Horor v Amityville

• Česko Horor z Amityville (více)

Film byl natočen podle údajně pravdivého příběhu nešťastné rodiny Lutzů, kteří se s nadšením nastěhují do nového domu na Long Islandu, aby ale v zápětí zjistili, že je plný nepřátelsky naladěných duchů jeho předchozích majitelů. Ti vykukují z každého zákoutí i kousku nábytku, přičemž děsivých zážitků nejsou ušetřeny ani Lutzovy děti. Na scénu tedy vstupuje laskavý otec Delaney, který se ze všech sil snaží démony z domu vymýtit a zachránit tak tuto nevinnou středostavovskou rodinu ze spárů terorizujících démonů, kteří jim nedají klidně spát. (oficiální text distributora)

Hrabka

Staré horory prostě nejsou moc pro mě. Remake je lepší. Proč? Protože jsou v něm osekané nehorové scény, které se zde bohužel dost často vyskytují a dost nudí. Remake je prostě údernější, tohle je dost vlažné a napětí taky není nic moc. Konec se mi nelíbil už vůbec. Slabota. 45% ()

juta

Není divu, že film patří mezi kulty. Má svým způsobem na svůj věk drsnější příběh, který musel budit emoce, jen některé filmy, které přišly po něm přinesly leč obdobný, ale možná svižnější a zajimavější příběh. Je prostě zbytečně natahovaný a to nejzajímavější přijde až v posledních deseti minutách. ()

JohnnyD

Má to pár skvelých nápadov, no inak scenár je tak mizerný, že len kúzelník by z toho vyčaroval niečo viac ako priemer. Hlavnou chybou scenára (okrem dementných dialógov) je neschopnosť udržať atmosféru. Napríklad najstrašidelnejšia scéna (oči za oknom) je na konci úplne amatérsky odstrihnutá a dej je presmerovaný na iné miesto. Takto sa hororová atmosféra nebuduje a to je aj chybou mnohých súbežných dobových hororov. Odhliadnuc od toho tu máme občas fajn hudbu, Margot Kidder, ktorá je na zahryznutie (nočná košeľa!) a ... celú plejádu otrasných prehrávajúcich hercov na čele s neuveriteľne zlým 70s machom Jamesom Brolinom. Škoda, že sa scenár viac nešprtal v mytológii, väčšina motívov pôsobí samoúčelne a nemá vo filme opodstatnenie (studňa, miestnosť za pivnicou, Jody, satanisti...). ()

Nin

Cením si toho, že i když už dnes film působí docela zastarale a už vůbec ne strašidelně, tak to vypadá, že režisér u své práce dost přemýšlel. Hezky se tam ukazuje ten strašidelný dům, film pěkně graduje... Další sympatická věc je, že děsivé věci v Amityville Horor jsou převážně založené na různých nehodách a nepříjemnostech, které se reálně stávají a nad kterými by člověk mohl mávnout rukou, ale film je samozřejmě natočený tak, aby vás to co nejvíce rozhodilo. Slušný starší horor. (7/10) ()

Ruut

Hodně přeceňovaná záležitost. Na tomto hororu je velice dobře znát jak může taky film za čtvrt století zestárnout a ztratit veškerou sílu. Obyčejná vykrádačka a zároven parazit na v té době módní vlně satanistických hororů jako Vymítač ďábla. omen a Rosemary. Gore pramálo. Napětí taktéž skoro žádné. Velké sklamání. ()

S.Quentin QUALE

Velká paráda! Výbornej hounted house horor, kterýmu remake sahá asi tak po koule, navíc si myslím, že ho lze považovat za předka všech těch novodobých, a taky mi v určité fázi připomněl legendární Osvícení. Dnes už je ta šablona okoukaná, ale v době vzniku tomu tak nebylo, a s tím je potřeba k filmu přistoupit. Vyvraždění famílije v baráku, nová familíje, divný věci, pár zranění, útok na psychiku, hádky a ........... Jo, zní to strašně ohraně, ale tenhle kousek to gumuje skvělýma hereckýma výkonama, pomalým, atmosféru gradujícím průběhem a značnou dávkou nejistoty, kdo nakonec co. Schválně si po tomto pusťte 3:15 zemřeš, pokud nejste čistě konzument bez špetky vkusu, rozdíl v kvalitě poznáte velmi záhy. Za mě opravdu jeden z nejlepších HHH. Plná palba a doporučení! ()

Epistemolog

Další povedená spolupráce Rosenberga s mistrem zvuku Schifrinem. Utkví i experimentální kamera Koenekampa s kterou udával tempo hlavně v 70.letech. Kidderová je známá jen z role Lois ze Supermana a je zde fenou prosím pěkně ohýbatelnou a stále v kurzu. ()

misterz

Koncepcia snímku sa drží klasickej obsahovej šablóny o rodinke, ktorá sa prisťahuje do strašidelného domu, najlepšie po predchádzajúcich zavraždených majiteľoch a kde sa potom začnú diať veci - vŕzganie, poletovanie predmetov, muchy... Z tohto pohľadu film vytrieskal maximum, aj bez bubáka a extra výrazných hororových trikov atmosféra miestami pekne zhustla a niektoré scénky dokázali nahnať aj zimomriavky. Ale zase to nebola ani žiadna sláva. V tomto smere sa mi viac páčila dvojka, kde sa kvalitnými maskami a hororovými prvkami šetrilo podstatne menej. 65/100 ()

strougy

Spousta bzučících, zblízka zabíraných much, pes hrabající ve sklepě a šílený výraz v Georgových očích, když štípá dřevo. Jednoduché, ale pro vybudování nepříjemně děsivé atmosféry jsou podobné prvky neskutečně účinné. Jediným kazem je tak pouze maličko přepálená stopáž, kvůli které hodnotím "pouze" za silné 4*. ()

Anderton

Pozerať tento film prvýkrát v roku 2023 zabraňuje hodnotiť jeho klady a zápory skutočne objektívne. Všetko sme už videli, použité hororové trópy sú dnes už doslova otrepanými klišé. Ak je nablízku démonická hrozba, tak tu máme muchy alebo včely, namiesto vody vám z vodovodu tečie (asi) nafta, počujeme tiché hlasy a sem tam sa objaví falošná ľakačka (mačka v okne). Nezabudnime ani na rýchlo sa zatvárajúce dvere. Amityville funguje lepšie ako psychologická dráma a je fajn, že ide stále viac o civilne nakrútený horor než o horor v tom pravom slova zmysle. Ak by sme tu nemali napríklad tajomné oči a všetko by ostalo ešte viac v náznakoch, asi by dnes išlo o väčšiu klasiku žánru. ()

Campbell

Výborný horůrek, stavící na atmosféře, musím se přiznat že ze začátku mi opravdu běhal mráz po zádech. Naneštěstí to po čase upadlo. Byl jsem nadšený ale přece jenom téměř dvouhodinová délka může někoho nudit. Takže: "For god´s sake, get out!!!!" ()

Němi

Ač Amityville působí jak slepenec vytříhaných scén z Rosemary, Vymítače a Omen, má kouzlo a v první třetině i potřebné koule. Rosenberg si nastavil laťku vysoko a na konci div si ji neshodil. Možná i jo. Škoda roztahaného prostředku, který mu rozmělnil atmosféru a prostřihání o nějakých 20 minut by tady pomohlo. Brolin na to má a strach z něj jde, dokonce se popasoval s podobnou rolí lépe jak Nicholson o rok později v Osvícení, a Kidder (Reevova Lois Lian) byla sexy... Sice už všechno někde bylo, ale charisma tohle béčko má a i když vypadá vedle zmiňovaných jako TV příbuzný, na občasné velké působivosti mu to neubírá. ()

PetrPan

Klasika, která nepotřebuje představovat, ale mně pořád unikala. Před pár lety jsem viděl remake a ve vzpomínkách mi utkvěl jako vcelku dobré řemeslo, nu po zhlédnutí originálu si ty vzpomínky trochu poupravím: 3:15 zemřeš je totální sračka bez invence, tvářící se strašně cool a s původním filmem se nedá vůbec srovnávat. Horor v Amityville pohlcuje a straší, prostředí starého rozlehlého domu vytváří dokonalou atmosféru pro duchařské rejdy, které však nepotřebují vizualizaci, stačí bouchnutí dveří, tajemný hlas, závan chladného vzduchu, kočka za oknem a zjistíte, že Vám ani nechybí lekačky či bafající duch, i když pár by se jich tu taky našlo. Vše je vyšperkováno výbornými herci, James Brolin se povedl asi nejvíc, ale ani Margot Kidder se neztrácí a to nejen díky tomu, že jí to tady setsakramentsky sekne a nesmím zapomenout ani na pátera Roda Steigera. S příjemným mrazením v zádech prožité téměř dvě hodiny, plnou palbu neudělím jen díky dvojce, která je dokonce ještě o stupínek lepší. ()

Hunter2222

Prvý diel tejto rozsiahlej hororovej série spadá do mierného nadpriemeru. Príbeh, priebeh deja a ďalšie veci sú spravené charakteristicky ako pre každý film o strašidelnom dome. Lenže tento film má tú výhodu, že má jedného skvelého herca, ktorý hrá postupne šialeného chlapa fakt dobre. Atmosféra celkom funguje až na miesta s vykecávaním. Škode tej dlhej stopáže. Na takýchto filmoch sa mi vždy páči keď je zlo vykresľované cez (katolícku) cirkev. Tu to fungovalo perfektne a dalo sa cítiť, že ide naozaj o zlo, nie o nejakú sračičku. Celá séria "Amityville": The Amityville Horror (1979), Amityville II: The Possession (1982), Amityville 3-D (1983), Amityville: The Evil Escapes (1989), The Amityville Curse (1990), Amityville 1992: It's About Time (1992) , Amityville: A New Generation (1993), Amityville: Dollhouse (1997), The Amityville Horror (2005) ()

SeBig

Naprostá nuda, co má svých much víc než dost. Celý film se tam skoro nic neděje a nakonec z toho vzejde, že se tam vlastně ani nic nestane. ()

korbitch22

Nejděsivější na celym filmu je vidět Jamese Brolina v bílejch páprdovskejch slipáčích.Amityville série jde mimo mě a to úplně, remake s Reynoldsem jsem už před lety prozíval a chtěl jsem si dát první z prvních, ale 117 neskutečně dlouhých minut sem se šťoural nudou v prdeli a vrtal se přes mobil ve wikipédii.Hrozný herecký výkony, nuda, žádná atmosféra prostě nic.Znám pár starších kousků, které dokážou viděsit, ale tomuhle filmu jsem věřil jenom to, že je starej.Hrozná somařina a je až s podivem, kolik dílů série vzniklo a já si už žádnej nikdy nedám a to ani ten nejnovější co k nám v roce 2015 přilítne.Tahle látka mě prostě nebere, mix ďábla a duchařiny je divnej a kazí oba skvělý náměty přecházením od duchů k posednutí.Jediná dobrá scéna je vyhnání kněze a ten hlas.15%. ()

honajz

Trochu je to lacinější verze The Shining (opět chlap zblbne z temných sil a běhá po baráku se sekerou), trochu to má náznaky, ale vážně jen drobné náznaky z Vymítače ďábla - a Rod Steiger jako kněz zde exceluje, zvláště při scéně mše v kostele; o to víc škoda, že tahle linka dostala minimum prostoru a nakonec ani není nijak pořádně ukončena. Vlastně žádná linka zde není nijak ukončena - policista zde chodí, nic nezjistí, kněz vymítá a nic nevymýtí, o Jodie (nebo jak se ta neviditelná kamarádka dcerky jmenovala) se nic nedozvíme, o těch rituálních vraždách a vchodu do pekla taky ne, nikdo nic nevyšetřuje, natož rituální vraždy a oběti údajně zde kdysi páchané na neposvěcené půdě, teta - jeptiška se objeví jen, aby mohla dramaticky zdrhnout, a v konci se ani ten barák neprojeví nějak hrůzně, když si všechny, ale fakt všechny nechá zdrhnout a vymyslí jen propadlé schodiště a kaluž krve. Jako asi jo, na tom začátku 80. let, takhle doma sám o půlnoci, venku bouřka, to by se člověk ke konci asi i bál, ale jinak na dvě hodiny je to zbytečně utahané, nudné a skutečně strašidelných scén pomálu. ()

Pítrs85

Tak tohle mi sedlo jak prdel na hrnec. Skvělá mrazivá atmosféra, přestože se počas filmu nic moc zásadního nebo děsivého vlastně ani neděje, o to víc mě však dokázaly vystrašit i jen pouhé náznaky (rudé oči ve tmě za oknem). Tohle je prostě kvalita ze staré dobré školy, žádná přemíra triků, natož těch digitálních, naopak, film stojí především na kvalitním scénáři a trefně umírněných hereckých výkonech. James Brolin je v roli otce, kterému malinko mrdlo v hlavě a každou další minutou filmu to na sobě dává čím dál tím víc vědět, výtečný, kdo mě však zaujal nejvíc, je Margot Kidder, která je nejen krásná, ale hlavně očividně talentovaná. Dalším velkým plusem je krásně pod kůži se zarívající ústřední hudební motiv. Hororový fajnšmekři sice žehrají, že je Amityville jednou z nejnudnějších hororových sérií, ale minimálně začátek má opravdu výborný. Kromě druhého dílu to však dále studovat raději nehodlám. ()

eraserhead666

Kdybych neznal rok vzniku filmu, myslel bych si, ze George Lutze hraje Christian Bale, ten herec je mu neuvěřitelně podobný. Ale k filmu. Horory konce 70. let mají svoje nedocenitelné kouzlo, přesto ale tenhle patří k těm slabším. Snímek je až příliš dlouhý, na 117 minut se tam toho teda moc neděje. Možná to je dobou vzniku (což si nemyslím, vzhledem např. k Exorcistovi, Texaskému masakru nebo Noci oživlých mrtvol), ale připadá mi, jako by se režisér snažil pořárd nějak krotit, jako by se bál, aby ten "děs" nepřehnal. Říká se, že mnohdy děsí více to, co nevidíme (a já si to myslím taky), ale tady není vidět skoro nic. Atmosféra se několikrát rozjede a nahustí, v další scéně je však rychle rozředěna, rozfoukána, je pryč a její budování začne na novo. A takhle se to opakuje několikrát po sobě, což způsobilo, že jsem se několikrát nudil. Je zde spousta scén, které film neúměrně natahují (třeba scény s knězi jsou podle mě zbytečně dlouhé a nikam nevedoucí). James Brolin je ve své roli perfektní, jeho proměnu mu věřím (mnohem více než proměnu Nicholsona ve sračce Shining) a Margot Kidder se svými culíčky a sukýnkou mě bude asi pár dní navštěvovat v erotických snech :-). Není to vůbec špatný film, jen mohl být trochu hustější (bouchání dveřmi a otvírání a zavírání oken opravdu nestačí)... ()

hansel97

Tak první díl téhle košaté série je upřímně jedna velká nuda, v té době to možná bylo něco velkýho, ale pro mě je tady špatně skoro všechno. Strach z toho nešel ani jedním coulem, prakticky se tam nic děsivýho nedělo a byly to jen 2 nudný hodiny, u kterých jsem stále nervózně čekal na konec. Atmosféra slabá, ale ne špatná. Mám pocit, že tohle bych možná před těmi dobrými horory, co za sebou mám, hodnotil lépe, ale člověk z toho trochu zmlsá a tohle mi nechutnalo... A rozhodně to není stářím, např. Poltergeist i Psycho jsou děsiví i se stářím, tohle bylo prostě slabé. ()

Další Amityville horor na cestě

Další Amityville horor na cestě

19.06.2019

Když vezmeme v potaz i televizní snímky, vzniklo dohromady 23 filmů založených na knize Horor v Amityville od amerického spisovatele Jaye Ansona. Přidejte dokumenty a číslo ještě vzroste. Tenhle… (více)

Americký vlkodlak opět vyje na měsíc

Americký vlkodlak opět vyje na měsíc

30.06.2009

Samozřejmě v remaku. Hollywoodská studia už vyzobala snad všechny slavné hororové série, teď půjdou i po těch méně slavných. Americký vlkodlak v Londýně je sice žánrovou klasikou, ale zůstal spíš v… (více)

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?

16.02.2006

A další předělávka

A další předělávka

11.02.2005

Specialista na filmovou akci Michael Bay nasměroval svou produkční společnost na konkurenční žánr. Po předělávce Texaského masakru a vedle jeho připravovaného prequelu, si pod svou záštitu vzal také… (více)