Sestra

• USA The Nun (více)

*CARNIFEX*

Ako samostatný “sequel”, nie je “Sestra” žiadnym, vysloveným sklamaním. Nechápem, prečo podaktorí onanujú nad Conjuringom, s ktorým je síce úzko prepojená, no predsa každému muselo (mohlo) dôjsť, že tento príbeh už nemal z čoho čerpať, a tak bolo zapotreby nejakej odbočky, aby sa samotná story začala uberať iným smerom. Ja osobne som nadšený najmä z výpravy, hudby, no neposlednom rade prostredia, v ktorom sa táto ducharina s prvkami diabloviny (možno aj zombie???) odohráva. Kurva fix, do toho kostola by som nevkročil ani za bieleho dňa, nie to ešte po tme. Atmosféra ma solídne vtiahla do deja, raz so mnou fakt slušne trhlo, efekty boli taktiež peckové, a tak je fakt veľká škoda, že tých klasických klišé prvkov, nebolo predsa len o čosi viac. Čo sa týka scenára, nebudem sa sťažovať (až na drbnuté správanie postáv), lebo v dnešnej dobe natrafiť v tomto žánry na niečo originálne, je už naozaj čistá trúfalosť na hraje s fikciou. Divák v tomto smere zbytočne prahne po niečom, čo skrátka nemôže dostať. Je kopec lacných sračiek, ktoré behom roka vzhliadne, a tak pre mňa, je tento počin minimálne na úrovni lepšieho priemeru, ktorému ľahko prilepším. ()

kulyk

A komu tím prospějete, co? Druhé straně? Hele, takhle. I sebevětší kudlankoid a fráterův felátor by ucukl, když na něj hned po vlezu do klášterních vrat něco podobného místní abatyši bubne, a vzal roha. Tahle dvojka vykropenců se však chová asi stejně logicky, jako slepec s koncovkou hole zastrčenou v kyblíku. A ne, že by neměli po kokot šancí sebrat si svých pět švestek plus vesnického idiota a drandit dom. Ale to oni ne. Sice kvičejí co minutu, ale jinak se jedná o naprosté nebojsy. A i jinak to je vcelku slabota. ()

JAn

Corin Hardy měl možnost vytvořit působivý gotický horor, ale jeho Sestra ve výsledku skutečně je jen pouhou jeptiškou na pružině. Veškeré strašení je veskrze primitivní, opírající se o mnohokrát viděné a poměrně laciné lekačky, které navíc trpí špatným načasováním. A ty, co by fungovat mohly, už bohužel známe z trailerů a všemožných promo videí. Nedočkáme se ani žádné důmyslné práce s prostorem a působivé kulisy nakonec nejsou ničím jiným než smutnou a nevyužitou ozdobou. Vyměnit historický klášter za jakýkoli dům někde na předměstí, Sestra by snadno zapadla mezi průměrnou americkou produkcí. Velká škoda je, že tvůrci nepokusili opřít ani o duchařské historky opředené kolem skutečného opatství Cârța a ve výsledku k nim odkázali jen v jedné zapadnuvší větě. Navíc pronesené podivnou postavou Francouze, která má sice poměrně důležitou úlohu, ale jinak si s ní scénárista očividně nevěděl rady a tak jí přiřadil tu nejotravnější možnou roli. Ale abych jenom nehanil, oproti Leonettiho Annabelle je Sestra minimálně o řadu a půl výš. Vzhledem ke krátké stopáži rozhodně nenudí a obsahuje minimálně půl tuctu opravdu působivých momentů. Navíc má Taissu Farmigu, která skutečně je mladší verzí své sestry (v tom nejlepším smyslu slova), a přímo dokonalou finální scénu, co film mrazivě spojí s počátkem celé série. ()

Wacoslav1

Opět další rádoby hororová totální ultranuda. Nevím opravdu na co si tvůrci v dnešní době chtějí na tomto žánru hrát, ale evidentně to nevědí ani oni sami a výsledkem je, že se pak točí takovéhle zmateniny...20% ()

Davies182

Drahej horůrek v zajímavým prostředí strašidelnýho kláštera kdesi uprostřed evropskejch lesů. Chytněte se všichni za nos a zeptejte se sami sebe, kolik ročně vzniká neurážejících žánrovejch fláků jako tahle odsejpárna, aby to tu zbytečně končilo v modrejch číslech? Ať žijou wanoviny. ()

pepo

Van Helsing tejto dekady. Analyticky raj a divacke peklo. Stylova pocta Hammeru, ktoru klasicky mainstreamovy divak nerozdycha, pretoze ju bohuzial nepochopi. Bavilo ma to, ale ma to velke muchy aj v ramci vyplnenia zadania. 6/10 ()

Xmilden

Možná nás dokáže Wan zásobit nepřeberným množství různých zlých entit. Jenže ne všechno dokáže taky osobně zrežírovat, tolik času přecejen nemá a tak zde máme origin Jeptišky, který natočil někdo na autopilota. Dopadlo, to asi zhruba tak jak jsem očekával. Lekačky tady jsou, je to taková vlastně hodně vyluhovaná Wanovka. Ten ksicht hororového univerza tomu lze těžko odpárat. Jenže zároveň se to už celé začíná trošku vykrádat. Po hororové stránce by to mohlo být v pořádku, protože se člověk občas leknout musí. Kdo by se neleknul, když se zničehonic ohulí hudba. Po stránce příběhové nenadchlo. Prostředí rumunského kláštěra bylo zvoleno dobře. 40% ()

-bad-mad-wolf-

Znáte tu legendární nemocniční lekačku z filmu Vymítač ďábla 3? Tak tohle je její devadesátiminutová verze. Hrátky s kamerou jsou fajn, i když je škoda, že vyskočení bubáka tradičně prozrazujou minutu předem. Bubák samotnej OK, není ho moc, není ho málo - trochu komický ovšem je, že byl děsivější v druhým Conjuringu, kde byl jenom namalovanej... ()

darkrobyk

Nijak nadšen ze všech těch legračních zajetí démony jsem očekával další trapnou duchařinu. A hle! Nakonec jsem byl příjemně překvapen. Ne že by mě nějak oslnil scénář, který u duchařiny asi originální už nikdy nebude, vše zde bylo. Jenže tvůrci naštěstí nasměrovali hlavní postavy do padesátých let minulého století a navíc do Rumunska. Úžasný hrad, klášter, hřbitov, les....prostě gotický horor! A gotiku já rád. Báječná kamera snímá všechny známé atributy gotického hororu - starý hrad - klášter uprostřed divočiny, hroby a kříže, mlha, bouře, svíčky, petrolejové lampy, lebky a hnáty. Jasně, čouhají z toho staré hammerovky, Fulci i Argento o Friedkinovi nemluvě. A to se mi právě líbilo. Jistě, trapné lekačky si mohli autoři odpustit, ale chápu je. Nu a sestra byla držka povedená, takže za mě tentokrát lepší než obě zajetí démony - 3,5* - po opětovném zhlédnutí zaokrouhluji nahoru. ()

juta

Sestra je docela fajn horor, který buduje příjemnou atmosféru, kterou známe z tohoto universa a naznačuje, že nepujde o žádné béčko. Jenomže je na něm něco, co úplně není ono a je dost v lekačkách předvídatelný, takže patří k té horší polovině z tohoto světa. Ale když to vezmu kolem a kolem, tak i když si zaslouží tři, tak dávám čtyři hvězdičky, protože tohle universum mám rád a i se Sestrou si dali práci, navíc jsou tu krásné lokace přímo z Rumunska a především se starým hradem. ()

Fiftis

Venujem tejto snímke jej 500.komentár. Je to už druhýkrát, kedy sa Valaki, démonická sestra, objavila v univerze V zajatí démonov. Prvýkrát strašila v Londýne vo filme V zajatí démonov 2, teraz v päťdesiatych rokoch v rumunskom kláštore vo svojom vlastnom spinoffe. Po dvoch prezretých filmoch sa divák nedozvie čo vlastne túto démonickú sestru poháňa, čo po svojich obetiach chce. Zdá sa, že jej konanie je bez akejkoľvek motivácie a to sa potom premieta v samotnej podobe filmu. Valaki sa tak často objavuje na filmovom plátne, až sa z nej pomaly stáva hlúpa karikatúra. Zdá sa teda, že ani prítomnosť Jamesa Wana čoby producenta a autora univerza V zajatí démonov, nedokáže zmierniť pád Sestry. Ako si môže divák užívať film, ktorý namiesto pohltenia atmosférou, vsádza na vizuálnu stránku a lakacie momenty? Fanúšikovia hororu budú najskôr sklamaní, zdrojom potešenia im budú iba niektoré momenty zo záveru snímky. Nepreškolený divák by si mohol ľakačky užiť, pretože ešte nejakú dobu na žiadny takýto film nepôjde. Ono to rovnako Sestre nakoniec nejako prejde. ()

Shakers

Rovnako ako Annabelle, tak aj The Nun je dosť nevýrazná v porovnaní s Wanovými démonmi. Ľúbilo sa mi, že sa to odohráva v minulosti a aj prostredie kláštora v Rumunsku tomu dodalo istý hororový nádych, ale okrem pekného prepojenia na V zajatí démonov, tam moc toho nebolo. Lakačky boli dosť nudné a celkovo bola sestra dosť nezaujímavá. Trochu sklamanie, s ktorého sa stalo iba priživovanie sa na značke. 70% - 3* ()

filmfanouch

Nejspíš ani sám James Wan nevěděl jaký úspěch sklidí první V zajetí démonů: Nejenom, že si okamžitě získal srdce kritiků a diváků a stal se právem hodnocen jako jeden z nejlepších horrorů 21. století ale zároveň šlo o velký finanční hit. To, že došlo na pokračování nepřekvapilo asi nikoho, že ale V zajetí démonů po vzoru Marvel Cinematic Universe dostane vlastní univerzum, nemohl čekat prostě nikdo. Dává to ale smysl, když totiž máte práva na příběhy manželů Warrenových a ty příběhy mají velice velký potenciál, proč prostě nenatočit kvalitní řemeslné horrory a zároveň si tak trochu vydělat? James Wan sice natočil i V zajetí démonů 2, je ale prakticky nemožné aby zároveň stihl natočit i všechny spin-offy. Jak to tedy udělat? Jednoduše: Wan si najme kvalitní, horrové řemeslníky, dýchá jim za zády jako producent a zároveň jim dává tvůrčí svobodu a jejich nápady bere na vědomí. U Annabelle 1 najal John R. Leonettiho a i přesto, že se jedná o nejslabší čast Conjuring univerza, pořád se jedná o nadprůměrnou práci. U Annabelle 2 to byl David. F. Sandberg, jehož pokračování se oproti jedničce výrazně zlepšilo a u Sestry režijní kolík převzal Corin Hardy. Od začátku je poznat, že má Hardy svůj specificky styl a Sestra rozhodně působí svěžím způsobem a nepůsobí jako okoukaná věc, kterou jsme viděli už u minulých částí. Sluší se zmínit, že z prozatímní trilogie spin-offů Annabelle 1, Annabelle 2 a Sestra (na kterou příští léto naváže Annabelle 3 a někdy poté Crooked Man) je Sestra pravděpodobně nejlepší/nejzajímavější film. Jádro pudla možná tkví v tom, že démonická jeptiška Valak je výrazně zajímavější postava než panenka Annabelle. Valak neztratil ani trochu svého nastaveného respektu z druhého Conjuringu a stále působí jako hrozba, kterou nebude snadno porazit. Bonnie Aarons se opět vrací v roli Valaka a jednoduše oficiálně stvořila novou horrovou ikonu. Hlavní role ztvárňují Demián Bichir a Taissa Farmiga. U obou těchto herců mi přišlo zvláštní, že mně nikdy totálně nepřesvědčili a teď mě bavilo s nimi strávit čas. Ať je to Bichirův otec Burke nebo Farmigina sestra Irena, oba to jsou zajímavé postavy se zajímavými motivacemi a přišlo mi líto, že jsme se o jejich minulosti nedozvěděli více. Zajímali mě daleko více než protagonisté z obou předchozích Annabelle. A navíc celkem dobře nahradili Patricka Wilsona a Veru Farnigu (sestru Taissy) o které ale divák ´´úplně nepřijde´´. Na Sestře a celém Conjuring univerzu se vlastně musí nechat, že Wan a spol. se nesnaží situace odlehčovat a servírují depresivní horrory, kde sice dojde na lekačky, zároveň ale prim hraje temně nastavená atmosféra a strach o postavy. Jedinou odlehčenou stránkou filmu je Frantík (tak si opravdu nechá celý film říkat a teprve na konci prozradí své pravé jméno) v podání Jonase Bloqueta, který se ale příliš na plátně neohřeje a tak nějak nebere pozornost. Conjuring univerzum sice stále není strop horrového žánru, jedná se ale pořád o dost dobré horrové fláky a jestli se ta kvalita bude držet, holt nebude vadit, že se ještě těch pár let Conjuringu nezbavíme. Podtrženo, sečteno, další povedená horrová kapitola Conjuring univerza, zatím nejlepší spin-off a nejzajímavější horror za poslední dobu. O totální pecku se sice nejedná, o průměrnou šlichtu ale taky ne, takže někde mezi tím. Po dlouhém zamyšlení zvyšuji na plný počet, je to nejlepší film ze série. Sestru 2 určitě! () (méně) (více)

lamps

Řemeslně jistý a duchařskými atrakcemi od hlavy až k patě nabitý přírůstek do oblíbeného univerza, který nenudí a minimálně prostředím svou vyčerpanou tematiku vítaně osvěžuje. Zároveň je to však napěchované očekávanými klišé, předvídatelné a nepochopitelně zlehčované momentkami či hláškami jak z béčkových akčňáků. Titulní strašidlo je vizuálně cool, ale jeho neschopnost poradit si s pouhými třemi odhodlanými protivníky (z nichž jeden je mladá vyjukaná novicka a druhý vesnický floutek s brokovnicí) jeho auru postupně čím sál více oslabuje. Solidní práce, ale nepřístupný, řádně krvavý dekadentní tón by tomu zkrátka slušel daleko, daleko více. 60% ()

Big Bear

Ach jo. Jednou za čas vždycky dostanu chuť bát se a vyberu si nějakej ten současnej horor a pak mně to štve. Ne proto, že pak v noci slyším šramot, vidím stíny na zdech, případně cítím studené prsty umrlce na krku, ale proto, že jsem zabil minimálně hoďku a půl času sledováním blbosti. Přesto to čas od času stále dělám. Asi stále doufám, že někdo natočí něco u čeho by se člověk mohl bát, nebo alespoň cítit nepříjemné pocity. Tohle mělo všechny atributy špatného hororu. Jakási temná obdoba Sestry v akci... Píběh je o tom jak Vatikán vyšle inkvizitora s jeptiškou do dalekého kláštera kdesi v Rumunsku (ha, že by odkaz na Stokera a nebo pro Amíky je ta destinace nějak děsivá?) zjistit divnosti co se tam dějí. Poslední jeptiška tam vyskočila z okna věže s oprátkou na krku a to už stačí na pořádné církevní vyšetřování ! No tak tam jedou, cestou přiberou Frantíka a pak už tam jen straší... Což o to, hrad to byl slušnej, ale to co z něj udělali... A že letecká puma otevře brány pekel, to musí vymyslet jen opravdu retardovaný hotorový scénárista... A samozřejmě je to natočeno podle skutečné události z padesátých let... Jo, když Lancastery shazovaly kontejnery a fosforem na německá města, dole to zcela jistě bylo peklo, ale s čerty to nemělo fakt nic společného... Dávám za dva zvonečky. Cililink a od hororů si dám zase nějaký čas pauzu :-(. * * ()

JohnnyD

Ide to na autopilota, je tu prebytok ľakačiek a snových scén a konanie démonov nedáva logický zmysel a je maximálne podriadené účelu v danom momente vyľakať diváka. No má to uchádzajúcu gotickú atmosféru (kamenný hrad, cintorín, hmlisté lesy, svetlo presakujúce cez červenú vitráž), Taissa Farmiga je sympatická ako vždy (i keď rola jej nedáva veľmi priestor ukázať, že je aj skvelou herečkou) a aj keď je celá táto štylizácia klišé (ústredný démon vyzerá úplne ako Marilyn Manson), je to rovnako funkčné ako priemerné dobové hammerovky či 80s neónové horory. Žiadna diera do sveta ale solídne remeslo, ktoré je záživnejšie a zábavnejšie než čokoľvek iné, čo vzniklo v rámci The Conjuring či Insidious univerza. ()

Nin

Ach jo, takhle má vypadat moderní horor? Produkčně je to fakt vymakaný, občas pěkný prostředí, kvalitní herci a samotné hlavní "monstrum", zombie-jeptiška s mužským obličejem, vypadá velmi pěkně. Kromě toho je to však slušnej filmovej shit. Postavy jsou naprosto nudné a šablonovité, děj je zcela nezajímavý (začátek je jenom hromada klišé) a jakákoliv hrůza tu spočívá v primitivních lekačkách. Pro malé děti dobrý horor, jinak ruce pryč. (4/10) ()

Beckett51

Lepší tři hvězdy. Atmosféricky, vizuálně a hudebně je to fakt super. Nicméně obsahově to dosti uvadá a ikdyž je tam spousta blbostí, který se nakonec nějak scénáristicky vyřeší, zůstává pocit průměrnosti a jakýhosi pomyslnýho povzdychnutí nad tím, že tak zajímavej démonskej origin pojali takhle vlažně a nedali mu větší péči. ()

Ketri

A jak všichni víme, tato akce "Z" se nezdařila a po prosluněných a svobodných 50. létech v Rumunsku nastala vláda temnoty a útlaku. Někde cestou to bohužel přepadlo Nicolae s Elenou a šlus. Jasně, je to horor, ale... ()

Annabelle se vrátí

Annabelle se vrátí