Expanze

• USA The Expanse
Sci-Fi / Drama / Mysteriózní
USA, (2015–2022), 46 h 56 min (Minutáž: 40–63 min)

Předloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Frankie Adams, Cara Gee, Thomas Jane, Shawn Doyle, Nadine Nicole, Florence Faivre (více)

Série(6) / Epizody(62)

Děj se odehrává za 200 let v budoucnosti, kdy lidstvo plně kolonizovalo sluneční soustavu, ale ještě nedosáhlo ke hvězdám, na pozadí vyostřujícího se konfliktu mezi Zemí, Marsem a koloniemi v Pásu asteroidů. Detektiv Miller, narozený v Pásu, dostane úkol najít nezvěstnou mladou ženu, Juliettu Andromedu Mao. Jim Holden je prvním důstojníkem z nákladní lodě - tahače ledu Canterbury, která těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to oba stáli, jejich osudy se protnou a zjistí, že pohřešovaná dívka je klíčem ke spiknutí nepředstavitelného měřítka. (jaaara)

klerik

Konečne sci-fi seriál, kde vidno väčší rozpočet. Lenže dosť cíiť, že ide o adaptáciu... Ako bonus ku knihe (knihám) je to zaujímavé, ale samostatne si neviem predstaviť, že by som sa v tom zorientoval (ktorá loď kde čo s kým proti komu...). Už knižná séria je dosť postavená na dohadoch a preventívnych obvineniach a v seriáli to akosi vyčnieva ešte viac... Navyše línia s Millerom vyznieva, akoby detektív až do stetnutia s Holdenom nič nerobil... ()

SeBig odpad!

Jestli je někdo tak naivní jako já a čeká něco jako Pasážéři, tak ať hodně rychle se před timto seriálem schová.. nedokázal jsem dokoukat ani prvni díl. Sračka ()

Necrotongue

Expanzi jsem měl (a mám) moc rád, protože šlo o jeden z mála sci- fi seriálů, které po celou dobu neopustily tento žánr. Jasně, i tady občas tvůrci ztratili směr a začali se věnovat slzopudné prudě, která je zejména ve Státech neobyčejně oblíbenou, vždycky se ale nakonec vzpamatovali a dokázali se vrátit na správný kurs. Po předposlední řadě jsem už žádnou záchranu ani neočekával, ale přišla a stála za to. Velmi vydařená záležitost. / Poučení: V jednotě je síla, ale jak udržet jednotu? ()

Lacike

Hodnotenie po troch epizodach + zbytok 1. serie som narychlo preklikal. Dufal som, ze konecne zase dostanem poriadnu klasicku space operu, ktore po skonceni BSG nejak vymreli. Namiesto toho som dostal noirovu detektivku vo vesmirnych kulisach s tempom tak pomalym, ze oproti tomu aj slimak pôsobi jak pretekar F1. Cize presne to, co mne absolutne nesedi. Vôbec ma nezaujali ani politicke pikle v pozadi, postavy boli tak nevyrazne, ze som si nezapamätal meno ziadnej z nich. Dokonca aj môj oblubenec Thomas Jane tu hra na pol plynu a zaujme len divnym ucesom. Pochvalit musim len 2 veci. Na TV pomery famozne triky, tie som si fakt vychutnaval a potom temnu atmosferu. Napriek tomu, ze to produkoval Sci-fi Channel, tak sa to nesnazi byt za kazdu cenu cool s otravnymi trapnymi hlaskami ako je u nich zvykom. Za to davam aspon 2 hviezdicky. Fanusikom Star Treku a spol. to asi prilis nesadne, ale komu sedi pomaly utahany Blade Runner, tak bude pravdepodobne nadseny aj z tohto serialu. 4/10. ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Syfy konečně šla do sebe a představila divákům realisticky se tvářící sci-fi, opírající se o promyšlené universum budoucnosti a s na seriálové poměry luxusním CGI. Jenže! Pořád je to Syfy a i zde přetrvávají tradiční problémy. Veškerou snahu o nastolení konkurence pro legendární Battlestar Galacticu (které mimochodem The Expanse nesahá ani po kotníky) zabíjí slabý a neuvěřitelně utahaný scénář, který v závěru série sice něco málo vytáhne, ale ke spokojenosti jsem měl opravdu daleko. Dalším problémem je chaoticky vedené vyprávění - počínaje tragickým představením hlavních postav (po celou dobu je divák vůbec nezná, jejich představitelé jsou nevýrazní a až do konce jsem si nezapamatoval jejich jména), konče divně vyprávěnou dějovou linkou, kde jsem se ztrácel v množství jmen, názvů stanic a frakcí, které nejsou nijak výrazněji představeny. Občas je prostě potřeba některé informace několikrát zopakovat, aby si je divák utřídil - obzvláště v tak promakaném universu jako to z The Expanse. Je to o to víc potřeba, protože Syfy klasicky najala herce céčkové kategorie, kteří jsou absolutně necharismatičtí a nevýrazní a jejich osud mě absolutně nezajímal (s výjimkou postavy Shohreh Aghdashloo, která je přesným opakem výše jmenovaného). Je to škoda, protože Syfy se evidentně snažila seriál vymanit ze škatulky céčkových vod, ale z mého pohledu se to moc nepovedlo. Když už se i já nudím u space opery, je někde něco špatně. Hodnocení série: 2/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Výrazně povedenější řada. Lepší představení postav, lepší uchopení děje a především lépe napsaný scénář se svižnějším průběhem. Záhada načrtnutá na konci první série byla konečně odhalena a dvojka se jí již naplno věnuje. Pořád mi tam něco chybí - hlavní posádka Rosi je taková charakterně plochá a ne zcela sympatická, nicméně i u nich je vidět posun k lepšímu. Ovšem nesmím zapomenout na božsky charismatickou Shohreh Aghdashloo, která se definitivně stala tahounem celého seriálu. Postava Avasaraly je nejenže skvěle napsaná, ale taky parádně zahraná. Škoda nezvládnutého tempa počas celé série, která předčasně vrcholí v pátem díle - tedy v momentě, kdy v podstatě končil první díl předlohy. Ten pacing tvůrci úplně nedomysleli. Nicméně i zbytek série je velmi dobrý a i přes návrat k "rozjezdovému" tempu mě to politikaření na Zemi bavilo. Na další řadu se tentokrát těším, protože takováhle televizní sci-fi série s áčkovým vizuálem tu už dlouho nebyla. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Pomalu ale jistě tohle delikátní sci-fíčko míří na vrchol a o to víc mě mrzí, jak byla první série nešťastně uchopená. Tady ovšem startuje přesně to, na co se od začátku čekalo. Zatímco první polovina třetí série je spíše politicko-válečná a navazuje tam, kde druhá řada skončila, ta druhá už jde někam úplně jinam. Šestý díl opět působí jako season finale (pravděpodobně takhle končí i předloha) a dílem sedmým začíná úplně nový dějový oblouk, který přináší přesně to, co každý divák sci-fi chce a hlavně kam to celé od začátku směřovalo. Třetí série je super jízda a slibuje něco, co buďto bude sci-fi seriálem desetiletí a nebo drtivé zklamání. Ať už to dopadne jakkoli, jsem rád, že to Amazon zachránil, protože utnout to zrovna v tomto bodě by opravdu hodně, HODNĚ mrzelo. Hodnocení série: 4/5 --- ČTVRTÁ SÉRIE --- Ty kokos. Po tak luxusní trojce je tohle zase krok zpátky. Je to pořád chytlavé a technicky hodně na výši a je vidět, že produkce nešetří, ale dějově jsem asi čekal o dost víc. První polovina řady je dost komorní, zaměřuje se na už notně ohrané hašteření mezi frakcemi - navíc v rozmezí jednoho tábora. Dobrá půlka série se točí v kruhu, že jsem se skoro až nudil a zachraňovalo to jen politikaření na Zemi. Druhá polovina řady zase naopak nabere dech a když už se začne dít něco, co posune příběh o kus dál, je konec. Finále série navíc působí spíš jako midseason finale - trochu neúplně. Tak snad pětka to zas pořádně nakopne. Hodnocení série: 3/5 --- PÁTA SÉRIE --- Inu, nenakopla. A už mě popravdě tohle věčné teasování na něco, co ani po PĚTI sériích nepřichází a místo toho se řeší nové a nové vedlejší linky, dost sere. Lore, vizuál, režie - všechno fajn. Jenže na jednu či dvě kulervoucí epizody zbývá hromada vaty - tentokrát s otravnou a věčně hysterickou Naomi a nezábavnou zápletkou ohledně, drže si klobouky, další války frakcí. Dost to zachraňuje Amos (jako vždy) a jeho putování na Zemi. Madam Avasaraly je tentokrát pomálu, Holdena snad ještě méně a Alexem si vyloženě vytřeli... ehm, palivová potrubí. A protomolekula? Ta se pro jistotu smrskla jen na malé cameo v závěru, jen aby tvůrci diváky nalákali na něco, co stejně zase určitě nepřijde. Jestli je taková i předloha, tak se její popularitě docela divím, protože to mrhání potenciálem je fakt do očí bijící. Hodnocení série: 3/5 --- ŠESTÁ SÉRIE --- Šestidílné finale, které (opět! :D) zbytečně teasuje na něco, aniž by (opět! :D) přineslo jakoukoli odpověď na cokoli. A v tom zbytku je to jen unavené dokončení rozjetých linek, kde mě, i přes výrazně zkrácenou stopáž, fascinovala ta neskutečná dějová prázdnota. Ani o jedné ze sérií nemůžu říct, že by byla vyloženě špatná. Režijně a herecky je to obstojné, detailní vizuál hojně využívající příšerně digitální, ale na oko docela pěkné CGI, konstantně baví a pro geeka je to v dnešní době, kdy je vesmírných sci-fi jako šafránů, takřka splněný vlhký sen. Ale obsahově je to už naprosto o ničem, což je teda zarážející, když mají tvůrci k dispozici tak bohatý sci-fi svět se zajímavě načrtnutou ústřední záhadou. Hodnocení série: 3/5 () (méně) (více)

