Battlestar Galactica

• USA Battlestar Galactica (více)
USA / Velká Británie, (2004–2009), 61 h 28 min (Minutáž: 42–103 min)

Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett (více)

Série(4) / Epizody(73)

Cyloni byli stvořeni lidmi. Povstali proti nim. Vyvinuli se. Vypadají a cítí jako lidé. Někteří jsou naprogramováni, aby si mysleli, že lidmi jsou. Existují v mnoha kopiích. A mají plán. Vesmírná loď Galactica v čele pronásledované flotily, která se po útoku Cylonů na lidské vesmírné kolonie vydává za novou nadějí a domovem - bájnou 13. kolonií zvanou Země. (berg.12)

Axis

Čapkovská R.U.R. v polodokumentárním hávu s vynikajícími triky, povedenou hlavní dějovou linkou a rozvinutím hlavních i vedlejších postav. A s mým skoro alter egem Gaiusem Baltarem a jeho Cylonskou nemesis Number SIX. ()

ilemas

Tak jsem se na tento seriál těšil, že uvidím pořádné sci-fi. Kamera otřesná, trapní neherci, každý díl hrozná natahovaná nuda. Jako fanouška sci-fi mě tato slátanina neskutečně uráží. Ta 1* je jen za pár na dnešní dobu mizernejch efektů, spíš bych dal raději odpad! To už dnes neumí natočit pořádnou sci-fi? ()

kagemush

Sci-fi pro dospělý.(skvěle a precizně vybroušené charaktery téměř všech postav ,-neustále hustá paranoidní atmosféra,pevná dějová linka jen s malýma odbočkama,spousta akce) Vynikající záležitost. ()

Jigy

Sci- fi seriály jsem nikdy nesledoval. Hvězdná brana mě nezaujala, Star treck byl divnej a Babylon 5 nemluvě. Pak jsem však narazil na Battlestar a rázem jsem zjistil že i tento žánr má své kouzlo. Od počátku jsem byl v tažen do děja, který po celou dobu nepolevuje, který stále jede dál a nenechá člověka vydechnout. Epická bytva lidstva o přežití nemá snad jedinou slabou chvilku a závěry jednotlivých serii představují vrchol seriálového umění, nemluvě o hudebním doprovodu. Edward J. Olmos se pro mě stal prototipem ideálního velitele pod kterým je čest sloužit a stejně tak jsem si užíval zbytek hereckého obsazení, které se do svých rolí skutwčně vžilo. Seriál má mnoho kladů a nebudu je zde všechny vyjmenovávat. Stačí to, že jsem ho shlédl minimálně už 4x. ()

honajz2

Jen hodně výjimečných seriálů si je schopných udržet stejnou kvalitu a vysokou laťku i po několika sériích. A jen naprosté minimum z nich to má ještě tak, že poslední série jsou lepší než ty první. A to naprosté minimum je podle mě snad jen Battlestar Galactica, bo si teď na nic jiného nevzpomínám. Navíc když je ten seriál promyšlený a logicky vedený po celou svoji dobu, včetně spousty s tím souvisejících zvratů. A úplný závěr přišel s tím snad nejlepším a nejpovedenějším koncem, jaký jsem kdy u různých seriálů zažil. A tady si myslím, že ho jen tak něco nepřekoná. Stejně mě ale překvapuje, že přes můj počáteční skepticismus z toho nakonec vypadl jeden z nejlepších seriálů, jaký jsem kdy viděl... I přes pár mdlých a vatoidních epizod, kterých tu ale bylo mnohem míň, než u skoro všech takhle "dlouhých" seriálů... Btw, moje nejoblíbenější postavy byly Gaius a Starbuck/Kara. A myslete si o tom co chcete. Podrobněji u komentářů k jednotlivým epizodám. 5* ()

Joe321

Pro mě dneska nejlepší seriál společně s Dexterem a Dr. Housem, a to je to ještě můj oblíbený žánr sci-fi. V Galactice se setkáváme se spoustou problémů, ať náboženských, milostných, životních, ale není to žádné klíšé. Nebo možná je, ale rozhodně to tak člověk nebere. Rozťěkáná kamera dodává na autentičnosti, efekty jsou výborné a herci ještě lepší (kdo by nemiloval kapitánova XO Tighe). Hudba je něco vyjímečného (kombinace irska a arabské afriky). Těžko si přát za seriál něco lepšího... - "Were they armed?" - "No, sir, but... you had to be there. They were yelling and screaming at us, and then it got violent. They started throwing things, canisters. Coffee, I think." - "Coffee? You shot people for throwing coffee?" ()

M.i.k.e

sci-fi seriály nevyhledávám,tudíž i Galactica mě zkraje úplně minula,na dopoučení sem ovšem okusil prvotní minisérii a jsem nadšen...zatím se prokousávám první sérií a tudíž hodnocení zatím pouze za ní... ()

Lischai

I s odstupem je BSG můj nejoblíbenější seriál vůbec. Živé postavy které se mění v průběhu čtyř sérií, řešení zásadních sociálních a politických dilemat, napětí, akce, bezvadné zvraty a vtipné režijní nápady. Seriál o rozhrkané vesmírné lodi, kterou vysloužilý kapitán ukradl z muzea, aby s ní zachránil posledních přeživších 20.000 lidí a dovedl je do nového domova, než postupně všichni pomřou, má co nabídnout i nefanouškům sci-fi. BSG je i po letech seriálová špička, která pro mě strká do kapsy všechny StarTreky i s jejich barevnými pyžamy. So say we all. ()

zbyshek

Pojato z obecného hlediska je tento projekt celkovou koncepcí naprosto famózní. Od prvního dílu až do posledního jsem sjížděl každý se stejným nadšením. To se mi stalo jen u hrstky seriálů. Battlestar Galactica těží spíše z psychologické stránky věci než ze sci-fi prvků a akce. Ne, že by se během 73 dílu nestalo mnohé, ale ta psychologie vztahů mezi posádkou postihnutou ponorkovou nemocí byli opravdu skvělé. Bylo jasné, že tento seriál koncepčně sahal po dějové stránce za více jak 1-2 série. To bylo také velmi sympatické. Herecké výkony spolu s výbornou kamerou umocňovali téměř dokonalý požitek ze sledování hledání Země. 99%! ()

raptorrr

Musím se přiznat, že mi trvalo skoro celou první sezónu, než mě to opravdu zaujalo, ale teď už jsem chycenej :-) ()

Rocky88

Od BSG jsem nic nečekal, tudíž jsem dostal více. Velmi zajímavý námět s nápaditým scénářem - trošku to tedy připomíná mix Star Wars s Terminátorem, ale na druhou stranu to dělá seriál zajímavým a vzniklý mix diváka nijak netrestá. Kupodivu jej netrestají ani vizuální efekty, které v seriálu mají velkou roli a působí velice příjemně. Na druhou stranu ale hodně pokulhávají efekty zvukové - výbuch velké lodě připomíná škrtnutí zápalky a mohutné salvy ze samopalů připomínají špendlíky padající na gumovou podlahu. Tento fakt naštěstí zmírňuje použitá "hudba". Ano, i jednoduché tlučení do bubínků umí vytvořit velice dusnou atmosféru, díky které vám jsou nějaké efekty u zadní brány a díky které se budete na děj seriálu soustředit více než pozorně. K hercům se dá říci jediné - je jich moc a tudíž zde uvidíme jak ty dobré, tak ty špatné. Nejhorší mi přišla herečka "Starbuck" - naprosto nevěrohodná, hlavně s doutníkem v puse :). Jinak jsou ostatní postavy napsány velmi dobře, každá má svou povahu a tím pádem se od ostatních odlišuje a je zajímavé pozorovat ji při rozhodování. . . BSG je rozhodně velice zajímavý seriál, ve svém žánru možná nejlepší, každopádně se z toho námětu dalo vytřískat více. Uvidíme, co nabídne druhá série. 80% ______2.série: Druhá série je o notný kus v pomyslném kvalitativním žebříčku výš. Už to není jen zábava, už to je i kritika. Kritika lidstva. Ve flotile totiž dochází k tomu, co dělá člověka člověkem - chamtivost, žárlivost, zloba, zákeřnost, nenávist, pomsta, touha zabíjet. Když si potom člověk všechno tohle uvědomí, pak mu dá asi hodně zabrat úvaha starého Adamy - "Nejde jenom o to přežít, jde i o to zasloužit si přežít". Zhruba do 13. epizody se seriál nese v tomto duchu, samozřejmě okořeněný pořádnou dávkou napětí a soubojů. To tempo sice po 14. epizodě trochu poleví, ale to se dalo čekat. Poslední epizoda obsahuje navíc perfektní cliffhanger, takže je určitě na co se těšit. 95%._____3.série: Tak mé nadšení oproti předchozím sériím poněkud popadlo. Vlastně totálně upadlo. 19 epizod je naprostá nuda vyplněná vatou v podobě dialogů. To, co dělalo seriál silným, se jaksi vytratilo, kritika člověka je fuč a i to slovo či osoba "Bůh" je zde tak zprofanováno, že při každém jeho zaznění se chce člověku zvracet. Pokud si nechcete tak jako já pokazit dojem ze svého oblíbence, podívejte se na poslední 4 epizody, abyste chápali, co se děje v díle posledním, který je díkybohu - nebo díkybohům? - excelentní. Bohužel ale ta 19-ti dílná nuda má velkou váhu, takže s sebou do hlubin stáhne i moje hodnocení. 40%._____4.série: Zatím poslední série nakopla události dopředu, vše mělo svůj smysl. Trošku mi přišla škoda, že se poněkud vytratila akce (přece jen jsem akčně založený člověk), ale díky jednotlivým zápletkám mi vždycky tahle výtka vyšuměla z hlavy. V půlce série přijde fantastický obrat, který asi nikdo nemohl byť sebemenší pochybností předvídat. Konec je potom, sice ne úplně bezchybným, ale celkově vzato velkolepým a důstojným zakončením (??) seriálu. Škoda jen té zbytečné třetí série... 85%. () (méně) (více)

MCZ

Z dějové stránky BSG mám dojem, jako by se scénaristé sešli a řekli si "Pojďme sepsat všechna klišé, co se v seriálech objevila za posledních dvacet let a zkusme to ještě jednou!" Úvodní film o vyhlazení téměř celé civilizace byl přitom dost zdařilý a nabídl i velký potenciál, nicméně následující seriál je už jen velká nuda bez špetky něčeho, co by bylo aspoň trochu neotřelé. Co je třeba zmínit, tak setting; obleky, plky o demokracii, prezidentská přísaha a křeslo, vojenské pohřby. A přesto nemá ona civilizace se zemí nic společného, což vám tedy má říct jakési vlastní náboženství, ovšem už ne kultura.... co to jako má být? Pokud hledáte dějově originální seriál, je tohle špatná volba (tedy vyjma zmíněného úvodního dílu). 6/10 ()

Skleena

"Koukni na to, vole, je to něco jako startrek, akorát se tam víc politikaří, kouří a souloží..." No, tak to mám za dva týdny komplet za sebou. A jsem velice rád, že jsem se od kamaráda k seriálu nechal zviklat až v době, kdy byl úspěšně ukončen. Co říci? Je to jízda. Neukájel jsem se ani tak nad vizualizací cylonských centurionů a podobných lahůdek, jako mě dostal příběh. A teď nemyslím zrovna hlavní dějovou "kdo najde zemi vyhrál" linku. Mám na mysli to, co ji okrajově, ale přesto vlastně velkou mírou tvoří. Každá postava má svou hlavu, své cíle, ale taky problémy a vzpomínky, mnohdy zahalené ne zrovna hezkým tajemstvím. A každý ten malý problémek, zdá se, ve výsledku ovlivňuje obrovský proud dalších událostí - a to je to, co činí seriál tak neobyčejným. Otevírá divákovi zajímavý svět plný malých úspěchů i nesnází, kdy mnohá řešení nejdou jednoduše řešit pouze politickou či vojenskou silou a intervencí. Hledání kompromisu a menších zel je něco, co nás u každého dílu stále více přesvědčuje o určité "realitě" dané situace ve společnosti přeživších. Jediné, co mi trochu vadilo, byla nevyváženost postav. Ne snad ve srovnání mezi sebou samými, ale každý charakter se díl od dílu chová úplně jinak, než bychom u něj třeba mohli být alespoň trochu zvyklí. Na jednu stranu sice člověk pořád zůstává ve střehu a neví, co má od koho čekat, na mě to ale mělo spíše rušivé účinky - neříkám, že musím nutně mít "toho dobrého", komu budu bezmezně napříč sériemi fandit, ale... snad víte, co tím myslím. No co, there must be some way out of here... A navíc - blonďatá máma Xena! ()

