Pod celkovým efektním, rozhodně líbivým a cool nánosem se bohužel skrývá klasický film ze staré školy, u kterého je zajímavější sledovat tu nádhernou hereckou garnituru, než celkový děj filmu. Jinak bych velice rád vyzdvihnul skoro až geniální hudbu, jenž tvoří polovinou skvělé atmosféry. Toť názor Batmanovského a komixového neználka.(3.10.2006)

Rozpočet$150milionovTržby USA $206,852,432Tržby Celosvetovo $374,800,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $11,470,789Tržby za predaj DVD v USA $167,000,000 //počet predaných kusov 6,800,000║ __ " Prvá hodinka filmu je dokonalá dráma ale už v tej ďalšej sa to zvrhne na akčnú jazdu, čo mierne uberie na výbornom príbehu ale aj tak sme svedkami jednej z najvydarenejších comicsových adaptácií. " Hlavnými strojcami úspechu a vzkriesenia sú scenárista David S. Goyer a režisér Christopher Nolan - začali pekne od začiatku a v príbehu opisujú úplný zrod Temného Rytiera Batmana. A podarilo sa im to priam skvostne, málo kto čakal od comicsového hrdinu, pred tým takmer čisto "popcornového" prerod v príbeh do takmer reálnej roviny bez nejakých neúnosných fantasy postáv ako bolo zvykom v predošlých Batmanovkách. Postavy ako Ras Al Ghula, Scareface - Jonathana Crane a mafiána Falconeho sú len obyčajný ľudia využívajúci svoju vodcovskú moc nad podsvetím, žiadne zdeformované tváre ako Joker, Pingui, TwoFace, ... . Čo, ho radí skôr do dramatickejšieho poňatia ako skôr do nejakej akčnej bezduchej mlátanice. Herecké obsadenie - v prvom rade spomeniem čo raz známejšieho herca ako je Christian Bale (Batman/Bruce Wayne) v ňom sa črtá veľká herecká budúcnosť , predviedol do postavy Netopiéreho muža maximálnu dramatickosť a vnútornú temnotu a ten hrubý hlas keď je navlečený v netopierom obleku je proste "mrazivý" temný, z neho sa stal hlavný ťahúň tohto hrdinského dramatu a okolo neho sa zišlo obrovské plénum hercov, ktoré len doladilo film do maximálnej dokonalosti. Takže ďalšími významnými úlohami sa tu zaskveli herci ako Morgan Freeman ako Lucius Fox hrá zas zo svojou fantastickou charizmou aj keď moc miesta vo filme nedostáva, jeho každý výstup je fakt skvostný, Michael Caine ako sluha Alfred starajúci sa o rany a neduhy dobitého Bruca, jediný priamy Batmanov pomocník v boji proti zločincom je v podaní herca Garyho Oldmana ako komisára Gordona, Liam Neeson ako vodca Ligy tieňov nepôsobí zrovna démonicky ale skôr ako človek čo už nevidí pred sebou iné priaznivejšie možnosti a tak všetko rieši zo stojickým pokojom, vnútorného démona tu predvádza jednoznačne Cillian Murphy ako Scarecrow , Tom Wilkinson to všetko ladí ako z partesu na malú škodu je len postava Kena Watanabeho ako Ras Al Ghula , použitá len v malom priestore filmu a Katie Holmes je také pekné pozadie, aj keď herecky najmenej výrazná ale zas dojem až tak moc nekazí. Hudba je od skladateľov, ktorý sa dajú označiť ako absolútna špička vo svojom obore, presnejšie sú to Hans Zimmer a James Newton Howard, melódia po celý film je dosť temná a hlavná téma Batman Begins sa už teraz používa pri strhujúcich traileroch v akčných pasážach filmov práve uvádzaných do kín. /videl v kine 3x: 95%/(18.11.2007)

Vizuální mág Burton stvořil legendu, mistr filmového narativu Christopher Nolan ji našel motivaci. Až tak jednoduše funguje prequel Batmana, komiksové legendy, která zapustila na filmovém plátně hodně hluboké kořeny. Na klasické první dva snímky se dvakrát pokoušeli navázat roztodivní matlalové, ale výsledkem je fakt, že Nolan zachraňuje hasnoucí legendu a nutno říci, že zachraňuje věru ve velkém. Jeho střízlivá, realistická, potemnělá a psychologizující jízda válcuje diváka především v první polovině režisérovými známými esy: skvěle utříděným vyprávěním, sugestivitou, pečlivě otesanými hereckými výkony (např. epizodní scéna v opeře je mistrovské dílo!). Druhá, o poznání akčnější polovina, ve které už je symbol stvořen a je čas boje, není tak oslnivá, protože tam, kde Burton vytahoval těžké vizuální kalibry, je Nolan přeci jen trochu neobratný (zejména akční scény v jeho podání trpí až přílišnou zmatečností). Jenže: Netopýří muž vychází při závěrečných titulcích jako vítěz a jeho režisér s ním. Prostě proto, že pod hlavním proudem omletého komiksového klišé boje dobra proti zlu zurčí skvěle regulovaný spodní proud, který má svou hloubku. Je to psychologie hrdiny, anatomie strachu a zla, které chce konat pochybné dobro. Nástrojem spodního proudu jsou jak skvostná rytmizace záběrů a gradace nenápadného napětí, tak výborné herecké provedení. Christian Bale je skutečně nejlepším muže v černé masce, Michael Caine je se svým suchým cynismem vpravdě neodolatelný, Liam Neeson "pouze" přesvědčivý a Gary Oldman k nepoznání jiný... Zamrzí hodně křečovitá Katie Holmes, ale to se bezpečně ztrácí. Otázku, zda Nolan překonal Burtona, bych vůbec neotevíral. Jeho Batman je jiný. Má zcela svébytnou atmosféru a zcela svojský styl. Raději se dívá do tváře než na divoké přestřelky. To je sice moc dobře, ale přeci jen, vnáší to do filmu určitý a pochopitelný vnitřní rozpor, jehož nositelem je poněkud rozervaná režie. Mezi komiksovými filmy však potvrzuje Netopýří muž pozici skutečného šlechtice a Nolan zase, že "ex-nezávislákům" se daří věc nemožná – točit inteligentní a neprefabrikované špektákly za těžkou hollywoodskou vatu. ___ po druhém shlédnutí jednoznačně horuji pro plný počet hvězdiček. Veškeré námitky platí, avšak ne natolik, abych si nevšiml, že při dalším sledování film neztrácí, ale získává...(20.7.2005)

Christopher Nolan uchopil sérii o netopýřím muži po svém a nutno říci, že se mi jeho zpracování líbí více než Burtonovo. Především jsem rád, že se soustředí na samotný vznik a život Batmana. Atmosféra, kterou Nolan vytvořil je vynikající, především Crane a jeho strašák je slušné psycho. Gotham sice není tolik temný jako za Burtona, ale zase je o dost realističtější. Christian Bale mě dostává čím dál tím víc a na postavu Batmana se hodí skvěle (tím nechci říci, že se mi Michael Keaton nelíbil). Příjemné je obsazení Michaela Caina do role Batmanova sluhy. Další hvězdní herci jako Oldman, Freeman, Neeson či Katie Holmes také nezklamali. Nechci porovnávat Nolanovu a Burtonovu verzi (přijde mi, že společný mají jen námět :)), ale Nolanovu budu mít navždy mnohem radši. Jak napsal uživatel Torision:"strhující návrat Batmana", myslím, že to hovoří za vše.......Gordon: "Nikdy jsem ti nepoděkoval", Batman: "A nikdy nebudeš muset ".(2.8.2008)

Žiadne gotické budovy, točivé zábery na titulky novín, vtipy a pozitívne emócie, digitálne eye-candy efekty alebo chytľavý soundtrack. BATMAN BEGINS nie je žiadne rozprávkové fantasy. Je to INSOMNIA s Batmanom - ponurá dráma o reálnom človekovi, pôsobiacom v kulisách reálne vyzerajúceho sveta. Čo robí film unikátnym, je váha hlavnej i ostatných postáv a ich zakomponovanie do dramaticky hutného, emocionálne angažujúceho a inteligentne vyrozprávaného príbehu. Všetko vo filme je fyzicky hmatateľné, psychológia postáv premakaná a charakteristika Brucea Waynea je doslova pitvou rozvoja jeho osobnosti, objasnením dôvodov, prečo sa stal tým, kým sa stal. Christian Bale čoby skutočný charakterový herec redefinuje kult mena svojej postavy. Jeho Batman nie je žiadny vzorový hrdina, je mimoriadne naštvaný a rád si užíva povrchných nerestí, ktoré mu poskytuje jeho bohatstvo. Bombastické herecké obsadenie NIE JE samoúčelné a film posúva do dimenzie veľkolepej oslavy komiksového žánru. Akcia je skvelá, hoci nie až tak ako v Spider-Manovi. Ale vadí to niekomu? Je mi trápne nedať 5*, no ako večnému idealistovi mi v druhej, komiksovými pravidlami riadenej polovici, chýbalo viacej zápletkovej inovácie. Prvá polovica je za 6*.(24.6.2005)

• - V době příchodu filmu do kin časopis Forbes vydal článek o tom, jak moc by ve skutečnosti stálo stát se opravdovým Batmanem. Celková částka se všemi náklady dosahovala výše 3,5 milionu amerických dolarů. (cihlenka)

• - V předchozích filmech o Batmanovi hráli padouchy držitelé Oscara Jack Nicholson a Tommy Lee Jones. V Nolanově provedení to jsou naopak postavy kladné, které ztvárnili Michael Caine a Morgan Freeman. V roce 2011 se k oceněným hercům přidal také Christian Bale, na druhou stranu pak i Heath Ledger za ztvárnění Jokera v pokračování Temný rytíř (2008). (cihlenka)

• - Režisér Christopher Nolan se nechal slyšet, že byl natolik fascinován jasně modrýma očima herce Cilliana Murphyho, že se stále snažil nacházet záminky pro to, aby si herec sundával brýle tak často, jak jen to půjde. (cihlenka)