Městečko Twin Peaks

• USA Twin Peaks (více)
Drama / Mysteriózní
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (více)

Série(3) / Epizody(48)

Ve Twin Peaks je nalezena brutálně zavražděná Laura Palmer. Zvláštní agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan) spolu se šerifem Harrym S. Trumanem (Michael Ontkean) brzy zjistí, že v tomhle napohled spořádaném maloměstě není nic takové, jak se zdá. (Magic Box)

ChArLeNe

Jedna * za Kyle McLachlana a Joan Chen a druhá * za to, že som to dopozerala až do úplného konca. Nezáživná atmosféra, dejová línia - vraždy, vyšetrovanie, mysterióznosť ma úspešne uspávali každou sekundou a nulová úspešnosť vcítenie sa do postáv ukameňovalo pre mňa nekonečnosť tohto seriálu. ()

Ouwen

Těšil jsem se na temnej, detektivní a psychologickej thriller a dostal jsem pouze kompilaci over the top přehrávání. Vůbec se nedostavil pocit nějaké izolace či osamocení a bylo mi ukradený co kde kdo s kym jak proč. Scéna pohřbu kdy cápek leží na té rakvi, která jede dolů a nahoru je ikonická a zabila pro mě celej seriál. Po čtyřech dílech nemám zájem pokračovat. ()

MrCreosote

Po první sérii můžu říct, že v Twin Peks není nikdo normální, že poleno ví leckdy víc než očitý svědek, že agentu Cooperovi nejvíc ze všeho chutná dobře uvařená káva a nakonec si i dovoluji tvrdit, že Městečko Twin Peaks je jedním z nejlepších seriálů, se kterými jsem kdy měl tu čest se setkat. ()

Seabeast

O zaslouženě kultovním Městečku Twin Peaks nemůžu mluvit jinak než v superlativech. Hned na úvod bych trochu doplnil tvůrce, protože seriál není pouze z pera Davida Lynche, ale také Marka Frosta! To samé i film Twin Peaks: Fire Walk with Me, který předznamenává děj tohoto geniálního seriálu. Ale dost bylo informačních canců a jdeme k samotnému seriálu! Pokud jste milovníci tajemna, podivné atmosféry, krimi a naladíte se na osobitý humor pana Lynche, tak je to něco přesně pro vás. Důvod proč někteří oceňují víc první řadu před druhou vidím prostě. Pro nezasvěcené do tvorby Davida Lynche je zřejmě druhá řada krokem do logiky popírajících rovin a ono to ve své podstatě tak vlastně i je. První řada je pravda o něco "decentnější" a proudí na vlnách krimi s mysteriózním nádechem. Ač je to asi pro většinu stravitelnější, tak se dle mě nejedná o tu "pravou podstatu" Městečka Twin Peaks. Jisté vsuvky, které předznamenávají podstatu druhé řady tu jsou, ale nejsou v takové míře jako v druhé řadě. Podstata Twin Peaks není pouze ve všedním krimi, ale především v prolínání hmotného a nehmotného světa, která si nepotyká s racionálním uvažováním. S tím je třeba trochu počítat a teprve pak může dojít k maximálnímu prožitku ze sledování. Navíc je děj docela morfogenní, zřejmě vlivem několika režisérů a skoro si dělá, co chce. Nelze jednoduše počítat s šablonou pro každý díl, což je naprosto vynikajicí. Atmosféru a originální xicht skvěle umocňují náladou vrstevnaté skladby Angela Badalamentiho a jsem si jist, že titulní znělku většina z vás už "někde" slyšela. Jak jsem zmínil v úvodu, humor seriálu je tak specifický až absurdní a vůbec nekoliduje s naléhavostí. Naopak, vždy v daném momentě hezky odlehčí situaci a způsobí, že propadnete seriálu a oblíbíte si charaktery ještě více. Vzorem je pro mě hlavní postava agent Dale Cooper, který symbolizuje veškeré ušlechtilé lidské rysy a nelze si ho neoblíbit. Je to člověk čestný, zapálený, poctivý, galantní a užívající si naprostých maličkostí. Dalo by se toho nashromáždit mnoho, ale kéž by těchto ctnostných lidí bylo co nejvíce. Pak tu máme překrásnou a okouzlující Sherilyn Fenn s postavou Audrey Horne, na kterou bych mohl civět do haleluja. Twin Peaks má ale spousty dalších neméně zajímavých postav, ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu, které v průběhu poodhalí, čím jsou, a co skrývají. Ná závěrečné finále se vyplatí počkat a vlastně jsem zjistil, že celkové sledování šlo samo od sebe a na konci každého dílu jsem měl chuť si pustit další. Bez diskuze se pro mě jedná o naprostý TOP seriál a možná, že už se to ani nezmění a budu se rád do Twin Peaks opět vracet. Pro ty, co už seriál viděli můžu jedinně doporučit tyto FAQ stránky, které odpovídají na řadu nejasných otázek. Ale jak to u Lynche bývá zvykem, někdy se vám prostě plné odpovědi nikdy nedostane! Ti co neviděli, jednoznačně se čtení těchletěch SPOILERů vyhněte, protože se akorát tak připravíte o zážitek! A ten byl pro mě naprosto F-A-N-T-A-S-T-I-C-K-Ý!!! () (méně) (více)

JohnCZ

Jedno se Twin Peaks musí nechat. Je to unikát. V první sérii se mísí mysteriózní krimi s parodií na všechno možné, co tehdy v televizi běželo - zejména tedy soap opery. To je zároveň trochu problém, protože právě ta vynucená době poplatná soapkovitost (melodramatická a néééskutééčně repetitivní hudba, záměrné přehrávání a dramatické pohledy) mi na tom dost leze děsně na nervy. Těšil jsem se na mysteriózní zápletku a mnohými vzpomínaný bizár. Zápletka se vyvíjí hodně pomalu, je tam dost vaty a v tomhle ohledu seriál ohlodal zub času. Dneska jsou už diváci zvyklí na jinačí tempo. Tu zmiňovanou tvůrčí "co scéna, to perla" genialitu v tom úplně nevidím. Snová atmosféra ovšem dokáže upoutat, byť zejména ze začátku jsem měl docela problém, že jsem nevěděl, čeho se pořádně chytit a co mě má na seriálu, kromě několika absurdních scén, vlastně vůbec bavit. Postavy jsou všechny do jedné karikatury odtržené od reality. Děj se vyvíjí spíše nahodile, než že by se po něčem pátralo. Ústřední mrtvoly člověku taky není líto, protože brzy vychází na povrch, že to byla fakt děsná kráva. Zbývá jedině tak miloučká Shelly či Cooperova neochvějná oddanost znamenité černé kávě a bezbřehá fascinace douglasovými jedlemi. Po zhlédnutí druhé série ovšem musím říct, že si to docela sedlo, herci už nepůsobí tak křečovitě a obsahově je to pestřejší. Seriál trochu trpí natažením na 22 epizod, takže se tam objevují dějové linie, které nikam nevedou a osobně např. ta Jamesova fakt zoufale nebavila. Celkově je zhruba v polovině řady několik naprosto hluchých dílů, ale poslední třetina se rozjede jak po komediální, tak po mysteriózní stránce. A finále je tak úžasný anti happy-end bizár, že má ode mě tohle pošukané městečko tentokrát čtvrtou hvězdu zaručenou. The Return - Třetí série se zcela zbavuje soapkovitosii (logicky), široké žánrové rozpětí zůstává a v bizáru dupe razantně na plyn. Je to už v podstatě dost jiný, modernější seriál - temnější a surovější a mnohdy mi to i připomínalo více Fargo než starý Twin Peaks. To se ale postupně mění. V cosi snové, surrealistické, mnohdy hodně metaforické, ale hlavně naprosto precizně zrežírované a geniálně ozvučené. Už první dvě řady (a Lynchovy filmy obecně) kladly důraz na detailní sound design, ale třetí série byla čistý orgasmus pro moje uši a už jen proto jsem si každou scénu užíval, jakkoli je někdy tempo dost vražedné. Je znát, že měl třetí řadu měl Lynch zcela ve své režii a totálně se utrhl ze řetězu, což je jednoznačně dobře, protože něco takhle osobitého, hravého, nešablonovitého a dalo by se říci až vizionářského nemá na obrazovkách obdoby. Ve finále se mnou navíc pan režisér vyjebal ve velkém stylu, ale já mu to stejně sežral. Finální epizoda obsahuje tolik motivů, skrytých významů a možných interpretací, že je geniální sama o sobě a zasloužila by samostatný rozbor. V tuto chvíli k ní řeknu jednu věc: byla děsivější, než kterýkoli samozvaný horor. Podstata není v tom Twin Peaks zcela pochopit a ono to snad ani nelze, ale především ho prožít a procítit. () (méně) (více)

jahol

Uff, na dobu svého vzniku famózní seriál, který je schopen svést vyrovnaný souboj s většinou prvních sérií nejnovějších hitů. Dokonalá kamera, bezvadný scénář a těch zajímavých, trošku jetých postaviček a složitých vazeb mezi nimi... na seriály se dívám rád s tím, že jim za příjemně strávený DLOUHÝ čas zase něco odpustím, ale tady to věru nebylo potřeba! První série je dokonalá a tak mi nevadil ani (pro diváka, který má rád všechno uspořádané, jak se patří) potupný konec, kdy jsem pod mylným dojmem, že to celý točil Lynch, zařval "Zase jsi mne dostal, hajzle!". ()

zablaga

Spočiatku som nechápala, čo to pozerám, ale bola zvedavá, čo bude ďalej. Potom, som pochopila, že Twin Peaks je skrátka niečo iné. A to iné ma neskutočne baví. Lynchov humor a úžasné postavy, zaujímavý a hlboký dej a tiež môj milovaný special agent Dale Cooper. Proste som sa zamilovala! ()

NeutrinoX

David Lynch a jeho věrní nám mýchají svůj fantastický koktejl žánrů, který mě osobně chutnal zatím nejvíce ze všeho co jsem od barmana Lynche okusil. Lynch ukazuje, že v televizi nemusí běžet jen nejapné telenovely, a borci o které jde ohnout kolejnici, ale i seriál může být opravdu dobře odvedeným poctivým dílem. ()

Cubinho

Málo věcí se mi hodnotilo hůř než Twin Peaks, kult v podání maestra Lynche. Moc rád bych chtěl dát plné hodnocení, protože výsledný dojem je natolik hluboký, že si ze seriálu budu pamatovat určité věci nadosmrti. Jenže - když on je tak nevyrovnaný... Kdyby měl Twin Peaks pouhých cca 10-15 dílů, bylo by to tak akorát - v pohodě by se do nich vešlo vše podstatné, co nám autoři chtěli sdělit, nýbrž by se odstranilo tolik zbytečných odboček a postav, které nemají se samotnou ústřední zápletkou pranic společného nebo jsou tak "debilní", že tento jinak ohromný seriál srážejí o úroveň níž. Nejstupidnější a naprosto zbytečný je vývoj okolo postavy jednooké Nadine, která mě iritovala ze všech nejvíc. Dále mi vadilo všechno okolo vztahu Andyho, Lucy a jejího nesympatického prodavače Dicka. (Tím nemyslím, že by třeba Andy sám osobě nebyl sympatickou postavou, navíc mi připomíná fotbalistu Romana Hubníka:-). Když zůstanu u těch vztahů, romantické vložky související s postavou Jamese byly opravdu vtipné... když jsem četl, že Lynche rozčilovaly dobové seriály jako Baverly Hills aspol. a chtěl tedy vytvořit protipól těmto seriálům, napadlo mě, že právě James je takovou ironií k postavám z BH, protože si jinak nedokážu vysvětlit, že by jeho nerozhodnost zda si vybrat Donu, Lauru, Medy, ke Cooperovi se naštěstí nedostal,... někdo jako Lynch mohl myslet vážně. Hodně zbytečná je rovněž Jamesova anabáze jako opraváře aut, když půjdu dále, taktéž angažovanost všech postav v tzv. Ghost Woodu je trochu mimo, a je toho víc. Navíc zůstává mnoho nezodpovězených otázek okolo Jocelyn, Jednookého Jacka nebo toliko zajímavých rozhovorů Cooperova s neznámou Dianou:-). Toto k záporům. Kladů je ale tolik, že nevím, čím začít... Nikdy jsem si příliš neoblíbil Kylea MacLachlana (ať už to byl Modrý samet nebo Duna, vždycky mi spíše vadil), ale to, co předvádí s postavou Dalea Coopera je vskutku nezapomenutelně nenapodobitelné. Ať už to jsou Douglasovy jedle, třešňové koláče, černá káva, tajemné vize nebo Diana, tohle vše dělá z postavy Dalea Coopera kultovního agenta FBI, jež nemá v dějinách filmu obdoby (jen subjektivní názor). Proto mě také netrápí, že závěr seriálu je takový, jaký je, protože si nedokážu představit další vývoj postavy Coopera, jinak neuvěřitelně pozitivního, věčně usměvavého člověka, coby zápornou postavu "posedlou" Bobem. Už tak je tento konec tolik srdceryvný, že bych pokračování asi jinak neunesl:-/. Z dalších postav jsem si nějak nemohl oblíbit postavu šerifa Harryho, který je prostě takový nevýrazný. Dále jsem nepřišel na chuť ne příliš sympatické Doně, nerozhodnému Toddovi, podivné Jocelyn, už výše zmíněné Lucy, Dickovi, Nadine, Shelly a vlastně rovněž skoro všem nově příchozím postavám s koncem první části (od vyřešení vraždy Laury Palmerové) - snad jen vyjma roličky Duchovnyho a Annie. A oblíbené postavy? V prvé řadě samozřejmě Cooper. Z žen by to byla nejsympatičtější postava Audrey, dále Norma, potom také lehce záporňácká manželka Peta Martella. Skvělé herecké výkony předvádí chlapi v rolích Bena Horna a především famózního Lelanda Palmera - 17. díl Samozvaná spravedlnost je také díky němu tím nejlepším (pokud by v tomto bodě seriál skončil, neváhal bych s plným hodnocením ani vteřinu). Jen tak mimochodem, opravdu musím vyzvednout taneční a obzvlášť pěvecký um R. Wise (Leland Palmer). Úplně bych zapomněl na jednu z nejlepších postav - Cooperova parťáka Alberta Rosenfielda - škoda jen, že nedostal více prostoru. Potěší malá role samotného D. Lynche, coby nahluchlého Cooperova nadřízeného. Tolik rozličných postav a jejich charakterů nenajdete v žádném jiném seriálu. Mezi nejlepší epizody patří ta, kde se poprvé setkáváme s Cooperovými vizemi (nezapomenutelný a strašidelný tancující trpaslík či mysteriózní obr), dále epizody, které vysvětlují, kdo je opravdový Leland Palmer a potom poslední díl seriálu, kde je veškeré tajemno zahaleno do typicky lynchovské rudé opony. Poslední záběr vám pozastaví srdce a vám nezbude nic jiného, než se zeptat: Jak je Annie? Vysoké pocty zaslouží Angelo Badalamenti za svou geniální hudbu a perfektní intro. P.S.: Seriál jsem viděl ve výborném českém znění, ač jsem měl možnost se na něj dívat v originále - avšak hlas Aleš Procházky coby Dalea Coopera mě donutil dát přednost dabingu:-) 9/10 () (méně) (více)

