Městečko Twin Peaks

• USA Twin Peaks (více)
Drama / Mysteriózní
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (více)

Série(3) / Epizody(48)

Ve Twin Peaks je nalezena brutálně zavražděná Laura Palmer. Zvláštní agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan) spolu se šerifem Harrym S. Trumanem (Michael Ontkean) brzy zjistí, že v tomhle napohled spořádaném maloměstě není nic takové, jak se zdá. (Magic Box)

Sofia

Jeden z nejlepších seriálů, co byly kdy vytvořeny. Co postava, to unikát. Co hláška, dneska už kult. Např. Albert nebo Lucy Moron by si klidně zasloužili, aby pro ně někdo vytvořil samotný seriál. I když kvalita občas kolísala (zvláště v druhé sérii), zůstává to pro mě předobrazem dnešních Ztracených, Dexterů i Zoufalých manželek dohromady. ()

Dharter

Jedná se o ten nejlepší seriál 90. let, ale jelikož je místy nudný, nemůže být mnou zařazen před nadseriál Ztracené. _ _ _ První série - 75%. -- První epizody jsou vynikající; ke konci série začne děj být velmi předvídatelný (viz zejména úplně poslední epizoda první série). Někde mezi pátou a šestou epizodou, se vyskytne úsilí odchýlit seriál jiným směrem. Náznaky už byly ve třetí a páté epizodě. V poslední sedmé epizodě se ono úsilí vyvede, a změní úroveň seriálu. V posledních dvou epizodách první série se vyskytuje nepořádek v tom smyslu, kde jaká postava s kým bydlí. Např. dr. Jacoby evidentně bydlí v domě, jako i jiná postava, kterou navštívil Cooperův tým. _ _ _ Poslední epizoda první série se mi vůbec nelíbila, a i když samotný závěr je vcelku nabit, mám obavu, že druhá série nebude tak dokonalá, jak jsem četl. _ _ _ Druhá série - 90%. Druhá série k mému překvapení začíná relativně nabitě, a cítím závan originality (seriál je i rozlehlejší dějem a propracovaností postav). Zejména zřejmě proto, že se o scénář postaral Lynch. Za dobu vzniku prvních šesti epizod druhé série se vystřídalo několik režisérů, ale jedna režisérka dle mého názoru, velmi zkazila atmosféru šesté epizody. Sedmou epizodu naštěstí režíroval Lynch, a vše mistrovsky slepil dohromady (určitě i díky scénáři na jehož vzniku se podílel). Ze začátku se sice tato epizoda jeví podivně, ale jak se divák blíží ke konci, zjišťuje, že ho Lynch vtáhl do svého mistrovského umění. Nyní tedy už vím, proč se mi tak nelíbila poslední epizoda první série. Nelíbila se mi z toho důvodu, že ji režíroval Lynchův scenáristický kolega Mark Frost. _ _ _ Někde mezi devátou a jedenáctou epizodou se děj roztáhne mimo městečko Twin Peaks. S tím je spojeno míření seriálu k dosud neznámému novému cíli. Jiným směrem tedy, neboť v osmé epizodě se vlastně všechno podstatné vyřešilo. Od těchto epizod začnou tvůrci využívat nové metody, jak odvést diváka ze stopy. Touto metodou je vsazení trans-dez-orientovaného do děje seriálu. Následně děj nějak plyne, směřuje, a to až k mezníku čtrnácté epizodě. Pobavíte se, a v polovině/třetině se dostaví i guilty pleasure. Děj seriálu se nakonec vydává do naprosto nečekaných hloubek. Je vážně k neuvěření, jak může být scenáristická práce profesionální (viz seriál Ztraceni). _ _ _ K mému překvapení v následujících čtyřech epizodách se postupně mění atmosféra, a v osmnácté epizodě se zas vrací starší atmosféra. Zejména proto, že se to, co tvůrci důmyslně skryli během proměnlivé atmosféry, vrací. I včetně jedné důležité postavy z FBI, a ne, není to Cooper. Následuje už jenom doběh k závěru, a samotný závěr osmnácté epizody + Lynchovský úvod devatenácté epizody, a staré dobré městečko Twin Peaks bez rozlehlosti je zpátky. :) A doufám, že až do konce seriálu. _ _ _ Cooper v jedné z předchozích epizod říká šerifovi Trumanovi: „To zvládnete, je to jednoduché město.“, šerif Truman odpoví: „Bejvalo... Myslím, že sem už dorazil skutečný svět.“, následně se Truman napije z lahváče. _ _ _ Už mám za sebou celý seriál. Ve 21. epizodě se však nějakého uvěřitelnějšího spojení prvků první a druhé poloviny druhé série nedočkáte. I přes fakt, že ji režíroval Lynch. A ta chyba, která to způsobila, je v první polovině (do 2×8), ve které se „všechno vyřešilo“. Následně pouze vše bobtná a přichází 22. epizoda, kterou režíruje Lynch, a pokouší se obě poloviny spojit v jednu. Náznaků relativnosti je v celém seriálu dostatek. A záběr na hrnek, obsahující černou kávu, je dokonalý. Skvělé zakončení seriálu. Pokud bych měl nějak stručně shrnout celý seriál, pak bych použil tuhle větu Gerryho O'Driscolla, vrátného z nahrávacího studia, kde Pink Floydi nahrávali své písně (alespoň se to říká, že je to od něj): „There is no dark side of the Moon really… as a matter of fact it's all dark.“ (Není žádná temná strana na Měsíci vlastně... protože vše je ve skutečnosti temné.) _ _ _ Záběrů na Měsíc bylo v druhé sérii celkem dost, a teď abych šel hledat Měsíc na denní obloze. :) ✔ () (méně) (více)

Drolin

První série úžasná, druhá geniální. Takřka každý díl převyšuje kvalitou kdejaký mysteriózní film, což mimo scénáře podporuje především výběr postav (Dale, Ben, Leland...) spolu s padnoucí hudbou Badalamentiho. A ty detaily! ()

Necrotongue

Vynikající seriál,ke kterému se i po letech rád vracím.Je to zvláštní záležitost se skvělým scénářem,režisérem i obsazením a je pro mě velkým problémem najít něco,co se mi nelíbí,napadají mě jen věci,které jsou mi po chuti,možná je to tím,že svoje oblíbené snímky hodnotím čistě subjektivně.Podle mého názoru v seriálu vytváří scénář,režie a hudba fantastickou Atmosféru,přičemž to A je tam záměrně.Byla to právě atmosféra tohoto seriálu,která mě získala jako příznivce Davida Lynche. ()

veru_needy

Pro diváky v 90. letech bylo Twin Peaks naprosté zjevení. A ačkoliv je dnes zápletka malého městečka se záhadami regulerní televizní klišé, silně pochybuji, že by se našly seriály, které by se mohly s tímto srovnávat. Čeho jsem si všimla je, že mnoho lidí si stěžuje na dlouhé smysl-nedávající scény. No, dnes už se natáčí jinak a Lynchovu vizi s tím nelze porovnávat objektivně. Mnoho z těchto scén má za účel pobavit, protože humor, ať už jste nebo nejste fanoušci takovéhle srandy, je jedna z částí Twin Peaks, která mu dává ještě lepší chuť. Na jednu stranu máte kriminální vyšetřování, nadpřirozeno, temnotu, bizár a na té další specifický humor, ze kterého lze dokonce vybírat. První polovina seriálu, naštěstí o něco delší, ve které se řeší vraždy Laury Palmer, je naprosto dokonalá, bezchybná, plná nápadů, podivností a opravdu mě bavila. Potom bylo pár dílů trošku slabších a pak to opět nabralo neskutečné grády až do bizarního finále. Co se týká postav, tak nejenom že jsou všechny dost sympatické, ale je jich opravdu přehršel. Navíc všechny ty krásné holky (jedno z největších pozitiv tohoto města). Samotná atmosféra je unikátní a nepopsatelně krásná a vtahující. Není ani moc temná ani málo zajímavá. Je tak akorát skvělá a vyhovující a do mysteriózní show velmi dobře zapadající. No a v neposlední řadě i legendární hlášky jako "damn fine cup of coffee" a podobně, dávají fanouškům seriálu více důvodů, proč ho milovat. Další skvělou věcí je hudba. Jedna z nejkrásnějších a nejpůsobivějších, jakou jsem kdy slyšela. Jako celek je to neskutečně bizarní, plné obrů, trpaslíků, červené a modré (Lynchovská klasika) a nemáte absolutní šanci to pochopit (i když mnohokrát, skutečně mnohokrát jsem si říkala, že to chápu a pak mi Lynch vysvětlil, že vlastně teda ne). Jedním dechem je toto jeden z nejlepších a nejzajímavějších seriálů, které jsem kdy viděla. - "There are things you can't get anywhere… but we dream they can be found in other people." ()

JASON_X

Tomuhle Lynchovu seriálu vskutku patří dnes nadužívaná nálepka "kultovní". Když ho v televizi dávali poprvé, někdy začátkem devadesátých let, viděl jsem několik dílů a příliš jsem nechápal, nebyl jsem na Lynche zkrátka připravený, nebyl jsem, odchovaný realistickými obyčejnostmi, zvyklý na takovýhle filmový styl. Teprve po pár letech jsem si to začal řádně vychutnávat. A pořád mě to baví. ()

oLí

A Damn Fine Cup of Coffee... Hodnoceni Twin Peaks jako celku: Jeste pred peti tydny jsem o teto veci vedel pouze to, ze je to "ten slavnej Lynchuv serial, kde hraje Kyle MacLachlan". Pred deseti minutami jsem dokoukal Twin Peaks: Fire Walk With Me a tim prozil posledni cast zivota obyvatel tohoto mestecka. Posledni cast, ktera nam byla ukazana. Mam z toho velmi smisene pocity - jsem moc rad a svym zpusobem stastnej, ze jsem si tento serial pred peti tydny sehnal a temer kazdy den se ponoril do jeho sveta. Zaroven kdyz tohle cele skoncilo pripadam si, jako by mi dala holka kopacky :)... je mi to proste lito a citim i trocha toho smutku. Jeste nikdy jsem si v zadnem filmu ani serialu neoblibil tolik postav. Vzdy prosty ale skvely Andy co breci kdyz vidi mrtvolu, jeho laska - krehka Lucy s hlaskem desetilete holcicky, tik v oku podpantoflaka Pete Martella, pidlovoka puboska Nadine, ma laska Audrey, fantasticka Donna, spravnak Hawk, sicak Bobby, Lynchuv Gordon Cole, Duchovnyho Denis(e) :), serif Truman a dalsi a dalsi ( starecek jako hotelova sluzba s mlekem :D, starosta "je ta vec zapnuta?", pacholek Dick, Albertovy hlasky)... a nakonec On, meho srdce sampion - zvlastni agent Dale "damn good coffee, and hot!" Cooper. Stene, ktere si v blizke dobe poridim, se bude jmenovat Coop :). V tomhle mestecku se clovek smeje, boji, preje, proziva lasku, napeti, trapeni, premysli, luska si prsty, ji koblihy a pije kavu kdyz hlavni postavy jedi koblihy a pijou kavu, proste tohle Twin Peaks clovek nesleduje ale zije ho. Nesmim zapomenout zminit dokonalou hudbu od skvele znelky pres "Laura Palmer´s Theme", "Audrey´s Dance", Freshly Squeezed" po "Nightingale" z Roadhouse. Skvely vyber prostredi - vlkhko, zamraceno, z lesu stoupajici para. Dnes po nekolika letech mi je skutecne lito, ze nejaky filmovy pribeh uz nikdy nemohu prozivat poprve. Tenhle serial me opravdu hodne ovlivnil a tesim se, az se do Twin Peaks po nekolika letech znovu vratim. Deset dni neschopenky, pet baleni Jihlavanky, tricet koblih, zatahnout v pokoji zavesy, zalezt pod perinu a neznat svet okolo :o) ________ Hodnocení seriálu: Viz vyse, zadna epizoda neni slaba, v kazde se neco deje a strida takovym zpusobem, ze nedovoli divakovi nudit se a divim se, ze ta smesice zanru drzi pohromade, to je az obdivuhodny. No a posledni dvacetiminutovka kurva mraziva... [10/10 květen 2009] ()

mm13

(už ste poznali človeka, o ktorom sa s nikým nerozprávate, pretože ani vy sami si nedokážete predstaviť, žeby ste sa v ňom pitvali, iba pomaly, každým stretnutím, s vďakou za každú najkratšiu chvíľu s ním, vrstvu po vrstve, pasívne, len koľko sa z toho samé dostane na povrch, odhaľujete, kým vlastne je a každý ďalší čriepok poznania vás napĺňa stále väčšou bázňou a pokorou a radosťou takou veľkou, až to chvíľami zabolí ako najhlbší smútok? ...ja som mal obrovské šťastie, že som takých stihol spoznať dvoch a viem teda veľmi presne, o čom píšem... seriál, taký je na veky vekov až do skonania vesmíru JEDINÝ) :'-) ()

Katullka

1. série: Naprosto mě rozsekala. Nečekala jsem takový příjem zájmu, který se ve mě objevil. Sarkazmus Lynchovi není cizí... 5 kvězd 2. série: Namáhavé..ale přesto skvělé. Milujeme Andyho! ()

ScarPoul

Existuje neskutočné kvantum seriálov, ktoré sa nás snažia dostať do diania na obrazovke a ktoré sa nás snažia presvedčiť že postavy, ktorých konanie sledujeme sme vlastne my samotný. Nie každému seriálu to vyjde. Twin Peaks je ale akousi zvláštnosťou. Keď sa na neho pozeráte ani jeden zo zúčastnených nie je natoľko ako vy, aby ste sa s ním mohli stotožniť. Iste, postavy sú postavené pred normálne situácie ako my vo všednom živote, ale je to akási vnútorná zvrátenosť, ktorá z postáv robí na prvý pohľad nesympatické, ale rozhodne veľmi zaujímavé postavy. Vitajte vo svete alá Lynch. Mestečko Twin Peaks je plné záhad, mystérií a mysticizmu, ktorý je badateľný na každom kroku. Každá postava v sebe nesie niečo temné, od začiatku odpudivé a my aj napriek tomu, že by nám bolo lepšie, keby sme to nevedeli, doslova bažíme po tom aby sme zistili čo to je. A seriál nám väčšinu týchto záhad aj ukáže. Dve série nám dokážu predniesť svet tohto malomesta z takou precíznosťou, že poznáme každý kút, každé zákutie a každý súzvuk badalamentiho hudby len podfarbuje to čo sa o chvíľu bude na obrazovke diať. Postavy začínajú byť dôverné známe a naše sympatie sa začínajú rozliezať po každej jednej osôbke, s ktorou vďaka seriálu trávime dostatok času. Fantastické postavy Kyle MacLachlana a Ontkeana ako dvoch kolegov, ktorý sa snažia objasniť vraždu Laury Palmerovej a neskôr konfrontovať svoju vlastnú minulosť – v prípade šerifa Thrumena jeho lásku Josie a v prípade Dale Coopera jeho Nemesis Windom Earla, tvoria akúsi základnú os celého seriálu, ktorá je dokonalá. Po všetkých stránkach. Vedľajšie postavy sa stávajú hlavnými a mestečko vďaka tomu ožíva. Či sa jedná o hlavnú, alebo vedľajšiu dejovú líniu nebudete sklamaný. Teda v prípade že máte radi Davida Lyncha a jeho pohľad na všedné veci. Salutujem postave Jack Nanca – môjho obľúbenca. 1. Séria 90%, 2 séria 80%. ()

rawen

Ke Twin Peaks se dostávám pozdě a docela toho lituju, nemůžu se totiž dočkat až si ho pustím celý ještě jednou. Jde o scénáristický a režisérský klenot - až po shlédnutí všech 30 dílů si konečně sám pro sebe můžu říct, že David Lynch je génius. Atmosféry Twin Peaks se žádný jiný seriál snad nemůže dotknout, potěší přehršel naprosto originálních, zajímavých, skvěle zahraných postav, skvěle zvolená hudba (Badalamenti a Lynch = to byla vždy záruka kvality) ale hlavně ten příběh, se všemi postranními záhyby je prostě dokonalý, trhlý, zvrhlý, zábavný, jen mě opravdu trochu šokoval ten konec - od Lynche fakt sadismus... Jeden z nejlepších seriálů televizní historie, a to jsem jich už viděl hodně. Agent Cooper je nejsympatičtější klaďas a to jsem MacLachlana neměl předtím moc rád. Dejte si kafe, koláč a připravte se na exkluzivní zážitek - a nečekejte s tím jako já. 10/10 ()

BoPo

Kultový seriál. Žiaden seriál sa nemôže rovnať v pojmoch ako je atmosféra a hudba. Zmenil pohľad na to, čo je v TV možné a tým pádom by sa mal televízny čas udávať ako doba pred Twin Peaks a doba po ňom. ()

Lacike

Dalsi krimi serial, ktory mi sadol, ale to bude tym, ze je vsetko mozne, len nie je normalny. Proste Lynch. Vdaka TV mantinelom musel svoju blaznivu fantaziu krotit a hlavne pribehu musel dodat aj nejaky zmysel, vdaka comu je podla mna vysledok jeden z najstravitelnejsich Lynchovych pocinov. Jak velmi sa krotil najlepsie ukazuje filmovy prequel v ktorom sa utrhol naplno a aj pri znalosti serialu to je prilis WTF, ktory asi nechape ani Lynch. Nastastie serial dava zmysel a zaroven obsahuje kopu absurdnych situacii a postav, ktore clovek nemôze nemilovat. Neraz to skoro pôsobi jak parodia. Zoberiete si tie najklisovitejsie postavy a postavite ich do absurdných situacii a vysledok je poeticky, bizarny, zabavny ale aj plny emocii. Najlepsia postava je jednoznacne agent Cooper. Nezabudnutelna je hudba a hlavny motiv Angela Badalamentiho. Cz dabing je uchvatny. Nedokazem si predstavit pokracovanie po dlhych rokoch, ktore nas caka. Snad bude dôstojné a hlavne tam bude tak dobre vyvazena Lynchova bizarnost a zmysluplny dej ako v tomto serialy. ()

malylada

První série průkopnická v tom směru, že napínavou detektivní zápletku zároveň rozehrává s řadou postav s dostatečným prostorem na vztahové záležitosti. Bohužel druhá série samotnou pointu odkloní nepříliš originálně poutavým směrem. Čím více dílů přibývá, tím je polovina postav otravnějších a mnoho dialogů na ubíjejících. Navíc Lynchův dvorní herec je opravdu poleno, což předvedl už v Duně. Dokážu pochopit, proč v době vzniku seriálu mohl být tolik zbožňován, neboť z počátku opravdu připomíná menší "Temný případ v plenkách" a inovátora žánrového konceptu. Ale o to méně, jak úchylným způsobem dokážou ubíjet Lynchovy sarkastické, nudné dialogy a bizarní scény. Podrobnější popis každé série jsem napsal pod danou sérii......6/10 ()

bouncer

Nejlepší seriál všech dob! Teda pro mě je to spíš takový hooodně dlouhý film :) Shlédnul jsem ho dvakrát a pokaždé to byl úplně jiný zážitek. Rozdíl byl především v dabingu - nejprve český, který mě napodruhé už odpuzoval, tak jsem vyzkoušel originál a ten mohu vřele doporučit. V prvním příadě jsem hltal hlavní příběh a v podruhé jsem si už díky jeho znalosti vychutnával narážky, lynchoviny a vůbec detaily tohoto skvělého seriálu. I po letech parádní podívaná... ()

Hwaelos

Ty krávo. Teď po dokoukání 30. dílu z toho mám hlavu jak rozbušku. Ale popořádku. To, co na první ochutnání vypadá jako tuctová kriminálka, se zvrhne v něco zcela neočekávaného. Resp. očekávaného od Davida Lynche. Mix mystiky, surrealismu, detektivky, komedie a pastiše na seriálovou produkci zasazený do prostředí maloměsta jako vystřiženého z Alenky za zrcadlem. Frost a Lynch servírují obrovské množství bizarních postav, z nichž každá řeší něco jiného, ale vesměs se nakonec ukáže, že všechny střípky zapadají do stejného obrazu. Jenže hádanky vyvstávají stále nové. Abyste předešli zklamání, raději řeknu, že poslední díl toho vlastně tolik neuzavírá. Vypadá to, jako by se režisér plánoval do Twin Peaks ještě vrátit. Není totiž jasné, jak to dopadlo po výbuchu s Audrey, co způsobí návrat paměti Nadine, jak dopadne Leovo sólo s pavouky, jakou roli sehrála Jocelyn atd. Nejsem si jistý, jestli náhodou seriál neměl pokračovat a nebyl stopnut kvůli rozhodnutí studia. Tak nějak to na mě působí. Bylo by toho ještě tolik, co okomentovat, ale asi si to musím nejprve srovnat v hlavě... Každopádně, pokud chcete zjistit, co v seriálovém světě předcházelo Lost, koukněte na Twin Peaks. ()

st.ranger

Shlédnuto z nutnosti, dokoukáno z donucení. Zpočátku se vše tak nádherně zamotá a vše se postupně i sympaticky komplikuje, ale vyšetrování za pomocí snů mě trochu překvapilo, i když podle Lynche je možné vše. Je až s podivem, že se jedná o první seriál, který bych doporučoval shlédnout do určitého dílu a případné nejasnosti si nechat od někoho vysvětlit. ()

adamo_znk

Twin Peaks je mysteriózní masterpiece, pomalu odhalující své nadpřirozené dějové linie a vrcholící v šíleném finále v jedné z nejabstraknějších scén, co kdy Lynch natočil. Láska na celej život. ()

Johny_fork

Je mnoho kvalitních seriálů, ale Twin Peaks se liší od všeho známého. Považuji ho za umělecké dílo, i když všechno nepochopíte, jako celek vás pohltí svojí morbidně milou atmosférou, intenzita přenesení pocitů postav na diváka je nevídaná. Doslova jsem hltal každý závěr. Agent Cooper je jedna z nejlepších filmových postav. Navíc vše podbarveno geniální hudbou. Bravo pane Lynchi, ale proč jste mi musel posledním dílem takhle zničit? ()

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (více)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti