Dlouho jsem odkládal Temného rytíře jen kvůli tomu, abych mohl zhlédnout tento film a byl tak více v obraze. Čekal jsem předkrm k opěvovanému pokračování, ale první Nolanův Batman mi skoro vyrazil dech. Už žádná komiksová pohádka o mužíčkovi, který skáče z okapu na okap a dělá na zločince bububu. Snaha o uvěřitelnost příběhu se Nolanovi vydařila a já se skvěle bavil. A první půlhodina filmu? Fenomenální.(19.1.2010)

Má své klady, ale... Co se mi líbilo? Že ta strašlivá barevnost a přeplácanost posledních Batmanových filmů zmizela a že to byl převážně zábavný film (ta akčnější část, přestože bitky jsou nerozpoznatelný). Ale Gotham jsem nepoznal. Tohle město byl jen obyčejnej špinavej zapadákov, pár nalepených špatností proslulých čtvrti jako Bronx, Soho či Zábrdovice. Ale atmosféra zločinem prolezlýho nenapravitelnýho města mu chyběla. Prostě jenom další špinavá díra. Postava pana Q Luciuse Foxe (vynálezce) stejně jako Rachel (přítelkyně z dětství) mi přišla naprosto zbytečná a hloupá. A prvních 40 minut je tak neuvěřitelně trapných, až jsem málem zavíral oči. Možná kdyby tam lidi (lidi? loutky!) neříkali takový hloupý žvásty, tak možná. Ale Nolan si přesto z originálního Bruceova příběhu vzal víc, jak Burton. Kromě několika detailů, jako že Thomas Wayne byl doktor fyziky a ne přes lidi atp. se docela věrně držel původní předlohy. Až tedy na tu jeho výchovu kdesi na Dálném Východě a že Bruce byl filantrop, přestože playboy. Z herců se mi klasicky nejvíc zamlouval Michael Caine. K zápletce. No, nepotěšila mě. Taková jakási nijaká, mlhavá. Hlavní záporáci se střídali jako na běžícím pásu až to skončilo u toho nejhoršího možnýho. A ani důvod ohrožení Gothamu mě nijak moc nepřesvědčil. No a přenesení děje do dnešních dní mi vadilo ze všeho nejvíc. To je jakoby Indiana Jones bojoval s komančama a ne s Náckama. Hodně to tím ztratilo na atmosféře.(22.9.2006)

Už dávno som nebol tak vďačný za film ako teraz Nolanovi. Podarilo sa mu to, čo bolo v očiach divákov skoro nemožné. Vrátiť Batmanovi zašlú slávu, ktorú neslávne potopil Joel Schumacher (nič proti nemu, na konte má pár filmových skvostov) a s akou ho vykreslil Burton a aká mu právom patrí. Bale je perfektný, štýl zobrazenia tohto komiksového hrdinu a celého Gotham City sa mi dokonca pozdáva oveľa viac ako ho načrtol Burton. No a herci, skvelý nápad, čo dodať. 100%.(10.11.2006)

Rozpočet$150milionovTržby USA $206,852,432Tržby Celosvetovo $374,800,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $11,470,789Tržby za predaj DVD v USA $167,000,000 //počet predaných kusov 6,800,000║ __ " Prvá hodinka filmu je dokonalá dráma ale už v tej ďalšej sa to zvrhne na akčnú jazdu, čo mierne uberie na výbornom príbehu ale aj tak sme svedkami jednej z najvydarenejších comicsových adaptácií. " Hlavnými strojcami úspechu a vzkriesenia sú scenárista David S. Goyer a režisér Christopher Nolan - začali pekne od začiatku a v príbehu opisujú úplný zrod Temného Rytiera Batmana. A podarilo sa im to priam skvostne, málo kto čakal od comicsového hrdinu, pred tým takmer čisto "popcornového" prerod v príbeh do takmer reálnej roviny bez nejakých neúnosných fantasy postáv ako bolo zvykom v predošlých Batmanovkách. Postavy ako Ras Al Ghula, Scareface - Jonathana Crane a mafiána Falconeho sú len obyčajný ľudia využívajúci svoju vodcovskú moc nad podsvetím, žiadne zdeformované tváre ako Joker, Pingui, TwoFace, ... . Čo, ho radí skôr do dramatickejšieho poňatia ako skôr do nejakej akčnej bezduchej mlátanice. Herecké obsadenie - v prvom rade spomeniem čo raz známejšieho herca ako je Christian Bale (Batman/Bruce Wayne) v ňom sa črtá veľká herecká budúcnosť , predviedol do postavy Netopiéreho muža maximálnu dramatickosť a vnútornú temnotu a ten hrubý hlas keď je navlečený v netopierom obleku je proste "mrazivý" temný, z neho sa stal hlavný ťahúň tohto hrdinského dramatu a okolo neho sa zišlo obrovské plénum hercov, ktoré len doladilo film do maximálnej dokonalosti. Takže ďalšími významnými úlohami sa tu zaskveli herci ako Morgan Freeman ako Lucius Fox hrá zas zo svojou fantastickou charizmou aj keď moc miesta vo filme nedostáva, jeho každý výstup je fakt skvostný, Michael Caine ako sluha Alfred starajúci sa o rany a neduhy dobitého Bruca, jediný priamy Batmanov pomocník v boji proti zločincom je v podaní herca Garyho Oldmana ako komisára Gordona, Liam Neeson ako vodca Ligy tieňov nepôsobí zrovna démonicky ale skôr ako človek čo už nevidí pred sebou iné priaznivejšie možnosti a tak všetko rieši zo stojickým pokojom, vnútorného démona tu predvádza jednoznačne Cillian Murphy ako Scarecrow , Tom Wilkinson to všetko ladí ako z partesu na malú škodu je len postava Kena Watanabeho ako Ras Al Ghula , použitá len v malom priestore filmu a Katie Holmes je také pekné pozadie, aj keď herecky najmenej výrazná ale zas dojem až tak moc nekazí. Hudba je od skladateľov, ktorý sa dajú označiť ako absolútna špička vo svojom obore, presnejšie sú to Hans Zimmer a James Newton Howard, melódia po celý film je dosť temná a hlavná téma Batman Begins sa už teraz používa pri strhujúcich traileroch v akčných pasážach filmov práve uvádzaných do kín. /videl v kine 3x: 95%/(18.11.2007)

