Ocenění
2017 - 70th Cannes Film Festival
Jubilejní 70. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes byl završen vyhlášením nositelů prestižních ocenění v neděli 28.5. Úvodní i závěrečná ceremonie festivalu se konala za účasti patronky tohoto ročníku a to herečky Monicy Bellucci. Pocty bylo dopřáno i režiséru Arnaudu Desplechinovi, protože jeho letošní snímek Les fantômes d'Ismaël byl otevíracím filmem festivalu. Zvláštní cenou k 70. ročníku byla odměněna Nicole Kidman. Hlavní porota byla letos velmi hvězdná. Předsedou byl režisér Pedro Almodovar a v porotě měl osm členů a co jméno to pojem filmového světa: Maren Ade, Jessica Chastain, Fan Bingbing, Agnes Jaoui, Chan-wok Park, Will Smith, Paolo Sorrentino a Gabriel Yared. Letos vznikla kontroverze díky Netflixu, ktery měl v soutěži tři filmy a dal jasně najevo, že nehodlá ani jeden z nich pustit na plátna kin, což vyvolalo spoustu reakcí a i samotný předseda poroty Pedro Almodovar tím byl rozhořčen a prohlásil, že si nedovede představit, že by v případě vítězství Zlaté palmy nebyl film následně promítán na velkém plátně. V soutěžní sekci Un Certain Regard byla letos předsedkyní poroty herečka Uma Thurman. Ta měla k sobě čtyři členy poroty a jedním z nich byl i umělecký ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Karel Och.
V hlavní soutěžní sekci o Zlatou palmu soutěžilo 19 filmů. Zlatá palma letos putuje do Švédska za film The Square režiséra Ruben Östlunda. Velkou cenu a cenu mezinárodní kritiky FIPRESCI získalo francouzské drama 120 battements par minute. Nejlepší režisérkou se stala Sofia Coppola za svůj film The Beguiled. Nejlepším hercem byl zvolen Joaquin Phoenix za svou roli ve filmu You Were Never Really Here. Film navíc získal i cenu za nejlepší scénář. Nejlepší herečkou se stala Diane Kruger za své vystoupení ve filmu Aus dem Nichts. V sekci Un Certain Regard letos opět soutěžilo 18 filmů a letos byl v soutěži se slovensko-maďarsko-českou stoupou snímek OUT, který si ale žádnou cenu nevysloužil. Vítězným filmem se stalo íránské drama Lerd. Cena poroty putuje do Mexika za film Las hijas de Abril. Cenou pro nejlepší herečku byla oceněna Jasmine Trinca, za své vystoupení ve filmu Fortunata. Cenu za nejlepší režii obdržel Taylor Sheridan za film Wind River. Mezinárodní kritika ocenila ze sekce Un Certain Regard film Tesnota.
Zlatá palma |
Velká cena |
Nejlepší režie |
Nejlepší herec |
Nejlepší herečka |
Nejlepší scénář |
Cena poroty |
Cena mezinárodní kritiky - F.I.P.R.E.S.C.I. |
Všechny kategorie
2016 - 69th Cannes Film Festival
69. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes provázel jako patron francouzský herec Laurent Lafitte v úvodním i závěrečném ceremoniál festivalu. Velké pocty se dostalo režiséru Woody Allenovi, jehož letošní film Café Society, se stal otvíracím snímkem festivalu. Novým držitelem čestné Zlaté palmy se stal francouzský herec Jean-Pierre Léaud. Předsedou poroty hlavní soutěže byl australský filmový režisér George Miller, jenž v loňském roce uchvátil svět novým zpracováním Šíleného Maxe. V rozhovoru během festivalu se jej zeptali co je obtížnější zda vést filmový štáb a nebo festivalovou porotu. Odpověděl, že ve filmovém štábu je na to mnohem více lidí. Ale v roli předsedy poroty se cítil jako rodič, který vzal děti na filmovou dovolenou. Pochvaloval si, že členové poroty jsou úžasní lidé a měli jasné představy ve svých názorech na jednotlivé filmy a rád by s nimi strávil mnohem více času. V porotě mu svým úsudkem pomáhali mimo jiné herci Donald Sutherland a Mads Mikkelsen, nebo herečky Kirsten Dunst a Vanessa Paradis. Dále například francouzský filmový režisér Arnaud Desplechin. Předsedkyní poroty soutěžní sekce Un Certain Regard byla tentokrát švýcarská herečka Marthe Keller.
V hlavní soutěžní sekci o Zlatou palmu soutěžilo 21 filmů. Svou již druhou Zlatou palmu získal Ken Loach za film I, Daniel Blake. Velkou cenu získal miláček Francie Xavier Dolan za Juste la fin du monde. Film si odnesl i ocenění od ekumenické poroty. O nejlepší režii se tentokráte postarali hned dva režiséři. Cristian Mungiu obdržel toto ocenění za rumunský snímek Bacalaureat a Olivier Assayas za film Personal Shopper. Cena za nejlepší mužský herecký výkon poputuje do Íránu díky herci Shahab Hosseini a cena pro nejlepší herečku poputuje na Filipíny díky herečce Jaclyn Jose. Cenu poroty si odnesl snímek American Honey. V sekci Un Certain Regard letos soutěžilo 18 filmů. Hlavní cenu si odneslo sportovní drama z Finska Hymyilevä mies nasnímané černobílou kamerou. Pro jeho režiséra Juho Kuosmanena to nebylo první ocenění z Cannes. Získal na tomto festivalu ocenění už v letech 2010 a 2008 ze soutěžní části Cinefondation. Cenu poroty Un Ceratin Regard 69. ročníku získalo japonské drama Fuchi ni tatsu. Za nejlepší režii byl oceněn Matt Ross, který se soutěžního klání účastnil s filmem Captain Fantastic. Zvláštní ocenění získal francouzsko-japonský animovaný snímek La tortue rouge na kterém spolupracovalo věhlasné japonské animační studio Ghibli.
Zlatá palma |
Velká cena |
Nejlepší režie |
Nejlepší herec |
Nejlepší herečka |
Nejlepší scénář |
Cena poroty |
Cena mezinárodní kritiky - F.I.P.R.E.S.C.I. |
Všechny kategorie
2015 - 68th Cannes Film Festival
68. ročník byl výjimečný, zejména pokud hovoříme o udělení čestné Zlaté palmy. Tu obdržela francouzská režisérka a scénáristka, výrazná představitelka francouzské Nové vlny, Agnès Varda. Toto ocenění bylo uděleno dosud jen třikrát a to režisérům se světovým renomé, kteří však nikdy neobdrželi tradiční Zlatou palmu. Agnès Varda se tak jako první žena připojila ke svým mužským kolegům, režijním velikánům Woodymu Allenovi, Clintu Eastwoodovi a Bernardu Bertoluccimu.
V roce 2015 se poprvé v historii festivalu v čele poroty objevují dvě osoby. Jde o logický a nezbytný krok, neboť právo řídit porotu na tomto prestižním festivalu připadlo světoznámé sourozenecké tvůrčí dvojici, Ethanu a Joelu Coenovi, jež by bylo velmi obtížné oddělit. V porotě se setkali s neméně slavnými režisérskými kolegy, Mexičanem Guillermo del Torem či kanadským supertalentem Xavierem Dolanem. Ženskou část poroty reprezentovala např. domácí herecká ikona Sophie Marceau či americká herečka Sienna Miller. Post předsedkyně poroty "Un Certain Regard" zastávala italská herečka Isabella Rossellini. Velké pocty zopakovat si funkci patrona ceremonií se dostalo herci Lambertu Wilsonovi. Po roce se tedy opět ujal úkolu slavnostního zahájení i ukončení festivalu. Nejen on měl jistě radost z domácího úspěchu - Zlatá palma zůstala tentokrát ve Francii, nejvyšší ocenění získal snímek Dheepan uznávaného francouzského režiséra Jacquese Audiarda.
Zlatá palma |
Velká cena |
Nejlepší režie |
Nejlepší herec |
Nejlepší herečka |
Nejlepší scénář |
Cena poroty |
|
Všechny kategorie
2014 - 67th Cannes Film Festival
67. ročník cannského festivalu v roce 2014 byl od začátku provázen bouřlivými emocemi. Za zahajovací snímek festivalu bylo zvoleno životopisné drama o herecké ikoně a následně monacké kněžně Grace, kněžna monacká. Film byl již během natáčení bedlivě sledován a ocitnul se tak pod ostřížím dohledem novinářů, kritiků i fanoušků. V Cannes byl snímek vypískán a doslova strhán. Velkou kontroverzi vyvolal film amerického režiséra Abela Ferrariho Welcome to New York. Ten se zjevně inspiroval skandálem bývalého prezidenta Mezinárodního měnového fondu a horkého francouzského prezidentského kandidáta Dominiqua Strausse-Kahna, jemuž politicky zlomilo vaz nařčení ze znásilnění černošské pokojské v luxusním hotelu v New Yorku. Film nebyl pojat jako soutěžní, ale byl na festivalu promítán. Strauss-Kahn na to zareagoval vznesením žaloby. Po pěti letech se v čele poroty objevuje žena, konkrétně australská režisérka Jane Campion. Řady porotců dále rozšířili např. mexický herec Gael Garcia Bernal, francouzská herečka Carole Bouquet či dánský režisér Nicolas Winding Refn. Porotě "Un Certain Regard" předsedal mexický režisér Pablo Trapero. Patronem ceremonií byl určen herec Lambert Wilson. V bouřlivém roce 2014 nakonec dominovalo turecké drama Winter Sleep, jež bylo ověnčeno Zlatou palmou. V hereckých kategoriích dominovali zkušení herci Timothy Spall a Julianne Moore.
Zlatá palma |
Velká cena |
Nejlepší režie |
Nejlepší herec |
Nejlepší herečka |
Nejlepší scénář |
Cena poroty |
|
Všechny kategorie
2013 - 66th Cannes Film Festival
V čele poroty pro celovečerní snímky stanul americký režisér Steven Spielberg, v rozhodování mu pomáhali např. francouzský herec Daniel Auteuil, čínský režisér Ang Lee či rakouský herec Christoph Waltz. Festival ovládnulo romantické drama o milostném vztahu dvou mladých dívek Život Adele, které vzbudilo i určitou kontroverzi kvůli několika explicitním erotickým scénám. Vítězství tohoto snímku podtrhuje hlavní téma lidské svobody, režisér Kechiche věnoval cenu svému vzoru, Claude Berrimu. Po českém úspěchu Zuzany Špidlové v roce 2009 s krátkometrážním snímkem Bába se v roce 2013 radoval z třetí ceny Cinéfondation slovenský filmař a výtvarník Matúš Vizár, již získal za svoji absolventskou práci a debutový film Pandy. Filmová Amélie, slavná francouzská herečka Audrey Tautou se v roce 2013 zhostila úlohy patronky ceremonií.
Zlatá palma |
Velká cena |
Nejlepší režie |
Nejlepší herec |
Nejlepší herečka |
Nejlepší scénář |
Cena poroty |
|
Všechny kategorie
2012 - 65th Cannes Film Festival
Porota pro celovečerní snímky byla v roce 2012 velmi pestře složena a díky ní se přepisovala historie celého festivalu. Členem poroty se totiž stal vůbec poprvé v dějinách módní návrhář, konkrétně Jean-Paul Gaultier. Porotě předsedal italský režisér a herec Nanni Moretti, vedle něj usedla německá herečka Diane Kruger, její francouzská kolegyně Emmanuelle Devos a dokonce bývalý haitský ministr kultury Raoul Peck. Festival si podmanil německý režisér Michael Haneke se svojí dramatickou studií o stárnutí Láska. Vrátil se tak na cannské výsluní po třech letech, kdy zde zvítězil s předchozím snímkem Bílá stuha. Patronkou ceremonií na cannském festivalu pro rok 2012 byla argentinská herečka Bérénice Bejo.
Zlatá palma |
Velká cena |
Nejlepší režie |
Nejlepší herec |
Nejlepší herečka |
Nejlepší scénář |
Cena poroty |
|
Všechny kategorie
2011 - 64th Cannes Film Festival
Rok 2011 znamenal předsedání Roberta de Niro hlavní porotě, spolu s ním v porotě usedli jeho hollywoodští kolegové Jude Law a Uma Thurman. Porotu "Un Certain Regard" vedl balkánský filmový a hudební mág Emir Kusturica. Zlatá palma byla udělena snímku Strom života v režijním podání jednoho z nejsvéraznějších režisérských bardů, Terrence Malicka. O největší rozruch se na festivalu postaral dánský provokatér Lars von Trier, jenž na tiskové konferenci vystoupil s mnohoznačným prohlášením směrem k Adolfu Hitlerovi a Židům. Správní rada festivalu jej následně označila za nežádoucí osobu, jeho snímek Melancholia však ponechala v soutěži. Ten dokonce bodoval díky výkonu Kirsten Dunst, jež si odnesla cenu za nejlepší ženský výkon v hlavní roli. Talentovaná francouzská herečka a režisérka Mélanie Laurent přijala funkci patronky ceremonií cannského festivalu v roce 2011.
Zlatá palma |
Velká cena |
Nejlepší režie |
Nejlepší herec |
Nejlepší herečka |
Nejlepší scénář |
Cena poroty |
|
Všechny kategorie
2010 - 63rd Cannes Film Festival
V roce 2010 se v čele poroty objevil americký režisér Tim Burton. V roli porotců mu zdatně sekundovali herec Benicio del Toro, francouzský spisovatel, scénarista a režisér Emmanuel Carrère či britská herečka Kate Beckinsale. Porotě "Un Certain Regard" předsedala francouzská režisérka Claire Denis. Oficiální tváří festivalu se stala francouzská herecká ikona Juliette Binoche, jež na plakátu potvrzuje svoji éteričnost s magickým štětcem. Shodou okolností si Binoche v tomto roce odvezla z Cannes cenu za nejlepší ženský herecký výkon ve snímku Věrná kopie. Po jedenácti letech si Kristin Scott Thomas zopakovala funkci patronky ceremonií.
Zlatá palma |
Velká cena |
Nejlepší režie |
Nejlepší herec |
Nejlepší herečka |
Nejlepší scénář |
Cena poroty |
|
Všechny kategorie
2009 - 62nd Cannes Film Festival
V roce 2009 porotě předsedala francouzská herečka Isabelle Huppert, po jejímž boku usedla italská herečka Asia Argento, britský spisovatel s pákistánskými kořeny Hanif Kureishi či americká herečka Robin Wright. Porotě "Un Certain Regard" předsedal italský režisér Paolo Sorrentino. Porotu si podmanil německý režisér Michael Haneke se svým drsným dramatem Bílá stuha. Pod Hanekeho režijní taktovkou se dvakrát objevila sama předsedkyně poroty Huppert, v kontroverzní Pianistce a Času vlků. Při předávání cen Haneke ve svém proslovu uvedl, že v daný okamžik je velmi šťastný. Toto tvrzení je velmi překvapující s ohledem na jeho skeptické výroky na téma štěstí i na jeho samotnou filmografii, jež pozitivními snímky nepřekypuje. Velké pozdvižení způsobil známý provokatér Lars von Trier se svým snímkem Antikrist. Rozdělil diváky i kritiky na dva nesmiřitelné tábory. Ekumenická porota poprvé v historii festivalu udělila anticenu právě tomuto filmu. Předseda ekumenické poroty Radu Mihaileanu toto rozhodnutí označil za jednomyslný verdikt kritizující mysogynii, jež z filmu údajně čiší. Česká republika na sebe upozornila díky krátkometrážnímu snímku Bába režisérky Zuzany Špidlové, snachy dřívějšího českého předsedy vlády, Vladimíra Špidly. Špidlová získala první cenu v sekci Cinéfondation věnované krátkometrážním snímkům studentů filmu z celého světa. Patron ceremonií zůstal od roku 2008 nezměněn, tuto funkci i v roce 2009 zastával francouzský herec Edouard Baer.
Zlatá palma |
Velká cena |
Nejlepší režie |
Nejlepší herec |
Nejlepší herečka |
Nejlepší scénář |
Cena poroty |
|
Všechny kategorie
2008 - 61st Cannes Film Festival
V roce 2008 se do čela poroty postavil známý bouřlivák, americký herec a režisér Sean Penn. Vedle něj v porotě usedly další významné osobnosti hereckého nebe - mexický režisér Alfonso Cuarón, populární herečka Natalie Portman, její rumunská kolegyně Alexandra Maria Lara či íránská režisérka Marjane Satrapi. Porotu Un Certain Regard vedl německý režisér Fatih Akin. Právě se sekcí Un Certain Regard se pojí zajímavost ročníku 2008, dle vyjádření Fatiha Akina, požádala porota direktorát festivalu o možnost udělit v rámci této specifické sekce dvě ocenění navíc. Šlo o cenu "Coup de Coeur" poroty pro německý snímek Sedmé nebe a cenu KO pro dokument věnovaný kontroverznímu boxeru Miku Tysonovi. Po Vincentu Casselovi se druhým mužem v roli patrona ceremonií v historii cannského festivalu stal francouzský herec Edouard Baer.
Zlatá palma |
Velká cena |
Nejlepší režie |
Nejlepší herec |
Nejlepší herečka |
Nejlepší scénář |
Cena poroty |
|