Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti

Batman vs. Superman

(neoficiální název)

Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2016, 151 min (SE: 183 min)

JDE O MŮJ SVĚT. Tak nevím, zda jsem si na Snyderův a Goyerův styl od minula zvykl, nebo v něčem ubrali, bylo to IMHO víc o Batmanovi, proč ne, ale některé věci, co už jsme ikskrát viděli (vražda rodičů, noční můry, netopýři), si mohli tvůrci odpustit, snímek zkrátit a trošku ubrat na patosu. Závěrečná příšera mě bavila a nejvíc jsem si užil Lexe Luthora, to, že i tady je vzdělaný pošuk.(18.4.2016)

Až na to, že se tam první hodinu mluví v pozoru a stylem, jako kdyby někdo sežral Bibli a zapil to koňskými sedativy, až na to, že se skoro dvě hodiny člověk snaží pochopit, proč se ti dva panáci tak nenávidí, aby se po několika vteřinách začali milovat, až na to, že se skoro všechny dynamické posuny dějí kecáním a snovými sekvencemi, až na to, že motivace a činy postav se řídí podle logiky zvrhlého scenáristického boha lobotomie, až na to, že to (zase) nemá plnohodnotné postavy, ale jenom hranaté hlasy, až na to, že Jesse Eisenberg hraje hodně lowcostovou verzi Heatha Ledgera, až na to... co jsem to chtěl? Už nevim. Vlastně jo. Hezký vobrázky pro komiksový fanboye a výborná režie kontaktní akce. Myslim. Mám matnej pocit, že Muž z oceli mě sral víc než tenhle Úsvit nahodilosti. Jestli si DC vybralo cestu, kdy budou svoje filmy dělat jako genetický slepenec vysoce komiksové stylizace a velmi rétorických odkazů k vážným tématům, budou si muset najít režiséra, který to bude schopný udržet pohromadě. Ale to Snyder není, obzvlášť, když pracuje se scénářem, který připomíná spíš soubor nenavazujících nápadů k dalšímu rozpracování.(24.3.2016)

Zadostiučinění. Příjemně vizuální, minimálně v IMAXu epický až na druhou... Affleck nemusí být nejlepší Batman, ale je to ten nejtvrdší (a vlhla z něj holka vedle mě)... Marvel to dělá veskrze pro blbečky a pro děti, DC pro dospělý... Nolan naštěstí ten tam... Co mi strhlo pátou hvězdu, byl tuctovej CGI monstrák Doomsday a i díky tomu slabší finále... Eisenberg se snaží ale nepasuje... a mega škoda, že Snyder rezignoval na písničkový soundtracky... Ale dostanu-li pořádný R-ko, půjde to i na tu pětku. A teď hlavně rychle sem s novou netopýří řadovkou. Do tý doby jdu bušit a dát si vycejchovat tu batmaní značku, seru zlý recenze. / Co říká Kevin Smith?(23.3.2016)

Syn Kryptonu a Netopýr Gothamu: Ve jménu maminky! Zack Snyder je Superman komiksové epiky. Dokonalá forma, spousta panelů hodných zarámování, všemožné vizuální fígle, prvotřídní výběr hudby či hrátky s detaily (zrovna teď třeba koně či levitující hlína na rakvi ala poslední vteřina Inception). Jako každý superhrdina má však i on svůj kryptonit a v jeho případě je to na banalitu trpící scénář. Element, který často není schopen unést tu obrazovou tíhu na pro kina omezeném časovém prostoru. U Watchmenů nebyl nejmenší problém, ale nyní všechny ty ubohé motivace, Martičky zastavující hněv a sbírání speciálních kopí novinářkami pro pozdější jen stěží odhadnutelné účely docela bolí. Možná i víc, než Eisenbergův hyperaktivní výkon v roli Luthora, který se choval jako Joker.. Jenže…už jsem vám říkal, že je Zack Snyder Superman komiksové epiky? Žánru, jenž umí být nádherný i jako brak.. P.S.: Po hudebně podbarveném nástupu Wonder Woman na scénu musím zamilovaně konstatovat, že pokud umí i vařit, má u mě šanci..(18.7.2016)

"On se nezodpovídá nikomu. Snad ani samotnému Bohu." A možná ani neplatí složenky, je přelétavý nebo dokonce netřídí odpad. Superman je zkrátka hajzlík, takže Batmana na něj. Každý z nich už vydělal spoustu peněz, tak zkusíme, kolik vydělají dohromady. Mě tedy tržby nezajímají, ale nic jiného než peníze v tom nevidím. Nicméně jsem obdržel poučku, že všichni, co mají pláštík, jsou kamarádi. Tak to je fajn, ale nechtěl mi tady snad někdo naznačit, že Lex Luthor není úplně kladná postava? To by pak ale mohli být zmetci všichni filantropové a to je ... vlastně asi nejspíš pravda. No nic. Pokud si mám vzpomenout na něco pozitivního, tak jsou to Batmanovy vstupy zdivem do místnosti, Supermanovo stále stejně "dokonalé" krytí a hlavně zarputilé máchání mečem v podání Wonder Woman.(16.9.2016)

• - Ide o prvý hraný film, v ktorom sa objavia Batman, Superman a Wonder Woman, pričom táto trojka je v komiksoch označená ako Trinity. (classic)

• - Přestože snímek přímo navazuje na Muže z oceli (2013), bude to právě až Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti, který odstartuje sérii úzce provázaných filmů podle DC komiksů. (Brydnis)

• - Pulzující krychle ve videu zachycujícím vznik Cyborga, které Bruce Wayne (Ben Affleck) pošle Wonderwoman (Gal Gadot), je Mother Box - mocný superpočítač používaný Novými Bohy a Darkseidem. (spacemaster)