Orange Is the New Black (TV seriál)

Orange Is the New Black

Drama / Komedie

USA, 2013 - 2018, 76 h 27 min (Minutáž: 52–93 min)

Tvůrci:

Jenji Kohan

Předloha:

Piper Kerman (kniha)

Taylor Schilling, Jason Biggs, Kate Mulgrew, Lorraine Toussaint, Natasha Lyonne, Yael Stone, Laura Prepon, Taryn Manning, Michael Chernus, Deborah Rush, Teena Byrd, Robert Stanton, Uzo Aduba, Vicky Jeudy, Madeline Brewer, Danielle Brooks, Samira Wiley, Pablo Schreiber, Annie Golden, Jackie Cruz, Rachel Brosnahan, Nick Sandow, Beth Katehis, Joanna Adler, Alysia Reiner, Matt McGorry, Natalie Knepp, Alexander Flores, Madison McKinley, Bill Hoag, Mary Looram, Robert C. Kirk, Stephanie Andujar, Sabrina Carpenter, Joe Caniano, Sebastian La Cause, Olivia Luccardi, Lauren Lapkus, Ruby Rose, Abigail Savage, Laverne Cox, Michael Harney, Oona Laurence, Conor Romero, Maria Di Angelis, Marko Caka, Mike Malvagno, Tyler Alvarez, Jamie Denbo, Chris Beetem, Erin Davie, Alexander Wraith, Morgan Spector, Portia Reiners, Constance Shulman, Dominic Comperatore, Lin Tucci, Matt Peters, Dascha Polanco, Norm Golden, Roy Jackson, Miguel Izaguirre, Beanie Feldstein, Maria Dizzia, Elizabeth Rodriguez, Lori Petty, Clare Foley, Amelia Fowler, Justin Morck, Patricia Kalember, Michael Rainey Jr., Tanya Wright, Dionne Audain, Blair Brown, Brad William Henke, Richard Masur, Jolene Purdy, Shannon Esper, Beth Dover, John Magaro, Mike Birbiglia, Chris Sarandon, Christopher Clawson, Judith Roberts, Demosthenes Chrysan, Michelle Hurst, Catherine Curtin, Nick Stevenson, Kathryn Kates, Todd Susman, Beth Fowler, Harold Surratt, Christian Keiber, Jessica Pimentel, Arden Myrin, James McDaniel, David Aaron Baker, Michael Nathanson, Emma Myles, Diane Guerrero, Lea DeLaria, Lindsay Felton, Laryssa Lauret, Dominic Colón, Kim Director, Mary Boyer, Glenn Farnham, Adrienne Warren, Bekah Mulberg, Adrienne C. Moore, Brendan Burke, Lolita Foster, Yvette Freeman, Mckayla Twiggs, Kimiko Glenn, Barbara Rosenblat, Ramón Franco, Oksana Lada, Nina Rausch, Dale Soules, Deirdre Lovejoy, Leslie Lyles, Rosemary Howard, Skipp Sudduth, Mary Steenburgen, Conor Donovan, Selenis Leyva, Michael Buscemi, Laura Ramadei, Andi Matichak, Corey Parker Robinson, Joe Forbrich, Marija Skangale, Eric Zuckerman, Greg Keller, Isabel Shill, Ronen Rubinstein, John D'Leo, William Hill, Molly Gordon, Laura Gómez, Amanda Stephen, Mike Houston, Michael Torpey, Paulina Singer, Olga Merediz, Gameela Wright, Alfredo De Quesada, Victor Pagan, Stephen O'Reilly, Edmund Donovan, Wai Ching Ho, Ezra Knight, Gregory Korostishevsky, Andhy Méndez, Esau Pritchett, Brian Haley, Craig Walker, Angel Rosa, Deborah Offner, Genoveva Rossi, Tom Lipinski, Mary Louise Wilson, Olja Zujeva, Ben Konigsberg, Taliyah Whitaker, Anna Suzuki, Daniella De Jesús, Rebecca Drysdale, Emily Althaus, Hunter Emery, Kabby Borders, Sean Ringgold, Pico Alexander, Elizabeth Alderfer, Chris McGinn, Carter Redwood, Raymond Mamrak, Max Talisman, Alison Fernandez, Eden Malyn, Lori Tan Chinn, Asia Kate Dillon, Noah Robbins, Sylvia Kauders, Michael Bryan French, Bill Sage, Michael Cuomo, Blanchard Ryan, Booch O'Connell, Christina Brucato, Jesse Ray Sheps, Morgan Wolk, Danny Ramirez, Madeleine Rose Yen, Charlie Barnett, Matthias Petsche, Shae D'lyn, Josh Green, Maria Rivera, Gabrielle Ruiz, Calvin Dutton, Coleman Lannum, Stephanie J. Block, Jeff Ryan, Natalie Carter, Mia Sinclair Jenness, Kana Hatakeyama

Tara Herrmann

Bill Turro

Scénografie:

Michael Shaw

Kostýmy:

Jennifer Rogien

Yay ! Konečně zase skvělej skvělej seriál. Po druhé sérii jsem musela změnit hodnocení na 5*. Všechny vězeňkyně jsou hrozně příjemný a sympatický, že člověk úplně zapomene na to že jsou to zločinci a odpustí jim naprosto cokoliv. Je skvělý je poznat ve vězeňském prostředí a pak koukat na odbočky, které prozradí, jak se tam dostaly. Ani nemůžu vypsat oblíbené postavy protože to jsou fakt skoro všechny. Jen Jason Biggs se mi tam nehodí.(14.6.2014)

Ve stoje tleskám Netflixu, který během jednoho roku přišel ne jen s jedním, ale hned se třemi klenoty seriálové produkce Jenže zatímco House of Cards bylo díky britské předloze i hvězdné záštitě sázkou na jistotu, a kýžené pokračování Arrested Development splněným snem fanoušků tohoto kultu, Orange Is the New Black mělo podmínky jako nijak zvlášť nevynikající drama mnohem těžší. Prvním trumfem je hned vedle zajímavého a bohatého prostředí vynikající obsazení v čele s neodolatelnou ústřední Piper a tou dost možná nejvíc sexy dračicí Alex. Ty krásné ženské (ač většinou ne tolik navenek) se prostě nedá nemilovat, tvůrci se mi totiž jejich každodenními radostmi i útrapami trefili přesně do toho sweet spot, kdy jejich příhody jsou sice jednoduché, vtipné i dojímavé, ale přitom ne banální, často i hodně drsné, a především tak hřejivě lidské, jak je to jen možné. Prakticky žádná postava tu není jen do počtu a postupné odvyprávění jejich pohnutých osudů to dokazuje. Ten pocit vlastně perfektně vystihují už i skvělé úvodní titulky. Jak první, tak i druhá řada jsou bez jediné chybičky a nemám nejmenší pochyby o tom, že si OITNB své kvality udrží až do blížícího se skončení trestu hlavní postavy. Tvrdit, že je třetí série mírným zklamáním by bylo trochu pokrytecké, ale nemůžu se tomu dojmu ubránit. Seriál totiž dál pokračuje v nastavených postupech, a prohlubování dalších postav se pořád daří stejně dobře. Problém mám nicméně s docela radikální proměnou Piper, kdy se prakticky zničehonic naplno projevily všechny negativní stránky její osobnosti najednou - a v tu ránu jsem ji až nepřirozeně moc začal nenávidět, přičemž mi spolu s tím začala vadit jedna z hlavních linek série. Ty ostatní ale zůstávají špičkové. Prostě fenomén. Remember all their faces, remember all their voices, everything is different the second time around. And you've got time.(19.6.2014)

Dlouho velice dlouho jsem se odhodlávala na seriál dívat. Vzhledem k tomu, že Tráva od Jenji se pro mě stala top 1 seriálem během prvního dílu a pak jsem 4 dny strávila sledováním celého seriálu abych viděla jak to dopadne tak jsem si tenhle seriál chtěla nechat na co nejpozdější dobu už jen z důvodu, že ještě není dotočen a dlouho bych čekala na zakončení. Samozřejmě to dopadlo tak, že jsem se dívat začala (Pilot se mi stále sekal že by náznak at se ještě nedívám?) a dopadlo to jako v případě Trávy. Za jeden den zhlédnutá celá první série, za další dva dny druhá série. 3. sérii jsem si sehnala hned po vydání ale kvůli absenci českých titulek jsem dlouho vyčkávala až jsem si to samou zlostí přeložila sama...ano, já antitalent jsem si přeložila celou sérii... Jako vždy v případě Jenji Kohan zvítězil černý humor, který mi naprosto vyhovuje. Oblíbené postavy: Lorna Morello (Snílek s neustálými řečmi o svatbě, ve 3. sérii mimo z odchodu Nicky a následně svatba..No skvěle! :)), Nicky Nichols (Pro mě top 1 postava, hlučná, vtipná. Bohužel ve třetí sérii odešla a začíná to upadat!! Doufám, že se brzy vrátí!!), Red (dramatická, neustálé výmysly, jednu dobu trošku troska ale ve třetí sérii opět na vrcholku) , Penssatucky (v první sérii katastrofa, od druhé série jsem si ji oblíbila, ty její kecy jsou prostě úžasné..I'm an angel. I mean look at my dress..). Strašně se mi líbí, že se seriál nezaobírá pouze hlavní "hrdinkou" Piper, protože to by byla pro mě naprostá katastrofa. Je nezajímavá, absolutně z cesty.. Kdykoliv ji ukáží tak mě jen dokáže vytočit.. Její rozhodování mezi Alex a Larrym bylo trapné.. Po příchodu Stelly úplná katastrofa.. Až na pár scének ji opravdu nemusím!! Zakončení všech sérií naprosto perfektní.. Škoda, že díly nevazují ihned na sebe ale prostě to startuje někde jinde.. !(2.5.2015)

• ChArLeNe

Pre mňa sklamanie. Herecky, je to zvládnuté dobre. No môj problém je v scénkach v kontexte, ktoré podľa mňa veľa-krát vyzneli smiešne (a nie v tom dobrom zmysle). Ak sa počas seriálu musím veľa-krát facepalmovať, môj postoj k seriálu tým poriadne utrpí. No aby som len nepoukazovala na negatíva, tak čo sa mi zo seriálu najviac páčilo boli nahliadnutia do minulostí. Ak seriál o lezbách, tak The L Word sa mi páči omnoho viac. Od Jenji Kohan dávam prednosť Weeds. A ak seriál s oranžovými oblekmi, tak okrem tohto som zatiaľ videla iba Misfits. Mimochodom, našla som LEPŠÍ OPENING(16.4.2014)

Největší devizou Orange Is the New Black nejsou jen postavy, ale zejména pomalý vypravěčský styl. Divák se díky němu stává spolu s Piper novým vězněm a má možnost podobně jako ona postupně poznávat prostředí, pravidla a hlavně ostatní spoluvězeňkyně. Což je velmi zábavné, protože Kohan hned od začátku tlačí na pilu a nutí diváka vytvářet si k jednotlivým postavám sympatie či antipatie, aniž by jim hned dala větší vodítka k jejich poznání. Až postupem času pomocí vedlejších dějových linií objasňuje motivace a životní příběhy jednotlivých postav, což vede ke konfliktu s dříve utvořenými názory. Zároveň se ale ukazuje, že většina osazenstva věznice jsou starostlivé a v nitru hodné ženy, které se dopustily díky naivitě nebo impulzivnosti ve svém životě jednoho, či více chybných kroků. Orange Is the New Black je totiž komediální drama. Kvůli svému žánru se jedná o lehce komediální seriál, který se dotýká vážných témat, ale snaží se je pojímat s odstupem, a jen málokdy jde opravdu hluboko do problematiky. A je to škoda, protože ta vážnější nota mu sluší mnohem více.(11.11.2013)

• - V desátém díle 1. řady během jedné scény sleduje postava Larryho Blooma (Jason Biggs) seriál Tráva (od r. 2005), jehož tvůrkyní je taktéž Jenji Kohan. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Název epizody v daném díle vždy zmíní některá z postav. (oli009)

• - V rozhovore medzi Red (Kate Mulgrew) a Nicky (Natasha Lyonne), Nicky hovorí: "Myslela som, že som bola ako tvoj Spock" (v angličtine: "I thought I was like your Spock"), čo je odkaz na rolu herečky Kate Mulgrew vo filme Star Trek: Nemesis (2002). Objavila sa aj v seriáli Star Trek: Voyager (1995 - 2001) a nahovorila svoju postavu Adm. Kathryn Janeway do videohier Star Trek Voyager: Elite Force a Star Trek: Legacy z rokov 2000 a 2006. (Ex1T)