Temný případ

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (více)

Série(5) / Epizody(31)

Toto drama s Matthewem McConaugheym a Woodym Harrelsonem v hlavních rolích se soustředí na dva detektivy státní policie z Louisiany. Sleduje jejich osobní i profesionální vztah během sedmnáctiletého pátrání po děsivém rituálním vrahovi. Čím déle pátrání trvá, tím více se mění jejich životy a jejich partnerství dostává zabrat - každý z nich musí sám zjistit cenu odplaty a projít si ztrátou iluzí. V roce 2012 je znovu otevřen případ vraždy z roku 1995, na němž pracovali detektivové Rust Cohle a Martin Hart, kteří se mají znovu pustit do vyšetřování. Vše probíhá v současnosti prostřednictvím samostatných výslechů. Oba detektivové vyprávějí příběh svého vyšetřování, přičemž znovu otevírají nezhojené rány a začínají pochybovat o tom, že se jim podaří vyřešit případ bizarní rituální vraždy z roku 1995. Jednotlivé časové linie se rozcházejí a znovu sbíhají v roce 2012 a oba muži jsou opětovně vtaženi do světa, o kterém si oba mysleli, že je dávno pohřbený v minulosti. Ve chvíli, kdy poznají sami sebe i vraha, je jasné, že temnota je přítomna na obou stranách zákona. (HBO Europe)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (28)

Temný případ (2014)

Je určite zaujímavé, že môžeme bez problémov hodnotiť tri série troch nesúvisiacich prípadov s inými postavami ako tematicky, atmosféricky a filmársky ucelené dielo. Pizzolatto sa mohol rozhodnúť nakrútit True Detective ako tri rozdielne krimi seriály, avšak našiel niekoľko spoločných tém a niekoľko dramaturgicky spoločných rozhodnutí, aby tieto tri prípady mohli hrdo niesť spoločný názov. Možno bude najlepšie, ak sa zostane pri "trilógii", niežeby sa nedalo pokračovať v nastavenom smere ďalej, ale ona čiastočne sa opakujúca schéma, i keď s dosť ráznymi variáciami, by už nemusela ďalej tak výborne fungovať. Jeden z najlepších počinov súčasnej quality tv tvorby. ()

Série 1 (2014) (S01)

No, Temný prípad vol. 1 je napínavá detektívka, veľmi šikovne rozčlenená do troch časových pásem a prerozprávaná v retrospektívach. Napriek tomu ide o prehľadnú záležitosť a to v každom momente, takže Pizzolatto a Fukunaga majú evidentne všetko perfektne pod kontrolou. Skúste si stopnúť seriál na viacerých náhodných miestach a vždy budete schopní rozpovedať, čo sa stalo a kde sa prípad práve nachádza, vrátane vzťahov medzi postavami. Témy sú temné, keďže ide o temný prípad. Môžete sa zamyslieť nad túžbou po násilí ako prirodzenej súčasti ľudskej prirodzenosti, cez otázku zmyslu života (je to podané artovo, nebojte), až po otázku života po živote, respektíve v tomto prípade po násilnej smrti mnohých postáv, ktoré vidíme doslova v posmrtnej agónii iba na fotografiách. Slabšie povahy môžu dostať po maratóne prvej série podobné halucinácie ako Rust, takže bacha na to, s kým budete Temný prípad sledovať... ()

Dlouhá jasná tma (2014) (S01E01)

Netradičný otvarák detektívneho seriálu, pretože.... no začneme v súčasnosti, respektíve v roku 2012, a dozvedáme sa podrobnosti prípadu z roku 1995. Vlastne prípadu dávno vyriešeného a cliffhanger pilotu spočíva v tom, že po 17 rokoch sa objavil prípad veľmi podobný. Čo z toho vyplýva? Dozvieme sa samozrejme neskôr. Dvojica poldov je podarená, nie úplne klasická buddy dvojica, ale ako pre koho, niekto sa na ich komunikácii môže skvele pobaviť. ()

Vidění (2014) (S01E02)

Martin sa nám profiluje ako nie príliš vzorný manžel a otec rodiny, ale na druhú stranu víkendy u svokrovcov ho stoja veľké množstvo energie a tak sa nechať spútať u milenky môže byť ono potrebné vypustenie pary, veď ako hovorí, nakoniec to robí pre rodinu, že. Spoločná manželská hádka patrí medzi tie najlepšie, aké som kedy na obrazovke videl a pokec u šéfa zase medzi najlepšie pokecy u policajného šéfa vôbec. Taktiež sa pomaly, či skôr celkom rýchlo, profilujú ústredné témy série. ()

Zamčený pokoj (2014) (S01E03)

Perfektne vybalancovaný pomer detektívky, filozofie, alebo ak chcete, tak filozofických žvástov a osobného života hrdinov. No a tento mix nie je od seba oddelený a tvorcovia mu nedávajú len z princípu rovnaký priestor, ale je vzájomne myšlienkovo prepojený. Temný prípad nie je nič pre veriacich, takže tí najortodoxnejší po epizóde číslo tri to nepochybne s ním vzdajú. No a možno po tejto sérii si taktiež uvedomíte, že ste iba biologická skrinka bez hlbšieho zmyslu. Ak si toho vedomí nie ste už teraz. ()

Kdo chce kam (2014) (S01E04)

Skôr taká odbočka od riešenia prípadu k akcii, získanie kontaktu tu slúži ako zámienka na jednu zbesilú akciu, ktorú si kľudne mohli tvorcovia odpustiť. Niežeby sa na to dobre nepozeralo. Martin to doma poriadne posral a stráca nervy, takže akčné je to aj v osobnostnej rovine. Trochu ale išla do kopru tajomná atmosféra prvých troch dielov a vlastne ide skôr o nádych pred prvým finále tejto série, teda ak ste už prvú sériu videli a viete, kam dej smeruje. ()

Tajný osud veškerého života (2014) (S01E05)

Najinovatívnejšie dramaturgicky vyskladaná epizóda prvej série, samozrejme chápané aj spätne so znalosťou ďalšieho vývoja. Prvá polovica prvej série sa uzatvára zdanlivým vyriešením prípadu, kde sa veci z výpovedí policajtov nezhodujú s reálnym priebehom záverečnej akcie, avšak divákovi je všetko jasné a všetko dáva zmysel. Celá séria sa ale následne zásadným spôsobom láme, preskakujeme o ďalších sedem rokov vpred, spoznávame nové okolnosti a súvislosti so starým vyšetrovaním a zrazu máme nového, toho najmenej pravdepodobného podozrivého. Lepšie to vymyslieť a nakrútiť skrátka nešlo. ()

Strašidelné domy (2014) (S01E06)

Prípad sa nanovo rozbieha, takže ide o trochu pomalšiu epizódu. Zároveň však tvorcovia museli vymyslieť oslí mostík, ako uzavrieť vyšetrovanie v roku 2002, ktoré vážne mohlo niekam viesť a v závere všetko preniesť do súčasnosti, čiže tam, kde sa celé rozprávanie začalo. Bolo to vymyslené ok, súviselo to s osobnou líniou všetkých troch hlavných postáv a nepôsobilo to ako deux ex machina, pretože Mart sa prejavil v pravom svetle už v minulosti, takže jeho opätovné "zlyhanie" bolo prirodzené a uveriteľné. ()

Jakmile jsi odešel (2014) (S01E07)

Plynule sme prešli do vyšetrovania ročník 2012 a v tomto móde sa celý príbeh uzavrie, čo je dobre. Skákanie v čase v tomto momente by už nebolo tým najlepším riešením. V podstate ide o veľký nádych pred finále, kedy sa veci hýbu vpred míľovými krokmi, len to možno ide obom vyslúžilým detektívom až píliš hladko, ale zase to je dobre pre plynulosť a spád rozprávania. No a na záver nás čaká obrázok, na ktorý sme čakali celým sedem epizód. ()

Pusto a prázdno (2014) (S01E08)

Veľmi intenzívne, doslova hororové finále. Neprekvapivo sa odohráva tam, kde sa odohráva a k odhaleniu vraha, o ktorom sme my diváci už vedeli, stačila jedna indícia. Tu trochu zamrzí, alebo skôr to malo zamrzieť ústrednú dvojku, že sa na to dalo relatívne poľahky prísť aj v deväťdesiatompiatom. Na to, či vyhráva tma, alebo svetlo, nech si odpovie každý sám, prekvapivo sa ale na stranu svetla pridáva aj Rust. Ja si tým tak istý nie som, ide o uhol pohľadu. ()

Série 2 (2015) (S02)

Rozumiem, že séria č. 1 asi sadla mnohým viac, ale na druhej strane bola prvá a tak očakávania pokračovania boli späté najmä s týmto výnimočným zážitkom a všeobecne sa asi rátalo s podobnou atmosférou a podobným prípadom. Styčných bodov je tu viacero, avšak prípad je úplne iný a najmä sa odohráva v absolútne odlišnom prostredí. No a čo je aspoň pre mňa podstatné, to je tá všade prítomná depresia a zúfalstvo zo sveta, v ktorom postavy žijú a v ktorom žijeme aj my, možno ešte v horšom. Ako povedal Rust v prvej sérii, sme len ghetto, smetisko niekde na konci galaxie. Nie všetko sa doriešilo, nie všetko dopadlo tak, ako by sa dalo čakať a ako by sme chceli, o to je ale True detective nr. 2 silnejší. Za prvou sériou zaostáva iba minimálne. ()

Západní kniha mrtvých (2015) (S02E01)

Tak tu sa nám to rozbieha na viacerých frontoch naraz, až sa z toho môže niekomu zakrútiť hlava. Našťastie záver načrtnuté dejové linky so štyrmi ústrednými postavami umne zoraďuje na jedno miesto a v jeden čas. A nemusíme čakať na to až do prvých momentov druhej časti. Len sa treba zmieriť s tým, že atmosféra je výrazne iná ako v prvej sérii a amerických redneckov, plebs a spustošený vidiek strieda civilizovanejšie prostredie. Samozrejme to nemá nič spoločné s miestnou zločinnosťou či morálnym profilom postáv, už hneď si môžeme napríklad zaradiť Farrellovho detektíva medzi nie zrovna psychicky labilných ľudí. ()

Noc si tě najde (2015) (S02E02)

Druhá epizóda dáva zreteľne na známosť, že v meste Vinci je všetko so všetkým prepletené a ide v prvom rade o prachy. A tak to má byť aj s vyšetrovaním, hlavne dbať na verejný záujem, Vinci je totiž mesto, kde to na rozdiel od iných miest, kde prepukla naplno kríza, stále žije. Alebo to bude možno všetko omnoho jednoduchšie a viaceré dejové linky sú len symptomatickými významami. Uvidíme. Každopádne dojem sa zlešpuje a samozrejme záver je husty cliffhanger, o tom žádná... ()

Snad zítra (2015) (S02E03)

Nie žeby sa dej neposúval vpred a nezazneli zaujímavé a informačne bohaté informácie, len niektoré scény sú skrátka nakrútené rozpačito a aj ako celok pôsobí táto epizóda trochu nekonzistentne. Nie je to žiaden extra problém, a ako vidno z hodnotení, tak mnohí sú práve s touto formou spokojní. Ja sa teším, kam sa všetko posunie ďalej a snáď sa dočkáme aj nejakých prekvapení, nie len obligátnych zistení typu, že politika je svinstvo. ()

Všechno k zemi (2015) (S02E04)

Prvá polovica sa nesie v investigatívnom duchu predchádzajúcej epizódy, aby sme sa nakoniec nečakane dočkali poriadnej akcie, ktorá ale bude riadne bolieť a jej následky budú zrejme ďalekosiahle. Čiže niečo podobné, ako diel číslo 4 v prvej sérii. Takisto sa dá vysledovať zopár styčných bodov oboch sérií, i keď tvorcovia naschvál poňali druhú sériu odlišne, aby divák nemal pocit deja vu. No a chudák David Morse ako dlhovlasý guru, to je trochu castingový fail, akokoľvek máme tohto sympatického herca radi. ()

Jiné životy (2015) (S02E05)

Zatiaľ najlepšia epizóda druhej série. Nepovedal by som po prvej polovici, že Temný prípad vol. 2 bude tak výborne fungovať na úrovni vzťahová-rodinná dráma, a to pri všetkých postavách. Zároveň sa ale posúva výrazne vpred aj vyšetrovanie a to, že občas treba použiť pre získanie informácie päste (nohy tiež), nie je vôbec na závadu. A Farrell dal konečne dole toho nechutného mroža, takže sa dá na neho už pozerať. ()

Kostel v troskách (2015) (S02E06)

Na to, aby som ohodnotil plným počtom, sa prvá polovica trochu tiahne, k slovu sa dostáva osobnostná línia otec - syn, a veľmi príťažlivo nakrútená akcia vvolavka prebehne k spokojnosti vyšetrovateľov až príliš hladko. Ale blížime sa ku koncu a nejaká zbytočná komplikácia v tomto smere by sériu asi iba spomalila. ()

Černé mapy a pokoje v motelu (2015) (S02E07)

Veci sa posunuli výrazným spôsobom dopredu, alebo lepšie povedané, smerom k razantnej zmene pomerov v meste. A začína sa umierať aj tam, kde by sme to nečakali, či tam, kde by sme si to želali najmenej. Opäť platí, že prvá polovica epizódy je viac ukecaná a tá druhá akčnejšia, čo je samozrejme úplne v poriadku. Môže sa stať, že ste v tomto momente v príbehu mierne stratení, ale minimálne tá základná otázka, kto je vrahom, bude snáď nakoniec zrozumiteľná. Holt ide o svet, ktorého súčasťou by asi málokto z nás chcel byť. ()

Konečná stanice (2015) (S02E08)

Jedno z najlepších finále, aké som kedy videl. Príbeh sa uzatvára, bol skutočne temný a tomu zodpovedá aj záverečná takmer hodinka a pol. No a nemusí sa nám páčiť všetko, čo sa v nej udeje, o to ale všetko pôsobí autentickejšie a cítiť v tom punc reality a funkčnosti vytvoreného fikčného sveta. Všetci predviedli pred kamerou maximum a je zrejmé, že sa s postavami zžili a dokonale ich chápali. ()

Série 3 (2019) (S03)

Nakoniec ako celok za štyri, i keď finále sa ma snažilo presvedčiť, že by ani tých päť nebolo od veci. Pizzolatto sa zrejme snažil spočiatku uspokojiť fanúšikov, ktorým druhá séria nesadla a prispôsobil tomu východziu situáciu ďalšej série. Tri časové roviny, deti, redneci, dvojica svojráznych vyšetrovateľov. Nakoniec je ale určite dobré, že sa neopakujú témy ako cez kopírák a v konečnom dôsledku je trojka o niečom inom. Pripomína tak možno neprávom zabudnutý film Prísaha Seana Penna, kde istý detektív zasvätil celý život jednému prípadu a doplatil na to stratou zdravého rozumu. True Detective je trochu zmierlivejší, ale ukazuje pracovný život jedného človeka zasvätený jednému prípadu a ten sa mu potom samozrejme pletie aj do osobného života. Zacyklenosť stále sa vracajúcich neúspechov pri opätovnom vyšetrovaní je ďalšia interesantná téma, ktorá robí túto sériu výbornou detektívkou a oným temným prípadom. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (více)