Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti

Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Nizozemsko

Batman v Superman: Dawn of Justice

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2016, 151 min (SE: 183 min)

Mno, Zack to sfouknul zhruba podle očekávání, ale paradoxně mě to zase tolik netrápilo. Jsou to prostě (o třídu horší) Avengers 2 od DC, tedy složitá a temná podívaná bez začátku a konce, v níž se především plní geekovské sny. Řadovým divákům z toho půjde hlava kolem a asi se budou divit, kdy propásli 6 předcházejících filmů (ha, je akorát jeden!). Fandové si ale s klidem domyslí historii Batmana i Wonder Woman, zajásají nad veškerým budováním Justice League a budou se pravidelně radovat z toho, že Snyder prsknul na plátno tolik ikonických momentů z comicsů. Že všechno kolem často skřípe? To bez debat a Warneři z toho musejí být na prášky, tímhle přízeň mainstreamu vážně nezískají. Já jsem ale dostal nečekaně svižnou přehlídku komiksového blbnutí, jejíž přerod z civilního napínáku (úvod má Zack opět skvělý) v tradiční digifest vnímám smířlivěji, než bych čekal. Holt je to další totální geekařina. DCčkový nádech "Bohové a monstra" ale konečně dorazil v plné síle, takže se opatrně těším na nášup.(24.3.2016)

Cekal jsem pruser, nedockal jsem se. Jasne, film je zbytecne dlouhej (a to jsem videl jen kino verzi) a v prvni pulce lehce roztahanej a pak tu jsou takovy ty usmevny scenky typu vysvetleni, proc spolu vlastne S a B bojujou, jejich udobreni atd., ale to je vicemene vsechno, s cim jsem mel problem. Jinak proste je to kurva Batman. Cely je to radne temny, prijde mi, ze krome masakralniho finale film sazi spis na dialogy nez nejakou zbesilou akci a jde tak spis ve stopach Nolana nez MCU, coz je v pripade Batmana jedine dobre. Navic se sem nemusi nasrat tri prdele spratelenejch superhrdinu, jako v pripade nejnovejsich filmu od Marvelu. Nevim, mozna uz jsem unavenej z konkurence, ktera serviruje vetsinu filmu jak sjetou pres kopirak, ale me proste zmena hlavnich hrdinu sedla a vetsinu filmu jsem se dobre bavil. Co se tyce hercu, Affleck je fajn, sice z neho uz asi zadnej hereckej velikan nebude, ale rozhodne to neni nejakej zasadni propad po Baleovi. To samy vicemene Cavill, herecky zadnej zazrak, ale je to sympatak. Prekvapive vsechny herecky zastinil skvelej Eisenberg, jehoz Luthor je fakt super. Dojde samozrejme i na povinnyho mega zaporaka, kterej je tu tak aby se nereklo a vypada jak zmutovana kombinace King Konga a Hulka, ale aspon vypada, ze by byl fakt schopnej dat nekomu pres hubu. No a triky ocekavane bez chyby. Takze za me i pres lehce natahovanej a lehce usmevnej dej lepsi 4* a spokojenost.(3.4.2018)

Rozpočet $250miliónovTržby USA $330,360,194 Tržby Celosvetovo $872,662,631Tržby za predaj Blu-ray v USA $54,270,999Tržby za predaj DVD v USA $20,474,173║ zatiaľ ide skôr o rozpačité dojmi, v prvom rade 3D efekt mi to dosť kazil, robilo mi to prevažnú časť filmu tiene, rozdvojovanie obrysov, hlavne pri tom veľkom množstve tmavých záberov, na druhú stranu potešil úvod asi prvých 20 minút má pekné spojivo s Mužom z ocele, pre mňa boli plusom psycho depky "vsuvky" od Snydera, tie ma zasa brali, doslova uletenosť ako pri Sucker Punch, rovnako tak nebola zlá nastrelená celková dejová kostra, len niektoré hrany boli príliš ostré na vstrebanie, rovnako tak aj rýchle preladenie Batmana s nepriateľa Supermana na jeho top priateľa a ich rýchla nadštandardná spolupráca, prišlo na občasné dejové výstrelky ako keď sa predstavovali nový super hrdinovia z univerza DC, tam to prišlo doslova krkolomné, určite to chcelo trošku viac sa s tým vyhrať ale stále lepšie než Avengers 2... uvidím čo povie 2-pokus a nakoniec na druhý krát a v 2D verzii lepší zážitok a už lepšie som prekusol aj dej, záver priniesol aj emócie /videl v kine 3D verziu: 80%/__ __/videl v kine 2D verziu 2x: 90%/__(23.3.2016)

• Arx

Jako velký fanoušek Nolanovi netopýří série, jsem byl zvědavý na další Batmanovský kousek. Bohužel s Nolanem to nemá příliš co dočinění, nebo spíše naštěstí. Film absolutně postrádá scénář, je nám servírováno přiliš mnoho dějů dohromady až se v tom divák začíná ztrácet a proto chování hlavních hrdinů mnohdy působí dost zmateně a vůbec nechápeme, proč tak jednají. Přijde mi příliš přeplácaný, mnoho hrdinů, kteří jsou nám ve finále úplně ukradený (krásná Gal Gadot se štítem?? wtf?), výbuchy, které vždy vypadají že zničí celou planetu a vlastně se pak ani nic nestalo, nulové emoce, snaha ke konci dojmout absolutně bez úspěchu. Batman působí neohrabaně (trochu jako golem), jeho batmobil a vznášedlo nijaké, superman totálně toporný a bez výrazu. Ten film prostě nemá v sobě nic z krásy jednotlivých postav, jak jsme zvyklý. 2,5 hodinová stopáž u kvalitních filmů nevadí, u filmu kde není scénář se mění v 2,5 hodinové trápení. Pozitiva se ovšem taky najdou. Hudba je slušná, Hans Zimmer je znát a i díky ní to má chvílemi tu správnou potemnělou atmosféru. Co hlavně vyzdvihnout jsou herecké výkony. Ben Affleck zahrál opravdu dobře a Jesse Eisenberg naprosto výborně. Chvílemi mi přišel, že pohyby a gesty kopíruje Ledgera ale to vůbec nevadilo. Zahrál to s přehledem a dovedl bych si ho představit jako další variantu Jokera v Temném rytíři. Takže sečteno podtrženo, hodně slabý film, kterému nevěštím příliš vysokou návštěvnost a na který se max jednou podíváte, ale vůbec nic vám nedá.(24.3.2016)

JDE O MŮJ SVĚT. Tak nevím, zda jsem si na Snyderův a Goyerův styl od minula zvykl, nebo v něčem ubrali, bylo to IMHO víc o Batmanovi, proč ne, ale některé věci, co už jsme ikskrát viděli (vražda rodičů, noční můry, netopýři), si mohli tvůrci odpustit, snímek zkrátit a trošku ubrat na patosu. Závěrečná příšera mě bavila a nejvíc jsem si užil Lexe Luthora, to, že i tady je vzdělaný pošuk.(18.4.2016)

• - Henry Cavill kvůli roli Supermana využil vánoční prázdniny k tomu, aby jen jedl, spal a trénoval. Trénink popisoval jako velmi tvrdý, dokonce uvažoval, že ho vzdá. (Patr8ick)

• - Jedná se o desátý hraný snímek, ve kterém se objeví postava Batmana od roku 1943. Naproti tomu Superman byl od roku 1939 ztvárněn šestnáctkrát. (henrycruel)

• - Spoiler: Fotograf, ktorý je na púšti s Lois Lane, je v skutočnosti Jimmy Olsen, ale vo filme sa preňho nenašiel priestor. (erkoo_cinema)