Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti

Batman vs. Superman

(neoficiální název)

Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2016, 151 min (SE: 183 min)

V zásadě vše co platilo o „jedničce" platí bezezbytku i tentokrát, akorát je to díky množství postav a nakousnutých linií chaotičtější a znatelně méně sevřené. Hlavním poznávacím znakem jsou tedy ruku v ruce jdoucí rozporuplnost s rozpolceností, kdy na patnáct minut stopáže připadá pět minut nadšení (některé výkony, dějové linie, konkrétní scény), pět minut postranních pohledů na hodinky (množství balastu kolem zdlouhavého budování fikčního světa, které není zúročeno, do dění násilně cpané linie s eskapádami Lois či překombinovaně tupé fáze Luthorova plánu) a pět minut zoufalého mlácení hlavou o sedačku (přestřelená nabubřelá pompéznost, snové pasáže Clarka i Bruce, Eisenbergovo dětinské přehrávání, nepřehledná akce vrcholící během půlhodinového digibordelového „už zase padají mrakodrapy" nezáživného finále, neexistující tenze mezi ústředním duem a především "Marta!"). A to se celý snímek skládá z deseti po sobě jdoucích takovýchto čtvrthodinek. Nejlépe se to dá ilustrovat na Affleckovi/Batmanovi. Role životem unaveného stárnoucího Bruce mu sedne výtečně, ale scénář z něj dělá zapšklou naivní loutku ve hře inteligentnějších. Jako Batman je také vynikající, ale je zbytečný, jelikož během finálního zúčtování jen uskakuje před padajícími baráky, zatímco se super(muži/ženy/mutanti) bitkují. A tak je to tu se vším; dobré úmysly a nápady, jejichž realizace mnohdy značně skřípe a to místy až na hranu nechtěné sebeparodie.(23.3.2016)

Zoufale slabý film, který má sice spoustu plusů (vypíšu později), ale zároveň selhává v tolika věcech, že je mi až líto, kam se Snyder od třístovky a Strážců dostal - k degradaci. Ale začněme s positivním, předně je tu Batman, který se konečně chová jako Batman (je náležitě děsivý, skrývá se ve stínech a temnotách, vhodnou hi-tech výbavu po ruce a skvěle se hodící tvář páně Aflacka, který se do téhle role hodí mnohem víc, než Bale se svým hlasem Ládi Kerndla po rakovině hrtanu a transplantaci spodní čelisti za koňské pysky), on je vůbec cast povedený. Dále je tu několik fajn hudebních motivů a krásně psychoptacký Lex "vůůbec-to-nehraje-jako-zuckerberga" Lutor a jedna velmi skvělá akční scéna (s Batmanem, kvůli výše zmíněnému). A co je špatně? Vše ostatní, Délka je pro takhle dějově řídkou věc neúměrná, souboje jsou neskutěčně nabobtnalé a zbytečně natáhlé, takže i tam, kde by mohli působit dobře jsou tak domrvené, že jsem se díval na hodinky. Koneckonců, když je nejlepší věc z celého akčního finále hudební motiv Wonder Woman, tak to značí, že je cosi špatně. Většina pokusů o vydojení dojemnosti se míjí účinkem, Lois Laynová mě místky takřka štvala a hlavní cgi padouch byl občas k smíchu. I tak je to ale za průměrné tři, stále ale velké, převelké zklamání.(27.3.2016)

Cožpak o to, chlapci z logem na pláštích nikdy neměli k akci daleko a umí to roztočit, tak že ani Islamský slát tolik výbuchů neviděl. Hlavní postavy jsou celkem dobře napsaný. Superman mě nikdy nepřirostl k srdci, vždycky jsem ho vnímal, že je tak moc super, že už je skoro jako já. Tady sice má taky všechyn svoje "super", ale i přes to na mě působí jako bytost, která se rozhoduje na základě svýho rozumu, podvědomí a emocí. U Batmana jsem zase byl příjemně překvapen pojetím Bena Afflecka, tohle mě byl nejbližší Batman ze všech, postavou, jednáním, minimem keců, dobrý Bene. Akce je dobře udělaná, nechybí v ní nápady ani dynamika, vlastně celkově je vidět že tenhle film dělali profíci, má to ale jeden problém. Těžko se to popisuje, ale jako kdyby mezi mnou a tím filmem byla výloha, která mě bránila stát se součástí toho velkolepého dění. Ještě jsem nepochopil,(nejsem komiks znalec) kdo byla ta slečna co tam na konci rajtovala v tý minisukni, to byla Xena nebo Hillary Clintonová za mlada ? Osobně si myslím, že film si užijou spíš starší než mladší, ale to je jen taková minimyšlenka na závěr.(27.3.2016)

Docela mě baví sledovat jakým směrem se vyvíjí světová kinematografie. Jsem zvědavý kdo se utká s kým v příštím filmu. Tady si to rozdali netopejr s kryptoňákem, aby se nakonec spojili a bojovali spolu bok po boku. Všichni tu porovnávají letošní filmový duel mezi Marvelem a Dc comics, tak já se přidám i když fundovanej odporník skrz tohle nejsem, ale zase proti těmhle dvěma hrdinům (to jest Batman a Superman) nic zásadního nemám a pokud můžu říct svůj názor, tak i když mají taky na kontě určitý sračky tak v tomhle duelu Dc z Marvelem a jejich stupidním Deadpoolem docela solidně zametli. Teda ne, že by mě to nějak dostalo po stránce příběhu nebo postav to ne spíš to na mě působilo jako totálně přeplácaná ptákovina, ale to vem čert. Soustředil jsem se na akci a ta se mi líbila je přiměřeně velkolepá, přehledně natočená a nemám pocit, že by ten film byl až tam tmavej jak tu všichni nadávají. Škoda tý nehorázný vaty okolo trochu prostříhat by neškodilo děj mi byl stejně u prdele. Samotnej duel titánů pak průměrně natočenej pochopitelně z remízovým výsledkem jo a Saprmen na konci chcípne (ups sorry za spoiler) ale počítám, že do příštího dílu už ho nějak oživí.55%(28.4.2016)

Zadostiučinění. Příjemně vizuální, minimálně v IMAXu epický až na druhou... Affleck nemusí být nejlepší Batman, ale je to ten nejtvrdší (a vlhla z něj holka vedle mě)... Marvel to dělá veskrze pro blbečky a pro děti, DC pro dospělý... Nolan naštěstí ten tam... Co mi strhlo pátou hvězdu, byl tuctovej CGI monstrák Doomsday a i díky tomu slabší finále... Eisenberg se snaží ale nepasuje... a mega škoda, že Snyder rezignoval na písničkový soundtracky... Ale dostanu-li pořádný R-ko, půjde to i na tu pětku. A teď hlavně rychle sem s novou netopýří řadovkou. Do tý doby jdu bušit a dát si vycejchovat tu batmaní značku, seru zlý recenze. / Co říká Kevin Smith?(23.3.2016)

• - Spoiler: Fotograf, ktorý je na púšti s Lois Lane, je v skutočnosti Jimmy Olsen, ale vo filme sa preňho nenašiel priestor. (erkoo_cinema)

• - Jedná se o desátý hraný snímek, ve kterém se objeví postava Batmana od roku 1943. Naproti tomu Superman byl od roku 1939 ztvárněn šestnáctkrát. (henrycruel)

• - Auto, kterým příjede Bruce Wayne (Ben Affleck) k rezidenci Lexe Luthora (Jesse Eisenberg) je vozidlo Aston Martin DB Mark III. (Charpy)