Režie:
Christopher NolanKamera:
Wally PfisterHrají:
Christian Bale, Michael Caine, Liam Neeson, Katie Holmes, Gary Oldman, Cillian Murphy, Tom Wilkinson, Rutger Hauer, Ken Watanabe (více)VOD (4)
Obsahy(2)
Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)
(více)Videa (3)
Recenze (1 756)
U čtyř hvězdiček jsem zůstal vlastně jenom kvůli první, dejme tomu třetině, kdy se s "budoucím Batmanem" jenom tak seznamujeme a on nastupuje na svou cestu. Díky hercům (Bale, Neeson), kteří nepřehrávají, je to dobré. Pak začíná ta část, která mě u superhrdinských filmů baví nejvíc. "Přerod." Pak to začalo. Ani humor nebyl špatný. Na konci jsem téměř vrněl blahem. Jen jedna zásadní připomínka - nejlepší herec jako představitel Batmana je pro mě Michael Keaton - zatím pořád... ()
Sázka na větší realismus a výraznější inspiraci sociopolitickou realitou současného světa Nolanovi vyšla tak z poloviny. Prvnímu navléknutí netopýří masky předchází působivý dvojitý origin (paralelně sledujeme, jak se Bruce Wayne začal bát i jak svůj strach překonal): uvěřitelná psychologie postav, mnoho dialogů, místy vtipných, místy velmi trefně pojmenovávajících jisté nešvary naší přítomnosti a přesvědčujících nás o tom, že Batman není hrdina s nadpřirozenými schopnostmi, nýbrž pouze po spravedlnosti toužící miliardář s hromadou hi-tech hračiček. Jenže pak se objeví psychopat s ďábelským plánem, ve kterém dominuje halucinogenní plyn a obří mikrovlnka a z civilního hledání vnitřní stability se stává vysokodestrukční komiksová akce s dialogy, které polopaticky vysvětlují, o čem film vlastně je (o strachu, kdyby vás to zajímalo). Je pravda, že teprve spojením části, kde se věci víc řeší a části, kde se více koná, dochází k jakémusi dialektickému završení Nolanovy studie strachu. Přes množství postav, na něž jsou šikovně, bez vyloženě vatových scén, nabalovány postavy další, je film přes nadužívání střihu poměrně přehledný (líbí se mi Nolanova vyjadřovací úspornost, kdy například na vyřčenou otázku odpovídá patřičným obrazem, sdělujícím i dodatečné informace, aby se následně k opuštěnému dialogu vrátil). Kontaktní akční scény jdou s dobou a funguje i hororová atmosféra (děs je to přitom ambivalentní, neboť se často společně s padouchy bojíme ve tmě číhajícího temného rytíře). Z hlediska výpravy a vizuální nápaditosti se Batman začíná drží mnohem víc při zemi než Burtonovy extravagantní výpravy na stejné území, ale hereckými výkony (až na vykulenou Katie Holmes), semknutou vyprávěcí strukturou a srozumitelně motivovaným jednáním postav všechny předcházející batmanovské filmy snadno předčí. 80% Zajímavé komentáře: Gemini, Marigold, Adrian, kiddo, tron, gudaulin, Madison, mm13, Terminus, eye candy, PALINO, Andronikos, Petike, unclejack ()
Nolan mocný, Nolan velkolepý, Nolan neselhávající. Série brilantních filmů tohoto režiséra pokračuje skvělým zpracováním gothamské legendy. Nevěřil bych, že po mém zamilovaném novogotickém Burtonově díle přijmu "nového" Batmana tak nadšeně a bez námitek k provedení. Pryč je ona temně comicsová fasáda, kterou nás velký pohádkář Tim Burton častoval počátkem let devadesátých, David S. Goyer a Christopher Nolan podávají celou věc naprosto jinak... tak nějak současněji a uvěřitelněji, a to jak to dělají, je božská podívaná - pochopitelně také zásluhou výborně zvolených hlavních představitelů. Christian Bale skutečně je nejlepší Batman filmového plátna. Typově se hodí k novému pojetí jako minisukně k létu a v neposlední řadě je to doslova kurevsky dobrý herec. Věříte mu každou emoci, každou pohnutku, každou vzpomínku, zkrátka je to on, Temný Rytíř těsně po začátku své dlouhé pouti. A věřte že ani hledání toho začátku nebylo lehké. Věrný Alfréd Michael Caine nemá chybu (a jeho hlášky jsou nejlepší v celém filmu;)). Aby taky měl, při jeho zkušenostech a schopnostech. Úžasně civilní a kladný seržant Gordon je dalším důkazem všestrannosti a umění Garyho Oldmana, zatímco Cillian Murphy je záporák až ukrutně průzračný. Člověk na svém místě. Příjemné hostování Rutgera Hauera a Morgana Freemana neurazí ani nijak neohromí, narozdíl od Liama Neesona. Jeho výkon je totiž naprosto strhující - jeho scény s Brucem Waynem, podbarvené skvělou hudbou poprvé v historii kooperujícího dua Newton Howard - Zimmer, jsou jedny z nejskvělejších momentů celého filmu. Možná mě ovlivňuje moje mnonohovrstevnaté vědomí a živá představivost, ale OST je podle mě naprosto úžasný. Já prostě vidím Bruce Waynea lézt na ten ledovec, vidím lucernu v jeho ruce, zkrátka je to žvanec. Ve filmu působí naprosto stoprocentně, geniálně. I když místy slyšíte Hannibala nebo tu Tenkou Červenou;) Proč to tedy není tutovka za sto procent? Protože se pořád nemůžu rozloučit s mému srdci velmi blízkým burtonovským Gothamem a hlavně...protože scientologistická lobby (jinak nevím co to mělo znamenat) dotlačila do Batmana "divnou holku" Katie Holmes, která prostě vždycky vypadá hloupě, pokud se snaží vypadat mladší než je nebo starší než je. Nebo pokud nasadí svoji oblíbenou hereckou pózu "hele co umím s pravým koutkem", což máte na talíři skoro pořád když se slečna strašnězamilovaná objeví v záběru. Její postava prostě ve filmu přebývá a scény s ní (které působí dojmem dodatečného dopsání) jsou jediným vážným nedostatkem jinak brilantního eposu. Na co potřebujete holku, když máte pod palcem miliardy dolarů, neprůstřelnej oblek a káru jakou nikdo jinej nemá?;) Devadesát procent a míň ani ránu. ()
Žiadne gotické budovy, točivé zábery na titulky novín, vtipy a pozitívne emócie, digitálne eye-candy efekty alebo chytľavý soundtrack. Batman Begins nie je žiadne rozprávkové fantasy. Je to Insomnia s Batmanom - ponurá dráma o reálnom človekovi, pôsobiacom v kulisách reálneho sveta. Čo robí film unikátnym, je váha hlavnej i ostatných postáv a ich zakomponovanie do dramaticky hutného, emocionálne angažujúceho a inteligentne vyrozprávaného príbehu. Všetko vo filme je fyzicky hmatateľné, psychológia postáv premakaná a charakteristika Brucea Waynea je doslova pitvou rozvoja jeho osobnosti, objasnením dôvodov, prečo sa stal tým, kým je. Christian Bale čoby skutočný charakterový herec redefinuje kult mena svojej postavy. Jeho Batman nie je žiadny vzorový hrdina, je mimoriadne naštvaný a rád si užíva povrchných nerestí, ktoré mu poskytuje jeho bohatstvo. Bombastické herecké obsadenie nie je samoúčelné a film povyšuje na veľkolepú oslavu komiksového žánru. Akcia je skvelá, hoci nie až tak ako v Spider-Manovi. Ale vadí to niekomu? Je mi trápne nedať 5*, no ako večnému idealistovi mi v druhej, komiksovými pravidlami riadenej polovici, chýbalo viacej zápletkovej inovácie. Prvá polovica je za 6*. ()
Diametrálně odlišné poloviny. Zatímco ta první svými hledáními modrých květů a diskuzemi o pop kultuře (mýtus – logo – značka) nudí, ta druhá svou nadprůměrně zvládnutou akcí nakopává ze sedaček. V nerozumném kompromisu se tak ukazuje, že primitivismus a jednoduchost mají větší sílu, než podrobná psychologizace a takřka strojová analýza. Škoda té absence, alespoň jediného momentu, který by dokázal zapůsobit trvalejším dojmem. Pro novou generaci zřejmě vrchol, pro ty co vyrůstali na prvních dvou snímcích jen solidní letní zábava se značkou „po použití možno recyklovat“. ()
Galerie (275)
Zajímavosti (172)
- Režisér Christopher Nolan původně oslovil ohledně filmové hudby pouze Hanse Zimmera. Ten souhlasil, ale přizval Jamese Newtona Howarda, s nímž údajně již dlouho plánoval spolupráci. (Decim28)
- Při výrobě batmobilu se režisér Nolan inspiroval tvarem kokpitu amerického bojového letounu Lockheed P-38 Lightning. Na celou repliku funkčního modelu pak byla použita takzvaná Styrofoam, neboli pěna na bázi polystyrenu. Vůz poháněl motor Chevy V8 o obsahu 5,7 litru. V dalších pokračováních byl použit stejný model. (ajaxx)
- Policejní vozy Gothamské policie na sobě mají velký nápis GPD, ale na policejních uniformách se používá zkratka GCPD. (G....)
Reklama