Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

• USA Batman v Superman: Dawn of Justice (více)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (více)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (více)

V době, kdy svět řeší otázku, jakého hrdinu skutečně potřebuje, v obavách z naprosto nekontrolované moci téměř božského superhrdiny se střetává respektovaný a mocný ochránce spravedlnosti ve městě Gotham s nejuctívanějším spasitelem moderní doby ve městě Metropolis. A zatímco mezi sebou Batman a Superman válčí, rychle se vynořuje nová hrozba, která představuje pro celé lidstvo ještě větší nebezpečí než kdy v minulosti. (Freeman Ent.)

Danny F.

Kritika měla pravdu. Nešlo o nic velkého jak se čekalo. Tempo příběhu pozvolné a souboj nepřekvapivý. Vizuálně se film povedl. Obával jsem se že mi Ben Affleck jako batman nezapadne, ale mile mě překvapil. Na druhou stranu měl superman méně prostoru a byl trochu nevýrazný. Jde o běžný film. 80% ()

lykan9

Rozhodně se nejedná o vyloženě špatný akční film, ale v tomto případě nelze jinak než srovnávat s Marvelem a těmto filmům BvS nesahá ani po kotníky. Přitom tvůrci dávali dohromady jen tři postavy DC hrdinů a oproti Avengers, kde jich je mnohem víc, nevěděli míst jak to pořádně pojmout. Například pasáž, kde se nepřátel na život a na smrt stanou zničeho nic nejlepší přátelé, byla doslova urychlená a nijak nevymazlená. Po Muži z oceli by člověk čekal rozhodně víc. ()

Sany33

Takto idiotsky to dopadne keď musíte pred tým ako vypustíte do sveta Ligu Spravodlivosti uviesť všetko na pravú mieru a k tomu všetkému dať divákovi ešte nijaké komiksákom známe zvraty za veľmi krátku dobu. Aj na základe týchto potrieb vznikol tento film, ktorý pojednáva už podľa názvu o boji najväčších superhrdinov všetkých čias, teda aspoň čo sa týka DC univerza. Batman a Superman sú najikonickejšie postavy všetkých čias a Cavill a Affleck sú za veľmi dlhú dobu dosť dobre obsadený superhdinovia. Všetkým, aj tým menej znalým predlohy je asi jasné že sa celý film nemôže točiť okolo tohoto boja a musí prísť na scénu aj dáky záporák a našťastie to je záporák Supermanovho univerza a teda film dáva celkom aj zmysel. Paradoxne som asi nepostrehol kde bol ten zvrat kedy chalani začali ťahať za jeden povraz ale od začiatku mi bolo jasné že sa tak stane takže to zrejme ani nie je žiadny spoiler. Snáď Justice League donesie niečo menej predvídateľné. Zatiaľ 56% ()

Lukyn007

Tak začnu pozitivně. Ben Affleck jako Batman není vůbec špatný, pouze je špatně napsaná jeho postava celkově. Trauma z dětství, pifka na Supermana absolutně neopodstatněná...co to jako má být? Chápu, že se DC vydává jinou cestou než konkurenční Marvel, ale když už se chtějí vydat temnější a více realistickým pojetím, ostatně jak sám Snyder konstatoval, tak proč to proboha musí opět skončit u naprosto špatného a místy až nelogického scénáře? Téměř všechny postavy, tedy až na Wonder Woman, jednají neuvážlivě až legračně. Finální bitka mezi dvěma archetypálními klaďasi končí u jednoho kouzelného slůvka a hned jsou nejlepší kámoši... Na závěr pak klasický nepřehledný digitální bordel. Na Muže z oceli se někdy klidně opět podívám, ale tohle znovu vidět nemusím. 50% ()

Gallagher

Plnění fanouškovských snů, ale zároveň těžko stravitelný digitální bordel a nepřehledný dějový mišmaš. Tak trochu jako když pejsek s kočičkou pekli dort, akorát kromě roztomilých zvířátek si jdou po krku dva nasraní superhrdinové a místo dortu dostane divák skoro tříhodinový trailer na filmový vesmír od DCčka. Není to vyloženě zklamání, ale úplně chápu ten hejt, který se na Úsvit spravedlnosti valí ze všech stran. Znovu už to vidět nechci, ale na další díly série jsem i celkem zvědavý. 6/10 BTW všichni noví hrdinové si to strašně dávají a hezky se na ně kouká a to i na sedmivteřinový skeč toho klučiny, co strašně rychle běhá :) .... EDIT po shlédnutí rozšířené verze: Trochu lepší dojmy, některé dějové linie dotaženy tak, že dávají větší smysl (Lexova motivace a jeho štvanice na Supermana, vzájemná nevraživost BvS), ale jinak divák v kině moc ošizen nebyl. ()

zigíš

(snyderovo) rozpadající se comicsové tyjátro, režijně a dramaturgicky naprosto nezvládnuté, kde to nefunguje od matně nevýrazného ost po hloupý a nelogický scénář (!) o velký popcornový spektákl jde jen v pár scénách, které aspoň trochu dávají tušit o co tvůrcům šlo, ale víc osudovosti a emocí mají i animované postavičky v sólovkách stejného studia ..a to je pro takhle ambiciózní projekt zatraceně smutná vizitka (40%) ()

wenca

Druhému filmu z budovaného DC Universa není co vytknout. Už první film Man of Steel nasadil určitou linii po které se další filmy budou vydávat, pokud někdo čekal srandu z Marvelu tak je sice jasné, že byl zklamaný, ale je to jeho boj. BvS je hlavně temné drama s příchutí DC Comics, což mě vůbec nevadí a je to mix mého nejoblíbenějšího. Jediná věc co by člověk mohl vytknout jsou střihy ze začátku filmu a trochu zvláštní prokládání různých scén. Každopádně bych si klidně dal ještě několik shlédnutí. Kdo řiká, že je tento film bezemoční ten film neviděl nebo je kus vola. Nový Batman je zcela jistě lepší jak všichni předchozí, ale chybí mu určitá zručnost a efektivita tichého zabíjáka. Batman je spíš biják, což me osobně vůbec nevadí. Co se týče Supermana, byl vyždímaný na maximum jak mohl být, strašně se mi líbí ta Supermanova temná depresivní stránka. Wonder Woman není co vytknout. 2D s tit., Cinestar, HK 27.3.2016 ()

svobik

Asi už stárnu, ale i přes to kvantum věcí, který by se tomu daly (a často měly) vytknout, jsem se obstojně bavil. Motivace postav jsou cucané z prstu, linka s Lois je příšerná, snové sekvence k ničemu, záporák směšný a vyloženě skvělá akce pouze Batmanovo sólo z traileru. A mohl bych pokračovat skoro do nekonečna... ovšem i k údivu mě samotného mě ten film neurážel. A navíc má skvělýho Battflecka. ()

vyfuk

Pokud mám předně film nějak vystihnout, tak je to zklamání. Už trailer mi napovídal, že se mi na tom něco nebude líbit a něco na tom prostě bude špatně. Ono by se toho popravdě našlo víc, ale pořád ne tolik, abych řekl, že to byla totální katastrofa. Mělo jít o epický výkon a o epický film, který mne měl uvést do totálního božanství světa DC. To asi čekali všichni. Už asi od toho blbýho comic-conu z roku 2014, kde se objevil obraz Supermana zakrytý Batmanem. Film si vyhrává a je to na něm vidět. Ale není to, to co by někdo čekal. Nejhorší byly ty "flashbacky do budoucnosti", kde Batman vidí Supermana jako nácka a kolem něho armádu poskoků jako z Wolfensteina. A k tomu značka Green Lanterna... watafak? To doufám, že nám pan Snyda brzy vysvětlí. Taky jsem moc nepochopil tu dreaming scénu v hrobce. Chápu, že se Bruceovi po mámě stýská, ale dělat z toho horor je trochu moc ne? Jakože z hrobky vyskočí nějaký monstrum z Bladea? Takhle jsem se nelekl ani, když jsem koukal na Věc. Affleck je pro mne úplně normální týpek. Jakožto režisér je to mistr a jakožto herec je to prostě další chlap v showbyznysu. Mnoha lidí bralo jeho obsazení jako katastrofu, ale já to spíše bral jako příležitost. Byla zúročena? Ano, i ne. Affleck roli Batmana zahrál opravdu dobře, ale je těžké trumfnout Balea, jelikož Affleckovi chybí jeho charisma a stoprocentní přesvědčivost o batmanovosti. Myslím, že Affleck má co zlepšovat, ale nemá se rozhodně za co stydět. Cavill je už dlouho pro mne týpek, který je mi nějakým způsobem nesympatický a nemůžu si ho nikam řádně zařadit. Ale to je můj problém. Strašný potom je, když vám dají do filmy dvě super kočky a vy se musíte rozhodovat v nudných pasážích, který je víc sexy. Jestli ovšem něco DC má naprosto perfektního, tak to jsou záporáci. Zrovna dneska jsem si říkal, že mistra Ledgera v roli Jokera asi nic netrumfne. Tak to asi dlouho i zůstane, ale Lex Luthor v podání Eisenberga mu silně dýchá na záda. Jeho výkon byl tak emotivní a silný až to bolí a Jesse se nad Cavilla a Afflecka jednoznačně povýšil. V tomhle mne asi jen tak DC nezklame. Hudby se ujmuli podle mého dva velikáni. Velikán staré éry ala Hans Zimmer a poté nová éra Junkie XL, jehož hudba mi někdy dost připomíná epiku Zimmerových děl. Oba soundtrack zvládli dokonale, akorát jediné co bylo lehce dráždivé bylo to, jako kdybych poslouchal soundtrack k nějaké biblické legendě. Sice tohle byl zápas boha a člověka, ale někdy to možná bylo moc. Taky se mi líbili lehké odkazy na další postavy od DC. To je něco, co nám Marvel představuje pořád, ale oni si to hezky rozmazlili a trvalo asi pět let než jsme dostali film, kde se setkali tři hrdinové najednou. Tady vidíme buď je a nebo i odkazy na ně skoro pořád a je jasné, že DC si rozmazlování sebe sama moc dovolit nemůže. Pokud teda chce být v současné době rovnocenný soupeř Marvelu. Letos se nám právě měl představit tento film a hlavně třetí Kapitán Amerika. A doubleovka Supermana s Batmanem měla být silná konkurence. Upřímně... i těch pár minut traileru na Civil War je víc strhující než tento film celý. Příběh sám o sobě působí dobře, ale na můj vkus nedomyšleně a nedodělaně. Asi to je fakt tím, že jsem měl ohromné očekávání, ale jako fakt. Mohlo se z toho vyždímat víc. Konec je lehce přitažený za vlasy, protože je jasný, že vzhledem k dalším dílům bude pointless, ale to necháme na dalších filmech. Doufám, že DC se bude příště mnohem více snažit. No tak... jedu jedu. Co čumíte? O půl roku později: Nemohl jsem zůstat ve vědomí toho, že by tenhle film byl pro mne úplná sračka. Sice jsem ho viděl v rámci práce, ale i tak bych se na něj asi podíval. Hudba... to je věc, která je na padesát hvězd. To prostě nemá konkurenci. Herecké výkony... taky super. Záporáci kralují, Eisenberg je prostě dokonalej. Jeho výkon se s žádným nedá srovnávat. Všechno... tak nějak dobrý. Ale kurva ten děj! Lidi, já chápu, že se najdou tací, kteří nemůžou ani chápat jak se to někomu nemůže nelíbit. Ale Batman a Superman se ve filmu perou úplně kvůli demenci. Kdyby Superman nebyl namyšlenej kokot a Batman dal zase jemu deset vteřin na vysvětlení situace, tak celý film byl mohl trvat hodinu a tři čtvrtě a dával by smysl. To je taky problém filmu. Je strašně dlouhej. Ne zase nesnesitelně, ale zbytečně. Prostě mi nejde do hlavy, že oni tam spolu bojují na život a na smrt, a pak Supík řekne jméno svý mamči a najednou je všechno smazáno a jsou z nich nejlepší kámoši a příští rok spolu budou slavit Díkůvzdání. Jsem kurva jedinej, komu to nedává smysl? Tady je důležitý zmínit, že vlastně i důvodem proč mezi sebou fajtí dvě strany kvůli podobný kravině je marvelovský Civil War. Tam jde v podstatě o totéž, ale ještě se to dá nějak chápat, protože do toho jsou zavlečený politický důvody a poté i Tonyho osobní důvody. Nenávidím demenci lidí a tuplem mne sere, když je to použito ve filmech. V tom slova smyslu, že postavy neumí logicky uvažovat. DC mám strašně rád. Miluju ho. Tady je problém, že ty filmy mají strašně nevyužitej potenciál. Proto jsem vlhkej jak Merkelová na imigranty až v Česku začne vycházet jeho obdoba UKK komiksů. Na to se snad těším nejvíc. Miluju DC, ale ty věci kolem něj jsou dělaný blbě. Upřímně řečeno, změní hodnocení na čtyři, protože nehodnotím filmy podle toho jako kdybych byl nějaký oscarový kritik, ale podle toho jestli mne baví a nebo ne. BvS mne ovšem baví. Takže vlastně, co se hodnocení týče, tak není co řešit. Ale ty vole! Furt to neubírá na tom, že ta zápletka... dopiče... nedává... kurva... smysl! () (méně) (více)

blackJag

Nejsem z toho nijak nadšený. Obsazení je ok (neseděl mi tam jen Eisenberg), Snyder ale nepředvádí nic extra (žádná hitová scéna, ani kdyby Clark v té vaně spektakulárně olízl Lois obě bradavky, není důvod si tento sestřih znovu pouštět) a vyloženě špatný je scénář. 60% ()

Tft

Je tady hodně co vytýkat od místy nelogického chování Supermana po Batmanovo ne zrovna humání chování ke svým nepřátelům jak jsme od něj zvyklí. Pro mě vždy bylo DC před Marvelem a ponurý přístup k filmům beru spíš jako plus než jako mínus, bohužel BvS přišlo tak trochu ve špatnou dobu, kdy jsme Komiksárnama zahlceni a to co by se divákům před 2-3 lety zdálo jako naprostá pecka teď dostává místy oprávněný, ale místy i hodně neoprávněný hate. Díry ve scénáři, na kterém je krutě znát, že byl spíchnut horkou jehlou s cílem nacpat do 2,5 hodin co nejvíc zamrzí asi nejvíc. Film hodně trpí tím, že Snyder žere komiksy a chce dokázat všem nerdům, že on dokáže převést jejich nejoblíbenější hrdiny na plátno kin a tady je kámen úrazu, kdy ho studio brzdí aby film byl lehce pochopitelný i pro nezasvěcené, až je z toho netopýří guláš. Je to bludný kruh, z kterého nás snad vystřelí Justic League. Když se přivřou obě Batmanova svítící oka není to zas až tak špatný a popravdě jsem si to v kině užil poctivě. S očekáváním čekám na Director's cut, protože jak je známo od Watchmenů Snyder rád prostřihává důležité scény. 70% ()

Ichabod

Perfektní předloha, kde Bats nakope zádel Supernuďákovi se konečně dočkala hrané podoby. Bohužel někomu přišlo, že 151 minut si nevystačí s příběhem Dark Knight returns od Franka Millera a tak na to tvůrci nabalili spoustu dalších DC univerzum představujících postav. Ono to nezní tak zle, a dokonce v traileru to vypadá jako "must see" záležitost. Snyder ale bohužel natočil temný film (doslova), kde v nočních scénách není skoro nic vidět a ještě se řada věcí děje velice nepřehledně. Což je škoda, zejména když už na nějakou akci dojde. Bohužel konfligkt BvS vyžaduje práci s psychologií hrdinů a ta dostává na frak, což je problém ve filmu, kde se má odehrát jeden z největších konfliktů v DC světě. K tomu ještě Snyder zde neumí pracovat s motivacemi postav nebo jejich osudy. Vyprávění je zkratkovité a ačkoliv nešetří sny či flashbacky (divák si občas připadá jak oři sledování seriálu Lost), tak příběh se vypráví a posouvá dosti náhodně a nesmyslně. Souhra jmen v poslední fázi filmu je opravdu stupidní a neskutečnou ostudou scénáristů. Snyder převedl jeden z nejlepších Batmanových příběhů a zároveň asi nejlepší zvrat v Supermanovo filmové historii. Ačkoliv bych uvítal zcela jiné pojetí a lepší vyprávění, stále se jedná o pořád pro mne coby fandu netopýřího rytíře dobrou látku na zfilmování. Superman dostal po držce vcelku kvalitně a to se cení. Affleck je v roli dobrý, bohužel nemá repliky ani scény co by mu dopomohli k lepšímu ohlasu u fandů. Cavill hraje Supermana trošku coby Dr. Manhattana z Watchmen vcelku obstojně. Pro jistou emoční nepřítomnost, vyjma několik momentů, hate není na místě. Wonder woman je solidní, ale opět představena velice odtažitě bez zřejmé motivace a bohužel dostala také málo prostoru. Nedostatek kvalitních scén a nulové péče o postavy v podstatě sráží výkony všech hlavních postav a přesto film je neskutečně zdlouhavý a to je důkaz špatné dramaturgie a scénáře. Snyder prostě nedokázal vytvořit dostatek působivých scén ani v té velice štědré stopáži a naopak natahuje scény, které bych klidně vyškrtal. Opravdovou peckou je Eisenbergův Lex, , bohužel ani u něho netušíme co je tím velkým plánem. Batman v Superman představil řadu nových postav z DC univerza co zatím nemá vlastní film, bohužel většina nových charakterů toto příliš neocení, protože si zaslouží podstatně větší péči než jim Snyder dopřál a v podstatě tímto trpí i samotný Batman a Superman, jejichž střet není tak vyhrocený a očekávaný vzhledem k tomu, že psychologie všech postav je naprosto nepropracovaná a nečitelná. Je to látka, kterou jsem doufal, že někdy někdo natočí, bohužel ale ji dostal Snyder a Goyer s Terriem ji značně znehodnotili. Snadno si dovedu představit dokonalý film, takhle je to jen zajímavý dvou a půl hodinový klip se sympatickými postavami. ### 16/11/2017 po shlednutí Ultimate edice která má tři hodiny je nutno dodat, že motivace hrdinů funguje relativně dobře. Film trpí jen digibordelem viz honička Batmobilem a celé finále. Pokud by režisér zvolil točení akčních scén doopravdy a ne v počítači film by byl mnohem lepší. Technická kvalita obraz a dolby Atmos zvuk je velká pecka a ještě více film vytahuje Zimmerova dokonalá hudba plná hrdinských motivů (Superman, Batman, Wonder Woman i Lex Luthor motivy jsou skvělé). () (méně) (více)

Avari.73

Dal bych tři, ale čtyři jsou za to, že čekám, co přinese půl hodiny materiálů navíc na blu ray. Doufám, že se změní k lepšímu tempo vyprávění, především pokud jde o prostřední akt, a hlavně spousta nesmyslů, kdy postavy něco činí, aniž by divák věděl, jak k tomu poznání došly. Hromada nelogičností a já doufám, že většinu napraví právě rozšířená verze. Tento film si ale odstřelení opravdu nezaslouží. Už kvůli (končeně) pořádnému Affleckově Batmanovi, který je od Keatona konečně tím pravým netopýřím mužem. Bale byl vynikající herec, ale jako Batman byl mizerný a ona Nolanova trilogie vlastně nebyla ani tak o něm, jako spíše o druhých. Na Affleckovu sólovku se opravdu těším. ()

Kali4

V době, kdy druhá série Daredevila pečlivě a trpělivě buduje Punishera, Elektru a jejich vztah k rudému ďáblovi, přichází nesmírně zkratkovitý a chaotický BvS. Ano, má ani ne tři hodiny času, ovšem to měli Nolan a spol. též, a to dokázali nebývalým způsobem vytvořit a proplést Jokera a Batmana. Během jediného filmu (a to ani nebyl Joker v Temném rytíři jediným padouchem). BvS zkrátka pracuje špatně s postavami i celou zápletkou. Dva hlavní hrdinové nejsou postaveni na roveň, krom toho, že Batman je hlavním hráčem, Sup povětšinou pouze reaguje a dělá křoví, a není mu proto důstojným oponentem (možná silou, nikoli postavením v příběhu). Bat je tím, kdo rozhoduje, posunuje děj kupředu a je dynamický. Když je na scéně, film jako by ožil, a není to jen zdání, jeho akční scény jsou vskutku dynamické. Jinak (podobně jako Avengers) BvS trpí statickou, nedramatickou akcí - střih na hrdinu a přilepit na něj kameru, pak prásk první kolo, prásk druhé kolo, střih na druhého, žádný pohyb, jako by člověk četl knihu nebo hrál zrychlené šachy. Až se Zimním vojákem dostali obecně superhrdinové "kinetickou" akci a kameru, která následně nesmírně rozpohybovala celý film. BvS se ale vrací ke způsobu "střih prásk", jde to ale lépe, jak ukázal předtím Snyder v Muži z oceli, kde se bortící se svět přenesl až do kinosálu. Zpět k zápletce: První půlka splétá detektivním způsobem z indicií zápletku, do toho řeší etická dilemata, do toho ještě sociální a politické problémy, navíc ještě stříhá z hrdiny na hrdinu v rámci jednoduchého schématu - chvilku na plátně pro Supa střídá chvilka pro Batmana. Napoprvé v kině mi to přišlo skutečně takhle jedoduché a napodruhé to vážně nemám chuť testovat. Následně jsem se začal ptát, jak postavy ví, co ví, proč to ví, ale pak jsem se ptát přestal. Páč jsem si říkal, že mi to v tom chaosu uteklo. A taky páč mi to bylo fuk. Nolanova bytelná struktura či Whedonovo hravé kličkování, kdy každý chvilku tahá pilku, tu nejsou (pilku tahá jedině Bat). Po táhlém a nekonzistentním skládání indicií se schéma mění, přichází jedna velká zkratka, která předchozí budování hází do hnoje, pak druhá, najednou stojí všichni bok po boku a... konec. BvS průběžně naznačuje obrovské ambice, ale spíš si myslím, že nás tvůrci jen tahají za nos - o co tady jde? Ukázat nas*aného a nařáchlého Bata, který se s ničím nemaže, a ukázat Gadotku. A dát je do kupy. Vše ostatní byla jen namachrovaná omáčka. Goyer bez Nolana nestojí bezmála za nic. Affleck je dobrej. ()

drackula

Snyder urobil presne to isté čo pri Watchmenoch /vrátanie úvodných titulkov/. Urobil film pre fanúšikov a na kritikov a masy bežných divákov sa vykašlal. Rozumiem prečo je veľa ľudí sklamaných a kritikov chápem rovnako, ale ja som si film užil. Milión drobných odkazov, ktoré bežný divák neuvidí /sfilmované komiksové obálky a pod./ a ohlásená rozšírená verzia /+cca hodina/ vyplní miesta, v ktorých sa mi to trošku zadrhávalo. Nie je to "komiksovka pre celú rodinu" a v MCU je v tejto kategórii maximálne Winter Soldier a uvidíme, či bude aj CW. 90% Cinemacity Aupark //teším sa na rozšírenú verziu. //edit. Rozšírená verzia nepriniesla nič extra. Skôr to celé ešte viac rozťahala. 80% ()

Zagi20

Špatné na všech frontách. Je až neuvěřitelné, že film který má dvě a půl hodiny a svým názvem láká na souboj Batmana a Supermana, se samotnému souboji věnuje asi pět minut. První dvě hodiny totiž zabije představováním (nebo spíš nepředstavování) zbytečně vysokého počtu postav, míst a lokací, které se snaží být malou součástí obrovské skládačky ... kterou Snyder absolutně nezvládl poskládat. Film tak skáče z jednoho místa na druhé, od jedné postavy k další a vlastně vůbec nic nevypráví. Celkový dojem nakonec nezachrání ani akce a triky, kterými Snyder sice nešetří, ale všechno je tmavé, všude poletuje nějaký bordel choreografie dostává taky pěkně na frak. No děs a hrůza. 40% z milosti. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce