Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

SONYAGENT

Parádní film, skvělé přelínání dějů a uchvatná akce spojená s perfektně temnou hudbou mě nenechala v klidu po celý film.. Je to jiný Batman, jiný příběh a jiný časový prostor.. Gotham se v tomto snímku stal tak temným, až svítil všemi barvami.. Nádherný Nolanovo zpracování nenámější comicsové postavy dneška bude mít doufám i po Temném rytíři dalšího zpracování. ()

GrifHi55

Když sem byl malý kluk, měl sem rád staré batmany...když jsem větší kluk, staré batmany nemám rád pro jejich "neoriginalitu", ale tenhle nový směr se mi díky Nolanovi moc líbí ()

Spike86

Film se skvělou kamerou, opravdu monumentální exteriérové záběry zejména v první polovině, průlety atd. Napínavá atmosféra je podpořená velmi kvalitním hudebním doprovodem dua skladatelů Zimmer - Howard. S kvalitním prostorovým zvukem je to opravdu dobrý zážitek. Herecké výkony jsou na dobré úrovni. Hlavně Christian Bale v hlavní roli je zdařilý a líbila se mi i příjemná vedlejší rolička pro Morgana Freemana. 90% ()

Kubasino

Christian Bale je prostě špatný, špatný, špatný. Nemůžu si pomoct, ale na Balea jako Batmana mám stejný názor, jako má mnoho lidí na Daniela Craiga jakožto Bonda. Nemůže mi pak nikdo vyčítat, že film pro mě byl takový nemastný, neslaný. Zatímco v Temném rytíři to držel hodně nad vodou Heath Ledger, tady to neměl kdo zachránit. Netvrdím snad, že Liam Neeson nebo Gary Oldman zahráli špatně, ale vytáhnout to nedokázali. A tak ta hezká komiksová Burtonovsko-Schumacherovská atmosféra je v tahu a místo úžasného netopýra je tu pro mě divnej pavouk. Někomu to prostě sedí, mne to skutečně neoslovilo. ()

Lukkyn

Christopher Nolan našel na půdě Warner Bros skříňku s nápisem "navždy zapečetěno"!!!!Nebál se ji otevřít a vrátit Batmana tam kam patří na výsluní filmového plátna. Pozvolné seznamování se s přeměnou Bruce Wayna v netopýra , které postupně graduje skvěle zvládnutými akčními sekvencemi a koncem, kdy se opět nad Gotham City rozzářil Batmanův signál a my věděli kdo bude jeho dalším protivníkem. Díky za skvělý film Nolane!!! ()

hAldarion

Tento velkolepý start jsem viděl až po Temném Rytíři, takže jsem už byl natěšený a doufal jsem, že vím, co mě čeká. Začátek byl proto pro mě trochu méně záživný, avšak v celkovém kontextu perfektně zapadající. Nolan dělá z Batmana víc než jen comcsovou postavu, Batman zde vystupuje i v roli člověka, avšak film neztrácí své comicsové kouzlo, což je podle mého názoru obrovské plus a výborné spojení. Nehledě na skvělé obsazení Christiana Balea, který se na tuto "roli dvou tváří" výborně hodí. Celý film jsem bral spíše jako grandiózní předehru pro Temného Rytíře, což se mi ve finále potvrdilo a i jsem se zasmál, proto 89%. _______Spoiler_______ Za jedinou zásadní chybu považuji použití mikrovln (technologie pro nás známé a dávno objevené). Mikrovlnné zařízení o takové síle, že jeho zapnutí způsobí okamžitou změnu vody ve vodní páru v okruhu několika set metů (nehledě na to, že vlny záhadným způsobem projdou kovovým potrubím) by mělo za následek také okamžitou smrt všech lidí ve svém okolí neboť by se podle mého názoru (za předpokladu lidí obsahujících z větší části vodu) prostě uvařili. Nevadí mi fantasy prvky, za ty jsem moc rád, protože Batman je z větší části fantasy, ale kdo si hraje s vědou, může se jednoduše spálit a mikrovlny mi přijdou jako pěst na oko. Něco jako "nová experimentální termohydro technologie" by bylo možná lepší a do určité míry nevyvratitelné. ()

chosan

Nolan je špičkový režisér kde to ukazuje na svém prvním filmu o Batmanovi. V současné době není lepšího filmu než ty o Batmanovi a není lepšího režiséra než Nolana pro mě je to jasných 95%. ()

Esquirol

... Zatím nejlepší film o Batmanovi, který jsem viděla! Christian Bale se svojí role zhostil jako obvykle na výtečnou a Christopher Nolan dal celému ději příjemnou temnou atmosféru! ()

c1g1

Perfektní úvodní díl nové série o Batmanovi, kterým dle mého Nolan překonal Burtonův první film o netopýřím muži. Film má skvělou temnou atmosféru, uvěřitelné postavy a musím vyzdvihnout také to, jakým způsobem Chris uvedl Bruce Waynea jako Batmana, čemuž se věnoval celou první polovičku filmu a jeho minulost probral skutečně dopodrobna. Dokážu pochopit, že mnohé tahle pasáž nudila, ale u mě to byl pravý opak a perfektně mě to navnadilo na druhou, strhující půlku filmu, kde bych vytknul snad jen mírně nepřehledné a chaotické souboje. ()

Pixu

Nový Batman? A jakože reálněji? Ze začátku jsem se divil, pak zíral a nakonec si užíval. Konečně Batman který se může podívat Burtonovu počinu z osmdesátého devátého do očí. Nolan se činil a s ním i všichni scénáristé. Film o superhrdinovy který vlastně není super, jen má kolem sebe pár šílenejch nepřátel naprosto funguje. Za mě plných 95 % ()

victim42

Nevím, jak moc mám vypnout mozek u tohohle díla. Když ho nevypnu, slyším stupidní dialogy a sleduju uhozené věci, které mi film předkládá jako fakta. Když ho vypnu, vidím Neda Flanderse, jak zachraňuje svět :-) ()

Ret

Výborný film který nám ukazuje začátek Bruce Wayna. Bale výborný, Caine dobrý Neeson výborný. Co víc si přát. Vřele doporučuji ()

Andy.222

Výborné jako fantasy i jako akční film. Má to atmosféru spád, poměrně zajímavého záporáka a obzvlášť herecký výkon Michaela Caina mi seděl. Zatím jsem tu nenašel nic, co by se dalo kritizovat a film je takový že vás ani nenechá aby jste se na hledání chyb mohli soustředit. Temný rytíř mi nepřijde ani horší ani lepší řekl bych že jsou naprosto totožné - jako jeden dlouhý film. ()

fitzjoy

Masturbace skončila, začal Batman. To co jsme doposud o Batmanovi viděli byl jen špatnej sen, ze kterého nás Nolan konečně probudil. 80 % ()

A.L

Považovať Christophera Nolana ako klasika sa určite nedá a tak isto sa nedá považovať novodobého Batmana ako klasiku. Tento film sa vymyká klasike a kladie latku niekde pri 99% hodnotenia všeobecne! Už od začiatku filmu mi bolo jasné, že toto nebude len stvárnenie klasiky, ale že to bude niečo omnoho lepšie. Ak by som mal tento film definovať tak je to komiksová insomnia. Reálnosť je presne to čoho sa Nolan drží aj keď pri niektorých scénach je možné pochybovať o reálnosti, ale predsa musíme uznať fakt, že Batman je komiksový hrdina a nie bežná osoba zo života. Nolanove zobrazenie Batmana dáva reálnosti zabrať takým spôsobom, že možno sa v skutočnom živote môže vyskytnúť podobný multimilionár ktorý bude skákať po budovách akékoľvek mesta. Nie samozrejme srandujem aj Nolanova reálnosť má hranice a prekračuje ju niekoľkrát vo filme. Lenže Nolan zobrazil Batmana v najreálnejšej forme aká kedy bola natočená preto je ľahké uveriť, že je to reálne. Príbeh je veľmi dobre spracovaný, kde Nolan výborne pracuje s postavami a ich vývojom vo filme. Nechýba tu ani klasický záporák ktorý je zobrazený zase ne/reálnym spôsobom. Je tu zobrazený Scarecrowov zrod čo považujem za výbornú voľbu keby sa ocitol vo filme z ničoho nič filmu by chýbala tá zvláštna ne/reálnosť. Ja som si Nolanov geniálny počin, výborný herecký výkon Bala ktorý si mimochodom rolu Batmana evidentne zamiloval, nesmierne užíval. Slová ako Nolan natoč aspoň 20 pokračovaní Batmana sú na mieste. Hodnotím 5 hviezdičkami bez akékoľvek zapochybovania. Nolan je pán svojho remesla uspokojuje pritom nielen bežných fanúšikov filmov, ale aj tých ktorí majú radi umeleckejšie a vážnejšie filmy teda kritikov. Tento film jednoznačne patrí do mojej top 10 zbierky. ()

Antonymi

Neonový Gotham a latexoví záporáci jsou tatam a namísto toho se seznamte s Gothamem pro nové tisíciletí - temným městem, co připomíná futurističtější a také prorezlejší verzi New Yorku. Atmosféra korupcí a zločin prosáklých ulic je hutná a tíživá a poznamenala i hlavní postavu, milionáře Bruce Waynea. Z traumatu ze smrti rodičů se dostává do stok podsvětí na konci světa, aby se mohl znovu zrodit a navrátit do Gothamu i se svým alter egem Batmanem. Nolan má v ruce hned několik trumfů, které zrod nové batmanovské éry povýšily nad podobné pokusy u jiných superhrdinů (Supermanem počínaje, Hulkem s Ericem Banou konče). Jedním z nich je skvělý scénář, který dávkuje příjemný humor tam, kde je to třeba, stejně tak jako vážné scény tak, aby nesklouzly k patosu (bohužel v tomto ohledu filmu příliš nepomáhá český dabing, který z civilního dialogu mezi Rachel a Brucem dokáže udělat Rodinná pouta). Druhou stránkou filmu, která zaslouží palec nahoru jsou triky a choreografie bojů - scéna s nadzemkou je výborná a třebaže místy jsou souboje ne úplně přehledné, pořád dopadly velmi slušně. A pak jsou tady herci. Někteří jako Morgan Freeman, Michael Caine, Gary Oldman a především vynikající Christian Bale jsou ve svých rolích přirození, nenucení, příjemní. Totéž neplatí o Katie Holmes, která je nevýrazná až hanba, Cillian Murphy se zmohl na aroganci a jakousi podivnou masku, Ken Watanabe nedostal skoro žádný prostor a Liam Neeson ve své záporácké roli zrovna dvakrát nezáří. Sečteno podtrženo - restart série se vydařil. Teď jen doufat, že nás nečeká závěr ála třetí Spiderman... ()

Linsang

Po katastrofálním Batmanovi s Arnoldem jakožto ledovým mužem je toto naprosto geniální restart netopýří série. Realistické pojetí je pro mě daleko víc cool než přehnaná komiksovost předchozích filmů. Christian Bale mě jako Batman uchvátil (nic proti tobě G. Clooney, fakt tě žeru, ale tenhle černý obleček ti prostě moc nesedne) a Gary Oldman konečně dostal i nějakou tu kladnou roli. Jako záporák už se mi docela zajídal. Palec dolů za Katie Holmes, která je tak nevýrazná, že jsem docela litovala, že to její postava odnesla až ve druhém díle, kde už ji hrála Maggie Gyllenhaal. ()

jdosek

Bezkonkurenčeně nejlepší Batman, pochybuju, že to někdo někdy překoná. Temný rytíř taky dobrý, ale na prvního Nolenova Batmana nemá. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021