Městečko Twin Peaks

• USA Twin Peaks (více)
Drama / Mysteriózní
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (více)

Série(3) / Epizody(48)

Ve Twin Peaks je nalezena brutálně zavražděná Laura Palmer. Zvláštní agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan) spolu se šerifem Harrym S. Trumanem (Michael Ontkean) brzy zjistí, že v tomhle napohled spořádaném maloměstě není nic takové, jak se zdá. (Magic Box)

monolog

asi jsem cvok, ale nikdy jsem netušil, co kdo vidí na nekonečným seriálu o vyšetřování jedný vraždy, ke kterým pro oživení přibývaj další, a který se stejně vraha nedopátrá ani kdyby jel až do soudnýho dne, prostě jen proto, že vraha ani najít nechce a podle udaných fakt by ho nenašel ani hercule poirot. a ne, nelíbilo. ()

Faidra

Vítejte v Twin Peaks, kde tisíckrát víc než jinde platí, že kdo se bojí, nesmí do lesa. Vítejte v noční můře, z které se vám nebude chtít probudit. Vítejte v příběhu, po kterém douglasky, polena, sovy a černé kafe s třešňovým koláčem už nikdy nebudou tím, čím se zdály být. Ale hlavně a především vítejte v úžasné fantasmagorii podobné něčemu, co by možná napsal Stephen King, kdyby nepřestal brát drogy, a v městečku, jehož obyvatelé mají tolik másla na hlavě, že by to zamázlo Velkou příkopovou propadlinu. Soudce Lynch soudí nemilosrdně, kostlivci vypadávají ze skříní v takové frekvenci, že městečko posléze připomíná ústav anatomie, ale pohraniční obec si přesto dokáže zachovat některá ze svých tajemství, díky kterým z ní nikdy nebudete chtít odejít a pokud na chvíli utečete do některých těch modernějších sídel jménem Dexter, Lost nebo Heroes, stejně se nakonec vždycky vrátíte, abyste se mohli bát, smát, slzet a sedět jako přikovaní. Můj muž se už nediví, že se na něj vždycky divně podívám, když mi pochvalně sdělí, že jsem jeho pravá ruka... inu ukažte mi ženu, která aspoň někdy nemá pocit, že místo manžela hovoří s polenem. Kolem a kolem vzato, jediná věc, která mi na seriálu vadila, byla flanelová košile. Tedy ne košile jako taková, vadí mi pouze na agentu Cooperovi. Zlé jazyky sice tvrdí, že mně vadí jakékoli oblečení na agentu Cooperovi, ale to je sprostá lež. Proti ponožkám nic nenamítám. Pokud vám to přijde divné, namítám mnoho věcí proti studeným nohám. ()

Jossie

Mám prostě ráda Lynche. Jeho Twin Peaks je úžasný zážitek , při kterém sotva chápu , o co vlastně jde , ale přesto mě to neuvěřitelně baví. Navíc miluju MacLachlanova agenta Coopera. A sovy nejsou tím , čím se zdají být. ()

pan Hnědý

Geniální počin. Neuvěřitelná atmosféra. Lynchův námět, prostředí, charakteristika postav, zápletky, mysteriózní složka, která pochází z jiného světa. Za neudělení významných filmových cen by byl zločin. ()

Kulmon

Lynchovský seriál jak do posedlosti modrou a červenou barvou, podivných trpaslíků či mysteriózní hudby. Seriál začíná vskutku mistrovky, ovšem úroveň posléze upadá. Největším plusem pro mne zůstává skvěle napsaná i zahrána postava zvláštního agenta Dalea Coopera. ()

H34D

Vezmněme to pěkně od konce - poslední díl představoval konečně chvalitebné psycho, celkově seriál měl značně vzestupnou tendenci, druhá série o poznání lepší než první a čím více jsme se blížili ke konci, tím více se tlačilo na pilu (i když se mohlo tlačit i víc), ovšem stále ať už jde o jakýkoliv díl, Twin Peaks se vždy drží neuvěřitelně trapné přepálenosti emocí, kdy hrdinové prožívají orgasmy i při jezení koláče, na pohřbu teatrálně skáčou do hrobů a celkově na hysterii a zdlouhavosti se nešetří. Na druhou stranu je to vykoupeno slušnou atmosférou. Tajemnost a podivnost obyvatelů zapadlého městečka zkrátka má něco do sebe, ale osobně si nemohu pomoct - u každého dílu jsem si přál, aby skončil dřív... 5/10 ()

xxmartinxx

První série 75 %: Kdybych hledal "prvotřídní lynchovinu", asi bych byl zklamaný. Ale coby zajímavý televizní kus bezpochyby Twin Peaks funguje takřka na jedničku. Body navíc připočítávám za to, že Lynch a jeho tým donutili diváky zpozornět více než dekádu před seriálovou renesancí. Přesto se ale ani oni nedokázali vymanit z televizních omezení, především nutného natahování dávkování informací, jež se vždy (zde skoro úspěšně) maskuje za tvoření psychologické hloubky. /// Druhá série 85 %. Jedničce něco chybělo, ale nevěděl jsem co. Teď už to vím. Je to humor, který nastoupil nečekaně rychle a nečekaně plynule. I v jedničce pár vtipů bylo, ve dvojce jsou ale zásadně častější a zásadně úspěšnější. Druhé polovině trochu škodí ztráta konceptu - je vidět, že Lynch Lauřina vraha nechtěl odhalit tak brzo a vymýšlel náhradu za běhu. Nicméně je to jen malá vada. Hlavně samotný závěr za čekání rozhodně stojí, i když druhá řada nemusela mít tolik epizod. ()

Pumiiix

Tak mám za sebou za 24hodin pilot a první sérii „kultovního“ seriálu Twin Peaks a musím konstatovat, že si tu nálepku kultovní bezpochyby zaslouží. Lynch a Frost dali dohromady něco nepopsatelného a nezapomenutelného. Bizardní postavy, střídaní žánru, tuny mysteriózních scén a dokonalý hudební doprovod. Originální příběh ( strašně se těším na finále ). Pilot – 100%, 1. Série – 95% ( čerstvě po zhlédnutí – po shlédnutí celého seriálu 100% ). ---21.12.10--- Tak čerstvě po shlédnutí posledního dílu seriálu mohu říct, že děkuji tvůrcům za vznik Twin Peaks. Neuvěřitelně originální příběh, která je v druhé sérii ještě dvakrát více bizardní než-li tomu bylo v první části. Ujeté charaktery, dokonalé zahrané postavy, mysterióznost, hutná atmosféra, vynikají hudební doprovod – to vše má Twin Peaks a já si říkám, jestli má ve svém žánru tento seriál vůbec konkurenci. 2. Série - 100% - už teď je mi smutno! ()

Djoker

Lynch si jede to svoje a divák musí přistoupit na jeho ujetou hru, jinak pojde nudou. Svého času mi Twin Peaks pomáhalo s nespavostí. Vždy jsem odpadl během čtvrt hodiny. Jedno tomu ale upřít nemůžu. Nikde jinde není k vidění tak zvláštně omamná a mysteriózní atmosféra. Druhou sérii však stále odkládám. S1: 40% ()

Dragoni

Nezaměnitelná atmosféra jednoho pohraničního městečka, kde došlo za podivných okolností k vraždě mladé dívky, kterou přijíždí vyšetřit vynikající agent Cooper z FBI a spolu s ním přijíždí i jeho minulost, která ho pronásleduje. ()

ORIN

Na poli seriálu unikát, kterému se jen tak něco nevyrovná. Z každé možné odpovědi vyvěrá dalších tisíc otázek a divák si po závěru může říct snad jen ona magická slůvka what the fuck? ()

gudaulin

Městečko Twin Peaks bylo pro mě svého času něco jako zjevením na poli seriálů, které úplně převracelo můj pohled na seriálovou tvorbu a díky kterému jsem objevil Davida Lynche jako špičkové eso mysteriózního žánru. I když od té doby uplynulo už více než 20 let, myslím, že tenhle kousek nebyl překonaný navzdory tomu, že seriálová tvorba ve Spojených státech momentálně zažívá obrovský boom a mysteriózní žánr je velmi oblíbený. Nejvíc fascinující je sledovat proměnu charakterů jednotlivých hrdinů a díky profesionalitě celého štábu se nechat unášet atmosférou tajemna a tušených hrozeb. Seriál ve své druhé polovině a zvlášť na samém závěru už směřoval do vyloženě halucinogenních poloh, které Lynch dovedl do neblahé dokonalosti ve svém mišmaši Inland Empire, takže osobně patřím k těm, kteří ocení spíš tu střízlivější první polovinu. Musím ještě zdůraznit atmosférickou hudbu, která dokonale evokovala snovou tajuplnou atmosféru nad městečkem. Celkový dojem: 95 %. ()

Sarkastic

Městečko Twin Peaks. Jeho 1. série je takřka (a možná i doslova) dokonalá. Neuvěřitelně chytlavý příběh, výborná atmosféra, více než slušná dávka napětí, velmi dobře napsané postavy (hlavní postava Dalea Coopera je naprosto skvostná, navíc je to obrovský sympaťák a jeho přítomnost pozvedává nejen vyšetřování, ale vůbec celý seriál na vyšší úroveň), občasný nenucený humor, skvělá hudba a nepřehání se to tu s „lynchovinami“. 2. série jde s kvalitou bohužel níž, naštěstí ne celkově, ale jenom některými díly. Výše vypsané superlativy víceméně zůstávají, tedy až na humor, který je zde spíš takový příliš chtěný a divák si na něj musí zvyknout, dále tzv. wtf momenty, kterých ve druhé sérii není zrovna málo (absolutní femme fatale v podobě Lany, přeadreanalinovaná Nadine, trapní Lucyini nápadníci, kurevník James atd.) + veškeré nadpřirozeno, které jsem já osobně někdy celkem v pohodě vzal, jindy zas měl trochu problém přijmout. Zvláštní také bylo vyřešení Lauřiny vraždy už v 9. dílu této série, zbývajících 13 epizod se zabývá jinou kapitolou, naštěstí ji tvůrci připravili dostatečně zajímavou, takže napětí znovu začne pomalu ale jistě nabírat na obrátkách a ke konci zatracně dobře graduje. Avšak co se týče konce celého seriálu, ten mi zrovna moc zvládnutý nepřišel, spíš naopak, hodně otázek zůstalo nevyřešených (to by až tolik nevadilo), ale hlavně osudů jednotlivých postav, což už je horší a za to, co se stalo s agentem Cooperem, by někdo zasloužil pořádnou facku. Na druhou stranu zase musím ocenit, že to Lynch a spol. nepojali typicky po hollywoodsku a dokázali mě tímto závěrem docela dost překvapit. Když obě série zprůměruju, na ten slabší plný počet to ještě vyjde, ale stejně je škoda, že si druhá série nepodržela kvalitu té první, šlo by pak pravděpodobně o jeden z vůbec nejlepších seriálů všech dob. ()

genetique

Lynchovská bizarnosť, ktorá nečakane začala veľmi umiernene a "normálne", postupnom každého dielu sa však divák zamotáva do čoraz podivnejšieho a sfetovanejšieho deja, ktorý vrcholí absolútnym nonsens-om v záverečných častiach. Lynch však lišiacky diváka pripravuje na svoje veľkolepé pomätené finále, a tak sa na to postupom tridsiatich dielov má čas pripraviť. Keby takýto psychadelický zvrat predviedol počas jedného celovečeráku, tak mu to nezožeriem podobne ako pri jeho väčšine tvorby. V tomto prípade však nemôžem ísť pod štyri, už len vďaka dokonalej atmosfére, stopercentne originálnym postavám a výbornej hudbe. Po dejovej stránke trošku viac rozvlečené, najmä diely druhej série. Keby seriál skončil niekde v polovici druhej série, dávam o hviezdičku navyše. 80%. ()

Madison

Pilotný film ma vtiahol do morbídneho deja a potešil ma typickými lynchovskými hračkami, no zatiaľ čo prvá séria si ešte udržala punc vysokej kvality, tak tá druhá ide nekompromisne ku dnu. Na začiatku série ma nesmierne zaujal dejový rámec súvisiaci s odhalovaním motívov potencionálnych vrahov v malom zapadnutom mestečku a zoznamovanie sa s postavami, z ktorých každá disponuje bizarnými vnútornými črtami. Lynch dokáže navyše bravúrnym spôsobom vyvážiť koláž drámy, drásavého thrileru a jemnej romantiky a všetky tieto elementy tradične obaluje do svojho špecifického, priam groteskného humoru. No hoci je tento lynchovský humor v prvej sérii príjemným spestrením, v druhej už nepochybne nadobúda trápny rozmer. Samotné postavy začínajú byť nezaujímavé, triviálne a pre "rozuzlenie" deja nedôležité. Malo sa ostať len pri prvej, úžasne atmosferickej sérii. ()

Ainy

Mystické a napínavé v každém díle, na druhou stranu se mi ten děj zdál takový roztahaný, sympatická hudba. Kdysi jsem tento seriál sledovala. ()

Hellboy

Zajímavá ukázka toho, jak improvizace dělá již tak divný seriál ještě podivnějším... ehm. Konečně jsme to zkoukli celý... stojí to za to! Plejáda výborných herců + Don Davis + David Duchovny ve své nejpodivnější roli:) ()

kitano

Serialy prilis nepreferujem a to hlavne koli nevyvazenosti jednotlivych casti a koli natahovniu deja roznymi nudnymi pletkami medzi predstavitelmi a inou omackou. Twin peaks ma pritiahol preto ze otcom tohto serialu je David Lynch, ktoreho diela ma jednoducho fascinuju a preto musim vydiet kazdy jeho pocin. Vyhoda (teda pre mna) tohto serialu je, ze ma priamu spolocnu dejovu liniu pre vsetky epizody co je velky rozdiel oproti serialom ktore sece maju urcity dej, ktory sa postupne rozvija, ale kazda epizoda obsahuje vlastnu story a to je hlavny dovod preco byvaju serialy nevyvazene. Naopak u Twin Peaks sa tesite na kazdu cast nie koli tomu ze ste zvedavy "aky novy zloduch sa objavi na scene", ale koli tomu ako dalej bude pokracovat vysetrovanie zahadnej vrazdy. Samotny Lynch sice reziroval iba niektore epizody (a je nutno povedat, ze prave tie su najlepsie), ale serial si koli velmi kvalitnemu pribehu drzi svoju kvalitu velmi vysoko. Apropo pribeh. To je to co urcuje serialovu (ci filmovu) kvalitu. Podobne ako u Blue velvet je dej situovany do maleho malebneho mestecka v horach, ktore navonok vyzera ako kludne , tiche a bezpecne (co sa nam snazia ukazat aj uvodne titulky) a clovek by povedal ze hlavnou robotou serifa je "nahanat zatulane psy". Postupne sa vsak dostavame hlbsie a hlbsie do miestnej komunity a zistujeme ze obyvatelia niesu tak celkom tym cim na vonok vyzeraju. Tak ako aj ine Lynchove diela,aj Twin peaks ma tu skvelu tajomnu "Lynchovsku" atmosferu ktoru umocnuje skvely a uz davno preslaveny soundrack. Tak isto aj po hereckej stranke je serial na urovni a vedla mnoha povabnych hereciek celemu serialu jednoznacne dominuje Kyle McLachlan vo svojej zivotnej roli. Jeho "Sherlock-Holmsowskeho" detektiva si jednoducho nemozete nezamilovat. Sice aj tento serial trpi niektorymi neduhmi, ale tie nema zmysel komentovat. Klenot, medzi serialmi. (9/10) ()

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (více)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti