Génius (TV seriál)

Genius

Životopisný / Drama

USA, 2017 - 2018, 15 h 14 min (Minutáž: 43 min)

Předloha:

Walter Isaacson (kniha)

Lorne Balfe

Antonio Banderas, Johnny Flynn, Geoffrey Rush, Samantha Colley, Alex Rich, Seth Gabel, Clémence Poésy, T.R. Knight, Michael McElhatton, Ralph Brown, Aisling Franciosi, Lucy Russell, Richard Topol, Poppy Delevingne, Bruno Paviot, Jon Fletcher, Sebastian Roché, Stéphane Caillard, Emily Watson, Sally Dexter, Robert Sheehan, Claire Rushbrook, Adrian Schiller, Catherine McCormack, Alicia von Rittberg, Shannon Tarbet, Alistair Petrie, David Dencik, Ed Stoppard, Nicholas Rowe, Simon Buret, Andrew Buchan, Predrag Bjelac, Kerr Logan, Henry Goodman, George Webster, Athena Strates, Klára Issová, Charity Wakefield, Vincent Kartheiser, Zoe Telford, Simon Kunz, Zita Téby, Tim Dutton, Benjamin Haigh, Eric Colvin, Ivo Novák, Thomas Morris, George Lenz, Karel Heřmánek ml., Zdeněk Piškula, Nikki Hahn, Claudia Vašeková, Silvina Buchbauer, Corrado Invernizzi, Rod Hallett, Eugene Simon, Radik Golovkov, Ted Otis, Ania Bukstein, Adam Garcia, Mitchell Mullen, Georg Nikoloff, Christian Rubeck, John Sackville, Robert Goodman, David Hunt, Georgij Streljannyj, Timothy Radford, Tom Brittney, Petra Bučková, Jared Doreck, Robert Lindsay, Martin Umbach, Christopher Reinhardt, Ondřej Novák, Pavel Myslík, Norbert Hülm, Kristýna Janáčková, Jana Krausová, Halka Třešňáková, Michael Culkin, Alexander Vlahos, Adrian Lukis, Terrence Hardiman, Alena Štréblová, Patrik Plešinger, Michal Zelenka, Nikola Djuricko, Beáta Kaňoková, Michal Roneš, Ignát Kinol, Andrej Polák, Luke Allen-Gale, Radivoje Bukvic, Johannes Franke, Lochlainn O'Mearain, Adrian Edmondson, Dag Malmberg, Steve Windolf, Zuzana Stivínová, Tim Woodward, Lukáš Král, Jiří Roskot, William Valerián, Joe Weintraub, Václav Jiráček, Jakub Koudela, Peter Jacobson, Neil Edmond, Scott Sparrow, Jodhi May, Rob LaBelle, Robert Picardo, Jolyon Coy, Karel Dobrý, Gunnar Atli Cauthery, Jim High, Timo Willman, Daniel Kötter, Neal Huff, Aidan McArdle, Evženie Nízká, Dixie Egerickx, Gillian Hanna, Max Befort, Timothy Renouf, Markus von Lingen, Katharina Sporrer, David Wilmot, Jordi Mollà, Charlie Carrick, Will Keen, Elena Martínez, Andreas Muñoz, Pablo Scola, Jacky Nercessian, Balázs Lázár, Alex Hassell, Bronagh Gallagher, Attila Bardóczy, Lola Dubus, Alexia Giordano, Helen Minassian, Viktória Farkas, Catherine Hubeau, András Korcsmáros, Horst-Günter Marx, Keith Allen, Attila Árpa, Cedric Camus, George Mendel, Iddo Goldberg, Tchéky Karyo, Tom Cullen, Gerran Howell, Grégoire Oestermann, Nicola Perot, Holger Doellmann, Gabriel Constantin, Soma Gerő, Eileen O'Higgins, Goran Kostic, Joe Doyle, Cara Horgan, Bernice Stegers, Laurent Le Doyen, Stefan Godin, Gábor Endrédy, Margaux Châtelier, István Gőz, Vincent Londez, Dimitri Leonidas, Anna Savva, Pascale Arbillot, Nicolas Carpentier, Giorgos Karamihos, Jennifer Armour, Ágnes Barta, Samantha Colley (a.z.), Alex Rich (a.z.), T.R. Knight (a.z.), Seth Gabel (a.z.), David Wilmot (a.z.), Charlie Carrick (a.z.), Denise Moreno, Matthias Lühn, Lucy Chappell

Génius v podání Rushe a Flynna mě velice potěšil. Neměl jsem veliké očekávání a přesto mě tato minisérie naprosto uhranula. Vzhledem k tomu, že se jedná National Geographic bych trochu ubral dramatičnosti, která je v některých momentech hodně vymačkaná a přidal bych více odborných a poučných termínů. Mladý i starý Albert odvedli skvělý výkon tak jako mě velice potěšila i Issová jako Marie Curie Sklodowská. Doufal jsem, že si tímto seriálem zlepším průměr z fyziky....to se ovšem nestalo, ale alespoň můžu vytáhnout pár zajímavých citátů a hlášek. A nejspíš bych to tedy zakončil otázkou, kterou nám Albert vysvětlil "What is relativity? That's when you have moment with a beautiful woman and it is gone in a second and when you are facing a difficulties and it takes years." Za mě 9,5/10(17.2.2018)

Seriál je vynikajúci z mnohých strán. Herci sú výborní. Dej nie je vôbec nudný. Na prvé miesto by som dal, že sa tvorcom podarilo divákovi predstaviť Einsteina viac ako len smiešneho vlasatého vedca, a autora teórie relativity či e=mc^2. A teda ako zásadového človeka, ktorý mal reálny život s reálnymi problémami, a ktorý žil v ťažkej dobe. Divák tak spozná jeho osobu hlbšie a uvidí tie časy z jeho pohľadu (nižšie postavenie žien, rivalita vedcov, politika, nástup fašizmu...). Divák má tiež často chuť dohľadať si k tomu viac (palec hore, National Geographic). Druhé miesto patrí spoznaniu celej škály teórií, ktoré Einstein skúmal, a s ktoými obrovskou mierou prispel k modernej vede. Z tejto strany je seriál niečo ako vzdanie úcty. Je fajn, že sa nezachádza až do úplných detailov, takže aj z podporou grafického znázornenia sú jeho teórie ľahko zhruba pochopiteľné pre každého. Seriál má iste aj zopár chýb, ale moje hodnotenie nijako výrazne neznížili. Niekedy beží príliš rýchlo. Ako už spomínal Fabe, postavy sa objavujú a miznú, spoločenské udalosti (napr. vojny) sa dejú niekde v pozadí, potom strih, a sme 5 rokov dopredu... trochu rušivé a človek má pocit, že určite niečo dôležité vynechali. Druhá chyba je, že človek nevie, nakoľko tým informáciám v seriáli má veriť. Napríklad o jeho žene Mileeve sa veľa nevie a viacmenej sa dočítame len dohady. Taktiež neverím, že filmári videli do jeho hlavy (aj keď mozog teoreticky vidieť mohli)... Takto mi po pozretí zostáva pocit, do akej miery šlo o fakty a kde začínajú dohady, či dramatizovanie tvorcov. Napriek tomuto všetkému seriál určite odporúčam vidieť. Skvelých 90% - 5*(17.7.2017)

Vynikající televizní počin. Vzpomněl jsem si na českého Mattoniho, který má podobnou stavbu, ale po herecké a scénaristické stránce nelze srovnávat. Einstein má spád, je poutavý, napínavý, zároveň velmi lidský a komorní. Musím konstatovat, že se povedla taková kombinace, že jsem hltal každou minutu. Není bez zajímavosti, že se natáčelo u nás, viz Liberec, zámek Sychrov a další místa. Také si tu mnoho Čechů i zahrálo.(10.7.2017)

Základním impulzem k zhlédnutí první série seriálu Genius bylo už jen to, že jsem věděl o jeho natáčení v mém rodném Liberci. Poté, co jsem spatřil trailer se má očekávání ještě zvedla a musím říct, že byla rozhodněna naplněna. Řemeslně skvěle natočené se spousty detailů, vhodné využití vizuálních efektů k dokreslení imaginace Einsteina, herci se za své výkony rozhodně nemusí stydět. Oba představitelé Einsteina v prolínajících se časových liniích drží skvělé tempo a seriál utíka neuveřitelně rychle, tak rychle, že si na konci říkáte, že by mu slušelo mnohem více dílů, protože Einstein za svů život potkal mnoho dalších významných lidí, ano, mnoho z nich v seriálu je, ale stane se, že jak rychle do seriálu vstoupí, tak z něj také zmizí a jste pak nuceni zbylé věci dohledat (což bývá vlastně mnohdy zábava). V neposlední řadě musím vyzdvihnout skvělý scenář a Noah Pink je pro mě stejně cenným objevem, jako tomu byli loni Duffer brothers. Pink výborně střídá vědecké dialogy s těmi, které jsou plné emocí a vedou tak poznání Einsteinovy osobnosti a vztahů s jeho blízkými. První série jednoznačně za 5 hvězd a už se moc těším na tu další o Picassovi.(11.7.2017)

Tak pro začátek, už nějakou dobu jsem nezkouknul celou sérii čehokoli za jeden den a kousek noci pro ten důvod, že jsem nemohl vydržet čekat na další díl. Znovu, tenhle seriál to dokázal. Portrét člověka, nepochybně nejvýznamnějšího vědce naší doby, ale nejen jeho díla, odkazu a jména ale především jeho života. Jeho omylnosti, jeho člověčství a nejen bystré mysli ale zároveň hravého srdce a krásné duše. Znovu.. už delší čas jsem nebrečel ve dvě hodiny sobotního rána po zkouknutí snad nejdelšího emočního gradování za poslední desetiletí. Hýřím superlativy ale nemůžu si pomoct, s odstupem by možná byla recenze krapet krotší ale tohle je můj dojem, můj pocit, pět proslzených kapesníků a nepochybně láska k obrazu člověka, jak ho tato biografie představila. A první pocit, je-li pozitivní, je vždycky ten správný. Pět hvězd(25.11.2017)

• - Tabule s matematickou a fyzikální látkou, jež se v seriálu vyskytují, navrhoval Prof. RNDr. Jiří Podolský, CSc., DSc. z Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy Univerzity (MFF UK). Návrhy jsou založeny na důkladném studiu dobových pramenů. Kaligraf MgA. Ladislav Kouba tyto návrhy realizoval tak, aby co nejvíce odpovídaly rukopisu zobrazované osoby. Za návrh a realizace fyzikálních experimentů zodpovídal Doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D., taktéž z MFF UK. (Subjektiv)

• - Člověk může dobře sledovat, kde všude v České republice byl seriál natáčen. Ve scéně, kde se Einsteinova rodina stěhuje z Mnichova je vidět radnice v Liberci, budova Univerzity v Heidelbergu, kde vyučuje profesor Lenard je ve skutečnosti Rudolfinum, lze tu i zahlédnout v pozadí obry Pražského hradu. Jako městečko Arau posloužil Loket. Jako místo berlínského obchodu s tabákem bylo užito pražského Senovážného náměstí. Lze zahlédnout i malostranský chrám sv. Mikuláše ve scéně, kde Einstein opouští rodinu v Miláně. (Cheeter)

• - Natáčení probíhalo i na státním zámku Hrádek u Nechanic. (Speedster)