The Twilight Zone (TV seriál)

Drama / Fantasy / Horor

USA, 2019, 8 h (Minutáž: 37–55 min)

Jordan Peele (vyp.), Jocelyn Panton, Kumail Nanjiani, Jonathan Whitesell, Tracy Morgan, DeWanda Wise, Jessica Williams, Lucinda Dryzek, Jefferson White, Danny Dworkis, Adam Scott, Shanae Tomasevich, Chris Diamantopoulos, Nicholas Lea, Keith MacKechnie, Glenn Fleshler, Damson Idris, Sanaa Lathan, Samantha Spatari, Michael Patrick Denis, Steve Harris, Candus Churchill, Henry Mah, Steven Yeun, Greg Kinnear, Patrick Gallagher, Jill Teed, Eric Keenleyside, June B. Wilde, Violet Nelson, Kwesi Ameyaw, Rob Carpenter, John Cho, Aaron Douglas, Lane Edwards, Cameron Forbes, John Larroquette, Alison Matthews, Elizabeth McCarthy Meek, David Quinlan, Seth Rogen, Alvin Sanders, Kimberly Sustad, Allison Tolman, Erica Tremblay, Jacob Tremblay, Ben Wilkinson, Zabryna Guevara, Caitlin Stryker, Taissa Farmiga, Ike Barinholtz, Luke Kirby, Rhea Seehorn, Percy Hynes White, Jeff Gladstone, Peter Kelamis, Jill Morrison, Steph Song, Michael Eklund, James Frain, Ginnifer Goodwin, Chris O'Dowd, Amy Landecker, Zibby Allen, Zazie Beetz, Graeme Duffy, Betty Gabriel

Původní Twilight Zone jsem nikdy neviděl. Ironicky však musím nechat hada požírat vlastní ocas, kdy budu novou TZ srovnávat s Black Mirror, který byl inspirován původní TZ. Stejně jako v BM, i zde se jedná o (často) bolestivě jednorozměrnou antologii alegorických příběhů zaměřených na současnou konzumní společnost, která si ale i přes svou různorodost pohrává s odkazy na ostatní díly. A stejně jako BM, i zde jsou příběhy orientované na Ameriku natolik, že se našinci místy budou obtížně s příběhy ztotožňovat. Čas od času se ale najde díl (zpravidla každý druhý, v době psaní tohoto textu to byly všechny sudé epizody - Nightmare at 30 000 Feet, A Traveler a nejnovější Six Degrees of Freedom), který dokáže pořádně rozpumpovat srdce a nabudit mozek. Liché epizody zase hezky hyperbolicky vyobrazují problémy skupin společnosti (černoši, demokrati, ženy). Nikdy však problémy nebyly následkem samotných událostí úmyslně bez logických nebo vědeckých vysvětlení (pro mě pokrok oproti přetechnizovanému Black Mirror). Vždy to bylo tím, jak by lidská psychika podle scénáristů na dané události mohla reagovat a jak byly všechny tyto elementy zrežírovány.(4.6.2019)