Je pravda, že som odchovaná na štúdiových, farebne impozantných Batmanoch z dielne Tima Burtona, ktorým nechýbala romantická poetika či paleta obrazových kontrastov. Christopher Nolan vniesol do komiksového žánru svojím drsne realistickým Batmanom čosi nové, odzbrojujúce a predsa zaujímavé. V jeho podaní Batman nie je len figúrka s netopierími krídlami, nadprirodzenou výbavou a hrdinskými tendenciami bez racionálnych príčin. Nolan do hĺbky buduje psychologický profil jedného obyčajného človeka a na otázky "ako" a "prečo" sa stal povestným hrdinom, sa scenárista snažil predložiť divákovi relevantné pohnútky. Batman begins odvracia komiksovské formy a namiesto toho funguje ako reálna neľútostná sonda do skorumpovaného sveta zločincov. Výborné scény v horách (ako sa Batman stal fyzicky zdatným), výborné zobrazenie jeho vnútorného stavu (prečo koná tak, ako koná), skvelá zimmerovská hudba, temná vizuálna stránka, herci (Michael Caine, Gary Oldman, Liam Neeson, Cillian Murphy) a najmä Christian Bale so svojím batmanovským cool hlasom je jednoducho neodolateľný. 90%(20.8.2010)

Pod celkovým efektním, rozhodně líbivým a cool nánosem se bohužel skrývá klasický film ze staré školy, u kterého je zajímavější sledovat tu nádhernou hereckou garnituru, než celkový děj filmu. Jinak bych velice rád vyzdvihnul skoro až geniální hudbu, jenž tvoří polovinou skvělé atmosféry. Toť názor Batmanovského a komixového neználka.(3.10.2006)

Tak tohle se mi libilo hodne, ale jako nejlepsi film s Batmanem mi to neprislo. Nolan to vzal uplne jinak, coz je v nekterejch pripadech moc dobre, ale nekdy to je spis minus. Je fajn, ze tu je konecne jak to vlastne bylo nez se Bruce stal Batmanem, ale bohuzel to je moc dlouho a Batman se tu obevi az po hodine a pul, coz je skoda, protoze narozdil od ostatnich mi druha cast prisla daleko lepsi nez prvni. A i kdyz to je ze zacatku zajimavy, tak sem postupne akorat cekal kdy uz tam konecne pride Batman. Co je velke plus, jsou jednotlive postavy, ktere jsou dobre prokreslene a neni to jen hodnej-zlej. Herci hrajou taky velmi dobre, jen Liam spis vypadal jako pravnik nez sef nindzu a Cain je nejlepsi Alfred, ale na druhou stranu pochybuju, ze by zvlad nekoho zmlatit a probihat ohnem. Co se tyce Christiana Balea, ten je skutecne roli od role lepsi, ale jako nejlepsi Batman mi neprisel. Kazdej z Batmanu mel neco do sebe, takze tezko rict kterej byl lepsi. Clooney byl elegantni, Keaton byl proste cool a byl hlavne prvni a Bale je spis jako frajirek. Novej oblek vypadal taky dobre (jeste ze nepouzily ten od Schumachera), takovejch tech Batmanovo vychytavek tu moc neni a auto taky moc pekny neni, to puvodni bylo daleko lepsi. Hodne tu chybel nejakej komiksovej zaporak (chlapek s pytlem nic moc a ani Neeson proste nepusobi jako padouch), v druhym dilu bude nastesti mozna Joker. Bitky mi prisly semtam neprehledny (ruka, noha, kus tela a divak jen hada kdo je kdo) a soundtrack taky moh bejt lepsi. Skoda, ze to Nolan udelal tak moc realny (tim nemyslim vysvetleni Batmanovo vychytavek, to bylo fajn), kuli tomu snimek ztraci atmosferu a takovou tu komiksovost a temnost jakou meli dily od Burtona, ale neznamena to, ze by atmosfera byla spatna, hlavne od chvile, kdy zacne Batman "pracovat", atmosfera hodne potemni. Na 5* to urcite bude, protoze to je daleko lepsi nez Batman a Robin (coz nedalo moc prace), ale puvodni Batmani od Burtona zustavaj neprekonany, uvidime co nam Nolan (?) predvede v druhym dile. Ale musim uznat, ze tenhle dil ma nejlepsi pribeh.(14.7.2005)

Batman začíná a je to úplně nová jízda než kdy dřív. Film sleduje Batmana a jeho putovaní za pomstou s mnoha flashbacky a pár záporáky. Podrobný příběh vynechám, ten je popsán jinde. Záporáci Ra's Al Ghul, Ducard a Scarecrow, jsou Batmanovi silnými protivníky, ale jeho táhne hněv, pomsta a strach. Po dvou Burtonech a dvou Schumacherech (zabte ho!!) vzal tuto komiksovou adaptaci do svých rukou Christopher Nolan. Režisér dokonalého Mementa a Insomnie. To, že scénaristou bude Goyer, který tak trochu může za úpadek filmů s Bladem (psal scénáře a poslední i natočil), mě lehce zneklidnilo, ale vše je nakonec v pořádku. Gotham už není komiksový ani neonový svět se svými záporáky, ale je to město podobné dnešním, které se v noci mění v tajemný noční les mrakodrapů a uliček. Christian Bale je nejlepší Batman z celé pentalogie a Michael Caince zase nejlepší Alfred (oslovenina Alfie mi připomíná ...). Herci jako Gary Oldman(ano on je kladná postava!), Morgan Freeman a nebo Liam Neelsen hodně překvapili a jsou skvělí. Celkově vzato jednoznačně nejlepší nový začátek jaký si mohl netopejr (vid hádankáři :) přát. Těším se na pokračování.(10.7.2005)

Souhlasím více méně se vším, co tu všichni vychvalují či kritizují. Začátek mi připadal dost slabej, konec zase uspěchanej. Potěšila mě plejáda herců, jemný humor, snaha o realističnost a psychologické propracování. Tahle položka je však značně dvojsečná záležitost, protože ty litanie o překonávání strachu či "když dobří lidé nědělají nic, zlo se šíří" mi už lezly krkem. Na rozdíl od ostatních však ty nedokonalosti ovlivní mé hodnocení - takže tak 85%, ani o fous víc, dávat filmu Batman začíná plné hodnocení není doufám povinnost:-)(15.7.2005)