Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

• USA Batman v Superman: Dawn of Justice (více)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (více)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (více)

V době, kdy svět řeší otázku, jakého hrdinu skutečně potřebuje, v obavách z naprosto nekontrolované moci téměř božského superhrdiny se střetává respektovaný a mocný ochránce spravedlnosti ve městě Gotham s nejuctívanějším spasitelem moderní doby ve městě Metropolis. A zatímco mezi sebou Batman a Superman válčí, rychle se vynořuje nová hrozba, která představuje pro celé lidstvo ještě větší nebezpečí než kdy v minulosti. (Freeman Ent.)

CzechGod

lepsi 2, relativne nuda a dejova linka i chovani postav obcas ulitava uplne mimo misu. No co, hlavne ze jsme si pripravili pudu pro ligu spravedlivych :) ()

Motinski

Množstvo skvelých nápadov, no natlačiť ich do jedného filmu bola chyba. Zbytočné dejové odbočky, slabí záporak, koniec rovnako priamočiary ako minule a nakoniec MARTHA – najkomickejší a najmenej uveriteľný zvrat aký som kedy vo filme videl. Sklamala aj umelá reklama na Justice league, no nechcem len karhať. Pozitívami sú hlavne temná atmosféra, Snyder vizuál, rýchlejšie tempo (tu sa fakt furt niečo deje) úvodne titulky a prepojenie s Man of steel parádne a načrtnutie motivácií a vzťahov medzi postavami tiež fungovalo. Prekvapil aj Ben Affleck ako Batman. Citíľ som z neho auru dospelejšieho a takmer vyslúžilého hrdinu. Celkom ma zaujíma ako dopadne rozšírená R-ková verzia pretože toto by potrebovalo aspoň 200 minút aby sedelo všetko čo Snyder chcel. Batman vs Superman je scenáristický guláš ale nie až taká katastrofa o akej sa hovorí. ()

chelseaman22

To je takový nesmysl, a tudíž mě ale vůbec nepřekvapuje, že se pod něj podepsal maestro nestandardnosti Snyder. Ben Flek je jalový Batman, jež nedokáže v divákovi probudit byť minimálně emoce. Superman by se měl držet psaní sloupků do místního periodika a hrdina z filmu o Fejsbúku klesl na úroveň Peška z Ulice. Hnus. 20% ()

filmmovier

Batman vs. Superman. Film, na který jsem odmítl jít nejen kvůli Supermanovi, ale taky proto, že je to film od DC a recenze nebyly zrovna nejlepší. Ale... ten film už jsem viděl. a musím říct, že jsem byl notně překvapen, protože se mi to LÍBILO. Jistě, není to žádné veledílo a oproti Marvelu je to pořád o stupeň níž, ale je to mnohem, mnohem lepší než (minimálně) Muž z oceli. Pominu fakt, že scénář je zmatený, plný nelogičností a hlavně strašně uspěchaný, protože má v sobě zápletky na aspoň pět filmů (což mu samozřejmě uškodilo), i to, že konflikt Batmana se Supermanem byl naprosto směšný a v pro mě nezajímavém, nudném rubacím skorofinále i dementně vyřešený. Pominu i to, že jinak skvěle zahraný Lex Luthor nemá žádnou pořádnou motivaci stvořit hlavního záporáka ani to, že si ho radši měli šetřit do Justice League. Prostě ten film mohl být hodně blbý, ale nakonec byl jen trochu blbý. Temnější ladění mi sedlo, mezi záplavou blbých scén je občas i nějaká dobrá, režie Zacka Snydera nakonec taky dopadla dobře. Ben Affleck jako Batman naprosto perfektní, jeho ztvárnění je pro mě osobně naprosto parádní a Jeremy Irons je nejlepší Alfréd. A taky nejlepší v tomhle filmu. Gal Gadot jako Wonder Woman naprosto skvělá, nemám protí ní jedinou námitku. A první záběry na budoucí členy JLA na mě taky působí docela dobře (hlavně Flash a velmi překvapivě taky Aquaman). A i když se na to patrně už nepodívám, už jenom kvůli Affleckovi, když ne kvůli ničemu jinému (ale ono se něco najde, věřte mi), to za shlédnutí stojí a i když je to zmatené, přehnané a v mnoha směrech naprosto blbé jako ůvod do budoucích událostí je to vlastně hrozně fajn film plný výborných momentů. To ale nic nemění na tom, že je to blbost. Ať žije Ben Affleck! 75%. ()

Script

Celkem mi přijde škoda, že nevyšla už v kině ta původní tří hodinová verze filmu. Ta delší verze totiž vyplnila několik mezer, které byli v původní verzi filmu. Spousta věcí, který divák nepochopil z té první verze dostal odpovědi nakonec v prodloužené verzi. Není to tak, že by se z filmu vytratily třeba 3 deseti minutové úseky z filmu. Během průběhu děje jste dostali hned několik nových záběrů po velmi krátkých časových intervalech a byly až do konce. Přijde mi, že kdyby už tehdy byla v kině ta delší verze, tak by spousta kritiků a diváků odcházeli spokojenější. Některé záběry sice byli navíc, ale nevadili mi. Jsem zhruba nastejno spokojen. Pořád tomu nechávám 5 hvězd. Prostě pecka. Kam se hrabe Aquaman. ()

LiborGondek

Čekal jsem, že to bude horší než Nolanovo Temní rytíři, nicméně ve finále to mé očekávání ještě předčilo. Negativně, bohužel. Oceňuji provázanost s Mužem z oceli, naopak všechno (nebo alespoň většina) ostatní mě už tak neoslovilo. Po tisící jsme viděli jak Bruce přichází o rodiče, jak padá do studně/díry, atd., atd. Nemyslím si, že točit pořád ty samé filmy dokola, jen s novým obsazením, je řešení. Hodnocení 3/4*, zatím se ale klaním spíše k tomu nižšímu číslu. ()

skrblik007

Tenhle film u mě probublal aniž by zanechal jakýkoliv dojem. Děj je o ničem, akce je o ničem, žádný aspekt filmu sice neurazí, ale ani nenadchne - je to hrozně vyprázdněné, nudné, neslané a nemastné. Ale hezky popořadě. Na začátku vidíme jakoby osudové scény, které ale nechají každého chladným (dětství Bruce Wayna jsme už viděli v mnohem lepším podání od Nolana). Pak se rozvine něco na způsob příběhu, ale někde uprostřed filmu jsem asi na chvíli usnul, protože si fakt nic nepamatuju. Na konci, kdy má začít velkolepá demolice, místo toho sledujeme nepřehlednou změť průměrných CGI efektů. Ale abych jen nenadával, herci jsou obstojní, hudba je místy dobrá, některé audiovizuální nápady jsou zajímavé. Nicméně existence Batman v Superman: Dawn of Justice mi nedává žádný smysl. Nefunguje to jako pokračování Man of Steel, nefunguje to jako začátek seriálu týmovek a obávám se, že tvůrci si moc práce nedali, aby to vůbec nějaký smysl dávalo. ()

