Orange Is the New Black

• Česko Holky za mřížemi (více)
USA, (2013–2019), 90 h 44 min (Minutáž: 51–93 min)

Tvůrci:

Jenji Kohan

Předloha:

Piper Kerman (kniha)

Taylor Schilling, Laura Prepon, Kate Mulgrew, Uzo Aduba, Danielle Brooks, Natasha Lyonne, Taryn Manning, Nick Sandow, Yael Stone, Vicky Jeudy, Jason Biggs (více)

Série(7) / Epizody(91)

Piper (Taylor Schillingová) je mladá, půvabná, vzdělaná, má chápavého snoubence Larryho (Jason Biggs). Na první pohled se zdá, že v jejím životě všechno klape jako na drátkách. Jenže Piper udělala chybu. Před deseti lety se pokusila převézt přes hranice kufr plný peněz. Byly to špinavé peníze vydělané za ilegální prodej drog a Piper za to teď tvrdě zaplatí. Musí opustit snoubence a nastěhovat se do svého nového domova ve federálním ženském nápravném zařízení. Naštěstí je to věznice jen s minimální ostrahou a 15 měsíců se přece dá vydržet… Nebo ne? Dozorci Samu Healymu (Michael Harney) je křehké Piper líto, a tak jí aspoň občas radí, jak v neznámém světě za mřížemi přežít. Piper se snaží porvat s nepsanými zákony, jak to ve vězení chodí, ale není to vůbec jednoduché. Čeká ji několik šokujících překvapení! Holky za mřížema jsou slavný komediálně-dramatický seriál nominovaný na několik cen Emmy, který vznikl podle knižní autobiografie skutečné Piper Kermanové. V příběhu, který je stejně humorný jako napínavý, se objevuje mnoho zajímavých a originálních postav – takových, jaké na televizní obrazovce většinou chybí. (TV Prima)

LukeKiller

Mám za sebou prvú sériu a je celkom zaujímavé, čo sa dá vykúzliť v stiesnených priestoroch väznice. Čo však oceňujem a obdivujem najviac, je zachytenie psychologickej stránky postáv. Skoro každé konanie z ich videnia sveta chápem. A ak má seriál fungovať aj ako prevencia "nechcite sa dostať do väzenia" tak to funguje na 101%. Pol hviezdy za Alex, ktorá je tak neskutočne psycho hot, až je to znervózňujúce. ()

Daertelon

BACHA, SPOJLER! Perfektní seriál. Postavy se v něm neustále vyvíjejí, zároveň se díky flešbekům dozvídáme o jejich minulosti a hlavně teda o tom, jak se do vězení dostaly. Vězení je samotnými vězeňkyněmi uměle rozdělené na rasy - bělošky, černošky a hispánky. Jelikož každá postava má něco do sebe, každá je jiná a o každé toho víte relativně dost, určitě si jich pár oblíbíte. Já jsem si například oblíbil Claudette (oni ji pak dali na maximálku, takže ze seriálu zmizela). Potom jsem taky měl moc rád Rosu (jenomže ona pak utekla...). Další úžasná postava byla Tricia (jenomže oni ji pak zabili) nebo třeba Nicky (tu taky dali na maximálku), takže sečteno a podtrženo z mých oblíbených postav zůstala jen Red, Lorna a Boo. Naopak krutě nesnáším debilku Chapmanovou (která je hlavní postava), protože je otravná, naivní vlezdoprdelka, která se tam jednoduše nehodí. Ve vězení je velmi rozšířená homosexualita, prakticky každá to s nějakou dělala a Nicky a Boo se dokonce předháněly, která jich dá víc. Ale ničemu to v seriálu nevadí (snad jen homofobnímu Healymu). No, myslím že pro demonstraci toho, jak jsou jednotlivé postavy rozvinuté a kolik jich tam je, to stačí. Nevím, jak to chodí v Americe s vězením, ale tohle mi přijde jako lepší letní tábor. Já osobně jsem na intru a máme tam mnohem méně práv než "inmates" v tomhle "prison". Kromě vězeňkyň se můžete těšit i na příběhy dozorců, hlavně tedy Samanthy Healyho, jehož tlustou zadnici jen vidím a chce se mi zvracet. Seriál je jinak velmi dobře natočen, každý si v tom najde své a za chvíli jako kdybyste mezi ně patřili. Je to napínavé, zajímavé a dovedené k co největší dokonalosti. 95% ()

elishia

Po shlednuti 4. serie rozhodne v moji top 5. Dal propracovava charaktery do detailu. Piper ustupuje trosku do pozadi a misto ni se vynoruji dalsi postavy. Cely tenhle serial je genialni napad, ktery se tezko okouka, moznosti prijit s novymi pribehy nekonecne. Nicmene tvurci a herci a asi hlavne autenticke zpovedi to povysily na neco vic, nez jenom cernou komedii. Flash backy jsou davkovany dal s rozmyslem a po troskach a skoro kazdy z nich prida na barvitosti charakteru. Komedialni stranka je stale vsudypritomna ale diky brilatne zpracovanemu pribehu je divakovi predkladana seriozni reportaz, ze vezensky system (nejen) v USA jde radne do prdele... ()

vittorrio

Už dlho ma žiaden seriál (okrem Suits) nechytil tak ako ma chytilo OITNB. Nad všetkými vynikajúcimi výkonmi tróni neskutočný príbeh. Ten príbeh ale neskutočne graduje v každej sérii a už štyri série si hovorím, že tá ďalšia už musí byť slabšia. Lenže nie. Jenji Kohan, nenávidím Ťa. Ale v dobrom :). Hlavne ostatná séria (4 v dobe písania tohto komentu) a jej koniec?? Jedna bomba. Okrem pocitov prechádzajúcich škálu od pozitívnych k najhorším mi tento seriál spôsobil aj úplné prepadnutie pesničke Muddy Waters od LP. Počúvam ju dookola a stále mám pred očami čo sa pri nej v seriáli stalo. ()

Vera2613

Milujem tento seriál!! Začína to ako čierna komédia, ktorá šliape ako hodinky aj vďaka fenomenálnym (prevažne) herečkám a hercom ale tiež skvelému príbehu, ktorý má zaujal hneď v úvode. Postupne sa dej rozvíja do väčšej drámy a na zaujímavosti to nestráca. V tretej sérii to trochu trhne a je to trochu slabšia ako dve predchádzajúce, ale štvrtá séria to vynahradí. SPOILER: Piata séria odohrávajúca sa počas 3 dní vzbury plynie trochu pomalšie a občas aj nudí no koniec je veľmi silný a nastolí poriadny cliffhanger. Nie veľmi dobre prijatá 6 séria je podľa môjho názoru skvelá a tiež jedna z najlepších. Nové postavy prostredie ( i keď novej) väznice osviežili a to najmä dve sestry, ktoré mali skvelú dejovú linku. Čo sa samotných herečiek týka tak každá jedna podáva úžasný výkon od hlavnej postavy až po vedľajšiu. Natasha Lyonne ako Nicky je Queen a Laura Prepon je taký Playboy väznice. Ale vážne ako Alex Vause je moja woman crush. OITNB je ľudský a dojemný priam ako žiaden iný seriál a ukazuje nám, že aj väzenkine sú len ľudia, ktorý spravili chybu a musia za to pykať. Je to vážne komédia, ktorá vás dokáže rozplakať. Teším sa na 7.sériu a verím, že sa s mojimi milovanými INMATES rozlúčime vo veľkom štýle. Najlepšie série- 1,4,6 ()

estik97

Umí být brutální, umí být vtipný, umí být smyšlený a umí být velmi reálný a poučný. Jenji Kohan mi dala druhý seriál, ke kterému se budu vracet.. a ráda :-) díky za vše! A pro ostatní - určitě stojí za to! Má to svoje ups and downs, ale být vámi, jdu do toho ;-) ()

AndyMars

Samotný príbeh, ktorý Piper Kerman popísala v knihe, bol dosť nezaujímavý a popravde som sa nevedela dočkať, kedy ho dočítam. Avšak tvorcom otvoril dvere k obrovským možnostiam čo sa života väznice a postáv týka. Dali by sa vytvárať prakticky do nekonečna, Niektoré postavy z knihy sa objavili aj v seriáli, napr. Red, Yoga Jones alebo Alex. Prekvapivo pravdivý bol aj diel Mother's Day, kde prišli väzenkyne navštíviť ich rodiny. V podstate by sa kniha dala sfilmovať do 2 - 3 sérií. Avšak keď je to populárne a fanúšikovia to žerú, prečo to nenatiahnuť na 7? Tretia a šiesta séria boli hrozné, scenáristicky nezaujímavé, štvrtá a piata séria bola o vzbure, ktorá skutočne nenastala, ale dali do nich veľa súčasnej politickej atmosféry v Amerike. Prvé dve série sa predlohy držali najviac, boli aj najlepšie spracované a najoriginálnejšie (pretože sme ešte nepoznali postavy a ich príbehy, ktoré už časom nemohli veľa nového ponúknuť). Som veľmi rada, že siedmu sériu natočili so cťou, a tým aj dokončili celý seriál. Už to totiž dávno nebolo o Piper. Pointa knihy bola skôr v tom, ako je nastavený systém súdnictva a väzení v USA a že na tých ľudí prakticky kašle, pretože neponúka veľa programov na zmenu návykov väzňov, a teda na to, aby sa opakovane nedostali do väzenia. Miesto toho štát získava obrovské peniaze na kauciách a jediná motivácia nevracať sa späť sú podmienky vo väzení, byrokracia a celkovo systém. Nevrátiť sa však rozhodne nedokážu všetci a že je tých odsúdených každoročne naozaj veľa. Práve tieto veci boli scenáristicky doplnené v poslednej sérii, čo ma dosť potešilo. OITNB bol projekt, ktorý príbehom zaplnil dieru na trhu, ale zároveň svojimi možnosťami výberu postáv všetkých rás, kultúr a dokonca aj sexuálnych orientácií dal divákom to, čo je v súčasnosti dosť trendy - diverzita. A aj preto bola podľa mňa kniha spracovaná do seriálu. ()

bohhous22

Hodnocení po 1. sérii.....Začátek vlažnější,ale to při sedmi sériích dává vcelku smysl.Je zajímavý,jak správná typologie dokáže udržet divákovu pozornost,i když se děj vyvíjí téměr šnečím tempem!Takový panoptikum tvl😂!!! Poslední 4 díly 1. série ale dávají konečně příslib něčeho většího a výborně se na to kouká!!!13. díl je přesně tak emočně pestrej,jak to jen jde, smích,smutek, údiv a husí kůže!!!Regina Spektor jako bonus....OK takže před koncem 4. série... No...Jak jsem se skvěle bavil zejmena při rozjezdu 2. série, tak mě ta následující trochu típla kecáním o hovnech,což zamrzi, jelikož dramatická linka super,napětí plus emoce ..tvl to funguje výborně a humor neméně !!!Ty vaty je moc,říkal jsem si a 40 dílů na rozjezd je nepoživatelný,ale pak mi došlo to zásadní ,proč to chci již ted vidět celý od začátku (Od dob BrBa se mi to nestalo)!!!Je to příběh Litchfieldu ,kterej je kurva preplnej a ne jen naky trapny mestacky fifleny!!!Možná se to zdá byt utahany a kolísavý, ale tech kultur,původů ,osudů ,povah ,zážitků, emocí ,přečinů ,životních pohrom i neporozumění je tolik,že je fer na to tak nahlížet!!!!A to se vyplatí.. Zdá se.........................po tragický 5.serii jsem uprostřed 6. a vzdávám to.Uz nemám zájem začínat od ,,začátku '' .5. mě teda bezpečně odradila ()

RigorMortis

Je zaujímavé sledovať vývoj postáv naprieč seriálom. Niektoré z tých, ktoré som nemal rád som si zamiloval; pri iných to bolo presne naopak. Nesedel mi však Jason Briggs, ktorý v seriáli pôsobil umelo a jeho postavu mám už asi navždy spojenú so sériou Prci, prci, prcičky. Väzenie je tu mikrokozmos s vlastnými pravidlami, nie každý dozorca je hajzel a nič nie je zadarmo. Seriál taktiež poukazuje na problémy (nielen) amerického väzenského systému ako napríklad korupcia, zneužívanie moci, nemožnosť prístupu väzňov k adekvátnemu vzdelaniu a podobne. ()

Leeslie

Jenji Kohan je opravdu výborná scénáristka, o čemž jsme se mohli přesvědčit už v Trávě. A protože Tráva skončila a nic podobného na televizních obrazovkách nevysílají, tak OITNB je jasnou volbou. Vlastně celý seriál působí tak trochu jako spin-off Trávy, který klidně mohl vzniknout na začátku 7. série (fanoušci Weeds vědí), jen s jinou hlavní hrdinkou... Jenji - dostala jsi mě podruhé, gratuluji! :) 1. série - 90%, 2. série - 80%, 3. série - 75%, 4. série - 100% (u konce nehorázná emocionální jízda)... ()

mArtinko5MB

Tento oranžový nie je vôbec moja šálka kávy. Nenadchol ma ani dej, ani forma komédie, ani obsadenie. Pilot so mnou nepohol a tak dávam od tohto ruky preč. Pilot: 60% ()

sendisis

Můj velký seriálový objev. Neznám lepší seriál, který je na jednu stranu zábavný a na druhou stranu vážný. Seriál, kde jsou hlavními postavami ženy a přitom nejsou jen vedlejší doplněk. Sexuální scény jsou dost odvážné ale díky za ně, jsou realistické, ale co mě asi nejvíc baví jsou flashbacky do minulosti hlavních postav a samozřejmě hlavní vztahy Larry a Piper, Piper a Alex. Taylor Schilling a Laura Prepon jsou pro mě tahounem seriálu, hlavně Laura teda, což je paradox, protože hlavní postavu hraje Taylor, těším se na 3. sérii. ()

pojta

Seriál který mě mile překvapil. Líbí se mi že co epizoda to se k hlavnímu ději kolem ústřední postavy přidává i příběh jedné z postav a její život na svobodě. Můj původní strach z toho že má jedna epizoda 55. minut byla záhy zahnaná. Postavy si člověk zamiluje. Herečky snad kromě Kate Mulgrew která je jistota překvapí a zaujmou po celou dobu dílu. ()

Luckyboy

Jenji Kohan psát umí. Bylo mi líto a smutno, že Tráva skončila. Ale Orange je důstojná, ne sice náhrada, ale alternativa, která je o něco více ženská než byla Tráva, ale baví snad ještě víc. Kritika amerického sociálního systému je všudypřítomná, a v jistém smyslu pro Evropana i mrazivá. Stačí trocha, a člověk je na celý život vyřazen na okraj společnosti, protože i když pochází z dobrého zázemí (o to možná hůř), časem to zázemí ztratí. A po uvyknutí si na život vevnitř, musí být v systému, který si zakládá na vlastní snaze a iniciativě, velmi těžké se zařadit do "normální" společnosti. Jsem zvědavý, jak se postavy vyvinou ve třetí sérii. Konec druhé mne vyloženě potěšil a zahřál u srdce :) Navíc dávám bod k dobru, že seriál nekončí nějakým extrémním cliffhangerem. ()

JannieMc

Hola Guys! =´) after 1 season. - měla jsem takovou představu, že si to užiji úplně nezměrně vzhledem k lásce k malým lidičkám a jejich velkým divným a zvláštním srdcím, navíc uvnitř vězení a s lesbami na každém kroku. Ale co jsem si užila nejvíc, byla ta maličká, jakoby nevědomky nastražená, vlna křehké lidskosti pod vším "povahováním" a potahováním. Třebas občas přehnaná a nebo přeslazená, přesto pravá jako každá z těch vyhroceně typických ženských stereotypů. - :D A z těch ženskejch (kde tenhle ansámbl sebrali!?) jsem byla celou dobu CrazyEyes :D ()

nemer

Ačkoli se to na první pohled nezdá, jde v podstatě o pohádkový seriál z prostředí ženské věznice, jejíž osazenstvo jsem si až na drobné výjimky zamilovala (nejsympatičtější je pro mne Red, Lorna Morello a celá řada dalších :) Seriál má příjemnou atmosféru a výborné herecké obsazení a ani mi nevadí poněkud utopičtější zpracování, naopak. Díky uvedenému seriál chytne a nepustí. Nejlépe hodnotím první a třetí řadu. Zbytek je kvalitativně rozkolísaný, vynikající díly/úseky střídají slabší (slabší je podle mne hlavně druhá série a vůbec nejslabší je knižní předloha, kterou vřele nedoporučuji, nechcete-li si kazit výborný zážitek ze seriálu. Kniha je oploštělá ohavnost) ()

prochyn

Seriál, který dokáže vtáhnout do děje a donutí vás být zvědavý na další díl. A navíc je to v roztomilém prostředí plném lesbického dusna, společných ženských sprch a dívčího škádlení. To se musí líbit i těm největším mrzoutům! ()

Ryan Gosling jako vlkodlak?

Ryan Gosling jako vlkodlak?

30.05.2020

Studio Universal pokračuje v oživování svých klasických monster, a další na řadě je podle všeho Vlkodlak. V nové verzi by si pak hlavní roli mohl zahrát Ryan Gosling (Drive, Blade Runner 2049).… (více)

House of Cards skončí šestou sérií

House of Cards skončí šestou sérií

01.11.2017

Streamovací služba Netflix se před pár lety vrhla na seriálovou tvorbu. A dnes už víme, že to bylo skvělé rozhodnutí, jež nám dalo Stranger Things, Narcos, Orange is the New Black nebo The Crown.… (více)

Další krok pro Netflix

Další krok pro Netflix

08.03.2015

Stále populárnější americký poskytovatel „video on demand" (VOD) streamovaných médií v současnosti zažívá svůj vrchol. Po celém světě má Netflix více než 50 milionů předplatitelů a možná již koncem… (více)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz