Panství Downton

• Velká Británie Downton Abbey
Velká Británie, (2010–2015), 50 h 22 min (Minutáž: 47–120 min)

Tvůrci:

Julian Fellowes

Hudba:

John Lunn

Hugh Bonneville, Laura Carmichael, Jim Carter, Brendan Coyle, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Penelope Wilton, Joanne Froggatt, Michelle Dockery (více)

Série(6) / Epizody(52)

Působivé kostýmní drama Panství Downton, od scenáristy Juliana Fellowese (Gosford Park, Královna Viktorie), držitele Ceny Akademie, se může pochlubit hereckými osobnostmi, jako jsou Hugh Bonneville, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Michelle Dockery, Dan Stevens, Penelope Wilton, Jim Carter, Phyllis Logan, Siobhan Finneran, Joanne Froggatt, Rob James-Collier a Brendan Coyle. Svět Downtonu díky této hvězdné herecké sestavě překypuje nádherou a vášní. (Magic Box)

Mistickzz

Seriál je to veľmi kvalitný, to nepopieram, dialógy, sympatické postavy, skvelá hudba. Tak prečo len tri?? Proste ma to nebavilo, nie je to môj typ seriálu a vracal som sa k nemu čoraz menej a so stále menšou chuťou. ()

Zagros

Na seriály moc času jako rodina nemáme, proto si téměř žádné nepouštíme. U Panství Downton jsme udělali výjimku a rozhodně nelitovali. Už jen za to, že jsme jej dokoukali celý, si zaslouží vysoké hodnocení. Viděli jsme nakonec všech padesát dva hodinových epizod a bavili se u každé. Výprava je luxusní a je krásné se jen dívat. Období ze začátku minulého století mělo své kouzlo, zvlášť ve společnosti anglické aristokracie. Nejlepší na seriálu jsou ale dle mě postavy. Je jich opravdu mnoho, ale všechny do jedné jsou skvěle napsány a každá má své místo. Během těch více než padesáti epizod dostanou prostor všechny a jejich větší, či drobné příběhy nás vždy napnuly a pobavily. Byla radost sledovat jejich osudy, špičkování, intriky, udobřování, přátelství, hádky, … zkrátka vše, co k běžným vztahům patří. Tentokrát bych i vyzvedl český dabing. Sám si ani nepamatuji, kdy mi bylo u posledního dílu něčeho smutno, že už to končí. Děkuji tvůrcům za mnoho fajn večerů a přidávám poctivé čtyři hvězdy a doporučení pro ostatní k tomu. ()

Merkin

Upřímně, ono zase o takovou dokonalost nejde. Kdyby seriál nenabízel nahlédnutí do života služebnictva a neokořenil tak nudný chod událostí směřující k jasnému cíli, musel by se člověk přemáhat, aby jednotlivé díly dokoukal. Vždyť scénář v mnohých místech dost pokulhává, především baví-li se vrstevníci z vyšších tříd, to je pořád samé-nezastane se mě, právník, listina, jak to tam je, jsem ztracená, nebude bojovat, bude bojovat, a stále dokola. Navíc některé věci, především pak kdo je či byl do koho zamilován, jsou tak očividné, až to bolí. Avšak bohatý šatník celého štábu, pestrý slovník hraběnky vdovy a matky toho ,,nevítaného" bratrance a jak už jsem říkala přehlídka intrik, lásek, zdarů i proher služebných(a že jich ta pětičlenná rodinka měla) dělá z panství Downtown celkem slušnou zábavu. Apropó nejstarší slečna Crawleyová je asi nejprotivnější, nejrozmazlenější a nejnevděčnější seriálová postava, kterou znám, pan bratranec je takový přihlouplý gentleman, že se dá jen stěží věřit jeho možné existenci(byť jde o Angličana) a kulhající komorník je vážně funny. Ale stejně je to boží:) Dodávám: Po zhlédnutí třetí série musím uznat, že scénáristé se se svými hrdiny tedy vůbec nemazlí. Výprava skvostná. PS: Lady Mary je vážně hrozná! ()

Paity

Příliš neholduji této historické epoše, ani mi to příběhově nic moc neříká. Proto dávám dvě hvězdy. ()

Lucindajet

Mám trošku nutkání sebrat hvězdičku neboť se ukázalo, že po závěru třetí série se z toho pro mě stala bohužel nuda. Čtvrtou sérii jsem po pár dílech vzdala, možná se k tomu vrátím a možná se to pak zlepší. Motivaci moc nemám, vzhledem k tomu že všechny pro mě zajímavé dějové linky se jaksi už vyřešili a nové jsou slabé. ()

kolemjdouc

vynikající dabing.Kamera nemá chybu.Kostýmy a maskéři vše na jedničku.Děj má spád.Nic se zbytečně "neokecává".Vše působí věrohodně.Všechny postavy tam mají své místo.Ani jedna se mi nejeví že je tam proto aby vyplnila hluché místo. Paní Smith je ve své roli zlatá - ona se snad jako aristokratka narodila.To pletichaření "dole" je tak opravdové.Fakt doporučuju. Pohoda,klídek.U mě dobrý ()

York

Jeden z nejlepsich serialu, ktery jsem posledni dobou videl. Jak se zacnete divat, uz nemuzete prestat, dokud cely nedokoukate. Prvni serie je mozna trochu lepsi, nez ten zbytek, ale mozna se me to jen zdalo, protoze je to takove to "uvedeni do deje". Pravda ale je, ze mistama me to prislo trochu scenaristicky slabsi, z nekterych situaci se toho dalo vytezit vic a lepe je vypointovat. To ovsem nic nemeni na skutecnosti, ze je to super serial a uplne nejlepsi ze vseho je Maggie Smith a jeji hlasky ("Mam spoustu pratel, ktere nesnasim.", "Vikend? Co to je?"). ()

jasiska

Tradične výborná britská kostýmová mini-séria, ktorá sa zameriava na spoločenské zmeny začiatkom 20. storočia. Sprevádzajú nás ňou nádherné kostýmy a výprava a úžasná hudba. Najsilnejšou stránku sú však vynikájúco napísané postavy a dialógy. Obdivujem, ako ma v jendom dieli dokážu dojať k slzám a zároveň rozhnevať nad nespravodlivosťou či už osudu alebo spoločnosti. Mnou obzvlášť obľúbená postava je dowager countess, ktorá je hoci na prvý pohľad tou najkonzervatívnejšou pragmatičkou, v ťažkých chvíľach však ukazuje svoju prekvapivú schopnosť súcitu. Navyše v podaní Maggie Smith sú jej sarkastické komentáre nazabudnuteľné. ()

geimz

1. séria: Jeden z tých seriálov, ktoré ma chytia hneď po prvom diele. Pritom dej nie je nikterak prevratný, no tá plejáda zaujímavých a fantasticky zahratých postáv, spolu s dobovou atmosférou a výbornými dialógmi spôsobí to, že človek musí hltať diel za dielom. 85% 2. séria: 85% 3. séria: 80% Napriek tomu, že seriál nič nestratil zo svojich dramaturgických kvalít, začína v istých prípadoch okúšať limonádové vody. Viaceré zvraty sú vykonštruované, a začína sa mi nepozdávať, ako sa veci samé od seba vedia vyriešiť (vzťah Mary a Matthewa, ktorému dá požehnanie jeho ex, Matthewovo dedictvo, ktorým môže Downton zachrániť..). A Robert sa mi ako postava celkom zhnusil, lebo sa z neho stal tvrdohlavý, konzervatívny (tu sa dá polemizovať, že taký bol vždy) hlupák, ktorý ešte aj SPOILER len pár dní po smrti svojej dcéry bezcitne rieši situáciu okolo krstu malej Sybil a vôbec sa javí ako stroj bez emócií. Ďalšie negatívum vidím v tom, že príliš málo času bolo venované dôsledkom zmieneného úmrtia, pár týždňov/mesiacov ubehne, a Downton funguje zase akoby sa nič nestalo. Takýto prístup neguje dopad tak závažného zvratu. 4. séria: 75% Neviem si spomenúť na takmer nič podstatné, čo sa v tejto sérii stalo, SPOILER okrem znásilnenia Anny. Ešte aj vianočný špeciál, kde sa toho zvykne udiať trikrát viac než v celej sérii, bol relatívne zbytočný. Áno, Edith má dieťa a zase jej zmizol potenciálny ženích, a Carson nie je ochotný pomôcť starému známemu, lebo, a toto odhalenie sa naťahuje pár dielov, si žena, do ktorej bol zamilovaný, vybrala miesto neho jeho známeho. A toto symbolizuje väčšinu zvratov, ktoré sa v neskorších sériách Downtonu dejú, totiž že sú vždy mierne vykonštruované alebo rovno len pre efekt a nedávajú príliš zmysel. Viď vianočný špeciál, ktorý sa odohráva rok po poslednom dieli - Anna daruje pani Hughesovej Batesov kabát na charitu. A čože je v kapse toho kabátu? No pravdaže lístok na vlak z dňa, kedy Bates odišiel do Londýna, aby zavraždil muža, čo znásilnil Annu. A pravdaže pani Hughesová si tento deň pamätá, a dráma je na svete. 5. séria: 70% V piatej sérii sa len doťahujú neukončené príbehy zo štvrtej, a to buď hodne nezaujímavým štýlom, alebo rovno stupídnym - viď vyšetrovanie Greenovej vraždy. Scenáristi akoby nevedeli, čo s niektorými postavami robiť, perfektný príklad je Anna+Bates - v minulých sériách sa dráma vytvorila z toho, že Bates bol uväznený za vraždu svojej ex, teraz sa len situácia otočí a Annu zavrú za vraždu Greena - lebo svedok si po ROKU spomenie, že videl Greena rozprávať sa pred vraždou s postavou malého vzrastu. A Anna bola vtedy v Yorku, tým pádom to musela byť Anna, tým pádom ju polícia musí zavrieť a tým pádom je dráma na svete. Bates sa samozrejme obetuje a napíše polícii list, kde sa priznáva, aby Annu oslobodil, napriek tomu, že je nevinný - Annu teda oslobodia a čo sa stane ďalej? Molesley s Baxterovou, v snahe očistiť Batesovo meno, sa vydajú po Yorkských krčmách s jeho fotkou, aby sa pýtali hostinských, či si nepamätajú, že tam pred ROKOM bol na obed. A, samozrejme, jeden hostinský si po ROKU spomenie, a tým je Bates oslobodený. Už ma fakt nebavia tieto vykonštruované zápletky, len málo vecí pôsobí v seriáli prirodzene (ešte aj tá Carsonova žiadosť o ruku príde z ničoho nič, len aby sa nejak uzavrela séria). Šiestu sériu dávam z povinnosti len preto, lebo je posledná. 6. séria: 60% Ach jaj. Keby viem, aký odpor si k postavám a celému seriálu nakoniec vypestujem, ani by som s ním nezačal. A to prvé dve série boli skutočne výborné. A čože sa stalo v tej poslednej? Scenáristi sa narýchlo snažili našróbovať aspoň náznak zániku aristokratov, a tak Barrow počas celej série lamentoval, ako si musí hľadať novú prácu. A dajaké opletačky s vedením nemocnice. Toľko k tomu. V prvých dieloch ma vyložene rozčúlilo, že skutočne vysvitlo, že Greena nezabil ani Bates, ani Anna, ale nejaká no name ženská, ktorá sa, ako inak, po ROKU priznala (a to, že Bates šiel, resp. chcel ísť zabiť Greena v ten istý deň, ako ho skutočne zabila táto ženská, bola proste len náhodička). Ďalší dôkaz toho, ako tento seriál cucá zvraty z prsta a vyrába drámu z ničoho. Molesley sa stal učiteľom, Baxterová na každého hádzala svoj nevinný úsmev, Anna po prvýkrát od začiatku seriálu nemala svoju typickú utýranú rolu - resp. najprv si prešla nejakým tým potratom či dvoma, samozrejme. Na horných poschodiach panstva sa dejú nemenej uzívané veci - treba v poslednej sérii predsa nasilu nanútiť nové lásky pre Mary a Edith. A po pár stretnutiach je Tom samozrejme do morku kostí presvedčený, že Henry Talbot je pre Mary ten pravý, napriek tomu že ona ho odmieta. Daj si poradiť Mary, Tom predsa tvoju životnú lásku spozná lepšie než ty. A vianočné finále bol jeden veľký zcukornatelý grc - čakal som happyend, to áno, ale nie v takomto merítku, preboha...Všetko sa do bodky dokonale vyriešilo, každý sa dal dokopy so svojou polovičkou (Mary s Henrym, Edith s Bertiem, Isobel s Mertonom, Daisy s Andym, Patmorová s tým starcom z farmy, ešte aj Branson s redaktorkou, aby toho nebolo málo), Mary čaká dieťa, Robert si konečne začne vážiť Coru, lebo mu Rose otvorí oči, Carsonovi drbnú Parkinsona, aby sa Barrow mohol stať butlerom, Anne sa narodí syn a lady Violet sa uzmieri s Corou. Toto všetko v priebehu 1,5h, a to som určite niečo zabudol. Veď je to na smiech. Totálne nezvládnutý scenár a postavy. Celý seriál drží nad vodou len vynikajúca produkcia, kostýmy, a dobový feeling. Inak úplne mimo. () (méně) (více)

Greg25

První série byla něco, co vám vyrazí dech a nutí vás dívat se dál a dál. Promyšlená příběhová linie, poslední detaily doby vyobrazeny tak, že jste byli ochotni uvěřit. K tomu všemu ten zdůrazněný kontrast mezi služebnictvem a šlechtou. Nešlo tomu nic vytknout. Druhá série se nevyhla jisté typické scénaristické osnově, rozdělené na díly tzv "posouvací", které děj ženou dopředu a ty statické, kde děj je prakticky minimální. Druhá série není nudná, jen je na ní už trochu znát, že ji tak nějak natahovali. Smrsknout druhou sérii na menší počet dílů, by tomu jen prospělo. Ale i tak obrovský nadstandard seriálové tvorby, navíc dobová atmosféra a perfektně vybraní herečtí protagonisté. Třetí série se vrací špičkovou kvalitou k té první - svižnější tempo bez rozvláčnosti a navrch velká koncentrace ironických hlášek perfektní Maggie Smith. Třetí sérii není co vytýkat. 100% Za to čtvrtá série působí místy dost křečovitě, stále nadstandard herecký i v dialozích, ale některé osudy začínají být už moc umělé, křečovité. Lehce to začíná skřípat - nejen odchodem řady postav, ale i tím, že ty nově příchozí nedokáží ani omylem tak zaujmout. Některé jsou vyloženě otravné (postava Rose, což není vina herečky, ale vyloženě postavy). Je to také první série, kde vás osudy některých postav přestanou zajímat, protože si k nim najednou přes scénář hledáte hůř cestu. Prim tak možná trochu překvapivě jednoznačně hraje Laura Carmichael jako Edith a Allen Leech jako Tom Branson. Zbytek postav (samozřejmě s výjimkou Maggie Smith a její Violet) jsou v téhle sérii nemastné, neslané. Počkám si na pátou sérii a hvězdičku ubírat nebudu, i když 4. série je tak na vlažných 60%. Nakonec jsem se donutila na seriál dodívat, protože přeci jen, je to televizní počin, který se jen tak opakovat nebude. Pátá série byla lepší než čtvrtá (70%), i když pocit toho, že se z toho vytratil nápad a seriál jede dál na samospád, přetrval. Poslední, šestá série (80%), byla výrazně lepší než dvě předchozí, což zřejmě způsobil fakt, že tvůrci seriálu věděli, že je to série poslední a mohli jí uceleně uzavřít. Promyšlenost v ději jednotlivých postav tomu dodala opět ten spád z prvních řad. Konec je vlastně spíše lehce limonádový, ale seriálu to rozhodně nějak neškodí, protože jsou osudy postav velmi dobře uzavřeny. Seriál od oslnivého začátku, prošel krizí, kdy se dostal do průměru, ale v závěru z toho vybruslil nadprůměrně. Rozhodně zaslouženě ale, seriálový fenomén s velmi dobrou scénaristickou kvalitou (počtu dílů navzdory, i občasné natahovanosti a neuvěřitelnosti navzdory). Jako celek za mě zasloužených 85%. ()

cherita

Zpočátku jsem byla k Downton Abbey skeptická. Nebylo mi úplně jasné, jak se v Británii, kde každoročně vznikají originální a odvážné seriály, mohlo prosadit něco s tak tradičním námětem a ještě tradičnější zpracováním. Jediným důvodem, proč jsem tomuhle seriálu dala nakonec šanci, byla moje slabost pro kostýmní dramata. Už po prvních deseti minutách jsem ale věděla, že se mi to bude líbit. A taky že líbilo, i když si pořád nejsem úplně jistá proč. Mohla bych sepsat celý seznam, toho, co je tady špatně, ne vždycky mám například radost z toho, jakým směrem tvůrci vedou vývoj některých postav (příkladem za všechny budiž Lady Sybil – sympatická dívčina, která působila dojmem, že z ní jednou vyroste zapálená bojovnice za ženská práva, jejímž jediným projevem rebelie se nakonec stalo to, že si našla chudého manžela, který ji ale komandoval úplně stejně, jako by to dělal ten bohatý). Všechny ty nedostatky ale jaksi blednou vedle faktu, že se na každý nový díl těším jako na posvícení. Je to zkrátka silnější než já. Navíc je Downton Abbey asi jediným seriálem, u kterého jsem si oblíbila úplně všechny postavy (ano, i tu zákeřnou svini O’Brienovou). První série je asi zatím nejlepší, nejspíš nebudu jediná, koho nejvíc zaujala romance mezi Matthewem a Mary, ačkoliv si myslím, že z toho jiskření ve vztahu namyšlené aristokratické kozy a sympatického právníka bez kapky modré krve, který má zdědit všechny její peníze, se dalo vytěžit mnohem víc a podle mě ho tvůrci mohli udržet trochu déle na té počáteční úrovni slovních přestřelek, vzájemně projevované antipatie a nevyřčených citů. Druhá řada je pořád stejně návyková, ale využívá snad všech možných klišé válečných filmů, a to tak okatě, že jsem si toho všimla i já, která tenhle žánr zas až tolik zmapovaný nemá. Třetí série je kvalitativně tak někde mezi první a druhou, ale začíná mě trochu znepokojovat, jak lehkomyslně scénáristi likvidují jednotlivé postavy, a to i takové, na které diváci nedali dopustit (poslední vánoční speciál byl vyloženě rána po pás, takhle se sváteční nálada nenavozuje ani náhodou). Zatím se to ještě dalo ustát, ale bojím se toho, až odpraví i postavu Maggie Smith (jakože se to jednou asi bude muset stát, do sta let tam nejspíš strašit nebude), která je jedním z pilířů celého seriálu, to by se pak mohlo citelně podepsat na kvalitě i na sledovanosti. Po čtvrté sérii musím alespoň jednu hvězdičku srazit, protože tohle už bylo vážně slabé. Julian Fellowes evidentně spoléhá na to, že jsme si jeho postavy během předchozích dílů zamilovali natolik, že je budeme následovat kamkoliv, a vůbec se nenamáhá vymýšlením nějakého příběhu. Protože zápletka o služce, která opije svého pána, aby ho dostala do postele a potom předstírala těhotenství, je vhodná tak do telenovely, a ne do britského cenami zasypaného seriálu. A podobných blbostí je tam čím dál víc. ()

Maryinka

Žádný jiný seriál nemá tak věrnou dobovou atmosféru. Jen by už mohli s natáčením nových sérií trochu zbrzdit, scénáristům začíná docházet šťáva a z Downton Abbey se stává pouze výpravná telenovela s nádhernými kostýmy. První tři série ale byly opravdu podařené. :) ()

HanaM.

Seriál mi v něčem připomíná knihy Agathy Christie. Takovým tím poklidem a pohodou, které pod povrchem skrývájí neskutečné napětí a potlačené city - narozdíl od Christieovek sice nidko nikoho nezamorduje, ale třeba se vyspí s tureckým diplomatem. Děj se zdánlivě točí kolem běžného provozu panství - a to z pohledu majitelů i jejich poddaných. Právě za tímto zdánlivě hlavním dějem se odehrávají osudy a tajemství, která jsou určena jen některým našim hrdinům, ale velmi často ovlivní život někoho úplně jiného. Propracované a dramatické postavy se zajímavým vývojem jsou dalším pilířem seriálu. Za všechny jmenujme tu asi nejdokonalejší - lady Mary. Krásná, rozmazlená, ale pro někoho i suchá a arogantní. Brzy poznáme, že umí být ještě sušší a arogantnější - a v řádu sekund se obrátit v pravý opak. Jakási ženská verze pana Darcyho z Pýchy a předsudku. ()

Milwa

Britská seriálová klasa - výborní herci, skvělý scénář, Britský humor, nádherná výprava + krásná Anglie. První série velmi příjemně překvapila. Druhá série mírně slabší, ale stejně hodně vysoký standard. Třetí série se mi líbila více, než druhá, ale celkově se úroveň scénářů začíná blížit telenovele, o čemž mě nemile přesvědčil vánoční díl 2012. snižuji hodnocení na 3* ()

kaze

vsetko co milujem je v tomto seriali.krasna vyprava,super herci, scenar tip top...viem,ze toto bude moja srdcovka a Maggie Smith sa dostava na prve miesta oblubenosti...je proste skvela..a Highclere castle isto navstivim este tento rok! ()

RickyFitts

1. série pro úžasný vykreslení doby a prostředí za 4-, 2. série pro přílišnou melodramatičnost jen 2+, dohromady 4- (já vím, že to nedává žádnej matematickej smysl) ()

Silencia90

No, tak já věděla, že se mi to bude líbit. Co dodat? Historii, především historickou Anglii konec 17. až začátek 20. století miluju. Pravda, dneska jsou lidé k sobě tolerantnější, ale tehdy k sobě měli úctu... ()

Danny Boyle natočí příběh Sex Pistols

Danny Boyle natočí příběh Sex Pistols

13.01.2021

Režisér Danny Boyle (Trainspotting, Yesterday) natočí pro televizní společnost FX minisérii o legendární anglické punkové kapele Sex Pistols. Scénář napíší Craig Pearce (Moulin Rouge) a Frank… (více)

Filmové Panství Downton se blíží do kin

Filmové Panství Downton se blíží do kin

09.09.2019

Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, dospěl k velkolepé závěrečné kapitole, která se odehraje v kinech. Stejnojmenný film završuje často neuvěřitelné osudy… (více)

Panství Downton dostane film

Panství Downton dostane film

15.07.2018

Univerzálně oblíbený a cenami ověnčený seriál Panství Downton se dočká filmového přídavku. V oficiálním prohlášení pak kromě jiného tvůrci potvrdili, že se vrátí i původní herecké obsazení v čele s… (více)

71. Zlaté glóby - výsledky

71. Zlaté glóby - výsledky