lepší romance, než jakákoliv jiná (tím narážím hlavně na Nico a Karolinu :D dynamika mezi Chasem a Gert je vlastně taky dost příjemná). Strašně se mi také líbí základna Runaways, já mám hrozně rád, když postavy v superhrdinských filmech a seriálech mají prostě nějaké místo, kde žijí a které slouží jako jejich base, a k tomu všemu má tahle Batcave z Wishe skvělou atmosféru :D Linka Molly, Karoliny a Nico je trošku horší, hlavně díky ne moc povedené akční sekvenci; Tině, která je vykreslená jako totální psychopatka schopná zavraždit děcko, a taky nepříliš povedenému vztahu Nico a Karoliny (přičemž herečku Nico celkově nepovažuji za moc dobrou). Jinak ale stále velice fajn a celkově ohromné zlepšení druhé řady oproti té první. Hodnocení: 71% ()

Double Zeros (2018) (S02E03)

SPOILERS! I s třetím dílem si druhá řada stále udržuje svou kvalitu. Zde mě asi poprvé bavila dynamika mezi Nico a Alexem, která konečně přešla od trapné romance (tenhle seriál fakt moc nezvládá romantické linky :D) na takovou přátelskou notu, která je poměrně příjemná. Obecně Alex a jeho postavení v týmu bylo v tomhle díle dost fajnovým prvkem. U minulých epizod jsem to nezmiňoval, ale též mi přijde, že 2. série má zatím mnohonásobně lepší hudbu než ta první, a to jak soundtrack přímo vytvořený pro seriál, tak různé externí songy, které v některých scénách hrají. Mezi mé nejoblíbenější postavy patří rozhodně Darius a je strašná škoda, že ho tvůrci takhle brzo zabili. Každopádně, veškeré scény v mysli Victora Steina jsou boží, hlavně díky naprosto odlišnému formátu, osvětlení a kameře, což je činí tak trochu experimentálními, a také musím pochválit finále, tedy zhruba posledních 10 minut dílu, které jsou fakt super. Hodnocení: 73% ()

Old School (2018) (S02E04)

I se čtvrtým dílem si 2. řada udržuje velice dobrou laťku. Postava Tophera je poměrně fajnovým osvěžením, přidává do příběhu takový zajímavý prvek paranoie a jsem zvědav, kam se bude dále ubíhat. Epizodní příběh točící se kolem získání počítače na škole je taky hodně fajn a bavil mě. Úplně si nejsem jistý linkou s Karolinou a Jonahem, který najednou z epizody na epizodu začal umírat (před tím měl pouze nějakou podivnou kůži na rukou, ale tady najednou vyloženě umírá), která je tak trochu podivná, a taky mi lehce vadí Gert s jejím velice prazvláštním charakterem, kdy se bez svých prášků místy chová jako naprostý šílenec, ale jinak mě druhá série stále poměrně baví. Hodnocení: 72% ()

Rock Bottom (2018) (S02E05)

Poměrně jsem přemýšlel, že bych tomuto dílu vpálil těch 5 hvězd, jelikož je to zatím asi moje nejoblíbenější epizoda Runaways :D Nakonec se pokusím udržet si racionální myšlení, nicméně si myslím, že jsem konečně pochopil důvod, proč mě 2. řada zatím baví mnohem více, než ta první. Strašně mi totiž svým tónem, svým stylem vyprávění a obecně svým příběhem připomíná první 3 série Agentů S.H.I.E.L.D.u, což je jeden z mých nejoblíbenějších MCU seriálů, a v jeho počátku měl přesně tuhle příjemnou atmosféru, co má právě 2. řada Runaways. Nicméně k epizodě, celá podlinka s Topherem byla super (i přes ten pofiderní moment, kdy se obětuje, aby zachránil Gert, který byl jak divně natočený, tak velice podivný z důvodu Topherova charakteru), konfrontace Roberta s Jonahem byla taky velice fajn (mimochodem, make-up na umírajícím Jonahovi je boží a vypadá i poměrně děsivě) a vlastně jsem si celkově dost užil posledních 20 minut epizody. Taky cením konverzaci Alexe a Chase, což mi přijde jako duo s největším potenciálem z celých Runaways (vzhledem k tomu, že se v minulosti moc nemuseli, tak je hrozně příjemné je vidět normálně konverzovat). Fakt doufám, že 2. série si tuhle kvalitu udrží až do konce, jelikož oproti první, nezajímavě nudné, bídně napsané a podivně zpracované řadě, tohle je fakt super. Hodnocení: 75% ()

Bury Another (2018) (S02E06)

Další velmi povedený díl, tenhle se mi líbil především díky záporákovi Jonahovi, kterého mám s každým dílem radši a radši. KONEČNĚ, po 1 a půl sérii, zde dostáváme jeho motivaci a cíle, proč to všechno vlastně dělá, a já bych byl mnohem radši, kdybychom to všechno dostali mnohem dříve. Dělá to z něj totiž najednou mnohem lepšího, zajímavějšího a komplexnějšího záporáka, se kterým je i celkem lehké sympatizovat. A přitom je to tak neskutečně jednoduchá motivace: Jonah prostě na Zemi před velice dlouhou dobou ztroskotal a jeho jediným cílem je se v klidu dostat do své lodi a v míru odletět domů. Žádná destrukce světa, žádné zabíjení, jenom chce prostě domů. A díky téhle jednoduché motivaci má doteď poměrně plochý padouch ihned mnohem lepší sympatie u diváků. K tomu všemu, Julian McMahon ho hraje skvěle a jak jsem již psal u minulého dílu, ten make-up jeho umírajícího obličeje je prostě skvělý, až děsivý. Zbytek epizody je fajn, jsou tu klasicky trochu nelogické momenty (Jonah chce unést tátu Wildera pro svůj rituál, přitom ale zabije nějakého random týpka v gymu, kterého by v klídku mohl použít místo Wildera; taky scéna, kdy děcka prostě opustí Victora Steina v jeho komoře, je hrozně divná), na druhou stranu tu jsou ale i celkem fajn chvíle (setkání Chase s jeho mámou). Hodnocení: 74% ()

Last Rites (2018) (S02E07)

SPOILERS! Mid-season finále, které spíš působí jako ukončení příběhu z první řady, a já si stále myslím, že první řada Runaways měla prostě být těchto prvních 17 epizod (protože ta první řada, kterou jsme dostali, byla naprosto neuzavřená a nesoběstačná a vlastně až nyní se pořádně uzavírá její příběh). Začnu negativy, jelikož je jich málo. Postava Molly, hlavně ze začátku dílu, je extrémně otravná a pro mě osobně se stává čím dál tím víc nesnesitelnou :D A dále je zde postava bratra Destiny, který je zde na 2 minuty a okamžitě umírá, takže vlastně nevím, proč ho tvůrci zakomponovali. Jinak je ale tento díl vlastně hrozně super. Celá část na staveništi (což je více než půlka epizody) je přímo skvělá, opravdu působí jako finále, má skvělou atmosféru, skvělou gradaci napětí a působí to velice dobře. Jonah je zde vyloženě boží, strašně se mi líbí to, jak si hraje na hodného a mírumilovného a pak ke konci naprosto otočí, přičemž je vlastně tak trochu vtipný, že za svoji finální porážku si tak trochu může sám (kdyby se ke konci nezačal chovat jako naprostý arogantní hlupák a jako největší padouch, nezačal kecat ty řeči o tom, jak vlastně na dětech vůbec nezáleží, možná by i přežil :D). Cením každopádně vizuál jeho vesmírné lodi, která má na tento seriál až překvapivě dobré efekty. Pokud bych měl něco zkritizovat, tak jsem moc nepochopil, jestli by teda jeho loď zničila Kalifornii: prvně totiž říká, že ne, že je to bezpečné, při finále ale sám řekne, že kecal (mimochodem, jeho věta „Yeah, I may have lied about that one.“, kterou řekne, když mu Janet vyčítá, že zaručil, že zemětřesení nebude, je naprosto skvěle podaná), ale když ta loď vyleze na povrch, tak se vůbec nic neděje (kromě toho nejvíc cheesy třesu kamery :D). Já osobně bych ocenil, kdyby se třeba začala rozpadat země kolem, což by mohlo dodat i k tomu napětí (které už je ale i tak velice super). A dále, samotná Jonahova smrt byla fakt divně zpracovaná. Rovnou říkám, extrémně se mi líbilo, jak Karolina sedí u umírajícího Jonaha a najednou prostě skončí hudba, naprosto se cutne, a začne mluvit kdosi (já tedy předpokládám, že je to jakýsi původní Jonah a že náš Jonah funguje jako nějaký parazit, co využívá hostitele (podobně jako Hive z Agentů S.H.I.E.L.D.u) a toto byl prostě ten osvobozený hostitel - taky předpokládám, že to se bude řešit ve zbytku 2. řady). To je neskutečně atmosférický a silný moment. Ale ten moment, kdy ho Nico probodne, ta hudba, ten střih, to je fakt divně zpracovaný :D Jinak ale extrémně silné, až překvapivě nosné finále. Akorát mám lehce obavy, jelikož většinou, když má seriál nějaké mid-season finále, kdy to vypadá, že se všechno uzavírá, přičemž vy samozřejmě víte, že ještě zbývá půlka epizod, většinou mají ty seriály tendenci mít následující díl hrozně slabý, jelikož se znovu musí stanovit nějaký nový příběh a směr, kudy to bude směřovat. Hodnocení: 80% ()

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

13.02.2019

Nemusíte být zrovna fanoušky, aby se k vám dostala zpráva, že tři z pěti Marvel/Netflix seriálů jsou mrtvé. Situace okolo Daredevila a zbytku Defenders se vehementně řeší už dlouhé měsíce, a přestože… (více)