Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

• USA Batman v Superman: Dawn of Justice (více)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (více)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (více)

V době, kdy svět řeší otázku, jakého hrdinu skutečně potřebuje, v obavách z naprosto nekontrolované moci téměř božského superhrdiny se střetává respektovaný a mocný ochránce spravedlnosti ve městě Gotham s nejuctívanějším spasitelem moderní doby ve městě Metropolis. A zatímco mezi sebou Batman a Superman válčí, rychle se vynořuje nová hrozba, která představuje pro celé lidstvo ještě větší nebezpečí než kdy v minulosti. (Freeman Ent.)

Sunwheel

Sú filmy, na ktoré musíte mať náladu. A tento? Taká nelogická, popcornová blbôstka, ktorá dokáže pobaviť povedzme človeka zavaleného horúčkou, s nedostatkom síl na adekvátnejší voľný čas. A preto sa mi to páčilo! ()

Willynka

Pro Snyderův epický kýč mám slabé místečko v srdci. Hudba je lahodná, většina záběrů by se dala zarámovat a každá postava má jasné dilema a motivaci, ale já se celou dobu absolutně nechytala, o co vlastně jde. Aneb jak pitomý a rozháraný scénář dokáže potopit vše ostatní. ()

lubostar

Odkedy som nechtiac videl Transformerov, tak som asi v ziadnom inom filme nevidel tolko logickych chyb a zbytocnych vybuchov. Bola to 2 a pol hodiny hlboka studna absurdnosti a este teraz ma boli mozog z toho, ze som to dopozeral do konca. ()

PanPyzamo

Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti neschytal od lidí zrovna největší chválu. Kdysi jsem tak seděl u telky a najednou to začalo běžět na HBO a tak jsem si řekl, že to zkusím a ve finále jsem byl spokojen. Příběh vcelku fajn s docela dobrou hudbou. Skoro celý film se tak celkem nic neděje, což možná může za ten hate, ale osobně jsem si ho užil a to hlavně proto, protože na konci se dočkáme té fenomenální bitvy, na kterou jsme celý film čekali. Jakoby vás film celou dobu chystal na ten fight a pak to na vás vypustil. Za mě dobrý film, který můžu doporučit převážně tedy DC fandům. 7/10 ()

Frecerick

A tady nám začíná to (ne)slavně proslulé, fanoušky neoficiálně nazývané, DCEU… Očekávání byla veliká, vždyť se stačí podívat na ten název… dva bezpochyby nejikoničtější a nejslavnější superhrdinové v jedné řežbě, a ještě k tomu proti sobě. Zack Snyder neměl lehký úkol, ale bohužel se mu to rozpadá pod rukama. Ani se mi pořádně nedaří něčeho chytit… hudba je oproti Nolanově trilogii taková nevýrazná, nemastná, neslaná… a dost monotónní, zkrátka z toho necítím tu gradaci, když je potřeba, vyjma finále. Vizuál je ve zkratce obraz přehozený temným závěsem, a to i ve scénách, kde se prostě nehodí a po nějakém čase to začne i trochu otravovat. Film má i další problém, a to je stopáž, která je vzhledem k obsahu filmu přehnaná a za mě by se určitě dalo ještě někde stříhat a zkracovat. K předlouhému pocitu ze sledování přispívá i akce, které tu moc není… alespoň příjemné na pohled je tu poskrovnu. Možná proto, že první polovina, možná až ¾ filmu, je taková nestabilní, akční i emociální finále na mě velmi fungovalo a je jedním z důvodů, proč si nemyslím, že je ten film až tak špatný. Ač to z mého psaní úplně nevyplývá, vidím pod tím tmavým závěsem i světlé momenty a určitě to nepovažuji za odpad. Jistě, je tu několik WTF momentů a Martha tomu celému nasazuje korunu, ale zrovna tahle hláška je mezi diváky/fanoušky natolik omílaná, až je mi líto jí dávat nějakou váhu při mém hodnocení. Tedy kromě závěru drží nad vodou film ještě několik věcí… postavy. Vedle chladného Bena Afflecka, který sice nedosáhl kvalit Christiana Balea, ale jeho výkon ani neurazil, stojí protivný Clark Kent, jehož novinářská práce nudila tak moc, až jsem měl chuť jeho skon na konci filmu uspíšit… i když už všichni víme, co se s ním dělo dál. Za hlavního tahouna tak považuji Lexe Luthora, který je správně švihlý a znovu o krok napřed před oběma superhrdiny. Jeho promyšlený plán je další věcí, která hází záchranný kruh jinak poměrně topícímu se filmu. Asi nemá cenu úplně říkat, zda si to zaslouží nebo nezaslouží doporučení, protože je to stejně pro fanoušky komiksovek must-see záležitost. Nicméně bych to i přes to bez výčitek doporučil. Žebříček všech celovečerních filmů s Batmanem najdete zde: https://sarden.cz/2021-04-13-0000/batman-vs-batman-usvit-batmanovosti ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 3/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

Birter

Když jsem byl na tomto zatracovaném filmu před lety v kině, odešel jsem v blesku na toaletu zrovna ve scéně ústřední bitky. O infamous Martha moment jsem tím přišel a když jsem ho po letech konečně viděl v celé své kráse, nepřišel mi jako nic skandálního, stejně jako nic jiného na Batman v Superman. Připadá mi, že ho většinou lidé kritizovali za to, co sami dobře věděli dřív než se na film podívali. Že se jedná o startovní čáru DCU, které se pokouší dohnat Marvel s zatím neexistujícími hrdiny. Že Kryptoňan a Osiřelý boháč s časem nazbyt jsou klaďasové a tudíž po sobě asi nepůjdou doopravdy. Že film mající dvě a půl hodiny asi nebude jeden dlouhý wrestling nebo něco ve stylu mortal combat. A pak už jen kopali do všeho, co je napadlo. Třeba do neortodoxního pojetí Lexe Luthora, který je se svým ADHD dotažen do osvěžujícího světla nebo toho, že je film dost ukecaný a bojuje se až na konci. Nicméně já jsem takovýchto nedokonalostí nacházel mnohem méně, než naopak. Hlavní téma (ano, má to filozofické téma, to je asi u hollywoodu hřích nebo já nevím) poměrně vykrádá Temného rytíře a ikdyž není tak ucelené a sofistikované (což chtít překonat by byla blbost) tak je trefné a funguje. Barvy a atmoška nádherná, efekty propracované, batgadgety včetně Alfreda cool, Gal Gagot perlila, snad jen ta Lois to zase kazila. Nemyslím tedy, že jsem byl původně v kině neobjektivní. Ten film je v rámci žánru moc dobrý. ()

TesterX

Asi bych podle nazvu cekal neco jinyho, nez jsem ve skutecnosti dostal. To, ze se tu akci hodne setri a vetsinu stopaze se jedna spise o komorni drama, mi vlastne vubec nevadilo, protoze si to chytre pripravuje pudu pro ocekavany stret dvou ikon, jenze... asi spoiler - on neprijde - respektive na dvacet sekund, nez se banalni situaci vse zmeni. Kdyby si to udrzelo prave ten vyvoj do tohoto bodu, mohlo se jednat o ocekavane ultimatni veledilo, ale misto toho stale vice sledujeme otravne prehravajiciho Lexe, jak chce ovladnout svet skrze dalsi prilezitost a banda v latexovych katatech mu v tom musi zabranit. Je to za mne obrovske nevyuziti potencialu a presmerovani snimku do standardniho mezidilu cele fransizy. ()

Grimaldi

Na rozdíl od Man of Steel mě první část tohoto zbytečně dlouhého a postavami až moc přeplněného filmu celkem nadchla. Když pominu mnou obecně neoblíbené snové sekvence, tak se představení Batmana a budování nevraživosti mezi ústředními charaktery opravdu dobře rozvíjelo. Druhá polovina pak do toho ale naplno hodí Luthorovy vesmírné vidle , Martu a hrozbu v podobě nepovedeného digibordelu, kterému zkratkovitý děj ještě víc podraží nohy. Jedná se tak sice o něco lepší film než Muž z oceli, ale od souboje Batman vs Superman bych čekal něco jiného, než jen další průměr. ()

david141474

Hned na začátek musím říct, že to nebylo špatný, jen to mohli tvůrci zkrátit a nějaký scény úplně vyškrtnout. Třeba scény s příšerou tam klidně vůbec nemuseli být a za mě tak byly navíc, ale chápu, že jsou potřebný pro následující Justice League. Zápletka filmu byla celkem solidní. Batman se celý film snaží utkat se Supermanem a foto tu řádí Lex Luthor. Souboje byly opravdu pěkně natočený, ať je to ten s Batmanem nebo s příšerou. No a dokonce se zde představí Wonder Woman. No a konec mě ani moc nezasáhl. 8/10 Nebylo to špatný! ()

Majoslav11

Man Of Steel ma prekvapil príjemne, Dawn Of Justice ma prekvapil nepríjemne. Film trpí na nekonzistentný scenár, ktorý niekedy nedáva zmysel alebo je len hlúpo smiešny. Inokedy je zase jasné, že scéna si vyžaduje dlhšiu stopáž než má, pretože v nej potrebujeme toho vyrozprávať viac. Škoda. Námet si to vyslovene pýta. Konverzačná prvá polovica o ničom nudí. Pritom začiatok filmu je mega ! Ešte raz škoda. Akčné finále je fajn, no záporácky cavetroll mi pripadá úsmevný. Posledný raz škoda. Za tri hviezdy. ()

marekspanel

Postupem času zraje jak víno, zvlášť v porovnání s dnešní komiksovou tvorbou. Je dostatečně temný, škoda že ne úplně, jelikož jediné hluché místa jsou při snaze o vtip. Děj se výborně stupňuje a přidává na vážnosti a obav, hlavně při probuzení nestvůry. Herecky jde spíše o průměr, Affleckovi to sedlo a Jesse řekl bych nepřehrává, jak se může zdát. Až vyloženě trapný je zvrat "Marta"..?! Za to nástup WW do boje a její typická hudební vložka způsobí tu správnou supehrdinskou husí kůži. Film prakticky mohl být i delší, protože chtěl toho říct víc, ale vše se tam nevešlo, což je škoda. Přes různá negativa je to i tak můj oblíbený, nekomfortní DC snímek, který má dost badass momentů a je hezky nasnímaný a dobře doplňuje mytologii Muže v oceli. ()

D503 odpad!

Až na finále vyzradily trailery v podstatě všechno, a to co se v nich neobjevilo nestojí ani za řeč. Oproti Muži z oceli je tady ještě víc naprosto nepřehledné akce, monotonního vizuálu a nefunkčních emocí. Neuvěřitelně přepálený soundtrack tomu taky moc nepřidává. 150 minut je k pořádnému nastartování Justice League prostě málo a myslím že ani těch dalších slibovaných 30 minut navíc tady nepomůže. ()

Jardys88

Muž z oceli 2...je to dobré, zkouknout se dá ale, že bych z toho byl posazený na zadku a potřeboval to vidět znova? Wonder woman a přestavení budoucích spolubojovníků stačilo dát na závěr nebo po titulcích. Nejvíce mě nadchlo asi zpracování Lexe Luthora, ten byl povedený velmi, takový nenápadný chytrý záporák jakého bych si představoval. Batman s hlubokým traumatem jak má být. ()

JaryKury

Uf Tak porad je DC lepsi nez Marvel. Na kazdem Avangers jsem za pet minut vedel jak to zkonci a vzdy tam rvala skola nebo skolka, ktera mela ten den promitani. Tady se sejdou nadsenci komiksu, Ti dospeli, kteri vedi co chteji. Priznavam nebylo to tak silne jak jsem cekal, ale az na konci clovek pochopi proc to takove bylo a co k tomu predchazelo. Lex pro me nebyl ten spravny superpadouch Spaceymu to sluselo vic a Hackman byl v te roli fenomenalni, Doomsday byl trochu jako Gloomsday, ale celkova nervozita z rubacky dvou nejvetsi Superhrdinu co postupne prichazela a ten stret, to za to stalo. Skvele vymetena cesticka k Justice league. Po dnesku skoro nejlepsi Batman je Affleck. Ve filmu sem tam i silny okamziky, neprepinal bych tak casto obrazy. Clovek ve filmu musi videt vetsi hloubku nez se koukat povrchne, chapu ze uz jste z tech umerikanskej "Becek" zblbli. Pro me 75% - i za to ze mel nekdo Koule to zfilmovat. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce