Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti

Batman vs. Superman

(neoficiální název)

Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2016, 151 min (SE: 183 min)

Zadostiučinění. Příjemně vizuální, minimálně v IMAXu epický až na druhou... Affleck nemusí být nejlepší Batman, ale je to ten nejtvrdší (a vlhla z něj holka vedle mě)... Marvel to dělá veskrze pro blbečky a pro děti, DC pro dospělý... Nolan naštěstí ten tam... Co mi strhlo pátou hvězdu, byl tuctovej CGI monstrák Doomsday a i díky tomu slabší finále... Eisenberg se snaží ale nepasuje... a mega škoda, že Snyder rezignoval na písničkový soundtracky... Ale dostanu-li pořádný R-ko, půjde to i na tu pětku. A teď hlavně rychle sem s novou netopýří řadovkou. Do tý doby jdu bušit a dát si vycejchovat tu batmaní značku, seru zlý recenze. / Co říká Kevin Smith?(23.3.2016)

V zásadě vše co platilo o „jedničce" platí bezezbytku i tentokrát, akorát je to díky množství postav a nakousnutých linií chaotičtější a znatelně méně sevřené. Hlavním poznávacím znakem jsou tedy ruku v ruce jdoucí rozporuplnost s rozpolceností, kdy na patnáct minut stopáže připadá pět minut nadšení (některé výkony, dějové linie, konkrétní scény), pět minut postranních pohledů na hodinky (množství balastu kolem zdlouhavého budování fikčního světa, které není zúročeno, do dění násilně cpané linie s eskapádami Lois či překombinovaně tupé fáze Luthorova plánu) a pět minut zoufalého mlácení hlavou o sedačku (přestřelená nabubřelá pompéznost, snové pasáže Clarka i Bruce, Eisenbergovo dětinské přehrávání, nepřehledná akce vrcholící během půlhodinového digibordelového „už zase padají mrakodrapy" nezáživného finále, neexistující tenze mezi ústředním duem a především "Marta!"). A to se celý snímek skládá z deseti po sobě jdoucích takovýchto čtvrthodinek. Nejlépe se to dá ilustrovat na Affleckovi/Batmanovi. Role životem unaveného stárnoucího Bruce mu sedne výtečně, ale scénář z něj dělá zapšklou naivní loutku ve hře inteligentnějších. Jako Batman je také vynikající, ale je zbytečný, jelikož během finálního zúčtování jen uskakuje před padajícími baráky, zatímco se super(muži/ženy/mutanti) bitkují. A tak je to tu se vším; dobré úmysly a nápady, jejichž realizace mnohdy značně skřípe a to místy až na hranu nechtěné sebeparodie.(23.3.2016)

• Faidra

Příliš mnoho koření v příliš malý misce polívky aneb jako kdyby Michael Bay a Christopher Nolan potají zplodili potomka, co se chce zavděčit oběma tatínkům. A to jsem z pěti sourozenců, takže nikdo nemá lepší předpoklady projevit pochopení pro nesmyslná rozhodnutí, nenadálé změny stran, bezdůvodná nepřátelství, jepičí spojenectví a přebornictví v bodání nože do zad.(15.7.2016)

Dlho očakávaný boj dvoch titanov zo stajne DC konečne prišiel na svetlo. Aj keď presnejší výraz je skôr do tmy. Musím úprimne povedať, že som čakal trošku viac alebo niečo iné. Vlastne sám neviem, ale že by to bolo naozaj zlé povedať nemôžem. Nenudil som sa. Solovky DCčkárom narozdiel od konkurentom s veľkým M nejdú a tak vytiahli svoj najväčší tromf - Batmana. Je to ale dobrý ťah posúvať sa vpred bez predstavenia zvyšných postáv ? Marvel ma základy, na ktorých môže stavať a už aj dva mrakodrapy postavil (Avengers). DC comis okrem Supermana nemá nič, iba tromf v podaní Batmana, ktorý nutne musí posunúť hranicu dopredu, aby diváci boli hladný po ďalších dieloch a aby sa rozbehla mašinéria aj v tejto stajni. Aj keď to nie je najšťastnejší ťah podla mňa, rozhodne je zaujímavý. Batmana pozná po Nolanovej trilógii každý, takže jeho postavu netreba predstavovať. Na druhu stranu (a to je hlavný problém celého filmu) Batman v Superman: Dawn of Justice chce nie len ukázať príbeh dvoch titanov, ale popri tom ešte aj budovať nevybudované základy pre prípadne pokračovania. S počiatku som sa bál ako to dopadne, pretože toľko prvkov v jednom filme na dennom poriadku len tak nikto nemá. A bohužiaľ ani chlapci za kamerou. Ring a príbeh sa podaril dokonalo postaviť, ale aby v ňom fungovalo všetko tak ako ma, to je už druhá vec. Film pracuje s priveľa prvkami naraz a ani pod tak tučnými 151 minútami sa nevyhneme skratkovitosťou. A to je predovšetkým hlavný problém. Miestami sa riešia veci par dialógmi alebo skratka preto, lebo je koniec filmu. Ale inak nemám moc čo by som vytkol. Kedže ma to nenudilo dokážem filmu odpustiť pár vecí. Inak sa jedná o celkom výživný kúsok. Snyder ma akcie a vizuál v malíčku, takže v závere je na čo pozerať. Celkom ma potešila aj spolupráca od tvorcu DC animákov Jaya Olivu. Niektoré štýlové scény ako keby vypadli s animovaného filmu alebo s komiksu. V tomto smere sa tvorcovia fakt vyhrali, takže aj tretí krát videní Batman nie je nudní. Práve naopak patrí medzi najväčšie klady aj s Benom Affleckom. Keď už som načal Batmana musím pochváliť aj Gal Gadot ako Wonder Woman, ktorá mi až prekvapivo dobre zapadla medzi tých dvoch pláštenkárov. Aj keď Superman, Lois, či Perry White s Man of Steel s rovnakými pohladnmi len pokračujú vo svojom a dokopy nič zaujímavé do filmu neprinesú, za to poteší Jerremy Irons ako Batmanov komorník Alfred, či nesympatický, slizký, Jokerovský strelený Lex Luthor. Tak isto poteší znalcov a fanúšikov pár Easter Eggov, ktoré predstavia nových hrdinov. Okrem divných vysvetľovaní, miestami riešenia situácii ma celkom dosť sklamala aj hudba, ktorá v Man of Steel príjemne bičovala film v pred. No tu je trištvrte hudby prevzatej, trošku poupravenej a pridalo sa len na dunení, ktoré mi moc nesadlo, pretože to proste nie je hudba a nemá v sebe žiadne emócie. Netvrdím, že je Batman v Superman: Dawn of Justice zlý, ale mohol byť určite aj lepší. Ultimate Cut je lepší. R-ková predlžená verzia nepoteší, ale uspokojí viac ako ta v kine. Predlžená verzia neponúka scény, ktoré by mohli hýbať príbehom, takže par sekundové/minútové scény akurát tak obohacujú, ale predovšetkým ucelujú celý film, ktorý sa v tejto verzii stáva viac komplexnejším, trošku zruzumitelnejším a pre mňa aj lepším. Pridané scény do UC. Obľúbené soundtracky: Beautiful Lie, This Is My World. Teathrical Cut 85% - 4* / Ultimate Edition 90% - 5* (27.3.2016)

• H34D

Spousta fandů se obávalo obsazení Bena Afflecka, ale paradoxně on se nakonec ukázal jako na filmu to nejlepší. Jeho Bruce Wayne je nezajímavý a průměrný (což je v kontextu filmu ještě pochvala) a jeho Batman je docela našlapaný. Hora svalů, super hlas a styl boje, který chytlavě demonstruje sílu a maskuje Affleckovu neobratnost (a věk). Jeho pětiminutový souboj se Supermanem má grády, ale pak přijde zlom, který už tak primitivní scénář odpraví do největších hlubin demence (Martha!). Dění filmu je zkratkovité a jak plyne čas, rapidně narůstá hloupost filmu. Sousto, které si Snyderovi scénáristé ukousli, je příliš velké - zkrátka nelze začít od píky, uspokojivě objasnit motivace tří unikátních postav a ještě vše završit mega sjednocením. Z filmu se stal příšerný paskvil, který jen pramálo vypovídá o nějakém "úsvitu spravedlnosti". Všemu ještě Snyder nasadil korunu nezvládnutou technickou stránkou, kdy natáčí vše nepřehledně zblízka a ještě nepřehledněji to stříhá. 4/10(24.3.2016)

• - Pulzující krychle ve videu zachycujícím vznik Cyborga, které Bruce Wayne (Ben Affleck) pošle Wonderwoman (Gal Gadot), je Mother Box - mocný superpočítač používaný Novými Bohy a Darkseidem. (spacemaster)

• - Jedná se o desátý hraný snímek, ve kterém se objeví postava Batmana od roku 1943. Naproti tomu Superman byl od roku 1939 ztvárněn šestnáctkrát. (henrycruel)

• - Kdy má Lex Luthor (Jesse Eisenberg) proslov na věži o tom, že bůh je mrtvý, použije část  citátu teologa a spisovatel C. S. Lewise. Celý citát zní: "Jestliže by Bůh byl dobrý, chtěl by, aby bylo jeho stvoření dokonale šťastné. Jestliže by byl všemohoucí, byl by schopný udělat to, co chce. Proto Bůh není zcela dobrý nebo není všemohoucí nebo neplatí jedno ani druhé."  Z knihy Problém bolesti. (Kuny27)