Městečko Twin Peaks

• USA Twin Peaks (více)
Drama / Mysteriózní
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (více)

Série(3) / Epizody(48)

Ve Twin Peaks je nalezena brutálně zavražděná Laura Palmer. Zvláštní agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan) spolu se šerifem Harrym S. Trumanem (Michael Ontkean) brzy zjistí, že v tomhle napohled spořádaném maloměstě není nic takové, jak se zdá. (Magic Box)

Boogeyman

Je zde sice poměrně velké množství nechtěně úsměvných scén (všechny přehnaně dramatické zamilované pasáže s Donou a Jamesem, to samé u šerifa a Jocelyn, nebo herecký um muže ztvárňujícího Leea Johnsona ((ten se ovšem z naprostého dřeva dostane do takřka oskarové ligy po Leeově „nehodě“, ne že by svůj projev jakkoli změnil)), jenže tyto nedostatky zcela blednou vedle silného kriminálního příběhu odehrávajícího se v jednom hodně svéráznám pohraničním městečku, kde jsou podezřelí všichni a zároveň nikdo, ale především vedle jedinečné postavy federálního agenta Coopera a jeho spolupráce s místním policejním sborem. Kyle MacLachlan skutečně stvořil jeden z nejživotnějších charakterů všech dob, jeho hipík v obleku Dale Cooper je naprosto geniální a v kombinaci s šerifen Harry Trumanen a jeho zástupci Hawkem a Andym a bohužel málo se vyskytujícími agenty Albertem a Gordonem Colem tvoří nejlepší vyšetřovací tým, který se kdy na televizní obrazovce objevil. Ovšem kdykoliv tahle parta zmizí ze scény a děj se přesune mezi ostatní obyvatele Twin Peaks, seriál z nebeských výšin padá do vod průměru, některé linie jsou pak vyloženě nudné. Ovšem zhruba v polovině, když je vyřešena vražda Laury, seriál přijde o hnací motor v podobě příběhu, děj se rozplizne z atmosférického mysteriózna do téměř sci-fi roviny, začne nastolovat obrovské množství nezodpovězených otázek a vaří z vody v podobě zcela zbytečný a nezajímavých odboček (James a bohatá panička s Jaguárem). Věčná škoda, že nevznikla plánovaná třetí série, kde by snad všechny započaté linie důstojně vyvrcholily, předchozí zbytečnosti by nabraly na významu a z Městečka Twin Peaks by se pak snadno stal doslova majstrštyk. Ale i přesto, že jde o neuzavřené dílo, svých pět hvězdiček si zaslouží. PS: Marně jsem doufal, že následný film Twin Peaks:Fire walk with me na pár otázek odpoví (kdo je Bob…a hlavně co se stalo s Cooperem a Annie po návštěvě Černého vigvamu – protože ačkoliv jde o prequel, v titulcích figuruje Heather Graham), ale až na rekonstrukci dávno známého Fire walk with me nic moc nevysvětlí, spíš ještě pár otázek přidá. ()

petaspur

Městečko Twin Peaks je krásné místo pro bydlení, ale nic zde není takové, jak se zdá být na první nezaujatý pohled. Pod rouškou noci se zde totiž dějí nevysvětlitelné věci, jejímž důsledkem je smrt Laury Palmerové. Na místo činu přijíždí agent Cooper, pomalu nasává atmosféru zvláštního místa a již si zvyká na to, že bude potkávat prapodivně vypadající i nesmyslně mluvící lidi, z jejichž šílených podprahových signálů bude skládat mozaiku kvalitně zauzlovaného děsivého případu. ()

Silas

1. série: Skvělý nájezd už přes pilot, který zároveň děsí i dojímá. Lynchova režie je jistá a jeho části (první díly) patří mezi nejpovedenější. V tomto seriálu si oproti své klasické tvorbě mnohem více vypomáhá geniální hudbou "Bad Angel", kterou dotváří onu typickou atmosféru. Osudy všech postav jsou rozehrány výborně, každou charakterizuje určitá situace a o nějaké plochosti nemůže padnout ani slovo. Není krásnějšího pohledu než na šťastnou tvář Kylea MacLachlana nad borůvkovým koláčem či 5x ohřátou překapávanou kávou. Jeho postava, částečně parodující FBI příslušníky, patří mezi prvky, jež vaši vnímavost udržují stále v pozoru. I jeho charakter patří k onomu typicky lynchovskému černému humoru, kterého jde zde naládováno skutečně mnoho... Možná vinou nevyrovnanosti scénáře jsou 4. a 5. díl slabší, ve kterých se toho moc neodehraje. Poslední část, režírovaná spoluscénáristou Markem Frostem, zas zvyšuje celkový dojem z první série, a tak díky ní (a lásce k Davidovi) musím trochu nadhodnotit... Ale věřte: "In the town of Twin Peaks, no one is innocent." 2. série: Požitek z jízdy s vrcholem v posledním dílu. Průběžná škobrtnutí se dají šmahem odpustit... ()

salahadin

Nesnáším slovo kult, pro mě není nic v oblasti filmu kultem. Neuctívám ani filmové postavy ani režiséry, nikoho. Řekněme ale, že seriál Twin Peaks by se dal přirovnat ke coca-cole a Dale Cooper ke kofeinu = zatraceně chutné a zatraceně návykové (co se týče kinematografie). Miluji mysteriozitu, tajemno, atmosféru, tři esence vrcholného požitku z projekce. A Lynch je všechny napěchoval do jednoho lákavého balení. Já ale netvrdím, že je seriál bezchybný a to je několik postav, které mi lezou nesnesitelně na nervy (polda co bulí jako želva, sekretářka s hlasem batolete a pár dalších). Ale čert je vem, Twin Peaks mi dokázalo, že "detektivka" je vlastně zábava (a to jsem detektivky - nebo jak to správně nazvat - nesnášel). Bravo. ()

2-Xtreme

1. Séria: Takéto ja rád. Dej odohrávajúci sa v neveľkom mestečku s podivnými obyvateľmi a nejednou záhadou. Už pilotný diel ma utvrdil v tom, že pôjde o skvelý seriál plný mysterióznych vecí a neobjasnených udalostí až do samotného konca(možno aj o čosi ďalej). V seriály je skvelo vyobrazený charakter jednotlivých postáv a keď je na obrazovke práva nejaká postava vždy viem čo môžem očakávať a tiež sa pripraviť sa na zmenu žánru. Mysteriózny triler, romantika, komédia.. Twin Peaks obsahuje viacero žánrov a dobre to funguje v ich miešaný. Zatiaľ asi jediný zápor je, že mi chýba gradovanie. Či už gradovanie na konci jednotlivých epizód, alebo na záver série. Zatiaľ je to na silných 80% Nemôžem to ohodnotiť objektívne, pretože už som ovplyvnený inými kvalitnými seriálmi a Dexter je stále na mojom seriálovom Olympe. Svojho času to ale musel byť ešte väčší zážitok ako teraz. 2. Séria: V polovičke série sa to akosi zaseklo. Skončila dejová linia s Laurou Palmerovou a neviem so do tej dalšej dejovej línie dostať. Ako pozerať sa to dá, ale už ma to nezaujíma až tak ako predošlé diely. EDIT: Odstupom času rozmýšlam o Twin Peakse stále viac a viac. Aj preto zvyšujem hodnotenie na plný počet a pokračujem v sledovaní.(Dopozerané) ()

Vančura

Kultovní lynchovina™ :) Seriál mého dětství, který se začal v české televizi vysílat v r. 1993 a který jsem tehdy miloval. Především pak božskou Badalamentiho hudbu, ze které mi zbyl silný dojem i po letech, kdy jsem většinu seriálového děje dávno zapomněl. Díky kanálu Nova Cinema, který začal 28. 5. 2011 tento seriál každou sobotu reprízovat v původním skvělém dabingu, mám možnost se k tomuto výjimečnému seriálu po dlouhých letec vrátit. A Lynch mě opět dostal! Skvělí herci (spousta krásných holek!) a především pak můj oblíbenec z Modrého sametu Kyle MacLachlan, rozehrávají vzrušující podívanou plnou temných záběrů, neopakovatelných konverzačních situací a originálního humoru. Seriál, který je každým coulem dokonalý. ()

Goldbeater

Městečko Twin Peaks je výborným seriálovým hitem, v němž se protínají různé žánry: od hororu, přes fantasy až po komedii. Dnes již kultovním dvěma sériím David Lynch vtiskl specifický rukopis a nenapodobitelnou mysteriózní atmosféru, která skvěle funguje i na několikáté zhlédnutí. A po ohlášení nové řady Twin Peaks plánované na rok 2016 jsem nadšen. ()

Javert

I přes počáteční pochyby a obavy ze "seriálu od psychomagora Lynche" je to totální must-see, která je navíc s každým dílem lepší a lepší. ()

sochoking

Agent Cooper je asi najlepší strážca zákona, akého som kedy videl. Zosobnenie morálnych a etických hodnôt- hotový samuraj, môj idol so ksichtom Chandlera zo seriálu F.R.I.E.N.D.S. ! ()

dr.horrible

V drvivej väčsine prípadov, seriály hodnotím až po skončení prvej série. Naposledy som výnimku spravil u nového Raimiho a tu (s01e04) ju musím urobiť zas. Neskutočné. Dnes je to "len" kultový seriál. Čo to mohlo byť v 90.tych rokoch? Ohni se mnou pojď. "Dáte si čerstvý borúvkový koláč?" Milá Diane, stromy sú tu úžasné a ja nenachádzam slov... ()

Jordan

kto zabil lauru palmerovú? čo symbolizuje bob? čo sa skrýva v nepokojných, neustálym vetrom zmietaných boroviciach obklopujúcich najznámejšie (nekreslené) seriálové mestečko? keby niekto zostavil katalóg seriálov, ktoré musíte vidieť, tento by bol pravdepodobne na prvom mieste. ()

Anderton

Seriál som rozpozeral kedysi na ČT, takže som ho nemohol sledovať úplne pravidelne a nepodarilo sa mi ho ani úspešne dopozerať. Odvtedy nepozerám v televízii seriály na pokračovanie, pretože ma nebaví si podľa nich zariaďovať voľný čas. Možno, ak by seriál nebol tak adorovaný, mal by som k nemu vrelejší vzťah a zohnal by som si ho komplet na DVD a konečne ho dopozeral celý. ()

arie

Jeden z najprepieranejších Lynchových projektov, seriálové Mestečko Twin Peaks, je unikátnou kolážou kontrastných impresií. David Lynch zrežíroval len zlomok epizód, preto treba akceptovať výrazný rozdiel v tempe i vyznení jednotlivých častí. Vrcholné okamihy projektu hladko prelínajú scény kryštalického desu s komickými a následne dramatickými sekvenciami, pričom atmosféru scénu už vopred naznačuje hudobný doprovod legendárneho Angela Badalamentiho. Seriálový úvod, pozostávajúci z pilotu a siedmych epizód prvej série, som vnímal ako akési oboznámenie sa s pravidla hry, ponor do malebného mestečka obkoleseného hustým lesným porastom, ktorý ukýva ťaživé, latentné zlo. Príchod druhej série už od prvej epizódy naplno rozplieta bizarné klbko vesmíru Davida Lyncha, ktorého bezhraničnosť sa naplno ukáže až v ukážkovo dokonalej poslednej epizóde. Rozmanitú hereckú zostavu skvostne ovláda jedna z najdokonalejších postáv v dejinách televíznej zábavy, Dale Cooper v podaní Kyla MacLachlana, ktorému vynikajúcim spôsobom sekunduje oblastný šerif Michaela Ontkeana. Pre seriál je príznačná jednoduchá typológia postáv – menej inteligentný zástupca šerifa dostávajúci sa do neustálych komických eskapád (Harry Goaz), excentrický podnikateľ (Richard Beymer), bezcharakterná mrcha (Piper Laurie) či moja druhá najobľúbenejšia postava po agentovi Cooperovi, James Hurley (James Marshall), rebelujúci melancholický mladík s rozorvanou, nestálou dušou. V seriály sú ich postavy vygradované do maximálnych emočných či komicko – absurdných rozmerov, aj napriek tomu, že vždy sledujeme len jednu konkrétnu oblasť ich životov, pracovnú alebo osobnú, výraznou premenou prechádza len minimum aktérov (pre príklad postava otca v podaní luxusného Raya Wisa), čo však v tomto prípade zázračne nevadí. Samozrejme, že Twin Peaks je primárne určený hlavne priaznivcom „inej“ zábavy, treba však rátať s faktom, že sa rozhodne nejedná o bezchybný produkt, niekoľko elementov v seriáli je nadbytočných, no najintenzívnejšie časti ponúkajú kvalitu, na ktorej si v rámci televíznych vôd vyláme naostrené tesáky takmer každý potenciálny konkurent. ()

Kothy

David Lynch je prostě borec! Tenhle seriál se mu povedl. Skvělá atmosféra i zajímavé postavy. Škoda jen , že to skončilo tak brzo. I prostředí malého městečka v lesích na severozápadě Ameriky je pěkné. Některé scény a postavy jsou vážně úžasné. Například agent Dale Cooper z FBI. Trpaslík byl docela srandovní. Legenda se vrací a s ní i po 25-ti letech 3. série. Je to jedno velké psycho. Moc se v tom nedá vyznat. Je tam až příliš mnoho postav a dějových linek. Snaží se to sice navázat na minulé díly, moc to nedává smysl. Je to pouze pro otrlé diváky. "Sovy nejsou, čím se zdají být." :) ()

AllShallFall odpad!

Pár dílů mi stačilo... opravdu stejná kokotina jako film. Hovna, sračky, blitky......nesmysly.....uuááááááááááá!!!!!!!!!!!!! ()

swamp

Bylo mi ctí se svými nejlepšími přáteli okusit v pěti dnech 'excuse me, damn good cup of coffee at place where cherry pies go when they die'. Je nadmíru jasné, co Twin Peaks dělá takovým seriálem, jakým vskutku je - kultovním, tajemným, absurdním, šíleným, nepředvídatelným, halucinoidním, kofeinovým - dělá ho takovým kvartet Lynch x MacLachlan x Frost x Badalamenti. Speciální agent FBI Dale Cooper se pro mě stal jednou z nejkultovnějších a nejlépe sehraných partií detektivního žánru všech dob, jeho afektovanost jde ruku v ruce s jeho vyzrálostí, nadhledem a sklonem k pití kávy a užívání si jídla. SPOILER Když na konci seriálu šíleně začne kvílet své 'How's Annie? How's Annie?', jen těžko se popadá dech a slza v oku dává tušit netušenému. 'the owls are not what they seem' 'Fellas, coincidence and fate figure largely in our lives.' 'Harry, I have no idea where this will lead us, but I have a definite feeling it will be a place both wonderful and strange.' 'Harry, I'm going to let you in on a little secret. Every day, once a day, give yourself a present. Don't plan it. Don't wait for it. Just let it happen. It could be a new shirt at the men's store, a catnap in your office chair, or two cups of good, hot black coffee.' Všechny tyto repliky vycházejí z jeho úst s úsměvem, ať už se jedná o oznamování obyčejné informace či jména vraha. Na to, že je seriál z počátku let devadesátých, objeví se v něm spousta nádherných dívek, Laurou (Maddy) počínaje - Audrey konče. Ze známějších tváří vás jistě překvapí postava majora Briggse (Don S. Davis ze Stargate) či Dennise (šílený David Duchovny). Ale hlavně, hlavně mi věřte, že sovy, bílí koně, semafory, tancující trpaslíci a prorokující obři, uktápzop (pozpátku) mluvící oběti? ve vigvamu, Bob či žena s polenem vám nedají spát, dokud neuvidíte díl poslední .. a ještě hodně dlouho potom. ()

Ant

Opravdu nenapodobitelný seriál a postavy. První série je dokonalá. Skvěle vyvážené žánry a inteligentní scénář. Nic ale netrvá věčně a s druhou polovinou 2. řady už seriál jde pomalu ke dnu. Přesto ve finále do sebe všechno zapadne a konec je pak vážně něco. Dalea Coopera a sovy už z hlavy asi nedostanu. ()

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (více)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti