Orange Is the New Black

• Česko Holky za mřížemi (více)
USA, (2013–2019), 90 h 44 min (Minutáž: 51–93 min)

Tvůrci:

Jenji Kohan

Předloha:

Piper Kerman (kniha)

Taylor Schilling, Laura Prepon, Kate Mulgrew, Uzo Aduba, Danielle Brooks, Natasha Lyonne, Taryn Manning, Nick Sandow, Yael Stone, Vicky Jeudy, Jason Biggs (více)

Série(7) / Epizody(91)

Piper (Taylor Schillingová) je mladá, půvabná, vzdělaná, má chápavého snoubence Larryho (Jason Biggs). Na první pohled se zdá, že v jejím životě všechno klape jako na drátkách. Jenže Piper udělala chybu. Před deseti lety se pokusila převézt přes hranice kufr plný peněz. Byly to špinavé peníze vydělané za ilegální prodej drog a Piper za to teď tvrdě zaplatí. Musí opustit snoubence a nastěhovat se do svého nového domova ve federálním ženském nápravném zařízení. Naštěstí je to věznice jen s minimální ostrahou a 15 měsíců se přece dá vydržet… Nebo ne? Dozorci Samu Healymu (Michael Harney) je křehké Piper líto, a tak jí aspoň občas radí, jak v neznámém světě za mřížemi přežít. Piper se snaží porvat s nepsanými zákony, jak to ve vězení chodí, ale není to vůbec jednoduché. Čeká ji několik šokujících překvapení! Holky za mřížema jsou slavný komediálně-dramatický seriál nominovaný na několik cen Emmy, který vznikl podle knižní autobiografie skutečné Piper Kermanové. V příběhu, který je stejně humorný jako napínavý, se objevuje mnoho zajímavých a originálních postav – takových, jaké na televizní obrazovce většinou chybí. (TV Prima)

Tweetak

Solidní nářez pořádně drsného prostředí ženské věznice. Každý díl řeší něco jiného a už po 9ti dílech si dokážu představit, že se to stále může zkomplikovat daleko víc. ()

dalver

Škoda záverečného dielu druhej série práve z pera Kohan, ktorý totálne podlieza latku nastavenú predchádzujúcimi dielmi, ako po humornej tak i dramatickej stránke. Záver druhej série je teda pomerne nevydarení. Najmä ukončenie niektorých rozohratých partií, ktoré postavy medzi sebou hrajú, i keď vítam nastolenie tém pre novú sériu. Menej priestoru pre hlavnú postavu z prvej série nie je na škodu a vďaka množstvu nových či staronových postáv /v postate je neobmedezený prísun postáv, čo žiaľ môže zo seriálu spraviť nekonečný príbeh, čoho sa dúfam nedočkám/ seriál klape veľmi dobre. ()

chocobo

naprosto bombastický seriál. scénář a výběr herců (a tím pádem jejich výkony) je naprosto fenomenální. dokonalé! :) ()

Bodega_Bay

Seriál supr, ze začátku moc netáhne, takže doporučuju dát mu šanci, i když nebaví zrovna po prvních dílech. Hlavní hrdinka je teda dost nesympatická (ale to bude můj problém), nicméně seriál stejně táhnou uplně jiné postavy, takže to zase až tak nevadí. Vůbec mi nevadí ani Jason Biggs jako snoubenec Piper, nechápu, proč se řeší jeho role v nějakém teenagerském filmu, který každý viděl už tak před deseti lety. Kdyby se tu o tom pořád nemlelo, vůbec bych si na to nevzpomněla. Každý herec někdy v něčem hrál, to je tak nějak princip tohoto povolání, bych řekla. Každý díl představuje jednu postavu a my vidíme, co všechno se muselo stát, aby to skončilo ve vězení. To mě fakt baví. Co mě šoklo, je přeměna bláznivé Suzanne ve druhé sérii... Asi bych byla mizerný psycholog. Ta ženská mě děsí. ()

Poga

UPDATE 2017 1.séria: 80% Sviezi vietor zavial s väzenskeho prostredia. Zenska basa, zaujimave charaktery, prepracovane postavy, skvely casting. Dej je pekne zomknuty, pomaly ale s istotou plynie od epizody k epizode a divaka pritahuje viac a viac. 2.séria: 85% Druha seria ma utvrdila v tom, ze Piper je najslabsi clanok. Chvalabohu tu mame perfektne osadenstvo väznice, ktore slape daleko viac ako Piper. Su to ine pribehy, ktore maju vacsiu vahu a hlavne vojna medzi Red a Vee vas priputa k sledovaniu druhej serie. Slape lepsie ako prva. Som zvedavy na tretiu. 3.seria: 80% Zo zaciatku to vyzeralo celkom biedne, oproti predchadzajucim dvom seriam to bolo o poznanie horsie. Chybal tomu drive s novy napad. Od stvrteho dielu sa to otocilo a nakoniec to bola znovu super jazda s vybornym vyvrcholenim. A pribehova linia s Piper sa razantne otocila, konecne, bolo na case, teraz jej charakter patri opat k tomu putavemu v scenari. Celkovo velka spokojnost, hlavne poslednych asi 5, 6 epizod ma priputali k sedacke. Som dost nedockavy na stvrtu seriu ktora by maly byt teraz v juni (2016). 4. séria: 95% Zatiaľ posledná séria, ktorá sa dala zhlaidnuť bola naozaj výborná. Vyvrcholenie, ako dramatické tak aj emocionálne, tu dosahuje pomyslený vrchol. Jeden cyklus sa uzavrel, ďalší sa otvára. Som zvedavý na pokračovanie. 5.seria (jun 2017). Zhliadnute prve tri epizody. Prijemny nastup, no dej mierne repetitivny. Tempo pomalsie, dramaticka linka slaba. Verim, ze dslsie casti hodnotenie dvihnu. 70% ()

Elizabethx

Přesně ten typ seriálu, kde hlavní hrdinka je nudná nezajímavá holka a všechny ostatní postavy jsou neskutečně úžasné. Zatím má tento seriál ode mě 5*, protože si to dle mého určitě zaslouží. Černý humor, lesbická tématika, vtipné narážky a flashbacky. Vše k tomuto seriálu dokonale sedí a vše mě to baví. A zakončení 3. série? Wow. Nádherná idylická chvíle u jezera. Prosím, držte i nadále tuto úroveň a pokud můžete - zkuste udělat z Piper někoho zajímavějšího, nebo ji strčte někam do pozadí. Jelikož jsou zde daleko lepší postavy. ()

Hadrian

Seriál se sice ze začátku točí kolem průměrné hlavní postavy, ale s dosažením čtvrté řady se dokázali tvůrci od Piper naprosto oprostit. Postav je tady tolik, že si ani po 52 dílech nepamatuju, jak se kdo jmenuje, ale na tom celkem nesejde. Miluju Pennsatucky za její křehkou dušičku prostitutky. Maritzu za její ''pretty girl'' game, Caputa za jeho starostlivost, docela i Brook za její ukecanost a bez debaty Friedu za její ''gangsta'' postoj. Třetí řada pro mě byla průměrná, ale čtvrtá to vytáhla na vrchol. Sophia, Nicky a Aleida si sice polepšily, ale Poussey, Healy, Lolly nebo Bayley si to zase pěkně posrali. Jim(Larry) je sice pryč, ale Luschek je perfektní náhrada Finche po tom co předvedl s Judy. #gayCOsucks(and swallows) #Dayashoot. Pátá řada je kompletní riot ve kterém opět naprosto žeru některé postavy. Třeba taková Boo je fakt super, dokonce i ty nacistky jsou zajímavé a feťačky dostaly taky dost prostoru. Škoda, že se nám rozpadla Flaritza. Jsem zvědavý, co s nima teď udělají. ()

slovan.mma

No tak po velkom hype som si stiahol par dielov a nedokazal som sa dostal cez prve dva. Uplne cele zle. Nerealne, nevtipne a nenapinave. ()

drkva

První dvě série jsou bez diskusí na pět hvězd, od třetí je to ale sešup dolů, vaří se z vody, scénář se šroubuje přes závit, ztrácí to šmrnc, aby to ve čtverce postupně zase nabralo na tempu a dynamice. Těšil jsem se na pátou řadu, ale jestliže byla třetí série sešupem dolů, tak pátá byla pádem do smrdutých bažin, a celé to totálně zabila... ()

Robbie

Zatiaľ končím Season 1 a je to celkom zábavné. Humor je skvelý a postavy a ich príbehy zaujímavé. Čo ma však neskutočne sere je umelé vytváranie napätia a problémov len v dôsledku toho, že sa postavy a) medzi sebou očividne vôbec nebavia b) že pripečená Piper sa nevie vykoktať alebo obhájiť. Dúfam a verím že takéto umelé zápletky sa nebudú v ďalších sériách opakovať a budú sa riešiť "skutočné" problémy, lebo inak ma to donúti prestať seriál sledovať.. ***Update*** Prebojoval som sa až na začiatok štvrtej série a stále sa sem-tam dobre zasmejem, ale väčšina postáv na čele s čím ďalej tým afektovanejšou Piper mi už lezie na nervy, takisto ako čím ďalej tým neznesiteľnejšia úvodná zvučka. Pridalo sa niekoľko úplne zbytočných dejových línií (Crazy Eyes a jej oplzlý román alebo jej ľúbostná zápletka). Skrátka, dej sa príliš orientuje na postavy, ktoré boli na začiatku seriálu len účinný a príjemný tmel, ale rozhodne nie sú tak zaujímavé, aby uniesli pomaly celé epizódy ako hlavné hrdinky. Seriál sa tak dostáva do toho smutného bodu, keď si divák uvedomí, že sa to celé len umelo naťahuje a pritom to už vlastne nemá čo ponúknuť. Dobojujem to už do konca lebo nerád nechávam veci otvorené, ale inak nič moc. ()

stalkicz

Tak jsem dal uspesne vsechny serie za jeden tyden. Jsem zvykly koukat na filmy a serialy hodne ale tohle uz mi celkem dalo zabrat a vyhodilo me z komfotni zony. Ale opravdu jsem se bavil vsemi temi charaktery, az jsem si nekdy pripadal, ze sleduju telenovelu a nejaky zajimavy vyvoj pribehu uz je vlastne vedlejsi. Nektere serie jsou slabsi a hlavne ta pata uz je hodne natahovana a zbytecna. Moje oblibene postavy jsou Nicky a Pennsatucky, ktera predvadi mozna nejlepsi herecky vykon. Jo a tohle me zabilo:) : https://www.youtube.com/watch?v=kjfu6YlL7Ng ()

PoprockCZ

Wau, tak jsem to dala, 7 sérií... První a druhá série madness, nechutné, šílené... Pak se to začalo "uklidňovat" a už se na to dalo i dívat. A poslední 2 série už byly celkem v pohodě, žádné extra nechutnosti, možná proto mě poslední 2 série snad i bavily. Líbí se mi přestřihy do běžného života lidí před vězením, hraní si s accenty (ruská Red, latinos, černošský slang...), všechny postavy se hoodně podrobně vyvíjí. Akorát konec celého seriálu je takový myšmaš stylem, aby to nedopadlo moc dobře ani špatně, tak to zamotáme a vlastně to necháme otevřené... Taky mě děsí, že to vyobrazení americké věznice se fakt celkem zakládá na pravdě. Ty praktiky policie i vězňů jsou drsné a systém nemilosrdný. Každopádně, ať mi je seriál téměř ve všech ohledech cizí, je to zajímavý vhled do světa, ke kterému bych se asi sama od sebe nedostala. ()

KraLuban

Nebavilo mě...dva díly jsem vydržel, ale tohle nebyla moje krevní skupina. Přitom nápad je dobrý, ale pozorovat, jak hlavní rozmazlená hrdinka porovnává osm nebo kolik sezón, jak to bylo venku fajn a za katrem neni...brrr. 2* za nápad a postavy, ale pro mě ne. ()

kotrlak odpad!

Tohle není můj cup of tea a už je mi jasný proč. Netflix a Jenji Kohan (taková americká Halina Pawlowská) je asi nejhorší tvůrčí spojení. ()

Beata.Zajaco

Tento seriál ma tak nadchol , že sa mi sníva skoro každú noc o tejto veznici. Zo začiatku nudný seriál o Piper, ktorá sa zaplietla s pašovaním drog a tak si to ide odsedieť. To čo sa, ale dialo každým dielom ma fakt bavilo, super ,,prostredie,, super herecké výkony za mňa proste jednoznačne TOP! Doporučujem, každému sa na to pozrieť. Jediné mínus je, že prvá séria bola nadabovaná a ostatné s titulkami, ale ani tento mínus ma neodradí odobrať jednu hviezdičku. ()

November481

V seriálu jsem zatím na konci 3. série. Je to opravdu nekonečný a to už to s ním táhnu týden, nicméně již teď musím dát pět hvězd. Dlouho jsem přemýšlel jestli něco ubrat kvůli již celkem nudnému milostnému trojúhelníku a vztahu, který měl skončit již dávno. Nicméně vedlejší příběhy postav a celkově dění okolo vězeňkyň mimo Piper mně baví mnohonásobně víc. Jenji Kohan je možná pro většinu neznámá osoba, ale kdo viděl Weeds, tak Orange is the New Black přesně pasuje jejímu stylu a je to oproti Weeds o kus výše a to už je co říct, jelikož Weeds byla pro mně srdcovka. Uvidíme co nabídnou další série, ale s tím jak se vše vyvíjí, tak pevně doufám, že Piper uvidíme v dílech méně a méně. ()

Ryan Gosling jako vlkodlak?

Ryan Gosling jako vlkodlak?

30.05.2020

Studio Universal pokračuje v oživování svých klasických monster, a další na řadě je podle všeho Vlkodlak. V nové verzi by si pak hlavní roli mohl zahrát Ryan Gosling (Drive, Blade Runner 2049).… (více)

House of Cards skončí šestou sérií

House of Cards skončí šestou sérií

01.11.2017

Streamovací služba Netflix se před pár lety vrhla na seriálovou tvorbu. A dnes už víme, že to bylo skvělé rozhodnutí, jež nám dalo Stranger Things, Narcos, Orange is the New Black nebo The Crown.… (více)

Další krok pro Netflix

Další krok pro Netflix

08.03.2015

Stále populárnější americký poskytovatel „video on demand" (VOD) streamovaných médií v současnosti zažívá svůj vrchol. Po celém světě má Netflix více než 50 milionů předplatitelů a možná již koncem… (více)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz