Reklama

Reklama

Batman začíná

  • USA Batman Begins (více)
Trailer 1
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (1 777)

sportovec 

všechny recenze uživatele

V tomto pojetí je známý comicsový námět povýšen na skutečnou událost žánru. Životní příběh milionářského (miliardářského ?) dědice, jeho nacházení sebe sama i postupné přejímání poslání, které bere a volí ze své vlastní vůle, je nejen uvěřitelné, ale i divácky a mravně - to bych zvlášť zdůraznil - přitažlivé a strhující. Stará technickovědecká sci-fi, kořenící v ekologicky bezelstném světě, si ví se vším rady. Verneova pečeť převedená do svérázného remaku je nanejvýš zajímavá i pro evropského filmového diváka. Tvůrcům filmu je v tomto případě opravdu proč blahopřát k výsledkům jejich práce. Výsledkům, které přesahují svou kvalitou tradiční meze tohoto žánru. ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Batman Begins zdařile kombinuje komiksovou předlohu s reálným zpracováním. Vývoj a psychologie postavy Batmana je skvěle napsaná. Bruce Wayne je Batmanem a hrát musí svou civilní podobu, ovšem i jako Batman je stále vnímán jako člověk, nikoliv nadpřirozená postava... A ke všemu je výborně zahraný, obecně herecké výkony jsou zde velkou předností (ehm, až na Katie Holmes?). Batman Begins to bere pěkně od podlahy a přitom svižně a samozřejmě ve velkém stylu, což mimo jiné dělá film asi nejlepší komiksovou adaptací vůbec (platí do příchodu TDK). Všudypřítomnou temnou atmosféru umí Nolan bezchybně, ovšem do blockbusterové akce teprve proniká, jeho střih akčních sekvencí se místy může zdát chaotický... 9/10 ()

Reklama

Superpero 

všechny recenze uživatele

Ze začátku mě to moc nepřesvědčovalo, líbilo se mi to jako film ale ne jako Batman, až když nastaly události v retrospektivě a Gotham tak to začal bejt ten pravej nářez. Všechno do sebe zapadlo a nezbejvá než konstatovat, že David S. Goyer a Christopher Nolan jsou špička. Herecké obsazení super, Christian Bale si roli dává nehoráznym způsobem (příhoda s Evropankama a bazénkem rulezz) a matadoři Caine, Oldman, Neeson, Hauer a Freeman také. Ken Watanabe se jen mihne (škoda) ale kdo vám na 100% utkví je Cillian Murphy protože je to jeden z nejlepších hajzlů co jsem kdy viděl (a to ani nemusí mít ten pytel na hlavě). Vše podtrženo hudbou Hanse Zimmera cool efektama a coolózním Batmobilem. ()

Madison 

všechny recenze uživatele

Je pravda, že som odchovaná na štúdiových, farebne impozantných Batmanoch z dielne Tima Burtona, ktorým nechýbala romantická poetika či paleta obrazových kontrastov. Christopher Nolan vniesol do komiksového žánru svojím drsne realistickým Batmanom čosi nové, odzbrojujúce a predsa zaujímavé. V jeho podaní Batman nie je len figúrka s netopierími krídlami, nadprirodzenou výbavou a hrdinskými tendenciami bez racionálnych príčin. Nolan do hĺbky buduje psychologický profil jedného obyčajného človeka a na otázky "ako" a "prečo" sa stal povestným hrdinom, sa scenárista snažil predložiť divákovi relevantné pohnútky. Batman begins odvracia komiksovské formy a namiesto toho funguje ako reálna neľútostná sonda do skorumpovaného sveta zločincov. Výborné scény v horách (ako sa Batman stal fyzicky zdatným), výborné zobrazenie jeho vnútorného stavu (prečo koná tak, ako koná), skvelá zimmerovská hudba, temná vizuálna stránka, herci (Michael Caine, Gary Oldman, Liam Neeson, Cillian Murphy) a najmä Christian Bale so svojím batmanovským cool hlasom je jednoducho neodolateľný. 90% ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

Doufám, že tohle byl opravdu jen začátek a v Temném rytíři to na nás Nolan všechno rozbalí. Místy jsem měl přeci jen dojem, že si teprve osahává půdu vysokorozpočtové podívané. Slibně zní i fakt, že v druhém díle nebude paní Cruiseová, jediný to omyl v absolutně špičkovém obsazení. Těším se ohromně! P.S. červen 2013: Na plný počet bodů se to u mě asi nikdy nevyšplhá, ale stejně mám tenhle díl s každým zhlédnutím radši. Což je vlastně typický rys prakticky všech Nolanových filmů. ()

Galerie (276)

Zajímavosti (179)

  • Celosvětová premiéra proběhla 31. května 2005 v Tokiu. (Varan)

Související novinky

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

V posledních hodinách roku 2023 bohužel přichází smutné zprávy z Velké Británie. V sobotu 30. prosince totiž filmový svět ve věku pětasedmdesáti let náhle opustil anglický herec nominovaný na dvě… (více)

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

19.07.2023

Režisér Christopher Nolan si za ty roky v Hollywoodu vypěstoval pověst tvůrce, který má pevnou vizi, přesně ví, čeho a jak dosáhnout, a málokdy se co se kvality týče splete. Navíc se mu několik let… (více)

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (více)

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Dávno před tím, než komiksové Watchmen oživil svým seriálovým pokračováním scenárista Damon Lindelof (Ztraceni, Pozůstalí), nebo se o filmovou adaptaci původního komiksu pokusil Zack Snyder (Muž z… (více)

Reklama

Reklama