Orange Is the New Black (TV seriál)

Orange Is the New Black

Drama / Komedie

USA, 2013 - 2017, 63 h 27 min (Minutáž: 52x57 min)

Předloha:

Piper Kerman (kniha)

Scott Doherty

Taylor Schilling, Jason Biggs, Kate Mulgrew, Lorraine Toussaint, Natasha Lyonne, Yael Stone, Laura Prepon, Taryn Manning, Michael Chernus, Deborah Rush, Teena Byrd, Robert Stanton, Uzo Aduba, Vicky Jeudy, Madeline Brewer, Danielle Brooks, Samira Wiley, Pablo Schreiber, Annie Golden, Jackie Cruz, Rachel Brosnahan, Nick Sandow, Beth Katehis, Joanna Adler, Alysia Reiner, Matt McGorry, Natalie Knepp, Alexander Flores, Madison McKinley, Bill Hoag, Mary Looram, Robert C. Kirk, Stephanie Andujar, Sabrina Carpenter, Joe Caniano, Sebastian La Cause, Olivia Luccardi, Lauren Lapkus, Ruby Rose, Abigail Savage, Laverne Cox, Michael Harney, Oona Laurence, Conor Romero, Maria Di Angelis, Marko Caka, Mike Malvagno, Tyler Alvarez, Jamie Denbo, Chris Beetem, Erin Davie, Alexander Wraith, Morgan Spector, Portia Reiners, Constance Shulman, Dominic Comperatore, Lin Tucci, Matt Peters, Dascha Polanco, Norm Golden, Roy Jackson, Miguel Izaguirre, Beanie Feldstein, Maria Dizzia, Elizabeth Rodriguez, Lori Petty, Clare Foley, Amelia Fowler, Justin Morck, Patricia Kalember, Michael Rainey Jr., Tanya Wright, Dionne Audain, Blair Brown, Brad William Henke, Richard Masur, Jolene Purdy, Shannon Esper, Beth Dover, John Magaro, Mike Birbiglia, Chris Sarandon, Christopher Clawson, Judith Roberts, Demosthenes Chrysan, Michelle Hurst, Catherine Curtin, Nick Stevenson, Kathryn Kates, Todd Susman, Beth Fowler, Harold Surratt, Christian Keiber, Jessica Pimentel, Arden Myrin, James McDaniel, David Aaron Baker, Michael Nathanson, Emma Myles, Diane Guerrero, Lea DeLaria, Lindsay Felton, Laryssa Lauret, Dominic Colón, Kim Director, Mary Boyer, Glenn Farnham, Adrienne Warren, Bekah Mulberg, Adrienne C. Moore, Brendan Burke, Lolita Foster, Yvette Freeman, Mckayla Twiggs, Kimiko Glenn, Barbara Rosenblat, Ramón Franco, Oksana Lada, Nina Rausch, Dale Soules, Deirdre Lovejoy, Leslie Lyles, Rosemary Howard, Skipp Sudduth, Mary Steenburgen, Conor Donovan, Selenis Leyva, Michael Buscemi, Laura Ramadei, Andi Matichak, Corey Parker Robinson, Joe Forbrich, Marija Skangale, Eric Zuckerman, Greg Keller, Isabel Shill, Ronen Rubinstein, John D'Leo, William Hill, Molly Gordon, Laura Gómez, Amanda Stephen, Mike Houston, Michael Torpey, Paulina Singer, Olga Merediz, Gameela Wright, Alfredo De Quesada, Victor Pagan, Stephen O'Reilly, Edmund Donovan, Wai Ching Ho, Ezra Knight, Michael Bryan French, Gregory Korostishevsky, Andhy Méndez, Esau Pritchett, Brian Haley, Craig Walker, Angel Rosa, Deborah Offner, Genoveva Rossi, Tom Lipinski, Mary Louise Wilson, Olya Zueva, Ben Konigsberg, Taliyah Whitaker, Anna Suzuki, Daniella De Jesús, Rebecca Drysdale, Emily Althaus, Hunter Emery, Kabby Borders, Sean Ringgold, Pico Alexander, Elizabeth Alderfer, Chris McGinn, Carter Redwood, Raymond Mamrak, Max Talisman, Alison Fernandez, Eden Malyn, Lori Tan Chinn, Asia Kate Dillon, Noah Robbins

Tara Herrmann

Scénografie:

Michael Shaw

1. série Poté, co jsem se rozloučil s Trávou, byl jsem rád, že Jenji Kohan připravila pro Netflix OITNB. Něco tak podobného, ale přesto úplně jiného. Humor a styl je prostě znatelný, ale seriál z ženského vězeňského prostředí mi zaujal během prvního dílu a pak už bylo jen otázkou času jak rychle dokoukám celou sérii. Postavy jsou opravdu rozmanitost sama a já si je skutečně užíval. Kápo číslo jedna je bezesporu "Pornstache", škoda jeho závěrečné proměny - tu mu prostě nevěřím. Ale je těžký jmenovat jednu protože všechny mají něco do sebe, všechny jsou zajímavý a to se stává málokdy. Ať už jde o Alex, Piper , Red nebo někoho jinýho. I flashbackový seznamování s postavama mi naprosto vyhovalo. Možná jsem jeden z mála komu nevadí obsazení Biggse. (Protože přesně takhle podle mě být ten muž Piper vykreslen). Závěr přinesl potřebnou gradaci a já se opravdu těším na to, až to bude pokračovat. *** 2. série Jak jsem se byl první sérií příjemně překvapen, tak jsem se druhé nemohl dočkat. A zklamaný jsem rozhodně nebyl, i když nadšení z první série se asi překonat nepodařilo. A problém bych ani tak neviděl v nízké účasti Alex, mě třeba víc chyběl Pornstache. Přesto bych druhou sérii směle stavěl vedle té první jako důstojného následovníka. Další ze seriálů, kde si užívám hlavně vedlejší postavy, i když novou Vee jsem si opravdu oblíbil nedokázal. Na třetí sérii se ale rozhodně těším, škoda jen, že je to Netflix a budu muset čekat celý rok a nedostávám dávky postupně. *** 3. série Zase po roce shledání se starými známými ale i novými tvářemi. A opět to dopadlo spokojeností. I když se samozřejmě našlo několik dějových linek, které mě nebavily, tak většinou jsem se slušně bavil. Příběhy z vězení jsou příjemně netflixovsky ulítlý (kalhotky, erotická novela) a flashbacky opět přináší něco zajímavého od důležitých postav. Tentokrát bylo finále poklidnější, i když samozřejmě jisté zakončení přineslo. (a otázky, co se stalo a bude dál). Tuto sérii největší proměnu prodělala Piper, která se z ustrašené pipky stane organizátorkou obchodu a pustí se do vytvoření svého vlastního "gangu", kterému se chystá vládnout pevnou rukou (Jak několikrát ukáže). Upřímně však doufám, že se jí to brzy rozsype pod rukama a bude trpět, protože mi díky tomu přestala být sympatická. *** 4. série Tvůrci OITNB dokazují, že jsou machři na to, aby posouvali děj a přitom se netočil kolem hlavní postavy. Ano, můžete namítnout, že Piper nikdy nebyla tou jedinou hlavní postavou, ale vždy mi přišla hodně v popředí. To se v letošní sérii změnilo, protože tvůrci očividně pochopili, že nemají moc prostoru pro rozvíjení jejího příběhu a tak se věnovali ostatním postavám a hlavně vězení samotnému. Za mě je to jedině dobře, protože Piper už se mi hodně zajídala. Má to však i odvrácenou stránku, protože přes palubu hodili jinou postavu, kterou jim jen těžko budu odpouštět. I tak se však těším na příští rok, další sérii a nové příběhy z Litchfieldu. *** 5. série Za pátou sérii je třeba vážně zatleskat. Nápad se vzpourou a fakt, že se celá série odehraje během tří dní byl sice riskantní, ale udělal z toho skvělou binge-watch záležitost. Snad ještě nikdy mě posun děje u Orange tolik nezajímal. Série samozřejmě opět nabídla několik pamětihodných okamžiků. A skvělá gradace v závěru mě nechala v napětí a očekávání, co bude dál.(26.11.2013)

První díl mystifikuje svým vážným a pateticky emočním vyzněním, avšak pokud jej přetrpíte, dočkáte se skvělého a odlehčeného "sborníku" nápaditých, zábavných a barvitě vykreslených charakterů. Jedna zajímavá postava střídá druhou, vyznění zůstává realistické, ale podání je většinou příjemně odlehčené. Je vidět, že Oranžová neaspiruje na druhý Oz - tedy na seriálovou špičku - zdaleka ne každý díl zaslouží plné hodnocení, ale seriál jako celek představující komplexní, funkční mozaiku, přeci jen většinu dnešní vyumělkované, či jiným způsobem odlidštěné/neautentické tvorby nepochybně poráží... 9/10(26.4.2016)

Při sledování seriálu Oz (HBO, vřele doporučuju) mě mnohdy napadalo, jak by to asi vypadalo, kdyby se příběh odehrával v ženském vězení místo mužského. Díky za Jenji Kohan, svéráznou scénáristku a tvůrkyni Trávy, která se rozhodla tohle téma prozkoumat ve svém dalším díle. Středobodem všeho je Piper Chapman, privilegovaná blondýnka, která před deseti lety spáchala zločin (drogy, Jenji to očividně baví), a teď za něj musí pykat. Příběh je vyprávěný ve více liniích (obvykle ve dvou, ale sem tam i ve třech), první linie se věnuje aktuálnímu dění ve vězení z pohledu Piper a ostatní se věnují minulosti a zločinu, za který se osoba do vězení dostala. Flashbacky prvního dílu se nepřekvapivě věnují zločinu Piper, v dalších ale zjistíme příběhy ostatních vězenkyň, většinou s překvapivou pointou. Sama Piper je dostatečně zajímavá postava, aby seriál utáhla, ne nepodobná Nancy Botwinové, s pohledem plaché laně, za kterým se skrývá nečekaně vynalézavá (MacGyver by občas záviděl) manipulátorka, ona ho ale sama táhnout nemusí, protože i ostatní postavy prakticky bez výjimky baví, ať už ty sympatické (transgender Sophie) nebo ty úplně nejhorší (nutno poznamenat, že ty se dost střídají, takovou Pennsatucky jsem v první sérii nemohl vystát, ale potom...). Orange má navíc i šťastnou ruku na obsazení, představitelka ústřední role, neokoukaná Taylor Schilling, hraje jak o život, a ostatní jí zdatně sekundují, především Laura Prepon v roli osudovky Alex (byť v některých záběrech vypadá jak po zfušované plastice) a Kate Mulgrew jako drsná ale férová Red. Nemůžu si dokonce stěžovat ani na Prcičkáře Natashu Lyonne (lesbička Nicky) a Jasona Biggse (snoubenec Larry). Zkrátka je to skvěle zahrané, pekelně zábavné, většinu času vtipné (Eggplant!), občas drsné a dramatické, zkrátka... Jenji is back! 90%(29.8.2013)

Tento seriál mi trochu připomíná Breaking Bad ve vězeňském ženském provedení. Poněvadž stejně jako u Waltera je i u Piper nejdůležitější proměna osobnosti. Jistě, místo vaření metamfetaminu je tady kalhotkový gang, ale to nic nemění na tom, že z postavy, která by na počátku neublížila mouše se stane někdo, kdo nemá potíž s tím kohokoliv se zbavit. Navíc tady ale můžeme sledovat celou řadu dalších postav, na které jsou postupně epizody zaměřovány. Tím ale výčet kladů ani zdaleka nekončí, skvělé je prolínání dramatična a komedie, kdy v jednu chvíli jde o život a v další se vše mění na idylku jaká jen ve vězení může být. Rovněž nadprůměrné výkony všech vězeňkyň, ale obzvlášť Crazy Eyes, která je oceňována zcela zaslouženě. Seriál rozhodně doporučuji, ikdyž na první pohled nemusí některé zaujmout. 95%(6.3.2016)

Po shlédnutí první řady seriálu musím konstatovat, že mne zaujal natolik, že jsem jí dokoukala.. Příběhy nebudou úplně jako z reálného vězení, ale každopádně jsou hodně z reálného života.. Hlavní hrdinka zjišťuje, že přestože všechno co ve svém životě udělala, myslela a řekla správně, ostatní lidé to vnímat kladně nemusejí.. Seriál o životních chybách a nedorozuměních, podivínech a osobních křivdách.. Hlavní linie Piper vs. Alex vs. Larry mě moc nebavilo, ale pozorovat mezilidské vztahy na omezeném prostoru mě zajímalo velmi - především jednotlivé příběhy spoluvězeňkyň ze života bez mříží.. Je to hezky udělané, ale nevyvážené - některé díly silné, jiné o poznání slabší.. Přijde mi, že mnohdy se moc rozmazávají zbytečnosti než ty opravdu zajímavé záležitosti.. Když autoři začali sklouzávat k řešení love story hlavního milostného trojúhelníku a trošku se v tom plácali nasadili dramatické otevřené konce, aby se divák další týden vrátil k obrazovce..(2.4.2014)

• - Kostyméři jako oblečení (včetně spodního prádla) vězeňkyň i dozorců použili opravdové oblečení, které odkoupili z věznic. (oli009)

• - Kadeřnici Sophii v seriálu hraje transsexuální herečka a LGBT aktivistka Laverne Cox. Její bratr-dvojče pak ztvárnil Sophii před změnou pohlaví v epizodě věnované její minulosti. (Beagle)

• - Internetová streamovací stanice Netflix opět vsadila na stejný formát, který se jí už vyplatil u seriálu House of Cards (od r. 2013). Vypustila všech 13 epizod najednou a vzápětí také oznámila pokračování v podobě druhé série (Dlee)