„Seržant Gordon je váš priateľ?“ – „Nemôžem si dovoliť priateľov.“ Úchvatný reštart netopierej ságy, ktorú prizabil Joel Schumacher Batmanom navždy a predovšetkým Batmanom a Robinom. Bombastický rozpočet umožnil režisérovi nízkorozpočtového MEMENTA (!) byť síce stokrát civilnejší, ako Burton, nevraviac o šialenom, z reťaze odtrhnutom Joelovi. Ale zároveň Nolan nezabudne jasne ukázať, kam peniaze išli. Ibaže afektovane nevrážajú do očí pri prvej príležitosti, ale boli použité skôr na nenápadné vylepšenie výpravy, bojových scén, či do presvedčivého stvárnenia Gothamu. Pritom maska ústredného zlosyna je obyčajné, hnusné, staré a hnilé vrece na zemiaky (!), čo asi najlepšie dokazuje, že Nolan vysoký rozpočet šikovne použil tam, kde bolo treba a kde nebolo, tam si vystačil s fantáziou a dobrými nápadmi. Snímka má veľmi chladnú, temnú atmosféru. Ľudskosť do chladných technických hračičiek vnášajú profesionáli Michael Caine a Morgan Freeman so svojimi džentlmenskými úsmevmi. Určite poteší i silné zlo (diabolsky krehký Cillian Murphy ako pošahaný psychiater je ako z hororu), na rozdiel od predchádzajúcich batmanoviek je ale (napriek nesympatickému Baleovi) tentokrát zaujímavo psychologicky prepracovanou postavou i samotný Batman. Film mohol byť smiešny (výcvik v horách?!) a trápne premýšľajúci, nakoniec to ale Nolan zvládol a ustál ale vety typu „takúto moc si nekúpiš, to je moc strachu“ fungujú na jednotku a nútia diváka rozmýšľať o systéme, policajnom zbore, politike alebo korupcii. Nolanovi nečakane vyšlo i „porealističnenie“ veľmi nerealistických komiksových prvkov (batmobil nevyzerá, ako tank, JE to tank). A potom už len „drobnosti“: od výborného Liama Neesona cez nečakané zvraty po kvalitné hlášky („Nezabijem vás, ale ani vás nezachránim.“). Nolan siahol po neokukaných Batmanových súperoch (Ra´s Al Ghul, Scarecrown) a vyplatilo sa mu to, divákom sa to páčilo.(8.10.2005)

Pred priemierov Temneho rytiera som samozrejme dostal chut pripomenut si prveho Nolanovho Batmana, aby som si pokracovanie mohol nalezite vychutnat. Nolan je mocny reziser a velky vypravac. Batman Begins nieje film dokonaly, no reziserov cit a pevna ruka z neho spravili film velmi napinavy, putavy, plny vynikajucich okamihov a vdaka tomu je zabavnost snimku naozaj vysoka, a to po celu dobu jeho 134 minut, ktore pretecu ako voda. Je zname, ze film bol najviac kritizovany za nie najlepsie zvladnute akcne sceny. No tam, kde by pri inych filmoch znamenala nepodarena akcia katastrofu a celkovy neuspech, v pripade Batamana Begins sa nic vazneho nedeje. Nolan totizto priniesol film, ktory je tak vyvazeny a kvalitny, ze ciastkove nedostatky nijak nenarusuju velmi dobry celkovy dojem. Nakoniec, s tou akciou to vobec nieje tak zle. Medzi ostatnymi komixovymi adaptaciami Batman Begins vynika nielen kvalitou, ale aj odlisnym pristupom. Bruce Wayne nielen ze je superhrdinom bez superschopnosti, ale je viac ludskejsi ako kedykolvek predtym ci ktorykolvek iny superhrdina. Bale ho stvarnil skutocne famozne. (9/10)(23.7.2008)

Scénář: David S. Goyer, Christopher Nolan, Bob Kane .. Řádně temný, poctivě atmosferický a velice realistický prequel .. Batman začal. A začal opravdu výborně. První polovina je více než výtečně zpracovaná a mé všeobecné nadšení začalo pokulhávat až v prvních akčních scénách - velice chaotických, špatně snímaných a ještě hůře sestříhaných, tedy pokud nebyl záměr udělat je minimálně velmi nepřehledné! Jinak je zručné režisérovo pojetí, kromě již zmiňovaných akčních scén, velmi dobré. Jsem zvědav na případné pokračování pod jeho taktovkou. Herecké obsazení je jedním slovem úžasné. A psychologie jejich postav je výtečná. Zejména rozvoj postavy samotného Bruce Wayne je promakán skutečně dopodrobna. Spokojen jsem ovšem se všemi a zejména Michael Caine znovu na plátně mě potěšil. Hudební složku stvořili mistři oboru Hans Zimmer & James Newton Howard a zejména ústřední motiv se mi velmi líbil. Na závěr jen dodám, že jsem během vzniku k filmu přistupoval s odstupem a spousta fotek z průběhu natáčení či snímek Batmobilu mě nebral. Poutavé bylo jen to obsazení, včetně postu režiséra. Po výborných filmech od Tim Burton a po propadácích které servíroval Joel Schumacher jsem ale zázraky nečekal .. přesto výsledek potěšil. 85%.(17.7.2005)

Sázka na větší realismus a výraznější inspiraci sociopolitickou realitou současného světa Nolanovi vyšla tak z poloviny. Prvnímu navléknutí netopýří masky předchází působivý dvojitý origin (paralelně sledujeme, jak se Bruce Wayne začal bát i jak svůj strach překonal): uvěřitelná psychologie postav, mnoho dialogů, místy vtipných, místy velmi trefně pojmenovávajících jisté nešvary naší přítomnosti a přesvědčujících nás o tom, že Batman není hrdina s nadpřirozenými schopnostmi, nýbrž pouze po spravedlnosti toužící miliardář s hromadou hi-tech hračiček. Jenže pak se objeví psychopat s ďábelským plánem, ve kterém dominuje halucinogenní plyn a obří mikrovlnka a z civilního hledání vnitřní stability se stává vysokodestrukční komiksová akce s dialogy, které polopaticky vysvětlují, o čem film vlastně je (o strachu, kdyby vás to zajímalo). Je pravda, že teprve spojením části, kde se věci víc řeší a části, kde se více koná, dochází k jakémusi dialektickému završení Nolanovy studie strachu. Přes množství postav, na něž jsou šikovně, bez vyloženě vatových scén, nabalovány postavy další, je film přes nadužívání střihu poměrně přehledný (líbí se mi Nolanova vyjadřovací úspornost, kdy například na vyřčenou otázku odpovídá patřičným obrazem, sdělujícím i dodatečné informace, aby se následně k opuštěnému dialogu vrátil). Kontaktní akční scény jdou s dobou a funguje i hororová atmosféra (děs je to přitom ambivalentní, neboť se často společně s padouchy bojíme ve tmě číhajícího temného rytíře). Z hlediska výpravy a vizuální nápaditosti se Batman začíná drží mnohem víc při zemi než Burtonovy extravagantní výpravy na stejné území, ale hereckými výkony (až na vykulenou Katie Holmes), semknutou vyprávěcí strukturou a srozumitelně motivovaným jednáním postav všechny předcházející batmanovské filmy snadno předčí. 80% Zajímavé komentáře: Gemini, Marigold, Adrian, kiddo, tron, gudaulin, Madison, mm13, Terminus, eye candy, PALINO, Andronikos, Petike, unclejack(2.9.2005)

To, že Nolan patří k nejlepším režisérům současnosti všichni víme. To, že obsazení Batman začíná je plné vynikajících herců, také víme. K tomu ještě přidáme bravurní příběh, ukazující Temného rytíře konečně z lidského pohledu a máme z tu jednu z nejlepších komiksových adaptací všech dob. Za boha ale nepochopím, jakto že film, který všude sbírá samá ocenění, se na zdejší databázi nedohrabal ani k nejlepší dvoustovce. Určitě by si to zasloužil. (Tak se nakonec dohrabal)(21.8.2007)

• - Počáteční písmena 4. až 9. stopy soundtracku tvoří slovo "Batman". (Decim28)

• - Mezi posledním Schumacherovým filmem Batman a Robin (1997) a právě prvním Nolanovým Batman začíná (2005) vznikla pauza celých 8 let, což je nejdelší pauzou v celé Batmanovské sérii. (x_silver)

• - V interview pro Moviefone Christian Bale řekl, že se začal zajímat o postavu Batmana ve chvilí, co mu kamarád v roce 2000 půjčil vydání "Arkham Asylum" od Granta Morrisona a Dava McKeana, aby následně po přečtení prohlásil, že pokud někdo bude točit nějakého dalšího Batmana, chce být rozhodně u toho. (cihlenka)