Batman začíná a je to úplně nová jízda než kdy dřív. Film sleduje Batmana a jeho putovaní za pomstou s mnoha flashbacky a pár záporáky. Podrobný příběh vynechám, ten je popsán jinde. Záporáci Ra's Al Ghul, Ducard a Scarecrow, jsou Batmanovi silnými protivníky, ale jeho táhne hněv, pomsta a strach. Po dvou Burtonech a dvou Schumacherech (zabte ho!!) vzal tuto komiksovou adaptaci do svých rukou Christopher Nolan. Režisér dokonalého Mementa a Insomnie. To, že scénaristou bude Goyer, který tak trochu může za úpadek filmů s Bladem (psal scénáře a poslední i natočil), mě lehce zneklidnilo, ale vše je nakonec v pořádku. Gotham už není komiksový ani neonový svět se svými záporáky, ale je to město podobné dnešním, které se v noci mění v tajemný noční les mrakodrapů a uliček. Christian Bale je nejlepší Batman z celé pentalogie a Michael Caince zase nejlepší Alfred (oslovenina Alfie mi připomíná ...). Herci jako Gary Oldman(ano on je kladná postava!), Morgan Freeman a nebo Liam Neelsen hodně překvapili a jsou skvělí. Celkově vzato jednoznačně nejlepší nový začátek jaký si mohl netopejr (vid hádankáři :) přát. Těším se na pokračování.(10.7.2005)

Celkově spíš zklamání, zejména vzhledem k adoraci ze strany podstatné části filmových fanoušků. Je to především hodně rozpolcený snímek, který na jedné straně chce pojmout téma a svého hrdinu netradičně, na druhé straně vězí až po uši v žánrovém balastu. Myslím, že jediný, kdo zatím pojal Batmana tak, jak se na tak vyhraněně brakové téma sluší, je Tim Burton. Jeho Batmani jsou styloví, správně komiksově přepjatí a především se ani trochu neberou vážně. Nolan chce být realistický, na druhé straně jeho hrdina z masa a krve čelí monstróznímu spiknutí organizace, která zničila starověký Řím, vypálila Londýn a bůhvíproč má pocit, že spasí svět, když zničí jedno velkoměsto současnosti se všemi jeho obyvateli. Tohle jednoduše nemůže fungovat. Nolan a jeho film se zkrátka bere moc vážně, takže i když režijně řemeslo ovládá skvěle, využívá řady špičkových herců a má přiměřený rozpočet, výsledek je jen průměrný. V porovnání s Temným rytířem navíc prohrává, a to z řady důvodů. Joker je daleko zajímavější záporák, než Batmanův protihráč v prvním díle, Katie Holmes je jako herečka proti Maggie Gyllenhaal stěží poloviční, když jí schází nejen herecké umění, ale i osobnostní charisma. A především Temný rytíř funguje ve své konstrukci a logice postav tohoto umělého světa daleko líp. Kupříkladu mocný šéf podsvětí jinak skvěle zahraný Tomem Wilkinsonem, který ovládá celé město a bez problémů si kupuje jeho politické a finanční špičky, by jen těžko hlídal u přejímky drog s brokovnicí v ruce. Takové logické lapsy se ve snímku Batman začíná vyskytují v hojné míře. Liam Neeson je sice kvalitní áčkový herec, ale jako hlavní záporák v kultovní komiksové sérii selhává, nepoměrně lepší je Cillian Murphy, který odpovídá tomu, co bych očekával od monstrózního padoucha komiksového filmu. Celkový dojem: 60 %.(8.3.2010)

Rozpočet$150milionovTržby USA $206,852,432Tržby Celosvetovo $374,800,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $11,470,789Tržby za predaj DVD v USA $167,000,000 //počet predaných kusov 6,800,000║ __ " Prvá hodinka filmu je dokonalá dráma ale už v tej ďalšej sa to zvrhne na akčnú jazdu, čo mierne uberie na výbornom príbehu ale aj tak sme svedkami jednej z najvydarenejších comicsových adaptácií. " Hlavnými strojcami úspechu a vzkriesenia sú scenárista David S. Goyer a režisér Christopher Nolan - začali pekne od začiatku a v príbehu opisujú úplný zrod Temného Rytiera Batmana. A podarilo sa im to priam skvostne, málo kto čakal od comicsového hrdinu, pred tým takmer čisto "popcornového" prerod v príbeh do takmer reálnej roviny bez nejakých neúnosných fantasy postáv ako bolo zvykom v predošlých Batmanovkách. Postavy ako Ras Al Ghula, Scareface - Jonathana Crane a mafiána Falconeho sú len obyčajný ľudia využívajúci svoju vodcovskú moc nad podsvetím, žiadne zdeformované tváre ako Joker, Pingui, TwoFace, ... . Čo, ho radí skôr do dramatickejšieho poňatia ako skôr do nejakej akčnej bezduchej mlátanice. Herecké obsadenie - v prvom rade spomeniem čo raz známejšieho herca ako je Christian Bale (Batman/Bruce Wayne) v ňom sa črtá veľká herecká budúcnosť , predviedol do postavy Netopiéreho muža maximálnu dramatickosť a vnútornú temnotu a ten hrubý hlas keď je navlečený v netopierom obleku je proste "mrazivý" temný, z neho sa stal hlavný ťahúň tohto hrdinského dramatu a okolo neho sa zišlo obrovské plénum hercov, ktoré len doladilo film do maximálnej dokonalosti. Takže ďalšími významnými úlohami sa tu zaskveli herci ako Morgan Freeman ako Lucius Fox hrá zas zo svojou fantastickou charizmou aj keď moc miesta vo filme nedostáva, jeho každý výstup je fakt skvostný, Michael Caine ako sluha Alfred starajúci sa o rany a neduhy dobitého Bruca, jediný priamy Batmanov pomocník v boji proti zločincom je v podaní herca Garyho Oldmana ako komisára Gordona, Liam Neeson ako vodca Ligy tieňov nepôsobí zrovna démonicky ale skôr ako človek čo už nevidí pred sebou iné priaznivejšie možnosti a tak všetko rieši zo stojickým pokojom, vnútorného démona tu predvádza jednoznačne Cillian Murphy ako Scarecrow , Tom Wilkinson to všetko ladí ako z partesu na malú škodu je len postava Kena Watanabeho ako Ras Al Ghula , použitá len v malom priestore filmu a Katie Holmes je také pekné pozadie, aj keď herecky najmenej výrazná ale zas dojem až tak moc nekazí. Hudba je od skladateľov, ktorý sa dajú označiť ako absolútna špička vo svojom obore, presnejšie sú to Hans Zimmer a James Newton Howard, melódia po celý film je dosť temná a hlavná téma Batman Begins sa už teraz používa pri strhujúcich traileroch v akčných pasážach filmov práve uvádzaných do kín. /videl v kine 3x: 95%/(18.11.2007)

Když pominu některé rozdílné fakty filmů Batmana začíná a Batmana, jako je třeba vražda rodičů Bruce Wayna a pominu to samozřejmě rád, neb jak mě bylo řečeno je to především smastatný film, tak musím říci že tento film mě opravdu překvapil moc příjemně.134 minut jelo jak Waynův rychlovlak do Wayn Tower . "Vycvikový " začátek nasadil laťku hodně vysoko,lae film si ji držel , možná ještě zvedal i v "gothamovské části" a vyvrchli naprosto grandiozním finále. Když k tomu připočtu další skvělý hudbení zářez tentokrát dvojice Zimmer – Howard.Scénář, je velmi zdařilý, stejně tak jako gradovaná akce ve filmu.Jsem rád že Batman začal právě takto.(17.7.2006)

Dlouho jsem odkládal Temného rytíře jen kvůli tomu, abych mohl zhlédnout tento film a byl tak více v obraze. Čekal jsem předkrm k opěvovanému pokračování, ale první Nolanův Batman mi skoro vyrazil dech. Už žádná komiksová pohádka o mužíčkovi, který skáče z okapu na okap a dělá na zločince bububu. Snaha o uvěřitelnost příběhu se Nolanovi vydařila a já se skvěle bavil. A první půlhodina filmu? Fenomenální.(19.1.2010)