Sázka na větší realismus a výraznější inspiraci sociopolitickou realitou současného světa Nolanovi vyšla tak z poloviny. Prvnímu navléknutí netopýří masky předchází působivý dvojitý origin (paralelně sledujeme, jak se Bruce Wayne začal bát i jak svůj strach překonal): uvěřitelná psychologie postav, mnoho dialogů, místy vtipných, místy velmi trefně pojmenovávajících jisté nešvary naší přítomnosti a přesvědčujících nás o tom, že Batman není hrdina s nadpřirozenými schopnostmi, nýbrž pouze po spravedlnosti toužící miliardář s hromadou hi-tech hračiček. Jenže pak se objeví psychopat s ďábelským plánem, ve kterém dominuje halucinogenní plyn a obří mikrovlnka a z civilního hledání vnitřní stability se stává vysokodestrukční komiksová akce s dialogy, které polopaticky vysvětlují, o čem film vlastně je (o strachu, kdyby vás to zajímalo). Je pravda, že teprve spojením části, kde se věci víc řeší a části, kde se více koná, dochází k jakémusi dialektickému završení Nolanovy studie strachu. Přes množství postav, na něž jsou šikovně, bez vyloženě vatových scén, nabalovány postavy další, je film přes nadužívání střihu poměrně přehledný (líbí se mi Nolanova vyjadřovací úspornost, kdy například na vyřčenou otázku odpovídá patřičným obrazem, sdělujícím i dodatečné informace, aby se následně k opuštěnému dialogu vrátil). Kontaktní akční scény jdou s dobou a funguje i hororová atmosféra (děs je to přitom ambivalentní, neboť se často společně s padouchy bojíme ve tmě číhajícího temného rytíře). Z hlediska výpravy a vizuální nápaditosti se Batman začíná drží mnohem víc při zemi než Burtonovy extravagantní výpravy na stejné území, ale hereckými výkony (až na vykulenou Katie Holmes), semknutou vyprávěcí strukturou a srozumitelně motivovaným jednáním postav všechny předcházející batmanovské filmy snadno předčí. 80% Zajímavé komentáře: Gemini, Marigold, Adrian, kiddo, tron, gudaulin, Madison, mm13, Terminus, eye candy, PALINO, Andronikos, Petike, unclejack(2.9.2005)

• - Jedná se o první film, kdy Liam Neeson hraje zápornou postavu. Do té doby jsme ho mohli vídat spíše jako starostlivého otce či mentora, což byla součást jeho postavy i v tomto filmu. (Timak)

• - Ve filmu se používá jméno Ra's Al Ghul, přičemž slovo "Ra's" se vyslovuje stejně, jako se píše. V komiksu a ostatních verzích Batmana se používá jméno Rā's Al Ghul a slovo "Rā's" se vyslovuje "rejš". Ve filmu si navíc tato skupina nindžů říká Liga stínů, kdežto v komiksu Liga zabijáků. (Shadowspark)

• - Obsazení Garyho Oldmana do role Jima Gordona navrhnul Nolanovi producent Douglas Urbanski. Režisér jej původně zamýšlel obsadit do role Dr. Cranea, kterého nakonec ztvárnil Cillian Murphy. (MartinS96)