American Crime Story (TV seriál)

Krimi / Drama / Životopisný

USA, 2016–2018

Mac Quayle

Cuba Gooding Jr., Sarah Paulson, Darren Criss, John Travolta, Courtney B. Vance, Penélope Cruz, Selma Blair, David Schwimmer, Édgar Ramírez, Sterling K. Brown, Ricky Martin, Connie Britton, Jordana Brewster, Kenneth Choi, Angie Patterson, Chris Bauer, Ken Lerner, Joanna Adler, Michael McGrady, Stina Lundberg, Bruce Greenwood, Nathan Lane, Billy Magnussen, Ron Roggé, Keesha Sharp, Ashlee Füss, Billy Dec, Dale Godboldo, Arriane Alexander, Romy Rosemont, Christian Clemenson, Garrett M. Brown, Cheryl Ladd, Steven Pasquale, Leonard Roberts, Malcolm-Jamal Warner, Christiann Castellanos, Ethan Flower, China Jesusita Shavers, Kwame Patterson, Michael Nardelli, Sam Sarpong, Evan Handler, Larry King, Rob Morrow, Nick Baga, Kelly Pendygraft, Joseph Siravo, Susan Beaubian, Patrick Labyorteaux, Bonita Friedericy, Iris Almario, Suzanne Gutierrez, Rick Otto, Dijon Talton, Kevin Scott Allen, Nelson Cragg, Tyler Poelle, Vincent M. Biscione, Megan Kathleen Duffy, Robert Morse, Judith McConnell, Tracy Fraim, Andrew Patrick Ralston, Marguerite Moreau, Daniel Robbins, Ricky Harris, Jessica Blair Herman, Rick Chambers, Rio Hackford, Jessica J. Stowes, Cocoa Brown, Tom Beyer, Roger Rignack, Greg Collins, Rocky McMurray, India Dupré, Laura Vallejo, Amiée Conn, Nikki Howard, Alma Martinez, Tayler Buck, Finn Wittrock, Max Greenfield, Nico Evers-Swindell, Annaleigh Ashford, Paul Hansen Kim, Walter Addison, Angel Parker, Luke Albright, Will Chase, Brett Edwards, Mike Farrell, Jay R. Ferguson, Cody Fern, Christine Horne, Judith Light, Charles Maceo, Cathy Moriarty, Dascha Polanco, Lavinia Postolache, Robert Catrini, Frantz Durand, Ric Maddox, Valeri Ross, Bee-Be Smith, Peggy Blow, José Zúñiga, Carlos E. Campos, Alex Fernandez, Jack Armstrong, Chandra Michaels, Aimee Mann, Michael Shamus Wiles, Razaaq Adoti, Sophie von Haselberg, Daniel Hagen, Caryn Richman, Delpaneaux Wills, Pablo Espinosa, Tara Summers, Glen Baggerly, Jerry O'Donnell, Andrew Constantini, Michael Nouri, Morgan Lester, Todd Waring, Paul Schneider, Molly Price, Doug Haley, Nadia Lanfranconi, Joe Adler, Isa Briones, Francesca Fanti, Edward Singletary, Van Epperson, David Saucedo, Brice Williams, Cullen Douglas, Charles Howerton, Dion Basco, Gabriela Fresquez, Clint Culp, Roy Abramsohn, Tiffany Daniels, Chris Conner, June Carryl, Joey Stromberg, David H. Lawrence XVII, Jamison Haase, Jack Stehlin, Mel Fair, Tye White, Carmen Hayward, Khotan Fernandez, Jenna Willis, Jeris Poindexter, Jon Jon Briones, Caleb Foote, Nicolas Bechtel, Angela Elayne Gibbs, Kelsey Griswold, Alberto Isaac, Jennifer Birmingham Lee, Casey Adams, John Lacy

Komentáře uživatelů k TV seriálu (85)

OBSAHUJE SPOILERY! Ryan Murphy má v Hollywoodu pověst geniálního hyperaktivního dítěte, a to z dobrých a pochopitelných důvodů. Jeho seriály mnohdy začnou pořádným výbuchem a stylem, a pak to někde, někdy a najednou začne působit, jako by se Ryan u psaní seriálu začal snad nudit (obvykle proto, že začal psát další seriál). Stalo se mu to u Glee, děje se mu to u American Horror Story, a jeho vymazlený projekt Scream Queens se navíc nesetkal s nejvřelejším přijetím, ba ani pochopením ze strany diváků. Jsem proto dvojnásob rád a upřímně mu přeju, že tohle obří sousto, které si ukousnul s procesem OJe, zpracoval tak skvělým způsobem, a takřka neoddiskutovatelně tím potvrdil tu část o géniovi. V první sérii ACS stvořil desetihodinový televizní román, který elegantně nahlíží na celý proces od začátku do konce, na všechny jeho účastníky (včetně poroty), dělá to informativně, překvapivě civilně, a přitom neuhýbá tak daleko od vtipně skandálního pulpu (např. scény v podobě slávychtivých teen Kardashianek), který je Murphyho rukopisu tolik vlastní. Dokonale vykresluje charaktery obou stran, zobrazuje společenský přesah celého případu, rasovou problematiku, mediální šílenství, a přitom nechává všechny otazníky nezodpovězené, nenutí divákovi, jestli je OJ vinen či ne, nechává každého vyvodit si vlastní závěry (býval bych nevěřil, že si kdokoli může myslet, že OJ to neudělal, ale pak jsem se podíval na imdb a zjistil, že nemalá část diváků se domnívá, že tenhle seriál víceméně utrvzuje OJovu nevinu). Herecky (co do výkonů) i obsazením (co do vizáže) se pak ACS předvádí, jako už dlouho nic. Murphyho favoritka Sarah Paulson snad nikdy nehrála líp, a jestli za Marciu Clark nedostane Emmy i Glób, pak jsou všechny televizní ceny větší fraška, než OJův proces. Nikdo ale nijak nezaostává, takový David Schwimmer ze mě svým výkonem dokázal vymámit sympatie, které jsem k žádnému Kardashianovi nikdy nechoval. Soudce Ito či otec Rona Goldmana jsou pak zřejmě jednovaječná dvojčata svých předobrazů (viz google). Jedinou diskutabilní castingovou volbou je Cuba Gooding Jr., který se reálnému OJovi nijak nepodobá, a na tuhle roli se zkrátka typově nehodí, byť to zahrál výborně. The People v. OJ Simpson je jednou z největších televizních událostí posledních let, je strhující, zábavná, mnohdy bolestivá (1x06 jsem pomalu ronil slzy vzteku a rozhořčení, zrovna tak při verdiktu), ale především důležitá, protože podněcuje k diskuzi o závažných otázkách, a to se málokterému seriálu podaří. Murphy a jeho vlastní Dream Team zkrátka umí, a já upřímně doufám, že se během následujících sérii nenechají rozptýlit nějakým barevným odleskem na zdi.(7.4.2016)

V polovici 90-tych rokov sa prevažne USA stalo svedkom jedného z najšokujúcejších a najšialenejších súdnych prípadov v histórii, keď bol všetkými milovaný bývalý hráč amerického futbalu a občasný herec (Nordberg z Bláznivých striel!) O.J. Simpson obvinený z brutálnej dvojnásobnej vraždy svojej ex manželky a jej milenca. A v roku 2016 sa to rozhodli sfilmovať tvorcovia jedného z najkontroverznejších seriálov súčasnosti, American Horror Story. Urobili tak prekvapivo nekrvavo, zato až desivo chladne a obludne cynicky. Bez humoru a so záujmom zachytiť čo najširšie vtedajšie "spoločenské dianie". Samotná dvojnásobná vražda totiž počas absurdného súdneho procesu nebola dôležitá! Simpson, obklopený strašidelnou svorkou špičkových, drahých a exkluzívnych advokátov, to začal hrať na svoju nevinu, na to, že to naňho "niekto" narafičil a tým niekým zrejme bola californská polícia, ktorá v minulosti mala rasistické problémy. Seriál je úplne iný, ako AHS, hoci aj v ňom hrá Sarah Paulson (a Cuba Gooding Jr., ktorý ešte v tom istom roku hral aj v 6. sérii AHS - Roanoke). Je vyčerpávajúce sledovať čosi také, človeku sa z toho robí zle a otvára nožík vo vrecku, ale proste tak to bolo a tvorcovia to len zrekonštruovali. Výborné úlohy dostali John Travolta (zároveň producent seriálu) a Nathan Lane (áno, ešte žije) na strane obhajcov, Sarah Paulson a skvelý Sterling K. Brown na strane obžaloby a David Schwimmer ako jediný Simpsonov priateľ, ktorý si dokázal zachovať objektivitu.(21.11.2016)

Výborné zpracování jednoho z nejslavnějších amerických kriminálních příběhů. ACS je jeden z těch "ultimátních" seriálů, kde najdete vše, co byste si u daného žánru mohli přát. Příběh je výborně napsaný tak, aby vás do poslední chvilky nechal na pochybách, drama v soudní síni je vygradováno na maximum, jeden důkaz přebíjí druhý a herci ze sebe vydávají maximum. Nejvíce se mi líbí možná až lehce satirický pohled na soudní systém v USA - na intriky a emocionální divadýlka, které musí milionáři v oblecích předvést pro 12 prosťáčků v hledišti... Jestli bude další série stejně tak dobrá, ohodnotím za 5*. 9/10(8.4.2017)

Popík FX se musí dávkovat opatrně. American Horror Story se pro mě od brilantního k nesnesitelnému seriálu posunulo poměrně nekompromisně - stanice to prostě přetáhla. A nyní jsou tu Crime Story a Feud, ve kterých Murphy a jeho vlastní Dream Team variují těch pár samých postupů znova a znova. Seriály FX jsou v podstatě něco jako Marvelovky - manufaktura jednolitých produkcí, které se odlišují instantní stylizací a námětem. Možná kdybych neviděl Feud, nebyl bych tak přejedený a nepřišel by mi OJ tak sterilní. I když zásadnější chyba asi je zhlédnutí komplexního Made in America, které nabídlo mnohem víc. PS: Versaceho jsem po dvou dílech opustil.(26.5.2017)

Nehraje se ani tak na to, jak to vlastně celé dopadne, jako spíš na fakt, že je divák schopen střídavě povzbuzovat či nenávidět ty samé (skvěle napsané a zahrané) postavy stále dokola. Ať je pravda kdekoliv, na konci vám rozhodně dobře nebude, na to můžete vzít jed.(1.5.2016)

pilot - 80%, E02 - 70%(10.2.2016)

Vynikajúce spracovanie, ktoré je nadmieru prehľadné, informačne viac menej dokonalé a herecky taktiež kvalitatívne na skutočne vysokej úrovni (vau, a tá podoba hereckých predstaviteľov v porovnaní s pravými osobami - vygooglite si to, alebo vyčkajte na záverečný diel). Čo mi ale na ACS chýba sú výraznejšie emócie. Na jednej strane chápem, že sa chceli tvorcovia vyhnúť tomu, aby sme sa na O.J.-ov prípad pozerali tak ako porotcovia - cez okuliare, zastrené mnohými emóciami, ktoré sa v nich snažila obhajoba vyvolať. Ale na strane druhej od filmu/seriálu vyžadujem aby ma vedel emočne zasiahnuť, čo sa American Crime Story až do posledného dielu nepodarilo. Dovtedy si viac menej išiel svojou cestou, v ktorej sa snažil byť číro profesionálnym a minimálne emotívnym. Čo môže byť jeho plusom v očiach niektorých divákov, ale z môjho uhľa pohľadu to je bohužiaľ výrazné mínus a práve z toho dôvodu dávam tomuto inak veľmi dobre natočenému spracovaniu známeho kriminálneho prípadu o hviezdu menej. P.S. z toho čo som mal možnosť vidieť v rámci všetkých desiatich dielov, hlasujem za guilty without reasonable doubt. 1.séria 85%(7.12.2016)

Boha jeho tak udělal to nakonec, nebo ne? :) nechtělo se mi moc do toho, ale nakonec 8/10 Skvelý Travolta! (samozřejmě nejen ON) Jo a pozor obsahuje SPOILER (neumím vyčernit) - za všechno může "Sarah", neměla si tam zvát toho rasistického poldu!(12.7.2016)

Nový seriál Ryana Murphyho vypráví o známé kauze hráče amerického fotbalu O.J.e Simpsona. Děj se odehrává v letech 1994-1995, kdy se taky celý příběh stal. Je to dost dobře udělané, jak už jsme od Ryna zvyklí. Hned na úvod určitě zaujme hvězdné obsazení seriálu. O.J.e hraje Cuba Gooding Jr. Jeho advokáta ztvárňuje John Travolta a jeho nejlepšího kámoše David Schwimmer. Z dalších hvězd bych třeba zmínil Selmu Blair, Bruce Greenwooda, Jordanu Brewster nebo Sarah Paulson, která hraje žalobkyni. Dost tvrdě po O.J.ovi jde. Celé je to lehce retro. O.J.je opravdu nervák a důkazy hrají proti němu. Tento případ je opravdu zajímavý, takže sledovat ho je dost napínavé.I když to vlastně víme, jak to skončí. Dost se tam odráží tehdejší rasové problémy. S porotou je taky hodně problémů. A vytahují se taky nejrůznější špíny na lidi okolo. Bohužel se to celé motalo hlavně kolem rasismu a emoci, takže ten závěrečný rozsudek není až tak překvapivý... 2. série o Versacem už mě nebere. "Modlím se k černému Ježíškovi" :D(7.2.2016)

// Pilot aktuálně jeden z nejsilnějších za poslední dobu. Výborně vykreslené postavy, scenáristé vychází z velice komplexní knihy a na těch detailech je to znát. Asi největším překvapením je pak Cuba Gooding Jr., jemuž toho démonického OJe prostě sežerete během prvních pár minut a jakmile se ponoříte do té devadesátkové atmosféry zaplněné hmatatelnými charaktery a tehdy stále poměrně nejistou americkou společností, začne vás z toho pomalu ale jistě mrazit. A to jsme teprve na začátku. Ke konci už si imho nikdo ani nevzpomene, že loni šel do kin nějaký Compton. Tohle vám teprve vykreslí skutečný obrázek o tom, jak se za oceánem pracuje s médii a potažmo rasismem. 10/10 za první díl. Odtud už leda dolů. Kompletní recenze zde.(7.2.2016)

"Jsme Kardashiani. A v této rodině je být dobrý člověk a loajální přítel důležitější než být slavný. Sláva je pomíjivá. Je pustá. Nic neznamená bez cnostného srdce."(6.6.2016)

Vzpomínáte na všechny ty fantastické právnické filmy 90. let, v nichž slavná tvář (Tom Hanks!) vyhrál případ po tvrdém boji za spravedlnost po třetím stání? Stalo se tak díky jeho neúnavné dřině, reprezentované krátkými prostřihy na jeho horlivé studium precedentů a překvapivým odhalením zásadního důkazu těsně před koncem... Tak přesně taková první série American Crime Story... není. Zůstávají jen ty devadesátky. Proces trvá rok a hrozně se vleče. Větší roli než důkazy tu hraje mediální pozornost a poddružné věci, jako kdo o kom napsal knihu nebo jaké je barevné složení poroty. People v O. J. Simpson po filmařské stránce neoslní a každý díl není zrovna nabitý zvraty, ale tvůrci jinak s tématem zacházejí docela šikovně. Uplatňuje se tu přístup známý už z The Wire, která zpracovávala jeden problém, ale dala mu vícero odstínů díky odlišnému zaměření té které série. ACS se snaží o podobnou věc, jen v menším měřítku. Je tu díl věnovaný frustraci poroty, díl zaměřený na race-card a další díl zaobírající se nahrávkou, která může kompromitovat samotného soudce. Jsem hodně zvědav, co přinese další série...(5.9.2016)

No ja neviem, ale asi som už toho Murpyho, či na režisérskej alebo producentskej stoličke, mierne prejedený. American Crime Story síce každým záberom pripomína American Horror Story, s tým rozdielom, že sa rieši kriminálny prípad a nesnaží sa to o čo najväčšie bizarnosti na obrazovke, je veľmi podobne nasnímaný, ozvučený, s rovnako skvelými hereckými výkonmi (hlavne Cuba Gooding Jr., ktorý sa posledných pár rokov vytratil z filmov), ale predsa len som od Crime Story čakal viac. Prevažne než na príbehu som mal totiž pocit, že pilotná epizóda stojí iba na hercoch, ktorí to vzhľadom na zaručené mená dokážu utiahnuť, ale oproti iným krimi seriálom (Killing, Hannibal a pod.) mi tu až trestuhodne chýbal akýkoľvek náznak atmosféry. Samotný notoricky známy príbeh na základe skutočných udalosti o O.J. Simpsonovi je síce dostatočne pútavý, ale chýbalo mi tu aspoň kúsok napätia, pocit stiesnenia pri objavení mŕtvol alebo čokoľvek čoby American Crime Story povýšilo nad pomerne obyčajnú kriminálku. American Horror Story je v každej sérii dostatočne svojský oproti inej televíznej tvorbe, zatiaľ čo Crime Story nepriniesol nič výrazne nové, ani odlišné. Všetko je tu na svojom mieste, výrazne nejde nič vytknúť, ale pilotná epizóda bol skôr rutinnou, než niečo kvôli čomu by som sa nevedel dočkať ďalších epizód. V porovnaní so sklamaním z Hotel síce omnoho lepšie, ale aj tak mám pocit, že by si Murphy mal dať chvíľu pauzu, lebo už to je od neho skôr kvantita, než kvalita. Prísľub do ďalších epizód tu rozhodne je, takže uvidím po celej sérii. Pilotná epizóda nesklamala, ale ani nezanechala obzvlášť nadšené pocity kvôli ktorým by som chcel Crime Story odporúčať všetkým navôkol ako to bolo po pilote prvého Horror Story. PILOT: 3,5* (7/10) ... ale uvidí sa ďalej, v tomto prípade sa to hodnotenie môže skutočne ľahko pohnúť ktorýmkoľvek smerom.(12.2.2016)

Ale jo, dáme to tam. Ryan Murphy to dokázal a já se konečně posadil na prdel. American Crime Story je prvotřídní soudní drama rekonstruující reálný spor, jež v devadesátých letech ovlivnil celou americkou veřejnost. A je to tak pečlivě odvedená práce, že to rovnou pasuji na zatím bezkonkurenční televizní novinku letošního roku. Pokud o tom případu slyšíte prvně, nic si nezjišťujte a rovnou se do toho ponořte. Počítám, že to finále vám pak zvedne mandle jako máloco. Obsazení je bez výjimky fenomenální… Cuba Gooding Jr. exceluje v roli vygumované fotbalové superstar s násilnými sklony, John Travolta vypadá jakoby vylezl z krypty, ale vzápětí na sebe strhává pozornost coby výřečný advokát Robert Shapiro, velmi netradiční je i David Schwimmer v roli rodinného přítele Roberta Kardashiana, celé show však s přehledem kraluje dvojice oponentů Sarah Paulsonová (státní zástupkyně Marcia Clarková) a Courtney B. Vance (Simpsonův mediální manipulátor Johnnie Cochrane). Na právnické přestřelky těchhle dvou budu vzpomínat ještě dlouho. Tak šup, je to jen deset epizod… trocha kvalitní televizní zábavy vás nezabije.(4.5.2016)

Výborný pohled na jeden z nejznamějších soudních procesů v americké historii. Kvalitní herecké obsazení a velmi přesné vystižení finálního rozsudku viz zde. S obsahem prakticky všech epizod jsem byl spokojen, závěr byl hodně silný. Jen jediné bych seriálu zmínil - mohlo nám být řečeno jak dopadly klíčové postavy tohoto soudního procesu...9/10.(1.4.2017)

Civilne natocena podrobna rekonstrukcia OJovho trestnopravneho procesu. Z odstupom casu uz snad celkom objektivne vidime, ze to nebol ani tak proces o jeho konkretnom pripade, ale zvrhol sa na proces ciernych vs. bielych a boj za prava cernochov vzhladom na ich dlhodobe utlacanie. Vykreslenie doby a vsetkych tych vztahov medzi rasami je skvele. Aj ked miestami tento skoro az dokumentarny styl pôsobi dost nudne a prve tri diely, kym sa zacne samotny proces ma nudili natolko, ze som sa skoro na zvysok vykaslal. Nastastie od stvrtej epizody to zacne byt naozaj strhujuce. Neskôr sa bohuzial zase najdu slabsie epizody, ktore sa zase venuju pozadiu vsetkych tych stran, ktore si chceli na OJovom procese prihriat svoju polievocku. Dost ma prekvapilo, ze OJjov dream team pravnikov bol dost rozhadany a kuli pikle proti sebe. Samotny zaver je dostatocne ukonceny, ale stale je tu dost otaznikov, ktory by vydali na dalsi seriu (najviac by ma zaujimal civilny proces so Simpsonom atd.) Herecke obsadenie mi urobilo velku radost, kedze sa tu objavuje viacero mojich oblubencov, ktori uz dlhsie nemali stastie na kvalitny projekt. Za vsetkych vyzdvihnem Cuba Goodinga Jr. ako OJa a Davida Schwimmera ako jeho verneho kamarata Roberta Kardashiana. Miernym sklamanim bol John Travolta, ktory sice hra skvele, ale ocakaval som, ze bude hrat nekompromisneho slizkeho pravnika a pritom tu hra vlastne blba, ktory nema respekt. Takze vysledok rozhodne odporucam. Na jednej strane sa mi to zda, ze je to serial vhodnejsi pre americanov, ktori sa vo vsetkych tych vztahoch budu orientovat lepsie, ale pre nas, ktori necitame dennodenne bulvar to môze byt tiez celkom poucne. 6/10.(25.4.2016)

Moc nezaujalo. Uvidíme po dalších dílech. 60%(9.5.2016)

Dramaturgicky i herecky skvele az strhujici! PS: Prosil bych vice podobnych roli pro Davida Schwimmera...(8.3.2016)

A právě pro tohle jsou některý látky asi tak 1000x lepší zpracovaný jako seriál a ne jako film. Je tu díky tomu dostatečnej prostor pro všechny aspekty tak složitýho případu. Příběh se tak mohl zaměřit jak na jednotlivý členy žaloby i obhajoby, tak na samotnýho O.J., rodiny pozůstalých, soudce, porotce... a navíc to všechno dohromady funguje naprosto parádně. A tak, i když člověk ví, jak to vlastně dopadne, přesto zůstává v neustálým napětí a očekávání. Výbornej je celkověj pohled tvůrců na věc, kterej nestraní ani jedný straně a prakticky jen předkládá fakta a jednotlivý příběhy. Názor už si tak musíte udělat sami. Casting naprosto super, kdy většina herců jako by z oka vypadal těm, koho měli představovat. A třešničkou na dortu už je pak jen promluva Kardashiana k jeho děckům, který si jeho slova očividně - jak vidíme dnes - vzali k srdci (sarkasmus).(26.6.2016)

Čistě procesní záležitost, ale taková, která nedá vydechnout. Seriál pojímá Simpsonovu kauzu komplexně, dává stejný prostor jak obžalobě, tak obhajobě, nesoudí a příjemným překvapením byly i sekvence z jednání poroty. Díky tomu si divák může vytvořit svůj obrázek a přemýšlet, jak to vlastně bylo, ačkoliv z mého pohledu je to docela jasné. Nicméně těžko si někdo z nás dokáže představit náladu tehdejší společnosti, která hrozila rasovými bouřemi a vliv, jaký to na porotu mohlo mít, byť se tvůrci celkem úspěšně snažili tohle klima vystihnout. Nicméně i tak při verdiktu člověk kroutí hlavou a do poslední chvíle věří v jiný výsledek, než v ten notoricky známý. Obsazení bez nejmenší chybičky. Typologicky herci seděli svým reálným předobrazům, což se nedá říct jen Goodingovi, ale ani on nezahrál špatně. Pokud bych měl vybrat největší hvězdu, tak by jí byla tradičně skvělá Sarah Paulson, ale ostatní za ní daleko nezaostávali. A tak jediné, co lze seriálu vyčíst, je to, že skončil. 100%(18.4.2016)

<< předchozí 1 2 3 4 5