Génius (TV seriál)

Genius

Životopisný / Drama

USA, 2017 - 2018, 15 h 14 min (Minutáž: 43 min)

Předloha:

Walter Isaacson (kniha)

Lorne Balfe

Antonio Banderas, Johnny Flynn, Geoffrey Rush, Samantha Colley, Alex Rich, Seth Gabel, Clémence Poésy, T.R. Knight, Michael McElhatton, Ralph Brown, Aisling Franciosi, Lucy Russell, Richard Topol, Poppy Delevingne, Bruno Paviot, Jon Fletcher, Sebastian Roché, Stéphane Caillard, Emily Watson, Sally Dexter, Robert Sheehan, Claire Rushbrook, Adrian Schiller, Catherine McCormack, Alicia von Rittberg, Shannon Tarbet, Alistair Petrie, David Dencik, Ed Stoppard, Nicholas Rowe, Simon Buret, Andrew Buchan, Predrag Bjelac, Kerr Logan, Henry Goodman, George Webster, Athena Strates, Klára Issová, Charity Wakefield, Vincent Kartheiser, Zoe Telford, Simon Kunz, Zita Téby, Tim Dutton, Benjamin Haigh, Eric Colvin, Ivo Novák, Thomas Morris, George Lenz, Karel Heřmánek ml., Zdeněk Piškula, Nikki Hahn, Claudia Vašeková, Silvina Buchbauer, Corrado Invernizzi, Rod Hallett, Eugene Simon, Radik Golovkov, Ted Otis, Ania Bukstein, Adam Garcia, Mitchell Mullen, Georg Nikoloff, Christian Rubeck, John Sackville, Robert Goodman, David Hunt, Georgij Streljannyj, Timothy Radford, Tom Brittney, Petra Bučková, Jared Doreck, Robert Lindsay, Martin Umbach, Christopher Reinhardt, Ondřej Novák, Pavel Myslík, Norbert Hülm, Kristýna Janáčková, Jana Krausová, Halka Třešňáková, Michael Culkin, Alexander Vlahos, Adrian Lukis, Terrence Hardiman, Alena Štréblová, Patrik Plešinger, Michal Zelenka, Nikola Djuricko, Beáta Kaňoková, Michal Roneš, Ignát Kinol, Andrej Polák, Luke Allen-Gale, Radivoje Bukvic, Johannes Franke, Lochlainn O'Mearain, Adrian Edmondson, Dag Malmberg, Steve Windolf, Zuzana Stivínová, Tim Woodward, Lukáš Král, Jiří Roskot, William Valerián, Joe Weintraub, Václav Jiráček, Jakub Koudela, Peter Jacobson, Neil Edmond, Scott Sparrow, Jodhi May, Rob LaBelle, Robert Picardo, Jolyon Coy, Karel Dobrý, Gunnar Atli Cauthery, Jim High, Timo Willman, Daniel Kötter, Neal Huff, Aidan McArdle, Evženie Nízká, Dixie Egerickx, Gillian Hanna, Max Befort, Timothy Renouf, Markus von Lingen, Katharina Sporrer, David Wilmot, Jordi Mollà, Charlie Carrick, Will Keen, Elena Martínez, Andreas Muñoz, Pablo Scola, Jacky Nercessian, Balázs Lázár, Alex Hassell, Bronagh Gallagher, Attila Bardóczy, Lola Dubus, Alexia Giordano, Helen Minassian, Viktória Farkas, Catherine Hubeau, András Korcsmáros, Horst-Günter Marx, Keith Allen, Attila Árpa, Cedric Camus, George Mendel, Iddo Goldberg, Tchéky Karyo, Tom Cullen, Gerran Howell, Grégoire Oestermann, Nicola Perot, Holger Doellmann, Gabriel Constantin, Soma Gerő, Eileen O'Higgins, Goran Kostic, Joe Doyle, Cara Horgan, Bernice Stegers, Laurent Le Doyen, Stefan Godin, Gábor Endrédy, Margaux Châtelier, István Gőz, Vincent Londez, Dimitri Leonidas, Anna Savva, Pascale Arbillot, Nicolas Carpentier, Giorgos Karamihos, Jennifer Armour, Ágnes Barta, Samantha Colley (a.z.)

Zaujímavý počin od National Geographic. Serial rozpráva o Ensteinovi od skorej mladosti po Ameriku. Pre mňa boli zaujímavejšie pasáže , kde reagoval na historickú podstatu, dianie okolo seba, ( vojna, nástup fašizmu, spory s vedcami ... ) ako jeho "avantúry so ženami, kde v seriáli urobili z Einsteina sebeckého egoistického človeka zaoberajúceho sa len a len sebou samým a svojimi myšlienkami. Pričom obyčajná náhoda (cestovanie vo výťahu, či hra s malým synčekom a jeho vláčikom) mu vnukli myšlienku . konečné riešenia jeho fyziko-matamatických problémov. Hold "náhoda je blbec" (alebo nie je ?) :). A jeho odkaz ? Nazrite do hlbín prírody. Potom lepšie všetkému porozumiete Už sa celkom teším na ďalší počin National Geographic, len dúfam, že raz dajú aj nejakého muzikanta. :)(21.1.2018)

Jasné, Einstein bol cool típek, jeden z najchytrejších ľudí vôbec a celkom nice fella, ale inak voči svojej rodine úplný magor. Na tom bol postavený celý konflikt seriálu - Einsty vie takmer všetko o vesmíre, ale skoro nič o medziľudských vzťahoch. Pri takto nastavenom konflikte musela nutne nasledovať telenovelizácia, ktorá mi až tak moc neva (telenovela v podaní Amíkov je stále 1000x lepšia než československé drama), trochu viac vedy by som ale privítal. Ďalšia vec je jazykový prejav hlavných hrdinov - angličtina so silným nemeckým prízvukom, ktorá mi ale po 3. dieli začala liezť značne na nervy. Na prvý pohľad mal byť asi cieľom tohto akcentu rozlíšenie nemeckého a amerického prostredia, tie sa však príliš neprilínajú (ak áno, vieme to rozlíšiť hercami) a celá logika dostane značne na pdel v momente, keď Lenard dobehne za Adolfom a skríkne nemecky Zdar, mein fuhrer... Logickejšie by teda bolo dať akcent iba vyslovene cudzincom, teda napr. Mileve Marič, ktorá ako Srbka musela mať prízvuk v nemčine. Tipujem však, že tieto veci v dabingu zaniknú. Čo oceňujem na seriáli je poukázanie na dopady antisemitizmu a nacionalizmu, s ktorými sa Einsty neprestal potýkať do konca života + pohľady do osudov a svedomia ostatných vedcov, zvlášť vlastnosť, ktorú zdieľali s hlavným hrdinom - že človek môže vedieť všetko o podstate sveta, ale v morálnych otázkach sme na tom všetci rovnako.(24.1.2018)

Seriál je vynikajúci z mnohých strán. Herci sú výborní. Dej nie je vôbec nudný. Na prvé miesto by som dal, že sa tvorcom podarilo divákovi predstaviť Einsteina viac ako len smiešneho vlasatého vedca, a autora teórie relativity či e=mc^2. A teda ako zásadového človeka, ktorý mal reálny život s reálnymi problémami, a ktorý žil v ťažkej dobe. Divák tak spozná jeho osobu hlbšie a uvidí tie časy z jeho pohľadu (nižšie postavenie žien, rivalita vedcov, politika, nástup fašizmu...). Divák má tiež často chuť dohľadať si k tomu viac (palec hore, National Geographic). Druhé miesto patrí spoznaniu celej škály teórií, ktoré Einstein skúmal, a s ktoými obrovskou mierou prispel k modernej vede. Z tejto strany je seriál niečo ako vzdanie úcty. Je fajn, že sa nezachádza až do úplných detailov, takže aj z podporou grafického znázornenia sú jeho teórie ľahko zhruba pochopiteľné pre každého. Seriál má iste aj zopár chýb, ale moje hodnotenie nijako výrazne neznížili. Niekedy beží príliš rýchlo. Ako už spomínal Fabe, postavy sa objavujú a miznú, spoločenské udalosti (napr. vojny) sa dejú niekde v pozadí, potom strih, a sme 5 rokov dopredu... trochu rušivé a človek má pocit, že určite niečo dôležité vynechali. Druhá chyba je, že človek nevie, nakoľko tým informáciám v seriáli má veriť. Napríklad o jeho žene Mileeve sa veľa nevie a viacmenej sa dočítame len dohady. Taktiež neverím, že filmári videli do jeho hlavy (aj keď mozog teoreticky vidieť mohli)... Takto mi po pozretí zostáva pocit, do akej miery šlo o fakty a kde začínajú dohady, či dramatizovanie tvorcov. Napriek tomuto všetkému seriál určite odporúčam vidieť. Skvelých 90% - 5*(17.7.2017)

1. série: Seriál, který dělá to, co každý jiný. Je udělaný z téměř pochybné produkce a proto nevíte, co od toho čekat. Přeci jen od seriálů zde je HBO, Netflix, AMC a bůh ví kdo ještě. Dost asi nejednoho překvapilo, když History channel přišel s Vikings, ale kupodivu to nejen vyšlo, ale vytvořil se z toho i kult částečně. Alespoň já považuju Vikings za jeden z nejvlivnějších seriálů současnosti. V každém případě nyní s tímto krokem přichází i National Geographic. Kanál, který je sice zajímavý, ale já osobně jsem na něj nikdy nekoukal a ani bych si nedokázal představit, že bych koukal. O to víc je super jak NG využili dnešní trendy a dobu ve svůj prospěch. Tím, že vytvoří seriál, tím, že seriál je zajímavý, tím, že seriál je naučný a hlavně sakra tím, že seriál je velmi dobře natočený. Nedělali to žádní amatéři, nebylo to ani dílo na rychlo. Já ve výsledku nemám co vytknout. Super práce s kamerou i se střihem, příběh je lehce chaotický v "současnosti" a s flashbacky. Trochu menší problém vidím ve scénáři. Příběh je sice odvyprávěn dobře, ale dialogy, speciálně konfrontační scény byly po dvou dílech omývání neustále toho samého dosti otravné a špatné. To chápu jakožto negativní faktor na seriálu, co může být vytýkáno. Jinak nevím, co by zde bylo špatně. Ještě možná nejeden divák může být zklamán, že hlavní hvězda Geoffrey Rush je prezentován v první díle a poté ho uvidíme až na konci. Dovolil bych si říct, že hlavními herci zde spíše byly mladé postavy. A to silně. Já nicméně nemám problém. Projel jsem za dva dny. Beze studu, bez litování.(10.9.2017)

Génius v podání Rushe a Flynna mě velice potěšil. Neměl jsem veliké očekávání a přesto mě tato minisérie naprosto uhranula. Vzhledem k tomu, že se jedná National Geographic bych trochu ubral dramatičnosti, která je v některých momentech hodně vymačkaná a přidal bych více odborných a poučných termínů. Mladý i starý Albert odvedli skvělý výkon tak jako mě velice potěšila i Issová jako Marie Curie Sklodowská. Doufal jsem, že si tímto seriálem zlepším průměr z fyziky....to se ovšem nestalo, ale alespoň můžu vytáhnout pár zajímavých citátů a hlášek. A nejspíš bych to tedy zakončil otázkou, kterou nám Albert vysvětlil "What is relativity? That's when you have moment with a beautiful woman and it is gone in a second and when you are facing a difficulties and it takes years." Za mě 9,5/10(17.2.2018)

• - Natáčení probíhalo i na státním zámku Hrádek u Nechanic. (Speedster)

• - Herec Antonio Banderas si kvůli ztvárnění role Pabla Picassa v seriálu musel oholit vlasy a obočí, aby mu na obličeji lépe držela maska s malířovým výrazným nosem a vystouplými kruhy pod očima. (raininface)

• - Tabule s matematickou a fyzikální látkou, jež se v seriálu vyskytují, navrhoval Prof. RNDr. Jiří Podolský, CSc., DSc. z Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy Univerzity (MFF UK). Návrhy jsou založeny na důkladném studiu dobových pramenů. Kaligraf MgA. Ladislav Kouba tyto návrhy realizoval tak, aby co nejvíce odpovídaly rukopisu zobrazované osoby. Za návrh a realizace fyzikálních experimentů zodpovídal Doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D., taktéž z MFF UK. (Subjektiv)