Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

adams89

Zdá se, že oba nepovedené díly Batmana pod Joelem Schumacherem jsou již zapomenuty a že máme nyní před sebou zbrusu novou sérii s obrovským potenciálem do budoucna. Úspěch nového Batmana lze přičíst především talentovanému režisérovi Christopheru Nolanovi a přední herecké hvězdě posledních let Christianu Baleovi. Oba dali netopýřímu muži zcela nové rozměry. Už to není ten typický komiksový film, na jaké jsme byli zvyklí. Tentokrát se totiž celý film ubírá cestou realičnosti a to je oproti minulým dílům vcelku příjemná změna. Bale navíc Batmana ztvárňuje pomalu lépe než Michael Keaton před lety a jen tak potvrzuje, že ve své věkové kategorii nemá momentálně v Hollywoodu konkurenci. Když k těmto pozitivům ještě připočtete účast takových hereckých matadorů, jako jsou Michael Caine, Morgan Freeman či Liam Neeson, plus po dlouhé době konečně zajímavý scénář, nového Batmana shledáte jako dokonalou kombinaci. Potěší i skutečnost, že v jinak skvělé vizuální stránce najdeme minimum digitálních efektů. Vynikající filmový zážitek mi jen trošku kazí slabší záporáci, ale na to jsem si v batmanovských filmech už dávno zvyknul. Vyšší hodnocení si případně nechávám na blížícího se Temného rytíře.80% ()

Mrkvič

Neskutečný, co Nolan dokázal vytvořit z legendy. Z legendy dost umělé a spíše pro malé děti. Tak jak dozráli fanoušci předchozích dílů, dozrál i nový Batman. Sice je slabší ten úvod s organizací potírající zločin a motivací samotného Waynea, ale pořád je se na co dívat. K tomu všemu skvělá hudba a snad to nejlepší, co mohl Nolan v Hollywoodu sehnat. Bale, Caine, Neeson, Oldman, Murphy, Wilkinson, Hauer nebo Freeman. Legenda vedle legendy a takhle přesně se má s legendou jako je Batman zacházet. ()

Jizni Tlapa

Batman začal! Začal ale tak odlišně a pozpátku, což z něho dělá netradiční (stejně jako Temný rytíř) Batmanovskou podívanou. Nenajdeme velkolepou výpravu a přemrštěné, kýčovitě nastrojené záběry jako v předešlých dílech. Co najdeme, je krimi příběh, který má spád a myšlenku. Společně s již zmíněným netradičním námětem a zpracováním mi dovolují dát čtyři hvězdy bez výčitek! Na pátou hvězdu chybělo "odkráglování" L.Neesona s jistou noblesou a konec, který by překvapil! ()

Dado

Batman Begins som na moju veľkú škodu videl až po zhliadnutí pokračovanie The Dark Knight a tak som bol v spomínanom pokračovaní i v následnom zhliadnutí prvého dielu ukrátený o možné pôžitky vyplývajúce priamo z deja. Nič to však nemení na tom, že Nolan týmto filmom sa nielenže dokázal vyrovnať Burtonovým filmom o netopierom hrdinovi, ale rozprávaním príbehu Bruca Wayna v štýle tajomného thrilleru a nie komixu, sa u mňa dokázal umiestniť ešte pred nimi. Batman Begins oplýva v prvom rade skvelým scenárom, úžasnou, tajomnou atmosférou a samozrejme aj bravúrnymi hereckými výkonmi, z ktorých mi okrem Baleovho najviac utkvela v pamäti rola záporného hrdinu v podaní Liama Neesona. Samozrejme nesmiem zabúdať ani na skvelé hudobné podfarbenie, o ktoré sa postarala dvojica Hans Zimmer a James Newton Howard. Po každej stránke je tento film skvele zvládnutý a o to neuveriteľnejší je fakt, že Nolan dokázal v The Dark Knight všetko ešte viac zdokonaliť. Je preto logické, že u mňa vyhráva práve Temný rytier, nič to však nemení na ohodnotení 5*, ktoré odo mňa film Batman začína zaslúžene dostáva. Slovenský dabing je dobrý, celkový dojem z neho však kazí pár spojení dabéra s hercom, ktoré mohli dopadnúť určite lepšie. (85%) ()

Belbo

Christík ve vrcholové formě: drsný hlášky, drsný pohledy, děj jak štěrk, psychologie jak písek, a ten střih jak výstřik a kamera nacestách, logika na horách, latex na stehnách. A ty skluzí!! Film pětiletí. Batman je scénáristicky, herecky a ideologicky někde mezi Hozíkem Zemanem a Mužem na radnice. Pro jasný odpad mi chybí špeky z myšího pokračování. Ještě ulítlejší dialogy, kolaps psychologie nejen batmana, ale převážné většiny aktérů, logika rozhodování, prostě to co nedělá film filmem. A hlavně nezapomeňte: lidé věří legendám. Řekni nám Honzo, jak to tenkrát na tom Řípu bylo. A tá reálnost. ()

psajko

Nádherně zpracovaný začátek BATMANa. Cesta Bruce Wayne přes k vytvoření symbolu BATMANa. Efekty, hudba a herecký výkon jsou ohromující. Jako milovník superhrdinů, komixů a všeho s tím spojeného se mi film velice zamlouval. ()

Mirokukii

STRACH Film popisuje počátek legendy... První díl báječné trilogie netopýřího muže-a hezky pěkně od začátku. Nolan zde vypráví strhující, napínavý příběh. Spousta akce a dobrá honička. Skvělý herci-Bale, Caine, Neeson, Oldman, Murphy. Casting až na jedno zaváhání vyšel (alespoň je ta Katie hezká). Výborná hudba. Další super věc na tomto filmu je, že koncem, to začíná. "Ozbrojená loupež, dvojnásobná vražda, taky si potrpí na efekt, jako vy. Zanechává po sobě vizitku." "Já se na to podívám." ()

danco123

Predchádzajúce filmy s Batmanom som videl ako menší, ale môžem napísať že i kebyže si ich pozriem znovu, tak viem s určitosťou, že na tohto Batmana nemá ani ten od Tima Burtona. Christopher Nolan vie ako oko diváka pripútať k filmu a pohrať sa sním. Proste Ch. Nolan je pán režísér. To čo tento film ponúka je takmer geniálne. Herecké obsadenie lepšie byť už nemohlo a Christian Bale je ako stvorený na rolu Batmana. Kamera, hudba a všetko ostatné je geniálne a ja len môžem odporučiť všetkým tým čo Batmana ešte nevideli, nech neváhajú, pretože všetky tri filmy o Batmanovi od Ch. Nolana sú majstrovskými dielami a už len ťažko ich niekto prekoná. 100% ()

Yesqward

Absolútne bezchybný, epický zážitok, akčná chuťovka pre každého. Príbeh o začiatku legendy som si lepšie predstaviť nemohol. Nolan, Nolan, ako ty to robíš... 98% ()

JimmyII

Batman pro 21. století, Batman jak má být. Dechberoucí portrét zrození legendy, temný, gotický, přesto tak civilní a realistický, až z toho mrazí. Nolan stvořil (anti)hrdinu pro dnešní dobu, před kterou můžou všichni Supermani, X-Meni, Spidermani i Bondové jen pokleknout. Natočil film nabitý atmosférou strachu i očekávání, přetékající skvěle obsazenými hereckými hvězdami, stojící na jistém scénáři a ohromující nádhernými lokacemi, kamerou a hudbou. Takhle se mají dělat komiksové filmy. 95 %. ()

Lachtaan

Slavnější superhrdina než samotný Temný rytíř, to už je snad jen jeho potenciální sok Batman (trochu odkaz na letošní Batman vs. Superman: Dawn of Justice :D) Briliantní Christian Bale se ujal role úspěšného nekompromisního superhrdiny, temného strážce ještě temnějšího města Gotham.. Aby dokázal přemoci svůj strach z netopýrů a obavy z temné kriminality města, která mu jako malému vzala oba rodiče, se zámožný miliardář Bruce Wayne vydává daleko do Himalájí na výcvik válečníkem Ras Al Ghulem, v jehož roli exceluje bezkonkurenční Liam Neeson.. Poté se z Balea stává legendární Batman, ikona ochrany města a zároveň nový terč místní policie, které vévodí opět briliantní Gary Oldman.. Sice nejslabší díl série, ale za to povedený restart celého netopýřího univerza.. Uvidíme, jak se povede letošní reboot Batmana, kterého se ujímá samotný Ben Affleck :) ()

BROKEN_

PRO MĚ OSOBNĚ MŮJ NEJOBLÍBENĚJŠÍ KOMIKSOVÝ ORIGIN! Důvod? Batman je moje nejoblíbenější komiksová postava, už jako malý jsem si ho zamiloval, a nejspíš za to může fakt, že jsem hrával v té době velmi často LEGO hry, mezi kterýma byl samozřejmě i Lego Batman 1,2 . Ano lego hry, může to znít dětinsky, ale v té době jsem byl osmiletý kluk, který sjížděl dost často na legu. Další důvod proč je to můj nejoblíbenější komiksový origin je, že je to velmi realisticky podaný film. Strašně se mi líbí, že to vypadá jako město, které znáte, a i přesto je to GOTHAM! Jediný co musím vytknout v tomhle je zpracování Arkhamu. Ale já chápu, že režisér to chtěl mít pojatý realisticky, takže to odpustím. Ostatně režisér na tohle jede dost často. A tím režisérem je nikdo jiný než...... Christopher Nolan! To je jméno, které v současnosti zná každý fanoušek filmů. Jeho jméno je to největší lákadlo v současné době. Vždyť se podívejte na jeho filmy ….. vlastně proč o tom mluvím, je to Nolan a diváci určitě viděli jeho snímky. Tak fajn, to by bylo něco k tomu, proč to mám tak rád, a proč na to takhle nahlížím. Teď je načase se vrhnout na samotný film. Zde se divák dozví, jak ( a proč ) se dostal Bruce Wayne tam kde ho všichni známe. Celý děj bych označil ve zkratce – realisticky špinavý film, pojednávající o zločinu v tom nejhorším městě na světě. Pamatujete si na Batmany od Tima Burtona, kde se spokojil pouze s flashbacky na vraždu rodičů Waynových? Tak tady si Nolan získal od fanoušků další velké uznání. Nolan tady skvěle vyobrazil výcvik Bruce, trauma z dětství, a To hlavní …... motivaci chránit Gotham. To je něco s čím se tenhle snímek může chlubit. V první polovině filmu Nolan nenasadí oblek Batmana Waynovy, a to možná může být mínus pro někoho, ale pro mě osobně, jde nejspíš o tu lepší část filmu. Zkrátka mě baví sledovat herecký výkony Christiana Balea, a ostatních, kteří s ním mají společné scény. A to se dostávám k hercům. Tady Nolan vsadil na jistotu. Do hlavní role obsadil Christiana Balea, který je v roli Bruce Wayna/Batmana perfektní. Jako herec je extratřída, a na druhé straně jako v roli Batmana, je vskutku přesvědčivý. Jeho oblek se mi velmi líbí, plus jeho batmobil je super. Dále Alfreda, komorníka Bruce Wayna, si zahrál již zkušený herec Michael Caine, a upřímně, tohle je TEN Alfred, kterého si představuji. Jasně i ten předchozí herec z filmů od Burtona byl fajn, ale Caine mi více přirostl k srdci. Jeho scény s Balem jsou skvěle napsaný, a jeho věta '' Why do we fall ?'' mě vždy chytne za srdce. Je to zkrátka dobře vymyšlený. A můj oblíbený komisař Gordon, kterého hraje bezchybně Gary Oldman, je v mém srdci, hrozně ho mám rád. Pak tu jsou herci Morgan Freeman ( to je prostě PAN herec ), dále Katie Holmes jako Rachel Dawes ( kterou nahradila v pokračování Maggie Gyllenhaal ), Cillian Murphy jako Scarecrow, a na závěr Liam Neeson, který tady hraje hlavního záporáka. A ten je bohužel oproti těm dalším záporákům ve zbylých dílech téhle filmové trilogie daleko slabší ( přeci jen je Joker a Bane kvalitou jinde, hlavně JOKER V PODÁNÍ LEDGERA!) . Ale pořád je to obstojný záporák, který nedělá ostudu v boji s Batmanem. Nolan si ve filmu vybral slabší chvilku, a to v akčních scénách, neboli bitky tělo na tělo. Je to natočeno chaoticky, nepřehledně sestříhaný, až mě z toho vždy bolí hlava. Já mám prostě rád přehledně natočenou akci, kde si užiji choreografii. Tady to bohužel selhalo. O jedenáct let později nám Zack Snyder ve filmu Batman vs Superman ( který se mi líbil a zcela chápu co na tom lidé hejtí ) předvedl pro mě osobně nejlepší akční scénu s Batmanem. Tam měl celkově akci s Batmanem skvělou. Ale zpátky k danému tématu. Christopher Nolan i když ztrácí v akci, tak to dohání s atmosférou, kterou výborně podkreslují skladatelé James Newton Howard a Hans Zimmer. Ti stvořili vskutku perfektní soundtrack, který se dá poslouchat i mimo sledování filmu. A když se spojí poetický Howard s energetickým Zimmerem, musí zkrátka vzniknout nevšední zážitek. Film je po filmařské stránce bezchybný, ale jde vidět, že až v dalších dílech Nolan ukázal větší zručnost, i tak je spousta scén skvěle natočená podívaná na kterou se dobře kouká, až na ty špatně nasnímané akční scény, ale to odpustím, jelikož je trilogie Temného rytíře zaměřena na samotnou postavu Bruce Wayna a jeho osobnost, a toho si cením. Co říct dále, všechno podstatné jsem již zmínil, a více toho psát je zbytečné, jelikož už o tomhle filmu bylo napsáno dost. Každopádně jsem komentář psal hlavně pro sebe, abych si udělal lepší pocit a taky proto, že já bezmezně miluji trilogii THE DARK KNIGHT. Na závěr řeknu pouze tohle: TOHLE JE TEN NEJLÉPE ZPRACOVANÝ BATMAN JAKÝ KDY BYL, A V DALŠÍCH DÍLECH TO NOLAN ZVEDL DOKONCE O DVĚ ÚROVNĚ VEJŠ. A TO JE CO ŘÍCT! DOPORUČUJI! TOHLE JE MOJE SRDCOVKA NA KTEROU NEDÁM NIKDY DOPUSTIT! :) () (méně) (více)

_DAVE_

Je az neuveritelne co se da jeste vymyslet z pro mnoho lidi uzavreneno a mnohokrat nastavovaneho tematu. Prinejmensim posledni dily Batmana mi prisly opravdu o nicem. Ale tohle je uplne jina kava. Film se nese ve stylu velkolepeho dramatu, zbytecne se neplytva akcnimi scenami a ty se nechavaji ty spravne chvile. Christian Bale je zdaleka nejlepsi predstavitel Batmana v cele jeho historii. I kdyz se vam tohle tema zda naprosto vycerpane zajdete se do kina presvedcit se ze tomu tak neni. ()

uhlajz

Tak tenhle restart batmana je nejpovedenější komiksový kousek (později ho teda překonalo pokračování). Skvělý pohled do duše hlavního hrdiny ukazuje parádně důvod, proč se stal netopýrem. Christopher Nolen je bourák a Christian Bale se stal mým nejoblíbenějším hercem. ()

youtoo18

Jednoznačne najlepšie sfilmovaný Batman, vidno že to mal v rukách ("psychologicky") Christopher Nolan. Odporúčam aj ľudom ktorý nie sú vyznávačmi Batmana alebo comicsov. Hodnotenie 4/5 je preto lebo posledných 40 minút sa mi zdalo takých "až príliš akčných“ a pritom zbytočne. Skvelé obsadenie možno až na Katie Holmes, ktorá ako vždy bola o ničom. Music by: James Newton Howard, Hans Zimmer ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021