Orange Is the New Black (TV seriál)

Orange Is the New Black

Drama / Komedie

USA, 2013 - 2019, 89 h 46 min (Minutáž: 52–93 min)

Tvůrci:

Jenji Kohan

Předloha:

Piper Kerman (kniha)

Taylor Schilling, Laura Prepon, Kate Mulgrew, Uzo Aduba, Danielle Brooks, Natasha Lyonne, Taryn Manning, Nick Sandow, Yael Stone, Vicky Jeudy, Jason Biggs, Jackie Cruz, Lorraine Toussaint, Samira Wiley, Laverne Cox, Alysia Reiner, Pablo Schreiber, Matt McGorry, Annie Golden, Madeline Brewer, Michael Chernus, Deborah Rush, Teena Byrd, Robert Stanton, Rachel Brosnahan, Beth Katehis, Joanna Adler, Beth Dover, Natalie Knepp, Alexander Flores, Madison McKinley, Bill Hoag, Mary Looram, Robert C. Kirk, Stephanie Andujar, Sabrina Carpenter, Joe Caniano, Sebastian La Cause, Olivia Luccardi, Lauren Lapkus, Ruby Rose, Abigail Savage, Michael Harney, Oona Laurence, Conor Romero, Maria Di Angelis, Marko Caka, Mike Malvagno, Tyler Alvarez, Jamie Denbo, Chris Beetem, Erin Davie, Alexander Wraith, Morgan Spector, Portia Reiners, Constance Shulman, Dominic Comperatore, Lin Tucci, Matt Peters, Dascha Polanco, Norm Golden, Roy Jackson, Miguel Izaguirre, Beanie Feldstein, Maria Dizzia, Elizabeth Rodriguez, Lori Petty, Clare Foley, Amelia Fowler, Justin Morck, Patricia Kalember, Michael Rainey Jr., Tanya Wright, Dionne Audain, Blair Brown, Brad William Henke, Richard Masur, Jolene Purdy, Shannon Esper, John Magaro, Mike Birbiglia, Chris Sarandon, Christopher Clawson, Judith Roberts, Demosthenes Chrysan, Michelle Hurst, Catherine Curtin, Nick Stevenson, Kathryn Kates, Todd Susman, Beth Fowler, Harold Surratt, Christian Keiber, Jessica Pimentel, Arden Myrin, James McDaniel, David Aaron Baker, Michael Nathanson, Emma Myles, Diane Guerrero, Lea DeLaria, Lindsay Felton, Laryssa Lauret, Dominic Colón, Kim Director, Mary Boyer, Glenn Farnham, Adrienne Warren, Bekah Mulberg, Adrienne C. Moore, Brendan Burke, Lolita Foster, Yvette Freeman, Mckayla Twiggs, Kimiko Glenn, Barbara Rosenblat, Ramón Franco, Oksana Lada, Nina Rausch, Dale Soules, Deirdre Lovejoy, Leslie Lyles, Rosemary Howard, Skipp Sudduth, Mary Steenburgen, Conor Donovan, Selenis Leyva, Michael Buscemi, Laura Ramadei, Andi Matichak, Corey Parker Robinson, Joe Forbrich, Marija Skangale, Eric Zuckerman, Greg Keller, Isabel Shill, Ronen Rubinstein, John D'Leo, William Hill, Molly Gordon, Laura Gómez, Amanda Stephen, Mike Houston, Michael Torpey, Paulina Singer, Olga Merediz, Gameela Wright, Alfredo De Quesada, Victor Pagan, Stephen O'Reilly, Edmund Donovan, Wai Ching Ho, Ezra Knight, Gregory Korostishevsky, Andhy Méndez, Esau Pritchett, Brian Haley, Craig Walker, Angel Rosa, Deborah Offner, Genoveva Rossi, Tom Lipinski, Mary Louise Wilson, Olja Zujeva, Ben Konigsberg, Taliyah Whitaker, Anna Suzuki, Daniella De Jesús, Rebecca Drysdale, Emily Althaus, Hunter Emery, Kabby Borders, Sean Ringgold, Pico Alexander, Elizabeth Alderfer, Chris McGinn, Carter Redwood, Raymond Mamrak, Max Talisman, Alison Fernandez, Eden Malyn, Lori Tan Chinn, Asia Kate Dillon, Noah Robbins, Sylvia Kauders, Michael Bryan French, Bill Sage, Michael Cuomo, Blanchard Ryan, Booch O'Connell, Christina Brucato, Jesse Ray Sheps, Morgan Wolk, Danny Ramirez, Madeleine Rose Yen, Charlie Barnett, Matthias Petsche, Shae D'lyn, Josh Green, Maria Rivera, Gabrielle Ruiz, Calvin Dutton, Coleman Lannum, Stephanie J. Block, Jeff Ryan, Natalie Carter, Mia Sinclair Jenness, Kana Hatakeyama, Andy Schneeflock, Jermel Howard, Mugga, Amanda Fuller, Finnerty Steeves, Lovie Simone, Alex Esola, Susan Heyward, Alex Trebek, Nicholas Webber, Michael J. Burg, Curtiss Cook Jr., Josh Segarra, Sipiwe Moyo, Bruce Altman, Michele Hicks, Rebecca Knox, Craig DiFrancia, Annie McNamara, Marcia DeBonis, Elizabeth Cappuccino, Mackenzie Phillips, Gabriel Sloyer, Melanie Iglesias, Shannon Walsh, Brandon Thane Wilson, Method Man, Julie Lake, Rebecca Henderson, Rosal Colon, James McMenamin, Henny Russell, Emily Tarver, Anna Rose Hopkins, Nick Dillenburg, Prudence Wright Holmes, Miriam Morales, Alan Aisenberg, Vicci Martinez, Kelly Karbacz, Shawna Hamic, Francesca Curran, Mandela Bellamy, Evan Hall, Arianda Fernandez, Jamila Velazquez, Nicholas J. Coleman, Faith Logan, Kristen Sieh, Alice Kremelberg, Dena Tyler, Mercedes Griffeth, Gerrard Lobo, Esteban Benito

Tara Herrmann

Scénografie:

Michael Shaw

Kostýmy:

Jennifer Rogien

1. série je totálně návyková, skvělý příběh, poslední sekundy série, kdy hrála ta krásná vánoční hudba, byly prostě totální top, jedna z mých nejoblíbenějších scén ever. Parádní proměna postav, prostě 100%! 2. série je lehce slabší, Vee prahnoucí po moci a hrající si na šéfku mě dost otrávila - 85%. 3. série zase totální nářez, milé zakončení série, kdy alespoň na chvíli byly všechny šťastné. - 100%. 4. série je krásný dárek za zkoušky, měla to asi nejrychleji za sebou, i když ty nové postavy jsou takové nijaké a jen vyplňují prostor. Postupem času jsme se dostali do jakési depresivní tóniny, poslední 2 epizody byly emocionálně nejsilnější za celou dobu existence seriálu. Vyvrcholení totálně luxusní, čekat rok je fakt za trest - 100%. 5. série + 6. série: I nadále parádní jízda, neskutečně návykové, intriky, nenávist pokračují, zkrátka must see seriál, doufám, že bude další série. Oblíbené postavy: Piper + Alex, Red, Poussey, Taystee, Gloria, Sophia, Big Boo, Nicky, Daddy, Frieda. Neoblíbené otravné postavy: Aleida, Pennsatucky, Vee. 'Cause I seen Shawshank and I don't wanna go to Seg because I did your taxes too good.(27.6.2016)

Uf. Přišlo to podobně s Wentworthem, který je proti tomuhle dost nuda. Nicméně se zásadně nekouří... moooc amér na lesby, mooooc amér na cigára? Tohle by tam asi moc nevadilo, ale co mi fakt vadí, je ta neuvěřitelná nelogičnost různých prvků ve scénáři. Nejsem si jistá, jestli ty šíleně očividné chyby vznikly až při natáčení, resp. u režie, ale je to do očí bijící a bolící. Něco mezi lepší tři - horší čtyři.(4.1.2014)

Největší devizou Orange Is the New Black nejsou jen postavy, ale zejména pomalý vypravěčský styl. Divák se díky němu stává spolu s Piper novým vězněm a má možnost podobně jako ona postupně poznávat prostředí, pravidla a hlavně ostatní spoluvězeňkyně. Což je velmi zábavné, protože Kohan hned od začátku tlačí na pilu a nutí diváka vytvářet si k jednotlivým postavám sympatie či antipatie, aniž by jim hned dala větší vodítka k jejich poznání. Až postupem času pomocí vedlejších dějových linií objasňuje motivace a životní příběhy jednotlivých postav, což vede ke konfliktu s dříve utvořenými názory. Zároveň se ale ukazuje, že většina osazenstva věznice jsou starostlivé a v nitru hodné ženy, které se dopustily díky naivitě nebo impulzivnosti ve svém životě jednoho, či více chybných kroků. Orange Is the New Black je totiž komediální drama. Kvůli svému žánru se jedná o lehce komediální seriál, který se dotýká vážných témat, ale snaží se je pojímat s odstupem, a jen málokdy jde opravdu hluboko do problematiky. A je to škoda, protože ta vážnější nota mu sluší mnohem více.(11.11.2013)

Bylo nebylo, Piper Chapman měla přítelkyni Alex. Žily si skvěle, milovaly se, pořádaly večírky, hodně cestovaly, ale místo aby si z cest do Kambodže, Istanbulu nebo na Seychely přivezly nějaký ten suvenýr, vozily...heroin. O deset let později ale minulost Piper dostihne a ona vyfasuje 15měsíců natvrdo. K velkému překvapení Larryho, jejího snoubence, který do té chvíle neslyšel nejen o heroinu, ale ani o jisté Alex, která byla na import bílého prášku expert a která, scénáristo div se, sedí ve stejné base, do níž teď zamířila Piper. Takhle nějak začíná Orange is the New Black, nová série Netflixu. Překvapivě, vtipně, naivně a trochu sebelítostivě. Ale během třinácti epizod, které nám Jenji Kohan podle knižní předlohy Piper Kerman pěkně najednou a bez čekání nachystala, se celá ta přehlídka lidských trosek, podivínek, gangsterek a smažek, jak se Piper (a nám) na první pohled chovanky státního vězení zdály, změní pomocí skvělých flashbacků v lidské bytosti, z nichž každá se ve vězení ocitla z jiného důvodu, ovšem podobně jako Piper kvůli sérii chybných rozhodnutí. Seriál stojí a padá s lidskými příběhy a s herečkami a herci, kteří je ztvárňují. Scénář je brilantní, graduje z prvotního oťukávání nového prostředí (pilot), přes humornou vložku (The Chickening) až po husté drama (Fucksgiving a závěrečné epizody). Taylor Schilling je výborná, jako zpočátku zdánlivě nevinná Piper, v níž se ve vězení možná probudí to pravé, sobecké já, stejně jako Laura Prepon a její (the hot one) Alex, Kate Mulgrew nebo Natasha Lyonne (nemluvě o ultra slizkém dozorci v podání Pabla Schreibera). (Jen ten Biggs mi tam nesedí, ale jenom proto, že totálně shippuju Piper a Alex). Systém jedna epizoda - jedna postava o jejíž minulosti se dozvídáme, mi plně vyhovuje, stejně jako černý humor, kterým je to celé proložené. A titlní song od Reginy Spektor to celé jen korunuje. Takže pro mě seriál roku, směle do druhé řady!_"I've been starved out, teased, stalked, threatened, and called Taylor Swift!" // "Everything is different, the second time around..." zní v titulní písni z úst Reginy Spektor a na druhou řadu to sedí víc než přesně, protože to, co bylo napoprvé jen takové pošťuchování v druhé řadě nabralo neuvěřitelné obrátky. Piper a její příběh byly tentokrát lehce upozaděny (ale ne na úkor několika výživných flashbacků), Alex se taky na čas ztratila, ale zato Litchfield přivítal novou vězenkyni Vee, která pořádně zamíchala kartami. A hlavně - ti, o nichž jsme v první řadě jenom matně tušili, jaký jej jejich příběh, se dostali konečně ke slovu a že jde o pořádně silné příběhy - sestra Ingalls, Morello, Black Cindy, Poussey (Poussey!) a taky slečna Rosa mají za sebou ( a před sebou) spoustu věcí a Jenji Kohan to dobře ví a umí to divákovi naservírovat víc než skvěle. Druhá řada je za skvělých pět a za rok se zase těším.(18.7.2013)

Od pěti hvězdiček dělí tento seriál pouze několik hluchých míst a občasné nudné pasáže (především se snoubencem Piper). Úžasné je, že se s postavami seznamujeme velmi postupně a některé lépe poznáme dokonce až v posledním díle. Na vězenkyně si uděláme jasný obrázek skrze jejich chování ve vězení, abysme posléze zjistili, jaký vlastně měly život venku. Často proto není nouze o dojemné scény, které jsou leckdy podpořeny opravdu vynikajícím herectvím. Seriálu nechybí ani sofistikovaný humor, vášeň a láska. V hudbě zaujme především úvodní znělka složená a nazpívaná Reginou Spector.(17.10.2013)

• - V úvodní znělce, během které hraje skaldba "You've Got Time! od Reginy Spector, se objevují tváře skutečných odsouzených žen. Jedna z tváří ale patří Piper Kerman, autorce předlohy k seriálu. (Narcis)

• - Název epizody v daném díle vždy zmíní některá z postav. (oli009)

• - Kadeřnici Sophii v seriálu hraje transsexuální herečka a LGBT aktivistka Laverne Cox. Její bratr-dvojče pak ztvárnil Sophii před změnou pohlaví v epizodě věnované její minulosti. (Beagle)