"Ninja ví, že neviditelnost je jen otázkou trpělivosti a bystrosti." Teď už to vím i já, ale moc mi to nepomáhá. Dokonce i kdybych měl výcvik, tvář, finance a hračky Bruce Waynea, tak by mi to nepomohlo. Možná kdyby byli netopýři na mé straně, tak ... asi taky nic. Prostě Batman je fajn figura, jejíž zrození mě pobavilo a považuju ho tak nějak za kamaráda. A proto jsem mu ochoten kdykoli promazat křídla, dotankovat batmobil a pohlídat Rachel, kdyby měl moc práce se zachraňováním Gothamu.(29.12.2016)

Diametrálně odlišné poloviny. Zatímco ta první svými hledáními modrých květů a diskuzemi o pop kultuře (mýtus – logo – značka) nudí, ta druhá svou nadprůměrně zvládnutou akcí nakopává ze sedaček. V nerozumném kompromisu se tak ukazuje, že primitivismus a jednoduchost mají větší sílu, než podrobná psychologizace a takřka strojová analýza. Škoda té absence, alespoň jediného momentu, který by dokázal zapůsobit trvalejším dojmem. Pro novou generaci zřejmě vrchol, pro ty co vyrůstali na prvních dvou snímcích jen solidní letní zábava se značkou „po použití možno recyklovat“.(2.8.2005)

Doufám, že tohle byl opravdu jen začátek a v Temném rytíři to na nás Nolan všechno rozbalí. Místy jsem měl přeci jen dojem, že si teprve osahává půdu vysokorozpočtové podívané. Slibně zní i fakt, že v druhém díle nebude paní Cruiseová, jediný to omyl v absolutně špičkovém obsazení. Těším se ohromně! P.S. červen 2013: Na plný počet bodů se to u mě asi nikdy nevyšplhá, ale stejně mám tenhle díl s každým zhlédnutím radši. Což je vlastně typický rys prakticky všech Nolanových filmů.(16.7.2008)

Surový, drsný, sarkastický, vtipný, satirický, násilnický, hračička, zamilovaný, vychytralý nejlepší Batman, co jsem kdy viděla. Varování: DÁLE NEJSPÍŠ MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY. To, co z velké, větší, největší části tvoří nejlepší základ filmu, nejsou nějaké hloupé triky nebo akční mlátičky, ale herecký ansábl a jeho skvělé výkony. Mile vtipný Michael Caine, neméně jízlivě příjemný Morgan Freeman, překvapivě kladný Gary Oldman, mafiánský Tom Wilkinson, krásně zlý Cillian Murphy a chladně vypočítavý Liam Neeson. Dojem, který tito mazlíčci vytváří, nemůže zkazit ani rozpačitá Katie Holmes. Ale správně, ještě jsem ani slůvkem nezmínila největší pecku posádky a to Christiana Balea. Inu, jak pak se nám Christian předvedl tady? V celé své kráse, vážení, v celé své kráse. Jeho pojetí Batmana se mi líbí zatím nejvíc ze všech. On Michael Keaton (Clooneyho a ty ostatní zpozdilce nepočítám) zase nebyl tak špatný, ale přišel mi takový moc mírný a hodný, a v civilu byl moc charakterní, já si vždycky Bruce Waynea představovala víc jako blbečka, asi tak, jako když Christian Bale v Batmanovi začíná předstírat opilost a vede urážlivý proslov ke svým hostům. Christian mi zkrátka sedne do noty, ať už hraje, kde chce. Zatím jsem ještě nenašla film, kde by mě zklamal. Mírně komické polohy protivného a zhýčkaného milionáře tedy zvládl dokonale, ale zvládl i Brucovu zvířecí stránku. Já kdybych byla obyvatelkou Gothamu a náhodou potkala Batmana, tak zahodím peněženku a utíkám daleko, daleko pryč. Jeho hlas je opravdu jako hlas někoho jiného, ale když jej posloucháte, říkáte si, že byste tak mohli činit věčně, protože ten strach je v pohovce před televizorem příjemný. Batman, jak má být! Po technické stránce je film famózně virtuozní, realistický až za hrob. Oprostil se od burtonovské stylizace (ale tím neříkám, že ta se mi nelíbí) a předhazuje nám syrovost skutečnosti, v bitce nevíte, odkud která rána jde, prostě tak to má být. Strašidelně napínavá hudba vám brnká na nervy po celou dobu a kamera vás chvíli nechá kochat pohledy na Gotham v denním světle (konečně!) nebo na zasněžené štíty hor, aby to vzápětí vyměnila za temnou Batmanovu jeskyni nebo teplé světlo scén odehrávajících se uvnitř v budovách, když je tam Batman jako Bruce Wayne. Herecké výkony vás nechávají vychutnávat si vnitřní emoce, Nolan nechal z každého herce vyplynout to, co v něm je, a využil to pro film, jediným skřípajícím článkem řetězu je Katie Holmes jakožto ona Batmanova láska. Její výkon je nepřesvědčivý a unylý, zkrátka nemůžu pochopit, co na ní ten Tom Cruise vidí, a navíc má neskutečně křivou pusu a když se usměje, je to vidět dvojnásob. Já vím, že to nemá s herectvím nic společného, ale mě to prostě štve. A navíc, Batman byl vždycky na blondýnky, tak nevím, proč mu teď dali brunetku, a ještě takového zajdu. Když tedy vynecháme naši snaživou právničku Rachel, vyjde nám velice slušný film, já se dokonce odvážím říct, že i lepší než Burtonovi Batmanové. Tíživá atmosféra je odlehčena spoustou dobrých a vtipných hlášek, z nichž jednu já použiji jako závěrečnou větu (jako z úst mého oblíbence padoucha Cranea): "There's nothing to fear, but fear itself!" ♥(18.11.2006)

Další špičkový Nolan. Pečlivá propracovanost námětu a postav. Velmi smysluplný (režie) a vytvořený zážitek (emoce v kině), který nadchne tím, že je divák ponořen do naprosto dokonalého světa a v obleku (atmosféra), kdy nestíhám hltat nejmenší detaily velkolepé režie a akce, kdy dostávám pocit, že stříbrné plátno každou chvíli prostě shoří. Nolan dodává do kinematografie novou příchuť' a dokáže nahlédnout do lidského nitra. Nolan je režisér s ideálním příkladem spojnice mezi mainstreamovou a uměleckou kinematografii.(22.7.2012)

• - V interview pro Moviefone Christian Bale řekl, že se začal zajímat o postavu Batmana ve chvilí, co mu kamarád v roce 2000 půjčil vydání "Arkham Asylum" od Granta Morrisona a Dava McKeana, aby následně po přečtení prohlásil, že pokud někdo bude točit nějakého dalšího Batmana, chce být rozhodně u toho. (cihlenka)

• - Názov filmu sa po prvý krát objaví až pred záverečnými titulkami. (marciano)

• - Christian Bale se prořekl a v jednom ze svých interview v roce 2009 uvedl, že při své první společné scéně s Michaelem Cainem a Morganem Freemanam - pasáž, kdy Alfred (Michael Caine) a Lucius (Morgan Freeman) čekají, až se Bruce Wayne (Christian Bale) probudí ve své ložnici - opravdu usnul při připravování dané scény. Sám herec prohlási, že ho probudil až Michael Caine, jak ho dloube do žeber se slovy: "Look at that! He's bloody fallen asleep," tedy "Zatraceně, podívej se na to! On usnul". (cihlenka)