Rapl (TV seriál)

Česko, 2016, 13x56 min

Jan Pachl

Jan Pachl

Marek Janda

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Jan Dolanský, Dana Černá, Jiří Vyorálek, Aneta Krejčíková, Stanislav Majer, Jitka Ježková, Igor Bareš, Přemysl Bureš, Jan Kačer, Igor Orozovič, Klára Cibulková, Sára Sandeva, Kristýna Frejová, Radek Bruna, Pavel Tesař, Tomáš Racek, David Punčochář, Hana Igonda Ševčíková, Martin Matejka, Petr Kučera, Zdeněk Pecháček, Anna Klausnerová, Oldřich Vlach, Miroslav Etzler, Cyril Drozda, Filip Menzel, Tomáš Dianiška, Hana Kusnjerová, Miroslav Hruška, Marie Durnová, Jan Jankovský, Veronika Lapková, Lukáš Vaculík, David Stecher, Jan Přibyl, Karel Beseda, Martin Kraus, Marie Jansová, Jan Novotný, Tomáš Pavelka, Aleš Putík, Zdeněk Dolanský, Vítězslav Bouchner, Jan Vápeník, Pavel Bezděk, Vjačeslav Pleškov, Halina Richtrová, Martin Písařík, Jakub Kropáček, Viktorie Čermáková, Lilian Sarah Fischerová, Vladimír Marek, René Přibil, Vasil Fridrich, Roman Hájek, Richard Samko, Veronika Maxová, Miroslav Lhotka, David Šamko, Marek Jano, Richard Karol, Tomáš Turek, Marta Dřímal Ondráčková, Miroslav Babuský, Ivana Wojtylová, Hana Seidlová, Chi Chi Tornado, Barbora Vágnerová, Simona Postlerová, Jan Slovák, Roman Vojtek, Filip Bařina, Vojtěch Hrábek, Ondřej Hyneš, Pavel Nečas, David Lištván, Nguyen Guang Huy, Jiří Kraus, Martin Finger, Magdaléna Sidonová, Tereza Nekudová, Dušan Sitek, Otmar Brancuzský, Roman Štabrňák, Peter Hosking, Libor Hruška, Philipp Schenker, Václav Vašák, Jiří Maryško, Richard Němec, Martin Zahálka, Lam Le Ngoc, Lada Jelínková, Michal Zelenka, Jiří Zeman, Petr Drozda, Jiří Bábek, Marcel Vašinka, David Steigerwald, Martina Preissová, Vlastimil Čaněk, Milan Hanák, Josefína Dušková, Pavel Rímský, Petr Batěk, Jan Bidlas, Shimo Shield Potiska, Rostislav Novák st., Malvína Pachlová, Kryštof Rímský, Bohdana Pavlíková, Denny Ratajský, Regina Razovová, Barbora Mošnová, Martin Dusbaba, Pavla Janiššová, Jana Kolesárová, Veronika Týcová, Johanna Tesařová, Kristýna Kociánová, Ivo Trajkov, Jiří Rumplík, Stanislav Oubram, Pavel Marek, Kostas Zerdaloglu, Martin Bonhard, Josef Humpolec, Ha Thanh Špetlíková, Viktor Červenka, Jana Podlipná, Jitka Sedláčková, Eva Vrbková, Miroslav Večerka, Adam Vohánka, Eduard Endt, Matyáš Toufar, Petr Jeništa, Anežka Kubátová, Ondřej Cihlář, Daniel Šváb, Jiří Kraus, Filip Štancl, Pavel Kovář

Kvalitní domácí tvorbu, která se navíc solidně popasuje s mezinárodní úrovní a trendy, je třeba podporovat a netříštit síly dlouhými diskusemi nad spíše podružnými detaily. Dílo samotné je pak více než zdařilým a vyzrálým výkonem autorsky i režijně, obrazově i formálně (kompozičně). Jan Pachl si dobře vystavěl příběh a jednotlivé figury, které pak (kumulativně) úspěšně rozpohyboval na šachovnici, své rolové úkoly soustředěně a kvalitně po celý děj performovaly; to vše zasadil do žánrového prostředí a nechal dobře nasnímat. A co je hlavní, seriál si opět umí od začátku přitáhnout divákovu pozornost. Jsem spokojený. Poslední díl a ohňostroj instantního a nekonzistentního happy-endu? Jasně, ale mně to nevadí, aspoň mám radost, že to dobře dopadlo a na další sérii se prostě těším!(22.11.2016)

Komplikovaný pracovitý fízl s tráblem v osobáku, pomyslným meta-případem, který se jako Ariadnina nit táhne napříč epizodama, je asi nový klišé kriminálek moderního střihu, ale proč ne, byly tu i horší doby. Je to sice Rapl, ale já tam cejtím takové to Pičo, pardon, vlastně True Detective. Dokonce tak trochu čekám, kdy budou vyslíchat Médeu z jáchymovského močálu .-) Zápletky jsou banální, ale v rámci kvality vizuálu a hereckých výkonů mně to většnou stačí. Víc od Čechů nečekám, ejčbíou kope úplně jinou ligu. Protože ani náhodou nejsem Krušnohorák, a ani tohle Ostravsko dvě neznám, jak moc jsou vybrané kulisy ruin banální a v rámci kraje prej zatím trestuhodně nevyčerpané (jak jsem se leckde dočet), nehodnotim. Uvidím, co bude dále, a chci to tak, protože Kuneš. _____ Pozn. z míry drsnotemnoty případů ze seriálu vyznívá, že je Jáchymovsko druhým Brooklynem, a vybavení a prostory policajtů vs. běžných plebs-the-pigs mnohem víc, než realitu připomínají doby Battlefield Earth, kde Travolta atomovými paprskomety céčkově kosil z punkevní jeskyně se právě vyhrabavší kostinosy :-)(23.9.2016)

Díky záživnějšímu dramaturgickýmu zpracování ještě lepší než Cirkus Bukowsky. Hynek Čermák jako Kuneš opět exceluje a místo nevýraznýho až znuděnýho Nestora Bukowskyho se po jeho boku objevuje sympatickej Lupínek Lukáše Příkazkýho. Rapl je o něco lepší ze začátku, kdy každá epizoda představuje jeden uzavřenej případ a jen občas se napříč epizodama rozvíjí delší dějová linka. S blížícím se finále je už ale těch příběhů řešenejch napříč sérií až moc a závěrečnej díl kvůli tomu působí hodně uspěchaně (mohla se vynechat aspoň zápletka se "světskejma"). I tak ale přihodim čtvrtou hvězdu za Kuneše s Lupínkem, jistý filmařský řemeslo a hutnější atmosféru.(26.11.2016)

Severský styl kriminálních příběhů je v mnohém inspirativní, staví především na hutné atmosféře a vyznačuje se značnou dávkou propracovanosti. První ze základních kamenů se podařilo do českého prostředí přenést takřka dokonale, více než vhodně zvoleným dějištěm a plným využitím jeho potenciálu pro ztvárnění neutěšené krajiny bičované větrem a deštěm nebo zahalené těžko prostupnou mlhou a zdobené velkými vrtulemi zvolna se točícími na vysokých stožárech. Svůj díl práce odvádí samozřejmě i poněkud temnějsí a zajímavě snímající kamera nebo výborně padnoucí hudební podkres. Na druhém pilíři by se naproti tomu několik nedonalostí najít dalo. 85 %(27.11.2016)

• flanker.27

Vydržel jsem čtyři díly a konec. Vůbec mě to nebavilo. Není to odpad, pracuje se tu s atmosférou a prostředím, ale to je všechno. Seriál oplývá jakože rozervanými postavami, a to rozervanými a nejednoznačnými v tom uměle seriálovém smyslu, který přesně nemám rád a pro který drtivou většinu moderních seriálů ignoruji. Případy samotné byly dost podivné, motivem pachatele i způsobem pátrání. Všechna ta snaha pro mě míří zcela do prázdna.(5.10.2016)

• - Automobil Škoda 100, který ve 3. epizodě 1. série Smrt na lovu používá nimrod Zahrádka (Oldřich Vlach) má registrační značku 1K4 4445. Stejnou kombinací je ale označen i Renault Clio zaměstnankyně kasina Veroniky Krupské v 10. epizodě 1. série Black Jack. V seriálu si i několik různých vozidlech policie vymění registrační značky, což je dle policejních pravidel možné, v praxi k tomu ale nedochází tak často a mezi různými útvary jen výjimečně. (Martin_L)

• - Ve 13.epizodě 1. série "Zimmer frei", poté, co Johana (Sára Sandeva) pomůže Rohanovi (Alexej Pyško) s kravatou, následuje scéna s gramofonem, kdy jí pustí skupinu Katapult. Rohan drží v ruce první LP kapely, ale z gramofonu začne hrát skladba "Jsou špatný dny". Ta však na tomto LP, ani na tom následujícím nikdy nebyla. Vyšla pouze na singlu "Maturant/Jsou špatný dny" a po letech na výběrovém CD. (Oldies 777)

• - V seriálu jsou na vozidlech aktérů použity registrační značky s číselnými sériemi, které v době vzniku nebyly v Karlovarském kraji vydávány (např. 4K8). (.se)