Rapl (TV seriál)

Česko, 2016, 13x56 min

Jan Pachl

Jan Pachl

Marek Janda

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Jan Dolanský, Dana Černá, Jiří Vyorálek, Aneta Krejčíková, Stanislav Majer, Jitka Ježková, Igor Bareš, Přemysl Bureš, Jan Kačer, Igor Orozovič, Klára Cibulková, Sára Sandeva, Kristýna Frejová, Radek Bruna, Pavel Tesař, Tomáš Racek, David Punčochář, Hana Igonda Ševčíková, Martin Matejka, Petr Kučera, Zdeněk Pecháček, Anna Klausnerová, Oldřich Vlach, Miroslav Etzler, Cyril Drozda, Filip Menzel, Tomáš Dianiška, Hana Kusnjerová, Miroslav Hruška, Marie Durnová, Jan Jankovský, Veronika Lapková, Lukáš Vaculík, David Stecher, Jan Přibyl, Karel Beseda, Martin Kraus, Marie Jansová, Jan Novotný, Tomáš Pavelka, Aleš Putík, Zdeněk Dolanský, Vítězslav Bouchner, Jan Vápeník, Pavel Bezděk, Vjačeslav Pleškov, Halina Richtrová, Martin Písařík, Jakub Kropáček, Viktorie Čermáková, Lilian Sarah Fischerová, Vladimír Marek, René Přibil, Vasil Fridrich, Roman Hájek, Richard Samko, Veronika Maxová, Miroslav Lhotka, David Šamko, Marek Jano, Richard Karol, Tomáš Turek, Marta Dřímal Ondráčková, Miroslav Babuský, Ivana Wojtylová, Hana Seidlová, Chi Chi Tornado, Barbora Vágnerová, Simona Postlerová, Jan Slovák, Roman Vojtek, Filip Bařina, Vojtěch Hrábek, Ondřej Hyneš, Pavel Nečas, David Lištván, Nguyen Guang Huy, Jiří Kraus, Martin Finger, Magdaléna Sidonová, Tereza Nekudová, Dušan Sitek, Otmar Brancuzský, Roman Štabrňák, Peter Hosking, Libor Hruška, Philipp Schenker, Václav Vašák, Jiří Maryško, Richard Němec, Martin Zahálka, Lam Le Ngoc, Lada Jelínková, Michal Zelenka, Jiří Zeman, Petr Drozda, Jiří Bábek, Marcel Vašinka, David Steigerwald, Martina Preissová, Vlastimil Čaněk, Milan Hanák, Josefína Dušková, Pavel Rímský, Petr Batěk, Jan Bidlas, Shimo Shield Potiska, Rostislav Novák st., Malvína Pachlová, Kryštof Rímský, Bohdana Pavlíková, Denny Ratajský, Regina Razovová, Barbora Mošnová, Martin Dusbaba, Pavla Janiššová, Jana Kolesárová, Veronika Týcová, Johanna Tesařová, Kristýna Kociánová, Ivo Trajkov, Jiří Rumplík, Stanislav Oubram, Pavel Marek, Kostas Zerdaloglu, Martin Bonhard, Josef Humpolec, Ha Thanh Špetlíková, Viktor Červenka, Jana Podlipná, Jitka Sedláčková, Eva Vrbková, Miroslav Večerka, Adam Vohánka, Eduard Endt, Matyáš Toufar, Petr Jeništa, Anežka Kubátová, Ondřej Cihlář, Daniel Šváb, Jiří Kraus, Filip Štancl, Pavel Kovář, Jan Antonín Duchoslav

Rapl aneb Taková normální kriminálka. Když jsem poprvé viděl úvodní titulky, lekl jsem se, že jsem omylem pustil Pustinu. Zase ta těžba! Každý stát má holt svůj trademark. Amerika temné uličky, seveřani nekonečné lesy a my černouhelné pánve. Atmosféra příjemná, ale případy byly asi určené dětem školou povinným, jež netřeba zatěžovat hodnověrnou kriminalistikou. Drsný máčo a roztomilý nekňuba je dvojka, která se stoprocentně vyskytuje ve scénáristických učebnicích jako čítankově ideální, no právě proto mi vadí. "Prokletý básník" Čermák a "mladý Werther" Příkazský se svých rolí ale zhostili poctivě, o tom žádná. Jen by to chtělo pořádný příběh a někoho, kdo umí psát kriminálku. A nedržet se fakt omletých klišé. Je to sázka na jistotu - sázka na průměr. Hvězdičkový příděl si nechám ještě projít hlavou.(19.1.2018)

Poděkování patří tvůrcům filtru kamery, kterej celej (naštěstí) fakt povedenej seriál ještě podtrhuje atmosfericky. Doháníme zahraniční produkci a inspirace je znát. Hynka Čermáka mám rád, hraje co hraje a stačí to, charisma on má a sedí to, i když jen výjimečně změní výraz. Uf, nakonec ty seriály taky umíme. Bez druhý série bych se obešel...bude to asi pak větší scenáristický oříšek, aby se to dějově nedokurvilo, no(26.11.2016)

Tak tohle je asi první Česká kriminálka, na kterou se zcela cíleně dívám a už s ní tak nějak v pondělí počítám. Podle mě je to nejen výborně napsanou postavou Kuneše, ale i jeho dokonalým ztvárněním Hynkem Čermákem. Kolem se pohybují další skvělé a rozhodně ne černobílé figurky. Vůbec mě nevadí, že je dopředu známý vrah, vždyť často je podstatná motivace a osudy těch "zločinců" a jejich rodin... Ve druhé polovině dílů se navíc stále více rozjíždí rovina tak nepříjemná, jako Kunešův pohled. Nelíbil se mi tem přeslazený konec, ale co, zasloužil si to.(25.10.2016)

Veľmi ma potešilo, že major Kuneš dostal vlastný seriál, bola to moja obľúbená postava v Cirkuse Bukowski. Rapl je iný, ale ani sa ani nesnaží byť rovnaký. Všetkými epizódami sa tiahne spoločná myšlienka/problém, ktorý tak nejak drží jednotlivé diely pohromade, ale inak sú relatívne nezávislé, a každý diel pojednáva o konkrétnom ucelenom prípade. Dobré na tom je, že sa to dá kukať tak sem-tam a človek sa moc nestráca, horšie už je, že hlavný príbeh nie je tak napínavý ako v AAA kriminálkach. Audiovizuálna stránka si zaslúži veľkú pochvali, autori si vybrali pekné časti krajiny a je na to radosť kukať. Skvelá atmosféra, pekný vizuál a kvalitné výkony hlavných hrdinov sú niekedy v kontraste s istými neduhmi - 60 minút je niekedy málo na vymyslenie kvalitnej zápletky a tak niektoré epizódy nezaujali tak ako mohli. Herecké výkony vedľajších postáv v jednotlivých epizódach boli slabšie, miestami vyslovene slabé a až zamrzelo, že to autori nakoniec do seriálu reálne zaradili. Myslím si, že s týmto materiálom sa dalo vymyslieť trošku viac, ale na druhej strane dosť ma to bavilo a to je hlavné. Už sa teším na majorov návrat v druhej sérií.(21.11.2016)

Uf co napsat? Chtěl jsem dát o hvězdu navíc ale nakonec néé. Seriál mě bavil o tom žádná. Kuneš si z Cirkuse Bukowsky přinesl vše co ho zdobilo, prostě polda od rány co má koule ale taky srdíčko. Opět super exteriéry, letecké záběry a surovost přírody ,,na konci,, světa. Malinko mě zklamaly některé příběhy, policejní taktika a postup kriminalistů. Škoda taky přehnaného konce kde to vypadalo jako v americkém akčňáku. Palec hore za sympaťáka Pyška. Třešinkou na dortu byla nestárnoucí J.Ježková a moje sexy bohyně J.Kolesárová:-)) Těším se na pokračování :-)(1.2.2017)

• - Natáčelo se v Abertamech, Újezdě nad Lesy, na Božím Daru. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Automobil Škoda 100, který ve 3. epizodě 1. série Smrt na lovu používá nimrod Zahrádka (Oldřich Vlach) má registrační značku 1K4 4445. Stejnou kombinací je ale označen i Renault Clio zaměstnankyně kasina Veroniky Krupské v 10. epizodě 1. série Black Jack. V seriálu si i několik různých vozidlech policie vymění registrační značky, což je dle policejních pravidel možné, v praxi k tomu ale nedochází tak často a mezi různými útvary jen výjimečně. (Martin_L)

• - Natáčelo se v Aši, Lokti, Abertamech, nemocnici Krč, Božím daru, Karlových Varech. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)