Oz

• USA Oz
všechny plakáty
USA, (1997–2003), 54 h 37 min (Minutáž: 53–98 min)

Tvůrci:

Tom Fontana

Ernie Hudson, J.K. Simmons, Lee Tergesen, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Harold Perrineau, Terry Kinney, Dean Winters, George Morfogen, Rita Moreno (více)

Série(6) / Epizody(56)

Americký televizní seriál napsaný a vytvořený pod taktovkou Toma Fontany. Vyšlo šest sezón v rozmezí šesti let (1997-2003). OZ je přezdívka nápravného zařízení kdesi ve státech. Mnoho příběhů se odehrává v Emerald City, kde panují podivné pravidla. Zkráceně „Em City“ je experimentální typ vězení. Příběhem nás provází Augustus Hill (Harold Perrineau) bývalý drogový dealer a feťák nyní na kolečkovém křesle. (gruvacek)

kotrlak

Jail - Pen - Slammer - je vlastně taková jedna velká happy multikulky family. Dvojnásob to platí v experimentální sekci lochu se vzletným názvem Emerald City....neskutečně zábavnej seriál, miluju tenhle "twisted and wicked humor" (na rozdíl od nudnejch sraček typu voranžová nová černá nebo prison break)...Stejně vynikající je i narrative v podání kripla A.H., to je lahůdka sama o sobě. Na tohle dílko jsem narazil sice pozdě, ale pozitivní je že léty neztratilo nic na kráse (spíš naopak, páč by mě nepřekvapilo kdyby v polit-correct-neo-soc-lib multikulky zábavě dostaly podobný věci ban). And that's what counts, prags! ()

Anstoss

Mohu v podstatě jen souhlasit s Yossem, taky jsem viděl „OZ“ až po Prisonbreaku. Chtěl bych jen dodat, že vyšlo 6 serií, všechny kromě čtvrte, po 8 hodinách/dílech. Čtvrtá měla 16. Do té čtvrté serie to je naprostá pecka, pak úroven mírně klesá a je to tak trochu pořad to samé dokola. Nicméně určitě doporučuju, postavy jako Adebisiho nebo Schillingera, byste určitě nechtěly mýt ve svém sousedství. Nejlepší seriál, který jsem kdy viděl! 10/10 ()

vikinecek

Výborný seriál, ktorý nestráca tempo ani v 6.sérii a v ktorom sa divákov vzťah a sympatie k jednotlivým postavám menia a prelievajú ako na hojdačke (aj keď pár výnimiek by sa určite našlo, hlavne medzi chlapíkmi čo doručujú poštu:-)...nejde nevidieť pár nereálnych vecí (každý si vraždí kedy a ako chce, výskyt zbraní a drog atď.), ale bez toho by to asi taká zábava nebola...jednoznačne doporučujem !!! obľúbená postava : Tobias Beecher / hodnotenie - 90% ()

creTin

Zkurvené existence na obou stranách barikády, kterým vévodí mistr Afrika a dvojička Beecher - Shillinger. S hlubokou sondou do srdce kriminálu bych byl opatrný, ale rozhodně skvěle představená marnost v mnoha svých podobách. ()

Vindemiatrix

Po první sezóně se marně pídím, v čem by mohla spočívat proklamovaná autenticita tohoto seriálu. Stylizované vypravěčské vstupy, flashbacky a simulace zfetovaného vnímání ve mně vyvolávaly spíše dojem surreálného panoptika než šokující reality. Vězeňské gangy jsou zatím prezentovány celkem povrchně (spíše jako škatulky pro snazší divákovu orientaci v charakteristice postav) a jednotliví vězni poněkud stereotypně. Skoro všichni jsou totiž hajzlové a podrazáci (a když ne, tak se jimi brzy stanou, nebo na to krutě dojedou). Osobně to nevnímám jako příznak "reálnosti" seriálu, nýbrž jako projev fikční stylizovanosti, resp. jako efektní odrazový můstek scenáristů ke kolovrátkovému vymýšlení zápletek typu "někdo na někoho ušil boudu". --- Po druhé sezóně se můj dojem jedině prohloubil. Množství postav přirozeně umožňuje scenáristům vymýšlet řadu zápletek, takže se divák většinou alespoň na jednu chytne a uplatní se princip "chci vědět, jak to dopadne". A jakmile je člověk "chycený", ztrácí soudnost a zcela účelové a stylizované prvky s náznaky brutality vnímá jako příznak "reálnosti". Ne, Oz vážně není realistický seriál. Scenáristé si dokonce vůbec nelámou hlavu se stabilními zákonitostmi svého fikčního světa: vězni jsou jednou bezmocní, jindy si dělají, co se jim zlíbí; ztráta či nabytí prestiže je ve vězeňském prostředí jednou věc na "dlouhý lokte", jindy záležitost pár minut; hlavní postavy procházejí závratnými psychologickými obraty, ale jejich odůvodnění je často zcela banální a nevěrohodné; a když už scénarista neví, kudy kam, nechá do vězení přijít nového vězně, o kterém doposud nepadlo ani slovo, takže si ho může úplně vycucat z prstu podle aktuálních potřeb (jako třeba Nappu, který během pěti minut zvrátí totálně posranou situaci wise guys, aniž se divák pořádně dozví, jak se mu to povedlo - stačí, když člen konkurenčního gangu pronese: "nevím, jak to ten hajzl Nappa udělal, ale odřízl nás od drog" - a je vymalováno, jede se dál). Vlastně mi tenhle vyprávěcí systém silně evokuje telenovely - a tenhle dojem posilňují většinou dost trapné flashbacky, které mají diváka "upamatovat" na tu kterou dějovu linii. Btw. McManus mi začíná příšerně lézt na nervy. Jedinou trvale zajímavou dějovou linií je konfrontace Beechera a Schillingera. ()

Noha88

Milujem filmy, seriály, dokumenty a všetko ostatné čo sa odohráva vo väzenskom prostredí. Ale tento seriál bol asi najlepší z väzenského prostredia. Seriál vystihol presne ako to v base chodí a vystihol aj vynaliezavé rozmýšlanie väzňov. Pár vecí mi tam síce chýbalo, ale vhľadom na to že to je dosť starý seriál tak odpúšťam :) ()

the_robbie

Oz je bezpochyby skvelý seriál, na 5* to však nie je - nadšenie z prvej série sa celkom rýchlo vytratí a nastupuje istá - aj keď stále veľmi kvalitná - monotónnosť a repetatívnosť. Určite však odporúčam, predovšetkým pre milovníkov väzenskej tematiky. (ako bonus pre seriálových maniakov - veľa, veľa neskôr skutočne známych seriáloch hercov začalo práve v Oz). ()

Maryo

„V mém ghettu jsi musel umět utíkat dřív, než ses naučil chodit.“ Dostat se do lapáku asi není fakt sranda. Tenhle seriál, na rozdíl od jiných z vězeňského prostředí (teď si teda vybavuju jenom Prison Break), komplexně zobrazuje vztahy mezi jednotlivými vězni a rasovými a náboženskými skupinami. Je to celkem zajímavé sledovat, jak se to vyvíjí a jak z nepřátel se stávají přátelé, pak zase nepřátelé. Drogy, intriky, basket, zbraně, cigára, vytříbená kuchyně, mýdlo ve sprchách, žiletky, slečna Sally prostě 101% kriminál. Nikdy jsem nevěřil, co všechno se může stát, když jde nazi-vězeň k zubaři. Je tam dost násilí a působí to hodně realisticky. Každý díl obsahuje monolog stejného vězně, který má za cíl nevnucujícím způsobem zpochybnit vězeňský systém. Zajímavá forma zpracování a je to spíš pro náročnějšího diváka, takže pokud chceš vědět, co všechno se dá dělat s polívkovou lžící, tak tady se to dozvíš. ()

vena199204

Po shlédnutí The Wire jsem k OZ přistupoval skepticky a trvalo dlouho než jsem si tento skvost pustil. Zatímco The Wire mě spíše nudil, u OZu jsem nadšený z každého dílu. Vývoj postav počas seriálu je neuvěřitelný. Pro mě nejlepší seriál z vězeňského prostředí. ()

Lichtenborg

dle mého názoru nejlepší seriál z vězeňského prostředí (Prison break je až na druhém místě :-)). Místy divadelní zpracování, tím myslím komentáře Augusta Hilla na začátku a v průběhu každého dílu, dodávají tomuto seriálu moment nezapomenutelnosti. Vězení je vykresleno ve vší své syrovosti a brutalitě, bez příkras a kudrlinek. Beecher, Schillinger, Keller, Adebisi,McManus a další,to jsou jména,která si budete dlouho pamatovat,možná si podle nich vytvoříte nicky do online her, kdoví, ale jedno je jisté, že ani jednoho by jste nechtěli mít za souseda v panelovém domě :-)) možná až na Mc Manuse. Kdo má rád napětí, intriky a na seriál poměrně dlouhou, leč do poslední minuty vyváženou, stopáž, tak tento seriál ho nadchne stejně jako mě a připraví se o hodně probdělých nocí, kdy si řeknete ,,musím si pustit další díl a pak další a další atd.,, ()

Razzzor620

Seriál který chytne a nepustí. A po každém díle se cítíte špinaví a ulepení. Žádná hollywoodská klišé, žádní kladní hrdinové, žádná naděje. Když už myslíte že je nějakej "s*áč" aspoň trochu sympatickej, buďte si jistí, že vyvede něco natolik povedeného, že Vám spadne čelist až k nohám. Kamera je syrová, neuhne před ničím. Soukromí neexistuje, intrikuje se o stopéro, tíživá atmosféra prostupuje vším. Sex, drogy, násilí. Welcome to OZ. ()

tekket

S1 - 86% - velmi vydařený vězeňský seriál, zajímavé postavy, zápletky jsou vesměs klasika "vězeňský kinematografie". Beecherova evoluce s katarzí je parádní. Adebisiho čepička úžasná. Imám už nevím jak se jmenuje mi nepřijde moc dobře zahraný a postrádá jednu zásadní věc pro každého náboženského vůdce - charisma. U irčanskýho slizouna jsem také váhal, když mu všechny jeho triky v klidu procházely - těžko uvěřit, ale budiž. S2, S3 - 80% - další várka toho samého, co v první sérii. S4 - 70%, S5 - 77.7% ()

prokys12

Produkce HBO v těchto letech opravdu vynikala a seriál OZ není výjimkou. Je překvapující, že vystupující subkulturu vězňů si dokáže člověk více a zcela odlišně zamilovat než ledajaké kladné hrdiny z ostatních filmů či seriálu. Ano, je zde celkem mnoho násilí a podobných neřestí, avšak když si člověk pustí vězeňský snímek, má očekávat, že si vězni budou před spaním vyprávět pohádky? (Kromě bratrů O'Reilových, kdo viděl, ví o čem mluvím :) ) První sezóna, jak bývá zvykem je originální, skvěle promyšlená. Obával jsem se, jestli ztratí na kvalitě další série, nestalo se tak. Druhá série skvěle navázala na první, téměř nic se neměnilo. Velmi časté umírání nových postav uprostřed seriálu bylo trochu monotónní, závěrečný díl trochu uspěchaný, ale to už opravdu hodně hledám, navíc v seriálu, kde se celý děj odehrává de facto jen uvnitř vězení .. 1. Série = 100% 2. 100% 3. 90% 4. 100% 5. 95% 6. 80% = 95% Po zhlédnutí se mi honilo v hlavě následující „Proč jsem fandil hrdinům, které bych nechtěl v reálném životě ani potkat?" Dále mě samozřejmě napadali otázky, proč jsem to musel celé vidět během 14 dní apod.. Je to nejspíš dáno opravdu nevšedním zpracováním, které jinde asi neuvidíte. ()

alienable

Místo, ve kterym dochází k happy endu snad jen ve významu konce thajský masáže. Surová a syrová devadesátková paráda, se skvělym castem, která mi připravila hodně dlouhejch večerů. Spousta postav přiroste k srdci (i taková bestie jako Keller), ale je snad někdo, kdo by nemiloval Ryana O'Reillyho?! ()

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (více)