The Punisher

• USA Marvel's The Punisher
USA, (2017–2019), 23 h 2 min (Minutáž: 47–58 min)

Tvůrci:

Steve Lightfoot

Předloha:

Gerry Conway (komiks), Ross Andru (komiks)

Hudba:

Tyler Bates

Jon Bernthal, Ebon Moss-Bachrach, Ben Barnes, Amber Rose Revah, Jaime Ray Newman, Kelli Barrett, Paul Schulze, Jason R. Moore, Deborah Ann Woll (více)

Série(2) / Epizody(26)

Bývalý mariňák, který jde po zločincích odpovědných za vraždu svojí rodiny, se ocitne v pasti armádního spiknutí. (Netflix)

Trustme

Nikdy bych nevěřil, že napíšu tuhle větu: Marvel má nejdrsnějšího a nejbrutálnějšího hrdinu. Ale popořádku... Marvel je samozřejmě tou komiksovou stájí, co je spíše pro děti a mládež, ale má i sem tam pár chasníků, kterým bylo dáno do vínku krvácet a zabíjet přímo před diváky. Trend posledních let - přechod k jisté reálnosti a chladnějšímu pojetí komiksových hrdinů Punisher nemusel objevit až nyní, protože je od nepaměti vykreslen jako razantní, krvežíznivý bojovník. Zkrátka pokud byl Punisher filmově adaptován, byl za solidního testosteronového tyranosaura. Proto mám velmi rád verzi s Rayem Stevensonem. Zajímavé je, že tento film stejně jako několik dílu tohoto seriálu režírovaly ženy. Punisher trestá a to je divácky vděčné a on trestá nekomiksově, bez blesků, plazmové pušky či raketometu s mývalem. Díky Netflixu však mohl vzniknout opravdu krvavý román. Krev je zde totiž dominantní kapalinou. A u tohoto fenoménu se na chvíli zastavím: ve většině epizod přijde v soubojích Frank Castle zhruba o PET láhev své krve, což je slušná krvácivost na komiksovou postavu od Marvelu. Sympatické je, že prostě krvácí = je zranitelný, je z masa a kostí a režie chápe, že když vás někdo řízne, střelí tak teče hodně krev a postavu to bolí. Tady to bolí někdy i diváka, protože mi přijde, že tvůrci jsou sadisté nebo upíři. Díky tomu je zde ale barva krve naprosto přesně zbarvená a hurá sláva vypadá jako krev, nikoliv jako obvykle mrkvová šťáva. Punisher není ale jen o násilí, ale často i o psychoanalýzách zlobivých kluků a holčiček, kteří měli jak už to bývá špatné dětství a pan Sigmund Freud si zde potvrzuje své teorie. To je i bohužel negativní aspekt tohoto seriálu a ta psychologie a labilita postav je tu opravdu až nezdravá. Jak s oblibou říkám: Rozdíl mezi filmem a seriálem je v tom, že film se snaží vyřadit i dobré scény jen, aby udržel stopáž na uzdě a seriál natahuje děj jak se dá, aby to byl seriál. A tady se opravdu mohlo hodně střihat ty meditační kecy a o to více střílet. Každá z obou sérií je dobře pojatá, vcelku fungující, místy i originální. Pokud by se ale zremixovaly obě série šikovně do jedné s vypuštěním některých zbytečných zápletek, tak je to zlatá olympijská medaile v žánru. Musím zmínit, že mě to v některých scénách připomínalo legendární PC hru Max Payne. K postavám se nedá příliš udělat divácká náklonnost a to včetně pana Punishera. Zlí jsou opravdu zlí a hodně vydrží. Hlavní osnova: Kill Billy/Zachraňte Billyho mě doslova srala. V první sérii mě bavila osobitá buddy linie Castle & analytik David Lieberman. Naopak v druhé sérii zcela nevyužitý potenciál Castle & holčina Amy, kde jsem doufal v jakousi variaci na Bessonova Leona. Paradoxně drobné sympatie si u mě vysloužila nezdolná a krásná Dinah Madani. A samozřejmě I♡NY. ()

LizianShaw

Punisher poskytl stejné překvapení jako ve svém času Daredevil - svěží novinka, s zamlouvajícími se hrdiny a záporáky. Ano v komiksu, jde Punisher po mafii a zločincích, zatímco zde jde po zkorumpované armádní jednotce, ale i v komiksu (Ultimate vesmíru) takovýto origin měl. První série je spíš Frank Castle než Punisher, ale ke konci se to brutálně rozjede. Jon Bernthal nepřekvapivě parádní, ale zaujal mě hlavně Micro, což je můj nejoblíbenější hacker zatím. Ostatní vedlejší postavy také vynikají, hlavně mě zaujal Ben Barnes a jeho Billy Russo, svým šarmantním, přesto slizkým dojmem. Seriál končí dost uzavřeně, tak doufám, že bude další série, či výskyt v Defenders. Skvělý pilot a soundtrack jakbysmet. Jedná se ovšem o nejdrsnější Marvel Netflix zatím, a snad žádná jiná stanice by to nedokázala lépe. 90% ()

vyfuk

1. série: Jedno asi z největších překvapení roku. Marvel a Netflix podle mě přinesli zatím jenom nudu a zkázu. Když oznámili Punishera byl jsem proto více než naštvaný. I tak jsem tomu nechal volný průběh. A poté, co se z Punishera stal hit roku, nemohl jsem to nechal bez povšimnutí. Celý seriál je jiný už v tom, že nejde o nějaké superhrdinovské nudné drama o ničem (viz Daredevil). Jde o thriller, který má akci v plném ražení. Sice i to má své nudné a nicotné momenty, ale je velký rozdíl, když porovnáváme seriál s pár nudnými momenty a seriál, který jednou za sérií má světlý moment. Dostali jsme i skvělé bojové scény s originálním pojetím a zápletku, která může být lehce chaotická, ale není až tak velký problém se v ní zorientovat. Jako vždycky ke konci... u tohoto bych si možná dokázal představit druhou sérii. Ale chápu, že to celé má sloužit jenom jako perlička a jednohubka na dodělání příběhu. A s tím jsem spokojen. 2. série: Další lehce zbytečná akce. Taková, který začala nějakým nezajímavým a zvláštním příběhem, který toho moc neřekl. Obecně vzato, kdyby jasně nešlo o poslední sérii, asi bych vůbec tento počin nedokoukal. Navíc příběhově je to v základu hrozná slátanina. Vzalo se to největší a nejhorší klišé, které existuje a prcli ho sem. Takovéhle "mindfucky" jsem si vymýšlel pro své příběhy v 10 letech. I tak je zde zajímavá zápletka, která se pohybuje na vedlejší koleji a přitom by mohla být silným faktorem. Opět s promyšlenějším příběhem a kratší stopáží. Ideální. Nemohu upřít, konec není ani moc špatný a docela jsem si ho užil. Ale jednoduše zcela zbytečné rozšíření, které značku lehce poslalo pod hladinu, ale asi tam moc dlouho nezůstane. ()

KASUGI

K dokonalosti to má daleko. Už v prvních minutách mě nasralo, že seriál začíná zabitím zbylých padouchů, co měli co do činění s vraždou Castleovy rodiny. No a druhou a třetí epizodu jsem dokonce přehrával ve větší rychlosti s obavou, že to asi přestanu sledovat. Čtvrtá epizoda už naznačila, že se něco bude dít a od páté už to začalo. Stále tam však byla spousta hluchým míst a linka s pošahaným mariňákem tam byla vyloženě do počtu a ve své podstatě na vliv celé série neměla nijak extra vliv. Bavila mě, ne že ne a ten maník co ho hrál, to dal na výbornou, ale jak říkám, kdyby tu linku vypustili, zbyly by minimálně tři-čtyři díly k tomu, natočit ten příběh úplně od od začátku. Nicméně Bernthal je jako Punisher naprosto luxusní. Ten jeho hurónský řev při bitkách a přestřelkách tomu dodává ty správné grády. Mám úplně strach se po tomhle seriálu podívat na skautskou verzi s Thomasem Janem.  Co se mi hodně líbilo na rozdíl od předešlých tří(? jestli dobře počítám) zfilmovaných Punisherů, že tento Frank Castle je i přes svůj úplně nejvíc nejlepší badass kukuč permanentně psychicky v prdeli a po celou sérii má z onoho rodinného masakru neustále trauma. Taky oceňuju odbourání klišé milujícího otce, když v jedné epizodě přímo říká, že mu bylo líp s mariňákama ve válce, než s vlastníma dětma, přesto je miloval a toho trauma se nemůže zbavit a furt to v něm dřímá. Parádní tah tvůrců. Casting taky povedený - Micro je sympaťák, jeho dějová linie s rodinou je moc hezká a dojemná. I ta perská agentka (po několika dílech) mi taky přišla sympatická a záporáci mají ty správné ksichty. Za mínus považuju změnu záporáckého osazenstva, tedy, že mafiány a kmotry vyměnili za mariňáky a politické čachry. Jak už jsem psal v úvodu, jako celek je ten seriál tak na čtyři hvězdy, ale pak příjde dvanáctá epizoda a s ní nejatmosféričtější a nejsatisfakčnější zabití záporáka, co jsem kdy viděl!!! Celá ta scéna, to provedení, ta hudba, úplně husina. Několik dní jsem to nemohl dostat z hlavy. Kurva nádhera! Tohle jsou přesně ty momenty, kvůli kterým koukám na filmy a seriály. Chci další takové atmosférické kousky. A honem a dělejte a sem! ()

zsn

Excelentní. Tak tomu říkám Chlap. Z toho si vy dnešní mamánkové, co umírají na rýmičku, berte příklad. Jóó není skutečného muže, pokud nebyl ve válce. Bomba seriál se skvělým sympatickým obsazením. Střílečky, to je moje. ()

Jello Biafra

Dopredu napíšem, že Punisher je už viac ako 11 rokov moja najobľúbenejšia marvelovská postava. V mojej zbierke sa nachádzajú štyri komixové knihy s dobrodružstvami tohto pochmúrného zabijaka s lebkou na hrudi. V minulosti vznikli celkom tri celovečerné filmy s priemernou kvalitou a kde sa v úlohe Punishera vystriedali Dolph Lundgren, Thomas Jane a Ray Stevenson. Teraz sa role ujal Jon Bernthal a je nutné podotknúť, že mu táto rola dokonalo sadla. Jeho Punisher je presne ztelesnením toho, ako som si túto postavu vždy predstavoval a je to badass motherfucker ako vyšitý. Seriál zachytáva Franka Castlea v období, kedy sa rozhodol skončiť so svojím krvavým remeslom a žiť v anonymite. Bývalý agent NSA ho však donúti vratiť sa do akce. Tvorcovia tu od začiatku budujú prekvapivo realistickú atmosféru obohatenú o stav súčasnej americkej spoločnosti. A to hlavne v oblasti vojnových veteránov z Afghánistánu, ktorí bojujú s traumami a nedarí sa im žiť pokojný mierový život. Ďalej tu nájdeme aj špinavé čachry CIA a ich spravodajské hry. Práve ona politickosť je v tomto seriále od Marvelu prekvapivá. Akčné scény sa začnú vo väčšej miere objavovať až druhej polovici seriálu, ale rozhodne stoja za to a mnohé scény sú tak krvavé, že mi občas došlo zle. No a hlavne v poslednom diele príde tak strhujúce akčné a emocionálne inferno, že to vyslovene trhá gule. Veľmi nečakaná bomba a poriadne zadosťúčinenie v rámci filmových adaptácií môjho obľúbeného marvelovského hrdinu. ()

kenkaku

1. série: Stručně řečeno zklamání. Netflix v druhém Daredvilovi naladil na Punisherovskou vlnu a té se zoufale nedrží. Prakticky 10 epizod z 13ti je o ničem (řekněme průměrných) a to jen proto, že Frank zahodí vestu s lebkou a řešíme vazby mezi postavami... Kdyby to byl příběh Micra nebo Madani OK, ale tohle se jmenuje The Punisher. A v jeho stylu to pravdu moc není (více u jednotlivých epizod). 2. série: Ještě horší než první řada. Za sledování stojí max prvních pár epizod, kdy je Frank mimo New York. Pak vše sklouzne do užvaněného standardu s občasnou (velmi občasnou) nekonverzační vsuvkou. Opravdu si přeji, aby sérii Netflix zařízl jak oznámil. ()

Kaceris

Punisher nesklamal ani náhodou. Príbeh, akcia, dráma, vedľajšie postavy a vynikajúci Jon Bernthal. Seriál ponúka aj záber do Frankovej minulosti a tým pádom je tento origin zvládnutý na jedničku. Viac písať netreba, teším sa na budúce série a dúfam že ich bude viac než dosť. ()

webhead

I když Punisher v seriálu moc nepunishoval a celé to mohlo být o 4 díly kratší a osekané o místy nudné vedlejší dějové linky, tak se pořád jedná o kvalitní podívanou, která v posledních třech dílech parádně vyvrcholila. ()

Soweek

To co čekáte od Punishera pravděpodobně dostanete. Jednoduchý děj, žádné složité zápletky, Frank Castle nezapomene každý díl zmínit, že přišel o ženu a děti, sem tam nějaké násilí. Bohužel ale dostanete ale i nezajímavé padouchy, nezajímavé hrdiny. Co pravděpodobně nedostanete, pokud nejste komiksovými fanoušky, je důvod čekat na druhou sérii. ()

srbak

Punisher je výborný seriál a skvelá odchýlka od klasických marveloviek, ktoré sú na jedno kopyto. Je surový, reálny, a na rozdiel od ostatných nie je neporaziteľný, ba ani nesmrteľný. Keď k tomu ešte pridáte poriadnu dávku krutosti a špinavosti, vznikne takmer perfektná akčná nálož, ktorá potrápi nejeden slabší žalúdok. Najväčšou nevýhodou Punishera je však zbytočne pretiahnutá stopáž, ktorá byť tak o 30% kratšia a o čosi priamočiarejšia, vytvorila by svojim doteraz nevídaným konceptom perfektnú, dokonalú sériu. V prvej sérii som to ešte tak nevnímal, no s príchodom novej rady som sa čoraz viac nazdával, že sa priveľmi chodí okolo horúcej kaše a dej sa svojim spôsobom v istých dieloch absolútne nepohybuje a stojí na mieste. Kompenzáciu však možno ľahko nájsť vo výborných hereckých výkonoch a to hlavne vďaka skvelému Joshovi Stewartovi, ktorý dokázal stvárniť jedného z najkomplexnejších a najoriginálnejších záporákov v histórii TV seriálov. Chcelo by to ešte aspoň jednu sériu! ()

BMAJTZ

O komiksovém Punisherovi toho vím vlastně hodně málo, takže do tohoto díla jsem vstoupil zcela neposkvrněn (teda pravda předešlé filmy jsem viděl všechny). Prvně je třeba říci, že toto není komiks v pravém slova smyslu, je to prostě akční drama s poměrně uvěřitelným antihrdinou. Žádné nadpřirozeno ani technologii z vesmíru nečekejte, Punisher rozdává rány, ale snad ještě více jich dostává. Je tedy cítit, že že je to vlastně jenom hodně nasraný člověk, který se ničeho neštítí, ale je připraven na následky. Jediné nadpřirozeno tedy tkví v tom, že toho Frank vydrží opravdu hodně a nějakým zázrakem vše přežije. Z tohoto hlediska je tedy na pováženou toto označovat za komiksovou adaptaci která je ze stejné stáje ze které vzešel Iron Man nebo Spider Man. Prostě se připravte na drsnou podívanou bez kompromisů. Zápletka (minimálně první řady) je skutečně dobrá, o zvraty a léčky není nouze, krev teče proudem a rány lítají. Kouká se na to sakra dobře a v 13 dílech není ani moc prostor na prostoje. Navíc postavy jsou vybrány perfektně s vlastními motivy a cíli. Po první řadě tedy rozumné čtyři hvězdy. Bohužel druhá řada ztratí na údernosti, osobně cítím nižší rozpočet, příběh už není tak spletitý, mnohem více se hraje na dialogy a emoce a i když to možná trochu víc prohlubuje charaktery postav, jednoznačně to Punisherovi škodí (v tomto chtělo trochu ubrat). Problém je taky v záporácích. Hlavní záporák se vlastně nezměnil, jen se z něj stal maniak (navíc chápu negativa k jeho vzhledu, protože se komiksové předloze nepodobá vůbec a bohužel vzhled je jednou z hnacích motivů tohoto záporáka což je docela směšné vzhledem k tomu jak je docela slušně "opraven"). Sekundární záporák, vlastně ani není záporák v pravém slova smyslu. Přestože mě osobně přišel zajímavější než ten hlavní a dalo by se kolem něj vybudovat celý hlavní příběh, působí tak trochu navíc a vyplňují se jim hluché momenty. Sečteno podtrženo takový průměr, takže ve výsledku čtyři hvězdy neměním, ale jsou to slabší čtyři hvězdy, které snižuje právě druhá řada. ()

Wotan

Tak nevím, moc jsem se těšil na punishera a to je možná ten problém. Čekal jsem pořádnou nekompromisní řežbu ve stylu druhé série Daredevila, kde tomu vládl punisher pokaždé když se objevil na scéně. Tady je hned v prvním díle po 5 minutách skoncováno s celou mafií/kartelem a hotovo. Na konci prvního dílu je ale aspoň určitá naděje, že se Punisher probere z letargie. A tak doufáte a doufáte a dílů přibývá a ono se pořád nic neděje. Na předvedenej děj je těch 13 dílů strašně moc a působí to jako natahovaná vata. A když už teda dojde na akční scény tak pusobí tak nějak sterilně a bez nápadu a na 13 dílů je jich málo. Doteď si pamatuju na scénu z daredevila a vězeňské kočkování. U punishera utkví v paměti možná tak betonování na začátku a hrátky se zrcadlem na konci. Edit: 1. serie 3/5 2. serie 4/5 ()

DavidS.

Do světa Franka Castla by neměly patřit konspirace a prvky špionážních až politických thrillerů, které narušují a rozmělňují záblesky temnoty, frustrace, punisherovské odplaty i krve...Zážitek neumocňují ani nudné a zcela klasické flashbacky i řada nezajímavých vedlejších postav...Marvel pro mě i tímto počinem servíruje pouze další seriálový průměr... ()

klukluka

Do cca 5. dílu to pro mě bylo nepříjemně ukecaný a zdlouhavý, a pokud bych předtím neviděl Daredevila, asi bych to vzdal. Měl jsem z toho stejnej pocit, jako někteří z vás tady- totiž že se na Punisherovi dost okatě šetřilo a z toho důvodu se vyhýbali akčním scénám a nahrazovali je tlacháním. Pak se ale ta udýchaná parní lokomotiva dala konečně do pohybu, nabrala obrátky a byla téměř k nezastavení. Oč vlažnější byl start, o to velkolepější chtěli mít možná finále a ani tenhle extrém (debatní kroužek vs. krvavá lázeň) mi úplně nevyhovoval. Daredevil mě ohromil, Punisher mě nezklamal. Rozdíl je v tom zásadní, ta jedna chybějící pecka ho přesně nevystihuje. ()

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

18.02.2024

Daredevil nabírá nové tvůrce

Daredevil nabírá nové tvůrce

29.10.2023

Nedávno vyšla zpráva, že Marvel kompletně překopává svoji televizní strategii a uchýlí se nyní k tradičnímu formátu pilotů, showrunnerů a tzv. writer’s room (menších skupinek scenáristů, kteří mají… (více)

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

12.03.2022

Netflixovské seriály od Marvelu dorazí na Disney+

Netflixovské seriály od Marvelu dorazí na Disney+

24.02.2022

Před pár týdny přišla zpráva, že Netflix stahuje své marvelovské seriály jako Daredevil nebo Punisher ze svých serveru. To samozřejmě rozjelo spekulace o tom, kde asi seriály, jež se teprve nedávno… (více)