Sestra

• USA The Nun (více)

Yoshitsune

Měl sem velké obavy, když se okolo tohle filmu začal motat Wan, který ke každému filmovému žánru přistupuje pokaždé jinak, letos uvidíme jak dopadl jeho Aquaboy. O to příjemněji, sem byl vlastně překvapen, jak film hezky šlapal, film velice rychle a snadno vtáhne do děje a nemá žádné hluché místo. A démon Valak je ukázkový zmrd, jelikož hned po příjezdu hrdinů, začne dělat problémy a druhé noci nastolí regulérní teror, kdy děsí různými způsoby. Sou tady halucinace/vize, nebojí se ani posednutí, oživují se mrtvoly a jeho hadi sou všude. Nemluvě o atmosféře, která je zde parádně vytvořená a všechno je špinavé, pokryté plísní a zatuchlinou, mlha kam se podíváš a Valak, který o sobě pravidelně dává vědět. Gore na jedničku, nechutností taky dost, had v puse byl nejlepší. Je dobře, že postavy nebyli žádní Warrenové, ale celkem obyčejní lidé. Soundtrack taktéž stojí za zmínku https://www.youtube.com/watch?v=4zsO_JQyt9A . Osobně filmu nemůžu nic vytknout a tu pětku si zaslouží. ()

PetrPan

Gotika, kam se podíváš, ale tím výčet veškerých pozitiv prakticky končí. Vyčpělá, ale jak vidno stále populární, "démonařina" už nemá příliš co nabídnout. Vcelku děsivá postava jeptišky z druhého Conjuring tady prakticky nefunguje, pokusů o strašení je přehršel, ale žádný z nich nenavodí ani zdání příjemného mrazení. Už by to chtělo v horroru něco nového nebo vkusný návrat ke kořenům. Tyhle okaté bubáky už opravdu ne. Za tu hřbitovní mlhu ale za tři. ()

Arsenal83

Trochu hororové sklamanie. Viac ma vystrašil aj pavúk, ktorého som počas filmu zbadal v rohu. Ľakačky len priemerné, paradoxne ma najviac bavila tá stredoveká hudba, akoby od skupiny Era. Prostredie bolo tiež vybraté znamenite. Ale keď už tieseň v Rumunsku, potom radšej toho Draculu. Mníška nie je strašidelná. ()

korbitch22

Když natočí někdo horor plný klišé, lidi nadávají, že je to to samé, jako sto hororů předtím a když to natočí někdo úplně jinak remcají, že je to jinak. Hardy dostal jedinou dobrou věc na druhém a nudném Conjuringu (ano, děsivého Valaka) a zcela jistě mohl natočit další tuctový horor z tohohle vesmíru, místo toho přidal nějaký ty bubáky a spíš než horor to je dobrodružný thriller kde se sice moc nestraší, ale furt se něco děje a příběh baví. Valak určitě mohl dostat víc prostoru, ale když je na scéně, tak opravdu děsí a hlavně funguje kurevsky silný soundtrack. Ze série zatím nemám kromě druhého Zajetí démonů vyložený problém s žádným a o sestře by se dalo říct, že jsem možná čekal trošku víc, ale nadprůměrný řemeslo to je určitě a konec který navazuje s frantíkem na první Conjuring vyloženě potěšil a tak nějak si potvrdil tu slabší čtvrtou hvězdu. Po naprosto famózním It už bude ale těžké natočit opravdu děsivý horor. 69%. ()

Marze

Děj filmu , který je velmi jednoduchý se zejména v první půlce nudně táhne. K tomu se objevují vize postav a špatně jsem rozlišoval, co je realita. Nejsilnějším momentem filmu by mohl být souboj o hrdinčinu vůli. Celkově nic výjimečného. ()

Chrustyn

Přestože se film mnohokrát odkazuje na "V zajetí démonů" kvalitami se mu bohužel ani nepřibližuje a propadá tak do škatulky nezajímavých lekaček, které nepřináší nic nového a po většinu času nudí. ()

marhoul

Tak předně horor jako takový pokládám za pokleslý žánr, vyjma Hitche, vynikajícího Kruhu a klasického Vymítače ďábla. Od Záhady v listnatém lese tento žánr nevyhledávám. Já se prostě u hororu, pokud je dobrý, bojím. A jít na to do kina, tak to už vůbec ne. Ale dneska zvítězila zvědavost. A jo, dobré to bylo. Děsivé, temné, lekavé a s hnusnou atmosférou. Těšilo mě plné kino, několik rozsvícených smartfonů a přítomnost osmdesáti dalších lidí, kteří vyrušovali, šustili a komentovali snímek nahlas. Jsem převelice ráda, že se mi zrovna dneska nesplnil můj velký sen, být v kinosále na něčem dobrém úplně sama. Co říci závěrem: Marlin Manson vystrčil růžky a nechal si otevřená vrátka i pro dvojku. Tak fandy si to jistě najde. ()

Oktavianus

Zatím lavíruju mezo třemi a čtyřmi hvězdami, rozhodnutí možná ještě upravím, zatím nevím. Film je to totiž zvláštní: zaplaťpánbůh o dost lepší než loňská dvojka Annabelle, ovšem s podobnými chybami. A tou hlavní je vpravdě hloupý scénář (zase Dauberman, proč tomu chlapovi někdo dává práci? Kdokoli viděl Krvežíznivé opice, musí mít jasno). Zase taková tuna klišé: exorcista si nese trauma z minulosti, jak jinak. Náhle se zjevivší hrdina v poslední vteřině, jak jinak. Když už se neví, kudy kam, zjeví se jako deus ex machina v náhodné rakvi kniha: „Třeba nám pomůže.“ Jako z udělání zrovna opravdu pomůže, jak jinak. A plno dalších včetně očekávaných lekaček. Na druhou stranu: je tu titulní jeptiška, která na rozdíl od jiných bubáků nepřestává být děsivá ani v momentě, kdy ji vidíme v plném lesku. V tom selhává spousta dalších hororů, v nichž odhalení strašidla vyvolává spíš rozpačitý úsměv než strach. Tak tahle jeptiška ne. A je tu parádní atmosféra, která vzdává hold klasikám od Hammeru (a těší mě, co tu tak čtu, že nejsem jediný, kdo si toho všiml). Třeba noční scéna na hřbitově plném dřevěných křížů, kdy se jednomu z hrdinů pod nohama válí chuchvalce mlhy vyrobené ze suchého ledu, by dokonale zapadla do kterékoli hammerovky. Ve výsledku: nakonec vlastně spokojenost, ale může za to spíš dojem než kvalita. Proto (zatím) tři hvězdy. ()

rollman1

Ze světa Conjuringu je to po první Anabelle druhý nejslabší přírůstek. Proč? Tak nějak se zde opakuje vše, na co jsme zvyklí a tak jsme svědky klíšovitých okamžiků, které jako by režisér bral z nějaké knihy typu: JAK USPOKOJIT KOMERČNÍHO DIVÁKA PRO AMATÉRY. Každopádně film není úplně špatný, jen nabízí přesně to, co musí a nic navíc. Po dvou Conjuning filmech a Annabellách bych čekal větší rozhled a trošku inovace. Malá Farmiga je věrohodná i sympatická a Valak je vlastně dost nepříjemný. Přesto jsem však odcházel z kina s pachutí celkem promarněného potenciálu. Zklamaný nejsem, ale přál bych si být trošku překvapen. ()

Flego

Kláštorná zábavná show z prostredia rumunských karpatských vrchov funguje na atmosfére, klasických hororových postupov a jemnom feelingu 60-tkových filmov podobného žánru. Mohlo to fungovať ako samostatný, nezávislý film, vôbec nebolo treba premosťovať s úspešnými "démonmi" spred dvoch rokov. Určite sa dá polemizovať nad niektorými scénami, ale mňa táto story príjemne mrazila a dobre som sa bavil. ()

Jinny

Atmosféra středověkého rumunského kláštera je sice působivá, jinak ale film o mnoho víc nepředvedl. Asi je zbytečné tohle u hororu po tisící kritizovat, ale nějaká ta pravidla vlastního světa - co démon může udělat a co nemůže a proč v mnoha chvílích postavy jenom straší - by se dodržovat mohla. Postavy nejsou úplně hloupé nebo neschopné, ale přece jen si u nich můžete odškrtávat hororové tématické tropy. Sestra je jednohubka na odreagování, nic víc. Protože bát se příliš nebudete. ()

hansel97

Kámen úrazu je žánrově generický scénář absolutně neschopen obstát ve srovnání s jinými filmy kromě první Annabelle, která teda byla větší průser bez debat. Výborná lokace a temná atmosféra, fakt dobří herci i napsané postavy, ty lekačky nejsou jako od Wana, o tom žádná, ale technicky fungují. Všemu, co by nasvědčovalo, že půjde o dobrý horor, ale podtrhává nohy slabá dějová linka bez zvratů. ()

TheEvilTwin

Cely film v krasnem prostredi klastera, pusobi to samo o sobe trochu creepy, jinak děj celkem slušný, lekaček požehnaně moc, mě vyděsily asi 3, což je docela dost, takže v tomhle ohledu hodně slušné. Celek působil tak na 3 až 4 hvězdy, protože úplně dokonalé a vtrhující to nebylo, ale 20minutové zakončovací finále bylo tak intenzivní a výborné, že to stačilo na 4*. Navíc propojení na konci s conjuringem, velký plus. ()

SOLOM.

Ačkoliv měl James Wan v tomto případě prsty „jen“ ve scénáři + produkci a roli sestry Oany si zahrála jeho nyní již manželka Ingrid Bisu, hodně jsem se na tento film těšil. Hlavně tedy proto, že V zajetí démonů se mi líbilo (jednička byla solidní, dvojka trošku slabší), ale především na samotného Valaka. Tak nějak jsem ve skrytu duše doufal, že by to mohla být pořádná atmosférická pecka a jeden z nejlepších filmů roku 2018. To se ale bohužel jaksi nepotvrdilo. Nemůžu říct, že by šlo o vyloženě špatný film, ale čekal jsem mnohem více. Prostředí kde se natáčelo, bylo super – Rumunsko disponuje nádhernými a mnohdy i ponurými lokacemi, děsivými krvavými legendami i exkluzivními památkami. Což hrad Hunedoara bezesporu je. Cestovatelské srdíčko plesalo radostí, zatímco to hororové trošku stagnovalo. Začátek byl totiž rozjet velmi slibně a rozhodně dokázal navnadit. Jenže potom děj jaksi dost dlouho zamrzl v nezáživných vodách. Povinné seznámení s trojicí hlavních hrdinů beru jako povinnost – mladší sestra Very Farmigy má před sebou hodně slibnou budoucnost a předvedla slušný výkon – to její kolegové už na tom byli poněkud hůře. Od postavy Otce Burkeho jsem očekával mnohem více – když už to měl být takový Vatikánský specialista na boj se zlem. To Frenchie (v českém dabingu „Frantík“ – bože to jsou ale čuráci…) se staral o zábavnější vložku filmu svými hláškami, ale i on sám se dostal do několika svízelných situací. The Nun sázela především na několik lekacích scén (asi dvě byly vážně povedené), ale to bylo sakra málo. Našlo by se tu totiž hned několik nudnějších pasáží, které doslova znevažovaly ty ostatní. Valak ovšem i tak dokázal u slabších jedinců několikrát vyvolat infarktový stav a to bylo samozřejmě v plánu. Jeho finální souboj s Irene se tvůrcům dost povedl a za to jsem rád. I tak jde však spíše o průměrnou záležitost. Rozhodně se mi to ale líbilo mnohem více, než slaboučká panenka Annabelle a její pokračování. 60% ()

eraserhead666

Sestra má skvělý a působivý nástup... a to je všechno. Pak už to je jen snůška samoúčelností, zvukových lekaček a žánrového kýče. Nepomůže ani má slabost pro Taissu Farmigu. Ale má to dobrou hudbu. ()

ARI50

Jsem spokojený protože tahle jeptiška mi dodala skvělý příběh, atmosféra filmu byla dokonalá a v hudebním doprovodu se povedla. Herecky Taissa se mi hodně líbila a co se týče zbytku obrovská spokojenost hlavně Frantík. Není to sice horor kde bych se lekal a děsil až moc že bych měl umřít strachy, sice jsem to od filmu čekal a hodně a tak jsem naopak dostal něco jiného a jsem spokojený, bál jsem se i tak a přiznám že jsem se i lekl ale tenhle horor je stavěn na nepříjemném zlu démona, mrazení v zádech bylo neustále a nepříjemný pocit pořád. Klášter je nebezpečně děsivý obklopený svými kříži a děsivým zlem. Uteklo to strašně rychle a pořád se něco děje, nemusel jsem čekat. Jeptiška byla hodně povedené a to spojení je dost dobré takže jsem hodně spokojený. Ode dneška budu zdravit i Jeptišky, věřím že nebýt pomoci James Wana není to ono není to prostě ono protože tenhle nebezpečný svět je jen díky němu. ()

luka4615

Zklamání. Po laťce, kterou nastavila série “The Conjuring”, jsem od The Nun očekával vážně hodně. Bohužel i zde, v hororu, který je zasazen do stejného filmového vesmíru Jamese Wana, se najdou klasické příznaky hororové “stupidity”. Začínaje překombinovaným a zmateným scénářem, nelogickým chováním postav a konče finálem, které je oslavou slova “WTF”. Na druhou stranu musím uznat, že některé hororové momenty společně s pochmurnými reáliemi opatství aspirují na jedny z nejtíživějších a nejděsivějších. Avšak myslím, že lví podíl na tom má i projekce se zvukem v Dolby Atmos, což vřele doporučuji i Vám. (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) ()

MeanWhile

Současné horory jsou něco jako česká fotbalová reprezentace, čím dál tím horší a horší. Tohle mělo vystrašit koho, předškoláky? Lidi mající fobii z náboženství? Atmosféra řídká jako instantní kuřecí polévka, lekačky jsou cítit na míle daleko a sestra připomínající Grua z Já, padouch je plesnivou třešničkou na tomto hnoji. Inu, co se dá dělat, snad říjnový Halloween nezklame, alespoň ne tolik. ()

JASON_X

Nenáročná přímočará duchařina, vizuálně pohledná, s pěknými rumunskými exteriéry (samozřejmě digitálně vytuněnými), s další sympatickou Farmigou z početného ukrajinsko-amerického vrhu. Zatímco starší ségra Vera je femmefatalistická krasavice, mladší Taissa je roztomilá diblíkovitá dívčina, které bych její roli řádové novicky skoro i věřil, kdyby tak nepřístojně neházela očima po jednom frankofonním mládenci. Film slušně odsýpá a namísto rafinovaného a po malých porcích odměřovaného okultna se divák dosyta nabaží příjemně naturalistického démonična. Perfektní oddechovka. ()

Annabelle se vrátí

Annabelle se vrátí