Diametrálně odlišné poloviny. Zatímco ta první svými hledáními modrých květů a diskuzemi o pop kultuře (mýtus – logo – značka) nudí, ta druhá svou nadprůměrně zvládnutou akcí nakopává ze sedaček. V nerozumném kompromisu se tak ukazuje, že primitivismus a jednoduchost mají větší sílu, než podrobná psychologizace a takřka strojová analýza. Škoda té absence, alespoň jediného momentu, který by dokázal zapůsobit trvalejším dojmem. Pro novou generaci zřejmě vrchol, pro ty co vyrůstali na prvních dvou snímcích jen solidní letní zábava se značkou „po použití možno recyklovat“.(2.8.2005)

Priznám sa, že Batman, ako jedna z veľkého množstva postáv komiksového univerza ma nikdy nezaujala (podobne ako ďalší velikán nakladateľstva DC - Superman). Preto si veľmi cením toho, ako si ma film dokázal získať už od úvodných minút. Najväčšia sila Batman Begins spočíva - podobne ako v X-men (hlavne v jeho druhom dejstve) v doslova až pitevnom psychologickom rozbore charakteru hlavnej postavy. Nolan mal oproti Singerovi navyše ešte veľkú výhodu v tom, že sa nemusel orientovať na skupinu postáv, ale iba na jednu hlavnú a zopár vedľajších. Sústredenie na motívy konania, ako i udalosti formujúce osobnosť, rodinné pozadie i okolnosti, ktoré viedli k vzniku "legendy" - to všetko vo filme funguje veľmi dobre a kompaktne (možno až príliš, pretože v tomto smere paradoxne prichádza aj moja prvá maličká výčitka - snaha o skĺbenie viacerých dejových vetiev do jednej pred akčným finále bola imho už mierne prekombinovaná). Vďaka tomu máme na plátne po charakterovej stránke plnohodnotne vykresleného hrdinu, ktorého reakcie chápeme a rozumieme im. Je potešujúce vidieť, že poväčšinou čiernobiely svet hrdinov v intenciách "dobro-zlo" dokáže mať aj dospelejšiu tvár, kde striktne dichotomické delenie bolo nahradené rozostrením hraníc medzi dobrom a zlom, resp. jeho vzájomným prelínaním (špecialita hlavne ázijskej kinematografie). K ďalším kladom filmu si ešte pridajte výborný soundtrack a celkovo zvuk (podtrhnutie netopierej orientácie), presvedčivého Balea (u mňa zďaleka - samozrejme aj vďaka scenáru, najpresvedčivejší Bruce Wayne) a do "realistického" tónu zahalenú výtvarnú stránku. Na druhej strane, slabinou (malým škrabancom) je pre mňa strih bojových sekvencií, resp. kontaktných súbojov, ktoré sú obrazovo komponované takmer výhradne iba polocelkami až detailami, čím výrazne trpí vaša orientácia počas ich sledovania (i keď uznávam, že znázorniť "neviditeľného" bojovníka je vec ťažká...). Výsledok? Jedna z najlepších komiksových adaptácii. P.S.: Povestnou čerešničkou na torte bol vydarený spôsob naviazania na Burtonovho Batmana ako i jeden konkrétny prvok v deji odkazujúci k Stokerovmu Draculovi (resp. jeho filmovým verziám, počnúc Murnauovou).(23.6.2005)

Tak tohle se mi libilo hodne, ale jako nejlepsi film s Batmanem mi to neprislo. Nolan to vzal uplne jinak, coz je v nekterejch pripadech moc dobre, ale nekdy to je spis minus. Je fajn, ze tu je konecne jak to vlastne bylo nez se Bruce stal Batmanem, ale bohuzel to je moc dlouho a Batman se tu obevi az po hodine a pul, coz je skoda, protoze narozdil od ostatnich mi druha cast prisla daleko lepsi nez prvni. A i kdyz to je ze zacatku zajimavy, tak sem postupne akorat cekal kdy uz tam konecne pride Batman. Co je velke plus, jsou jednotlive postavy, ktere jsou dobre prokreslene a neni to jen hodnej-zlej. Herci hrajou taky velmi dobre, jen Liam spis vypadal jako pravnik nez sef nindzu a Cain je nejlepsi Alfred, ale na druhou stranu pochybuju, ze by zvlad nekoho zmlatit a probihat ohnem. Co se tyce Christiana Balea, ten je skutecne roli od role lepsi, ale jako nejlepsi Batman mi neprisel. Kazdej z Batmanu mel neco do sebe, takze tezko rict kterej byl lepsi. Clooney byl elegantni, Keaton byl proste cool a byl hlavne prvni a Bale je spis jako frajirek. Novej oblek vypadal taky dobre (jeste ze nepouzily ten od Schumachera), takovejch tech Batmanovo vychytavek tu moc neni a auto taky moc pekny neni, to puvodni bylo daleko lepsi. Hodne tu chybel nejakej komiksovej zaporak (chlapek s pytlem nic moc a ani Neeson proste nepusobi jako padouch), v druhym dilu bude nastesti mozna Joker. Bitky mi prisly semtam neprehledny (ruka, noha, kus tela a divak jen hada kdo je kdo) a soundtrack taky moh bejt lepsi. Skoda, ze to Nolan udelal tak moc realny (tim nemyslim vysvetleni Batmanovo vychytavek, to bylo fajn), kuli tomu snimek ztraci atmosferu a takovou tu komiksovost a temnost jakou meli dily od Burtona, ale neznamena to, ze by atmosfera byla spatna, hlavne od chvile, kdy zacne Batman "pracovat", atmosfera hodne potemni. Na 5* to urcite bude, protoze to je daleko lepsi nez Batman a Robin (coz nedalo moc prace), ale puvodni Batmani od Burtona zustavaj neprekonany, uvidime co nam Nolan (?) predvede v druhym dile. Ale musim uznat, ze tenhle dil ma nejlepsi pribeh.(14.7.2005)

Je pravda, že som odchovaná na štúdiových, farebne impozantných Batmanoch z dielne Tima Burtona, ktorým nechýbala romantická poetika či paleta obrazových kontrastov. Christopher Nolan vniesol do komiksového žánru svojím drsne realistickým Batmanom čosi nové, odzbrojujúce a predsa zaujímavé. V jeho podaní Batman nie je len figúrka s netopierími krídlami, nadprirodzenou výbavou a hrdinskými tendenciami bez racionálnych príčin. Nolan do hĺbky buduje psychologický profil jedného obyčajného človeka a na otázky "ako" a "prečo" sa stal povestným hrdinom, sa scenárista snažil predložiť divákovi relevantné pohnútky. Batman begins odvracia komiksovské formy a namiesto toho funguje ako reálna neľútostná sonda do skorumpovaného sveta zločincov. Výborné scény v horách (ako sa Batman stal fyzicky zdatným), výborné zobrazenie jeho vnútorného stavu (prečo koná tak, ako koná), skvelá zimmerovská hudba, temná vizuálna stránka, herci (Michael Caine, Gary Oldman, Liam Neeson, Cillian Murphy) a najmä Christian Bale so svojím batmanovským cool hlasom je jednoducho neodolateľný. 90%(20.8.2010)

Resuscitace Temného rytíře proběhla ve velkém stylu. Nolan kašle na vše, co bylo předtím, Schumacherovi se vysmívá přímo do tváře a sám zrealističťuje jednoho z nejosobnějších hrdinů komiksu. První polovina působí svěže, novátorsky a psychologicky drásavě, druhá pak rozehrává tradiční navlékání do kostýmu a první trable v nové roli ochránce pořádku. Nolan nespoléhá na trikový ohňostroj a velice pevně lpí na co nejpreciznějším zasazení ve skutečném prostředí. Investice do hmatatelných kulis se vyplácí o to víc, čím lepší herci v nich hrají. Bale nemá jako Batman absolutně chybu a osobně ho považuji za nejlepšího a nejskutečnějšího představitele téhle role, Cillian Murphy v další roli naprostého magora okouzlí každého a i ta Katie Holmes se dá s opakovaným shlédnutím vzít na milost. Škoda jen, že Nolan není přesvědčivý v akčních scénách. I když si myslím, že zcela záměrně, mixuje souboje do nepřehledného guláše, protože třeba taková scéna na ledu je ve své podstatě dokonalá filmařská práce, stejně jako celý film.(18.6.2006)

• - Ve filmu se používá jméno Ra's Al Ghul, přičemž slovo "Ra's" se vyslovuje stejně, jako se píše. V komiksu a ostatních verzích Batmana se používá jméno Rā's Al Ghul a slovo "Rā's" se vyslovuje "rejš". Ve filmu si navíc tato skupina nindžů říká Liga stínů, kdežto v komiksu Liga zabijáků. (Shadowspark)

• - Lana Wachowski a Andy Wachowski měli v plánu natočit a napsat nový film o Batmanovi na základě předchozího zpracování Franka Millera "Batman: Year One". Byli však odmítnuti a místo toho napsali Matrix Reloaded (2003) a Matrix Revolutions (2003). (cihlenka)

• - Pro výrobu batmobilu se režisér Nolan inspiroval tvarem kokpitu amerického bojového letounu Lockheed P-38 Lightning. Celá replika funkčního modelu pak byla vytvarována pomocí tzv. Styrofoam, neboli pěny na bázi polystyrenu. Poháněl jej motor Chevy V8 o obsahu 5,7 litru. V dalších pokračováních byl použit stejný model. (ajaxx)