Celkově spíš zklamání, zejména vzhledem k adoraci ze strany podstatné části filmových fanoušků. Je to především hodně rozpolcený snímek, který na jedné straně chce pojmout téma a svého hrdinu netradičně, na druhé straně vězí až po uši v žánrovém balastu. Myslím, že jediný, kdo zatím pojal Batmana tak, jak se na tak vyhraněně brakové téma sluší, je Tim Burton. Jeho Batmani jsou styloví, správně komiksově přepjatí a především se ani trochu neberou vážně. Nolan chce být realistický, na druhé straně jeho hrdina z masa a krve čelí monstróznímu spiknutí organizace, která zničila starověký Řím, vypálila Londýn a bůhvíproč má pocit, že spasí svět, když zničí jedno velkoměsto současnosti se všemi jeho obyvateli. Tohle jednoduše nemůže fungovat. Nolan a jeho film se zkrátka bere moc vážně, takže i když režijně řemeslo ovládá skvěle, využívá řady špičkových herců a má přiměřený rozpočet, výsledek je jen průměrný. V porovnání s Temným rytířem navíc prohrává, a to z řady důvodů. Joker je daleko zajímavější záporák, než Batmanův protihráč v prvním díle, Katie Holmes je jako herečka proti Maggie Gyllenhaal stěží poloviční, když jí schází nejen herecké umění, ale i osobnostní charisma. A především Temný rytíř funguje ve své konstrukci a logice postav tohoto umělého světa daleko líp. Kupříkladu mocný šéf podsvětí jinak skvěle zahraný Tomem Wilkinsonem, který ovládá celé město a bez problémů si kupuje jeho politické a finanční špičky, by jen těžko hlídal u přejímky drog s brokovnicí v ruce. Takové logické lapsy se ve snímku Batman začíná vyskytují v hojné míře. Liam Neeson je sice kvalitní áčkový herec, ale jako hlavní záporák v kultovní komiksové sérii selhává, nepoměrně lepší je Cillian Murphy, který odpovídá tomu, co bych očekával od monstrózního padoucha komiksového filmu. Celkový dojem: 60 %.(8.3.2010)

Ako z veľkého kódexu. Čaro celej prvej polovice je fakt úžasné – pretože je založené na zmysloch, na psychyke. Zaoberá sa so samotným človekom, ktorého duchovný svet bol zatial pre ľudí neznámy. Akonáhle sa všetko začne stávať komixovejším, stráca to svoju váhu. Avšak to naštartovanie, to rozprúdenie novej éri Batmana je tak silné, že niet lepšieho režiséra, ktorému by sa podarilo laťku nasadiť vyššie. Zasadiť počiatky zmyslupných príbehov s komixovými prvkami, ktoré každí znás už určite potreboval. A plátno tiež. | 2008 | Na veľké moje šťastie som videl prvý diel v roku, keď už bol na prahu premiéry ten druhý, a tak som čakal len zopár mesiacov, a mohol si tak vychutnať Temného rytiera v kine. Naopak, mrzí ma, že som o Batman Begins v roku 2005 ešte nevedel, a tak čaro plátna je dodnes jediným mínusom v dojme oproti pokračovaniam. Všeobecné porovnávanie prvého dielu s pokračovaniami nie je úplne objektívne, nakoľko pri vytvorení nového sveta sa režisérské company musí zaoberať s toľkými základnými otázkami a detailami, že samotné prevedenie je potom o niečo unavenejšie, a len v uvodzovkách nedotiahnutejšie. Už len keď pomyslíme na veci, akými sú vymyslenie a realizácia rekvizít (batsuit, batmobil...), či samotný casting postáv, na ktorý Nolan otestoval ešte aj samotného Christiana Bale-a, ktorý napokon porazil v konkurzu o dvojrolu aj Cilliana Murphyho (ten sa ale tiež stal súčasťou projektu ako Scarecrow), tak je jasné, že i v obrovských produkciách, akým bol Batman začína, bol začiatok veľmi ťažký. Naviac, v druhej, komixovejšej pólke filmu cítiť nižší rozpočet oproti pokračovaniam, hlavne kôli komixovým elementom a kulisám. I tak je však Batman Begins do roku 2005 najlepším komixovým filmom, ktorý prerazil bariéry do nového vnímania celého žánru. A ja som za to nesmierne rád. Inak by sme nemali klenoty, akými sú The Dark Knight a Rises, alebo možno ani nekomixový Inception, na ktorý by Nolan bez netopierych filmov nikdy nedostal potrebný kredit pre realizovanie svôjho detského viacvrstvového sna. Realistickejšia, technicky a emočne nadupaná éra komixových filmov začína filmom Batman Begins. 95% | 28.9.2014, Blu-Ray, 42"LED, THX, EN DTS | Nolanová trilógia o Batmanovi je ako dobré víno: zraje k dokonalosti rok po roku. Batman Begins je charakterom komiksovejší, než pokračovania, ale pre celok je tak isto dôležitý, ako jeho "väčší" bratia. Ešte viac, než realistické, elegantné spracovanie ma okúzluje posolstvo príbehu, ktoré je nestárnúce, a tak si viem tieto filmy pustit znovu a znovu. Radosť sama. | Blu-Ray, THX, 10.6.2018 |(28.3.2008)

Ze začátku mě to moc nepřesvědčovalo, líbilo se mi to jako film ale ne jako Batman, až když nastaly události v retrospektivě a Gotham tak to začal bejt ten pravej nářez. Všechno do sebe zapadlo a nezbejvá než konstatovat, že David S. Goyer a Christopher Nolan jsou špička. Herecké obsazení super, Christian Bale si roli dává nehoráznym způsobem (příhoda s Evropankama a bazénkem rulezz) a matadoři Caine, Oldman, Neeson, Hauer a Freeman také. Ken Watanabe se jen mihne (škoda) ale kdo vám na 100% utkví je Cillian Murphy protože je to jeden z nejlepších hajzlů co jsem kdy viděl (a to ani nemusí mít ten pytel na hlavě). Vše podtrženo hudbou Hanse Zimmera cool efektama a coolózním Batmobilem.(17.7.2005)

"GORDONE, UŽ VÁM TAM NEMÁM KOHO POSLAT." Narozdíl od TEMNÉHO RYTÍŘE, který mi vyrazil dech hned, jsem BB docenil až po opětovných zhlédnutích a dnes už trvám jen na pár fousech (komiksový plán na otrávení města v tak realistickém filmu, záměrná nepřehlednost bitek). Realistický a inteligentní scénář se silnými postavami a nabouchaným dějem ládovaným v krátkých úderných scénách a myšlenkově bohatých a přitom vždy včas nenásilně odlehčených dialozích, promyšlená režie, úderný soundtrack a charizma zdaleka nejlépe obsazeného Bruce Waynea / Batmana vůbec.(1.8.2005)

Když pominu některé rozdílné fakty filmů Batmana začíná a Batmana, jako je třeba vražda rodičů Bruce Wayna a pominu to samozřejmě rád, neb jak mě bylo řečeno je to především smastatný film, tak musím říci že tento film mě opravdu překvapil moc příjemně.134 minut jelo jak Waynův rychlovlak do Wayn Tower . "Vycvikový " začátek nasadil laťku hodně vysoko,lae film si ji držel , možná ještě zvedal i v "gothamovské části" a vyvrchli naprosto grandiozním finále. Když k tomu připočtu další skvělý hudbení zářez tentokrát dvojice Zimmer – Howard.Scénář, je velmi zdařilý, stejně tak jako gradovaná akce ve filmu.Jsem rád že Batman začal právě takto.(17.7.2006)

• - Na rozdíl od ostatních postav Rachel Dawes (Katie Holmes) neexistuje v žádném z komiksů o Batmanovi nebo v jakémkoliv jiném komiksu od společnosti DC. Byla vytvořena režisérem Christopherem Nolanam a napsána Davidem S. Goyerem. Postava byla napsána přímo pro Katie Holmes. Náhradnicemi do role byly Claire Danes a Reese Witherspoon. (cihlenka)

• - Všem hercům bylo z počátku naschvál zaslán scénář s názvem "The Intimidation Game". Když si Michael Caine tento scénář přečetl, nabyl dojmu, že se jedná o jakýsi gangsterský film. (cihlenka)

• - Režisér Christopher Nolan se nechal slyšet, že byl natolik fascinován jasně modrýma očima herce Cilliana Murphyho, že se stále snažil nacházet záminky pro to, aby si herec sundával brýle tak často, jak jen to půjde. (cihlenka)