Génius (TV seriál)

Genius

Životopisný / Drama

USA, 2017 - 2018, 14 h 20 min (Minutáž: 43 min)

Předloha:

Walter Isaacson (kniha)

Lorne Balfe

Geoffrey Rush, Johnny Flynn, Samantha Colley, Michael McElhatton, Seth Gabel, Ralph Brown, Richard Topol, Jon Fletcher, Emily Watson, Sally Dexter, Claire Rushbrook, Catherine McCormack, Alicia von Rittberg, Shannon Tarbet, T.R. Knight, Alistair Petrie, David Dencik, Nicholas Rowe, Predrag Bjelac, Henry Goodman, George Webster, Lucy Russell, Klára Issová, Charity Wakefield, Vincent Kartheiser, Zoe Telford, Simon Kunz, Zita Téby, Tim Dutton, Benjamin Haigh, Eric Colvin, Ivo Novák, Thomas Morris, George Lenz, Karel Heřmánek ml., Zdeněk Piškula, Nikki Hahn, Claudia Vašeková, Silvina Buchbauer, Corrado Invernizzi, Rod Hallett, Eugene Simon, Radik Golovkov, Ted Otis, Ania Bukstein, Adam Garcia, Mitchell Mullen, Georg Nikoloff, Christian Rubeck, John Sackville, Robert Goodman, David Hunt, Georgij Streljannyj, Timothy Radford, Tom Brittney, Petra Bučková, Jared Doreck, Robert Lindsay, Martin Umbach, Christopher Reinhardt, Ondřej Novák, Pavel Myslík, Norbert Hülm, Kristýna Janáčková, Jana Krausová, Halka Třešňáková, Michael Culkin, Alexander Vlahos, Adrian Lukis, Terrence Hardiman, Alena Štréblová, Patrik Plešinger, Michal Zelenka, Nikola Djuricko, Beáta Kaňoková, Michal Roneš, Ignát Kinol, Andrej Polák, Luke Allen-Gale, Radivoje Bukvic, Johannes Franke, Lochlainn O'Mearain, Adrian Edmondson, Dag Malmberg, Steve Windolf, Zuzana Stivínová, Tim Woodward, Lukáš Král, Jiří Roskot, William Valerián, Joe Weintraub, Václav Jiráček, Jakub Koudela, Peter Jacobson, Neil Edmond, Scott Sparrow, Jodhi May, Rob LaBelle, Robert Picardo, Jolyon Coy, Karel Dobrý, Gunnar Atli Cauthery, Jim High, Timo Willman, Daniel Kötter, Samantha Colley (a.z.), Ed Stoppard, Neal Huff, Aidan McArdle, Evženie Nízká, Dixie Egerickx, Gillian Hanna, Antonio Banderas, Max Befort, Poppy Delevingne, Aisling Franciosi, Clémence Poésy, Timothy Renouf, Sebastian Roché, Robert Sheehan, Markus von Lingen, Katharina Sporrer

Vynikající televizní počin. Vzpomněl jsem si na českého Mattoniho, který má podobnou stavbu, ale po herecké a scénaristické stránce nelze srovnávat. Einstein má spád, je poutavý, napínavý, zároveň velmi lidský a komorní. Musím konstatovat, že se povedla taková kombinace, že jsem hltal každou minutu. Není bez zajímavosti, že se natáčelo u nás, viz Liberec, zámek Sychrov a další místa. Také si tu mnoho Čechů i zahrálo.(10.7.2017)

Génius v podání Rushe a Flynna mě velice potěšil. Neměl jsem veliké očekávání a přesto mě tato minisérie naprosto uhranula. Vzhledem k tomu, že se jedná National Geographic bych trochu ubral dramatičnosti, která je v některých momentech hodně vymačkaná a přidal bych více odborných a poučných termínů. Mladý i starý Albert odvedli skvělý výkon tak jako mě velice potěšila i Issová jako Marie Curie Sklodowská. Doufal jsem, že si tímto seriálem zlepším průměr z fyziky....to se ovšem nestalo, ale alespoň můžu vytáhnout pár zajímavých citátů a hlášek. A nejspíš bych to tedy zakončil otázkou, kterou nám Albert vysvětlil "What is relativity? That's when you have moment with a beautiful woman and it is gone in a second and when you are facing a difficulties and it takes years." Za mě 9,5/10(17.2.2018)

Tak pro začátek, už nějakou dobu jsem nezkouknul celou sérii čehokoli za jeden den a kousek noci pro ten důvod, že jsem nemohl vydržet čekat na další díl. Znovu, tenhle seriál to dokázal. Portrét člověka, nepochybně nejvýznamnějšího vědce naší doby, ale nejen jeho díla, odkazu a jména ale především jeho života. Jeho omylnosti, jeho člověčství a nejen bystré mysli ale zároveň hravého srdce a krásné duše. Znovu.. už delší čas jsem nebrečel ve dvě hodiny sobotního rána po zkouknutí snad nejdelšího emočního gradování za poslední desetiletí. Hýřím superlativy ale nemůžu si pomoct, s odstupem by možná byla recenze krapet krotší ale tohle je můj dojem, můj pocit, pět proslzených kapesníků a nepochybně láska k obrazu člověka, jak ho tato biografie představila. A první pocit, je-li pozitivní, je vždycky ten správný. Pět hvězd(25.11.2017)

Jasné, Einstein bol cool típek, jeden z najchytrejších ľudí vôbec a celkom nice fella, ale inak voči svojej rodine úplný magor. Na tom bol postavený celý konflikt seriálu - Einsty vie takmer všetko o vesmíre, ale skoro nič o medziľudských vzťahoch. Pri takto nastavenom konflikte musela nutne nasledovať telenovelizácia, ktorá mi až tak moc neva (telenovela v podaní Amíkov je stále 1000x lepšia než československé drama), trochu viac vedy by som ale privítal. Ďalšia vec je jazykový prejav hlavných hrdinov - angličtina so silným nemeckým prízvukom, ktorá mi ale po 3. dieli začala liezť značne na nervy. Na prvý pohľad mal byť asi cieľom tohto akcentu rozlíšenie nemeckého a amerického prostredia, tie sa však príliš neprilínajú (ak áno, vieme to rozlíšiť hercami) a celá logika dostane značne na pdel v momente, keď Lenard dobehne za Adolfom a skríkne nemecky Zdar, mein fuhrer... Logickejšie by teda bolo dať akcent iba vyslovene cudzincom, teda napr. Mileve Marič, ktorá ako Srbka musela mať prízvuk v nemčine. Tipujem však, že tieto veci v dabingu zaniknú. Čo oceňujem na seriáli je poukázanie na dopady antisemitizmu a nacionalizmu, s ktorými sa Einsty neprestal potýkať do konca života + pohľady do osudov a svedomia ostatných vedcov, zvlášť vlastnosť, ktorú zdieľali s hlavným hrdinom - že človek môže vedieť všetko o podstate sveta, ale v morálnych otázkach sme na tom všetci rovnako.(24.1.2018)

• 0oq

Taková lepší ulice... Je to hlavně o lidech a o emocích, proto to je úplně k ničemu... parazituje to na slavné a zajímavé osobnosti. A každou minutou máte pocit, že kdokoliv se na tom seriálu podílel viděl jen peníze pro které byl seriál natočen. Pro mě to nemá žádnou hodnotu... ...jako Ulice...(15.7.2017)

• - Tabule s matematickou a fyzikální látkou, jež se v seriálu vyskytují, navrhoval Prof. RNDr. Jiří Podolský, CSc., DSc. z Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy Univerzity (MFF UK). Návrhy jsou založeny na důkladném studiu dobových pramenů. Kaligraf MgA. Ladislav Kouba tyto návrhy realizoval tak, aby co nejvíce odpovídaly rukopisu zobrazované osoby. Za návrh a realizace fyzikálních experimentů zodpovídal Doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D., taktéž z MFF UK. (Subjektiv)

• - Natáčení probíhalo i na státním zámku Hrádek u Nechanic. (Speedster)

• - Ron Howard si pro natáčení vybral i česká města (Loket, Karlovy Vary a klášter Teplá). Několik scén se natáčelo v Liberci a Jablonci nad Nisou. (Marrakech86)