Sázka na větší realismus a výraznější inspiraci sociopolitickou realitou současného světa Nolanovi vyšla tak z poloviny. Prvnímu navléknutí netopýří masky předchází působivý dvojitý origin (paralelně sledujeme, jak se Bruce Wayne začal bát i jak svůj strach překonal): uvěřitelná psychologie postav, mnoho dialogů, místy vtipných, místy velmi trefně pojmenovávajících jisté nešvary naší přítomnosti a přesvědčujících nás o tom, že Batman není hrdina s nadpřirozenými schopnostmi, nýbrž pouze po spravedlnosti toužící miliardář s hromadou hi-tech hračiček. Jenže pak se objeví psychopat s ďábelským plánem, ve kterém dominuje halucinogenní plyn a obří mikrovlnka a z civilního hledání vnitřní stability se stává vysokodestrukční komiksová akce s dialogy, které polopaticky vysvětlují, o čem film vlastně je (o strachu, kdyby vás to zajímalo). Je pravda, že teprve spojením části, kde se věci víc řeší a části, kde se více koná, dochází k jakémusi dialektickému završení Nolanovy studie strachu. Přes množství postav, na něž jsou šikovně, bez vyloženě vatových scén, nabalovány postavy další, je film přes nadužívání střihu poměrně přehledný (líbí se mi Nolanova vyjadřovací úspornost, kdy například na vyřčenou otázku odpovídá patřičným obrazem, sdělujícím i dodatečné informace, aby se následně k opuštěnému dialogu vrátil). Kontaktní akční scény jdou s dobou a funguje i hororová atmosféra (děs je to přitom ambivalentní, neboť se často společně s padouchy bojíme ve tmě číhajícího temného rytíře). Z hlediska výpravy a vizuální nápaditosti se Batman začíná drží mnohem víc při zemi než Burtonovy extravagantní výpravy na stejné území, ale hereckými výkony (až na vykulenou Katie Holmes), semknutou vyprávěcí strukturou a srozumitelně motivovaným jednáním postav všechny předcházející batmanovské filmy snadno předčí. 80% Zajímavé komentáře: Gemini, Marigold, Adrian, kiddo, tron, gudaulin, Madison, mm13, Terminus, eye candy, PALINO, Andronikos, Petike, unclejack(2.9.2005)

Kdepak, rozhodně nechci zpochybňovat kvality původního BATMANA (1989), to bych si nedovolil. Tak snad jen, že BATMAN ZAČÍNÁ je prostě úplně jiný film. Teď už dobře víme PROČ, ale taky se důkladně dozvíme JAK? Tvůrce Blade a Dark City Gavid S. Goyer naservíroval neprůstřelný scénář, pečlivě jištěný zručnou režii Christophera Nolana a plejádou schopných herců. Christian Bale nemohl zklamat, ale potěší i věrný sluha Michale Caine, strašák Cillian Murphy nebo velice stylová inkarnace Rutgera Hauera. Zůstávám na pěti a druhé shlédnutí je doufám potvrdí.(9.1.2008)

V tomto pojetí je známý comicsový námět povýšen na skutečnou událost žánru. Životní příběh milionářského (miliardářského ?) dědice, jeho nacházení sebe sama i postupné přejímání poslání, které bere a volí ze své vlastní vůle, je nejen uvěřitelné, ale i divácky a mravně - to bych zvlášť zdůraznil - přitažlivé a strhující. Stará technickovědecká sci-fi, kořenící v ekologicky bezelstném světě, si ví se vším rady. Verneova pečeť převedená do svérázného remaku je nanejvýš zajímavá i pro evropského filmového diváka. Tvůrcům filmu je v tomto případě opravdu proč blahopřát k výsledkům jejich práce. Výsledkům, které přesahují svou kvalitou tradiční meze tohoto žánru.(15.8.2012)

U čtyř hvězdiček jsem zůstal vlastně jenom kvůli první, dejme tomu třetině, kdy se s "budoucím Batmanem" jenom tak seznamujeme a on nastupuje na svou cestu. Díky hercům (Bale, Neeson), kteří nepřehrávají, je to dobré. Pak začíná ta část, která mě u superhrdinských filmů baví nejvíc. "Přerod." Pak to začalo. Ani humor nebyl špatný. Na konci jsem téměř vrněl blahem. Jen jedna zásadní připomínka - nejlepší herec jako představitel Batmana je pro mě Michael Keaton - zatím pořád...(19.8.2005)

Surový, drsný, sarkastický, vtipný, satirický, násilnický, hračička, zamilovaný, vychytralý nejlepší Batman, co jsem kdy viděla. Varování: DÁLE NEJSPÍŠ MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY. To, co z velké, větší, největší části tvoří nejlepší základ filmu, nejsou nějaké hloupé triky nebo akční mlátičky, ale herecký ansábl a jeho skvělé výkony. Mile vtipný Michael Caine, neméně jízlivě příjemný Morgan Freeman, překvapivě kladný Gary Oldman, mafiánský Tom Wilkinson, krásně zlý Cillian Murphy a chladně vypočítavý Liam Neeson. Dojem, který tito mazlíčci vytváří, nemůže zkazit ani rozpačitá Katie Holmes. Ale správně, ještě jsem ani slůvkem nezmínila největší pecku posádky a to Christiana Balea. Inu, jak pak se nám Christian předvedl tady? V celé své kráse, vážení, v celé své kráse. Jeho pojetí Batmana se mi líbí zatím nejvíc ze všech. On Michael Keaton (Clooneyho a ty ostatní zpozdilce nepočítám) zase nebyl tak špatný, ale přišel mi takový moc mírný a hodný, a v civilu byl moc charakterní, já si vždycky Bruce Waynea představovala víc jako blbečka, asi tak, jako když Christian Bale v Batmanovi začíná předstírat opilost a vede urážlivý proslov ke svým hostům. Christian mi zkrátka sedne do noty, ať už hraje, kde chce. Zatím jsem ještě nenašla film, kde by mě zklamal. Mírně komické polohy protivného a zhýčkaného milionáře tedy zvládl dokonale, ale zvládl i Brucovu zvířecí stránku. Já kdybych byla obyvatelkou Gothamu a náhodou potkala Batmana, tak zahodím peněženku a utíkám daleko, daleko pryč. Jeho hlas je opravdu jako hlas někoho jiného, ale když jej posloucháte, říkáte si, že byste tak mohli činit věčně, protože ten strach je v pohovce před televizorem příjemný. Batman, jak má být! Po technické stránce je film famózně virtuozní, realistický až za hrob. Oprostil se od burtonovské stylizace (ale tím neříkám, že ta se mi nelíbí) a předhazuje nám syrovost skutečnosti, v bitce nevíte, odkud která rána jde, prostě tak to má být. Strašidelně napínavá hudba vám brnká na nervy po celou dobu a kamera vás chvíli nechá kochat pohledy na Gotham v denním světle (konečně!) nebo na zasněžené štíty hor, aby to vzápětí vyměnila za temnou Batmanovu jeskyni nebo teplé světlo scén odehrávajících se uvnitř v budovách, když je tam Batman jako Bruce Wayne. Herecké výkony vás nechávají vychutnávat si vnitřní emoce, Nolan nechal z každého herce vyplynout to, co v něm je, a využil to pro film, jediným skřípajícím článkem řetězu je Katie Holmes jakožto ona Batmanova láska. Její výkon je nepřesvědčivý a unylý, zkrátka nemůžu pochopit, co na ní ten Tom Cruise vidí, a navíc má neskutečně křivou pusu a když se usměje, je to vidět dvojnásob. Já vím, že to nemá s herectvím nic společného, ale mě to prostě štve. A navíc, Batman byl vždycky na blondýnky, tak nevím, proč mu teď dali brunetku, a ještě takového zajdu. Když tedy vynecháme naši snaživou právničku Rachel, vyjde nám velice slušný film, já se dokonce odvážím říct, že i lepší než Burtonovi Batmanové. Tíživá atmosféra je odlehčena spoustou dobrých a vtipných hlášek, z nichž jednu já použiji jako závěrečnou větu (jako z úst mého oblíbence padoucha Cranea): "There's nothing to fear, but fear itself!" ♥(18.11.2006)

• - Postava Batmana v kostýmu se ve filmu objeví až bezmála po jedné hodině. (Tashi)

• - Během filmu řekne Batman (Christian Bale): “It’s hot, dark and sweaty and it gives me a headache,” v překladu "Je v tom vedro, temno, potím se a bolí mě z toho hlava". Tuto hlášku si později nechala dát část filmového štábu jako nápis na pracovní trička. (cihlenka)

• - Experti z radov realiťákov vypočítali orientačnú sumu rodinného sídla Bruca Waynea (Christian Bale). Keby sme pripustili, že Gotham City je zrkadlom New York City a cena by teda reflektovala skutočné ceny nehnuteľností v „Big Apple“, dom s 11 spálňami, siedmimi kúpeľňami, bazénom a v neposlednom rade obrovskou podzemnou jaskyňou by mal na trhu hodnotu približne 12 miliónov eur. (kacer4)