La Llorona: Prokletá žena

The Curse of the Weeping Woman

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2019, 93 min

• darkrobyk

„Slibuji, že budete v bezpečí!" No jistě! Děti jsou neposlušní spratkové, matka husa a strašidlo se zjevuje s takovým randálem, že už snad chybí jen výstřel z děla. Klasický současný nepodařený horor s duchem, kde je, jak trend velí, místo napětí a dusné atmosféry spousta ubohých lekaček, co vyděsí jen malé děti. Vzhledem k tomu, že zdejší přízrak není poltergeist, tak smysl padajícího nádobí ohlašující jeho přítomnost mi uniká... Hvězda za bouři a druhá za místy příjemný vizuál. Jinak mizerné, trapné, nestrašidelné a snadno zapomenutelné. Já věděl, že na tohle do kina rozhodně ne.(6.8.2019)

• Othello

Tvorba hororů tohoto typu se už dozajista nachází v každé příručce o tom, jak instantně zbohatnout, aniž byste na sebe měli přehnané nároky. Investice pár ušušňaných milionů do jednoduché polekanice je dnes téměř stoprocentní jistotou mnohanásobně vyššího výdělku, takže z jasných důvodů nemotivuje moc nikoho posouvat tvůrčí limity zase o trochu dál. Nějakej lišák zde ještě dostal výborný business plán, jak se k tom ještě nadojit z latinskoamerického publika, (veeeelmi) volně to napojit na, z nějakého důvodu, úspěšnou sérii Annabelle a našlapat tak kina až po strop lidmi, kterým musí být už fakt všechno jedno. Je místy fakt vysilující sledovat adaptaci scénáře, jehož rychlost sepsání musela být snad limitována jen rychlostí psaní na klávesnici. Hlavními oběťmi toho jsou pochopitelně postavy, které jsou buď zbytečné, hloupé, neustále měnící své motivace či jednoduše srandovní. Za nimi se veze ústřední breburda, jejíž schopnosti jsou naprosto náhodné a v zásadě jen pro efekt. Jednou se zjeví v okně, pak zas je vidět jen skrze deštník, najednou ze záclon, pak vyleze z ubrusu... od půlky filmu jsem připravený na to, že může kdykoli někomu vyskočit z ucha. A to upřímně to bylo jediné, co mohlo filmu pomoci k průměru. Leč nestalo se. Hups spoiler.(18.7.2019)

Totálny priemer, akých dnes už máme tucty. Klišé príbeh rodinky ohrozovanej bubulákom, ktorý poväčšinou len straší, než aby skutočne ubližoval. Ústredná rodinka je veľmi sympatická, vďaka produkčnému zázemiu má film svoje momenty. Po kine by som nahnevaný nebol, La Llorona je však ako stvorená na večer pri telke.(28.7.2019)

• lopata555

Bože! Príspevok môže obsahovať spoiler! Máme tu krásnu mladú ženu ktorá si žije pokojný život s manželom. majú krásne deti a nič im nechýba. Potom ale zistí, že manželovi chutí aj iná vagína ako tá jéj. Spraví pomstu. A to žiadnu obyčajnú. Utopí vlastné deti a aj seba :o. A potom ako zlý zlý hnusný duch zabíja aj ďalšie deti. Pomsta za neveru ako vyšitá ... scenárista smekám pred tebou si naozaj frajer! klobúk dole.(19.4.2019)

• de_FACTO

Má osobní encyklopedie toho, co nemám rád na (mnou milovaných) hororech. Tuctové, šablonovité, s dokola (a dokola) stejným rytmem, snaha o děs vytvářená pouze prostřednictvím scén završených jump-scares, s nefunkčními postavami (wannabe badass renegade) a nulovým tahem na branku. Ale ano, ten film má své místo: středa, 23:45, Prima. A pokud počas filmu slyšíte někoho plakat, nebojte, jsou to jen diváci.(22.7.2019)

Je tu pán duchovný, ktorý sa raz stretol s akousi bábkou. V tomto prípade je to akosi nelogické, nechcem spoilerovať, ale je to tak. Stretol. A potom? Plačúca žena, je kvalitný zdroj strašidelnej ´´zábavy´´ a má svoje plusy. Tie ale niesu až tak plusové. Ide síce o zatiaľ najlepší tohtoročný kinoprírastok do tohoto žánru, ale berte to ako karhanie a nie chválu. Chcete sa ale naozaj báť pri slzách tejto nešťastnej matky? Odporúčam radšej atmosférický a naozaj mrazivý LA MALDICIÓN DE LA LLORONA ( 1963 ).(18.4.2019)

Lorraine Warrenová umřela což znamená, že odešel i ženský element manželské dvojce Warrenových, tato dvojce paranomálních vyšetřovatelů ale za sebou zanechala dost výrazný odkaz. Je otázka zda jsou Warrenové skuteční hrdinové, kteří démoni vymáhali nebo jenom podvodníci (ta více pravděpodobně možnost), minimálně se ale na základě jejich příběhů v roce 2013 objevila taková nenápadná horrová pecka jménem V zajetí démonů! Tu si vzal na starost takový nenápadný génius jménem James Wan a kromě pecky se z filmu stal i finanční hit, který definitivně položil základy nové horrové série, která by se krom klasických pokračování měla dočkat i spin-offů. Kromě V zajetí démonů 2 jsme se tak během 5 let mohli dočkat také dvou spin-offů s panenkou Annabelle (která letos v červnu dostane třetí díl) a loni další spin-off- Sestru. Já jsem byl se všemi dosavadními příspěvky spokojený- Wan si dle očekávání zvládl oba díly V zajetí démonů a spin-offy si pohlídal alespoň jako producent a především k ním dostal mladé režijní horrové talenty- Ať už myslím režiséra Annabelle 1 Johna R. Leonettiho, režiséra Annabelle 2 Davida F. Sandberga nebo režiséra Sestry Corina Hardyho. Leonetti, Sandberg i Hardy totiž dodali svůj specifický styl a proto je každý díl série výrazně jiný. Takovou Sestru díky tomu chválím kde to jde i přesto, že jsem asi jediný na světě. Je nicméně fakt, že jsem si sérii V zajetí démonů oblíbil a začal jsem se v podstatě těšit na každý další část univerza. Vypadalo to, že další části bude za ty 2 měsíce až Annabelle 3 a poté se až za rok konečně dočkáme V zajetí démonů 3. Jenže... z horroru La Llorona, který si vzal produkčně na starost James Wan a jejíž režisér Michael Chaves byl najat jako režisér V zajetí démonů 3 (jako svého nástupce si ho vybral sám Wan!) se vyklubala další část tohoto horrového vesmíru! A i když trailery zrovna dvakrát dobře nevypadali, člověk se nějak začal více automaticky těšit a očekával další hodně fajn horrovou záležitost, která ukáže, že je V zajetí démonů 3 v těch nejlepších možných rukou! Jenže..... no to je právě ten problém! Nebudu to protahovat a řeknu, že je La Llorona nejslabším kouskem z celého univerza V zajetí démonů! A zároveň se jedná o velice průměrný kousek! A zároveň se začínám bát, že V zajetí démonů 3 nemusí dopadnout úplně nejlépe! La Llorona je Chavesovým celovečerním debutem. Před tím měl na krku velice solidní (horrový) kraťas The Maiden, která ukázala, že mu režie jde. A i u La Llorony je nejzajímavější právě režie! Chavesova režie je opravdu největším plusem filmu, především v její první (lepší) polovině. Chaves dokáže točit dialogové scény mezi matkou a jejími dětmi, dokáže se chopit zajímavé scény, která se týká přípravy do školy a je celá natočena v jednom záběru a zároveň bych řekl, že si i dokáže pohrát s lekačkami. To ale ve finále prostě nestačí a projeví se to především v druhé polovině, která tak trochu ztrácí šmrnc v tom co bylo tak okouzlující na té první. La Llorona nemá zajímavé postavy (Linda Cardellini je sympatická ale to je tak vše) a i přesto, že v ní děti hrají velice solidně, upřímně celou dobu chybí nějaký strach o ně jednoduše proto, že diváka nezaujmou tak moc aby o ně měli strach. To je definitivně potvrzeno, v druhé polovině kde dojde především k jednomu WTF rozhodnutí, která se sice dá ignorovat a překousnout, reálně to ale prostě jen tak snadno překousnout nejde. La Llorona je pozitvní v tom, že nabízí zajímavý pohled do mexické komunity ve Spojených státech a mexického náboženství. Jestli je v něčem La Llorona originální tak dost možná právě v tomhle... Jinak ale jakási originalita a snaha alespoň zkusit to jinak chybí- samotný design La Llorony není moc zajímavý, nějaký revoluční skok v lekačkách taky neproběhl a La Llorona selhává i ve všem co měli alespoň ostatní filmy ze světa V zajetí démonů- zajímavé postavy, pestrý vizuál, dost povedený scénář v rámci horrového žánru nebo alespoň pokus odkazovat/variovat nějaký žánrově blízký horror. Napojení na celé univerzum V zajetí démonů je navíc vlastně ve výsledku úplně zbytečné a vůbec by tam nemuselo být. Ale otec Perez v podání Tonyho Amendoly je pořád borec! La Llorona je vcelku oOK řemeslo, člověk by ale čekal víc- Důležitá je aktuálně otázka jestli se Wan neukvapil a jestli je V zajetí démonů 3 skutečně v dobrých rukou? A já si nejsem jistý! Chaves má totiž očividně řemeslo v malíku, obávám se ale, že když si nezvládl pohrát s tak vcelku primitivním snímkem..... tak jak si sakra dokáže pohrát s závěrem trilogie jejíž dva předchozí díly jsou jedny z nejlepších horrorů 21. století?!(19.4.2019)

Chaves do toho šlápnul hned na začátku, takže se nemuselo čekat hodinu, než se strašidlo objeví. To je první plus. Tím druhým je napětí, které se dařilo šponovat a lekačky, byť se daly celkem v pohodě vytušit, vesměs fungují na výbornou. Navíc Lóra je fešanda a její nástupy jsou víc než solidní. Vyčíst se nic nedá ani hercům a díky Bohu se neprojevila obvyklá bolest, jíž jsou protivní fakani. Ano, dalo by se trochu přidat na atmosféře a při důkladnějším rýpání by se našly i další nedostatky, ale já neměl potřebu po nich pátrat. Za mě asi nejlepší wanovka, kterou netočil Wan. 85%(22.7.2019)

Po "Sestře" tady máme další příspěvek do "The Conjuring" univerza, tentokrát inspirovaný skutečnou legendou o takzvané Plačící ženě. Tahle zlá paní začne ohrožovat děti jedné milé sociální pracovnice a je z toho velmi slušná hororová podívaná (hlavně díky uvěřitelným hereckým výkonům, což u dětských herců vůbec není samozřejmost). Bohužel dojde na závěrečnou třetinu à la "vymítání v domě", kde se postavy začnou chovat dost hloupě a vy se místo strachu dění na plátně spíše vysmíváte. To ale nic nemění na tom, že jsem velkou část stopáže zírala do země, protože jsem velký strašpytel a tady se lekalo i za bílého dne. Skoro 4*.(18.4.2019)

• Marze

Strašení a mateřství.Když to ve filmu zabafá a já se jako divák zasměji, je něco špatně. Možná špatně vybudovaný svět příběhu, tupá zápletka a snadno zapomenutelné postavy. Hlavně ale nedostatek kreativity a inovace staré značky. jak exhumovaná mrtvola. Vidíme několik nesourodých zvratů, postavy občas jednají směšně a závěr je uspěchaný. Jde o dějově standartní šablonovitý horror o bubákovy , který straší v rodinném domě.(13.8.2019)

Už si ani nevzpomínám, kdy naposledy jsem se bála v kině u hororu. Světe div se, od dob Insidious ten moment zase přišel a já byla podělaná až za ušima. Sice si uvědomuju, že tohle není žádná áčková filmařina, ale to strašení na mě prostě zatraceně fungovalo a bylo zkrátka NEPŘEDVÍDATELNÉ. Což oceňuji hrozně moc a dost mě mrzí, že je tento malý, nenápadný duchařský kousek podhodnocen a opomíjen. Co se taky musí pochválit, je opravdová lidskost postav a jejich rozumné chování po celou dobu děje. Nevím, čím to je, že se mi La Llorona tolik vryla pod kůži, ale po hororové stránce je to brutální náser a atmosferická bomba.(2.8.2019)

Je to sice vykrádačka, podobných příběhů každý hororový fanda viděl několik, ale bylo to zatraceně creepy a napínavé.(25.8.2019)

Už když jsem si film pouštěl, bylo mi jasné, že nemůžu očekávat nic převratně nového, tím víc mě překvapilo, že jsem se u filmu vcelku slušně pobavil. Tvůrcům se podařilo vybudovat kvalitní atmosféru, nespoléhali jen na hloupé lekačky (přestože se jim nedokázali vyhnout) a přidali i solidní dávku napětí. Navíc se bojovalo hned se dvěma strašáky: mexickou nemrtvou bytostí a americkou sociálkou, a to už je pořádné sousto. // "Tadááá."(6.8.2019)

Ten film strašně hezky začíná,ale postupně to vadne,a nakonec je to rutinní jednohubka,která se podobá kdečemu.Koukat se dá,ale víc nic.50%.(26.8.2019)

Klasická duchařina... Ovšem příběh není vůbec špatnej a oproti předešlé Sestře to byl daleko vydařenější kousek! Není o čem moc psát... Pokud se chce člověk občas leknout a trochu se večír bořit s husinou do peřiny, volba La Llorony není vůbec zlá. 70%(21.8.2019)

• Hillock

Ty vole, já slyšel během filmu někoho plakat. Nakonec jsem zjistil, že to byli diváci. Uff.(19.8.2019)

Vynikajúci, strhujúci horor, z ktorého som mal zimomriavky od začiatku do konca. Veľmi kvalitné a pre mňa presvedčivé spracovanie, nato, že je to USA, veľmi sa to priblížilo Španielskym hororom, ktoré považujem za najkvalitnejšie horory.(25.4.2019)

• Johnny.ARN

Prokletá žena, černá žena, všetko na jedno kopyto. Pachtia sa po deťoch, zjavujú sa komu chcú a kedy chcú a za tie stáročia ich nikto nedokázal vyliskať, až musí prísť nejaký mexikánsky exorcista s bazovým drievkom. Ale malo to pekne desivé jumpscare momenty. 2 z 5(3.8.2019)

• VasaX

Horory mám rád, ale už začínám být unavený z těchto žánrových sériovek. Průměrné herecké výkony, průměrná výprava, tisíckrát použité dějové mechanismy a stupidní zkraty. Abych opravil distributora, La Llorona je děsivý přízrak mezi peklem a zemí, démon jako vtělení do pozůstatku nepříčetné ženy, která své děti utopila v potůčku a pak se do těch "zpěněných říčních vod" o hloubce cca 20 cm a průtoku, že by tam nic neuplavalo ani vozíčkáři s jednou rukou v sádře vrhla sama. Na svých duchařinách mám rád tajemné záhady, které režisér s notnou dávkou neochoty pomalu odkrývá. Tady je největší záhadou, jak lze do z poloviny plné sklenice dolít půl flašky vína tak, že je sklenice plná (ani ne) do tří čtvrtin. La Llorona je čistý průměr béčkového hororu, který vsází pouze na lekačky a jednu pětisekundovou referenci na sérii The Conujuring (která je od tohohle filmu jinak tak daleko asi jako Proxima Centauri od nás...). Jestli máte rádi lekačku za kačku, tak si tohle můžete docela užít, ale ne v kině. Protože když se do mě snaží v malém sále vrazit tisíckrát použitý laciný dildo za dvěstědeset, tak ať ho alespoň trochu přiflusne příběhem. Že, Hugo, pardon, Michaeli Chavezi...(29.4.2019)

• grizly007

Trapárna která je v kategorii horor svým zpracováním zhruba 25let out.(22.8.2019)

• tnp101

Co jsem napsal o Sestře, to můžu téměř doslova aplikovat i na tuto šablonovitou jednohubku. Pravda, nudila mě o kapku méně než Sestra, ale to nejspíš proto, že mi více sedlo zasazení. Jinak není tohle mexické strašidlo nic víc než jedna a ta samá omílačka furt dokola, tentokrát s až směsně tenkou vazbou na ostatní filmy v sérii. 40%(5.9.2019)