Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti

Batman vs. Superman

(neoficiální název)

Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2016, 151 min (SE: 183 min)

Nejdřív WATCHMEN a teď i BATMAN VS SUPERMAN. Zack Snyder se stává specialistou na natáčení komiksovo-filmových událostí, které fanoušci dlouho chtěli, ale nikdo je roky nebyl schopen dotlačit na plátna kin. Co se druhého jmenovaného týče, napoprvé spokojenost, napodruhé ale jen značně logicky děravý slepenec atraktivních scén, který jakoby se snažil dohnat všechny ty roky, co strávil v development hell a taky dohnat Marvel Universe. A tak se tu nejen střetne vyhořelý Temný rytíř s Mužem z oceli (a Muž s oceli s atomovkou) jako v Millerově komiksovém Návratu Temného rytíře, ale musí zaskočit i Lex Luthor, Doomsday, Wonder Woman a nastartovat Justice League of America. Na Nolana to samozřejmě nemá, ale bavilo mě to - hlavně díky paranoidnímu a zabíjejícímu Batmanovi, dialogům a Eisenbergově Luthorovi - víc než většina marvelovek, ale logické lapsy, otravná Lois Lane a nudné digi finále s tuctovou příšerou táhnou výsledný dojem silně dolů.(28.3.2016)

• Adrian

potesila identifikacia Lateefa v zaberoch a vacsi priestor pre Drazica, ktory od australskej strednej urazil kus cesty (skoda ze bez Anity, ta by bola pre mna vhodnejsou Wonder Woman) - ved modri uz vedia :), zvysok je naplnenim pribehu o psickovi a macicke, ktori zacali varit kasu ale skoncili pri nestravitelnom gulasi.(23.3.2016)

Takové počítání zvládne i druhák. Sečtení dvou komiksových ikon znamená v producentské mašinérii jednoduché počty. Pojďme to zkusit, ať to stojí, co to bolí. První hodinku jsem si to docela užíval a hlavně dával díky hercům a tvůrčí snaze pozor. Gradování konfliktu mezi Clarkem Kentem a Brucem Waynem je nicméně spíš vzdálené a chtěné, ale na plátno se ho moc nedostalo, oddalování fyzické konfrontace neporozumíme, počínání některých důležitých postav není moc pochopitelné, režijní styl moc nestrhne, se scénáristickou vatou si Zack Snyder nedokázal poradit. Prostě za sebou jen někdo skládal scény, které nejsou nijak zajímavé. Párkrát se ušklíbneme, párkrát nelichotivě usmějeme, ale vesměs doklopýtáme do finále bez výrazných ztrát kytiček. Jenže já coby divák, který se klidně mohl očekáváním vrátit do mládežnických let, si to prakticky neužil. Bylo toho hodně a stejně tak nic. Příliš dlouhé, příliš bez emocí, příliš digitální.(21.5.2016)

Vzhledem k neskutečně ubíjející scénáristické vatě už nebaví ani ty nařvané, vizuálně kulervoucí destrukce, které Snyder umí a v Man of Steel tím dokonce uměl i strhnout, neboť měl po ruce solidní příběh, kde si to mohl dovolit dělat. Jenomže tahle temná kulisa ala Watchmen s příběhem ala Gumídci diváka ke spokojenosti zdaleka nedovede. Spoustu vedlejších postav, kterých je tam zbytečně moc a nemají tam co dělat a bohužel trestuhodně nevyužité postavy které zajímavé jsou a chcete se o nich dozvědět mnohem více (Gal Gadot). Souslovím totální průser se pak dá nazvat samotné "jiskření" Batmana se Supermanem, kdy nevstřebáte jejich motivace nepřátelství, načež za dvě minuty od gladiátoského souboje dvou světů jsou to nejlepší kámoši, kteří se zaručeně nezradí. Digitální bordel na konci už jen završuje výsledný bolehlav. Po téhle jízdě už vás nijak moc nenadchne ani když Snyder nechá zbourat pár mrakodrapů, nebo odpáli atomovku. Zimmer přidal jen smyčce, jinak je to v podstatě Man od Steel soundtrack a Affleck je cool Batman, kterému chybí realističtější ukotvení v hmatatelnějším lidském světě (Nolan). V čem si naopak polepšil jsou skvostné osobní souboje, čímž Nolan ale nevynikal nikdy a to je všeobecně známá věc._____ULTIMATE CUT je výrazně lepší. Film je mnohem širší, díky dlouhé stopáži je tam přidaných x záběrů, takže celek působí celistvěji, se smyslem pro detail. Určitě jiný tón, než který udává smíšek Marvel. Temnější, epičtější, osudovější. Hvězda nahoru.(25.3.2016)

• Jezinka.Jezinka

Dva hoši (jako) malovaní, oba s pláštíky a snadno zapamatovatelným logem, PR je zkrátka PR, ať poletujete v Metropolis nebo Gothamu, ať je Lex Luthor váš bytostný nepřítel, nebo pouze konkurent na stejné příčce společenského a podnikatelského žebříčku, a ať se superhrdinou teprve v převleku stáváte, nebo se ze superhrdiny převlekem stáváte obyčejným nenápadným chlapíkem. Jestli je někdo přesným opakem cílové skupiny Úsvitu spravedlnosti, jsem to já. Z komiksů mám ráda Barbánka, Čtyřlístek, Asterixe a kocoura Garfielda. Obrázkové příběhy o hrdinných hrdinech bez bázně a hany, prakticky nezranitelné, chladné a s medvědí mimikou, mě minuly hodně širokým obloukem. Představitelé titulních hrdinů do svých rolí sedli (nepatřím k lidem, na nichž při spatření Bena Afflecka raší pupence), Lois je krásná, jak se na osudovou ženu sluší a patří, Wonder Woman byla přesně tak okouzlující, jak odpovídá jejímu popisu práce. Hudba dobrá, triky fajn, světla svítí, ostřikovače stříkají. Jen logika pláče, za to tedy spravedlivě hapruje u všech postav, takže z toho nikdo nevychází jako naprostý blbec. Je to nekonečně dlouhé, pro fanoušky (ať žánru či některého případně obou létajících superhrdinů) skvělá nabušená jízda, pro mě to byl dvě a půl hodiny trvající sentimentální výlet zpět do dětství, kdy jsem jednoho i druhého chlapíka s pláštíkem viděla prvně.(25.3.2016)

• - Španělsky mluvené zprávy, které sleduje Clark/Superman (Henry Cavill) v domě Lexe Luthora (Jesse Eisenberg) jsou vysílány na stanici Telemundo. Nejedná se o smyšlenou stanici. Telemundo skutečně existuje a nachází se v Miami na Floridě. Ročně vyprodukuje kolem pěti tv seriálů a v USA se v současné době jedná o největší stanici, která své pořady vysílá ve španělském jazyce. (fiLLthe3DD)

• - Kamión, ktorý vezie kryptonit počas naháňačky s Batmanom, je Iveco Stralis Hi-Way. (autobusik2)

• - K filmu existuje i herní předloha "Injustice: Gods Among Us", která představuje alternativní konec filmu. (133)