Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti

Batman vs. Superman

(neoficiální název)

Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2016, 151 min (SE: 183 min)

Rozpočet $250miliónovTržby USA $330,360,194 Tržby Celosvetovo $872,662,631Tržby za predaj Blu-ray v USA $54,270,999Tržby za predaj DVD v USA $20,474,173║ zatiaľ ide skôr o rozpačité dojmi, v prvom rade 3D efekt mi to dosť kazil, robilo mi to prevažnú časť filmu tiene, rozdvojovanie obrysov, hlavne pri tom veľkom množstve tmavých záberov, na druhú stranu potešil úvod asi prvých 20 minút má pekné spojivo s Mužom z ocele, pre mňa boli plusom psycho depky "vsuvky" od Snydera, tie ma zasa brali, doslova uletenosť ako pri Sucker Punch, rovnako tak nebola zlá nastrelená celková dejová kostra, len niektoré hrany boli príliš ostré na vstrebanie, rovnako tak aj rýchle preladenie Batmana s nepriateľa Supermana na jeho top priateľa a ich rýchla nadštandardná spolupráca, prišlo na občasné dejové výstrelky ako keď sa predstavovali nový super hrdinovia z univerza DC, tam to prišlo doslova krkolomné, určite to chcelo trošku viac sa s tým vyhrať ale stále lepšie než Avengers 2... uvidím čo povie 2-pokus a nakoniec na druhý krát a v 2D verzii lepší zážitok a už lepšie som prekusol aj dej, záver priniesol aj emócie /videl v kine 3D verziu: 80%/__ __/videl v kine 2D verziu 2x: 90%/__(23.3.2016)

Docela mě baví sledovat jakým směrem se vyvíjí světová kinematografie. Jsem zvědavý kdo se utká s kým v příštím filmu. Tady si to rozdali netopejr s kryptoňákem, aby se nakonec spojili a bojovali spolu bok po boku. Všichni tu porovnávají letošní filmový duel mezi Marvelem a Dc comics, tak já se přidám i když fundovanej odporník skrz tohle nejsem, ale zase proti těmhle dvěma hrdinům (to jest Batman a Superman) nic zásadního nemám a pokud můžu říct svůj názor, tak i když mají taky na kontě určitý sračky tak v tomhle duelu Dc z Marvelem a jejich stupidním Deadpoolem docela solidně zametli. Teda ne, že by mě to nějak dostalo po stránce příběhu nebo postav to ne spíš to na mě působilo jako totálně přeplácaná ptákovina, ale to vem čert. Soustředil jsem se na akci a ta se mi líbila je přiměřeně velkolepá, přehledně natočená a nemám pocit, že by ten film byl až tam tmavej jak tu všichni nadávají. Škoda tý nehorázný vaty okolo trochu prostříhat by neškodilo děj mi byl stejně u prdele. Samotnej duel titánů pak průměrně natočenej pochopitelně z remízovým výsledkem jo a Saprmen na konci chcípne (ups sorry za spoiler) ale počítám, že do příštího dílu už ho nějak oživí.55%(28.4.2016)

Rozhodně lepší, než jsem se obával. Nemůžu říct, že by film byl nějak špatný nebo nudný, jen nemůžu říct, že by byl dobrý. Ty dvě a půl hodiny mi docela utekly, ale kromě zmíněné Amy Adams ve vaně si z toho skoro nic nevybavuju. Akce je tam vskutku pramálo a jen se mluví, deklamuje a nebo pletichaří. Že samotný souboj B v S byl stupidní, to se asi shodnou všichni. Ani Zimmerova hudba není co bývala, zaujal jen motiv Wonder Woman (který mi přijde, že byl inspirován Immigrant Song ve verzi z Muží nenávidí ženy).(3.4.2016)

Zoufale slabý film, který má sice spoustu plusů (vypíšu později), ale zároveň selhává v tolika věcech, že je mi až líto, kam se Snyder od třístovky a Strážců dostal - k degradaci. Ale začněme s positivním, předně je tu Batman, který se konečně chová jako Batman (je náležitě děsivý, skrývá se ve stínech a temnotách, vhodnou hi-tech výbavu po ruce a skvěle se hodící tvář páně Aflacka, který se do téhle role hodí mnohem víc, než Bale se svým hlasem Ládi Kerndla po rakovině hrtanu a transplantaci spodní čelisti za koňské pysky), on je vůbec cast povedený. Dále je tu několik fajn hudebních motivů a krásně psychoptacký Lex "vůůbec-to-nehraje-jako-zuckerberga" Lutor a jedna velmi skvělá akční scéna (s Batmanem, kvůli výše zmíněnému). A co je špatně? Vše ostatní, Délka je pro takhle dějově řídkou věc neúměrná, souboje jsou neskutěčně nabobtnalé a zbytečně natáhlé, takže i tam, kde by mohli působit dobře jsou tak domrvené, že jsem se díval na hodinky. Koneckonců, když je nejlepší věc z celého akčního finále hudební motiv Wonder Woman, tak to značí, že je cosi špatně. Většina pokusů o vydojení dojemnosti se míjí účinkem, Lois Laynová mě místky takřka štvala a hlavní cgi padouch byl občas k smíchu. I tak je to ale za průměrné tři, stále ale velké, převelké zklamání.(27.3.2016)

Dlho očakávaný boj dvoch titanov zo stajne DC konečne prišiel na svetlo. Aj keď presnejší výraz je skôr do tmy. Musím úprimne povedať, že som čakal trošku viac alebo niečo iné. Vlastne sám neviem, ale že by to bolo naozaj zlé povedať nemôžem. Nenudil som sa. Solovky DCčkárom narozdiel od konkurentom s veľkým M nejdú a tak vytiahli svoj najväčší tromf - Batmana. Je to ale dobrý ťah posúvať sa vpred bez predstavenia zvyšných postáv ? Marvel ma základy, na ktorých môže stavať a už aj dva mrakodrapy postavil (Avengers). DC comis okrem Supermana nemá nič, iba tromf v podaní Batmana, ktorý nutne musí posunúť hranicu dopredu, aby diváci boli hladný po ďalších dieloch a aby sa rozbehla mašinéria aj v tejto stajni. Aj keď to nie je najšťastnejší ťah podla mňa, rozhodne je zaujímavý. Batmana pozná po Nolanovej trilógii každý, takže jeho postavu netreba predstavovať. Na druhu stranu (a to je hlavný problém celého filmu) Batman v Superman: Dawn of Justice chce nie len ukázať príbeh dvoch titanov, ale popri tom ešte aj budovať nevybudované základy pre prípadne pokračovania. S počiatku som sa bál ako to dopadne, pretože toľko prvkov v jednom filme na dennom poriadku len tak nikto nemá. A bohužiaľ ani chlapci za kamerou. Ring a príbeh sa podaril dokonalo postaviť, ale aby v ňom fungovalo všetko tak ako ma, to je už druhá vec. Film pracuje s priveľa prvkami naraz a ani pod tak tučnými 151 minútami sa nevyhneme skratkovitosťou. A to je predovšetkým hlavný problém. Miestami sa riešia veci par dialógmi alebo skratka preto, lebo je koniec filmu. Ale inak nemám moc čo by som vytkol. Kedže ma to nenudilo dokážem filmu odpustiť pár vecí. Inak sa jedná o celkom výživný kúsok. Snyder ma akcie a vizuál v malíčku, takže v závere je na čo pozerať. Celkom ma potešila aj spolupráca od tvorcu DC animákov Jaya Olivu. Niektoré štýlové scény ako keby vypadli s animovaného filmu alebo s komiksu. V tomto smere sa tvorcovia fakt vyhrali, takže aj tretí krát videní Batman nie je nudní. Práve naopak patrí medzi najväčšie klady aj s Benom Affleckom. Keď už som načal Batmana musím pochváliť aj Gal Gadot ako Wonder Woman, ktorá mi až prekvapivo dobre zapadla medzi tých dvoch pláštenkárov. Aj keď Superman, Lois, či Perry White s Man of Steel s rovnakými pohladnmi len pokračujú vo svojom a dokopy nič zaujímavé do filmu neprinesú, za to poteší Jerremy Irons ako Batmanov komorník Alfred, či nesympatický, slizký, Jokerovský strelený Lex Luthor. Tak isto poteší znalcov a fanúšikov pár Easter Eggov, ktoré predstavia nových hrdinov. Okrem divných vysvetľovaní, miestami riešenia situácii ma celkom dosť sklamala aj hudba, ktorá v Man of Steel príjemne bičovala film v pred. No tu je trištvrte hudby prevzatej, trošku poupravenej a pridalo sa len na dunení, ktoré mi moc nesadlo, pretože to proste nie je hudba a nemá v sebe žiadne emócie. Netvrdím, že je Batman v Superman: Dawn of Justice zlý, ale mohol byť určite aj lepší. Ultimate Cut je lepší. R-ková predlžená verzia nepoteší, ale uspokojí viac ako ta v kine. Predlžená verzia neponúka scény, ktoré by mohli hýbať príbehom, takže par sekundové/minútové scény akurát tak obohacujú, ale predovšetkým ucelujú celý film, ktorý sa v tejto verzii stáva viac komplexnejším, trošku zruzumitelnejším a pre mňa aj lepším. Pridané scény do UC. Obľúbené soundtracky: Beautiful Lie, This Is My World. Teathrical Cut 85% - 4* / Ultimate Edition 90% - 5* (27.3.2016)

• - Batmanův (Ben Affleck) hlas byl modulován, aby zněl více nadpřirozeně. Tento proces byl použit také v seriálu Arrow (od r. 2012). (henrycruel)

• - Španělsky mluvené zprávy, které sleduje Clark/Superman (Henry Cavill) v domě Lexe Luthora (Jesse Eisenberg) jsou vysílány na stanici Telemundo. Nejedná se o smyšlenou stanici. Telemundo skutečně existuje a nachází se v Miami na Floridě. Ročně vyprodukuje kolem pěti tv seriálů a v USA se v současné době jedná o největší stanici, která své pořady vysílá ve španělském jazyce. (fiLLthe3DD)

• - Když  Lex (Jesse Eisenberg) analyzuje tělo generála Zoda (Michael Shannon), laboratoř na kryptonské lodi ho identifikuje jako generála Zoda z města Kandor. Kandor bylo hlavním městem Kryptonu a v komiskech se vyskytuje jako zmenšené město v láhvi. (spacemaster)