Tudorovci

• Irsko The Tudors (více)
Irsko / Kanada / USA / Velká Británie, (2007–2010), 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scénář:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam (více)

Série(4) / Epizody(38)

Od okamžiku, kdy se jako 40letý chopil moci, byl anglický král Jindřich VIII. panovníkem s nenasytným apetitem a minimálním zájmem o státní záležitosti. Stal se tak ideálním terčem pro zneužívání svým intrikánským kancléřem, kardinálem Thomasem Wolseyem, jehož ambice usednout na papežský stolec vévodily jeho osobním cílům. Touha krále Jindřicha po mužském potomkovi a neschopnost jeho ženy Kateřiny Aragonské mu syna porodit, nasměrovaly jeho království na historickou cestu, která ohrožovala královy pravomoci, podpořila nástup Anne Boleynové, milenky odhodlané stát se novou královnou, a podnítila krvavou protestantskou reformaci, jež oslabila přední postavení katolické církve v Evropě. Navzdory překážkám ze strany mocného papeže v Římě, ambiciózním a zkorumpovaným vladařům z celé Evropy a dokonce i vlastním poddaným se Jindřich nezastaví naprosto před ničím, včetně exilu a zavraždění svých nejbližších, aby svých cílů dosáhl. (Viasat)

paascha

Původně mě to moc nezaujalo, ale s každým dalším dílem jsem se propadal hlouběji a hlouběji do bahna intrik, postupujícího šílenství a celkově hnusného středověku, plného upalování, moru a krutých poprav. Jako učebnice dějepisu to asi nefunguje, ale jinak je to super ()

Big Bear

Proč tak nízké hodnocení? Na TV seriál je to solidní dílo s nádherným pohledem na Anglickou renesanci za Jindřicha VIII. Seriál jsem viděl celý a vůbec mi nevadí, stylizace některých postav. Trochu nechápu rozčarování v některých komentářích ohledně erotiky. Dle mého názoru jí tam žádný přehršel není. Já bych si ten přechod ze středověku na renesanci byť na dvoře krále Anglie moc neidealizoval... HBO seriály umí. Milovníkům historických filmů doporučuji. ()

Arkos

Po výborné sérii Řím je tu další lahůdka z historie a toTudorovci. Tento seriál se nejspíš nebude líbit každému, protože je to hlavně drama, kde chybí prakticky jakákoliv akce, ale herecké výkony ,výprava , hudba atd. jsou prostě výborné. Rychle sem s třetí sérií. ()

Aky

Barvitý historický seriál o atraktivním úseku anglických dějin. Je mi celkem jedno, jestli se autoři drželi věrně historické pravdy, nebo ne a překročili s autorskou licencí běžné zvyky. Je to krásná podívaná a o atmosféře britského královského dvora v 16-tém století vypovídá nepochybně stejně pravděpodobně jako učebnice dějepisu. Rád bych jednou viděl takový seriál třeba o Přemyslovcích. ()

Deimos

***Celkem 85%***TV/// Obsazení 10/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Výprava 9/10/// PLUS: jednoznačně Jonathan Rhys Meyers, napětí, měnící se úvodní titulky, které respektují odstraněné postavy, hudební motivy, pestrá výprava a prostředí MINUS: masky a líčení, konkrétněji v pozdější době vypadají postavy pořád hodně mladě, především pak sám Jindřich neodpovídá skutečné historické postavě, a i když se to snaží vyjádřit hereckým projevem a šedým vousem, je to nedostatečné, rovněž když už je to historický seriál, uvítal bych datování jednotlivých epizod, takhle jsem si musel vypomoct Wikipedií./// Shrnutí: Je to za silné čtyři, tak tu pátou hvězdičku tomu dám. Především proto že mě tento seriál uchvátil, nezačal mě nudit, bavil mě a dokázal mě upoutat a občas i šokovat. Není suveréně dokonalý, ale pro mě je ze všech historických seriálů nejpoutavější (rozhodně poutavější jak obě verze Borgiů). A taky bych si dokázal představit pokračování ve kterém i nadále budou vystupovat postavy jako Marie nebo Alžběta, přeci jen jsou to taky Tudorovci, ale je mi jasné že bez hlavní herecké hvězdy by do toho producenti nešli. Ovšem já říkám že je to škoda. ()

Brygmi

"Myslíte si, že znáte příběh, ale ve skutečnosti znáte jen jeho konec. Abyste poznali srdce příběhu, musíte se vrátit zpět na začátek." Jindřich VIII. a jeho ženy. Aneb po Lost, Heroes a Prison Break je tohle příjemná změna. Ze začátku jsem sice měla trochu problém naladit se na pomalé tempo, ale časem mi tenhle počin přišel lepší a lepší. I ty postavy jsem si oblíbila, i když jsem byla nucena akceptovat, že všichni muži jsou intrikání a ženy děvky. Jonathan Rhys Meyers mi také do hlavní role příliš neseděl, ale opět - zvykla jsem si. Občas mi to přišlo jako "historický úlet", ale raději se do větších rozborů nepouštím, jelikož odborník na historii zrovna nejsem. Výtek bych tedy našla mnoho, ale... Bavilo mě to, vážně ano. Jsem zvědavá, jak dopadne druhá série... A mimochodem ty kostýmy jsou opravdu nádherné. Pořád čekám až něco takového zase přijde do módy :) ()

Allien.9

"Tudorovci" mě příliš nezaujali, a to ze dvou hlavních důvodů. 1) Sympatická je mi pouze jedna jediná postava. 2) Asi polovinu první série tvoří sexuální scény, což je přeci jen trochu dost... Ale kostýmy mají pěkné.:-) ()

misterz

Čo sa týka epickosti, pútavosti deja a emotívnej stránky, tak to síce nebolo tak dobré ako Biela kráľovná a Biela princezná, no zase o veľa v týchto smeroch tento seriál za zmienenými záležitosťami nezaostáva. Bavil som sa celý čas, vlastne ani jeden diel nebol vyslovene slabší, každý jeden si tu drží tú svoju úroveň nadpriemernosti. V každom prípade je tu skoro celá životná púť Henricha VIII. pekne a prehľadne spracovaná, pričom sa nezabudlo na žiaden dôležitý moment jeho vlády a jeho osobného života. Samozrejme, je tu aj veľa odchýliek od skutočnosti, no tie podľa môjho názoru na kvalitu seriálu nevplývajú. Na sto percent sa naplnilo to v nadpise seriálu - sex, moc a intrigy. Emotívnu stránku zvyšujú aj samotné popravy (ktorých tu teda bolo požehnane), výborne boli urobené najmä popravy oboch kráľovien, tu si dali autori záležať. A koniec bol tiež takou pekne urobenou bodkou - dojímavé a veľkolepé. Veľká spokojnosť, dlhšie, no vyplatilo sa. Nadpriemer. 75/100 ()

Vavča

Dobře výprava není vždy nejvelkolepější, ale kostými a další propriety jsou dokonalé a stylové. Chválím obsazení krále, kardinála Wosleyho, Thomase Morea, lorda Buckinghama. Pomalou plynoucí, ale přesto napínavý děj(výborné dialogy), na osvěžení dějepisu ideální. Sam Neil absolutně válí ve své roli kardinála, proto dělám poznámku k dabingu TV Nova, je absolutně (Bože dabingu odpusť mi) prasácký, ty hlasy nesedí moc k charakterům zejména v případě kardinála Wosleyho. Ať žije originální znění. Tak jsem zhlédl obě série. Druhá už nám poněkud upadá do průměru a není to jenom tím, že zobrazuje část Jindřichova života, kde už nebyl moc hodný koloušek. Jsou zde nové postavy, ale kromě kancléře je to všechno slabota, výrazný propad proti první sérii jsem nečekal, nicméně hodnocení nechám jak bylo prvně, třeba třetí série vše napraví. ()

InJo

Výborný historický seriál, jenž nepostrádá očekávanou (a požadovanou) dobovou věrohodnost (např. krásné kostýmy), pikantní pozlátko (erotika), a od druhé série už ani skutečně poutavé a nosné dějové linie (u mě vede dění okolo Thomase Morea právě ve druhé sezóně). Nejemotivnější jsou jednoznačně scény úmrtí (převážně popravy) zásadních postav. ____ S01: 70 %, S02 - S04: 80 % ()

topr harley

Jak nemám rád historické seriály nebo filmy ( protože skoro vždy dopředu vím jak to skončí a to mi vadí), tak Tudorovci mě překvapili tady mi vůbec nevadí že vím co bude dopředu, protože to není podáno suše, je to zábavné, akční a neomrzí se to po pár dílech. ()

HoneyBunny

Hodnocení po první sérii: Jak mít ráda hlavního hrdinu, který je vlastně arogantní spratek, jak mít ráda seriál, který dohromady míchá někok dějových linií tak neobratně a chaoticky, že si musím složitě vybavovat, kdo je na čí straně? Hrdiny budete mít asi tak rádi, jako tu paní, co si právě s radostí obarvila vlasy novým odstínem barev Palette. Přitom dobrý seriál stojí právě na ztotožnění s postavami, ne na skvělých kostýmech a dobré hudbě. Co ale tomuhle seriálu musím přiznat, jsou opravdu úžasné úvodní titulky. Druhá série je méně užvanéná, je tu méně zbytečný dějových linií a postav, dramaturgie téhle řady je sepjatá a vede od bodu A k bodu B bez zbytečných odboček. Jeremy Northam konečně má co hrát a využívá toho, patý díl téhle série, který je prakticky celý o Thomasu Moreovi, je plný opravdu fungujících emocionálních scén (připravtě si kapesníčky) a ukazuje, jak by Tudorovci mohli vypadat. Pochvalu si zaslouží i James Frain, jeho Cromwell je největší padouch a zákeřník téhle série, intrikuje, postrkuje figurkami a stojí za smrtí některých hrdinů, ale stejně vám bude sympatický. Možná i pro ten jeho klid a rozvahu, tolik odlišnou od jiného "zla" - běsnícího, nestálého Jindřicha. Rhys Meyers přesně vystihnul to napětí a nevyzpytatelnost téhle postavy, skvěle hraje tělem (rychlé cukavé pohyby, šílený pohled, rychlá chůze atd.) 70 % a těším se na třetí řadu. Třetí řada je, jak si tak říkám s odstupem času, nejslabší, co se týče děje. Z opravdu zajímavých postav tu zůstávají jen Jindřich a Cromwell. Třetí série už vám nenabídne nic moc nového nebo překvapivého, vlastně už si jen odškrtáváte další manželky. Nicméně se podívám i na čtvrtou sérii, tvůrci nám totiž slibují, že Jindřich konečně najde pravou lásku :-). ()

Kothy

Tento historický seriál o Jindřichu VIII. mě ani přes dobré herecké obsazení moc nezaujal. Asi tomu něco chybělo... ()

teutates

Your majesty... (poklona) so všetkou pokorou a cťou Vám musím oznámiť, že po vzhliadnutí všetkých doposiaľ známych okolnosti som dospel k záveru, ba dokonca som o tom pevne presvedčený, že rodina Tudorovcov uznáva a ctí svätú cirkev, naslúcha svojmu ľudu a v poslednom rade vládne pevnou rukou a múdrosťou... your majesty (poklona) 9/10 ()

Ant

První dvě řady jsou geniální a to z velké části díky démonickému Meyersovi. Po smrti Anne Boleyn a ztrátě Natalie Dormer bohužel seriál přijde jakoby o část své duše. Pořád je to ale jeden z mých nejoblíbenějších seriálů. ()

klerik

1.- 3. séria Veľmi príjemný seriál. Na RÍM síce nemá, ale nemá takmer žiadne málo uveiteľné scény a má skvelých "bonusových" hercov (Sam Neill v životnej úlohe). Oproti celovečernej KRÁĽOVEJ PRIAZNI určite živočíšnejšie podaný príbeh, oproti ALŽBETE zase menej sugestívný a občas trochu chladný. V tretej sérií asi najlepšie fungujú emócie i napätie... ()

Crocuta

Ani po čtvrté (a zřejmě poslední) řadě "Tudorovců" nemám důvod měnit své původní příznivé hodnocení. Tvůrci si s historickými fakty i postavami pohráli jak uznali za vhodné, pro své potřeby využili kdejaký drb a nepodloženou skazku, která se o Jindřichovi VIII. a spol. traduje, ale učinili tak způsobem, který nejen že neuráží dobrý vkus a zdravý rozum diváka, ale nejednoho milovníka historie jistě přiměje k tomu, aby si rozšířil své znalosti o Anglii tudorovské éry. Herci odvedli vynikající práci, mne osobně zaujala především jejich něžnější polovina. Nad sexy "potvorami" jako lady Misseldon (Charlotte Salt) nebo lady Hartford (Emma Hamilton) mužské oko zaplesá a dokonce i budoucí "Krvavá" Marie je v podání půvabné Sarah Bolger natolik roztomilá, že si získala moji bezvýhradnou náklonnost (a to i pře mé luteránské vyznání :-) ). Samostatnou kapitolu tvoří Jindřichovy manželky a jejich představitelky - seriálová Kateřina Aragonská (Maria Doyle Kennedy), Jana Seymourová (Anita Briem ve 2. sezóně, Annabelle Wallis ve 3.), Anna Klévská (Joss Stone) i Kateřina Parrová (Joely Richardson) byly bez výjimky nejen krásné ale i veskrze sympatické. Zvláštní schodou okolností mi naproti tomu postavy obou popravených královen byly nesmírně protivné a Natalie Dormerová (Anna Boleynová) ani Tamzin Merchant (Kateřina Howardová) mne fyzicky ani za mák nepřitahují, takže jsem si jejich exekuce docela užil :-)) . Po přečtení předchozích řádků by se mohlo zdát, že ke sledování seriálu mne vedly jen jakési temné pudy, ale ač hormony jistě hrály svoji roli, na své jsem si přišel především jako milovník dobrých historických seriálů. Závěrem mi nezbývá než podotknout, (a asi nejsem sám, kdo si něco podobného myslí) že ukončit spolu s životem Jindřicha VIII. celý projekt je docela škoda. V blízkosti anglického trůnu se intrikovalo a popravovalo s neutuchající intenzitou i po smrti Jeho Veličenstva a z panování mladších výhonků tudorovské dynastie by se jistě dalo vytěžit ještě pár slušných sezón, byť by se těžiště příběhu vzdálilo z bezprostřední blízkosti královské ložnice. ()

Arsenal83

Osoba Henricha VIII. je tak vďačným námetom, že nijaký film ani seriál sa touto inšpiráciou nemôže pokaziť. Preto som len uvítal 38 častí nezabudnuteľného príbehu a života. Meyers je vhodným typom pre zobrazenie tohto kráľa, hoci ho skôr poznáme ako tučného bradatého pána. V mladosti ale nebol ešte taký tučný, hoci to bol známy jedák. Zo ženských postáv, ktoré sa tu premleli jedna radosť, vyčnieva Natalie Dormer, ktorá vlastne dostala tú najdôležitejšiu rolu Anny Boleynovej. Táto úloha jej sadla a som rád, že ju nominovali aj do Hier o tróny. Seriál bol zaslúžene nominovaný na Zlatý Glóbus. Diváka priláka a nakoniec aj pripúta. ()

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (více)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (více)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (více)