Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

Aminochelat

Začátek trilogie, kde se dozvíme, jak vznikl ochránce Gothamu. Nový pohled na komiksovou legendu. Film o netopýřím muži, který tady ještě nebyl a troufnu si říct, už nebude. Jak tento příbeh pojmul můj oblíbený režisér Christopher Nolan, je to nejlepší co mohlo postavu Batmana potkat. Realisticky natočený film, žádná kouzla a čáry, jen technologie, minimum počítačových triků. Příklad: nový Batmobil - Tumbler, plně pojízdný a funkční prototyp, motor 5.7 a výkon 500 koní. A to nejlepší teprve příjde. ()

Camel91

Jediné co na tomhle filmu shledávám špatné je Katie Holmes. Scénář se mi líbí, čerpá z komiksů, má realistický nádech, kostýmy parádní, žádné umělé bradavky, ostatní obsazení je skvělé. Jako start trilogie ideální pojetí. ()

CheeseFigure

Christian Bale sa predstavuje ako celkom reálne poňatý Batman za zvukov geniálnej hudby (Zimmer je proste Zimmer). Sekunduju mu asi najlepšie filmové (podotýkam filmové, lebo seriál Gotham ich predsa len rozvinul trochu viac) verzie Alfréda, Jamesa Gordona a Luciusa Foxa v excelentnom podaní Michaela Caina, Garyho Oldmana a Morgana Freemana. A aj tí záporáci sú podaný dobre, Cilian Murphy sa do role psychopata hodí, škoda len, že je ho tak málo. A nezabúdajme na môjho miláčika Neesona. Batman začína je dobrým začiatkom, dnes už slávnej, trilógie. Ale Burtonov Batman je predsa len môj obľúbenejší. ()

KuceraJohny

Mám velmi rád superhrdinské filmy, ale jsem spíš na ty Marvelovské. Přesto se mi Batman do Nolana opravdu líbil. Je to jiné pojetí superhrdiny, takové temnější což přesně zapadá do Batmanovi povahy. Není tu žádný pavouk nebo radioaktivní pavouk, zkrátka jen člověk který hledá sám sebe až se najde v batmanovi. Christopher Nolan zkrátka umí, je to bezpochyby jeden z nejlepších režisérů. Christian Bale mi do role Batmana neuvěřitelně sedí, ještě víc potom co jsem viděl Bena Afflecka. V batmanu začín je vidět jak tvrdý Bruce Wayne je, ale zároveň se mi zde líbí ta patrná zranitelnost která ho poliďšťuje. Zkrátka Batman začíná je nejlepších začátkem Batmana jako takového. ()

PoprockCZ

4* líbilo :) Nolan, točeno na Panavision jasný anamorfický look (vertikálně roztáhlá světýlka v pozadí), v první půlce lehké flashbacks (zajímavější úvod do děje), trochu zrůdných efektů, ale nic extra nechutného, výbuchy a bitky, ale spíš zvuky + rozklepaná kamera, takže detailně vlastně zas tolik nevidíme, což je fajn. Celkově ač o "hrdinovi", bavilo mě to, delší stopáž nenudila. Je sympatické, že Batman je snad jediný hrdina, co nemá superschopnosti (i když film je dost nereálný s těmi jeho přelety střech), spíš je takový super agent plný gadgetů. Jen teda nechápu ten jeho mega hluboký hlas pod maskou. 😀 Příběh lehce komplexnější a přesto podléhá hollywoodským konvencím. Pěkná analogie - "staň se svým strachem", tzn.: bojím se netopýrů → stanu se symbolem netopýra. Drobnější výtku mám jen k automobilové honičce, kterou si autoři při žánru "akční" jistě nemohli odpustit a některým delším rvačkám, ale nic co by výrazně kazilo dojem ze sledování. ()

Jarda68

S odstupem času je třeba malinko poopravit hodnocení.Restart jedné z nejpopulárnějších komiksových,ba dokonce i filmových postav se Nolanovi povedl excelentně. Dokázal umírněněji,méně rozmáchle než Burton nastartovat kariéru jednoho miliardářského synka,kterému v temné uličce zastřelí rodiče a on je tomu svědkem. Pocit viny i dlouholetý strach z netopýrů dokáže po dlouhém výcviku přeměnit ve vlastní trademark. Stane se ochráncem a čističem korupcí plus zločinem zamořeného,milovaného města Gotham.Dostane šikovného vývojáře Foxe,který nemá problém vytvářet ty největší,velice cool vychytávky,jenž si v ničem nezadají s hračkami jednoho špičkového britského agenta.Christian Bale kvůli roli výrazně posiloval,trénoval bojová umění,což přidává na autentičnosti jeho velmi uvěřitelnému výkonu.Nolanova režie je přesná,film vizuálně strhující,akce bezchybná,příběh vtahující. Zkrátka neprávem upozaďovaný první díl trilogie,který nestárne,ale spíše zraje,ani po 15ti letech neztrácí na atraktivnosti a rozhodně si zaslouží pozornost nejen komiksových fanoušků...85% ()

sehnalkakac

Bale mě strašně baví, ale ten začátek než se všechno vysvětlí kde co a jak, tak je dlouhej pro mě a vlastně ten konec ani moc nevygraduje. Ale i tak podle mě nejlepší batman, kterýho si člověk může představit. ()

Mistr119

Hodně dobrý film tíhnoucí až k 5*... výborný prequel, jak to vlastně celé začalo + poučení, že padáme proto, abych se zase zvedli. :) ()

TenYearsGone

Nolan se ohání tím, že jeho pojetí Batmana je realistické a stojící na prokreslení postav, což je do značné míry pravda, ale přitom se nezbaví teatrálnosti, těžko uvěřitelných dějových kliček a patosu. V Batman začíná navíc zatím dost pokulhává v akci, což kompenzuje rychlým střihem a rozklepanou kamerou. Jinak po formální stránce není moc co vytknout. ()

Bogrant

Batman založený na striedavých emóciách, väčšej ľudskosti a Nolanovom pritvrdení, čo sa odzrkadlilo na hustejšej atmosfére, lepšom príbehu a naplneniu veľkého potenciálu. Bezchybný Bale. Nolanovi môžu doteraz nohy, ruky bozkávať u DC Comics, pretože ich najzaujímavejšiu postavu predefinoval do nových rozmerov, pridal jej dôležitosť a urobil z nej niečo, čo budú všetci rešpektovať. ()

Ja.Malachi

opätovne pozreté a....netreba nič k tomu..paráda..aj ked mne osobne vadí že vymenili Rachel-herečku..tá druhá mi nepasovala tam..vec vkusu..mno..:) hudba -husia kožka :) ()

Dusty56

Tento žánr moc nevyhledávám a moc jsem tak od snímku ani nečekal, a to více jsem nadšený. Když pominu prvních 10 minut, které mě přišli slabší, tak film má spád, má skvělou akci a má skvělé herce. Christian Bale si to fakt podává, a přesto že do teď jsem ho neměl úplně nejradši, tak po shlédnutí musím obrátit. Katie Holmes také skvělá, odehraje si svoje a Batmanovi nepřekáží. Stejně tak další: Caine, Neeson, Oldman nebo Murphy. A ve výsledku to tak je jeden z nejlepších filmů, které jsem v poslední době viděl. ()

Sopholojong

Ta Pfisterova epilepticka kamera, snimajuca suboj medzi kontajnermi v pristave, mi svojou neprehladnostou "srala" nervy. Takisto zaverecna nahanacka s batmobilom (ten ma ale "peckovy" dizajn) bola nedostacujuca. Ale vsetko ostatne par excellence - noirovy nadych, mystika okolo Ligy tienov, nekompromisny vycvik, akcia s "nadzemkou", zombie kon, posahany Scarecrow a perfektny Batmanov zoskok medzi obrovske schodisko. Do toho vsetkeho dokonale buracaju Howard s Zimmerom ako odtrhnuti z retaze.  Nolanovo rozohrievacie kolo k nasludujucej monstroznej kartovej hre, plnej "zolikov". 9/10 PS: Katie Holmes s jej anjelskou tvarickou je v tomto nekompromisnom "chlapskom" svete ako past na oko. ()

MoziMedve

Po mnohonásobném shlédnutí jsem si teprve uvědomil co mi na filmu vadí. Vždy se mi zdal divný, neměl ten správný feeling, ale nedokázal jsem moc říct proč. Bude to tím, že první třetina filmu je brutálně uspěchaná a taky tím, že soundtrack stěží kdy ztichne. Hudba tam hraje FURT! Až to leze na nervy. Film nikdy neubere ani na chvilku aby dovolil momentu trochu dýchat a aby se divákovi nějak zapsal. Christopher Nolan se snaží nacpat do jednoho snímku obsah co by klidně mohl být 2-3 filmy sami o sobě, a výsledek je tudíž uspěchat. S ohledem ale na pozdější díli jeho Batman trilogie ale musím říct, že zde máme mnohem lepší kostým než v pozdějších dílech a Gotham taky působí jako ten komixový Gotham (minimálně ve srovnání s dalšími díly, které působí jako Chicago). Co se týče tempa, myslím si, že jiné Nolanovi filmy jsou zvládnuté mnohem lépe. Tahle série rozhodně nepaří k mím oblíbeným snímkům ani od Nolana, ani s Balem v hlavní roli, a ani o Batmanovi. Uvidíme s čím přijde Reeve, ale prozatím jeho The Batman považuji za mnohem lepší film než Batman Begins. Burtonův Batman je taky lepší. ()

Rebel24

Dobrý začiatok aj pre Nolana, aj pre Christiana Bala, aj pre samotného Batmana. Nolan si pripravil portfólio na ďaleko lepšie pokračovanie, tu mi ten jeho chladny prístup miestami vadil. 74% ()

pubkitch

V souboji Pattinson versus (první )Bale to u mě na plné čáře vyhrává Pattinson, který udělal z Balea motýlka ve vytrýnce. Mimojiné, střih, respektive režie kontaktních bojových scén je objektivně otřesná. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021