Aelita

Zacyklení se. Toto je momentální stav nejen sci-fi seriálů a filmů, ale i celého odvětví sci-fi. Parafrázuje Stephena Kinga lze říci, že dnes lidé nahlížejí do mrtvé zóny budoucnosti, to jest nevidí ji jasně a zřetelně, anebo ještě přesněji narazili na horizont událostí, za kterým již pro ně nejsou přístupné informace kromě těch náhodných a útržkovitých fragmentů, které uniknou z budoucnosti díky kvantovým fluktuacím. Battlestar Galactica je tomu zářným příkladem. Nenabízí divákovi žádný nový neotřelý pohled na historii a budoucnost lidstva a je vlastně notoricky známým Starým zákonem ve výkladu Ericha von Dänikena skloubeným s Planetou opic, roboty a cyberpunkem - 12 kmenů, země zaslíbená, civilizačně i technicky vyspělí "mimozemšťané", kteří nastartovali vývoj pralidí, Adam ... Vše již tu bylo a bylo prohlédnuto z různých stran, avšak žádná z vizí ještě neukázala cestu k dokonale volnosti a blaženosti pro všechny a všechno, nejen pro lidi. Pořád tu zůstává omezující závislost na potřebě energie pro udržení existence, pořád tu zůstává všeprostupující řád i chaos. Dokonce i nová naděje je stará jak lidstvo samo - smrtelně unavená odcházející generace vkládá budoucnost do rukou nové generace v naději, že se snad aspoň té se podaří dostat ze zavřeného kruhu věčného boje mezi životem a smrtí. ___ Ta zacyklenost a poznavatelnost starých příběhů však není to, co bych vyčítala tomuto seriálu. Možná jsem konzervativní, možná perfekcionalistka, ale tento způsob natáčení ruční, klipovitou, lezoucí přímo do ksichtu kamerou vydávaný za autenticitu, který se tak rozmohl poslední dobu, pro mne neznamená dokumentární opravdovost, ale prachobyčejné zanedbání filmového umění ve smyslu umění něco dělat dobře a krásně. Inu, doba je uspěchaná a digitální kameru dnes má kdekdo - odtud je snaha profesionálních filmařů přiblížit se amatérskému vidění a roztěkanému způsobu vnímaní moderního člověka. Není čemu se divit, jen doufám, že opravdoví umělci nevymřou jak dinosauři. Obecně ale Battlestar je celkem k nakousnutí ;-) ()

Nautila

Pokládám se za docela velkého fanouška sci-fi seriálů, takže kult BSG jsem musela zkusit. I přestože tenhle Lostovský natahovací psychosystém nesnáším. A měla jsem pravdu, tohle není pro mě. Přetrpěla jsem to přes film a dvě řady, abych nemohla být obviněna z nedostatečné objektivity, a stále čekám, že se něco začne dít. Že mě některá z postav alespoň trochu zaujme. Že se tam rozvine více ta mytologie a údajné poselství. Že se tam konečně objeví to SCI-FI! Ne, a ne a ne. Osmdesát procent času si tam nudné a nesympatické postavy řeší své bolístky a co kdo ke komu cítí, deset procent jsou sentimentální dlouhé záběry a snad v těch posledních deseti je nakapáno trochu té vědeckofantastiky. Nepotřebuji mít ve sci-fi tisíce bizarních alienů, výbuchy, červí díry a já nevím co ještě. Psychologie postav je dobrá věc, ale také nepotřebuji, aby mi jí neustále někdo mával před očima a mlátil mě s ní do hlavy. Cítím z toho jen neuvěřitelný chlad, balast a vatu. A křeč. Ohromnou křeč a ta je ze všeho nejhorší. Je to pravda, žánr umírá, BSG je toho důkazem, jestliže je tahle citová vyděračská fraška za sci-fi vydávána. (Mimochodem, námětově podobná povídka o mezigeneračním cestování na lodi, hledající nový ráj, jen asi desetkrát zajímavější - Pokolení, které dosáhlo cíle od Simaka). ()

humanbeing

Battlestar Galactica je přesně taková, jak by si její zpracování zasluhovalo. Inteligentní sci-fi, bez přesahů a s velkou mírou zábavnosti. Galactica krásně ukazuje, co ve sci-fi žánru je a snad pomůže otevřít oči všem, kteří na tento žánr nahlíží s despektem. Vedle Prison Breaku nejlepší seriál současnosti. ()

TommyLeeJape

Jak to tady tak sleduju tak si Galacticu asi můžete buď zamilovat, nebo ji hodit mezi průměrné ničím nezajímavé sci-fi „trojhvězdičkovky“ popřípadě ještě níže. Neměl jsem šanci vidět původní seriál z roku 1978, ale jeho novější verzi jsem si zamiloval během několika málo dílů. Je úžasné sledovat lidskou rasu na pokraji vyhynutí, utíkající se svou vesmírnou flotilou (v které je mimochodem jen jediná válečná loď - stařičká Galactica), před technologicky mnohem vyspělejšími „toastery“ - cylony, které sami lidé stvořili (nebo snad nestvořili?). Příběh se každým dílem vyvíjí zajímavějším směrem. Postavy samotné, které jsou podle mě skvěle napsané (u mě na plné čáře vítězí Starbuck), prodělávají také velice zajímavý vývoj. Nejhezčí na tom však je, že to není jenom o utíkání bandy lidí před nepřítelem. Politika, náboženství, láska, nenávist, spravedlnost, tohle a mnohem víc je v BSG dokonale propojeno v jeden úžasný celek. Za zmínku určitě také stojí kulervoucí fyzika Viperů (stíhačů). I samotný závěr seriálu je výborně promyšlený, bohužel si autoři nenechali otevřená vrátka pro případné pokračování, ale kdo ví. Pro mě je to jednoduše svátost! ()

Martrix

Pro fanouška sci-fi povinná záležitost. Konečně seriál, kde nevíte co se bude dít a proč, kde do sebe věci zapadají, kde je spousta postav, které vás zajímají a nejsou černobílé, kde se netlačí na pilu a přesto to řeže a řeže. Je tam spousta emocí a vztahy mezi postavami jsou rozehrány už od počátku velmi zajímavě. Fakt, že se až do posledních několika dílů nedozvíte kdo je člověk a kdo Cylon, dělá seriál napínavější než kdyby Galactica každý den potkávala jinou mimozemskou rasu(sorry, nic proti Star Treku) Asi nebudu originální, ale někdy v polovině mi doklaplo že mytologie BSG (velmi) volně navazuje i na Terminátorovskou ságu. Mám už v sobě všechny čtyři řady i celovečerní filmy mimo posledního, takže si myslím, že můžu s čistým svědomím vyřknout ortel. Samozřejmě že všechny díly nejsou excelentní, ale i tak dosahuje seriál jako celek vyjímečných kvalit. Mohlo by tam být méně náboženských plků a doktor Baltar by nemusel dostávat tolik prostoru. Ale ani to vás neodradí od toho dodívat se až do konce a zjistit, jak si nakonec poslední lidé povedou. Snad neprozradím příliš, když naznačím, že to není nejhorší :o) ()

Andre3000

Uf, nějak nechápu co se na tomto seriálu může tolika lidem líbit. Herci nic moc, efekty o polovinu horší jak Stargate a celkově to ve mě nezanechalo velký dojem. Rozhodně nehodlám sledovat další díly, protože by to byl pro mě ztracený čas. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

18.09.2019

Drsné holky pro Expendables v sukních

Drsné holky pro Expendables v sukních

09.10.2012

Zpočátku zněly plány studia Lionsgate natočit jakési „ženské Expendables“ jen jako součást kampaně před uvedením druhé mise legendárních vysloužilců. Všechno ale nasvědčuje tomu, že se filmu opravdu… (více)

Příběh rytíře na televizních obrazovkách

Příběh rytíře na televizních obrazovkách

24.09.2012

To samozřejmě neznamená, že bychom upozorňovali na další reprízu oblíbeného filmu, který v roce 2001 pomohl katapultovat Heatha Ledgera ke slávě. Televizní stanice ABC spojila síly se Sony Pictures a… (více)