Superman 2

Superman II

Superman II

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Akční

USA / Velká Británie, 1980, 127 min

Po príbehovej stránke najlepší Superman, po tej režisérskej z pomyselnej trilógie- Superman, Superman 2 a Superman sa vracia, najslabší. Škoda dnes už zastaralých trikov, absencie Marlona Brandona...ale inak ostáva všetko po starom, hrejivá romantika, skvelá Williamsova hudba, veľkolepé akčné scény, skvelí protivníci a pekný záver....na jednej strane je škoda že sa Donner dostal pri strihaní dvojky do sporu, na strane druhej je dobré že 50% filmu stále patrí jemu. Po tom, čo som mal možnosť vidieť Donnerov Director´s cut musím s prekvapením uznať že je skoro zázrak, že to Lester dokázal tak skvele ustáť (hlavne pri pohľade na trojku) a čo viac, jeho verzia sa mi v konečnom dôsledku páčila oveľa viac než tá Donnerova kt. vyšla pred 2 rokmi v Amerike. Oficiálna verzia je skrátka akčnejšia, zábavnejšia, romantickejšia a je v nej lepšie zosynchronizovaná hudba. Superman 2 bez Eiffelovky alebo Loisinho pádu do rozbúrenej rieky už nie je ten Superman ktorého som si v detstve zamiloval.(16.1.2008)

• numi

Zoufale špatné herecké výkony (až na Hackmana), ještě zoufaleji ubozí protivníci a tentokráte (oproti jedničce) navíc absence lehké nadsázky, která by zmírňovala fakt, že je scénář neuvěřitelně stupidní. Zase na druhou stranu je druhý Superman kratší než jeho předchůdce a začne tak nudit až v poslední čtvrthodince, kdy dojde na rozpačitý a nezáživný závěrečný souboj. Jinak je to stále jedna a ta samá naivní pohádka bez špetky napětí, bez zápletky a bez jakéhokoli děje. Prostě kultovní nuda s kultovním superhrdinou. Nebýt geniální comixové předlohy, pak by tenhle snímek brázdil absolutní filmové dno. Takhle mě chytá mrška nostalgie a za tu dvojici;) Lois, Clarka a Superman musím dát alespoň dvě hvězdičky. [říjen 2006](5.10.2006)

• pytlik...

Hitler by poskakoval nadšením vědět, že jeho idea íbrmenše se má čile k světu i po čtyřiceti letech. Pravda, superman poněkud zhodněl, ale zůstaly mu modré oči a také dřívější reflexy, kdy při letu vzorně vztyčuje pravici, levici, občas i oboje. Jinak se jednalo o báječnou podívanou, ovšem tak maximálně pro pěti-šesti leté děti, a to ještě pro ty zaostalejší. Nás starší potěšil jeden postřeh skutečně vzatý ze života, kdy se suprman musí vzdát svých superschopností, aby byl schopen žít s normální ženou. Jak mrazivě pravdivé! Pravda, obyčejně se ani člověk nemusí sám namáhat, však ona mu žena přistřihne křídla sama. Jinak suprman prokázal, že byl sice obdařen všelijakými nadpřirozenými schopnostmi, ovšem supervkus mezi ně nepatřil, jinak by dal určitě přednost té slečně v latexu před tou tuctovou husičkou. A taky čest a fair play mu nic moc neříkaly. Poté, co zbaven superschopností dostal přes superhubu od jakéhosi ožraly v baru, se na konci vrátí už zase v "normálním" stavu a samozřejmě si to s ním lehoučce vyřídí. Jak by řekl Mirek, bylo to nečestné a nesportovní!(22.3.2014)

Skvělé pokračování Supermana! Na stejné úrovni jako první díl. Fantasy, krásně naivní film o muži bez slabin, který je z jiné planety a dokáže porazit kohokoliv díky svým úžasným schopnostem. Tentokrát se utká s vězni ze své vlastní planety, kteří byli uvězněni ve dvojrozměrném vězení a putovali vesmírem, ale osvobodili se. Výborný Christopher Reeve v roli Supermana exceluje a je velmi sympatický až skoro dokonalý. Postava Lexe Luthora ustoupila trochu do pozadí, ale Gene Hackman je v té roli opět výborný a má opět skvělé hlášky. Dále pak se tady utvořil skvělý pár Superman a Loise a mezi nimi to parádně jiskří. Akční scény jsou ještě vymakanější než v prvním filmu a herecké výkony a příběh celkově stoupli o stupínek výše. Změnu režiséru během filmu prakticky ani nepoznáte. Jediné co mi vadí je opět zase ta až moc pohádkovost filmu. Takže 4 hvězdy.(21.8.2010)

Za prakticky všechno, co je na druhém Supermanovi špatně (změna celkového tónu, laciný humor, spousta nelogičností), může Lester a producenti. Jasným důkazem je Donnerův režisérský sestřih realizovaný po čtvrt století. http://www.csfd.cz/film/240972-superman-ii-verze-richarda-donnera/(29.12.2011)

• - Pod scénářem je podepsaný Mario Puzo. Tentýž Puzo, který má na svědomí Kmotra (1972). (DominikV)

• - Gene Hackman, Valerie Perrine a Ned Beatty jsou jediní herci, kteří se v roce 1979 nezúčastnili přetáčení Supermana 2, protože Richard Lester použil záběry, které v roce 1977 natočil původní režisér Richard Donner. (Rominator)

• - Původní režisér Richard Donner má ve snímku Superman 2 cameo (epizodní výstup) roli jdoucího muže ve světlehnědém saku, kterého je možné vidět ve scéně, kdy se Clark (zbavený svých supermanovských schopností) a Lois přibližují k restauraci u silnice v autě. (Rominator)