liquido26

První série úspěšně za mnou a totální nadšení. Městečko Twin Peaks je plné divných figurek a tajemství, skoro každá scéna něčím překvapí. Prostě pecka. Těším se na druhou řadu. ()

prkalil

Po dloooouhé době se vracím a nacházím tu samé pozapomenuté poklady - LUCY! - ANDY! - AUDREY! - a vůbec všichni - jak ráda je zase vidím!!! - a tentokrát už si nemusím lámat hlavu, co za tím vším vlastně je a dělat si zbytečně naděje, že na konci se vše rozuzlí (když už teď vím, jak to ti lumpové Lynch s Frostem bezstarostně a rozpustile splácávali dohromady) - no a v neposlední - ba první řadě spešl agent DALE COOPER a nejen jeho FANTASTICKÝ TŘEŠŇOVÝ KOLÁČ, ale třeba nečekané ŠERIFE! - CO VÁM TO TADY ROSTE ZA STROMY?! ()

EastWicka

Snad všechno už bylo o Twin Peaks řečeno. Přesto je nepopsatelné. Všimli jste si, že u Nadine a Eda v obýváku visí nad pohovkou obraz Karlova mostu? ()

ledzepfan

V houpavé atmosféře Městečka Twin Peaks, plné rafinovaného humoru, barvitých charakterů, absurdních situací a tajemna jsem vyrůstal a asi už navždy to zůstane mým seriálem No.1.............víc nemám co dodat...... ()

depony

Mé okolí mě hodně navnadilo, abych se na tento seriál podíval ... a já se těšil. Ó, jak já se těšil ... a pak jsem se podíval na pár dílů a těšení bylo pryč a já nakonec nedosledoval ani první sérii ... postrádalo to pro mě potřebný poutavý příběh. ()

LINKIN

Takhle to řeknu, kdyby seriál začal 10. dílem druhé série, asi by se žádná seriálová revoluce nekonala. A koneckonců se možná ani nekonala a přitom stačilo, aby si David Lynch našel víc času a ujmul se každé jednotlivé epizody. Takhle jsem asi doplatil na přespříliš velká očekávání po pilotu. Pro mě přesto nejlepší seriál jaký kdy vzniknul, sorry Matte Groeningu. ()

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (více)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti