Orange Is the New Black

• Česko Holky za mřížemi (více)
USA, (2013–2019), 90 h 44 min (Minutáž: 51–93 min)

Tvůrci:

Jenji Kohan

Předloha:

Piper Kerman (kniha)

Taylor Schilling, Laura Prepon, Kate Mulgrew, Uzo Aduba, Danielle Brooks, Natasha Lyonne, Taryn Manning, Nick Sandow, Yael Stone, Vicky Jeudy, Jason Biggs (více)

Série(7) / Epizody(91)

Piper (Taylor Schillingová) je mladá, půvabná, vzdělaná, má chápavého snoubence Larryho (Jason Biggs). Na první pohled se zdá, že v jejím životě všechno klape jako na drátkách. Jenže Piper udělala chybu. Před deseti lety se pokusila převézt přes hranice kufr plný peněz. Byly to špinavé peníze vydělané za ilegální prodej drog a Piper za to teď tvrdě zaplatí. Musí opustit snoubence a nastěhovat se do svého nového domova ve federálním ženském nápravném zařízení. Naštěstí je to věznice jen s minimální ostrahou a 15 měsíců se přece dá vydržet… Nebo ne? Dozorci Samu Healymu (Michael Harney) je křehké Piper líto, a tak jí aspoň občas radí, jak v neznámém světě za mřížemi přežít. Piper se snaží porvat s nepsanými zákony, jak to ve vězení chodí, ale není to vůbec jednoduché. Čeká ji několik šokujících překvapení! Holky za mřížema jsou slavný komediálně-dramatický seriál nominovaný na několik cen Emmy, který vznikl podle knižní autobiografie skutečné Piper Kermanové. V příběhu, který je stejně humorný jako napínavý, se objevuje mnoho zajímavých a originálních postav – takových, jaké na televizní obrazovce většinou chybí. (TV Prima)

arbitr

Soft OZ v ženském podání mě bavil, a i když to nemělo takové grády jako mužská předloha, rozhodně tento seriál stojí za vidění. Podtrhnul bych až na jednu vyjímku (Jason) skvělý casting. První sezona 4* druhá sezona 4* jdu na třetí. Treti sezona az na posledni dil take za 4* ale nevim jestli to nemeli ukoncit. Čtvrtá sezóna hodně rozpačitá, opravdu chtějí ještě pokračovat? Slabší 4. Pátou sezónu jsem dokoukal už pouze silou vůle 3*, do šesté už asi nepůjdu. ()

bubun

Promarněná šance. Námět měl slušný potenciál, a oni to zredukovali na šaškárnu s několika oblizovacíma scénama. Hlavní hrdinka zoufale nesympatická. Dvě hvězdy za občas povedený vtip, některé postavy a za již zmíněný námět. ()

venison

Po shlédnutí první řady seriálu musím konstatovat, že mne zaujal natolik, že jsem jí dokoukala.. Příběhy nebudou úplně jako z reálného vězení, ale každopádně jsou hodně z reálného života.. Hlavní hrdinka zjišťuje, že přestože všechno co ve svém životě udělala, myslela a řekla správně, ostatní lidé to vnímat kladně nemusejí.. Seriál o životních chybách a nedorozuměních, podivínech a osobních křivdách.. Hlavní linie Piper vs. Alex vs. Larry mě moc nebavilo, ale pozorovat mezilidské vztahy na omezeném prostoru mě zajímalo velmi - především jednotlivé příběhy spoluvězeňkyň ze života bez mříží.. Je to hezky udělané, ale nevyvážené - některé díly silné, jiné o poznání slabší.. Přijde mi, že mnohdy se moc rozmazávají zbytečnosti než ty opravdu zajímavé záležitosti.. Když autoři začali sklouzávat k řešení love story hlavního milostného trojúhelníku a trošku se v tom plácali nasadili dramatické otevřené konce, aby se divák další týden vrátil k obrazovce.. ()

MikyAff

První díly a krutá realita z vězení fungují fakt skvěle. Je to vtipný, napínavý a chvílemi člověka i zatrne. Flashbacky jsou skvělý způsob, jak poznat postavy blíže a více pochopit celek. Postupně se divákovi vše dostane pod kůži a vývoj některých charakterů je vážně hustej. Nikdo si tu nebere servítky a díky tomu seriál baví. Hlavní postavě Piper jsem sice ze začátku fandila, ale časem divák zjistí, že tu je tolik jiných, se kterými se dá sympatizovat. Každý si tu najde své. 1,4 a 5 série jsou pro mě nejlepší, naopak poslední dvě nejslabší, nejspíš kvůli změně prostředí a osekání postav, ale stejně mi u posledního dílu při loučení ukápla slza. P.S. Kvůli Alex a Nicky by stálo za zvážení, jestli nebýt na holky.. :D ()

Yoda sama

Príjemne pohlcujúca čierna komédia, ktorá sa nebojí dotknúť sa citlivých tém, vydesiť a zároveň aj pobaviť. Nieje to OZ, nieje to Prison Break, je to svojské, je to o ženách a tú podstatu využíva naplno a zároveň ukazuje mocenské súboje a (ne)obyčajné ľudské problémy. Prvá séria si hľadá ešte cestu k tomu správnemu rozprávaniu a nový, šialený svet spoznávame s rovnakým šokom ako Piper. Jakmile však prestane byť hlavnou postavou a v druhej sérii nastúpia naozajstný zaporaci, chytí to druhý dych. Tretia séria pritvrdzuje v mocenských súbojoch, zamotáva dej a pre mňa slúži ako prológ pred brilantnou a zábavne temnou štvrtou sériou, ktorá diváka s ľahkosťou emočne zniči. A keď sa zdá, že už to nemôže byť lepšie, tvorcovia dodržuju sľub o tom, že každá séria bude iná a s piatou prichádza totálne šialený, extrémne zábavný, témami relevantný, milý a smutný Riot, ktorý naprieč tromi dňami dokáže vyrozprávať niekoľko skvelých príbehov a zároveň to ku koncu opäť posunúť do inej polohy. Šiesta séria bude minimálne zaujímavá na sledovanie následkov piatej. ()

Mishqo

90-100% ... Nenormálna vec. Spektrum rôznorodých postáv, z ktorých každá je niečim zaujímavá či výnimočná. Výborne napísané, výborné obsadené a výborne zahrané. Hoci ma hlavná postava z úvodu iritovala, z epizódy na epizódu sa stávala čoraz viac znesiteľnejšou a v tretej sérií to bolo už to pravé orechové. No i tak nebolo časti, kde by som sa nudil. Netflix, bravo. ()

Roseinka

Jako první věc bych chtěla říct, že do žánru "komedie" má tento seriál hodně daleko. Je to opravdu drama, kde jsou úsměvné chvilky, ale komedie to není ani náhodou. V první sérii jsem s Piper jakž takž sympatizovala, i když mi přišlo, že je to tak trochu svině od začátku. Její první trest od Red jsem s ní protrpěla doslova, vůbec si něco podobnýho nedokážu představit, ale pak se začala trochu projevovat její divná povaha a někdy mi jí už tak líto nebylo. Od druhé série jí nemůžu ani vystát a víc než její příběh mě zajímá příběh všech ostatních vězeňkyň, i když jsem samozřejmě zvědavá, jak to s ní dopadne. Líbí se mi jednotlivé příběhy vězeňkyň, jak se tam vlastně dostaly a jsou to opravdu většinou hodně smutné příběhy, nejeden osud mě dost dojímá a občas si říkám, že ten systém je v tý Americe docela krutý. Na druhou stranu si pak říkám, jak se tam vlastně mají dobře, že mohly dopadnout hůř, když už se do něčeho zapletly. Nejvíce mě baví Daya s Bennetem, to je prostě zatím naprosto kouzelný příběh a pak mě hodně začala zajímat Suzzane a další černošky. V tuto chvíli jsem zvědavá, jestli se dozvíme, jak to se všemi hlavními postavami dopadlo, zda se z toho někdy vyhrabaly, takže jestli přidám pátou hvězdičku záleží na další sérii, na kterou si bohužel teda ještě počkám. ()

Mr.Dogman

Kdo by to byl řekl, že mě seriál z ženského vězení pohladí na duši a nechá na ni humanistický povlak. Se všemi vězenkyněmi je jednoduché sympatizovat, za což může jak výborný scénář (a předpokládám i předloha), tak emoce, které tahle oranžáda se zvláštní lehkostí úspěšně vyvolává. Druhá řada se bohužel odklonila od kouzelných lidských příběhů k tuctové zápletce, která do středu staví všemohoucího záporáka Vee. Orange Is the New Black žádnou takovou postavu nepotřebuje - naopak byla na obtíž. Celou tuto sérii jsme se tak o postavách dozvěděli jen minimum, protože jsme většinu času museli řešit spory o prim mezi vězenkyněmi. Ono je totiž mnohem jednodušší vymyslet jednu zápletku a natáhnout ji na třináct dílů, než pro každý díl vymýšlet novou, originální. Naštěstí se ale tvůrci k tomuto principu, který mě běhěm první řady tak okouzlil, vrátili v řadě třetí a seriálová vypravěčcká próza tak může opět pokračovat. ()

Madlene

Mam osobni problem s touhle tematikou...tezko se mi to tedy hodnoti. No, treba to jeste nejakym zazrakem prekousnu... ()

Masrii

Tento seriál mi trochu připomíná Breaking Bad ve vězeňském ženském provedení. Poněvadž stejně jako u Waltera je i u Piper nejdůležitější proměna osobnosti. Jistě, místo vaření metamfetaminu je tady kalhotkový gang, ale to nic nemění na tom, že z postavy, která by na počátku neublížila mouše se stane někdo, kdo nemá potíž s tím kohokoliv se zbavit. Navíc tady ale můžeme sledovat celou řadu dalších postav, na které jsou postupně epizody zaměřovány. Tím ale výčet kladů ani zdaleka nekončí, skvělé je prolínání dramatična a komedie, kdy v jednu chvíli jde o život a v další se vše mění na idylku jaká jen ve vězení může být. Rovněž nadprůměrné výkony všech vězeňkyň, ale obzvlášť Crazy Eyes, která je oceňována zcela zaslouženě. Seriál rozhodně doporučuji, ikdyž na první pohled nemusí některé zaujmout. 95% ()

Hollohlaway

Začátek neotřelý a postavy uvěřitelné a živé. Postupem času mě ale začalo vězeňské téma nudit, naivní blondýna se okoukala a dávkování lidské špíny a podlosti vadilo čím dál víc. Chtělo by to víc humoru. ()

Lenka_J

Ženská věznice, dramatické chvíle i drsný humor. Ale hlavně zajímavé a dokonale vyobrazené postavy se svými různorodými životními cestami, které nám v pomocí flashbacků nabízí pohled na to, kým jsou tyto ženy mimo věznici a jak se tam vlastně dostaly. Tyto záblesky z minulosti se protkávají se současným životem ve vězení a rozhodně nepůsobí rušivým dojmem, ba naopak. Tvůrcům se podařilo najít skvělý poměr mezi vyobrazením minulosti a současnosti tak, aby si divák k postavám našel vztah a dozvěděl se o nich více. A že je skutečně co poznávat, jelikož každá jediná postava, ať už jde o hlavní hrdinku Piper, kterou hraje skvělá Taylor Schilling, její bývalou přítelkyni Alex, svéráznou Red, pohodovou Nicky, věrnou obdivovatelku Crazy Eyes, bláznivou Pennsatucky, nebo některého z bachařů, má divákovi co nabídnout. Ani jeden příběh nenudí, všechny jsou zajímavé a dohromady skládají skvělou mozaiku. ()

Gogo333

Tak tohle se hodně povedlo. Každý díl je zaměřen kromě hlavní hrdinky i na nějakou spoluvězeňkyni, pomocí flashbacků se o ní něco dozvídáme. Jinak každá epizoda velice vtipná a stejně jako Weeds se nebojí nahoty, sexu, sprostý mluvy atd. Přeci jen za seriálem je podepsaná J. Kohan. Jinak seriál je zaměřen na Piper a její pobyt ve vězení, kde se musí potýkat s různými problémy. Po první sérii 90%. ()

kamisu

Are you gonna let all the men die out? - Oh, fuck, no, we need slaves. 1. série: Moje feministická stránka pláče štěstím - seriál věnovaný převážně silným ženským postavám, jejichž jediným problémem není to, jestli chodit s panem Božským nebo panem Vysněným. Už jen proto, že v ženské věznici se, až na pár dozorců, moc mužské populace nenajde. Příběh hlavní hrdinky Piper byl pro mě poutavý do té doby, než se většina její dějové linky začala točit kolem vztahu Piper-Larry-Alex. Piper totiž sama o sobě není příliš zajímavá hrdinka, mimo vězení by se o ní seriál určitě nenatáčel a milostných trojúhelníků už tu bylo taky plno. Jsou to právě její spoluvězeňkyně a jejich rozmanité osudy, které (alespoň pro mě) táhnou celý seriál. Proto doufám, že se tvůrci ve 2. sérii zaměří více na vedlejší postavy a dočkáme se více flashbacků do jejich minulosti (edit po 2. sérii: tvůrci mě naštěstí nezklamali). Oblíbené postavy: Pennsatucky, Nicky, Lorna a vlastně všechny ostatní ženské postavy z věznice, protože abych citovala Entertainment Weekly "Choosing your favorite Orange is the New Black character is like choosing your favorite Game of Thrones beheading: Impossible to pick just one." ()

Ryan Gosling jako vlkodlak?

Ryan Gosling jako vlkodlak?

30.05.2020

Studio Universal pokračuje v oživování svých klasických monster, a další na řadě je podle všeho Vlkodlak. V nové verzi by si pak hlavní roli mohl zahrát Ryan Gosling (Drive, Blade Runner 2049).… (více)

House of Cards skončí šestou sérií

House of Cards skončí šestou sérií

01.11.2017

Streamovací služba Netflix se před pár lety vrhla na seriálovou tvorbu. A dnes už víme, že to bylo skvělé rozhodnutí, jež nám dalo Stranger Things, Narcos, Orange is the New Black nebo The Crown.… (více)

Další krok pro Netflix

Další krok pro Netflix

08.03.2015

Stále populárnější americký poskytovatel „video on demand" (VOD) streamovaných médií v současnosti zažívá svůj vrchol. Po celém světě má Netflix více než 50 milionů předplatitelů a možná již koncem… (více)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz