Génius (TV seriál)

USA, 2017 - 2018, 43 min

Předloha:

Walter Isaacson (kniha)

Lorne Balfe

Antonio Banderas, Johnny Flynn, Geoffrey Rush, Samantha Colley, Alex Rich, Seth Gabel, Clémence Poésy, T.R. Knight, Michael McElhatton, Ralph Brown, Aisling Franciosi, Lucy Russell, Richard Topol, Poppy Delevingne, Bruno Paviot, Jon Fletcher, Sebastian Roché, Stéphane Caillard, Emily Watson, Sally Dexter, Robert Sheehan, Claire Rushbrook, Adrian Schiller, Catherine McCormack, Alicia von Rittberg, Shannon Tarbet, Alistair Petrie, David Dencik, Ed Stoppard, Nicholas Rowe, Simon Buret, Andrew Buchan, Predrag Bjelac, Kerr Logan, Henry Goodman, George Webster, Athena Strates, Klára Issová, Charity Wakefield, Vincent Kartheiser, Zoe Telford, Simon Kunz, Zita Téby, Tim Dutton, Benjamin Haigh, Eric Colvin, Ivo Novák, Thomas Morris, George Lenz, Karel Heřmánek ml., Zdeněk Piškula, Nikki Hahn, Claudia Vašeková, Silvina Buchbauer, Corrado Invernizzi, Rod Hallett, Eugene Simon, Radik Golovkov, Ted Otis, Ania Bukstein, Adam Garcia, Mitchell Mullen, Georg Nikoloff, Christian Rubeck, John Sackville, Robert Goodman, David Hunt, Georgij Streljannyj, Timothy Radford, Tom Brittney, Petra Bučková, Jared Doreck, Robert Lindsay, Martin Umbach, Christopher Reinhardt, Ondřej Novák, Pavel Myslík, Norbert Hülm, Kristýna Janáčková, Jana Krausová, Halka Třešňáková, Michael Culkin, Alexander Vlahos, Adrian Lukis, Terrence Hardiman, Alena Štréblová, Patrik Plešinger, Michal Zelenka, Nikola Djuricko, Beáta Kaňoková, Michal Roneš, Ignát Kinol, Andrej Polák, Luke Allen-Gale, Radivoje Bukvic, Johannes Franke, Lochlainn O'Mearain, Adrian Edmondson, Dag Malmberg, Steve Windolf, Zuzana Stivínová, Tim Woodward, Lukáš Král, Jiří Roskot, William Valerián, Joe Weintraub, Václav Jiráček, Jakub Koudela, Peter Jacobson, Neil Edmond, Scott Sparrow, Jodhi May, Rob LaBelle, Robert Picardo, Jolyon Coy, Karel Dobrý, Gunnar Atli Cauthery, Jim High, Timo Willman, Daniel Kötter, Neal Huff, Aidan McArdle, Evženie Nízká, Dixie Egerickx, Gillian Hanna, Max Befort, Timothy Renouf, Markus von Lingen, Katharina Sporrer, David Wilmot, Jordi Mollà, Charlie Carrick, Will Keen, Elena Martínez, Andreas Muñoz, Pablo Scola, Jacky Nercessian, Balázs Lázár, Alex Hassell, Bronagh Gallagher, Attila Bardóczy, Lola Dubus, Alexia Giordano, Helen Minassian, Viktória Farkas, Catherine Hubeau, András Korcsmáros, Horst-Günter Marx, Keith Allen, Attila Árpa, Cedric Camus, George Mendel, Iddo Goldberg, Tchéky Karyo, Tom Cullen, Gerran Howell, Grégoire Oestermann, Nicola Perot, Holger Doellmann, Gabriel Constantin, Soma Gerő, Eileen O'Higgins, Goran Kostic, Joe Doyle, Cara Horgan, Bernice Stegers, Laurent Le Doyen, Stefan Godin, Gábor Endrédy, Margaux Châtelier, István Gőz, Vincent Londez, Dimitri Leonidas, Anna Savva, Pascale Arbillot, Nicolas Carpentier, Giorgos Karamihos, Jennifer Armour, Ágnes Barta, Samantha Colley (a.z.), Alex Rich (a.z.), T.R. Knight (a.z.), Seth Gabel (a.z.), David Wilmot (a.z.), Charlie Carrick (a.z.), Denise Moreno, Matthias Lühn, Lucy Chappell, Lynsey Beauchamp, Markus Pfeiffer, Edward Elgood, Carl Andersson, Stewart Alexander, Emma Appleton, Edan Hayhurst, Johannes Rhomberg, Damian Odess-Gillett

"Natura naturans, vše souvisí se vším. Příroda totiž není boží výtvor, příroda je Bůh. Budeme-li to považovat za pravdu, musíme dospět k závěru, že Vesmír není nějakým mýtickým podsvětím mimo dosah našeho chápání. Od nejmenší molekuly po největší galaxii musí na každou otázku existovat jasná odpověď a já chci tyto odpovědi najít."(18.11.2018)

1. série: Seriál, který dělá to, co každý jiný. Je udělaný z téměř pochybné produkce a proto nevíte, co od toho čekat. Přeci jen od seriálů zde je HBO, Netflix, AMC a bůh ví kdo ještě. Dost asi nejednoho překvapilo, když History channel přišel s Vikings, ale kupodivu to nejen vyšlo, ale vytvořil se z toho i kult částečně. Alespoň já považuju Vikings za jeden z nejvlivnějších seriálů současnosti. V každém případě nyní s tímto krokem přichází i National Geographic. Kanál, který je sice zajímavý, ale já osobně jsem na něj nikdy nekoukal a ani bych si nedokázal představit, že bych koukal. O to víc je super jak NG využili dnešní trendy a dobu ve svůj prospěch. Tím, že vytvoří seriál, tím, že seriál je zajímavý, tím, že seriál je naučný a hlavně sakra tím, že seriál je velmi dobře natočený. Nedělali to žádní amatéři, nebylo to ani dílo na rychlo. Já ve výsledku nemám co vytknout. Super práce s kamerou i se střihem, příběh je lehce chaotický v "současnosti" a s flashbacky. Trochu menší problém vidím ve scénáři. Příběh je sice odvyprávěn dobře, ale dialogy, speciálně konfrontační scény byly po dvou dílech omývání neustále toho samého dosti otravné a špatné. To chápu jakožto negativní faktor na seriálu, co může být vytýkáno. Jinak nevím, co by zde bylo špatně. Ještě možná nejeden divák může být zklamán, že hlavní hvězda Geoffrey Rush je prezentován v první díle a poté ho uvidíme až na konci. Dovolil bych si říct, že hlavními herci zde spíše byly mladé postavy. A to silně. Já nicméně nemám problém. Projel jsem za dva dny. Beze studu, bez litování. 2. série: Je trochu zvláštní po Albertu Einstainovi sledovat příběh někoho jako je Pablo Picasso. Ten muž géniem bezpochyby byl, ale je zvláštní se od fyzika přesměrovat k malíři. Nicméně talentu jako takovému. Příběhu plného žen, taškařicí, umu, strastí, ale také asi štěstí. Jestli je něco, co jsem skoro zapomněl, že opravdu bylo a vlastně jsem za to první sérii vyzdvihoval tak to bylo neuvěřitelně plynulé přecházení příběhu a hlavně dokonalá práce se střihem. To zde trochu opadlo, ale v menší míře, to zde stále můžeme najít. Seriál byl hodně shazován s novou sérií tak moc, že to vypadalo, že naděje umírá. Ono spíše asi šlo o to, že lidi nevěděli jak se mají přeorientovat, což se jim asi ani nedivím, ale určitě to nestálo za to, to celé takto zbytečně shazovat. Jde spíše o to, že onen ten příběh jako takový zase není nijak moc hravý a jak bych řekl barevný. Celou dobu sledujeme vlastně to jak Picasso maluje, stárne, je trochu paličatý, egoistický se smyslem pro empatii a hlavně neustále střídá ženské až z toho bolí. Je to dost smutné, jelikož to nemusí být k zahození, ani pojaté to není špatné, ale v podstatě celý jeho život se točil v kruzích. Ale nemám moc, co vytknout. Horší než první série, ale jednoznačně stále něco, co za to stojí.(10.9.2017)

Sledovat tenhle seriál pro mne představuje ryzí radost. Herci působí tak přesvědčivě a postavy ztvárňují tak dokonale, že jsem se s nimi radoval při každém vědeckém úspěchu a naopak tuhnul při každém projevu arogance ze strany vnějšího světa. Citlivě a nápaditě jsou do děje zakomponovány i osudy jiných vědeckých osobností, prolínání časových rovin vyznívá přirozeně. Dialogy jsou vedeny inteligentně, kamera, výprava i všechny ostatní atributy filmu jsou dokonale sladěny. Jen jeden detail mne vcelku překvapil - to když se "mladý" Einstein mění ve "starého" (v podání G.Rushe) - během válečných let tak vědec opticky "zestárl" minimálně o dvacet let... Ale to je v celkovém výčtu předností skutečně jen malý nedostatek. Osobnost takového formátu, jakou Einstein jednoznačně byl (nejen pro své geniální chápání prostoru a času, ale též pro své hluboké lidství), si zaslouží důstojnou biografii - filmová série tuto charakteristiku, myslím, splňuje beze zbytku.(16.11.2018)

Zaujímavý počin od National Geographic. Serial rozpráva o Ensteinovi od skorej mladosti po Ameriku. Pre mňa boli zaujímavejšie pasáže , kde reagoval na historickú podstatu, dianie okolo seba, ( vojna, nástup fašizmu, spory s vedcami ... ) ako jeho "avantúry so ženami, kde v seriáli urobili z Einsteina sebeckého egoistického človeka zaoberajúceho sa len a len sebou samým a svojimi myšlienkami. Pričom obyčajná náhoda (cestovanie vo výťahu, či hra s malým synčekom a jeho vláčikom) mu vnukli myšlienku . konečné riešenia jeho fyziko-matamatických problémov. Hold "náhoda je blbec" (alebo nie je ?) :). A jeho odkaz ? Nazrite do hlbín prírody. Potom lepšie všetkému porozumiete Už sa celkom teším na ďalší počin National Geographic, len dúfam, že raz dajú aj nejakého muzikanta. :)(21.1.2018)

• 0oq

Taková lepší ulice... Je to hlavně o lidech a o emocích, proto to je úplně k ničemu... parazituje to na slavné a zajímavé osobnosti. A každou minutou máte pocit, že kdokoliv se na tom seriálu podílel viděl jen peníze pro které byl seriál natočen. Pro mě to nemá žádnou hodnotu... ...jako Ulice...(15.7.2017)

• - Natáčelo se na více než 95 unikátních lokacích. V interiérech liberecké radnice natočili filmaři Einsteinovu pracovnu a z obřadní síně se na čas stala univerzitní aula, ve které Einstein přednášel. Exteriéry nemocnice u Apolináře v Praze si zahrály univerzitu Princeton, kde Einstein po své emigraci do USA působil. [Zdroj: Českátelevize.cz] (me116)

• - Ron Howard si pro natáčení vybral i česká města (Loket, Karlovy Vary a klášter Teplá). Několik scén se natáčelo v Liberci a Jablonci nad Nisou. (Marrakech86)

• - Štáb se skládal z více než dvou stovek českých filmových profesionálů, kteří pracovali bok po boku s 20 zahraničními filmaři. V seriálu si pak zahrálo okolo 5 tisícovek českých komparzistů. [Zdroj: Českátelevize.cz] (me116)