Revanx

Najlepsia sci-fi opera od Babylonu 5. Prve seria je iba rozjazd, tretia predstavuje doterajsi vrchol. Stvrta je trocha pomala, ale je vidiet, ze Amazon do toho nalial extra peniaze. ()

maddy

Dark Matter, Killjoys, Defiance ... všetky tie sci-fi seriály od Syfy sú na jedno kopyto. Stanica sa síce môže dušovať, že Expanse je ich najambicióznejší projekt, do ktorého vrazili najvyšší rozpočet, ale vo výsledku to nie je kto vie ako pozvať. Oproti iným ich seriálom má síce o niečo lepšie efekty (ale nijako výrazne skvelé), no Syfy by spravil lepšie keby aspoň raz investoval peniaze do lepších scenáristom a režisérov. Jasne, v hereckom obsadení má namiesto plejády treťotriednych hercov aspoň jedného Thomasa Janea, ale čo z toho keď pilotná epizóda je opäť len súborom nezaujímavých postáv, o ničom dialógoch a deja, ktorý je divákovi tak ukradnutý, že neviem čo by malo lákať na sledovanie ďalších epizód. Už po dvadsiatich minútach pilotu som bol z toho tak unavený a otrávený, že nemám v úmysle tu hľadať akékoľvek pozitíva a nebyť v hodnotení takto prísny. Posledná sci-fi novinka od Syfy, pri ktorej strácam čas. ()

zdepapepa

Jednou se k tomuto komentáři určitě vrátím a budu si nadávat, co jsem tu napsal. Do té doby je to pro mě pouze neuvěřitelně se vlekoucí nudná sci-fi-nesci-fi. Stejně jako nedávno viděné Dark Matter bylo wannabe Firefly, v tomto vidím wannabe Game of Thrones. Problém je v tom, že mě ani jedna dějová linka (linka, herci, prostředí, říkejte si tomu jak chcete) nepřitáhla natolik, abych dychtivě zapínal další díl ještě než dohrají závěrečné titulky. Záchranu od zrušení si podle mě zasloužily jiné seriály víc, ať už to bylo staré, žánrově příbuzné Firefly nebo Last Man on Earth, které zveřejnilo oznámení o zrušení o den dříve než The Expanse. Hvězdička navíc oproti výše zmíněnému Dark Matter je čistě za to, že seriál vypadá v dobrém smyslu setsakramentsky draze (ať už umem filmařů, vyřídilkou spisovatele anebo financemi producentů). ()

Praxis

Od space opery aka " Hra o trůny ve vesmíru" až k velkolepému sci-fi dobrodružství, které The Expanse pasují na sci-fi událost tohoto desetiletí. Těšeníčko na čtvrtou řadu! 1.sezona: 80%, 2.sezona: 85%, 3.sezona: 90% ()

Wysch

Na první pokus se mi nepodařilo přejít přes třetí epizodu. Musel jsem imho dospět. Abych v závěru první řady hltal každou scénu a každej dialog. Space opera jako řemen. Startuju druhou řadu. ()

Rakosnicek77

Tak mám za sebou první díl, který právě vyskočil do světa. Je těžké hodnotit celkovou kvalitu seriálu, nicméně po tom pilotním dílu je jasné, že to nuda rozhodně nebude. Jenom doufám, že se to nezvrtne v další nekonečný příběh bez konce. Prozatím tedy za 4 uvidíme jak se to bude vyvíjet dál. ()

type_B

Zdá se, že jde o příjemnou space operu, přičemž jedna dějová linie má prvky noir detektivky. Kladem jsou jistě "uvěřitelné" herecké výkony - imho mnohem lepší než v Dark Matter nebo Killjoys. Mínusem jsou napoak všudypřítomné digitální efekty, ale i přes ně je seriál celkem fajn. ()

Helo

Po první sérii jsem nadšenej! Konečně snad náhrada za Battlestar Galacticu, ačkoli je to samozřejmě v mnohých ohledech odlišnej seriál. Příběh se valí kupředu a hlavně neustále nutí člověka zajímat se o to, co bude dál, za smradu parádní a uvěřitelný atmosféry světa budoucího (vážně jedno z těch realističtějších vesmírných scifi). K duhu The Expanse taky hodně přidává důraz na detail, co se týče fyziky ve vesmíru. Já jsem si přímo liboval v záběrech na přibližovací a brzdící manévry lodí nebo vznášející se krev ve stavu beztíže tekoucí z těla s ustřelenou hlavou (surovosti se tady taky díky bohům nebránili a v mnohých ohledech je to dost hnusnej a nepříjemnej seriál). Vizuálně pak jde asi o nejlepší space-operu od dob BSG a SGU. ()

lucifrid

Expanse si mě získal hned prvním trailerem. Na něco takového jsem čekala od konce Stargate a doufala v pořádné vesmírné sci-fi. A toho se mi dostalo. Většina postav je velice zajímavých a hlavně ne černobílých, některé si oblíbíte takřka ihned. Reálnost, ať už ohledně gravitace či cestovaní vesmírem, dělá spolu s vizuální stránkou z Expanse opravdu netradiční sci-fi. A to v tom kladném slova smyslu, protože tohle se jen tak nevidí, a na Syfy už vůbec ne. Příběhové linie jsou napínavé a první řada má hodně slušně nakročeno z tohoto seriálu udělat kultovku (scéna v Modrém sokolu je pro mě kultovní už teď a epizoda s Donnagerem mě zvedla ze židle). Doufejme, že další řady – snad to Syfy nezakončí po té druhé, materiálu je dost – toto jen potvrdí. ()

Kosmik

Po prvních dvou dílech bych celý děj shrnul jako jedna velká děsná nuda. To je jako kdybych si najal loď Hermes pro bezdomovce. Vyzdobil ji punkerskými hadicemi od vysavače. Herce oblékl z výprodeje nejbližšího Army Shopu. A uspořádal na ní polointelektuální diskuzi o budoucnosti Sluneční soustavy a občas někoho ve skafandru trefil kusem železné neděle jako že ho zasáhlo vesmírné smetí. Ano, četl jsem, že tempo vyprávění příběhu se rozjíždí až od epizody1/08, ale znám poněkud příjemnější formy sebemrskačství. ()

ilemas odpad!

Těšil jsem se na pořádný sci-fi seriál, ale od samého začátku mě děsně nudil. Nezajimaví herci, bez napětí, chaoticky vyprávěný příběh, po každé epizodě to chci vzdát, ale jako fanoušek reálné sci-fi a ne přiblblých Star Wars, Star Treků apod. to s vypětím všech sil stále sleduji. Ani nevím proč, stále čekám, že se to nějak rozjede, dle komentářů třetí série nejlepší, ale i ta mě děsně nudí. Řeší se neustále válečný konflikt, hodně politicky ukecané.Kniha mě také děsně nebavila a v polovině jsem s ní praštil, přestože sci-fi mám hrozně rád. Snad by to mohlo být dobré, ale je to céčkově natočené s velmi nezajimavými herci. Vzdal jsem to při sledovaní třetí série. Naprostá ztráta času. Nechápu to vysoké hodnocení. ()

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (více)

Amazon chystá Mass Effect seriál

Amazon chystá Mass Effect seriál

24.11.2021

Streamovací služba Amazon pomalu ale jistě začíná rozjíždět svoji vysokorozpočtvou televizní produkci. Před pár dny si tak odbyla premiéru seriálová adaptace fantasy ságy Kolo času, kterou příští rok… (více)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse