Rapl (TV seriál)

Česko, 2016, 13x56 min

Jan Pachl

Jan Pachl

Marek Janda

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Jan Dolanský, Dana Černá, Jiří Vyorálek, Aneta Krejčíková, Stanislav Majer, Jitka Ježková, Igor Bareš, Přemysl Bureš, Jan Kačer, Igor Orozovič, Klára Cibulková, Sára Sandeva, Kristýna Frejová, Radek Bruna, Pavel Tesař, Tomáš Racek, David Punčochář, Hana Igonda Ševčíková, Martin Matejka, Petr Kučera, Zdeněk Pecháček, Anna Klausnerová, Oldřich Vlach, Miroslav Etzler, Cyril Drozda, Filip Menzel, Tomáš Dianiška, Hana Kusnjerová, Miroslav Hruška, Marie Durnová, Jan Jankovský, Veronika Lapková, Lukáš Vaculík, David Stecher, Jan Přibyl, Karel Beseda, Martin Kraus, Marie Jansová, Jan Novotný, Tomáš Pavelka, Aleš Putík, Zdeněk Dolanský, Vítězslav Bouchner, Jan Vápeník, Pavel Bezděk, Vjačeslav Pleškov, Halina Richtrová, Martin Písařík, Jakub Kropáček, Viktorie Čermáková, Lilian Sarah Fischerová, Vladimír Marek, René Přibil, Vasil Fridrich, Roman Hájek, Richard Samko, Veronika Maxová, Miroslav Lhotka, David Šamko, Marek Jano, Richard Karol, Tomáš Turek, Marta Dřímal Ondráčková, Miroslav Babuský, Ivana Wojtylová, Hana Seidlová, Chi Chi Tornado, Barbora Vágnerová, Simona Postlerová, Jan Slovák, Roman Vojtek, Filip Bařina, Vojtěch Hrábek, Ondřej Hyneš, Pavel Nečas, David Lištván, Nguyen Guang Huy, Jiří Kraus, Martin Finger, Magdaléna Sidonová, Tereza Nekudová, Dušan Sitek, Otmar Brancuzský, Roman Štabrňák, Peter Hosking, Libor Hruška, Philipp Schenker, Václav Vašák, Jiří Maryško, Richard Němec, Martin Zahálka, Lam Le Ngoc, Lada Jelínková, Michal Zelenka, Jiří Zeman, Petr Drozda, Jiří Bábek, Marcel Vašinka, David Steigerwald, Martina Preissová, Vlastimil Čaněk, Milan Hanák, Josefína Dušková, Pavel Rímský, Petr Batěk, Jan Bidlas, Shimo Shield Potiska, Rostislav Novák st., Malvína Pachlová, Kryštof Rímský, Bohdana Pavlíková, Denny Ratajský, Regina Razovová, Barbora Mošnová, Martin Dusbaba, Pavla Janiššová, Jana Kolesárová, Veronika Týcová, Johanna Tesařová, Kristýna Kociánová, Ivo Trajkov, Jiří Rumplík, Stanislav Oubram, Pavel Marek, Kostas Zerdaloglu, Martin Bonhard, Josef Humpolec, Ha Thanh Špetlíková, Viktor Červenka, Jana Podlipná, Jitka Sedláčková, Eva Vrbková, Miroslav Večerka, Adam Vohánka, Eduard Endt, Matyáš Toufar, Petr Jeništa, Anežka Kubátová, Ondřej Cihlář, Daniel Šváb, Jiří Kraus, Filip Štancl, Pavel Kovář, Antonín Duchoslav

Češi neumí točit kriminálky a ne že jo. Všechny totiž více či méně vypadají nechtěně směšně. Rapl je ještě ten lepší případ, a to díky kvalitním dialogům a Hynku Čermákovi, kterej se pro tuto roli dokonale hodí. S ostatními postavami je ovšem zásadní problém: velitel Rohan v postavení shovívavého a otcovského náčelníka ještě ujde, ale pak se mu celý ansámbl rozpadá do podivných nevěrohodných šablonek. Idealistický a slabošský Lupínek se nechává od každého týrat a zesměšňovat. Mácha je ťulpas, co se potuluje stanicí, furt něco žere, vypráví vtipy a ani se nenamáhá předstírat, že by pracoval. Slepičková se nechává od každého šikanovat, neustále někam telefonuje a na mateřské zjevně zůstala tak dva dny (dítě zřejmě putovalo do babyboxu). Na závěr si nechávám mého oblíbence, kpt. Gregora, který je neprosto nevěrohodně ztvárněn Janem Dolanským coby věčně nasraný a násilnický psychopat, který by v reálu u policie nevydržel ani den. Přes výše uvedenou kvalitu dialogů bohužel seriál působí směšně, protože se usilovně snaží svou výpravou vyrovnat americkým spektáklům, což na zaprděném českém venkově vypadá fakt uboze: sériové vraždy žen jsou aranžované ve stylu Hannibala Lectera, sídlo policie je lokalizováno v jakémsi stylovém ateliéru, třicetiletý policejní blbeček žije svůj neživot v luxusní vile, představitel balkánské mafie se pokouší vypadat jako geniální Rade Šerbedžija, ale je to jen takový malý břicháč, jehož mizivý nedostatek hereckého talentu a čistý český přízvuk vypovídají o svém a mnohé jiné. Kvůli Hynkovi Čermákovi to ale stále stojí za to.(21.9.2016)

• flanker.27

Vydržel jsem čtyři díly a konec. Vůbec mě to nebavilo. Není to odpad, pracuje se tu s atmosférou a prostředím, ale to je všechno. Seriál oplývá jakože rozervanými a nejednoznačnými postavami, a to rozervanými a nejednoznačnými v tom uměle seriálovém smyslu, který přesně nemám rád a pro který drtivou většinu moderních seriálů ignoruji. Případy samotné byly dost podivné, motivem pachatele i způsobem pátrání. Všechna ta snaha pro mě míří zcela do prázdna.(5.10.2016)

Rapl aneb Taková normální kriminálka. Když jsem poprvé viděl úvodní titulky, lekl jsem se, že jsem omylem pustil Pustinu. Zase ta těžba! Každý stát má holt svůj trademark. Amerika temné uličky, seveřani nekonečné lesy a my černouhelné pánve. Atmosféra příjemná, ale případy byly asi určené dětem školou povinným, jež netřeba zatěžovat hodnověrnou kriminalistikou. Drsný máčo a roztomilý nekňuba je dvojka, která se stoprocentně vyskytuje ve scénáristických učebnicích jako čítankově ideální. Policejní skvadra však byla natolik příjemná (Kuneš, Lupen, Rohan, Slepice), že jsem 1. sérii zvládl v podstatě bez újmy. Jen by to chtělo pořádný příběh a někoho, kdo umí psát kriminálku. A nedržet se fakt omletých klišé. Je to sázka na jistotu - sázka na průměr. Hvězdičkový příděl si nechám ještě projít hlavou. Co si na Raplovi cením, že je to docela klidný seriál (sic!) a hlavně přichází s velmi sympatickou atmosférou.(19.1.2018)

Je určitě dobře, že by tenhle seriál natočen. A je možná ještě líp, že už skončil. Tahle věta je úplně výstižná. Přes velmi solidní start se pomalu, ale jistě začal utápět ve vlastních kličkách a na konci z toho byl málem vlastní gól. A teď mám na mysli hlavně hloupý scénář, který z těch dvanácti dílů nedokázal dostat víc. I přes obrovské charisma Hynka Černáka se na konci nemůžu tvářit vůbec spokojeně. Přidat tam víc profesionální práce, namátkou z Prvního oddělení, možná bych předl blahem. Takhle je to jen průměrná trojka.(22.11.2016)

Nečekaně slušné na český seriál. Atmosféra parádní, herecky super, Krušné hory tomu sedí jak prdel na hrnec. Jednotlivé příběhy celkem ok, nemohlo to být příliš složité, kdyý je vlastně jeden případ na díl. V další sérii bych uvítal řešení jednoho komplikovaného případu. Hodně je to načichlé severskými krimi seriály.(22.11.2016)

• - Spoiler: Na konci dílu najdou kriminalisté u sériového vraha doklady policistky Hany Wágnerové, která byla v seriálu zavražděna před dvěma lety, ale nalezený nový typ služebního odznaku se prvním policistům začal vydávat až na přelomu března a dubna 2016. (Pimburger)

• - Natáčelo se v Praze - Karlíně, hlavním nádraží, Klánovicích, na dálnici A17 Drážďany, Jáchymově, Karlových Varech, Přebuzi, Božím daru. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Detektiv Kuneš (Hynek Čermák) používá pistoli značky CZ, typ 75. (Jizni Tlapa)