Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti

Batman vs. Superman

(neoficiální název)

Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2016, 151 min (SE: 183 min)

Prvé dve tretiny fasa. Detailný rozpis po druhom zhliadnutí. 77% | CineStar Černý Most, Praha, 23.3.2016 | Prvotný dojem bol silnejší, ale ani napodruhý krát to nebola žiadna katastrofa. Kto išiel na tento film s hľadaním Nolanovských kvalít, urobil veľkú chybu, a určite opustí kinosálu nespokojný. Moje očakávania boli veľmi malé, a možno i preto som sa bavil náramne až do konca súboja dvoch hlavných predstaviteľov. Pri nástupe poslednej štvrtiny s cgi monštrom (ako býva zvykom) som to už vlastne len odzýval - je to asi nutné zlo, ktoré si tvorcovia kôli určitej časti publika nemôžu odpustiť. Osobne si myslím, že sa dnešný divák posunul kvalitatívne niekde úplne inde, a ani tí, ktorí vyrastali na plnokrvných komixoch si na podobné finále nepotrpia. I napriek tomu si myslím, že scenár mal svetlé chvíľky, pre mňa boli vrcholom snové sekvencie a predstavy Waynea a Kenta. Podobné časti by boli bodli aj keď nespali, a mohol to byť takmer plnohodnotný zážitok. Ps: Po introdukcií niektorých ďaľších postáv z Justice League mám vážne obavy, že nasledujúci kus bude o dosť horším filmom, než bol Dawn of Justice. Ale nechajme sa prekvapiť. 75% | CineMax Košice, 27.3.2016 |(24.3.2016)

Spoilery - Z očekávané katastrofy je velkofilm plný překvapení, naštěstí většinou těch pozitivních. Snyder se totiž obratně vykrucuje z toho, co během propagace působilo jako noční můra, tedy Jesse Eisenberg jako Luthor a Doomsday jako finální monstrum. První jmenovaný, v trailerech ve formě rušivého elementu poskakujícího skřítka, je strhujícím portrétem mladého člověka s velkou mocí, kterého pohlcují vlastní ambice. Druhý pak i při svojí vizuální zaměnitelnosti funguje jako násobná katarze s úžasným soundtrackem na pozadí patřičně titánského (i dostatečně úderného) souboje. Co té katarzi předchází, je jedna velká směska, kde se střídá jistota s občasným znatelným tápáním. Nejmarkantnější je to při odkazování na události komiksu, které jsme ale ve filmech neviděli a v dohledné době ani neuvidíme. Proč zmiňovat Jokera a jeho činy, když jsme ho v tomto světě nikdy nepotkali? Naopak kritizované vábení na Justice League v čele s Wonder Woman nakonec nepůsobí jako pěst na oko, byť si stále myslím, že právě tímhle si DC může do budoucna zásadně podtrhnout nohy. Teď ale stačí, aby Gal Gadot párkrát zamrkala, nahodila všeříkající úsměv, a nejen Bruce Wayne zůstane stát s pootevřenými ústy. Bohužel právě Netopýr zůstává po celou stopáž tím třetím vzadu, což je vzhledem k prostoru, který dostává, tím největším selháním. Ne snad, že by Affleck byl přímo za troubu, protože melancholické zadumání mu sedí. To jen v přímé konfrontaci s Cavillem, obzvlášť v emocionálních chvilkách, dostává od svého protějšku naloženo snad v každé větě a je trochu smutné vidět, jak právě takto vyhrocené scény nečekaně neuhrává. Naopak Cavill v poloze sestupujícího Mesiáše vládne snad každým gestem a jeho pouto s Lois Lane je nejkouzelnější linkou celého filmu. Po dvou a půl hodinách pořádného rachotu vím, že vše budu vstřebávat ještě hodně dlouho a že mi v důsledku dost vadí, jak přehrocené je Batmanovo chování vzhledem ke křehkosti celé jeho motivace i jejího rozuzlení. Přesto mělo tohle měření sil smysl a může i přes moje dlouhodobé pochybnosti vést k úspěchu. Na Justice League ale, vzhledem k neochotě tvůrců nechat diváky na kýžené klání počkat ještě o něco déle, příliš hladový nejsem, což se u čekání na konkurenční Avengers v žádném případě říct nedalo.(31.3.2016)

Zadostiučinění. Příjemně vizuální, minimálně v IMAXu epický až na druhou... Affleck nemusí být nejlepší Batman, ale je to ten nejtvrdší (a vlhla z něj holka vedle mě)... Marvel to dělá veskrze pro blbečky a pro děti, DC pro dospělý... Nolan naštěstí ten tam... Co mi strhlo pátou hvězdu, byl tuctovej CGI monstrák Doomsday a i díky tomu slabší finále... Eisenberg se snaží ale nepasuje... a mega škoda, že Snyder rezignoval na písničkový soundtracky... Ale dostanu-li pořádný R-ko, půjde to i na tu pětku. A teď hlavně rychle sem s novou netopýří řadovkou. Do tý doby jdu bušit a dát si vycejchovat tu batmaní značku, seru zlý recenze. / Co říká Kevin Smith?(23.3.2016)

Tříhodinová ULTIMATE EDITION___Definitivně dospělý komiks. S tímhle filmem se to má stejně jako s Nolanovým ´The Dark Knight Rises´. Je podobně autorsky ambiciózní, je vyprávěn ve velké epické šíři, chce toho hodně sdělit, takže mu běžná stopáž nestačí, prostě je tak rozmáchlý, že mu to možná škodí a že ho běžný divák nedocení, což je škoda. Podle ohlasů jsem se dopředu bál Eisenbergova přehrávaného Lexe Luthora - a zbytečně, bál jsem se, že Snyder ze sebe vyloupne své druhé já - tj. nevybouřeného puberťáka, náchylného k digibordelu a destrukcím všeho typu - zase zbytečně (těch cca 15 minut souboje s Doomsdayem bylo v pohodě stravitelných), takže výtky by byly jen malé, třeba usmíření Batmana a Supermana bylo příliš překotné, ale jinak to bylo fajn a v nesestříhané ultimaté verzi všechno dávalo smysl, vše do sebe zapadalo. Výsledek byl lepší (rozuměj - temnější, dospělejší), než většina přeplácané ´Marvel´ tvorby pro nenáročné teenagery. A zpětně doceňuji předchozí ´Man of Steel´, kde ale mé výtky k digitální přeplácanosti zůstávají. ___ PS: Vzkaz pro ty jedince, kteří si zde stěžují na "příliš tmavý obraz": nečumte na kinoripy, nebo nekvalitní dvd-ripy (1,5 GB a menší), hlupáci....(22.7.2016)

• gogo76

Nevedel som čo si mám o tomto filme myslieť. prečo by mali títo hrdinovia proti sebe bojovať.? Kámoš ma na film zlákal, ale i sám som bol zvedavý o čo vlastne ide. Trailer bol pomerne lákavý, ale hovoril som si, že toto nie je Nolan a očakávam priemerný film. Dopadlo to však ešte horšie. Poznáte ten pocit keď po hodine premietania vás film nijako nechytil, cítite sa nesvoj a v duchu sa pýtate o čo vlastne ide? Kurevský problém nastáva v momente keď si tú istú otázku položíte i po druhej hodine premietania...Ja vlastne nedokážem popísať o čom ten nekonečný 2,5 hodinový film vlastne bol. Zack Snyder nasnímal pekné obrázky, ale jeho film je bez duše, chladný ako psí čumák. Akokoľvek sa B. Affleck snažil, filmu to nepomohlo. Asi som bol mylne nabudený úspechom a nepopierateľnou kvalitou Nolanovej trilógie Batman. Nolan urobil film aj pre bežných divákov a nie čistokrvných vyznávačov komiksu. Z. Snyder sa k čistokrvnému komiksu vrátil. Alebo k rozprávkam pre malé deti? Film som viacmenej pretrpel a stačilo raz. Druhý krát ho nepotrebujem a ani nechcem vidieť. 40%.(3.4.2016)

• - Přibližně ve 20. minutě filmu lze na billboardu spatřit nápis: "The End is Nigh", jedná se o odkaz na film Watchmen (2009) taktéž od Zacka Snydera. (Corpsegrinder)

• - Režisér Zack Snyder prohlásil že se nechal lehce inspirovat komiksem "Batman: Návrat temného rytíře" od Franka Millera při natáčení závěrečné bitvy se Supermanem. Inspirací byl i komiks "Supermanova smrt" (The Death of Superman). Obě tyto díla lze zhlédnout i v jejich animované podobě. Konkrétně se jedná o díla: Batman: Návrat temného rytíře část 1 (2012) a 2 (2013) a Superman: Soudný den (2007). (133)

• - V Bruceově (Ben Affleck) vizi možné budoucnosti má jeden z vojáků v upraveném autobusu českou útočnou pušku CZ 805 "Bren" verze A2. (dickens)