Ocenění

2018 - 71st Cannes Film Festival

71. ročník byl zahájen snímkem Oscary ověnčeného Asghara Farhadiho Všichni to vědí, jemuž vévodí slavný španělský herecký pár Penélope Cruz a Javier Bardem. Česká stopa byla výrazně znát v úvodu festivalu díky poctě nedávno zesnulému českému režisérskému velikánovi Miloši Formanovi v podobě promítání restaurované verze Hoří, má panenko. Tento film nese výraznou symboliku, měl být promítán v Cannes v roce 1968, ale tehdejší ročník byl kvůli revolučním nepokojům zrušen. Formanův průlomový snímek se ale do francouzské distribuce nakonec dostal díky podpoře francouzských ikon Clauda Berriho a Françoise Truffauta.

V kontextu celosvětové kampaně #MeToo pravděpodobně nikoho nepřekvapilo, že do čela poroty usedla žena, konkrétně australská herečka Cate Blanchett. Ženy v porotě dominovaly, vedle Blanchett v ní usedly např. americká herečka Kristen Stewart či domácí hvězda Léa Seydoux. Mužské barvy v porotě hájili kupříkladu kanadský režisér Denis Villeneuve nebo francouzský tvůrce sociálních dramat Robert Guédiguian. Porotě v kategorii "Un Certain Regard" předsedal portorický rodák, herec a režisér Benicio Del Toro.

71. ročník se rovněž nesl ve znamení velkého návratu – v roce 2011 se o největší kontroverzi postaral svými mnohoznačnými výroky o Adolfu Hitlerovi a Židech známý dánský provokatér Lars von Trier, který byl následně označen za nežádoucí osobu. V roce 2018 se von Trier v Cannes připomenul novým počinem The House That Jack Built, jejž představil společně s Mattem Dillonem, který v něm ztvárnil hlavní mužskou roli.

Zlatou palmu v roce 2018 získal japonský snímek Manbiki kazoku. S Velkou cenou zabodoval americký afroamerický režisér Spike Lee se svým nejnovějším počinem BlacKkKlansman. Po celosvětově úspěšné Idě se po pěti letech vrací na výsluní polský režisér a scénárista Paweł Pawlikowski, jenž si z Cannes odváží cenu za režii za film Studená válka. Příznivce ženských umělkyň potěšila libanonská herečka, režisérka a scénáristka, jež si svým dramatem Cafarnaúm vysloužila Cenu poroty.

Zlatá palma

Velká cena

Nejlepší režie

Nejlepší herec

Nejlepší herečka

Nejlepší scénář

Cena poroty


2017 - 70th Cannes Film Festival

Jubilejní 70. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes byl završen vyhlášením nositelů prestižních ocenění v neděli 28.5. Úvodní i závěrečná ceremonie festivalu se konala za účasti patronky tohoto ročníku a to herečky Monicy Bellucci. Pocty bylo dopřáno i režiséru Arnaudu Desplechinovi, protože jeho letošní snímek Les fantômes d'Ismaël byl otevíracím filmem festivalu. Zvláštní cenou k 70. ročníku byla odměněna Nicole Kidman. Hlavní porota byla letos velmi hvězdná. Předsedou byl režisér Pedro Almodovar a v porotě měl osm členů a co jméno to pojem filmového světa: Maren Ade, Jessica Chastain, Fan Bingbing, Agnes Jaoui, Chan-wok Park, Will Smith, Paolo Sorrentino a Gabriel Yared. Letos vznikla kontroverze díky Netflixu, ktery měl v soutěži tři filmy a dal jasně najevo, že nehodlá ani jeden z nich pustit na plátna kin, což vyvolalo spoustu reakcí a i samotný předseda poroty Pedro Almodovar tím byl rozhořčen a prohlásil, že si nedovede představit, že by v případě vítězství Zlaté palmy nebyl film následně promítán na velkém plátně. V soutěžní sekci Un Certain Regard byla letos předsedkyní poroty herečka Uma Thurman. Ta měla k sobě čtyři členy poroty a jedním z nich byl i umělecký ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Karel Och.

 

V hlavní soutěžní sekci o Zlatou palmu soutěžilo 19 filmů. Zlatá palma letos putuje do Švédska za film The Square režiséra Ruben Östlunda. Velkou cenu a cenu mezinárodní kritiky FIPRESCI získalo francouzské drama 120 battements par minute. Nejlepší režisérkou se stala Sofia Coppola za svůj film The Beguiled. Nejlepším hercem byl zvolen Joaquin Phoenix za svou roli ve filmu You Were Never Really Here. Film navíc získal i cenu za nejlepší scénář. Nejlepší herečkou se stala Diane Kruger za své vystoupení ve filmu Aus dem Nichts. V sekci Un Certain Regard letos opět soutěžilo 18 filmů a letos byl v soutěži se slovensko-maďarsko-českou stoupou snímek OUT, který si ale žádnou cenu nevysloužil. Vítězným filmem se stalo íránské drama Lerd. Cena poroty putuje do Mexika za film Las hijas de Abril. Cenou pro nejlepší herečku byla oceněna Jasmine Trinca, za své vystoupení ve filmu Fortunata. Cenu za nejlepší režii obdržel Taylor Sheridan za film Wind River. Mezinárodní kritika ocenila ze sekce Un Certain Regard film Tesnota

Zlatá palma

Velká cena

Nejlepší režie

Nejlepší herec

Nejlepší herečka

Nejlepší scénář

Cena poroty

Cena mezinárodní kritiky - F.I.P.R.E.S.C.I.

Všechny kategorie

Zlatá palma
Čtverec (Ruben Östlund)
Den poté (Sang-soo Hong)
Dobrý časy (Benny Safdie, Josh Safdie)
Dvojitý milenec (François Ozon)
Happy End (Michael Haneke)
Krotká (Sergej Loznica)
Měsíc Jupitera (Kornél Mundruczó)
Nemilovaní (Andrej Zvjagincev)
Nikdys nebyl (Lynne Ramsay)
Obávaný (Michel Hazanavicius)
Odnikud (Fatih Akin)
Okja (Joon-ho Bong)
Oklamaný (Sofia Coppola)
Okouzlení (Todd Haynes)
Rodin (Jacques Doillon)
The Meyerowitz Stories (New and Selected) (Noah Baumbach)
Zabití posvátného jelena (Yorgos Lanthimos)
Záře (Naomi Kawase)
120 BPM (Robin Campillo)
Čestná Zlatá palma
Jeffrey Katzenberg
Velká cena
120 BPM (Robin Campillo)
Nejlepší režie
Sofia Coppola (Oklamaný)
Nejlepší herec
Joaquin Phoenix (Nikdys nebyl)
Nejlepší herečka
Diane Kruger (Odnikud)
Nejlepší scénář
Lynne Ramsay (Nikdys nebyl)
Efthymis Filippou, Yorgos Lanthimos (Zabití posvátného jelena)
Cena poroty
Nemilovaní (Andrej Zvjagincev)
Cena ekumenické poroty
Záře (Naomi Kawase)
Cena k 70. výročí
Nicole Kidman
Cena "Un Certain Regard"
Neústupný (Mohammad Rasoulof)
Abriliny dcery (Michel Franco)
Barbara (Mathieu Amalric)
En attendant les hirondelles (Karim Moussaoui)
Fortunata (Sergio Castellitto)
Kráska a psi (Kaouther Ben Hania)
La Novia del Desierto (Cecilia Atán, Valeria Pivato)
Lekce (Laurent Cantet)
Lu guo wei lai (Rui Jun Li)
Out (György Kristóf)
Paula (Léonor Séraille)
Posoki (Stephan Komandarev)
Po válce (Annarita Zambrano)
Sanpo suru šinrjakuša (Kijoši Kurosawa)
Summit (Santiago Mitre)
Těsnota (Kantemir Balagov)
Western (Valeska Grisebach)
Wind River (Taylor Sheridan)
Cena poroty - Un Certain Regard
Abriliny dcery (Michel Franco)
Nejlepší herečka - Un Certain Regard
Fortunata (Jasmine Trinca)
Nejlepší režie - Un Certain Regard
Taylor Sheridan (Wind River)
Cena za poetičnost filmu
Barbara (Mathieu Amalric)
Cena mezinárodní kritiky - F.I.P.R.E.S.C.I.
120 BPM (Robin Campillo)
Cena mezinárodní kritiky - F.I.P.R.E.S.C.I. v rámci "Un Certain Regard"
Těsnota (Kantemir Balagov)
Zlatá kamera
Paula (Léonor Séraille)
Zlatá palma za krátkometrážní snímek
Vlídná je noc (Qiu Yang)
Zvláštní uznání za krátkometrážní snímek
Strop (Teppo Airaksinen)
První cena Cinéfondation
Paul est là (Valentina Maurel)
Druhá cena Cinéfondation
Zvíře (Bahman Ark)
Třetí cena Cinéfondation
Deux égarés sont morts (Tommaso Usberti)

2016 - 69th Cannes Film Festival

69. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes provázel jako patron francouzský herec Laurent Lafitte v úvodním i závěrečném ceremoniál festivalu. Velké pocty se dostalo režiséru Woody Allenovi, jehož letošní film Café Society, se stal otvíracím snímkem festivalu. Novým držitelem čestné Zlaté palmy se stal francouzský herec Jean-Pierre Léaud. Předsedou poroty hlavní soutěže byl australský filmový režisér George Miller, jenž v loňském roce uchvátil svět novým zpracováním Šíleného Maxe. V rozhovoru během festivalu se jej zeptali co je obtížnější zda vést filmový štáb a nebo festivalovou porotu. Odpověděl, že ve filmovém štábu je na to mnohem více lidí. Ale v roli předsedy poroty se cítil jako rodič, který vzal děti na filmovou dovolenou. Pochvaloval si, že členové poroty jsou úžasní lidé a měli jasné představy ve svých názorech na jednotlivé filmy a rád by s nimi strávil mnohem více času. V porotě mu svým úsudkem pomáhali mimo jiné herci Donald Sutherland a Mads Mikkelsen, nebo herečky Kirsten Dunst a Vanessa Paradis. Dále například francouzský filmový režisér Arnaud Desplechin. Předsedkyní poroty soutěžní sekce Un Certain Regard byla tentokrát švýcarská herečka Marthe Keller.

 

V hlavní soutěžní sekci o Zlatou palmu soutěžilo 21 filmů. Svou již druhou Zlatou palmu získal Ken Loach za film I, Daniel Blake. Velkou cenu získal miláček Francie Xavier Dolan za Juste la fin du monde. Film si odnesl i ocenění od ekumenické poroty. O nejlepší režii se tentokráte postarali hned dva režiséři. Cristian Mungiu obdržel toto ocenění za rumunský snímek Bacalaureat a Olivier Assayas za film Personal Shopper. Cena za nejlepší mužský herecký výkon poputuje do Íránu díky herci Shahab Hosseini a cena pro nejlepší herečku poputuje na Filipíny díky herečce Jaclyn Jose. Cenu poroty si odnesl snímek American Honey. V sekci Un Certain Regard letos soutěžilo 18 filmů. Hlavní cenu si odneslo sportovní drama z Finska Hymyilevä mies nasnímané černobílou kamerou. Pro jeho režiséra Juho Kuosmanena to nebylo první ocenění z Cannes. Získal na tomto festivalu ocenění už v letech 2010 a 2008 ze soutěžní části Cinefondation. Cenu poroty Un Ceratin Regard 69. ročníku získalo japonské drama Fuchi ni tatsu. Za nejlepší režii byl oceněn Matt Ross, který se soutěžního klání účastnil s filmem Captain Fantastic. Zvláštní ocenění získal francouzsko-japonský animovaný snímek La tortue rouge na kterém spolupracovalo věhlasné japonské animační studio Ghibli.

Zlatá palma

Velká cena

Nejlepší režie

Nejlepší herec

Nejlepší herečka

Nejlepší scénář

Cena poroty

Cena mezinárodní kritiky - F.I.P.R.E.S.C.I.

Všechny kategorie

Zlatá palma
Já, Daniel Blake (Ken Loach)
American Honey (Andrea Arnold)
Aquarius (Kleber Mendonça Filho)
Elle (Paul Verhoeven)
Je to jen konec světa (Xavier Dolan)
Julieta (Pedro Almodóvar)
Kameny bolesti (Nicole Garcia)
Klient (Asghar Farhadi)
Komorná (Chan-wook Park)
Líná zátoka (Bruno Dumont)
Loving (Jeff Nichols)
Ma' Rosa (Brillante Mendoza)
Neon Demon (Nicolas Winding Refn)
Neznámá dívka (Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne)
Paterson (Jim Jarmusch)
Personal Shopper (Olivier Assayas)
Poslední tvář (Sean Penn)
Sieranevada (Cristi Puiu)
Stát pevně (Alain Guiraudie)
Toni Erdmann (Maren Ade)
Zkouška dospělosti (Cristian Mungiu)
Čestná Zlatá palma
Jean-Pierre Léaud
Velká cena
Je to jen konec světa (Xavier Dolan)
Nejlepší režie
Olivier Assayas (Personal Shopper)
Cristian Mungiu (Zkouška dospělosti)
Nejlepší herec
Shahab Hosseini (Klient)
Nejlepší herečka
Jaclyn Jose (Ma' Rosa)
Nejlepší scénář
Asghar Farhadi (Klient)
Cena poroty
American Honey (Andrea Arnold)
Cena ekumenické poroty
Je to jen konec světa (Xavier Dolan)
Zvláštní uznání ekumenické poroty
American Honey (Andrea Arnold)
Já, Daniel Blake (Ken Loach)
Cena "Un Certain Regard"
Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho (Juho Kuosmanen)
Červená želva (Michaël Dudok de Wit)
Harmonium (Kódži Fukada)
Inverze (Behnam Behzadi)
Katův učeň (Boo Junfeng)
Konflikt (Mohamed Diab)
La larga noche de Francisco Sanctis (Francisco Márquez, Andrea Testa)
Me'ever Laharim vehagvaot (Eran Kolirin)
Mezipřistání (Delphine Coulin, Muriel Coulin)
(M)učedník (Kirill Serebrennikov)
Omor Shakhsiya (Maha Haj)
Pericle il nero (Stefano Mordini)
Po bouři (Hirokazu Kore'eda)
Přeměna (Michael O'Shea)
Psi (Bogdan Mirică)
Tanečnice (Stéphanie Di Giusto)
Tohle je náš svět (Matt Ross)
Za každou cenu (David Mackenzie)
Cena poroty - Un Certain Regard
Harmonium (Kódži Fukada)
Nejlepší režie - Un Certain Regard
Matt Ross (Tohle je náš svět)
Nejlepší scénář - Un Certain Regard
Delphine Coulin, Muriel Coulin (Mezipřistání)
Zvláštní cena "Un Certain Regard"
Červená želva (Michaël Dudok de Wit)
Cena mezinárodní kritiky - F.I.P.R.E.S.C.I.
Toni Erdmann (Maren Ade)
Cena mezinárodní kritiky - F.I.P.R.E.S.C.I. v rámci "Un Certain Regard"
Psi (Bogdan Mirică)
Zlatá kamera
Božské (Houda Benyamina)
Zlatá palma za krátkometrážní snímek
Timecode (Juanjo Giménez Peña)
Zvláštní uznání za krátkometrážní snímek
Dívka, která tančila s ďáblem (João Paulo Miranda Maria)
První cena Cinéfondation
Anna (Or Sinai)
Druhá cena Cinéfondation
In the Hills (Hamid Ahmadi)
Třetí cena Cinéfondation
Divné zvuky (studentský film) (Nádja Andrasev)
La culpa, probablemente (Michael Labarca)

2015 - 68th Cannes Film Festival

68. ročník byl výjimečný, zejména pokud hovoříme o udělení čestné Zlaté palmy. Tu obdržela francouzská režisérka a scénáristka, výrazná představitelka francouzské Nové vlny, Agnès Varda. Toto ocenění bylo uděleno dosud jen třikrát a to režisérům se světovým renomé, kteří však nikdy neobdrželi tradiční Zlatou palmu. Agnès Varda se tak jako první žena připojila ke svým mužským kolegům, režijním velikánům Woodymu Allenovi, Clintu Eastwoodovi a Bernardu Bertoluccimu.

V roce 2015 se poprvé v historii festivalu v čele poroty objevují dvě osoby. Jde o logický a nezbytný krok, neboť právo řídit porotu na tomto prestižním festivalu připadlo světoznámé sourozenecké tvůrčí dvojici, Ethanu a Joelu Coenovi, jež by bylo velmi obtížné oddělit. V porotě se setkali s neméně slavnými režisérskými kolegy, Mexičanem Guillermo del Torem či kanadským supertalentem Xavierem Dolanem. Ženskou část poroty reprezentovala např. domácí herecká ikona Sophie Marceau či americká herečka Sienna Miller. Post předsedkyně poroty "Un Certain Regard" zastávala italská herečka Isabella Rossellini. Velké pocty zopakovat si funkci patrona ceremonií se dostalo herci Lambertu Wilsonovi. Po roce se tedy opět ujal úkolu slavnostního zahájení i ukončení festivalu. Nejen on měl jistě radost z domácího úspěchu - Zlatá palma zůstala tentokrát ve Francii, nejvyšší ocenění získal snímek Dheepan uznávaného francouzského režiséra Jacquese Audiarda.

Zlatá palma

Velká cena

Nejlepší režie

Nejlepší herec

Nejlepší herečka

Nejlepší scénář

Cena poroty

Všechny kategorie

Zlatá palma
Dheepan (Jacques Audiard)
Assassin (Siao-sien Chou)
Carol (Todd Haynes)
Hlasitější než bomby (Joachim Trier)
Humr (Yorgos Lanthimos)
Chronic (Michel Franco)
I hory mohou odejít (Zhangke Jia)
Macbeth (Justin Kurzel)
Marguerite a Julien (Valérie Donzelli)
Mia madre (Nanni Moretti)
Mládí (Paolo Sorrentino)
Můj král (Maïwenn)
Naše malá sestra (Hirokazu Kore'eda)
Pohádka pohádek (Matteo Garrone)
Saulův syn (László Nemes)
Sicario: Nájemný vrah (Denis Villeneuve)
The Sea of Trees (Gus Van Sant)
Valley of Love (Guillaume Nicloux)
Zákon trhu (Stéphane Brizé)
Čestná Zlatá palma
Agnès Varda
Velká cena
Saulův syn (László Nemes)
Nejlepší režie
Siao-sien Chou (Assassin)
Nejlepší herec
Vincent Lindon (Zákon trhu)
Nejlepší herečka
Rooney Mara (Carol)
Emmanuelle Bercot (Můj král)
Nejlepší scénář
Michel Franco (Chronic)
Cena poroty
Humr (Yorgos Lanthimos)
Cena ekumenické poroty
Mia madre (Nanni Moretti)
Cena "Un Certain Regard"
Berani (Grímur Hákonarson)
Alias Maria (José Luis Rugeles)
An - Zen a lívanečky (Naomi Kawase)
Cesta na pobřeží (Kijoši Kurosawa)
Druhá strana (Roberto Minervini)
Chauthi Koot (Gurvinder Singh)
Jsem voják (Laurent Larivière)
Las elegidas (David Pablos)
Láska z Khon Kaen (Apichatpong Weerasethakul)
Madonna (Su-won Shin)
Maryland (Alice Winocour)
Masaan (Neeraj Ghaywan)
Moorwehan (Seung-wook Oh)
Nahid (Ida Panahandeh)
O patro níž (Radu Muntean)
Ovečka (Yared Zeleke)
Poklad (Corneliu Porumboiu)
Taklub (Brillante Mendoza)
Úpal (Dalibor Matanić)
Cena poroty - Un Certain Regard
Úpal (Dalibor Matanić)
Nejlepší režie - Un Certain Regard
Kijoši Kurosawa (Cesta na pobřeží)
Un Certain Talent - Un Certain Regard
Poklad (Corneliu Porumboiu)
Prix de l´avenir - Un Certain Regard
Masaan (Neeraj Ghaywan)
Nahid (Ida Panahandeh)
Zlatá kamera
Země a stín (César Augusto Acevedo)
Zlatá palma za krátkometrážní snímek
Waves '98 (Ely Dagher)
První cena Cinéfondation
Share (Pippa Bianco)
Druhá cena Cinéfondation
Padlé královny (Ignacio Juricic)
Třetí cena Cinéfondation
Erkinův návrat (Marija Guskova)
Victor XX (Ian Garrido López)

2014 - 67th Cannes Film Festival

67. ročník cannského festivalu v roce 2014 byl od začátku provázen bouřlivými emocemi. Za zahajovací snímek festivalu bylo zvoleno životopisné drama o herecké ikoně a následně monacké kněžně Grace, kněžna monacká. Film byl již během natáčení bedlivě sledován a ocitnul se tak pod ostřížím dohledem novinářů, kritiků i fanoušků. V Cannes byl snímek vypískán a doslova strhán. Velkou kontroverzi vyvolal film amerického režiséra Abela Ferrariho Welcome to New York. Ten se zjevně inspiroval skandálem bývalého prezidenta Mezinárodního měnového fondu a horkého francouzského prezidentského kandidáta Dominiqua Strausse-Kahna, jemuž politicky zlomilo vaz nařčení ze znásilnění černošské pokojské v luxusním hotelu v New  Yorku. Film nebyl pojat jako soutěžní, ale byl na festivalu promítán. Strauss-Kahn na to zareagoval vznesením žaloby. Po pěti letech se v čele poroty objevuje žena, konkrétně australská režisérka Jane Campion. Řady porotců dále rozšířili např. mexický herec Gael Garcia Bernal, francouzská herečka Carole Bouquet či dánský režisér Nicolas Winding Refn. Porotě "Un Certain Regard" předsedal mexický režisér Pablo Trapero. Patronem ceremonií byl určen herec Lambert Wilson. V bouřlivém roce 2014 nakonec dominovalo turecké drama Winter Sleep, jež bylo ověnčeno Zlatou palmou. V hereckých kategoriích dominovali zkušení herci Timothy Spall a Julianne Moore.

Zlatá palma

Velká cena

Nejlepší režie

Nejlepší herec

Nejlepší herečka

Nejlepší scénář

Cena poroty

Všechny kategorie

Zlatá palma
Zimní spánek (Nuri Bilge Ceylan)
Divoké historky (Damián Szifrón)
Dva dny, jedna noc (Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne)
Hledání (Michel Hazanavicius)
Hon na lišku (Bennett Miller)
Jimmyho tančírna (Ken Loach)
Leviatan (Andrej Zvjagincev)
Mami! (Xavier Dolan)
Mapy ke hvězdám (David Cronenberg)
Mr. Turner (Mike Leigh)
Queen of the Night (Atom Egoyan)
Saint Laurent (Bertrand Bonello)
Sbohem jazyku (Jean-Luc Godard)
Síla života (Tommy Lee Jones)
Sils Maria (Olivier Assayas)
Timbuktu (Abderrahmane Sissako)
Utiš vodu (Naomi Kawase)
Zázraky (Alice Rohrwacher)
Velká cena
Zázraky (Alice Rohrwacher)
Nejlepší režie
Bennett Miller (Hon na lišku)
Nejlepší herec
Timothy Spall (Mr. Turner)
Nejlepší herečka
Julianne Moore (Mapy ke hvězdám)
Nejlepší scénář
Oleg Něgin, Andrej Zvjagincev (Leviatan)
Cena poroty
Mami! (Xavier Dolan)
Sbohem jazyku (Jean-Luc Godard)
Cena ekumenické poroty
Timbuktu (Abderrahmane Sissako)
Zvláštní uznání ekumenické poroty
Krásné mládí (Jaime Rosales)
Le sel de la Terre (Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders)
Zvláštní cena ekumenické poroty
Dva dny, jedna noc (Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne)
Cena "Un Certain Regard"
Bílý Bůh (Kornél Mundruczó)
Dívka u mých dveří (Jung July)
Harcheck mi headro (Keren Yedaya)
Hua xiang qu (Chao Wang)
Charlieho země (Rolf de Heer)
Jauja (Lisandro Alonso)
Krásné mládí (Jaime Rosales)
Láska šílená (Jessica Hausner)
Le sel de la Terre (Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders)
Lost River (Ryan Gosling)
Modrý pokoj (Mathieu Amalric)
Nepochopená (Asia Argento)
Party Girl (Marie Amachoukeli-Barsacq, Claire Burger, Samuel Theis)
Ptáci a lidé (Pascale Ferran)
Run (Philippe Lacôte)
Titli (Kanu Behl)
Vyšší moc (Ruben Östlund)
Xenia (Panos H. Koutras)
Zasněžený ráj (Andrew Hulme)
Zmizení Eleanor Rigbyové: Oni (Ned Benson)
Cena poroty - Un Certain Regard
Vyšší moc (Ruben Östlund)
Nejlepší herec - Un Certain Regard
David Gulpilil (Charlieho země)
Zvláštní cena "Un Certain Regard"
Le sel de la Terre (Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders)
Cena za celek - "Un Certain Regard"
Party Girl (Marie Amachoukeli-Barsacq, Claire Burger, Samuel Theis)
Zlatá kamera
Party Girl (Marie Amachoukeli-Barsacq, Claire Burger, Samuel Theis)
Zlatá palma za krátkometrážní snímek
Leidi (Simón Mesa Soto)
Zvláštní uznání za krátkometrážní snímek
Aïssa (Clément Tréhin-Lalanne)
Ano, milujeme (Hallvar Witzø)
První cena Cinéfondation
Skunk (Annie Silverstein)
Druhá cena Cinéfondation
Oh Lucy (Atsuko Hirayanagi)
Třetí cena Cinéfondation
Lievito madre (Fulvio Risuleo)
Širší perspektiva (studentský film) (Daisy Jacobs)

2013 - 66th Cannes Film Festival

V čele poroty pro celovečerní snímky stanul americký režisér Steven Spielberg, v rozhodování mu pomáhali např. francouzský herec Daniel Auteuil, čínský režisér Ang Lee či rakouský herec Christoph Waltz. Festival ovládnulo romantické drama o milostném vztahu dvou mladých dívek Život Adele, které vzbudilo i určitou kontroverzi kvůli několika explicitním erotickým scénám. Vítězství tohoto snímku podtrhuje hlavní téma lidské svobody, režisér Kechiche věnoval cenu svému vzoru, Claude Berrimu. Po českém úspěchu Zuzany Špidlové v roce 2009 s krátkometrážním snímkem Bába se v roce 2013 radoval z třetí ceny Cinéfondation slovenský filmař a výtvarník Matúš Vizár, již získal za svoji absolventskou práci a debutový film Pandy. Filmová Amélie, slavná francouzská herečka Audrey Tautou se v roce 2013 zhostila úlohy patronky ceremonií.

Zlatá palma

Velká cena

Nejlepší režie

Nejlepší herec

Nejlepší herečka

Nejlepší scénář

Cena poroty

Všechny kategorie

Zlatá palma
Život Adèle (Abdellatif Kechiche)
Borgman (Alex van Warmerdam)
Dotek hříchu (Zhangke Jia)
Grigris (Mahamat-Saleh Haroun)
Heli (Amat Escalante)
Jaký otec, takový syn (Hirokazu Kore'eda)
Jen Bůh odpouští (Nicolas Winding Refn)
Jen 17 (François Ozon)
Jimmy P. (Arnaud Desplechin)
Liberace! (TV film) (Steven Soderbergh)
Michael Kohlhaas (Arnaud des Pallières)
Minulost (Asghar Farhadi)
Nebraska (Alexander Payne)
Přežijí jen milenci (Jim Jarmusch)
Slaměný štít (Takaši Miike)
The Immigrant (James Gray)
Velká nádhera (Paolo Sorrentino)
Venuše v kožichu (Roman Polanski)
V nitru Llewyna Davise (Ethan Coen, Joel Coen)
Zámek v Itálii (Valeria Bruni Tedeschi)
Velká cena
V nitru Llewyna Davise (Ethan Coen, Joel Coen)
Nejlepší režie
Amat Escalante (Heli)
Nejlepší herec
Bruce Dern (Nebraska)
Nejlepší herečka
Bérénice Bejo (Minulost)
Nejlepší scénář
Zhangke Jia (Dotek hříchu)
Cena poroty
Jaký otec, takový syn (Hirokazu Kore'eda)
Cena ekumenické poroty
Minulost (Asghar Farhadi)
Cena "Un Certain Regard"
Chybějící obraz (Rithy Panh)
As I Lay Dying (James Franco)
Bling Ring: Jako VIPky (Sofia Coppola)
Death March (Adolfo Alix Jr.)
Fruitvale (Ryan Coogler)
Grand Central (Rebecca Zlotowski)
Guo jie (Flora Lau)
Má hořkosladká zem (Hiner Saleem)
Miele (Valeria Golino)
Německý lékař Wakolda (Lucía Puenzo)
Neznámý od jezera (Alain Guiraudie)
Norte, konec historie (Lav Diaz)
Omar (Hany Abu-Assad)
Parchanti spí dobře (Claire Denis)
Rukopisy nehoří (Mohammad Rasoulof)
Sarah préfère la course (Chloé Robichaud)
Tore tančí (Katrin Gebbe)
Zlatá klec (Diego Quemada-Diez)
Cena poroty - Un Certain Regard
Omar (Hany Abu-Assad)
Nejlepší režie - Un Certain Regard
Alain Guiraudie (Neznámý od jezera)
Un Certain Talent - Un Certain Regard
Zlatá klec (Diego Quemada-Diez)
Prix de l´avenir - Un Certain Regard
Fruitvale (Ryan Coogler)
Zlatá kamera
Ilo Ilo (Anthony Chen)
Zlatá palma za krátkometrážní snímek
Bezpečí (Byoung-Gon Moon)
Zvláštní uznání za krátkometrážní snímek
Údolí velryb (Guðmundur Arnar Guðmundsson)
37°4 S (Adriano Valerio)
Umělecko-technická cena "Vulcain" udělovaná Nejvyšší technickou komisí obrazu a zvuku
Mahamat-Saleh Haroun (Grigris)
První cena Cinéfondation
Jehla (Anahita Ghazvinizadeh)
Druhá cena Cinéfondation
En attendant le dégel (Sarah Hirtt)
Třetí cena Cinéfondation
În acvariu (studentský film) (Tudor Cristian Jurgiu)
Pandy (studentský film) (Matúš Vizár)

2012 - 65th Cannes Film Festival

Porota pro celovečerní snímky byla v roce 2012 velmi pestře složena a díky ní se přepisovala historie celého festivalu. Členem poroty se totiž stal vůbec poprvé v dějinách módní návrhář, konkrétně Jean-Paul Gaultier. Porotě předsedal italský režisér a herec Nanni Moretti, vedle něj usedla německá herečka Diane Kruger, její francouzská kolegyně Emmanuelle Devos a dokonce bývalý haitský ministr kultury Raoul Peck. Festival si podmanil německý režisér Michael Haneke se svojí dramatickou studií o stárnutí Láska. Vrátil se tak na cannské výsluní po třech letech, kdy zde zvítězil s předchozím snímkem Bílá stuha. Patronkou ceremonií na cannském festivalu pro rok 2012 byla argentinská herečka Bérénice Bejo.

Zlatá palma

Velká cena

Nejlepší režie

Nejlepší herec

Nejlepší herečka

Nejlepší scénář

Cena poroty

Všechny kategorie

Zlatá palma
Láska (Michael Haneke)
Andělský podíl (Ken Loach)
Až vyjde měsíc (Wes Anderson)
Bahno z Mississippi (Jeff Nichols)
Cosmopolis (David Cronenberg)
Holy Motors (Leos Carax)
Hon (Thomas Vinterberg)
Hra na lásku (Abbas Kiarostami)
Chuť peněz (Sang-soo Lim)
Ještě jste nic neviděli (Alain Resnais)
Na cestě (Walter Salles)
Na druhé straně kopců (Cristian Mungiu)
Na dřeň (Jacques Audiard)
Po bitvě (Yousry Nasrallah)
Post Tenebras Lux (Carlos Reygadas)
Ráj: Láska (Ulrich Seidl)
Reality Show (Matteo Garrone)
Reportér (Lee Daniels)
V jiné zemi (Sang-soo Hong)
V mlze (Sergej Loznica)
Zabít tiše (Andrew Dominik)
Země bez zákona (John Hillcoat)
Velká cena
Reality Show (Matteo Garrone)
Nejlepší režie
Carlos Reygadas (Post Tenebras Lux)
Nejlepší herec
Mads Mikkelsen (Hon)
Nejlepší herečka
Cosmina Stratan (Na druhé straně kopců)
Cristina Flutur (Na druhé straně kopců)
Nejlepší scénář
Cristian Mungiu (Na druhé straně kopců)
Cena poroty
Andělský podíl (Ken Loach)
Cena ekumenické poroty
Hon (Thomas Vinterberg)
Cena "Un Certain Regard"
Lucía, a co pak (Michel Franco)
Antiviral (Brandon Cronenberg)
Boží koně (Nabil Ayouch)
Confession d'un enfant du siècle (Sylvie Verheyde)
Děti Sarajeva (Aida Begic)
Elefante Blanco (Pablo Trapero)
Gimme the Loot (Adam Leon)
La Pirogue (Moussa Touré)
La Playa (Juan Andrés Arango Garcia)
Laurence Anyways (Xavier Dolan)
Lucía, a co pak (Michel Franco)
Miss Lovely (Ashim Ahluwalia)
Mystery (Ye Lou)
Přijít o rozum (Joachim Lafosse)
Renoir (Gilles Bourdos)
Student (Darežan Omirbajev)
Trois mondes (Catherine Corsini)
Velký večer (Benoît Delépine, Gustave Kervern)
11·25 jiketsu no hi: Mishima Yukio to wakamono-tachi (Kódži Wakamacu)
7 dní v Havaně (Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gaspar Noé, Elia Suleiman, Juan Carlos Tabío, Pablo Trapero)
Nejlepší herečka - Un Certain Regard
Laurence Anyways (Suzanne Clément)
Přijít o rozum (Émilie Dequenne)
Zvláštní uznání - Un Certain Regard
Aida Begic (Děti Sarajeva)
Zvláštní cena poroty - Un Certain Regard
Velký večer (Benoît Delépine, Gustave Kervern)
Zlatá kamera
Divoká stvoření jižních krajin (Benh Zeitlin)
Zlatá palma za krátkometrážní snímek
Beze slov (L. Rezan Yesilbas)
Umělecko-technická cena "Vulcain" udělovaná Nejvyšší technickou komisí obrazu a zvuku
Charlotte Bruus Christensen (Hon)
První cena Cinéfondation
Doroga na (Taisija Igumenceva)
Druhá cena Cinéfondation
Abigail (Matthew James Reilly)
Třetí cena Cinéfondation
Los anfitriones (Miguel Angel Moulet)

2011 - 64th Cannes Film Festival

Rok 2011 znamenal předsedání Roberta de Niro hlavní porotě, spolu s ním v porotě usedli jeho hollywoodští kolegové Jude Law a Uma Thurman. Porotu "Un Certain Regard" vedl balkánský filmový a hudební mág Emir Kusturica. Zlatá palma byla udělena snímku Strom života v režijním podání jednoho z nejsvéraznějších režisérských bardů, Terrence Malicka. O největší rozruch se na festivalu postaral dánský provokatér Lars von Trier, jenž na tiskové konferenci vystoupil s mnohoznačným prohlášením směrem k Adolfu Hitlerovi a Židům. Správní rada festivalu jej následně označila za nežádoucí osobu, jeho snímek Melancholia však ponechala v soutěži. Ten dokonce bodoval díky výkonu Kirsten Dunst, jež si odnesla cenu za nejlepší ženský výkon v hlavní roli. Talentovaná francouzská herečka a režisérka Mélanie Laurent přijala funkci patronky ceremonií cannského festivalu v roce 2011.

Zlatá palma

Velká cena

Nejlepší režie

Nejlepší herec

Nejlepší herečka

Nejlepší scénář

Cena poroty

Všechny kategorie

Zlatá palma
Strom života (Terrence Malick)
Drive (Nicolas Winding Refn)
Hanezu (Naomi Kawase)
Kluk na kole (Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne)
Kůže, kterou nosím (Pedro Almodóvar)
La Source des femmes (Radu Mihaileanu)
Le Havre (Aki Kaurismäki)
Máme papeže! (Nanni Moretti)
Melancholia (Lars von Trier)
Michael (Markus Schleinzer)
Musíme si promluvit o Kevinovi (Lynne Ramsay)
Nevěstinec (Bertrand Bonello)
Pater (Alain Cavalier)
Polisse (Maïwenn)
Poznámka pod čarou (Joseph Cedar)
Smrt samuraje (Takaši Miike)
Šípková Růženka (Julia Leigh)
Tady to musí být (Paolo Sorrentino)
Tenkrát v Anatolii (Nuri Bilge Ceylan)
The Artist (Michel Hazanavicius)
Čestná Zlatá palma
Bernardo Bertolucci
Velká cena
Kluk na kole (Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne)
Tenkrát v Anatolii (Nuri Bilge Ceylan)
Nejlepší režie
Nicolas Winding Refn (Drive)
Nejlepší herec
Jean Dujardin (The Artist)
Nejlepší herečka
Kirsten Dunst (Melancholia)
Nejlepší scénář
Joseph Cedar (Poznámka pod čarou)
Cena poroty
Polisse (Maïwenn)
Cena ekumenické poroty
Tady to musí být (Paolo Sorrentino)
Cena "Un Certain Regard"
Arirang (Ki-duk Kim)
Konečná uprostřed cesty (Andreas Dresen)
A co teď? (Nadine Labaki)
Bonsái (Cristián Jiménez)
Den, kdy přijíždí (Sang-soo Hong)
Hwanghae (Hong-jin Na)
Jelena (Andrej Zvjagincev)
Krása (Oliver Hermanus)
Lovec (Bakur Bakuradze)
Loverboy (Cătălin Mitulescu)
Martha Marcy May Marlene (Sean Durkin)
Ministr (Pierre Schoeller)
Miss Bala (Gerardo Naranjo)
Neklid (Gus Van Sant)
Oslo, 31. august (Joachim Trier)
Sbohem (Mohammad Rasoulof)
Sněhy Kilimandžára (Robert Guédiguian)
Stranou Satana (Bruno Dumont)
Tatsumi (Eric Khoo)
Toomelah (Ivan Sen)
Trabalhar Cansa (Marco Dutra, Juliana Rojas)
Nejlepší režie - Un Certain Regard
Mohammad Rasoulof (Sbohem)
Zvláštní cena poroty - Un Certain Regard
Jelena (Andrej Zvjagincev)
Zlatá kamera
Akáty (Pablo Giorgelli)
Zlatá palma za krátkometrážní snímek
Krajinou (Marina Vroda)
Cena poroty za krátkometrážní snímek
Badpakje 46 (Wannes Destoop)
První cena Cinéfondation
Dopis (Doroteya Droumeva)
Druhá cena Cinéfondation
Drari (Kamal Lazraq)
Třetí cena Cinéfondation
Noční lety (Tae-gyum Son)

2010 - 63rd Cannes Film Festival

V roce 2010 se v čele poroty objevil americký režisér Tim Burton. V roli porotců mu zdatně sekundovali herec Benicio del Toro, francouzský spisovatel, scénarista a režisér Emmanuel Carrère či britská herečka Kate Beckinsale. Porotě "Un Certain Regard" předsedala francouzská režisérka Claire Denis. Oficiální tváří festivalu se stala francouzská herecká ikona Juliette Binoche, jež na plakátu potvrzuje svoji éteričnost s magickým štětcem. Shodou okolností si Binoche v tomto roce odvezla z Cannes cenu za nejlepší ženský herecký výkon ve snímku Věrná kopie. Po jedenácti letech si Kristin Scott Thomas zopakovala funkci patronky ceremonií.

Zlatá palma

Velká cena

Nejlepší režie

Nejlepší herec

Nejlepší herečka

Nejlepší scénář

Cena poroty

Všechny kategorie

Zlatá palma
Strýček Búnmí (Apichatpong Weerasethakul)
Biutiful (Alejandro González Iñárritu)
Další rok (Mike Leigh)
Fair Game (Doug Liman)
Hanyeo (Sang-soo Lim)
Křičící muž (Mahamat-Saleh Haroun)
La Nostra Vita (Daniele Luchetti)
La Princesse de Montpensier (Bertrand Tavernier)
Mimo zákon (Rachid Bouchareb)
Moje štěstí (Sergej Loznica)
O bozích a lidech (Xavier Beauvois)
Poezie (Chang-dong Lee)
Projekt Frankenstein (Kornél Mundruczó)
Rizhao Chongqing (Xiaoshuai Wang)
Route Irish (Ken Loach)
Turné (Mathieu Amalric)
Ukrutnost (Takeši Kitano)
Unaveni sluncem 2: Odpor (Nikita Michalkov)
Věrná kopie (Abbas Kiarostami)
Velká cena
O bozích a lidech (Xavier Beauvois)
Nejlepší režie
Mathieu Amalric (Turné)
Nejlepší herec
Javier Bardem (Biutiful)
Elio Germano (La Nostra Vita)
Nejlepší herečka
Juliette Binoche (Věrná kopie)
Nejlepší scénář
Chang-dong Lee (Poezie)
Cena poroty
Křičící muž (Mahamat-Saleh Haroun)
Cena ekumenické poroty
O bozích a lidech (Xavier Beauvois)
Cena "Un Certain Regard"
Adrienna Pálová (Ágnes Kocsis)
Aurora (Cristi Puiu)
Blue Valentine (Derek Cianfrance)
Carancho (Pablo Trapero)
Chatroom (Hideo Nakata)
Imaginární lásky (Xavier Dolan)
Jsi tam? (David Verbeek)
Labios, Los (Iván Fund, Santiago Loza)
Město pod tebou (Christoph Hochhäusler)
Podivný případ Angeliky (Manoel de Oliveira)
Rebecca H. (Return to the Dogs) (Lodge H. Kerrigan)
Říjen (Daniel Vega, Diego Vega)
Shang hai chuan qi (Zhangke Jia)
Simon Werner a disparu... (Fabrice Gobert)
Socialismus (Jean-Luc Godard)
Únik (Vikramaditya Motwane)
Úterý po Vánocích (Radu Muntean)
Život především (Oliver Schmitz)
Cena poroty - Un Certain Regard
Říjen (Daniel Vega, Diego Vega)
Nejlepší herečka - Un Certain Regard
Labios, Los (Eva Bianco, Victoria Raposo, Adela Sanchez)
Cena Un Certain Regard - Nadace pro kinematografii "Groupama Gan"
Ha Ha Ha (Sang-soo Hong)
Zlatá kamera
Přestupný rok (Michael Rowe)
Zlatá palma za krátkometrážní snímek
Zpropadená historie (Sergej Avedikjan)
Cena poroty za krátkometrážní snímek
Micky se koupe (Frida Kempff)
První cena Cinéfondation
Prodejci obrazů (Juho Kuosmanen)
Druhá cena Cinéfondation
Coucou-les-nuages (Vincent Cardona)
Třetí cena Cinéfondation
Hinkerort zorasune (Vatche Boulghourjian)
Ja vec jesam sve ono sto zelim da imam (Dane Komljen)

2009 - 62nd Cannes Film Festival

V roce 2009 porotě předsedala francouzská herečka Isabelle Huppert, po jejímž boku usedla italská herečka Asia Argento, britský spisovatel s pákistánskými kořeny Hanif Kureishi či americká herečka Robin Wright. Porotě "Un Certain Regard" předsedal italský režisér Paolo Sorrentino. Porotu si podmanil německý režisér Michael Haneke se svým drsným dramatem Bílá stuha. Pod Hanekeho režijní taktovkou se dvakrát objevila sama předsedkyně poroty Huppert, v kontroverzní Pianistce a Času vlků. Při předávání cen Haneke ve svém proslovu uvedl, že v daný okamžik je velmi šťastný. Toto tvrzení je velmi překvapující s ohledem na jeho skeptické výroky na téma štěstí i na jeho samotnou filmografii, jež pozitivními snímky nepřekypuje. Velké pozdvižení způsobil známý provokatér Lars von Trier se svým snímkem Antikrist. Rozdělil diváky i kritiky na dva nesmiřitelné tábory. Ekumenická porota poprvé v historii festivalu udělila anticenu právě tomuto filmu. Předseda ekumenické poroty Radu Mihaileanu toto rozhodnutí označil za jednomyslný verdikt kritizující mysogynii, jež z filmu údajně čiší. Česká republika na sebe upozornila díky krátkometrážnímu snímku Bába režisérky Zuzany Špidlové, snachy dřívějšího českého předsedy vlády, Vladimíra Špidly. Špidlová získala první cenu v sekci Cinéfondation věnované krátkometrážním snímkům studentů filmu z celého světa. Patron ceremonií zůstal od roku 2008 nezměněn, tuto funkci i v roce 2009 zastával francouzský herec Edouard Baer.

Zlatá palma

Velká cena

Nejlepší režie

Nejlepší herec

Nejlepší herečka

Nejlepší scénář

Cena poroty

Všechny kategorie

Zlatá palma
Bílá stuha (Michael Haneke)
À l'origine (Xavier Giannoli)
Antikrist (Lars von Trier)
Čas, který zbývá (Elia Suleiman)
Fish Tank (Andrea Arnold)
Hanebný pancharti (Quentin Tarantino)
Hledá se Eric (Ken Loach)
Chun feng chen zui de ye wan (Ye Lou)
Jasná hvězda (Jane Campion)
Kinatay (Brillante Mendoza)
Les Herbes folles (Alain Resnais)
Mapa zvuků Tokia (Isabel Coixet)
Nemilosrdný (Johnnie To)
Prorok (Jacques Audiard)
Rozervaná objetí (Pedro Almodóvar)
Tvář (Ming-liang Tsai)
Vejdi do prázdna (Gaspar Noé)
Zažít Woodstock (Ang Lee)
Zvítězit (Marco Bellocchio)
Žízeň (Chan-wook Park)
Čestná Zlatá palma
Clint Eastwood
Velká cena
Prorok (Jacques Audiard)
Nejlepší režie
Brillante Mendoza (Kinatay)
Nejlepší herec
Christoph Waltz (Hanebný pancharti)
Nejlepší herečka
Charlotte Gainsbourg (Antikrist)
Nejlepší scénář
Ye Lou, Feng Mei (Chun feng chen zui de ye wan)
Cena poroty
Fish Tank (Andrea Arnold)
Žízeň (Chan-wook Park)
Cena ekumenické poroty
Hledá se Eric (Ken Loach)
Cena "Un Certain Regard"
À Deriva (Heitor Dhalia)
Amintiri din epoca de aur (Hanno Höfer, Cristian Mungiu, Constantin Popescu, Ioana Uricaru)
Cesty větru (Ciro Guerra)
Demain dès l'aube (Denis Dercourt)
Independencia (Raya Martin)
Irène (Alain Cavalier)
Ivan Hrozný (Pavel Lungin)
Matka (Joon-ho Bong)
Nafukovací panna (Hirokazu Kore'eda)
Nang mai (Pen-Ek Ratanaruang)
Nikdo nic neví o perských kočkách (Bahman Ghobadi)
Otec mých dětí (Mia Hansen-Løve)
Policejní, adj. (Corneliu Porumboiu)
Precious (Lee Daniels)
Samson a Dalila (Warwick Thornton)
Skazka pro temnotu (Nikolaj Chomeriki)
Široce otevřené oči (Haim Tabakman)
Umřít jako muž (João Pedro Rodrigues)
Wit licht (Jean van de Velde)
Cena poroty - Un Certain Regard
Policejní, adj. (Corneliu Porumboiu)
Cena Un Certain Regard - Nadace pro kinematografii "Groupama Gan"
Špičák (Yorgos Lanthimos)
Zvláštní cena poroty - Un Certain Regard
Nikdo nic neví o perských kočkách (Bahman Ghobadi)
Otec mých dětí (Mia Hansen-Løve)
Zlatá kamera
Samson a Dalila (Warwick Thornton)
Zlatá kamera - zvláštní uznání
Ajami (Scandar Copti, Yaron Shani)
Zlatá palma za krátkometrážní snímek
Aréna (João Salaviza)
Zvláštní uznání za krátkometrážní snímek
Hrdina (Mark Albiston, Louis Sutherland)
Umělecko-technická cena "Vulcain" udělovaná Nejvyšší technickou komisí obrazu a zvuku
Isabel Coixet (Mapa zvuků Tokia)
Výjimečná cena za celoživotní dílo a přínos dějinám kinematografie
Les Herbes folles (Alain Resnais)
První cena Cinéfondation
Bába (Zuzana Špidlová)
Druhá cena Cinéfondation
Goodbye (Fang Song)
Třetí cena Cinéfondation
Diplom (Yaelle Kayam)
Nammae ui jip (Sung-hee Jo)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace