Orange Is the New Black (TV seriál)

Orange Is the New Black

Drama / Komedie

USA, 2013 - 2019, 89 h 46 min (Minutáž: 52–93 min)

Tvůrci:

Jenji Kohan

Předloha:

Piper Kerman (kniha)

Taylor Schilling, Laura Prepon, Kate Mulgrew, Uzo Aduba, Danielle Brooks, Natasha Lyonne, Taryn Manning, Nick Sandow, Yael Stone, Vicky Jeudy, Jason Biggs, Jackie Cruz, Lorraine Toussaint, Samira Wiley, Laverne Cox, Alysia Reiner, Pablo Schreiber, Matt McGorry, Annie Golden, Madeline Brewer, Michael Chernus, Deborah Rush, Teena Byrd, Robert Stanton, Rachel Brosnahan, Beth Katehis, Joanna Adler, Beth Dover, Natalie Knepp, Alexander Flores, Madison McKinley, Bill Hoag, Mary Looram, Robert C. Kirk, Stephanie Andujar, Sabrina Carpenter, Joe Caniano, Sebastian La Cause, Olivia Luccardi, Lauren Lapkus, Ruby Rose, Abigail Savage, Michael Harney, Oona Laurence, Conor Romero, Maria Di Angelis, Marko Caka, Mike Malvagno, Tyler Alvarez, Jamie Denbo, Chris Beetem, Erin Davie, Alexander Wraith, Morgan Spector, Portia Reiners, Constance Shulman, Dominic Comperatore, Lin Tucci, Matt Peters, Dascha Polanco, Norm Golden, Roy Jackson, Miguel Izaguirre, Beanie Feldstein, Maria Dizzia, Elizabeth Rodriguez, Lori Petty, Clare Foley, Amelia Fowler, Justin Morck, Patricia Kalember, Michael Rainey Jr., Tanya Wright, Dionne Audain, Blair Brown, Brad William Henke, Richard Masur, Jolene Purdy, Shannon Esper, John Magaro, Mike Birbiglia, Chris Sarandon, Christopher Clawson, Judith Roberts, Demosthenes Chrysan, Michelle Hurst, Catherine Curtin, Nick Stevenson, Kathryn Kates, Todd Susman, Beth Fowler, Harold Surratt, Christian Keiber, Jessica Pimentel, Arden Myrin, James McDaniel, David Aaron Baker, Michael Nathanson, Emma Myles, Diane Guerrero, Lea DeLaria, Lindsay Felton, Laryssa Lauret, Dominic Colón, Kim Director, Mary Boyer, Glenn Farnham, Adrienne Warren, Bekah Mulberg, Adrienne C. Moore, Brendan Burke, Lolita Foster, Yvette Freeman, Mckayla Twiggs, Kimiko Glenn, Barbara Rosenblat, Ramón Franco, Oksana Lada, Nina Rausch, Dale Soules, Deirdre Lovejoy, Leslie Lyles, Rosemary Howard, Skipp Sudduth, Mary Steenburgen, Conor Donovan, Selenis Leyva, Michael Buscemi, Laura Ramadei, Andi Matichak, Corey Parker Robinson, Joe Forbrich, Marija Skangale, Eric Zuckerman, Greg Keller, Isabel Shill, Ronen Rubinstein, John D'Leo, William Hill, Molly Gordon, Laura Gómez, Amanda Stephen, Mike Houston, Michael Torpey, Paulina Singer, Olga Merediz, Gameela Wright, Alfredo De Quesada, Victor Pagan, Stephen O'Reilly, Edmund Donovan, Wai Ching Ho, Ezra Knight, Gregory Korostishevsky, Andhy Méndez, Esau Pritchett, Brian Haley, Craig Walker, Angel Rosa, Deborah Offner, Genoveva Rossi, Tom Lipinski, Mary Louise Wilson, Olja Zujeva, Ben Konigsberg, Taliyah Whitaker, Anna Suzuki, Daniella De Jesús, Rebecca Drysdale, Emily Althaus, Hunter Emery, Kabby Borders, Sean Ringgold, Pico Alexander, Elizabeth Alderfer, Chris McGinn, Carter Redwood, Raymond Mamrak, Max Talisman, Alison Fernandez, Eden Malyn, Lori Tan Chinn, Asia Kate Dillon, Noah Robbins, Sylvia Kauders, Michael Bryan French, Bill Sage, Michael Cuomo, Blanchard Ryan, Booch O'Connell, Christina Brucato, Jesse Ray Sheps, Morgan Wolk, Danny Ramirez, Madeleine Rose Yen, Charlie Barnett, Matthias Petsche, Shae D'lyn, Josh Green, Maria Rivera, Gabrielle Ruiz, Calvin Dutton, Coleman Lannum, Stephanie J. Block, Jeff Ryan, Natalie Carter, Mia Sinclair Jenness, Kana Hatakeyama, Andy Schneeflock, Jermel Howard, Mugga, Amanda Fuller, Finnerty Steeves, Lovie Simone, Alex Esola, Susan Heyward, Alex Trebek, Nicholas Webber, Michael J. Burg, Curtiss Cook Jr., Josh Segarra, Sipiwe Moyo, Bruce Altman, Michele Hicks, Rebecca Knox, Craig DiFrancia, Annie McNamara, Marcia DeBonis, Elizabeth Cappuccino, Mackenzie Phillips, Gabriel Sloyer, Melanie Iglesias, Shannon Walsh, Brandon Thane Wilson, Method Man, Julie Lake, Rebecca Henderson, Rosal Colon, James McMenamin, Henny Russell, Emily Tarver, Anna Rose Hopkins, Nick Dillenburg, Prudence Wright Holmes, Miriam Morales, Alan Aisenberg, Vicci Martinez, Kelly Karbacz, Shawna Hamic, Francesca Curran, Mandela Bellamy, Evan Hall, Arianda Fernandez, Jamila Velazquez, Nicholas J. Coleman, Faith Logan, Kristen Sieh, Alice Kremelberg, Dena Tyler

Tara Herrmann

Scénografie:

Michael Shaw

Kostýmy:

Jennifer Rogien

Uf. Přišlo to podobně s Wentworthem, který je proti tomuhle dost nuda. Nicméně se zásadně nekouří... moooc amér na lesby, mooooc amér na cigára? Tohle by tam asi moc nevadilo, ale co mi fakt vadí, je ta neuvěřitelná nelogičnost různých prvků ve scénáři. Nejsem si jistá, jestli ty šíleně očividné chyby vznikly až při natáčení, resp. u režie, ale je to do očí bijící a bolící. Něco mezi lepší tři - horší čtyři.(4.1.2014)

Netflix na to šel dobře už s House of Cards, ale ten neměl uječenou Taylor Schilling. Neberte to špatně, je to skvělá herečka, ale jedna věc mi na tý její postavě neskutečně vadí. Jde do vězení, všichni jí říkají, že na sobě nesmí nechat znát zranitelnost a ona všude chodí s výrazem ztraceného dítěte a bulí už při pohledu na kartáček. Way to go.(17.7.2013)

Úvod druhý řady teda dost peckovej, doufám, že se tu objeví minimálně nějakej souhrn. Netflix is the new HBO, opravdu tenhle seriál v kvalitách za House of Cards zaostává jenom o kousíček, jestli vůbec. Hrozně se těším na jejich další kousky. 2. řada špičková, myslím, že si to 9/10 drží po celou sezonu, mimo 8. dílu, ten je totálně nářezový na plný počet. Moc se mi to nestává v půlce rozkoukaného seriálu, ale dal jsem ho dvakrát za sebou.(25.6.2015)

Největší devizou Orange Is the New Black nejsou jen postavy, ale zejména pomalý vypravěčský styl. Divák se díky němu stává spolu s Piper novým vězněm a má možnost podobně jako ona postupně poznávat prostředí, pravidla a hlavně ostatní spoluvězeňkyně. Což je velmi zábavné, protože Kohan hned od začátku tlačí na pilu a nutí diváka vytvářet si k jednotlivým postavám sympatie či antipatie, aniž by jim hned dala větší vodítka k jejich poznání. Až postupem času pomocí vedlejších dějových linií objasňuje motivace a životní příběhy jednotlivých postav, což vede ke konfliktu s dříve utvořenými názory. Zároveň se ale ukazuje, že většina osazenstva věznice jsou starostlivé a v nitru hodné ženy, které se dopustily díky naivitě nebo impulzivnosti ve svém životě jednoho, či více chybných kroků. Orange Is the New Black je totiž komediální drama. Kvůli svému žánru se jedná o lehce komediální seriál, který se dotýká vážných témat, ale snaží se je pojímat s odstupem, a jen málokdy jde opravdu hluboko do problematiky. A je to škoda, protože ta vážnější nota mu sluší mnohem více.(11.11.2013)

Neustále jsem chodil kolem toho seriálu. ale bál jsem se, že to nebude nic pro mě. A takhle to bylo dlouhý rok. Až do dne, kdy jsem ze zvědavosti shlédl pilota. Naprosto mě to dostalo. Z pilotní epizody byl dvou-sérioví maratón. Naprosto se mi líbí toto drama namíchané menšími prvky komedie (och ten díl s kuřetem!). Líbí se mi jak linka s hlavní "hrdinky" Piper Chapman tak také linky ostatních, které jsou postupem času ukazovány, a v každém díle je tento prostor věnovaný někomu jinému. Je to zajímavé a kromě toho, že divák ví víc o ostatních také ho to k seriálu doslova připoutá. Ano některé sympatické postavy jsou časem totálně nesympatické a naopak, ale tak to chodí, že? Každopádně herecké obsazení to sympatické je. Jen tak dál. Další série netrpělivě očekávaná.(23.6.2014)

• - Internetová streamovací stanice Netflix opět vsadila na stejný formát, který se jí už vyplatil u seriálu House of Cards (od r. 2013). Vypustila všech 13 epizod najednou a vzápětí také oznámila pokračování v podobě druhé série (Dlee)

• - V rozhovore medzi Red (Kate Mulgrew) a Nicky (Natasha Lyonne), Nicky hovorí: "Myslela som, že som bola ako tvoj Spock" (v angličtine: "I thought I was like your Spock"), čo je odkaz na rolu herečky Kate Mulgrew vo filme Star Trek: Nemesis (2002). Objavila sa aj v seriáli Star Trek: Voyager (1995 - 2001) a nahovorila svoju postavu Adm. Kathryn Janeway do videohier Star Trek Voyager: Elite Force a Star Trek: Legacy z rokov 2000 a 2006. (Ex1T)

• - Třetí epizodu první řady režírovala Jodie Foster. (Beagle)