Génius (TV seriál)

Genius

Životopisný / Drama

USA, 2017 - 2018, 14 h 20 min (Minutáž: 43 min)

Předloha:

Walter Isaacson (kniha)

Lorne Balfe

Geoffrey Rush, Johnny Flynn, Samantha Colley, Michael McElhatton, Seth Gabel, Ralph Brown, Richard Topol, Jon Fletcher, Emily Watson, Sally Dexter, Claire Rushbrook, Catherine McCormack, Alicia von Rittberg, Shannon Tarbet, T.R. Knight, Alistair Petrie, David Dencik, Nicholas Rowe, Predrag Bjelac, Henry Goodman, George Webster, Lucy Russell, Klára Issová, Charity Wakefield, Vincent Kartheiser, Zoe Telford, Simon Kunz, Zita Téby, Tim Dutton, Benjamin Haigh, Eric Colvin, Ivo Novák, Thomas Morris, George Lenz, Karel Heřmánek ml., Zdeněk Piškula, Nikki Hahn, Claudia Vašeková, Silvina Buchbauer, Corrado Invernizzi, Rod Hallett, Eugene Simon, Radik Golovkov, Ted Otis, Ania Bukstein, Adam Garcia, Mitchell Mullen, Georg Nikoloff, Christian Rubeck, John Sackville, Robert Goodman, David Hunt, Georgij Streljannyj, Timothy Radford, Tom Brittney, Petra Bučková, Jared Doreck, Robert Lindsay, Martin Umbach, Christopher Reinhardt, Ondřej Novák, Pavel Myslík, Norbert Hülm, Kristýna Janáčková, Jana Krausová, Halka Třešňáková, Michael Culkin, Alexander Vlahos, Adrian Lukis, Terrence Hardiman, Alena Štréblová, Patrik Plešinger, Michal Zelenka, Nikola Djuricko, Beáta Kaňoková, Michal Roneš, Ignát Kinol, Andrej Polák, Luke Allen-Gale, Radivoje Bukvic, Johannes Franke, Lochlainn O'Mearain, Adrian Edmondson, Dag Malmberg, Steve Windolf, Zuzana Stivínová, Tim Woodward, Lukáš Král, Jiří Roskot, William Valerián, Joe Weintraub, Václav Jiráček, Jakub Koudela, Peter Jacobson, Neil Edmond, Scott Sparrow, Jodhi May, Rob LaBelle, Robert Picardo, Jolyon Coy, Karel Dobrý, Gunnar Atli Cauthery, Jim High, Timo Willman, Daniel Kötter, Samantha Colley (a.z.), Ed Stoppard, Neal Huff, Aidan McArdle, Evženie Nízká, Dixie Egerickx, Gillian Hanna, Antonio Banderas, Max Befort, Poppy Delevingne, Aisling Franciosi, Clémence Poésy, Timothy Renouf, Sebastian Roché, Robert Sheehan, Markus von Lingen, Katharina Sporrer

Jasné, Einstein bol cool típek, jeden z najchytrejších ľudí vôbec a celkom nice fella, ale inak voči svojej rodine úplný magor. Na tom bol postavený celý konflikt seriálu - Einsty vie takmer všetko o vesmíre, ale skoro nič o medziľudských vzťahoch. Pri takto nastavenom konflikte musela nutne nasledovať telenovelizácia, ktorá mi až tak moc neva (telenovela v podaní Amíkov je stále 1000x lepšia než československé drama), trochu viac vedy by som ale privítal. Ďalšia vec je jazykový prejav hlavných hrdinov - angličtina so silným nemeckým prízvukom, ktorá mi ale po 3. dieli začala liezť značne na nervy. Na prvý pohľad mal byť asi cieľom tohto akcentu rozlíšenie nemeckého a amerického prostredia, tie sa však príliš neprilínajú (ak áno, vieme to rozlíšiť hercami) a celá logika dostane značne na pdel v momente, keď Lenard dobehne za Adolfom a skríkne nemecky Zdar, mein fuhrer... Logickejšie by teda bolo dať akcent iba vyslovene cudzincom, teda napr. Mileve Marič, ktorá ako Srbka musela mať prízvuk v nemčine. Tipujem však, že tieto veci v dabingu zaniknú. Čo oceňujem na seriáli je poukázanie na dopady antisemitizmu a nacionalizmu, s ktorými sa Einsty neprestal potýkať do konca života + pohľady do osudov a svedomia ostatných vedcov, zvlášť vlastnosť, ktorú zdieľali s hlavným hrdinom - že človek môže vedieť všetko o podstate sveta, ale v morálnych otázkach sme na tom všetci rovnako.(24.1.2018)

• 0oq

Taková lepší ulice... Je to hlavně o lidech a o emocích, proto to je úplně k ničemu... parazituje to na slavné a zajímavé osobnosti. A každou minutou máte pocit, že kdokoliv se na tom seriálu podílel viděl jen peníze pro které byl seriál natočen. Pro mě to nemá žádnou hodnotu... ...jako Ulice...(15.7.2017)

1. série: Seriál, který dělá to, co každý jiný. Je udělaný z téměř pochybné produkce a proto nevíte, co od toho čekat. Přeci jen od seriálů zde je HBO, Netflix, AMC a bůh ví kdo ještě. Dost asi nejednoho překvapilo, když History channel přišel s Vikings, ale kupodivu to nejen vyšlo, ale vytvořil se z toho i kult částečně. Alespoň já považuju Vikings za jeden z nejvlivnějších seriálů současnosti. V každém případě nyní s tímto krokem přichází i National Geographic. Kanál, který je sice zajímavý, ale já osobně jsem na něj nikdy nekoukal a ani bych si nedokázal představit, že bych koukal. O to víc je super jak NG využili dnešní trendy a dobu ve svůj prospěch. Tím, že vytvoří seriál, tím, že seriál je zajímavý, tím, že seriál je naučný a hlavně sakra tím, že seriál je velmi dobře natočený. Nedělali to žádní amatéři, nebylo to ani dílo na rychlo. Já ve výsledku nemám co vytknout. Super práce s kamerou i se střihem, příběh je lehce chaotický v "současnosti" a s flashbacky. Trochu menší problém vidím ve scénáři. Příběh je sice odvyprávěn dobře, ale dialogy, speciálně konfrontační scény byly po dvou dílech omývání neustále toho samého dosti otravné a špatné. To chápu jakožto negativní faktor na seriálu, co může být vytýkáno. Jinak nevím, co by zde bylo špatně. Ještě možná nejeden divák může být zklamán, že hlavní hvězda Geoffrey Rush je prezentován v první díle a poté ho uvidíme až na konci. Dovolil bych si říct, že hlavními herci zde spíše byly mladé postavy. A to silně. Já nicméně nemám problém. Projel jsem za dva dny. Beze studu, bez litování.(10.9.2017)

Zaujímavý počin od National Geographic. Serial rozpráva o Ensteinovi od skorej mladosti po Ameriku. Pre mňa boli zaujímavejšie pasáže , kde reagoval na historickú podstatu, dianie okolo seba, ( vojna, nástup fašizmu, spory s vedcami ... ) ako jeho "avantúry so ženami, kde v seriáli urobili z Einsteina sebeckého egoistického človeka zaoberajúceho sa len a len sebou samým a svojimi myšlienkami. Pričom obyčajná náhoda (cestovanie vo výťahu, či hra s malým synčekom a jeho vláčikom) mu vnukli myšlienku . konečné riešenia jeho fyziko-matamatických problémov. Hold "náhoda je blbec" (alebo nie je ?) :). A jeho odkaz ? Nazrite do hlbín prírody. Potom lepšie všetkému porozumiete Už sa celkom teším na ďalší počin National Geographic, len dúfam, že raz dajú aj nejakého muzikanta. :)(21.1.2018)

Základním impulzem k zhlédnutí první série seriálu Genius bylo už jen to, že jsem věděl o jeho natáčení v mém rodném Liberci. Poté, co jsem spatřil trailer se má očekávání ještě zvedla a musím říct, že byla rozhodněna naplněna. Řemeslně skvěle natočené se spousty detailů, vhodné využití vizuálních efektů k dokreslení imaginace Einsteina, herci se za své výkony rozhodně nemusí stydět. Oba představitelé Einsteina v prolínajících se časových liniích drží skvělé tempo a seriál utíka neuveřitelně rychle, tak rychle, že si na konci říkáte, že by mu slušelo mnohem více dílů, protože Einstein za svů život potkal mnoho dalších významných lidí, ano, mnoho z nich v seriálu je, ale stane se, že jak rychle do seriálu vstoupí, tak z něj také zmizí a jste pak nuceni zbylé věci dohledat (což bývá vlastně mnohdy zábava). V neposlední řadě musím vyzdvihnout skvělý scenář a Noah Pink je pro mě stejně cenným objevem, jako tomu byli loni Duffer brothers. Pink výborně střídá vědecké dialogy s těmi, které jsou plné emocí a vedou tak poznání Einsteinovy osobnosti a vztahů s jeho blízkými. První série jednoznačně za 5 hvězd a už se moc těším na tu další o Picassovi.(11.7.2017)

• - Tabule s matematickou a fyzikální látkou, jež se v seriálu vyskytují, navrhoval Prof. RNDr. Jiří Podolský, CSc., DSc. z Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy Univerzity (MFF UK). Návrhy jsou založeny na důkladném studiu dobových pramenů. Kaligraf MgA. Ladislav Kouba tyto návrhy realizoval tak, aby co nejvíce odpovídaly rukopisu zobrazované osoby. Za návrh a realizace fyzikálních experimentů zodpovídal Doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D., taktéž z MFF UK. (Subjektiv)

• - Ron Howard si pro natáčení vybral i česká města (Loket, Karlovy Vary a klášter Teplá). Několik scén se natáčelo v Liberci a Jablonci nad Nisou. (Marrakech86)

• - Poradcem seriálu byl český profesor Jiří Podolský. (PP66)