Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

• USA Batman v Superman: Dawn of Justice (více)
Trailer 3
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Zack Snyder

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (více)

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (více)

V době, kdy svět řeší otázku, jakého hrdinu skutečně potřebuje, v obavách z naprosto nekontrolované moci téměř božského superhrdiny se střetává respektovaný a mocný ochránce spravedlnosti ve městě Gotham s nejuctívanějším spasitelem moderní doby ve městě Metropolis. A zatímco mezi sebou Batman a Superman válčí, rychle se vynořuje nová hrozba, která představuje pro celé lidstvo ještě větší nebezpečí než kdy v minulosti. (Freeman Ent.)

Trailer 3

Recenze (1 745)

Isherwood

Číst si všechny nerdovské teorie a rozborky toho, kam až Snyderova vize sahá, je sice fajn, mnohé to ujasňuje a dává možnost těšit se na DC verzi, na druhou stranu to servíruje fakt, že na běžného diváka to dost kašle, protože pokud nenajedete na geekovskou vlnu, ty postavy bez pořádných motivací vás za 2,5 hodiny nakonec utlučou. Digitální finále nebolí, jalový vztah k (ne)vlastním maminkám už jo. PS: Zimmer vrže nejnudnější tóny za posledních 15 let. PPS: V Ultimate verzi oceňuji především 20 vteřin Jeny Malone, která paradoxně dodá smysluplnější rozměr Lois Laneové. Zbytek jsou spíše nenápadné divácké směrovky k ujasnění motivací, ale epičtější nářez se nekoná. Jenom rozmáchlejší komiksovka, která chce udávat dospělejší tón nolanovskou pochmurností, ale až příliš se zahlcuje zbytečným vizuálním obžerstvím a ochuzuje o nadhled. ()

3DD!3

Ne tak dobré jak jsem doufal, ne tak špatné jak jsem se bál. Skvěle zahrané hlavní hrdinské trio, strašně špatní záporáci. Děravý scénář s nelogickými motivacemi. Akce digitální - dle očekávání, ale i tak poměrně slušná. Chce to ovšem zpomalit, ten film chce říct a ukázat strašně hodně. Ne že by komiksy z dnešní doby nebyly stejně přeplácané. Úvod s Affleckovým Waynem je boží. ()

Hild

Zajímalo by mě, kdo tohle Zacku Snyderovi schválil, takovou patlaninu, jaká z toho vznikla, jsem skutečně nečekala. Scénář je hodně slabý, nulová motivace postav a vyloženě chabé vykreslení vztahů mezi nimi, nevěřila jsem jim. Ten film má dvě a půl hodiny, kde se dobrou polovinu neděje NAPROSTO NIC a když už pak konečně dojde na akci, tak je přesně taková, jak to snad umí jenom Zack, čili smršť nepřehledných digi záběrů, kde se všechno hroutí a vybuchuje a diváka to ve výsledku vlastně vůbec nezajímá. Vážně, Zacka by měl na place někdo hlídat. Nástup Wonder Woman a závěrečných 15 minut je docela fajn, ale na to, že mělo jít o komiksovou megaudálost je to prostě zoufale málo. Tohle fanoušci těchto dvou ikonických postav budou Zackovi odpouštět hodně dlouho. ()

Davies182

Zcela očividně první díl nové trilogie aka konkurence marvelovské týmovky. Je to ale špatně? BvS je sice krapet osudovější a temnější (nolanovky jsou stále nedostižné) než MoS, postrádal jsem v něm ale větší provázanost mezi hrdiny a jistější naraci v otázce jejich osobních pohnutků. Vztahy mezi zakládající Justice League jsou kvůli nedostačující (!) stopáži víceméně jen naťuknuty, scénář si v kinoverzi jakoby šmahem odkroutí lutherovské svoje a nazdar. Také akční složky byly v předchozím Muži z oceli mnohem nápaditější a vypiplanější, byla z nich hmatatelněji cítit hravost. Celkovému mírnému zklamání se lze naštěstí snadno vyhnout v případě, kdy člověk celý snímek analyzuje jako hutné comicsové drama o střetu dvou hrdinů s poněkud odlišnými vyhraněnými názory. Překvapí investigativní krimi část a úderné zvraty, minimálně u dvou scén padá čelist k zemi. Digitální bordel ve finále se pomalu ale jistě stává (ne)chtěným snyderovským trademarkem, je otázkou kolik filmů ještě bude i ty střízlivější fanoušky bavit. Za mě určitě spokojenost, R-ková režisérská blu-ray verze se nicméně bude hodnotit citelněji lépe. P.S. 3D v IMAXu překvapivě dost fajn až na jakési odlesky světlých elementů v záběrech. Tmavý to nebylo. ()

pepo

Sklamanie a nevyužitý potenciál? Určite. Ide totiž o ďalší blockbuster, ktorý sa topí vo svojej ambicióznosti (vidz. trojky Matrixu a Spideyho alebo postLotRovské Jacksonovky). Stále sa však dokáže v správnej chvíli nadýchnuť a aspoň v mojom prípade predviesť čaro padajúcej čeľuste a nerdovského nadšenia. Hlavne v ukľudnenej a rozvážnejšej druhej polovici, keď to konečne všetko začne dávať zmysel. Herci sú boží, myšlienkovo je to bohaté, skvelo to vyzerá a niektoré pasáže sú skutočne prvá liga. Scény ako Batmanovo záchranné sólo, rashomonovský úvod, ústredná konfrontácia alebo nástup Wonder Woman a dosť ďalších dokázali dojať a rozpumovať adrenalín v žilách. Samozrejme výčitky väčšiny divákov ohľadom motivácií, tempa alebo réžie sú opodstatnené. BvS totiž nestojí na vlastných nohách. Je to proste úvod k niečomu väčšiemu a tak to treba brať. Ak ste ochotní spraviť k filmu krok vpred (a pravdupovediac niekedy aj dva) , čaká vás výborná komiksovka, ktorá s prehľadom strká väčšinu konkurencie do vrecka. 8/10 Ulitmate edition -Batman v Superman ani v rozšírenej verzii nie je tak dobrý ako mohol resp. mal byť, ale ten posun je zjavný. Mám ten film proste rád, ale ak niekomu nesadla kinoverzia tak to nemá cenu pozerať. ()

• Pri tom, ako Batman (Ben Affleck) lieta v Batwingu a láka Doomsdaya (Robin Atkin Downes) do Gothamu, je v pozadí možné vidieť budovu Ace Chemicals. Podľa niektorých komiksov je to miesto, kde vznikol Joker. (Kaceris)
  • Když na večírku Lexe Luthora (Jesse Eisenberg) vedou Clark Kent (Henry Cavill) s Brucem Waynem (Ben Affleck) rozhovor o Supermanovi, Wayne řekne: "Gotham a já máme špatné zkušenosti s blázny, kteří se oblékají jako klauni". Tímto naráží na Jokera, který patří k Batmanovým nejsilnějším protivníkům. (Koldyn)
  • Když má Lex Luthor (Jesse Eisenberg) proslov na věži o tom, že bůh je mrtvý, použije část  citátu teologa a spisovatele C. S. Lewise. Celý citát zní: "Jestliže by Bůh byl dobrý, chtěl by, aby bylo jeho stvoření dokonale šťastné. Jestliže by byl všemohoucí, byl by schopný udělat to, co chce. Proto Bůh není zcela dobrý nebo není všemohoucí nebo neplatí jedno ani druhé."  –⁠ Z knihy "Problém bolesti". (Kuny27)

Související novinky

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce

12.07.2023

Režisér James Gunn pokračuje v obsazování svého nadcházejícího snímku Superman: Legacy, v němž si hlavní role zahrají nedávno oznámení David Corenswet a Rachel Brosnahan. Ve filmu, jenž má sloužit… (více)

Snyderovo obří sci-fi dostane eRkové verze

Snyderovo obří sci-fi dostane eRkové verze

24.03.2023

Režisér Zack Snyder plánuje pro svoji obří fanouškovskou základnu koncem dubna třídenní speciální událost, na které promítne svoji komiksovou trilogii Muž z oceli, Batman vs. Superman a Liga… (více)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

04.11.2022

Studio Warner Bros. Discovery čerstvě oznamovalo čísla za třetí kvartál a podle očekávání to není žádná hitparáda. I proto se musel před investory poměrně rychle ujmout slova nový šéf společnosti… (více)