Superman 3

Superman III

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Komedie

Velká Británie / USA, 1983, 125 min

• numi

Napotřetí se konečně povedlo dostat Supermana až na úplného dno filmového bahna. Mohl bych se tady rozepsat proč, ale nevím kde začít. Na tomhle snímku není dobrého vůbec nic. Nejhorším omylem je samozřejmě scénář, který by měl možná úspěch pouze tehdy, pokud by byl film určen pro pravidelné diváky Teletubbies. To ale bohužel není. Humor (?!) je tragicky infantilní a zápletka vycucaná z prstu. Neopírá se ani o jeden jediný pravdivý schůdek, ze kterého by se dalo šplhat výše. A tohle já prostě "sežrat" nehodlám. Byla by to urážka všech ostatních scénářů, které se alespoň pokouší postavit zajímavou sci-fi zápletku na základě skutečnosti. A logické krtince drtí děj čím dál tím pravidelněji. Vrcholem absurdity je závěrečná půlhodinka, kdy je nejdříve Superman uškrcen, později je uvězněn ve vakuu a jen tak tak si zachrání holý život (jak je to vůbec možné, když byl předtím uškrcen, vysvětlovat nebudu, neboť by šlo o spoiler), a když je po všem, tak si v klidu lítá ve vesmíru (kde by samozřejmě kyslík pohledal, zatímco vakua je přebytek). Ne, děkuji, mozek už mi vymyli naši politici. [říjen 2006](6.10.2006)

• GOREGASM

Že se bude Superman už ve trojce brodit televizně fantasmagorickým bahnem jsem teda nečekal. Nejenže je film sám o sobě absolutně zhovadilý a přídomek blbost splňuje formu komplimentu, ale především jde o totální zadupání ikonického hrdiny six feet under. Tady je prostě všechno špatně, ultrastatického Reeva nevyjímaje. Stupidní fórky, íkvotykvoidní logika a Richard Pryor aka zničehonic geniální kybernetický génius aka dementor na papíře i na plátně (naneštěstí pro diváka není sám) zatěžují čerstvě pohřbeného Supermana vahou minimálně megatunové náhrobní desky, z pod které Christophera Reeva vyprostila jen vidina dalšího megašeku. No fuj. 0%(5.6.2013)

Abych pravdu řekl, byl jsem velmi překvapený, když jsem po tolika letech zjistil, že existuje třetí a dokonce i čtvrtý díl Supermana. Jenže když se hned na začátku objevil Pryor, asi mi došlo proč k tomu došlo. Udělat ze Supermana romantickou komedii (s tím že tyhle dva žánry se neustále předhánějí o prvenství) s až neuvěřitelně přehnanou bondovskou nadsázkou? Ale hlavně, Superman bez Lois Lane (hlavně v podání úchvatné Margot Kidder)? Děláte si srandu? To i toho Lexe Luthora jsem byl ochoten oželet. No, alespoň zábavné to bylo, i když můj úsměv byl občas škodolibý a nevěřícný. Přesto to mělo jakési své kouzlo. Po těch prvních dvou zcela vážných dílech je tohle takový úlet, až se mi chce napsat, kam se na to ty předešlé dva filmy hrabou. 2,5*(2.12.2011)

• Radiq

Tak tohle je fakt trapárna... Celkem zajimavy ještě je, jak Supermán má problémy sám se sebou, ale jinak hruza... Piko a ta ženská robot na konci, chchch, to bylo jak z nějaké dětské show. Richard Pryor tam měl asi působit jako komediální prvek. Tak za prvé, ten mi nikdy moc komediální nepřišel. A za druhé, pokud měl být komediální, tak nebyl a působil spíš vtěrně a negersky a jako uplnej chuj, co mi svým afrem leda tak lezl na nervy...(6.8.2013)

• kinej

Richard Lester spáchal na postavě Supermana stejný zločin jako Joel Schumacher na Batmanovi. Natočil jej tak, že daroval trumf všem možným kritikům, kteří považují komiks za brakový druhořadý žánr. Superman 3 je tak moc špatný, že už to snad ani víc nejde. Chvílemi jsem si říkal, že někdo ze Foxů se chtěl krutě za něco pomstít Christopheru Reevovi a to tak, že mu stálo za to vynaložit nemalý peníz, aby mo viděl máchat se v tom největším filmovém bahně. Příběh je dětinský jako z pera sedmiletého dítěte, které si napsalo scénář pro své firgurky, režie ubohá a když už by si mohl Superman získat diváky akcí, např. při hašení chemičky, tak se tam kryptoňan klidně prochází a kdekým debatuje, no prostě prohra na plné čáře.(3.9.2012)

• - V úvodu příběhu okolo 4. minuty začne plyšovému chodícímu tučňáku hořet pravé zakrnělé křídlo. Když však dojde ke Clarku Kentovi (Christopher Reeve), hoří mu hlava a křídlo je netknuté. (Terva)

• - V tomto filmu je poprvé Christopher Reeve zmíněn v titulcích jako první. V Supermanovi byli před ním v pořadí Gene Hackman a Marlon Brando a v Supermanovi 2 jen Gene Hackman. (WolfR)

• - Christopher Reeve po dokončení natáčení v rozhovoru prohlásil, že s rolí Supermana končí jednou provždy. Řekl: „Byla to velká kapitola mého života, ale už jsme s tím hotovi a neměli bychom co dělat." O pár let později se ale do této role ještě jednou vrátil v Superman IV: The Quest for Peace. (WolfR)