Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. A první z rodu Batmanů, který ode mne dostane zasloužených 5 hvězd - za propracovaný scénář a za perfektní atmosféru. Trailery: http://www.csfd.cz/film/136224-batman-zacina-batman-begins/videa/(18.9.2009)

Vyprávění o zrození legendy začíná Nolan celkem dost zeširoka. Právě první část filmu, v které se autoři zabývají výcvikem Bruce Waynea mi přišla poněkud zdlouhavá. Navíc Wayneova motivace pro to, aby "zkoumal" svět podsvětí a dostal se do vězení mi trochu uniká. Zajímavé naopak byly retrospektivy z dětství. Vrcholem ovšem jsou části, kdy se Wayne postupně proměňuje v Batmana a hlavně když pak coby Batman předvede co umí. Na filmu zaujme na komiks nezvyklá (a pro někoho možná až nepatřičná) snaha o realističnost. Podle mého názoru čistě komiksový Gotham Tima Burtona vypadal zajímavěji. V novém Batmanovi velmi potěší herci, Christian Bale svůj talent prokázal již mnohokrát a jeho ztvárnění netopýřího hrdiny se mi líbilo ze všech předchozích představitelů nejvíc. Herecké obsazení je ovšem velmi "vychytané" i ve vedlejších rolích: malý prostor získávají Ken Watanabe a Rutger Hauer naopak velmi potěšili Michael Caine nebo Gary Oldman. Překvapující a potěšující bylo i množství "hlášek" a humorných narážek v druhé části filmu. Co se akčních scén týče, měl jsem značný problém orientovat se v kontaktních soubojích - jsou natočeny poněkud nepřehledně, naopak strhující je honička za "tankem". Poslední slovo patří hudbě: Poprvé spojili své síly dlouholetí přátelé a výrazné osobnosti filmové hudby James Newton Howard a Hans Zimmer - výsledek jejich práce je ovšem značně průměrný. Daleko více je slyšet Zimmer než Howard a je to ten klasický Zimmer - hřmotný, hlasitý, v některých scénách příjemně rytmický, ale bez jediného výraznějšího motivu. Kde jsou skvělé motivy Elfmana nebo i Goldenthala! Když se objevila Batmanova silueta Elfmanův motiv mi hodně chyběl (anebo i nějaký nový originální).(12.8.2005)

Christopher Nolan uchopil sérii o netopýřím muži po svém a nutno říci, že se mi jeho zpracování líbí více než Burtonovo. Především jsem rád, že se soustředí na samotný vznik a život Batmana. Atmosféra, kterou Nolan vytvořil je vynikající, především Crane a jeho strašák je slušné psycho. Gotham sice není tolik temný jako za Burtona, ale zase je o dost realističtější. Christian Bale mě dostává čím dál tím víc a na postavu Batmana se hodí skvěle (tím nechci říci, že se mi Michael Keaton nelíbil). Příjemné je obsazení Michaela Caina do role Batmanova sluhy. Další hvězdní herci jako Oldman, Freeman, Neeson či Katie Holmes také nezklamali. Nechci porovnávat Nolanovu a Burtonovu verzi (přijde mi, že společný mají jen námět :)), ale Nolanovu budu mít navždy mnohem radši. Jak napsal uživatel Torision:"strhující návrat Batmana", myslím, že to hovoří za vše.......Gordon: "Nikdy jsem ti nepoděkoval", Batman: "A nikdy nebudeš muset ".(2.8.2008)

Batman je mrtev, ať žije Batman! Hořká pachuť, jež zůstala na patrech po paskvilu, jež předchozí batmanovskou sérii (ano, toto je začátek nové série) doslova skopnul ze schodů až do kanálu je pryč. Konečně! Největší chybou, kterou by mohl divák u Batman začíná udělat je srovnávání. Ne tak srovnávání se zmíněnou hrůzostrašnou parodií sebe sama, ale srovnávání s povedenějšími díly předchozí série, tedy s díly v režii Tima Burtona. Burton vdechl Gothamu specifickou atmosféru a udělal z něj město, které jako by ani neznalo den, zatímco Gotham současnosti je přeci jen světlejší a barevnější. Nicméně stejně prohnilý. (A sakra, už srovnávám... :-) ) Takže, mohu zodpovědně říci, že Christopher Nolan nasadil laťku vysoko, dost vysoko na to, aby stačila na 5 hvězdiček, nicméně ne tak vysoko, aby tam nezbyl žádný prostor pro její přeskočení. Je to tak, i na tomto filmu se dají najít chybičky. Ne, já o nich psát nebudu. Mě totiž velmi, ale opravdu velmi potěšilo, že při vyslovení jména Batman se mi opět asociuje výraz "komiksový hrdina" a ne "sračka v elasťákách" (a jsme zpátky u srovnávání...) No nic, prostě Batman začíná je super a myslím, že většina Bat-fanoušků si jej užije či užila víc než dobře. Howgh.(17.3.2009)

Diametrálně odlišné poloviny. Zatímco ta první svými hledáními modrých květů a diskuzemi o pop kultuře (mýtus – logo – značka) nudí, ta druhá svou nadprůměrně zvládnutou akcí nakopává ze sedaček. V nerozumném kompromisu se tak ukazuje, že primitivismus a jednoduchost mají větší sílu, než podrobná psychologizace a takřka strojová analýza. Škoda té absence, alespoň jediného momentu, který by dokázal zapůsobit trvalejším dojmem. Pro novou generaci zřejmě vrchol, pro ty co vyrůstali na prvních dvou snímcích jen solidní letní zábava se značkou „po použití možno recyklovat“.(2.8.2005)

• - Na vytváranie digitálnych netopierov poslúžili štúdie mŕtvych netopierov. (Greenpeacak)

• - Režisér Christopher Nolan se nechal slyšet, že byl natolik fascinován jasně modrýma očima herce Cilliana Murphyho, že se stále snažil nacházet záminky pro to, aby si herec sundával brýle tak často, jak jen to půjde. (cihlenka)

• - Jedným z hlavných kandidátov do role Batmana bol aj Ashton Kutcher, ktorého presadzovalo hlavne štúdio. Christopher Nolan však touto voľbou nadšený nebol. (jedenzdvoch)