Superman 3

Superman III

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Akční

Velká Británie, 1983, 125 min

• noriaki

Je to jenom můj pocit, nebo se Superman trojka nesměle snaží o komedii? Je tu nepovedený pokus o situační humor, a taky občasné rozpačité konverzační výměny, které by snad měly působit směšně. Obojí se minulo účinkem. A korunu všemu nasadil nevtipný Richard Pryor, v roli počítačového hackera / génia. Kupodivu by se film bez Supermana Klidně obešel. Ten si sem tam někoho zachrání z katastrof, které se na něho tak lepí, ale do děje samotného moc nezasahuje, to až na konci. Trvalo to dva díly, a ze superhrdiny v pláštěnce se stala vedlejší postava, a to v jeho vlastním filmu.(8.8.2013)

Dlouho jsem se rozhodoval, jestli dát 2 nebo tři a zůstávám jaksi uprostřed :-)) Sice to není sračka, ale je to děsná blbost. Příběh je průměrný a většinu času docela nuda a nejvíc mě tam vadily ty rádoby humorné prvky. Několik výjimek vtipných bylo. Třeba to s tou šikmou věží anebo ta blondýnka, co si potají, když jí nikdo neviděl četla Kantovu Kritiku čistého rozumu, ale jinak to tam většinou působilo dost rušivě. Lois byla odsunuta na druhou kolej a objeví se na začátku a na konci. No zkrátka nic moc a trochu se děsím čtyřky, ale i tak budu chlap a podívám se na ní.(4.3.2011)

• choze

Zvrhlost, ve které campy humor definitivně vítězí. Že něco není v pořádku zvětříme hned na začátku filmu. Jestliže první díl otvíral epický zánik Kryptonu a druhý napínavý boj Supermana s teroristy o atomovou bombu na Eiffelovce, trojka začíná infantilní bláznivou groteskou vrcholící tím, že Superman zachrání řidiče topícího se v kabině svého auta (do kterého nějakým podivným způsobem vtéká voda ze sraženého hydrantu pod ním). Kamenem úrazu je slabý scénář, který sice operuje s několika zajímavými motivy (nadšení i obavy z komputerizace, schizofrenický Superman), ale postrádá silný příběh plný emotivních momentů, jakým disponovaly oba předchozí díly. Místo toho je pojednán jako trapná taškařice, opírající se o one man show Richarda Pryora, který se ne náhodou dělí s Christopherem Reevem o místo na filmovém plakátě – stráví totiž na plátně zhruba stejně tolik času. Nedotaženost scénáře lze krásně ilustrovat na Clarkově/Supermanově romanci s Lanou Lang. Ačkoliv nápad nechat nový (super)hrdinův milostný objekt zahořet (narozdíl od Lois) pro Clarka a ne pro Supermana je osvěžující, vyvrcholení romantické linie se s předchozími díly, kde Superman kvůli Lois vrátil čas či se zbavil svých superschopností nedá srovnávat. Ještě hůře je na tom postava ústředního padoucha, který je pouze převlečeným Lexem Luthorem (další aristokraticky povýšený, ale ani zdaleka ne tak vtipný a charizmatický megaloman s komickým poskokem a bimbem), nemluvě o tom, že Robert Vaughn nesahá Gene Hackmanovi ani po kotníky. Vrátím-li se k filmu, pořádné obrátky nabere až ve druhé polovině, kdy se Superman pod vlivem syntetického kryptonitu stane „zlým“, vyvede pár zlomyslných skopičin, následně se efektně porve sám se sebou na vrakovišti a zlikviduje padoušský tým. Škoda jen, že je finále u superpočítače komiksově hloupoučké a naivní jako Kačenka Langerová z VyVolených. Kdo tenhle scénář poslal do výroby...(14.2.2006)

• Ichabod

Tak tady jsou už jenom idiotské postavy a Reeve si jede svou speciální hereckou ligu. Jedna debilní akční scéna střídá druhou a souboje jsou totálně gay. Ostudná série a ani dva následující restarty s mega budgetem a snahou i talentem obdařených tvůrcu se mezi výjimečnou kvalitu nedostali.Superzoufalec :)(30.11.2013)

• viperblade

Co je horší než špatný film? Špatný film, u kterého se ani nezasmějete tomu, jak je špatný, protože to už není k smíchu. A to je přesně tohle příšerné pokračování komiksové legendy. Superman III je od začátku do konce špatným filmem, kterému chybí nadhled, lepší příběh, ústřední padouch, který by nějak ohrozil Supermana (aneb ne, černoch, který se omylem(!) naučí kódovat na počítači, zkrátka a dobře není zapamatování hodným padouchem, či poskokem padoucha) či prostě nějaká věc, která by zaujala diváka. Ani mě nebaví o tomto dílu psát, tak jen zkrátka a dobře, mnoho lidí považuje čtvrtý díl za nejhorší ze série, ale u mě to je tento. Jen tak tak a už by ležel v odpadu. 20 %.(12.12.2013)

• - V záverečnej časti zvára Superman (Christopher Reeve) trup lode, ktorá je od ropy. Ropa je horľavina a tým pádom by celá loď začala horieť, prípadne vybuchla. (Budisovie)

• - V úvodu příběhu okolo 4. minuty začne plyšovému chodícímu tučňáku hořet pravé zakrnělé křídlo. Když však dojde ke Clarku Kentovi (Christopher Reeve), hoří mu hlava a křídlo je netknuté. (Terva)

• - V tomto filmu je poprvé Christopher Reeve zmíněn v titulcích jako první. V Supermanovi byli před ním v pořadí Gene Hackman a Marlon Brando a v Supermanovi 2 jen Gene Hackman. (WolfR)