Doktorka Quinnová

(seriál)
  • USA Dr. Quinn, Medicine Woman (více)
Drama / Rodinný / Western
USA, (1993–1998), 114 h 7 min (Minutáž: 43–90 min)

Tvůrci:

Beth Sullivan

Jane Seymour, Joe Lando, Shawn Toovey, Chad Allen, Orson Bean, Erika Flores, William Shockley, Geoffrey Lower, Barbara Babcock, Jessica Bowman, (více)

Série(6) / Epizody(149)

Doktorka Quinnová se ničeho nezalekne. Nejenže se musí sama postarat o děti, hlavně však musí jako lékařka bojovat o důvěru občanů osady... (TV Prima)

berg.12

V podstatě je jedno, kde a kdy se děj seriálu odehrává, vše je jen dokonalá potěmkinovská vesnice a věšák na morální poselství. Pod rouškou pokroku v podobě doktorky na divokém západě se ve skutečnosti skrývá silný konzervativizmus a tradiční hodnoty, to vše v historicky uhlazeném balení. Někdy tahle líbivost a mírumilovnost dokáže napáchat větší škody, než mnohem "drsnější" záležitosti, ale tady je to ještě relativně celkem neškodné. Přes silný osobní odpor nechávám tenhle seriál žít, protože vím, že svou cílovou skupinu si najde, a že jsou daleko větší hrůzy. ()

tron

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vitajte v najpokrokovejšom mestečku Divokého Západu. Živo si pamätám, ako sme si k tomu v 90. rokoch pravidelne sadali; ak sa nemýlim, dávali to na STV 1 v hlavnom vysielacom čase. Že by štvrtky? To je fuk. Vtedy to bola bomba. Niečo nové. Atraktívne westernové prostredie, skvelé titulky, parádny kasting. Vtedajší slovenský divák bol zvyknutý na komorné seriály odohrávajúce sa v pár miestnostiach, preto pôsobil ako zjav a blesk z čistého neba seriál pripomínajúci filmové americké westerny. Pre dievčatá boli k dispozícii mladí herci, chalani zas ocenili zápletky s Indiánmi alebo lupičmi, mamy leteli na švárneho Sullyho a otcovia, no, tak tí to nejako strpeli s vychladeným pivkom v ruke. Proste, skoro každý si našiel to svoje (nakoniec vlastne aj tí otcovia...). Vtedy sa jednalo bezpodmienečne o štvorhviezdičkovú záležitosť. Príjemne zaskočená určite bola i produkcia, ktorá zrejme ani v najkrajšom sne nečakala, že sa seriál dočká 6. sérií a takmer 150. epizód (dva príšerné televízne filmy taktne zamlčme). Po desaťročiach to však už nie je ono. Fascinuje ma, ako idealizovane to tvorcovia vtedy videli. Seriál sa odohráva v temnom období, kedy väčšinou človeka ešte pred tridsiatkou zastrelili pri lúpežnom prepadnutí. Prípadne umrel v dvanástich na osýpky. Alebo ho ako 22-ročného ušliapal kôň. Napriek tomu seriál disponuje až zarážajúco vysokou mierou morálno-výchovného aspektu. V titulnej úlohe sa objavila silná, emancipovaná žena, ktorá sa nezľakne konzervatívnych ľudí okolo seba a ide si za svojím snom. Scenáristi apelovali na zdravý rozum divákov a snažili sa ich upozorniť, že rasizmus a xenofóbia sú zlé veci (jasné, na Divokom Západe). V niektorých epizódach dokonca bolo najväčším problémom to, že malý Brian doniesol päťku z matematiky (!). Predsudky nemožno mať voči ženám, deťom, Indiánom a, samozrejme, ani černochom. To je síce pravda, lenže to proste vzhľadom na rok a prostredie neodpovedá historickým reáliám. Napriek tomu seriál navždy zostane zapísaný v mojom srdci, pretože nostalgia. A musím dodať, že ani s odstupom rokov to nie je žiadna katastrofa. Na svoju dobu sa jednalo o naozaj slušnú a štedrú výpravu, niesla v sebe solídny kus feel good deväťdesiatkovej atmosféry a veľa tomu dal i presný kasting. Ja som vždy bol na rôzne ksichty z vedľajších úloh a treba povedať, že Doktorka Quinnová ich mala nadpriemerne veľa (vlasatý barman, telegrafista, bielovlasý predavač, bradatý reverend, Sullyho relatívne skrotený vlk). Zaujímavosťou je, že v priebehu natáčania došlo k masívnemu preobsadzovaniu. V prvej epizóde si Colm Meaney zahral Jakea, rola bola následne preobsadená Jimom Knobelochom. Obľúbeného černošského kováča Roberta E. hral na začiatku úplne iný herec, ako neskôr. Kastingová zmena sa udiala aj u Colleen, kde došlo k výmene herečiek uprostred natáčania kvôli rodičom, ktorí mali dojem, že dcéra kvôli hraniu zanedbáva školu (a takisto žiadali o zvýšenie honoráru, čo im produkcia odmietla splniť). Kuriózne je, že som desaťročia žil v presvedčení, že „doktorka Májk“ sa do mestečka presťahovala aj so svojimi deťmi. Až v roku 2020 som pri repríze so šokom zistil, že to v skutočnosti neboli jej deti, ale ich „zdedila“ po žene, u ktorej bola ubytovaná a ktorú smrteľne pohrýzol had. Na to som fakt úplne zabudol. ()

NinadeL

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Není snadné shrnout tak obsáhlý seriál, který zpočátku sledoval prakticky každý, ale málokdo se s ním dostal až do konce. Na svou dobu to bylo velice dobré multižánrové drama, které přineslo jednu z nejvýraznějších televizních hrdinek 90. let. Jane Seymour byla skutečně dobrou volbou. V průběhu let jsem měla možnost shlédnout celý seriál třikrát čtyřikrát, ale nikdy se mi nepodařilo stát se skalním fandou. Nicméně i tak vím poměrně dost o jeho zákulisí a všem, co se k podobně velkém seriálu váže. Mám své oblíbence (především Dorothy), oblíbené zápletky (když je v akci celé městečko) i období (cestování do Bostonu, například), ale nikdy mě nepřestanou fascinovat dvě věci: přeobsazení Colleen a fakt, že mnoho diváků rezignovalo spolu se svatbou na konci 3. série. Pravda, byl to velký zlom, ale shippers Mike a Sullyho si logicky cení nejvíce období právě po tomto zlomu ;) Celkově tedy vidím všechny série jako velice vyrovnané (vždycky se najdou díly výborné i obyčejné epizody), vyzdvihuji komediální díly, uvědomuji si přesahy, které nekorespondují s dobou 60. a 70. let 19. století, kdy se seriál odehrává, a doporučuji všem shlédnou i něco z druhé poloviny seriálu. Budete příjemně překvapeni a to i v případě, když zvolíte originální znění. ()

Lynn

Ze začátku rozhodně nešlo o špatný seriál, ale s každou přibývající řadou se kvalita zhoršovala a scénáristé už prostě vařili z vody. Z původního, již tenkrát nepříliš originálního, námětu zbyla jen halda klišé a moralizování. Navíc postavy jsou dost černobílé a co nejhůř, ústřední hrdinka mě postupně spíš otravovala, než že bych ji nějak zvlášť "žrala". ()

akisha

Spasitelka Quinnová s 24 hodin stejným sladkobolným výrazem v seriálu plném nesympatických postav (hlavně ten rockovej zpěvák) a Sullym. Neříkám, že je to moc špatný, asi se to někomu může líbit, ale mě ne. Navíc opravdu nemusím seriály, kde se jedna postava tak vymyká, je tak neuvěřitelně nevinná a spravedlivá a vždycky všem vyřeší jejich problémy. ()

• Jméno Sully vzniklo na základě jména autorky seriály Beth Sullivanové. (Zephyr01)
  • William Shockley (Hank) vlastní v texaském Austinu restauraci s názvem "Cafe Josie". (Zephyr01)
  • Alley Mills (Marjorie) je žena Orsona Beana (Loren). (Zephyr01)