Orange Is the New Black

• Česko Holky za mřížemi (více)
USA, (2013–2019), 90 h 44 min (Minutáž: 51–93 min)

Tvůrci:

Jenji Kohan

Předloha:

Piper Kerman (kniha)

Taylor Schilling, Laura Prepon, Kate Mulgrew, Uzo Aduba, Danielle Brooks, Natasha Lyonne, Taryn Manning, Nick Sandow, Yael Stone, Vicky Jeudy, Jason Biggs (více)

Série(7) / Epizody(91)

Piper (Taylor Schillingová) je mladá, půvabná, vzdělaná, má chápavého snoubence Larryho (Jason Biggs). Na první pohled se zdá, že v jejím životě všechno klape jako na drátkách. Jenže Piper udělala chybu. Před deseti lety se pokusila převézt přes hranice kufr plný peněz. Byly to špinavé peníze vydělané za ilegální prodej drog a Piper za to teď tvrdě zaplatí. Musí opustit snoubence a nastěhovat se do svého nového domova ve federálním ženském nápravném zařízení. Naštěstí je to věznice jen s minimální ostrahou a 15 měsíců se přece dá vydržet… Nebo ne? Dozorci Samu Healymu (Michael Harney) je křehké Piper líto, a tak jí aspoň občas radí, jak v neznámém světě za mřížemi přežít. Piper se snaží porvat s nepsanými zákony, jak to ve vězení chodí, ale není to vůbec jednoduché. Čeká ji několik šokujících překvapení! Holky za mřížema jsou slavný komediálně-dramatický seriál nominovaný na několik cen Emmy, který vznikl podle knižní autobiografie skutečné Piper Kermanové. V příběhu, který je stejně humorný jako napínavý, se objevuje mnoho zajímavých a originálních postav – takových, jaké na televizní obrazovce většinou chybí. (TV Prima)

milnov

Po 15 častiach veľké sklamanie. Sem tam nejaká dobra zápletka, no väčšinou len obyčajná "telenovela" s preafektovaným americkým humorom. Možno časom zmením hodnotenie, no budem sa musieť prinútiť pozerať to ďalej. ()

skipik12

Prvni az 3 serie sla, bohuzel pak to slo,jako s vetsinou uspesnych serialu,ktere evidentne dopredu nemaji domysleny konec, z kopce. ( myslím tím, zbytecne natahovane proti predloze, meli to zkrátit na ty 4 serie max)5 serie je fakt nuda a pri 6 jsem to u druheho dilu vypnul. Zacal jsem byt neuveritelne alergicky na tu hlavni kravu. A je to uz fakt ztrata casu :( ()

Filip83

Velmi dobrý námět a první díly mě velice bavily. Bohužel postupem se ze seriálů stává "telenovela". Dokoukal jsem první sérii, další v plánu nemám. ()

Sheelle

Tady začnu rovnou překvapením večera. Ta Red mi byla stále nějak povědomá - trvalo mi, než mi docvaklo, že to je kapitán Janeway z Voyageru, tady by ji člověk opravdu nečekal, tím méně jako ruskou vězenkyni, kápo celé basy. A byla jsem příjemně překvapena, fakt se mi tu líbila, ovšem stejně jako všechny ostatní postavy. Velmi sexy Alex, celý černý gang, všechny více či méně ujeté postavy, vše tam sedělo. Až na Piper. Bože, takovou kozu potkat, tak jí asi něco udělám. Ne, že by Taylor Schiling byla špatná nebo celkově nesympatická, to vůbec. Jen mi sem prostě neseděla. Nebo spíše to, jak se její postava vyvíjela. A vývoj postav je myslím jednou z nejsilnějších stránek celého seriálu. Nahlížíme jak do minulosti, tak je i velmi hezky vidět, jak žádná z postav neustrne na místě, ale je tvarována okolím, tím co zažívá, každá událost má vliv na to, co bude s postavami dále. Navíc má seriál moc hezkou atmosféru, takovou domáckou, ač se zde jedná o vězení. Za mě jde celkově o fajn dílo, které se dá vidět i opakovaně. Poslední dvě série jsem už neviděla, nechtěla jsem si kazit zážitek. Po čtvrté sérii už bych celkově hodnotila níže a obávám se, že pátá a šestá by to mohly ještě více pokazit. ()

VsetkoVsade

Piper Kermanová je mojím novým spirit animal. Čo sa týka výzoru, k dokonalej podobnosti nám síce chýba zopár zanedbateľných detailov, nakoľko si aspoň nateraz nehodlám nechať narásť vlasy, odfarbiť ich na blond a podstúpiť vaginoplastiku, avšak jej myšlienkové pochody opísané v knižnej predlohe, ktorú ešte pred projekciou dôrazne odporúčam každému, sú tým mojim natoľko podobné, že pri čítaní som úžasom krútil hlavou ako divák na tenisovom zápase. Seriál je mnohými databázami označovaný za komédiu, ide však o skutočný príbeh bývalej odsúdenej v ženskej federálnej väznici a nebudem klamať, z tej jej schopnosti udržať si zdravý nadhľad v prostredí, kde by sa slabší jedinec po prvej noci obesil na kľučke dverí šnúrkami od topánok, som sa nadšením roztekal ako nanuková torta v zapnutom konvektomate. Hoci, ako nebýva výnimkou, po druhej sérii dej začne strácať na spáde, tá štvrtá bola o to príjemnejším prekvapením. Opakujem však, že s knihou ich nemožno ani porovnať, autorke dlžím obličku, deko kokaínu a tri kocky droždia. ()

Elen16

Jsem u třetí série, ale tento seriál si mě získal a určitě ho chci vidět celý. K některým postavám jsem si vytvořila takový "blízký vztah". Baví mě sledovat jejich vývoj. Jsou tam i momenty, které zanechají smutek (SPOILER- když John Bennett ze seriálu zmizel a nechal v tom Dayu. Zajímá mě, jak tohle celé dopadne). Je to sympatický seriál. ()

michaelsokol

Po několika letech dokoukáno a nemůžu hodnotit jinak než 5* Byly momenty, kdy jsem se v sérii ztratil a začal nudit (období kolem Ruby Rose), nicméně po vynechání pár dílů jsem se do postav zase tak vžil, že nešlo přestat. Skvělé až do posledních "goodbyes" v rámci titulků. Postavy, které na začátku milujete, v průběhu začnete nenávidět a na konci jim vlastně odpustíte. A naopak. Skvěle vystavěné charaktery, má to dynamiku a nesmím opomenout geniální výběr muziky! Nicky, Taystee & Alex, you'll be always in my heart. ()

willmore

Za mě jeden z nejblbějších seriálů za dlouhou dobu. Po tak vysokém hodnocení, které to tu dostalo jsem očekával něco úplně jinýho. Prvních pár dílů dobrých, ale ke konci už to bylo utrpení. Jak už tu někdo psal, hlavní hrdinka je neskutečně pitomá a iritující. Její přítel podobně. Pro mě jediná sympatická postava byla vlasatá feťačka. Ke konci první řady to mělo asi působit drsně, ale už to šlo úplně mimo mě. Dal jsem ještě asi patnáct minut prvního dílu druhé řady a tím končím. ()

Animka odpad!

Nuda...Kdo viděl Vis a vis, tak - na tohle se nedá dívat. Diletantsky udělané, herecké výkony neuvěřitelně slabé. Hlavní hrdinka hloupá Barbína, sice podobně jako Macarena ve Vis a vis, ale tam je napětí, sex, násilí, psychologicky zajímavé postavy, skvělé záporačky, které táhnou seriál Vis vzhůru... Jak mohlo být Orange nominované na cenu Emmy, nechápu. Jeden díl stačil. Sledování? Pro mne ztráta času. ()

Metastazina

Sakra. Tomuhle seriálu jsem se dlouho vyhýbala, jelikož mi vězeňská tématika není extra příjemná, a teď toho vážně lituju. Je to vážně skvělý seriál, plný humoru a surové reality. Ze začátku mě srala ta stopáž, ale pak jsem se do toho tak zažrala, že to naopak moc rychle utíká. Plný počet bez zaváhání. ()

freddy_k

Z výčtu toho, kto sa na tomto seriály podieľal, to zas až tak prekvapivé nie je. Samý žid, ľavicový intelektuál, kopa negrov a Jodie Foster. Už zo zásady bolo jasné, o čom to bude a proti komu je seriál smerovaný. Snáď Trump obháji svoj mandát. ()

matko2351

Zaujimavy serial. Pre mna prekvapenie, cakal som ze ma to prestane bavit po prvej serii, ale opak je pravdou. Cim dalej viacej ma to taha k nim. Ale i napriem tomu ma to i jeden minus. Postava Piper mi ide tak strasne na nervy, ako nikomu. Mam radsej ked sa na obrazovke ukazu vedlajsie postavy s ich zivotmi,ako ona s jej trapnou povahovou a s trapnymi problemami. ()

anicca

Ubrala som jednu hviezdičku a to hlavne preto, že to už miestami začína byť dosť nepravdepodobné nehovoriac už o tom, že časom stráca na kvalite. Ale ide o fakt dobrú vec z prostredia ženskej väznice vychádzajúcu zo skutočného príbehu a to už stojí za pozretie. ()

gyna

Vzhledem k množství dílů jsem dlouho odkládál si tento seriál pustit. Pomohl k tomu i dabing si pustit první díl. Náhle hned druhý, třetí..... a ejhle, během víkendu byl seriál skoro dokoukaný. Můžu říct, že je to jeden z nejlepších seriálů, co jsem kdy viděl, a zvládnul bych to i zopakovat. ()

pallok

Hodnotím len se01, ďalej som to odmietol. Je to pre malé deti, prípadne pre tvorcov SK seriálu Odsúdené. Osobne si myslím, že Podzámska to dala oveľa viac na pána ako Taylor a že pozerať ďalšie série nemá zmysel. ()

OsahuKimina

7.3/10 Vězeňských filmů a seriálů bylo natočeno tolik, že je již velice těžké přijít s něčím novým a originálním. Obzvlášt, když váš seriál bude mít 91 epizod. Netflix, ale s OITNB dokázal, že to ještě tak obtížné není. Divákovy je naservírovaná vítaná a ne tolik okoukaná změna v podobě čistě ženského prostředí, kterou si dokáží užít u obrazovek i chlapy. V ženské věznici s natolik minimální ostrahou, že si třeba dokonce pěstují zeleninu venku na zahrádce ( Nebo taky zakopávají mrtvoly..). Původně samotná hlavní protagonistka Piper vás uvede během první řady do ekosystému Litchfieldu a následně se začne otevírat největší síla show v podobě objevování a sledování dalších aspoň dvaceti bravurně napsaných, různorodých a hlavně skutečných hlavních postav, takzvaně z masa a kostí. Od drsné Ruské šéfkuchařky Red až po třeba příjemně ujetou Crazy Eyes. Žádná postava nezůstane na ocet a je až k nevíře jak vyváženě se scénář tolika jedincům dokáže věnovat. Díky takové spoustě dílů, které jsou převážně založené na dialozích budete po pár sériích cítit jako kdyby jste všechny postavy znali osobně a prožívali veškerý jejich muklovský život s ními. Celému příběhu podle mě výjimečně na seriálovém a filmovém poli prospívají fungující četné flashbacky do minulosti charakterů. Divák začne znát souvislosti jejich zpackaných osudů. Začne mu záležet na postavách, bude jim fandit, aby nedopadli tragicky a dokázali ještě obrátit život lepším směrem. Což  se ne vždy podaří, ale jsou to přeci jen trestankyně a život není spravedlivý. Tu krutost mnohdy neštastných životních chyb a následných útrap seriál vyobrazuje perfektně, leckdy až dojemně s notnou dávkou podařeného humoru, který je již s naznačeným dramatickým směřováním ve skvělé kombinaci. Tvoří tak dohromady pilíř na kterém stojí pevně všech sedm řad. Přesto nesmím zapomenout zmínit, že příběh kvůli již zmíněné velké stopáži přináší i negativní prvek. Několikrát vyprávění zajede do monotónní uličky s kolísáním kvality zejména během třetí série, kde to může začít ztrácet vaší pozornost. Ale přeci jen takových částí je pomálu a naštěstí se umí vždy rychle vrátit zpět na adekvátní trať a pokračovat s vysokou laťkou až do finále. ()

Ryan Gosling jako vlkodlak?

Ryan Gosling jako vlkodlak?

30.05.2020

Studio Universal pokračuje v oživování svých klasických monster, a další na řadě je podle všeho Vlkodlak. V nové verzi by si pak hlavní roli mohl zahrát Ryan Gosling (Drive, Blade Runner 2049).… (více)

House of Cards skončí šestou sérií

House of Cards skončí šestou sérií

01.11.2017

Streamovací služba Netflix se před pár lety vrhla na seriálovou tvorbu. A dnes už víme, že to bylo skvělé rozhodnutí, jež nám dalo Stranger Things, Narcos, Orange is the New Black nebo The Crown.… (více)

Další krok pro Netflix

Další krok pro Netflix

08.03.2015

Stále populárnější americký poskytovatel „video on demand" (VOD) streamovaných médií v současnosti zažívá svůj vrchol. Po celém světě má Netflix více než 50 milionů předplatitelů a možná již koncem… (více)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz