Letecké katastrofy

• Česko Vyšetřování leteckých neštěstí (více)
všechny plakáty
Kanada, (2003–2024), 176 h 20 min (Minutáž: 42–52 min)

Tvůrci:

André Barro

Jonathan Aris (vypravěč), Von Flores, David Bamber (vypravěč), Daniel Park, Jason Weinberg, Bill Lake, Marty Moreau, Jon De Leon, Jorge Molina (více)

Série(24) / Epizody(230)

Letecká doprava je nejbezpečnějším způsobem přepravování osob i zboží po celé naší planetě. Každou minutu jsou ve vzduchu tisíce strojů letících všemi možnými směry. Většina z nich dosáhne bez problémů svého cíle. Jsou ale okamžiky, kdy se posádky a cestující dostanou do situace, jež může skončit tragicky.

Námětem šestidílného kanadského cyklu dokumentárních rekonstrukcí jsou události, které se na kratší či delší dobu staly středem pozornosti sdělovacích prostředků. Autoři rekonstruují průběhy známých leteckých nehod prostřednictvím obrazových a zvukových archivních materiálů, výpovědí svědků, pozůstalých, leteckých odborníků a vyšetřovatelů. Svou důležitou roli má také počítačová animace, jež evokuje to, co snad mohli jen tušit dispečeři u svých radarů, a to, co v několika posledních sekundách svého života viděli muži v pilotních kabinách. Charakteristickou součástí cyklu jsou pak hrané scény, které vypovídají o tom, k čemu všemu během letu došlo a jak se s mimořádnými situacemi vyrovnávali lidé za řídícími pákami, jejich neviditelní partneři ve střediscích letového provozu a konečně i pasažéři, jež svůj osud vložili do jejich rukou.

Seznam dílů: 1. Když na palubě vypukne požár (Fire on Board)
2. Když se za letu otevřou dveře (Unlocking Disaster)
3. Když dojde palivo (Flying on Empty)
4. Když nefungují přístroje (Flying Blind)
5. Když je nebe příliš těsné (Deadly Crossroads)
6. Když na palubu vstoupí teroristé (The Killing Machine) (oficiální text distributora)

Jeez

Jako fanouška létání mě tento seriál zajímá, ukazuje zajímavé případy, kdy došlo k sérii selhání a jak se jich vyvarovat. Celkem mu i odpouštím pohled jen jedné strany - NTSB a nebo vyzdvihování americké provenience. ()

Dr.dogous

Scénář 4 režie 4 herci 2 výprava 2 celkem 12 hodnocení 60 % Letecká katastrofa,? Horší může být už jen, když přiletí tchyně a ještě na koštěti, chyby jsou lidské, dělá je každý, mrtví učí živé. ()

demovka

Užasné téma, ale je zpravované jako moderní akční telenovela. Proč se vše během každého dílu natahuje, otázky se opakují, záběry se opakují a s odpovědí se čeká na poslední minuty. Je to velice nepříjemné. Jinak rekonstrukce jsou zajímavé, profesionálně provedené. Doporučuji na dvd. ()

Sa.sa

5hvězd a 100% Super seriál o leteckých katastrofách. Jak málo stačí k nehodám, chybám, neschopnostem a smrti.. Holt když je někdo na špatném místě ve špatnou dobu tak má smůlu :P ANO přesně o to tady běží: "cílem každého vyšetřování je vylepšit systém --- to je to oč usilujeme --- z každého případu si musíme vzít ponaučení a zprostředkovat jej ostatním, aby byla letecká doprava opět o něco bezpečnější..." mrazivá slova, ale bez nehod se to bohužel nedá tak efektivně dělat :/ ()

kotrlak

Sice to má dílů jak nasrá.., ale ty se tak kvalitativně liší, at´už námětem nebo zpracováním, že je to takovej nesourodej mišmaš. ()

marek1471

Keď že sa v lietadlách trochu vŕtam je tento seriál pre mňa dosť fascinujúci. Každá časť si drží rovnakú úroveň, len je to možno trochu natiahnuté a často krát zdĺhavé. Koho zaujímajú lietadlá, alebo všeobecnejšie letecká doprava môže sa veľa dozvedieť. Kto sa ale bojí lietania nech si pozrie len tých pár častí kde všetko dobre dopadlo :) Ako povedal kolega pre niekoho viac, pre niekoho menej záživné a pre niekoho priemer. ()

wodacka

Nechápu nadšení lidí, kteří seriály a pořady podobného typu s chutí sledují. Vře to ve mně, jen co najdu podobnou blbost v programu. Nevím, proč bych se měla dívat na utrpení, bolest a strach lidí, kteří něco takového zažili - mám vcelku dobrou představivost a ta mi bohatě stačí, takže nevidím důvod, proč to ještě sledovat v televizi. ()

Jarsey

Slušně zpracovaný dokument, až na některé epizody, kde byly hlavním příběhem spíše osudy obětí či pozůstalých ("Když je nebe příliš těsné" je toho jasným důkazem), komentování Valerie Zawadské je velmi dobré, není přehnaně emotivní, což by se do dokumentu ani nehodilo, ale přesto není strohé a cynické. ()

ACE 2007

skutečná kvalita, jak tady většina píše...Po cca 100 dílech musím rozdělit lety na 33% chyba lidského faktoru v letadle / 33% chyba na stroji / 33% chyba při kontrolách v hangárech / 1% ŠŤASTNÝ DOLET :))) ()

TomPlaysCZ

Jedna z mých nejoblíbenějších dokumentárních sérií. Jelikož mám letadla v oblibě, je to pro mě velmi zajímavé... Velmi pěkně nahrané a zpracované, doplněné záběry od svědků, někdy i výpovědi přímých účastníků nehod. Člověk se něco dozví o letadlech, o tom co může způsobit katastrofy atd. Doporučuji. ()

janmatys

Postupem času je bohužel více a více dílů, kde vyšetřovatelé něco předpokládají, a divákům to předkládají jako důkazy, přestože jde pouze o dohady. Velká škoda, protože zpočátku to byl velmi kvalitně zpracovány dokumentární počin. Po zhlédnutí drtivé většiny dílů klesám s hodnocením pod červená čísla, a přestože to není střemhlavý pád, atakuji konečnou hladinu 65%. ()

mover

Příběhy skutečné, působivé, vysvětlení jsou poučná zajímavá ale teatrální trapné efekty a bezduché nevěrohodné výroky z toho často dělají jakousi reality show. ()