Orange Is the New Black (TV seriál)

Orange Is the New Black

Drama / Komedie

USA, 2013 - 2017, 63 h 27 min (Minutáž: 52x57 min)

Předloha:

Piper Kerman (kniha)

Scott Doherty

Taylor Schilling, Jason Biggs, Kate Mulgrew, Lorraine Toussaint, Natasha Lyonne, Yael Stone, Laura Prepon, Taryn Manning, Michael Chernus, Deborah Rush, Teena Byrd, Robert Stanton, Uzo Aduba, Vicky Jeudy, Madeline Brewer, Danielle Brooks, Samira Wiley, Pablo Schreiber, Annie Golden, Jackie Cruz, Rachel Brosnahan, Nick Sandow, Beth Katehis, Joanna Adler, Alysia Reiner, Matt McGorry, Natalie Knepp, Alexander Flores, Madison McKinley, Bill Hoag, Mary Looram, Robert C. Kirk, Stephanie Andujar, Sabrina Carpenter, Joe Caniano, Sebastian La Cause, Olivia Luccardi, Lauren Lapkus, Ruby Rose, Abigail Savage, Laverne Cox, Michael Harney, Oona Laurence, Conor Romero, Maria Di Angelis, Marko Caka, Mike Malvagno, Tyler Alvarez, Jamie Denbo, Chris Beetem, Erin Davie, Alexander Wraith, Morgan Spector, Portia Reiners, Constance Shulman, Dominic Comperatore, Lin Tucci, Matt Peters, Dascha Polanco, Norm Golden, Roy Jackson, Miguel Izaguirre, Beanie Feldstein, Maria Dizzia, Elizabeth Rodriguez, Lori Petty, Clare Foley, Amelia Fowler, Justin Morck, Patricia Kalember, Michael Rainey Jr., Tanya Wright, Dionne Audain, Blair Brown, Brad William Henke, Richard Masur, Jolene Purdy, Shannon Esper, Beth Dover, John Magaro, Mike Birbiglia, Chris Sarandon, Christopher Clawson, Judith Roberts, Demosthenes Chrysan, Michelle Hurst, Catherine Curtin, Nick Stevenson, Kathryn Kates, Todd Susman, Beth Fowler, Harold Surratt, Christian Keiber, Jessica Pimentel, Arden Myrin, James McDaniel, David Aaron Baker, Michael Nathanson, Emma Myles, Diane Guerrero, Lea DeLaria, Lindsay Felton, Laryssa Lauret, Dominic Colón, Kim Director, Mary Boyer, Glenn Farnham, Adrienne Warren, Bekah Mulberg, Adrienne C. Moore, Brendan Burke, Lolita Foster, Yvette Freeman, Mckayla Twiggs, Kimiko Glenn, Barbara Rosenblat, Ramón Franco, Oksana Lada, Nina Rausch, Dale Soules, Deirdre Lovejoy, Leslie Lyles, Rosemary Howard, Skipp Sudduth, Mary Steenburgen, Conor Donovan, Selenis Leyva, Michael Buscemi, Laura Ramadei, Andi Matichak, Corey Parker Robinson, Joe Forbrich, Marija Skangale, Eric Zuckerman, Greg Keller, Isabel Shill, Ronen Rubinstein, John D'Leo, William Hill, Molly Gordon, Laura Gómez, Amanda Stephen, Mike Houston, Michael Torpey, Paulina Singer, Olga Merediz, Gameela Wright, Alfredo De Quesada, Victor Pagan, Stephen O'Reilly, Edmund Donovan, Wai Ching Ho, Ezra Knight, Michael Bryan French, Gregory Korostishevsky, Andhy Méndez, Esau Pritchett, Brian Haley, Craig Walker, Angel Rosa, Deborah Offner, Genoveva Rossi, Tom Lipinski, Mary Louise Wilson, Olya Zueva, Ben Konigsberg, Taliyah Whitaker, Anna Suzuki, Daniella De Jesús, Rebecca Drysdale, Emily Althaus, Hunter Emery, Kabby Borders, Sean Ringgold, Pico Alexander, Elizabeth Alderfer, Chris McGinn, Carter Redwood

Tara Herrmann

Scénografie:

Michael Shaw

"Viem, že než som sem prišla bola som niekto. Bola som niekto a žila som život, ktorý som si sama vybrala. A teraz? Teraz sa len snažím prežiť deň bez plaču. A bojím sa. Neustále sa bojím. Bojím sa, že tu nie som sama sebou a zároveň, že som. Najdesivejším na väzení, nie sú ostatní ľudia, ale to stretnutie so svojím pravým ja. Tu nie je kam utekať. Tu ťa pravda dobehne"....Piper vo svojom preslove presne vystihla to o čom tento seriál celý je a zároveň aj to čo ma na ňom tak veľmi baví. Nadhľad a istá dávka humoru vôbec nie sú na škodu a vedľajšie dejové línie sú miestami zaujímavejšie ako tá hlavná, čo seriálu tiež veľmi prospieva. U mňa zatiaľ čistých 5* a už sa veľmi teším na novú sériu !!(4.6.2015)

Perfektní mix dramatu a komedie! Seriál mě zaujal mnoha nominacemi na Emmy a rozhodně nezklamal. Prostředí ženské věznice je skvělé a hlavně klobouk dolů před tvůrci za scénář a vykreslení postav. Jasně, spousta momentů je trochu nadnesených a seriál hodně hraje na komediální notu, ale najde se i plno hodně silných momentů. Navíc se mi už dlouho nestalo, že bych si oblíbil tolik postav a hlavně o každé z postav něco věděl. Člověku na každé z těch ženských i zaměstnanců záleží a chápe jejich motivy. Je tu snad 20 vedlejších postav, ale žádná tu není vyloženě "jen do počtu". Každá má svou roli a příběh a postupnými flashbacky jste s ní postupně seznamování. 1. řada byla skvělá, 2. měla pomalejší rozjezd, ale díky druhé půlce a postupnému rozvíjení příběhu i ze strany zaměstnanců věznice musím dát plný počet. Těším se na 3. řadu!(7.11.2014)

Tento seriál mi trochu připomíná Breaking Bad ve vězeňském ženském provedení. Poněvadž stejně jako u Waltera je i u Piper nejdůležitější proměna osobnosti. Jistě, místo vaření metamfetaminu je tady kalhotkový gang, ale to nic nemění na tom, že z postavy, která by na počátku neublížila mouše se stane někdo, kdo nemá potíž s tím kohokoliv se zbavit. Navíc tady ale můžeme sledovat celou řadu dalších postav, na které jsou postupně epizody zaměřovány. Tím ale výčet kladů ani zdaleka nekončí, skvělé je prolínání dramatična a komedie, kdy v jednu chvíli jde o život a v další se vše mění na idylku jaká jen ve vězení může být. Rovněž nadprůměrné výkony všech vězeňkyň, ale obzvlášť Crazy Eyes, která je oceňována zcela zaslouženě. Seriál rozhodně doporučuji, ikdyž na první pohled nemusí některé zaujmout. 95%(6.3.2016)

1. série Poté, co jsem se rozloučil s Trávou, byl jsem rád, že Jenji Kohan připravila pro Netflix OITNB. Něco tak podobného, ale přesto úplně jiného. Humor a styl je prostě znatelný, ale seriál z ženského vězeňského prostředí mi zaujal během prvního dílu a pak už bylo jen otázkou času jak rychle dokoukám celou sérii. Postavy jsou opravdu rozmanitost sama a já si je skutečně užíval. Kápo číslo jedna je bezesporu "Pornstache", škoda jeho závěrečné proměny - tu mu prostě nevěřím. Ale je těžký jmenovat jednu protože všechny mají něco do sebe, všechny jsou zajímavý a to se stává málokdy. Ať už jde o Alex, Piper , Red nebo někoho jinýho. I flashbackový seznamování s postavama mi naprosto vyhovalo. Možná jsem jeden z mála komu nevadí obsazení Biggse. (Protože přesně takhle podle mě být ten muž Piper vykreslen). Závěr přinesl potřebnou gradaci a já se opravdu těším na to, až to bude pokračovat. *** 2. série Jak jsem se byl první sérií příjemně překvapen, tak jsem se druhé nemohl dočkat. A zklamaný jsem rozhodně nebyl, i když nadšení z první série se asi překonat nepodařilo. A problém bych ani tak neviděl v nízké účasti Alex, mě třeba víc chyběl Pornstache. Přesto bych druhou sérii směle stavěl vedle té první jako důstojného následovníka. Další ze seriálů, kde si užívám hlavně vedlejší postavy, i když novou Vee jsem si opravdu oblíbil nedokázal. Na třetí sérii se ale rozhodně těším, škoda jen, že je to Netflix a budu muset čekat celý rok a nedostávám dávky postupně. *** 3. série Zase po roce shledání se starými známými ale i novými tvářemi. A opět to dopadlo spokojeností. I když se samozřejmě našlo několik dějových linek, které mě nebavily, tak většinou jsem se slušně bavil. Příběhy z vězení jsou příjemně netflixovsky ulítlý (kalhotky, erotická novela) a flashbacky opět přináší něco zajímavého od důležitých postav. Tentokrát bylo finále poklidnější, i když samozřejmě jisté zakončení přineslo. (a otázky, co se stalo a bude dál). Tuto sérii největší proměnu prodělala Piper, která se z ustrašené pipky stane organizátorkou obchodu a pustí se do vytvoření svého vlastního "gangu", kterému se chystá vládnout pevnou rukou (Jak několikrát ukáže). Upřímně však doufám, že se jí to brzy rozsype pod rukama a bude trpět, protože mi díky tomu přestala být sympatická. *** 4. série Tvůrci OITNB dokazují, že jsou machři na to, aby posouvali děj a přitom se netočil kolem hlavní postavy. Ano, můžete namítnout, že Piper nikdy nebyla tou jedinou hlavní postavou, ale vždy mi přišla hodně v popředí. To se v letošní sérii změnilo, protože tvůrci očividně pochopili, že nemají moc prostoru pro rozvíjení jejího příběhu a tak se věnovali ostatním postavám a hlavně vězení samotnému. Za mě je to jedině dobře, protože Piper už se mi hodně zajídala. Má to však i odvrácenou stránku, protože přes palubu hodili jinou postavu, kterou jim jen těžko budu odpouštět. I tak se však těším na příští rok, další sérii a nové příběhy z Litchfieldu. *** 5. série Za pátou sérii je třeba vážně zatleskat. Nápad se vzpourou a fakt, že se celá série odehraje během tří dní byl sice riskantní, ale udělal z toho skvělou binge-watch záležitost. Snad ještě nikdy mě posun děje u Orange tolik nezajímal. Série samozřejmě opět nabídla několik pamětihodných okamžiků. A skvělá gradace v závěru mě nechala v napětí a očekávání, co bude dál.(26.11.2013)

Největší devizou Orange Is the New Black nejsou jen postavy, ale zejména pomalý vypravěčský styl. Divák se díky němu stává spolu s Piper novým vězněm a má možnost podobně jako ona postupně poznávat prostředí, pravidla a hlavně ostatní spoluvězeňkyně. Což je velmi zábavné, protože Kohan hned od začátku tlačí na pilu a nutí diváka vytvářet si k jednotlivým postavám sympatie či antipatie, aniž by jim hned dala větší vodítka k jejich poznání. Až postupem času pomocí vedlejších dějových linií objasňuje motivace a životní příběhy jednotlivých postav, což vede ke konfliktu s dříve utvořenými názory. Zároveň se ale ukazuje, že většina osazenstva věznice jsou starostlivé a v nitru hodné ženy, které se dopustily díky naivitě nebo impulzivnosti ve svém životě jednoho, či více chybných kroků. Orange Is the New Black je totiž komediální drama. Kvůli svému žánru se jedná o lehce komediální seriál, který se dotýká vážných témat, ale snaží se je pojímat s odstupem, a jen málokdy jde opravdu hluboko do problematiky. A je to škoda, protože ta vážnější nota mu sluší mnohem více.(11.11.2013)

• - Název epizody v daném díle vždy zmíní některá z postav. (oli009)

• - V úvodní znělce, během které hraje skaldba "You've Got Time! od Reginy Spector, se objevují tváře skutečných odsouzených žen. Jedna z tváří ale patří Piper Kerman, autorce předlohy k seriálu. (Narcis)

• - V desátém díle 1. řady během jedné scény sleduje postava Larryho Blooma (Jason Biggs) seriál Tráva (od r. 2005), jehož tvůrkyní je taktéž Jenji Kohan. (nipandelm)