Haretix

Zkusím to vzít trochu objektivně. Prvně pozitiva a to hlavně ke dvojici herců. Nový Batman a jeho představitel Ben Affleck je trefa do černého! Skvělý herecký koncert, je na něm vidět to nasupení na Supermana, každou scénu si užívá a jeho charisma je neskutečné. Nově se objevuje také Wonder Woman a její představitelka Gal Gadot nejen, že je sexy kousek, ale umí se taky řádné prát a všechny scény si krade stylově pro sebe a to zejména při nástupu v tom svém něžném kostýmku. K samotné bitvě dvou ikon by se dalo říci jediné, spokojenost. Gradace, pěstní souboj, když má navrch Batman tak si to náležitě užívá a to, že to je ve tmě neubírá na kvalitě, naopak. Za zmínku určitě také stojí perfektní Alfréd a povedený začátek filmu. Tím ovšem končíme a přichází to nemilé. Mluvit o scénáři asi nemá moc cenu, protože to je prostě průser. Tolik nesrovnalostí a ty snové sekvence těžce nezapadají a v určitých chvílích vyobrazují Batmana jako strašného idiota ať je tomu ve skutečnosti (komiksech) naopak, kdy je to hlavně skvělý detektiv! Film se snaží toho představit divákovi opravdu mnoho. Souboj dvou velikánů, nepřítele v podobě Lexe Luthora, který stvoří dalšího nepřítele, začátek Justice League, je toho prostě moc a divák pomalu nechápe proč zrovna tahle scéna tu najednou je. Ano objeví se tu většina z Justice League v pár záběrech, ale je to nucené a násilně dané do filmu. Studio tak moc chtělo dohnat konkurenci, ale nemyslelo na hlavní základ filmu a to souboj dvou ikon, který je sice fajn, ale zabere pár minut. No a pak tu máme akční scény, většina pohoda a kvalitní řemeslo na blockbuster, ale pak přijde finále a je to tu zase. Epický digibordel, jak ho umí jen Zack Snyder, který se v tom těžce topí a bohužel si to neuvědomuje. Ano byla tu snaha celý film jaksi udělat reparát po Muži z oceli, ale on si to pohlídat prostě neumí a když už se někdo pere tak v určitých momentech neví kdo, jak a ani proti komu i když je nepřítel jenom jeden. A nakonec je tu jedna věc, za kterou začínám Snydera krutě nenávidět. Přijde moment, scéna a člověk si řekne jo, studio má koule, režisér taky a navíc tu je krásná pocta komiksu, jenže pak přijde poslední záběr filmu a to doslova a totálně do pohřbí a vy si jen říkáte proč jsem proboha sledoval posledních 15 minut! F*** what it is, Snyder? Ten chlap mne osobně těžce sere a pevně doufám, že studio si ho pohlídá, protože je na nejlepší cestě jak zk***** týmovku Justice League. ()

LadyPupu

Superman je fešák. Batman už tolik ne, ale zato má pěknej barák. Lois je opět pinda, jako ve všech zpracováních Supermana. To je asi tak jediný, co k tomu filmu můžu říct. No, dobře. Teď vážně. V první řadě je pro mě tenhle film velké zklamání. Je to podobné, jako když pejsek s kočičkou dělali dort. Splácanina všeho možného, co si tvůrci mysleli, že by mohlo fungovat. A ono to tak úplně nevyšlo. Nechci spoilerovat, tak se v tom nebudu hrabat do detailů, snad jen, že ve chvíli, kdy se na scéně objevil K. Costner a blábolil něco o potopě, čekala jsem, kdy se z toho vyklube ještě parafráze na Vodní svět. Abych jen nekritizovala, tak Jeremy Irons byl standardně skvělý, scény s ním byly alespoň vtipným odlehčením a kdo mě hodně bavil byl Jesse Eisenberg, který mi lehce připomínal (samozřejmě nepřekonatelného) Heatha Ledgera a scény s ním patřily k tomu lepšímu, co film nabízí. Resumé - pokud čekáte Batmana, jakého nám představil Ch. Bale, budete zklamáni. Už proto, že jemu to v tom oblečku slušelo, kdežto Ben v něm vypadá jak steroidovej blbeček, kterej se ani nemůže pořádně hýbat. O atmosféře Temného rytíře si můžeme nechat zdát. Je to za slabé tři hvězdy. Hodně slabé. ()

Johnny.ARN

Ako by som začal. Dlhé predlhé a zbytočne. MoS tiež potreboval vykresliť postavu a spraviť základ a dve hodky aj s kulervoucim záverom rozhodne stačili. Tu potrebovali vykresliť človeka s tvárovou obrnou a ženu, ktorá si tam strihla malý štek. A k Batmanovi, také mostíky mu nahadzovali, že DC asi chce budovať aj jeho sólovky. A Irons ako Alfréd mi prišiel ako z núdze cnosť. Eisenberg si začína budovať celkom slušnú zbierku pošahancov. Odkedy založil FB, ide to s ním rapídne hore, len nechápem, prečo vo všetkých filmoch musí tak rýchlo rozprávať. Inak najlepší Luthor ever, aj keď mne osobne tam chýbala jedna vysvetľovacia scéna, prečo mu Superman tak ležal v žalúdku. Apropó, celý film o tom, aký je Superman hajzel a ako proti nemu má vláda zakročiť a potom spravia taký záver. Potom neskutočne ma iritoval ten digibordel čo narobili, dokonca ma to iritovalo ešte viac ako v Avengers 2. V MoS mi to ničenie prišlo logické a nevyhnutné, tu to bolo nanajvýš divné, v tme a v daždi. Taktiež som neprišiel na chuť Batmobilu a celkovému uchopeniu Batmana. Proste Nolan je Nolan. A tie dialógy miestami ..ako za trest. Skúsme aj pozitíva, tak napríklad, príprava pôdy pre sólovky a tímovky, Gal Gadot v kostýme WW ( a nie len v tom ), čierny Aston a miestami podarené scény alebo strihy. Ale úprimne si povedzme, čo sme od toho čakali? Vizuálne to len trochu pokrivkávalo za MoS, dejovo to tú hlavnú líniu do budúcna nastolilo, čo viac? Už len preobsadiť Afflecka, nech to do budúcna nepresiahne dve hodiny a svižnejšie tempo bez zbytočných žvástov. Veď sme v komikse, preboha! Silné 3 z 5 ( CC, Eurodiera, BA ) ()

viperDavid

No dobře no, nadšení jsem musel trošku krotit. Z Batmana udělali nad člověka, kterej zvedá 90kg chlapy jednou rukou, a výzbroj mu dali jak Ironmanovi. Pak se tam oběvila ještě kopající kočka a bylo dokonáno. Sem tam nějaká ta nestvůra se taky povedla a klasický joker alias obchodník se smrtí. Jo prdel to byla :) ()

PeterNet

Výborný film, byť první hodina se hodně vleče. Naopak ta druhé je zbytečně moc prostříhaná (usmíření obou superhrdinů - co to jako mělo být?) Lex Luthor - jeden z nejlepších filmovo-komixových padouců vůbec! Dobrý úvod k lize spravedlivých. ()

Avathar

Tak toto nie, vážení. Absolútna prehra. Patrím k tým, ktorí považujú MAN OF STEEL za priemerný akčný film. BATMAN V SUPERMAN však podľa mňa mal potenciál a celkom som mu veril. Teraz, keď som to už videl, a hľadám na tom nejakú pozitívnu vec, tak mi napadá len: dobre, že som ušetril za kino. Fakt. Tento film je sračka (to je ešte slabé slovo) a nemienim teoretizovať, kto všetko za to môže. Strihača by som ale na férovku vyrazil, pretože takto otrasne zostrihaný blockbuster som nevidel už veľmi dlho. Príbeh nula, milión podzápletiek, ktoré nikam nevedú, scenáristický zmar a bieda. Snyder de facto nerežíruje, len na seba kopí prázdne scény – žiadny nápad, žiadna originalita. Nijaký epický konflikt medzi dvoma ikonami sa nekoná. Len primitívne dejové barličky a tupé zvraty podávané s kamenne vážnym ksichtom. Cavill otrasný, možno má na Supermana ten správny look, ale hrať nevie. Affleck v pohode. Gadot krásna a celkom cool, škoda že jej je tak málo. Eisenberg prekvapil, pre mňa výborný Luthor a asi jediný herec, ktorý si to natáčanie užíval. Ale inak bieda. Už aj ten SPIDER-MAN 3 je lepšia komiksovka. Umelá hmota, kam sa človek pozrie. Namiesto skutočných ľudských emócii je tu len otravný a nechcene smiešny pátos. Namiesto napätia neprehľadný pixel-maglajz. Namiesto postáv figúrky. Namiesto silných dialógov vzletné a duté frázičky. A namiesto filmu trailer natiahnutý na dve a pol hodiny. Neznášam, keď sa musím za tvorcov cítiť trápne. Subjektívne odpad ako vyšitý, ale jednu hviezdu za Gadot a Eisenberga tomu dám. Zvyšok spáliť a zadupať do zeme. EDIT: S odstupom emócie trochu vychladli a musím uznať, že až také hrozné to nie je. Affleck je viac než dobrý, škoda toho scenára. Najzaujímavejšia postava je Lex Luthor. Prihadzujem hviezdu, ale druhýkrát už by som to nesledoval ani za nič. ()

Honzek

Ok, tak přihodím i svoji trošku do mlýna....kde začít? No třeba u toho, že hodnotím Ultimate Edition která má 183 minut. Upřímně řečeno jsem po vlně hejtu od ordinary people po kritiky myslel, že to pro mě bude umučení ale opak byl pravdou. Film mi kupodivu velmi dobře odsýpal a po Muži z oceli (2013) jsem byl nakonec mile překvapen....Původní kino verzi jsem neviděl a možná asi dobře. Inu, tento komentář a hodnocení berte zavděk především ve chvilce, kdy si nejste jisti, zda si film pustit....a pokud by to měla být tím obsahem nahuštěná verze co jsem viděl, tak se nebojím vám říct "směle do toho!".....škála pěti mi zde nestačí a proto hodnotím 7/10 - rozhodně si to ještě jednou rád shlédnu - ne hned, možná později, ale určitě.... ()

arbitr

Viděna prodloužená verze na domácím kině v rozlišení 1080p a se 6 kanálovým zvukem. O malinko lepší než Muž z oceli, kterého jsem si dal jako předkrm, největším nedostatkem je obsazení Batmana a zejména záporáka. Na Nolanovu trilogii to nikdy nemohlo mít, ale je to koukatelný a při lepším výběru herců by se to mohlo dostat mezi moje oblibené komiksovky. ()

Mrkvič

Začátek filmu byl pro méně znalého diváka sice náročnější, ale od poloviny bylo vše vynahrazeno. Snad jen procitnutí, kdy musí hrdinové spojit síly, bylo dost laciné. Jinak je to ale síla a mazec. Hlavně závěr. To jsem opravdu nečekal :) ()

markuc

Po hejtu, ktery jsem na film slysel/cetl jsem si dal rozsirenou edici a cekal jsem celkem dobry komiksovy film - ale ani pres delku tri hodin jsem uspokojovy film nedostal. Nejsem fanda komiksu a od DC jsem necetl nic a diky tomu jsem se ve filmu uplne ztracel, dost veci a vztahu mezi postavami jsem nepochytil. Zack Snyder se vyziva ve zpomalovackach, ale leckdy jsou spatne umisteny a nijak nepomahaji deji - ten je obecne velmi neprehledny a i pres rozsirenou verzi to vypada, ze je az moc strihano - tento film mel byt rozdelen na dve casti. Uzije si ho tedy jen ten, co je fanda DC, jinak to nema cenu a jako samostatny film to proste neobstoji (kdo nezna DC, ten se zde nevyzna). ()

ecceHOMMO

Zážitok z videného je okamžite pominuteľný. Veď bez riadnej akcie a iba s podpriemerným a nezáživným scenárom to inak ani dopadnúť nemohlo. ()

Lachtaan

V době premiéry mě BvS poměrně bavil, po téměř 5 letech, během kterých jsem slyšel i viděl mnoho spekulací a sám si v hlavě urovnal myšlenky, musím ale chtě nechtě snížit hodnocení a držet se názoru, že Batfleck je nejhorším ztělesněním netopýřího muže navzdory tomu, že Bena Afflecka mám rád. Tyhle velkofilmy jsem celkem hltal, když dorazila do kin expanze DC filmů ve stylu konkurenčního Marvelu, dneska nad nimi ohrnuju nos a na BvS bych se znovu podíval snad jen s hladinkou v krvi. ()

DJ Rocco iNc

Pre mňa je to obrovské sklamanie. Bol to iba trápny ťah, ako prilákať divákov na ďalšiu nezmyselnú "Ligu výnimočných" na úkor Supermana. Zabiť Batmana pochopím. Ale zabiť Supermana? A za takýchto okolností, nejakým trápnym monštrom, ktoré vyzerá, ako napodobenina zmutovaného Hulka z Neuveriteľného Hulka?. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce