Rapl (TV seriál)

Krimi / Drama / Thriller / Akční

Česko, 2016 - 2019, 56–60 min

Jan Pachl

Jan Pachl

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Jan Dolanský, Dana Černá, Jiří Vyorálek, Aneta Krejčíková, Stanislav Majer, Jitka Ježková, Igor Bareš, Přemysl Bureš, Jan Kačer, Igor Orozovič, Klára Cibulková, Sara Sandeva, Kristýna Frejová, Radek Bruna, Pavel Tesař, Tomáš Racek, David Punčochář, Hana Igonda Ševčíková, Martin Matejka, Petr Kučera, Zdeněk Pecháček, Anna Klausnerová, Oldřich Vlach, Miroslav Etzler, Cyril Drozda, Filip Menzel, Tomáš Dianiška, Hana Kusnjerová, Miroslav Hruška, Marie Durnová, Jan Jankovský, Veronika Lapková, Lukáš Vaculík, David Stecher, Jan Přibyl, Karel Beseda, Martin Kraus, Marie Jansová, Jan Novotný, Tomáš Pavelka, Aleš Putík, Zdeněk Dolanský, Vítězslav Bouchner, Jan Vápeník, Pavel Bezděk, Vjačeslav Pleškov, Halina Richtrová, Martin Písařík, Jakub Kropáček, Viktorie Čermáková, Lilian Sarah Fischerová, Vladimír Marek, René Přibil, Vasil Fridrich, Roman Hájek, Richard Samko, Veronika Maxová, Miroslav Lhotka, David Šamko, Marek Jano, Richard Karol, Tomáš Turek, Marta Dřímal Ondráčková, Miroslav Babuský, Ivana Wojtylová, Hana Seidlová, Chi Chi Tornado, Barbora Vágnerová, Simona Postlerová, Jan Slovák, Roman Vojtek, Filip Bařina, Vojtěch Hrábek, Ondřej Hyneš, Pavel Nečas, David Lištván, Nguyen Guang Huy, Jiří Kraus, Martin Finger, Magdaléna Sidonová, Tereza Nekudová, Dušan Sitek, Otmar Brancuzský, Roman Štabrňák, Peter Hosking, Libor Hruška, Philipp Schenker, Václav Vašák, Jiří Maryško, Richard Němec, Martin Zahálka, Lam Le Ngoc, Lada Jelínková, Michal Zelenka, Jiří Zeman, Petr Drozda, Jiří Bábek, Marcel Vašinka, David Steigerwald, Martina Preissová, Vlastimil Čaněk, Milan Hanák, Josefína Dušková, Pavel Rímský, Petr Batěk, Jan Bidlas, Shimo Shield Potiska, Rostislav Novák st., Malvína Pachlová, Kryštof Rímský, Bohdana Pavlíková, Denny Ratajský, Regina Razovová, Barbora Mošnová, Martin Dusbaba, Pavla Janiššová, Jana Kolesárová, Veronika Týcová, Johanna Tesařová, Kristýna Kociánová, Ivo Trajkov, Jiří Rumplík, Stanislav Oubram, Pavel Marek, Kostas Zerdaloglu, Martin Bonhard, Josef Humpolec, Ha Thanh Špetlíková, Viktor Červenka, Jana Podlipná, Jitka Sedláčková, Eva Vrbková, Miroslav Večerka, Adam Vohánka, Eduard Endt, Matyáš Toufar, Petr Jeništa, Anežka Kubátová, Ondřej Cihlář, Daniel Šváb, Jiří Kraus, Filip Štancl, Pavel Kovář, Antonín Duchoslav, Zdeněk Drahokoupil, Radek Polák, Jáchym Pittermann, Sára Affašová, Václav Šimáček, Marcela Holubcová, Naďa Urbánková, Predrag Bjelac, Jan Kolařík, Vítězslav Jandák, Jan Révai, Ondřej Pavelka, Henrieta Hornáčková, Gérard Robert Gratadour, Miroslav Navrátil, Jiří Zapletal, Otto Rošetzký, Martin Siničák, Miloslav Potiška, Roman Kracík, Fedja Uzelac, Miloš Pejovič, Petar Burič, Magdaléna Malinová, Jaroslav Achab Heidler, Radek Volf, Karolina Frydecká, Zdeněk Dvořáček, Michal Gulyáš, Jana Samardzic, Martin Kawecki, Petr Vymetal, Karel Petruj, Tomáš Müller, Jan Meliš, Josef Vrána, Seisuke Tsukahara, Sofija Lekovič, Zdeněk Maryška, Zbyněk Fric, Robert Hájek, Anita Krausová, Robert Stodůlka, Ján Jackuliak, Kamila Trnková, Jakub Zdeněk, Jan Kalina, Viktor Braunreiter, Roman Neumann, Viktor Procházka, Martin Tripal, Jan Čadek, Pavel Zellner, Miroslav Oupic, Zdeněk Godla, Jaroslava Bendíková, Julius Oračko, Tomáš Bendík, Přemysl Houška, Dominika Býmová, Pavel Lagner, Doan Gia Bao, František Dominik Staněk, Marta Vítů, Helena Plecháčková Korejtková, Josef Bradna, Jaroslav Blažek

I mistr Pachl se jednou upachne. Ač má seriál supr postavy, hudbu a kameru, je trochu debilní. Samotný zápletky jsou totiž jako splachovadlo vedoucí k oloupanému pomeranči - nedávají smysl a snaží se silou vymáčknout nějaký emoce. Navíc v nich není žádný tajemství, první podezřelý je vždycky viník a řešení případu se podobá závodu na 100m s jedním závodníkem: "Kdo asi vyhraje?" . Ale i tak je Rapl lepší než všechny Expozitury, detektivky s Kateřinou Brožovou nebo drsné policejní příhody s brutálním Vojtou Kotkem. Akorát na Labyrint, Případy 1. oddělení a Mamon zoufale ztrácí.(7.10.2016)

Tak tohle je asi první Česká kriminálka, na kterou se zcela cíleně dívám a už s ní tak nějak v pondělí počítám. Podle mě je to nejen výborně napsanou postavou Kuneše, ale i jeho dokonalým ztvárněním Hynkem Čermákem. Kolem se pohybují další skvělé a rozhodně ne černobílé figurky. Vůbec mě nevadí, že je dopředu známý vrah, vždyť často je podstatná motivace a osudy těch "zločinců" a jejich rodin... Ve druhé polovině dílů se navíc stále více rozjíždí rovina tak nepříjemná, jako Kunešův pohled. Nelíbil se mi tem přeslazený konec, ale co, zasloužil si to.(25.10.2016)

Češi neumí točit kriminálky a ne že jo. Všechny totiž více či méně vypadají nechtěně směšně. Rapl je ještě ten lepší případ, a to díky kvalitním dialogům a Hynku Čermákovi, kterej se pro tuto roli dokonale hodí. S ostatními postavami je ovšem zásadní problém: velitel Rohan v postavení shovívavého a otcovského náčelníka ještě ujde, ale pak se mu celý ansámbl rozpadá do podivných nevěrohodných šablonek. Idealistický a slabošský Lupínek se nechává od každého týrat a zesměšňovat. Mácha je ťulpas, co se potuluje stanicí, furt něco žere, vypráví vtipy a ani se nenamáhá předstírat, že by pracoval. Slepičková se nechává od každého šikanovat, neustále někam telefonuje a na mateřské zjevně zůstala tak dva dny (dítě zřejmě putovalo do babyboxu). Na závěr si nechávám mého oblíbence, kpt. Gregora, který je neprosto nevěrohodně ztvárněn Janem Dolanským coby věčně nasraný a násilnický psychopat, který by v reálu u policie nevydržel ani den. Přes výše uvedenou kvalitu dialogů bohužel seriál působí směšně, protože se usilovně snaží svou výpravou vyrovnat americkým spektáklům, což na zaprděném českém venkově vypadá fakt uboze: sériové vraždy žen jsou aranžované ve stylu Hannibala Lectera, sídlo policie je lokalizováno v jakémsi stylovém ateliéru, třicetiletý policejní blbeček žije svůj neživot v luxusní vile, představitel balkánské mafie se pokouší vypadat jako geniální Rade Šerbedžija, ale je to jen takový malý břicháč, jehož mizivý nedostatek hereckého talentu a čistý český přízvuk vypovídají o svém a mnohé jiné. Kvůli Hynkovi Čermákovi to ale stále stojí za to.(21.9.2016)

Ty dvě poslední epizody byly opravdu odfláknuté.... jinak perfektní kriminální seriál, který těží z toho, že se odehrává v typické krušnohorské krajině. Herecky k hlavním postavám nemám vůbec co vytknout... Super scénická hudba a úvodní píseň, které kazí celkový dojem jen vykradené titulky ve stylu True Detective.(2.12.2016)

Hynek Čermák není jen rapl, ale taky nejlepší komik (minimálně) roku! To načasování a dikce, když se Kuneš představuje - tomu se teprv říká umění gagu! :) (A to jsem k němu před Raplem žádné velké sympatie nechoval.) Kriminálka je to poctivá, z těch nedávných ji dám klidně na druhé místo za 1. oddělení (jasně, Mamon jsem třeba neviděl a s Pustinou si ještě nevím úplně rady), ale samozřejmě s výhradou... I když to je spíš můj problém, že i od nejlokálnějších krimi bych chtěl případy s rozluštěním div ne colombo-poirot-sherlokovských rozměrů; a tady to spíš stojí na čuchu hlavního hrdiny.(21.11.2016)

• - Kunešova chalupa se nachází na samotě bývalé osady Ryžovna. [Zdroj: iDnes.cz] (rakovnik)

• - Spoiler: V 1. sérii se objeví několik postav, jež mají jména podle herců, kteří se v seriálu objevili. Například dívčí jméno Lucie Lupínkové (Aneta Krejčíková) je Lucie Žáčková, což je jméno představitelky poručíka Slepičkové. V 7. díle 1. série Krvavý revír se zavražděný hajný (Dušan Sittek) jmenuje Steigerwald; David Steigerwald zase hraje zavražděného celníka Hrušku v 9. epizodě 1. série Amok. Ve stejné epizodě Petr Drozda rovnou hraje postavu se jménem Drozda, patologa Knechta zase hraje herec se jménem Cyril Drozda. (Šéfik)

• -Nejvíc jsme se potýkali se suchem. Voda v Labi se dostala na historické minimum, takže bylo ve vážném ohrožení natáčení dvou epizod seriálu, které se odehrávají na nákladní lodi plující do Hamburku. Naštěstí nám povodí na několik hodin zvedlo hladinu řeky, takže jsme děj nemuseli přepisovat do kamionu,“ uvedl v jednom z rozhovoru režisér Pachl. [Zdroj: Denik.cz] (Bioscop)