Dawsonův svět

• USA Dawson's Creek (více)
USA, (1998–2003), 93 h 9 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvůrci:

Kevin Williamson

Režie:

Joshua Jackson, Bethany Rooney, David Semel, Lou Antonio, Dennie Gordon (více)

James van der Beek, Katie Holmes, Michelle Williams, Joshua Jackson, Kerr Smith, Meredith Monroe, Busy Philipps, Mary Beth Peil, Monica Keena (více)

Série(6) / Epizody(128)

Kamarádi Joey Potterová a Dawson Lerry se znají od sedmi let a jako každý sobotní večer se u Dawsona dívají na filmy. Joey žije se svou sestrou a jejím přítelem v malém domku, v zátoce kousek od Dawsona. Její matka umřela na rakovinu a její otec sedí ve vězení za držení narkotik. Dawson, Joey a Pacey Witter, Dawsonův nejlepší kamarád, natáčejí Dawsonův první film, se kterým chce jet brzy na filmový festival amatérských filmů. Pacey, který v něm hraje nestvůru, a Joey, která hraje hlavní hrdinku, se začnou hádat. Jejich hádku ale přeruší přijíždějící taxík, ze kterého vystoupí mladá blondýnka Jen Lindlyová. Je to vnučka Dawsonových sousedů, která přijela, aby pomohla své babičce starat se o nemocného dědu. Jen, stejně jako ostatní, druhý den nastupuje do druhého ročníku místní střední školy (oficiální text distributora)

Brouk

To je ale dilema!!! Tenhle "seriál" pro mé vnitřní rozpoložení má chvilkama takový přesný "zásah"... Bohužel, ale 70% je o ničem. A to je škoda. A velká škoda. Mohl by to být "Rolls-Royce" mezi teenagerovskými seriály.... Škoda, alew o už jsem říkal :-( ()

hellstruck

Příšerná slátanina s ještě horším obsazením.Jako mladší jsem na to koukala,ale vzhledem k tomu,že mě tehdy bavila i Má tlustá Valentýna (ehmm),to není žádné plus.Když se na to koukám teď s odstupem,přijde mi to vážně směšné.Trapná Katie,nesympatický a odporný Van Der Beek a jako perlička otravný Jackson.Jedna hvězdička z milosti. ()

Kaka

Příliš sentimentální, rozvleklé a rádoby moudré. Přičemž problémy, které se v seriálu řešily, byly z devadesáti procent sračky. ()

castor

Seriál přináší místy autobiografický, pravdivý a mnohdy i velmi šokující obraz dnešní americké mládeže, která se potýká s úskalími života. Atakováni chybami, obavami, rozhodnutími, sexuálními zkušenostmi.. Vzpomínám, kdy to před lety vše začalo a naprosto všichni kolem to zbožňovali a dychtivě sledovali. Čas šel ale dál a provokující, dramatický a realistickými dialogy prošpikovaný seriál ubíral na síle a situace se opakovaly, hrdinové omrzeli. Vše začalo být až příliš uhlazené, čtyři hlavní představitelé řešili svoje situace stále hravěji, stále dokola a z intelektuálních dialogů, které ze sebe chrlili, šla hlava kolem. Nejen v USA se těšil obrovskému zájmu a mladí herci se dostali do podvědomí producentů. Zatímco ale pánové proplouvají spíše teenagerovskými a nepříliš zdařilými projekty, dívčí duo se prosazuje podstatně lépe – Michelle Williams se uplatňuje v nízkorozpočtové a nezávislé produkci a Katie Holmes dnes postupně dostává stále zajímavější a dospělejší role (Téměř dokonalý zločin, Batman začíná). Výsledek je s přihlédnutím na "všechny" série. ()

Real Tom Hardy

S1/S2: V čase vydania bol Dawson's Creek v Amerike pre tínedžerov/stredoškolákov obrovská vec, ktorá dosť možno pre mnoho desiatok tisícok z nich obdobie ranných 00s zadefinovala a stala sa styčným pamätným bodom predmetných čias. Nakoľko od tejto doby prešlo vyše 20 rokov a ja som jej silným nostalgikom (niekedy až sebadeštruktívnym nostalgikom – pojem vysvetlím inokedy), do seriálu z dielne hororového Kevina Williamsona som išiel presne kvôli tomu – použiť ho ako časovú kapsulu dúfajúc, že nasýti tú mrchu na n a zároveň tiež ukáže viac z bežného amerického teen života na prelome milénia autentickou optikou nie nevyhnutne z už hutne zdokumentovaného univerzitného prostredia a kampusov. Zlomok z toho možno splnený bol, je tam však jedno veľké lenže. Dawson's Creek je prakticky vzťahová žumpa na úrovni telenovely od Telemunda, kde 20 epizód sledujeme jedného blonďavého chalana s obsesívnym idolizovaním Stevena Spielberga a jeho tvorby, ako sa nevie rozhodnúť, ktorej z jeho dvoch kamojdiek sa zhostí. Či novo prisťahovanej mestskej dámy z New Yorku, ktorá na prahu puberty už stihla fetovať prvú ligu a prefiknúť polku Manhattanu, alebo dlhoročnej známej, ktorá tiež sama nevie, ktorá bije. Druhá séria padá do priam nevídaných vôd kktizmu, kde sofistikovanejšie situácie budeš pokojne konzistentne nachádzať dokonca aj v počinoch ako Dallas či Skrytá vášeň. S túžbou trýzniť a trestať sa ma celkom "láka" vyskúšať aj série 3-6, no až tak moc si nefandím. Za pozitívnu zmienku stojí len epizóda The Scare, ktorá je pekným odkazom na film Vreskot, Williamsonove hororové korene a prvé slashery. A tiež možno ešte rád uznám ten úvodný argument o časovej kapsule. Nabudúce radšej overené klasiky – celú sága American Pie, Phillipsov Road Trip, NATM a Limp Bizkit... (S1 7.1.2022) (S2 28.2.2022) (na zvyšok seriem) ()

ajuska

Jeden z lepších teenagerovských seriálů, který ale působil poněkud krkolomně především proto, že měl celkem málo hlavních postav a tak se všichni postupně párovali se všemi a to většinou ještě několikrát. ()

Boogeyman

První tři série jsem hltal o sto šest. Přišlo mi v té době senzační, že v televizi běží seriál pro teenagery, jehož hlavní hrdina je filmový fanoušek. Už jen to, že měl Dawson pokoj oblepený plakáty Spielbergových filmů a já je poznal mě hřálo u srdce. Spousta filmových narážek a Katie Holmes mě nutily sledovat každý díl. Pak jsem ale začal vyrůstat a kvalita seriálu klesala, až se z toho stala směšná moralistická limonáda (což byla vždycky, ale tolik to nebilo do očí)! ()

Indiana

Trochu mě na tomhle seriálu znepokojuje, že se tam hlavní hrdinové, sotva o dva roky starší než já, chovají úplně jako moji rodiče. ()

Stegr

90% - Příjemný nablblý seriál, který jsem moooc rád sledoval a viděl ho až do posledního dílu... Jen ten konec mě bohužel moc nepotěšil... ()

Omnibus

Tenkrát se mi pár prvních dílů dost líbilo a Katie Holmes samozřejmě taky. Přál jsem si, aby alespoň jednou i za mnou do mého pokojíčku vlezla oknem :-) ... No, postupně mě to přešlo (úměrně tomu, jak se z roztomilého kůzlátka stávala hrozná koza... jo, ale tím Tomem s jeho scientologickými úlety, to jsi ji Pane Bože snad trestat nemusel...) Body dávám rád, byť spíš hlavně z nostalgie. ()

Legas

Tak pitomoučké, až je to hezké. Dobře jsme se s bráchou pobavili hlavně blbosti všech aktérů. Jako sebeparodie je to výborné. Ale nechtěl bych už vidět takovou 6. sérii. ()

HoneyBunny

Nemůžu si pomoc, ale mě bylo po všech těch BH 90210 a jim podobných sympatické právě to, že se postavy chovaly tak rozumně (sice nereálně, ale člověk je aspoň nemusel nesnášet za jejich demenci). Moje hodnocení platí jen pro cca první tři série. Pokračování z vejšky už stojí za *****. ()

swamp

V pubertě jsem se dostal od Pokémonů k tomuhle. Naši rodiče měli Dynastii a Dallas, my jsme koukali na Dawsona. :) ()

MiiRA

jaj, dříve jsem to hltal ....asi tak před 6 lety ... ale v dnešní době si říkám, jak jsem se na to mohl dívat :-D ()

A bude komiksové světlo!

A bude komiksové světlo!

01.11.2007

Konkrétní zdroje? Blesk a Zelená lucerna. A pozor, teď nemluvíme o chystané Justice League of America, jejíž členy jsou i Flash a Green Lantern. Strategie studia Warner Bros. je vskutku podivná.… (více)